Teretana

Rukomet, tenis, odbojka, atletika, vaterpolo,...

Moderators: _BataZiv_0809, Tomahawk11, Charuga

Post Reply
User avatar
moa
Posts: 3630
Joined: 19/09/2007 13:08
Location: nestala lokacija

#15276 Re: Teretana

Post by moa »

yoda82 wrote: 30/05/2022 08:28
vaučer wrote: 28/05/2022 09:33 Ako mogu pitati - zašto? Jeli vam fali proteina kroz prehranu ili je to samo jednostavniji i brži način?
I jedno i drugo. Ako ti je cilj unijeti npr. 150 grama proteina dnevno, nije lako napraviti 5 obroka sa po 30 grama proteina, a da to bude i raznovrsno i da ne oduzima previše vremena i da ne pretjeraš sa nekim kalorijskim unosom. puno je lakše jedan obrok zamjeniti sa dozom, dozom i po whey proteina, a realno te dođe i jeftinije to.
Naravno Whey ne mjenja cjelovite obroke, ali definitivno može biti način dnevnog unosa djela proteina.

Svako ozbiljan će ti preporučiti da prvo središ ishranu, da iz nje uzimaš protein, pa onda ako ti nedostaje proteina da to popuniš sumplementacijom.

Danas bas gledam pred tekmu na cg kanalu o nekom body builderu, frajer izgleda top uglavnom prica je 5x sedmicno samo jedna grupa misica sa bruku ponavljanja bez nekih tezina. Kao fol je u zavrsnom.pokretu helem.od suplemenata ne konzuimira nista nema.neki.poseban razim ishrane osim da je sve prirodno. Nema.secera i nezdravih uh.
daario naharis
Posts: 597
Joined: 17/06/2015 19:42

#15277 Re: Teretana

Post by daario naharis »

Hendrix wrote: 12/06/2022 02:20 Mislim da malo ljudi pretjeruju sa detaljisanjem prehrane i ovim magicnim dodacima. Za vecinu nas koji nismo profesionalni bilderi... jedi brate dovoljno kalorija i proteina na koji god nacin hoces i treniraj redovno. Sad mjeriti svaki jebeni dan u gram sve zivo je ludost za prosjecnog covjeka. I kad kazem treniraj, ne s mobitelom hodanje okolo po teretani kao vecina nego da ne mozes doci do daha i jedva izadjes iz teretane na kraju.

I to je to ba, zaboravite sve magije i dodatke. Ko je konstantan u teretani i hrani se solidno...nema sanse da ne vidi napredak. Sve ostalo su nijanse i prodavanje suplemenata na milion nacina. Vecina nas nije ni blizu svog genetskog potencijala pa da ganjamo svaki mikro detalj. Opusteno ba i dizi zeljezo, sto manje YouTube sranja i radi provjerene vjezbe i to je to.
:thumbup: :thumbup: :thumbup:

Bravo momak.
Sid the sloth
Posts: 2783
Joined: 30/01/2013 15:56

#15278 Re: Teretana

Post by Sid the sloth »

Hendrix wrote: 12/06/2022 02:20 Mislim da malo ljudi pretjeruju sa detaljisanjem prehrane i ovim magicnim dodacima. Za vecinu nas koji nismo profesionalni bilderi... jedi brate dovoljno kalorija i proteina na koji god nacin hoces i treniraj redovno. Sad mjeriti svaki jebeni dan u gram sve zivo je ludost za prosjecnog covjeka. I kad kazem treniraj, ne s mobitelom hodanje okolo po teretani kao vecina nego da ne mozes doci do daha i jedva izadjes iz teretane na kraju.

I to je to ba, zaboravite sve magije i dodatke. Ko je konstantan u teretani i hrani se solidno...nema sanse da ne vidi napredak. Sve ostalo su nijanse i prodavanje suplemenata na milion nacina. Vecina nas nije ni blizu svog genetskog potencijala pa da ganjamo svaki mikro detalj. Opusteno ba i dizi zeljezo, sto manje YouTube sranja i radi provjerene vjezbe i to je to.
Da bi se doslo do toga da otprilike i napamet znas sta trebas jestu u smislu kolicine i omjera makronutrijenata u jednom trenutku si se morao dobro zadati sa pracenjem svega u gram dok ne dobijes osjecaj koliko makronutrijenata ima u kojoj hrani, itd. Tako da je po mom misljenju dobro bar jedno pola godine provesti u tom rezimu mjerenja svega i svacega i onda se kasnije mozes opustiti, ne moras nista a imat ces solidan (ne odlican) rezultat.
User avatar
Rugafet
Posts: 4712
Joined: 14/12/2015 17:52

#15279 Re: Teretana

Post by Rugafet »

Ma ja ništa to vaganje i mjerenje, udaram po tegEvima dok se ne userem poslije popijem onaj whey sto sam uzeo. Ne jedem poslije 6PM, smanjio lebac na minimum i to zbog toga sto sam počeo da se tovim kao slavonski bibac. Navalio sam jedno vrijeme bio na Arbys i Papays, Dr papper i sl kao nezdrav, vidim bojler sve veći i veći E reko nećeš ga majci vise.
Hendrix
Posts: 4104
Joined: 27/02/2004 00:00

#15280 Re: Teretana

Post by Hendrix »

Sid the sloth wrote: 12/06/2022 11:50

Da bi se doslo do toga da otprilike i napamet znas sta trebas jestu u smislu kolicine i omjera makronutrijenata u jednom trenutku si se morao dobro zadati sa pracenjem svega u gram dok ne dobijes osjecaj koliko makronutrijenata ima u kojoj hrani, itd. Tako da je po mom misljenju dobro bar jedno pola godine provesti u tom rezimu mjerenja svega i svacega i onda se kasnije mozes opustiti, ne moras nista a imat ces solidan (ne odlican) rezultat.
Ma ok je tracking, ja vise govorim o izjavama tipa treba mi 177g proteina...i sad kao ganjas to svaki dan u gram. Ludost. Jedan dan moze biti 150...jedan 200. Mi nismo roboti, tijelo se navikne. I ako jedan dan promasimo omjer nije sad da misici propadnu i tome slicno.

Ja imam par poznanika koji su odavno u teretani i sto vise godina idu to im je trening jednostavniji i brzi. Ljudima dojadilo pametovanje i preseravanja kojih danas ima svakom koraku. Vecina savjeta online je za likove koji su dosegli maksimum i ono rade na detaljisanju tijela. To nismo mi jbg.

Onda jedan ekspert kaze dizi do 15 ponavljanja...drugi kaze ma ne 12 je maksimum...treci se kune u maks 6 ponavljanja. Realno... ko dize redovno i jede ok...nema sanse da ne raste. I sad izmisljaju 100 nacina za jedne te iste vjezbe... 50 varijanti bencha i slicno.

I naravno preworkout...intraworkout...postworkout suplementi. Biznis i prodavanje suplje.
Sid the sloth
Posts: 2783
Joined: 30/01/2013 15:56

#15281 Re: Teretana

Post by Sid the sloth »

Hendrix wrote: 13/06/2022 00:55
Sid the sloth wrote: 12/06/2022 11:50

Da bi se doslo do toga da otprilike i napamet znas sta trebas jestu u smislu kolicine i omjera makronutrijenata u jednom trenutku si se morao dobro zadati sa pracenjem svega u gram dok ne dobijes osjecaj koliko makronutrijenata ima u kojoj hrani, itd. Tako da je po mom misljenju dobro bar jedno pola godine provesti u tom rezimu mjerenja svega i svacega i onda se kasnije mozes opustiti, ne moras nista a imat ces solidan (ne odlican) rezultat.
Ma ok je tracking, ja vise govorim o izjavama tipa treba mi 177g proteina...i sad kao ganjas to svaki dan u gram. Ludost. Jedan dan moze biti 150...jedan 200. Mi nismo roboti, tijelo se navikne. I ako jedan dan promasimo omjer nije sad da misici propadnu i tome slicno.

Ja imam par poznanika koji su odavno u teretani i sto vise godina idu to im je trening jednostavniji i brzi. Ljudima dojadilo pametovanje i preseravanja kojih danas ima svakom koraku. Vecina savjeta online je za likove koji su dosegli maksimum i ono rade na detaljisanju tijela. To nismo mi jbg.

Onda jedan ekspert kaze dizi do 15 ponavljanja...drugi kaze ma ne 12 je maksimum...treci se kune u maks 6 ponavljanja. Realno... ko dize redovno i jede ok...nema sanse da ne raste. I sad izmisljaju 100 nacina za jedne te iste vjezbe... 50 varijanti bencha i slicno.

I naravno preworkout...intraworkout...postworkout suplementi. Biznis i prodavanje suplje.
:thumbup:

Dorian Yates kaze da su mu treninzi trajali 45 minuta a nasi "eksperti" ako ne provedu 2 sata u teretani kontaju da nisu dobro trenirali :D
Leon16v
Posts: 5778
Joined: 02/04/2015 13:27
Location: Ilidza إليدزا
Vozim: Staro željezo

#15282 Re: Teretana

Post by Leon16v »

Hvala Bogu danas ima milion dostupnih kvalitetnih informacija, tako da razne nebuloze, poput treninga od 2-3h, do milion supersetova, megasetova, treninga dok ne pogineš , raznih marketing suplemenata, padaju u vodu. Sve je naučno potkovano, tako da ko hoće da pročita i prođe što "jednostavnije" naravno na rekreativnom nivou, to i može
Hendrix
Posts: 4104
Joined: 27/02/2004 00:00

#15283 Re: Teretana

Post by Hendrix »

Leon16v wrote: 13/06/2022 13:28 Hvala Bogu danas ima milion dostupnih kvalitetnih informacija, tako da razne nebuloze, poput treninga od 2-3h, do milion supersetova, megasetova, treninga dok ne pogineš , raznih marketing suplemenata, padaju u vodu. Sve je naučno potkovano, tako da ko hoće da pročita i prođe što "jednostavnije" naravno na rekreativnom nivou, to i može
Problem je sto na milion kvalitetnih imas milijardu nekvalitetnih informacija i influensera kojima je cilj nabiti video na 10 min da uvale sto vise reklama. Pa onda su naslovi "Stop doing this excercise!" ili "Why your arms are not growing" i onda ono 10 minuta preseravanja oko nicega.

Sve ovo govorim iz svog iskustva kad sam upao u tu rupu "istrazivanja" i nakon nekog vremena skontas svi govore kontra drugih i vrti se jedna te ista prica. Bukvalno da poludis gledajuci jedan video i onda drugi koji negira sve iz prvog kao totalnu glupost. A oba lika su naravno sa idealnim tijelima koja su napravili samo jeduci piletinu i vjezbajuci... aha, how yes no. Nisu ni knjige nesto bolje, svi kontriraju jedni drugima tvrdeci da njihov nacin donosi rezultate.

I na kraju popizdim, unsubscribe sve i jedan fitness kanal i nazad u teretanu sa provjerenim vjezbama... nema tu precice do misica. Jednostavno moras dizati ko konj i jesti ko konj... nema drugog nacina. Ostalo su nijanse koje ne znace nesto vecini amatera kao sto smo mi ovde na forumu.
User avatar
mufa1
Posts: 2135
Joined: 03/03/2014 19:26

#15284 Re: Teretana

Post by mufa1 »

Problem je sto ljudi miješaju babe i žabe.. Početnici gledaju sta i kako rade teski profesionalci, pa pokušavaju radit po njihovim metodama i detaljima, dok zanemaruju osnove. Profesionalcu je itekako bitno hoce li jesti i koliko prije treninga, sat, dva itd. Sta ce jesti, da li UH ili proteine, u kom tacno omjeru.. ili ce proteine posle treninga.. Na treningu mu je bitno hoce li recimo vjezbe za kvadriceps prvo raditi u izduzenom polozaju ili skupljenom..hoce li sipku uhvatit nadhvatom, podhvatom, hoce li prebacit palac iza sipke... Itd itd, primjera je milion.
I onda dodje početnik i pita tog naprednog za savjet, i ovaj mu kaže, diži, vuci, guraj jako, spavaj dobro, i jedi dobro, to je osnova, ostalo je sve nebitno, ovaj odma konta, vidi jest prepotentan, boji se da se necu nabildat vise od njega :lol:
User avatar
yoda82
Posts: 1607
Joined: 27/09/2013 09:53
Location: Dagobah

#15285 Re: Teretana

Post by yoda82 »

Pitao neki malac (17-18 godina) trenera u teretani gdje idem šta da uzima da se nabilda, ovaj mu rekao da uzme piletinu i ruži, i mali se naljutio :lol:
Ito tako sam zatekao u svlačionici nekog lika tu negdje godina da ga jaran nečim bode...

Znači skoro niko neće da "pogine" u teretani, da jede i spava. Svi misle da postoji neka kratica. Neki čarobni suplement ili pilula za mišiće, za mršanje, za snagu...
nikeze
Posts: 572
Joined: 07/12/2018 12:57

#15286 Re: Teretana

Post by nikeze »

Od nastanka je bodybuilding vezan za upotrebu zabranjenih stimulativnih sredstava i zasnovan je na tome.
U Svojoj knjizi "The Male Hormone" (izdanje 1945) Paul de Kruif piše da su prve terapije testosteronom vršene još 1940. na američkim klinikama,
dakle tamo se to već koristilo od 1938 ili 1939 ukliničkog praksi. U svom intervjuu 2000. godine Sergio Oliva tvrdi da je čak i Steve Reeves koristio steroide, iako Reeves to negira.
Iako se spominje kao zvanični početak korištenja 1952 ili 1954 godina, to je bilo 10 godina ranije.
Prema tome niko ne treba da živi u iliuziji da će treningom postići ogromne dimenzije, a pogotovo ne momci od 17 godina.
Bitno je da tretniraju polagano i da su zdravi. Ostalo nije ni bitno niti potrebno, jer kratak je vijek onih koji su na dopingu, Osim Frank Zane-a koji puni 80 godina ove godine. Doduše nije dizao velike težine kao ostali pa je nekako i preživio.
Nadam se da će se ovim otvoriti oči nekima.
soxx
Posts: 184
Joined: 18/06/2012 12:35

#15287 Re: Teretana

Post by soxx »

Posto ovdje se najvise prica o dodacima prehrani zanima me dal sta koristiti i sta tacnije ako hocu skinut koju kilu.
Uglavnom bi trcao i biciklo vozio poslije posla pa dal da nesto i pocnem koristiti neke shakeove mixat ili tako.
Nekih 6-7kg bi htio da padnem. Ne planiram nesto mnogo mijenjat ishranu. Izbacujem sokove, od sad voda i bijeli kruh odlazi u historiju
daario naharis
Posts: 597
Joined: 17/06/2015 19:42

#15288 Re: Teretana

Post by daario naharis »

Raja, da li neko ide u All4SPORT teretanu na c.vili? Ima li guzve ujutro u terminu 7-8?
User avatar
Warashii
Posts: 4263
Joined: 13/09/2011 12:55

#15289 Re: Teretana

Post by Warashii »

soxx wrote: 26/06/2022 11:53 Posto ovdje se najvise prica o dodacima prehrani zanima me dal sta koristiti i sta tacnije ako hocu skinut koju kilu.
Uglavnom bi trcao i biciklo vozio poslije posla pa dal da nesto i pocnem koristiti neke shakeove mixat ili tako.
Nekih 6-7kg bi htio da padnem. Ne planiram nesto mnogo mijenjat ishranu. Izbacujem sokove, od sad voda i bijeli kruh odlazi u historiju
A vidi ukoliko nemaš neki zdravstveni problem koji utice na kilazu nemoj džaba ići i gubiti vrijeme po teretanama na biciklu i na traci pogotovo ukoliko nećeš mijenjati ishranu.
Hrana je broj jedan za sve i za mišićnu masu i za skidanje masnih naslaga.
Ukoliko ispostujes ovo prvo onda se lati tegova a traka i biciklo poslije tog treninga.
NecuVise
Posts: 2885
Joined: 10/01/2020 20:02

#15290 Re: Teretana

Post by NecuVise »

soxx wrote: 26/06/2022 11:53 Posto ovdje se najvise prica o dodacima prehrani zanima me dal sta koristiti i sta tacnije ako hocu skinut koju kilu.
Uglavnom bi trcao i biciklo vozio poslije posla pa dal da nesto i pocnem koristiti neke shakeove mixat ili tako.
Nekih 6-7kg bi htio da padnem. Ne planiram nesto mnogo mijenjat ishranu. Izbacujem sokove, od sad voda i bijeli kruh odlazi u historiju
Nemoj vodu izbacivati, umrijet ćeš :D smanji proizvode od bijelog brašna, dakle tjesteninea, hljeb, pita, sendviči i slično i slatko obavezno. 6-7 kg je ništa, to možeš lagano za dva mjeseca skinuti. Ja sam sličnu kilazu tako skinuo. Išao u teretanu, više fizičke aktivnosti u vidu hodanja i vožnje bicikla i batalio slatkiše i to je to, za dva mjeseca doslovno oko 8 kg izgubio. Ako misliš da ti se kile ne vrate kasnije onda trebaš promjeniti prehrambene i životne navike koje se ogledaju u gore navedenom. U protivnom ćeš uvijek biti u ciklusu mršanja i debljanja.
daario naharis
Posts: 597
Joined: 17/06/2015 19:42

#15291 Re: Teretana

Post by daario naharis »

daario naharis wrote: 26/06/2022 15:07 Raja, da li neko ide u All4SPORT teretanu na c.vili? Ima li guzve ujutro u terminu 7-8?
iko?
User avatar
Raigor Stonehoof
Posts: 11384
Joined: 15/07/2014 14:30

#15292 Re: Teretana

Post by Raigor Stonehoof »

ide al brate ne ide niko u 8 ujutro, sta ti je
Leon16v
Posts: 5778
Joined: 02/04/2015 13:27
Location: Ilidza إليدزا
Vozim: Staro željezo

#15293 Re: Teretana

Post by Leon16v »

Nema većeg meraka nego otici u teretanu u 16:30 kada je 38 stepeni, a nema klime. Pa radiš noge, al popiješ dvije doze preworkouta, kakav moĆara osjećaj, edge of death :D
daario naharis
Posts: 597
Joined: 17/06/2015 19:42

#15294 Re: Teretana

Post by daario naharis »

Raigor Stonehoof wrote: 30/06/2022 13:27 ide al brate ne ide niko u 8 ujutro, sta ti je
Uvijek sam volio poraniti da mi lijepo krene dan :D
User avatar
Logovan
Posts: 94345
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#15295 Re: Teretana

Post by Logovan »

Raigor Stonehoof wrote: 30/06/2022 13:27 ide al brate ne ide niko u 8 ujutro, sta ti je
Nesto najbolje je kada treniras oko 8 ujutro :D
User avatar
Raigor Stonehoof
Posts: 11384
Joined: 15/07/2014 14:30

#15296 Re: Teretana

Post by Raigor Stonehoof »

Logovan wrote: 30/06/2022 14:03
Raigor Stonehoof wrote: 30/06/2022 13:27 ide al brate ne ide niko u 8 ujutro, sta ti je
Nesto najbolje je kada treniras oko 8 ujutro :D
Mozda ako si uhljeb pa na poslu mozes spavat :D
daario naharis
Posts: 597
Joined: 17/06/2015 19:42

#15297 Re: Teretana

Post by daario naharis »

Raigor Stonehoof wrote: 30/06/2022 14:12
Logovan wrote: 30/06/2022 14:03
Nesto najbolje je kada treniras oko 8 ujutro :D
Mozda ako si uhljeb pa na poslu mozes spavat :D
Kod mene bas suprotno, dobijem energiju. Jedino mozda poslije posla da me spusti. :mrgreen:
Operativac11
Posts: 83
Joined: 11/04/2022 12:30

#15298 Re: Teretana

Post by Operativac11 »

Pozdrav raja, u proteklom periodu sam s 113 kila sletio na 92kg,govorim o periodu otprilike oko godinu dana. Visok sam 1.87, primjetno je da se stomak smanjio,noge sad nekako normalnije izgledaju, dobio sam dosta pohvala,ne nosim više XXL nego L ili XL, ali me sada zanima kako bi mogao najbolje malo utegnuti ovo tijelo, najvise stomak,prsa i noge, ishranu nisam mijenjao, držim ovu kilažu i ne bih išao ispod 90kg. Nabavio sam tegove,bučice iz razloga jer nemam previse vremena za odlazak u teretanu zbog obaveza, posao,žena djeca..Pa ako ima neko od iskusnijih par ideja za neke vježbe u kućnoj varijanti, dobro bi došlo.
kox
Posts: 3202
Joined: 12/09/2008 12:48

#15299 Re: Teretana

Post by kox »

Operativac11 wrote: 02/07/2022 08:43 Pozdrav raja, u proteklom periodu sam s 113 kila sletio na 92kg,govorim o periodu otprilike oko godinu dana. Visok sam 1.87, primjetno je da se stomak smanjio,noge sad nekako normalnije izgledaju, dobio sam dosta pohvala,ne nosim više XXL nego L ili XL, ali me sada zanima kako bi mogao najbolje malo utegnuti ovo tijelo, najvise stomak,prsa i noge, ishranu nisam mijenjao, držim ovu kilažu i ne bih išao ispod 90kg. Nabavio sam tegove,bučice iz razloga jer nemam previse vremena za odlazak u teretanu zbog obaveza, posao,žena djeca..Pa ako ima neko od iskusnijih par ideja za neke vježbe u kućnoj varijanti, dobro bi došlo.
Na youtubeu možeš naći mnogo videa za kućni trening za cijelo tijelo sa bučicama a to je koliko skontah jedino što imaš kući. Evo ovaj lik ih ima dosta:
https://www.youtube.com/c/FunkRoberts/videos
User avatar
Logovan
Posts: 94345
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#15300 Re: Teretana

Post by Logovan »

Raigor Stonehoof wrote: 30/06/2022 14:12 Mozda ako si uhljeb pa na poslu mozes spavat :D
Uzmeš godišnji i treniraš :D
Post Reply