Teretana

Rukomet, tenis, odbojka, atletika, vaterpolo,...

Moderators: _BataZiv_0809, Tomahawk11, Charuga

User avatar
vaučer
Posts: 9220
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#16026 Re: Teretana

Post by vaučer »

Pa ne znam koje vježbe radiš, ali fasovao si upalu koju očito ne možeš riješiti s tim odokativnim jednim danom odmora. Bicepsi i općenito te manje mišićne grupe se brže oporavljaju, ali opet možda uzmi pauzu dok ti ne prođe upala. Možda si i pretjerao pa si istegao nešto, posebno jer si digao tempo u odnosu na ranije. Nije rijetko da kad digneš tempo fasuješ neočekivano jaku upalu ili istegnuće. Pusti da se smiri, odmori ih 2-3 dana pa odradi jedan umjeren sesh. Ja ih radim dva puta tjedno, jedan dan je baš agresivan s 9-10 setova, radim EZ-bar 21 (4 seta), incline curl s bućicama (3 seta) i preacher curl mašinu (3 seta). Tad ih baš ubijem, cca 2-3 dana kasnije opet radim bicepse ali samo 4 seta EZ-bar 21. Uglavnom, slušaj tijelo i nemoj glavom kroz zid.
mali_balon
Posts: 11393
Joined: 12/09/2012 09:57

#16027 Re: Teretana

Post by mali_balon »

Ma nista posebno pored ostalih vjezbi (vecinom ledja) uveo samo preacher curl, nista specijalno 5kg tegovi 3x15 po treningu i to je to...nikakve vece tezine ili vise serija
Buni me sto sam vec "odbolovao" upalu prvih dana ovo mi nekako dodje kasno za upalu....ali jbga mozda i jest neka vrsta upale petobanka je u guzici....evo sad sa treninga o sve ok ne boli ni tokom treninga nije bilo boli...vidjet cu veceras i sutra.....kontam da uzmem sumeci magnezij a svakako bi ga trebao uvest i bez ovog "problema'
User avatar
vaučer
Posts: 9220
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#16028 Re: Teretana

Post by vaučer »

Cink i magnezij su korisni za oporavak, ubaci ih ako redovito dižeš tegove svakako. Usput, trebaš znati da vježbe za leđa također prilično udaraju bicepse (jer su većinom pull vježbe). Dakle iako ti misliš da ih radiš samo nekoliko setova umjerenom kilažom - u stvarnosti rade non-stop ako ti je dan podjeljen na leđa i bicepse. Ja u programu leđa kombiniram s tricepsima a bicepse s prsima - tako da izbjegnem to preklapanje.
mali_balon
Posts: 11393
Joined: 12/09/2012 09:57

#16029 Re: Teretana

Post by mali_balon »

Pa da svaka vjezba koju radim za ledja ima i bicesps kao "sporedni" misic.....a mrsko mi vjezbati po grupama, tj lijen sam da o tome razmisljam :D ...vidjet cu dokle mogu bez tog :mrgreen: a mozda je upala sto kazes
Ugl ide magnezij i cink :thumbup:
User avatar
vaučer
Posts: 9220
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#16030 Re: Teretana

Post by vaučer »

Zarotiraj malo, odradi fokusirano tricepse koji dan dok ti se oporave bicepsi. Ne moraš detaljno pratiti grupe i rotacije, ali bar prati u odnosu na prošli trening, to nije komplicirano.
User avatar
Mustang1
Posts: 28757
Joined: 29/12/2010 17:31

#16031 Re: Teretana

Post by Mustang1 »

Magnezij ali 400mg nadji u dm.u i taj uzmi.
18mn97
Posts: 279
Joined: 21/04/2021 12:56

#16032 Re: Teretana

Post by 18mn97 »

Magnezij citrat, dm.
User avatar
Plavo-bijeli
Posts: 2569
Joined: 28/02/2010 19:25

#16033 Re: Teretana

Post by Plavo-bijeli »

mali_balon wrote: 03/04/2024 12:03 Ma nista posebno pored ostalih vjezbi (vecinom ledja) uveo samo preacher curl, nista specijalno 5kg tegovi 3x15 po treningu i to je to...nikakve vece tezine ili vise serija
Buni me sto sam vec "odbolovao" upalu prvih dana ovo mi nekako dodje kasno za upalu....ali jbga mozda i jest neka vrsta upale petobanka je u guzici....evo sad sa treninga o sve ok ne boli ni tokom treninga nije bilo boli...vidjet cu veceras i sutra.....kontam da uzmem sumeci magnezij a svakako bi ga trebao uvest i bez ovog "problema'
Nemoj taj sumeci to ti je fakticki bacanje para u vodu.

Samo da znaš da dzaba svi suplementi i sva ishrana ako ne spavaš dovoljno sati i ako ti kvalitet sna nije na nivou. Znači mora bit 7,8h kvalitetnog sna, 3h pred spavanje bez jela, zamracena prostorija, bez ikakvih zvukova u sred noci, malo da je hladnija itd...

Whey protein ti je fakticki obavezan, pogotovo za tvoje godine, sto vise staris to ti vise treba proteina.
Magnezij su ti preporucili ali ne sumeci nego u kapsuli ili tableta ali ne OXIDE nego bisglycinate, citrate, threonate itd...

Nakon par mjeseci treninga mozes poceti dodavati kreatin.

Ima tu jos stvari za oporavak kao lysine, taurine, pa mozes s obzirom na godine udarati slobodno i glucosamine u prahu zajedno sa proteinom, zavisno kakav ti je budzet.

Znači kreni za početak kvalitetan san, pa onda whey protein, a sto se tice treninga 3 ili 4x sedmicno po 1h je dovoljno, a ako mognes ostalim danima ubacit plivanje, ili neki sport koji volis tipa fudba lili košarka to je :thumbup:
mali_balon
Posts: 11393
Joined: 12/09/2012 09:57

#16034 Re: Teretana

Post by mali_balon »

Plavo-bijeli wrote: 04/04/2024 20:17
mali_balon wrote: 03/04/2024 12:03 Ma nista posebno pored ostalih vjezbi (vecinom ledja) uveo samo preacher curl, nista specijalno 5kg tegovi 3x15 po treningu i to je to...nikakve vece tezine ili vise serija
Buni me sto sam vec "odbolovao" upalu prvih dana ovo mi nekako dodje kasno za upalu....ali jbga mozda i jest neka vrsta upale petobanka je u guzici....evo sad sa treninga o sve ok ne boli ni tokom treninga nije bilo boli...vidjet cu veceras i sutra.....kontam da uzmem sumeci magnezij a svakako bi ga trebao uvest i bez ovog "problema'
Nemoj taj sumeci to ti je fakticki bacanje para u vodu.

Samo da znaš da dzaba svi suplementi i sva ishrana ako ne spavaš dovoljno sati i ako ti kvalitet sna nije na nivou. Znači mora bit 7,8h kvalitetnog sna, 3h pred spavanje bez jela, zamracena prostorija, bez ikakvih zvukova u sred noci, malo da je hladnija itd...

Whey protein ti je fakticki obavezan, pogotovo za tvoje godine, sto vise staris to ti vise treba proteina.
Magnezij su ti preporucili ali ne sumeci nego u kapsuli ili tableta ali ne OXIDE nego bisglycinate, citrate, threonate itd...

Nakon par mjeseci treninga mozes poceti dodavati kreatin.

Ima tu jos stvari za oporavak kao lysine, taurine, pa mozes s obzirom na godine udarati slobodno i glucosamine u prahu zajedno sa proteinom, zavisno kakav ti je budzet.

Znači kreni za početak kvalitetan san, pa onda whey protein, a sto se tice treninga 3 ili 4x sedmicno po 1h je dovoljno, a ako mognes ostalim danima ubacit plivanje, ili neki sport koji volis tipa fudba lili košarka to je :thumbup:
Hvala na iscrpnom objasnjenju :thumbup:
User avatar
Ludzak
Posts: 5512
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#16035 Re: Teretana

Post by Ludzak »

Ja svaki dan odradim 50 do 100 sklekova u cugu. Odradim nekoliko serija trbušnjama.Dvaput sedmično odradim ruke bučicama od 13 kg. I to mi je to. Nije da sam nabildao mišiće. :lol: . Al bolje išta nego ništa.
kazo
Posts: 1522
Joined: 08/03/2012 19:57

#16036 Re: Teretana

Post by kazo »

Ima li kakvih popusta za bajram :-D nisam vidio da elitenutrition i musclefreak nude snizenje.
Peruzzi
Posts: 95
Joined: 26/10/2021 12:21

#16037 Re: Teretana

Post by Peruzzi »

Ne znam gdje da postavim pitanje vezano za doping, pa cu ovdje pokusati dobiti odgovor. Imam bitan ispit u plivanju i volio bi da mi neko kaze koji suplement bi mi pomogao da polozim 200 i 400m a da nema neke posljedice po zdravlje. Uzeo bi to samo jednom. Hvala unaprijed :)
LikeLike
Posts: 1932
Joined: 10/09/2013 15:59

#16038 Re: Teretana

Post by LikeLike »

Sinoc narucim sa gymbeama neke stvari, racun 139KM, platim raiffeisen karticom kad skinulo 150KM. Pise na potvrdi koverzija iz BAM u EUR 7.50% :lol:
Ne sjecam se da je prije uzimalo za konverziju, par puta sam vec narucivao.
xilozin
Posts: 57
Joined: 16/02/2024 00:39

#16039 Re: Teretana

Post by xilozin »

Peruzzi wrote: 12/04/2024 23:43 Ne znam gdje da postavim pitanje vezano za doping, pa cu ovdje pokusati dobiti odgovor. Imam bitan ispit u plivanju i volio bi da mi neko kaze koji suplement bi mi pomogao da polozim 200 i 400m a da nema neke posljedice po zdravlje. Uzeo bi to samo jednom. Hvala unaprijed :)
Ja imam isto jednu bitno fizicko testiranje za posao uskoro.
Mislio sam uzeti doping jer moram trcat cooperov test i sprint.
Savjetovao sam se da trenerom, ne bi mi problem za zdravlje doping napravit samo za taj jedan put, ali se ranije mora pocet uzimat...
Ali ne smijem, jer ce se poslije na ljekarskom pregledu pronaci, nije to nesto sto ispari za 2 dana, iako tako pise.
Moj drug za vojsku je zbog toga pao.
Leon16v
Posts: 5796
Joined: 02/04/2015 13:27
Location: Ilidza إليدزا
Vozim: Staro željezo

#16040 Re: Teretana

Post by Leon16v »

LikeLike wrote: 13/04/2024 13:39 Sinoc narucim sa gymbeama neke stvari, racun 139KM, platim raiffeisen karticom kad skinulo 150KM. Pise na potvrdi koverzija iz BAM u EUR 7.50% :lol:
Ne sjecam se da je prije uzimalo za konverziju, par puta sam vec narucivao.
Ja jutros naručio i sve normala, .ba domena
User avatar
vaučer
Posts: 9220
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#16041 Re: Teretana

Post by vaučer »

Peruzzi wrote: 12/04/2024 23:43 Ne znam gdje da postavim pitanje vezano za doping, pa cu ovdje pokusati dobiti odgovor. Imam bitan ispit u plivanju i volio bi da mi neko kaze koji suplement bi mi pomogao da polozim 200 i 400m a da nema neke posljedice po zdravlje. Uzeo bi to samo jednom. Hvala unaprijed :)
Ne znam da išta ima bezazleno i da se ne može otkriti. Uzimaj možda Tongkat Ali ginko sedam dana prije za mali boost testosterona i kreatin.
Peruzzi
Posts: 95
Joined: 26/10/2021 12:21

#16042 Re: Teretana

Post by Peruzzi »

Kod mene nema nikakvih kontrola sto se tice tog plivanja. Radi se o tome da na fakultetu moram isplivati 200 i 400m na odredjeno vrijeme da bi polozio semestar. Tako da bi uzeo nesto, jer sigurno mr niko nece kontrolisat.
User avatar
Peacean
Posts: 2706
Joined: 11/09/2017 11:13
Location: Sarajevo

#16043 Re: Teretana

Post by Peacean »

Najsigurnija opcija je da odmah počneš da vježbaš to plivanje, tako ne moraš uopšte da se brineš o kontroli ili zdravstvenim posljedicama a istovremeno ćeš postati snažniji i zdraviji. Ako baš želiš nešto da uzmeš pregledaj neke preworkout suplemente i čiste šećere koji će ti dati malo više snage i izdržljivosti.
User avatar
vaučer
Posts: 9220
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#16044 Re: Teretana

Post by vaučer »

Otprilike to.
Ne znam ima li smisla riskirati zdravlje s nekim propisnim dopingom, ja ne bi ni pod razno.
Podigni tempo vježbanja, korigiraj prehranu s više proteina i uzimaj neke sigurnije suplemente.

Znaš li okvirno koliko si ispod crte da to prođeš?
To bi prvo trebao saznati, koji ti je baseline.
User avatar
Plavo-bijeli
Posts: 2569
Joined: 28/02/2010 19:25

#16045 Re: Teretana

Post by Plavo-bijeli »

Od ovih standardnih suplemenata nema nista sto bi ti moglo pomoci da odmah primjetis rezultat, jedino mozda neka jaka doza kafeina.
Kao sto sam gore već navodio, gledaj da si dobro naspavan i da ne jedes nista par sati prije osim proteina koga mozes pit kad hoces prije plivanja.

Od ovih zabranjenih fakticki trebao bi moci sve jer ces uzeti samo jednom, pod uslovom da ima raje sto ga je kontinuirano uzimala godinama i pod uslovom da nije nekakva droga(amfetamin) od koje mozes postati ovisan i nakon jednog uzimanja :D

Ovo su zabranjeni suplementi za plivače:
Epiandrosterone - steroid
4-methylpentan-2-amine (DMBA)
5-methylhexan-2-amine
itd
ali bih opcenito se fokusirao na neki preworkout koji sadrzi kofein i beta alanin a 99% ih sadrzi a i lako ti je posuditi od nekoga ko trenira jednu mjericu.

Pogotovo ako nisi nikad uzimao kad spucas jedan taj mislit ces da si na nekoj drogi i jos na to dodas neki placebo efekat..bit ces dosta bolji.
Peruzzi
Posts: 95
Joined: 26/10/2021 12:21

#16046 Re: Teretana

Post by Peruzzi »

Citajuci malo po internetu, naisao sam na informaciju da je beta alanin jedan od rjesenja. Sta vi vičete na to? :-D
User avatar
vaučer
Posts: 9220
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#16047 Re: Teretana

Post by vaučer »

S obzirom da je cardio, može malo pogurati. Ne radim cardio osim hodanja pa ne uzimam to.
Peruzzi
Posts: 95
Joined: 26/10/2021 12:21

#16048 Re: Teretana

Post by Peruzzi »

Radi se mozda o 10-15 sekundi na 200 i 400m, tako da ako je vjerovati ovome sto pisu na internetu moglo bi me malo pogurati. :-D
Naslovnica
Posts: 27949
Joined: 20/03/2013 15:38

#16049 Re: Teretana

Post by Naslovnica »

Drugari,
Krenuo bih u teretanu, prvenstveno zbog mršanja, za sada ništa drugo.
Gledam malo lične trenere, nisam baš pri šutu za te neke cijene, mada bih to najradije, da me neko nauči pravilno šta i kako. 🥺
Kontam malo orbitrek, traka pod nagibom i veslanje.
Znači, slab sam sa kondicijom, sav ukočen, nikakav što se tiče aktivnosti. Mada mogu hodati dosta, neki dan tura na Mojmilo, 5km, baš mi je godilo.
Preporučujete li Fitpass?
Svaki savjet je dobrodošao!
HVALA!
last mohicans
Posts: 12011
Joined: 09/08/2012 23:19

#16050 Re: Teretana

Post by last mohicans »

Naslovnica wrote: 15/04/2024 22:09 Drugari,
Krenuo bih u teretanu, prvenstveno zbog mršanja, za sada ništa drugo.
Gledam malo lične trenere, nisam baš pri šutu za te neke cijene, mada bih to najradije, da me neko nauči pravilno šta i kako. 🥺
Kontam malo orbitrek, traka pod nagibom i veslanje.
Znači, slab sam sa kondicijom, sav ukočen, nikakav što se tiče aktivnosti. Mada mogu hodati dosta, neki dan tura na Mojmilo, 5km, baš mi je godilo.
Preporučujete li Fitpass?
Svaki savjet je dobrodošao!
HVALA!
Fitpass je odličan, možeš mijenjati teretane, bazen, ako volis i sl. Ja sam prvi put u teretanu ušao prije više od 20 god. Mislim da još trebam učiti neke stvari oko treninga. Raja previse pametuje i sere, sta će ti trener, znas i sam, radi full body, radi pull-push-legs, radi izolacije, nista bez kardia, drugi sta ce ti kardio itd. Hiljadu eksperata, a nije to tek tako. Ako se mozes istresti, barem uzmi trenera na 3 mjeseca da ti malo složi prehranu, nauči te da ispravno radiš vježbe, poslije mozes i sam. Pogotovo ti je bitno (ti si imao onu operaciju,jelde) da ne dobiješ bruh, ne do Bog, pa ti još i to treba. Još nešto, gledaj da dobro izgleda, da je barem sebe izgradio, jer ako nije sebe izgradio, kako ce tebe. Poplava je fitnes trenere, likovi prosječni, više nutricionisti i slagači prehrane. Zaprati neke kvalitetne trenere na IG, puno mozes naučiti. Ovisi koji su i tvoji ciljevi, da li jos želiš samo mršati ili i izgraditi bolju muskulaturu, popraviti opće psihičko i fizičko stanje, itd.
Post Reply