Teorije Zavjere prerasle u mainstream

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
dr_Evil
Posts: 12375
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#101 Re: Teorije Zavjere prerasle u mainstream

Post by dr_Evil »

bunk wrote: 06/08/2020 11:22 Postavlja se pitanje ,u vezi kolonizacije.
Ako se nadje planet i utrosi energija da se njegova atmosfera modifikuje da ljudi mogu prezivjeti ,kako prebaciti milijarde ljudi tamo?
Titanic all over again, naravno spasavas samo one dubokog dzepa. Moramo se pomiriti da ce zemlja nestati jednog dana, naravno vjerovatno ne za 100 godina kao sto kazu zeleni, ali ce se desiti reakcije koje ne mozemo sprijeciti.

KAda supermen nije mogao sprijeciti nestanak svog planeta(a bio je cak beba), kako cemo mi :D
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#102 Re: Teorije Zavjere prerasle u mainstream

Post by Tesla Edison »

bunk wrote: 06/08/2020 11:22 Postavlja se pitanje ,u vezi kolonizacije.
Ako se nadje planet i utrosi energija da se njegova atmosfera modifikuje da ljudi mogu prezivjeti ,kako prebaciti milijarde ljudi tamo?
Ili se misli spasiti samo djelic covjecanstva?
Energiju ulozenu u istarivanje planeta koje bi mogle "zamijeniti" Zemlju,te prilagodjavanje klime i onda preseljenje ljudi ne mozemo zamisliti ,sredstva da ne spominjem..
Puno efikasnije i logicnije je djelic te potrebene energije i novca uloziti u borbu protiv globalnog zatopljenje i pripremu odbrane od eventualnog asteroida.
Za to je potrebno samo djelic energije i sredstava u odnosu na projekt "preseljenja" covjecanstva na neku drugu planetu..
Pričalo se o teraformiranju Marsa. Moguće je to uraditi ali ima problem. Magnetno polje. Mars ga nema a bez njega, Sunce će otpuhati atmosferu i opet nema ništa od toga.

Za globalno zatopljenje, puno je novca tu igri i previše raznih lobija. Mi sad imamo tehnologiju sa kojom bi u potpunosti mogli odbaciti ugalj i naftu međutim, prvo dvoje je previše jako.
User avatar
bunk
Posts: 8774
Joined: 16/07/2016 19:58

#103 Re: Teorije Zavjere prerasle u mainstream

Post by bunk »

Koliko god da je novca u igri vezano za globalno zatopljenje to nije ni 0.1% sredstava koje treba utrositi da se hipotetski 7 milijardi ljudi prebaci sa Zemlje...
Ili se planira spasiti samo djelic covjecanstva..
A onda se moramo zapitati zasto se korporacijama dopusta da nas truju fosilnim gorivima i unistavaju Zemlju kad ce samo odabrani moci biti spaseni a mi koji konzumiramo ta fosilna goriva cemo se moci slikati pored svojih auta i kotlovnica onog dana kad dodje doomsday :mrgreen:
User avatar
dr_Evil
Posts: 12375
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#104 Re: Teorije Zavjere prerasle u mainstream

Post by dr_Evil »

bunk wrote: 06/08/2020 11:48 Koliko god da je novca u igri vezano za globalno zatopljenje to nije ni 0.1% sredstava koje treba utrositi da se hipotetski 7 milijardi ljudi prebaci sa Zemlje...
Ili se planira spasiti samo djelic covjecanstva..
A onda se moramo zapitati zasto se korporacijama dopusta da nas truju fosilnim gorivima i unistavaju Zemlju kad ce samo odabrani moci biti spaseni a mi koji konzumiramo ta fosilna goriva cemo se moci slikati pored svojih auta i kotlovnica onog dana kad dodje doomsday :mrgreen:
Nemoj mi u fosilna goriva :D ne barkaj, bog im svako dobro dao
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#105 Re: Teorije Zavjere prerasle u mainstream

Post by Tesla Edison »

bunk wrote: 06/08/2020 11:48 Koliko god da je novca u igri vezano za globalno zatopljenje to nije ni 0.1% sredstava koje treba utrositi da se hipotetski 7 milijardi ljudi prebaci sa Zemlje...
Ili se planira spasiti samo djelic covjecanstva..
A onda se moramo zapitati zasto se korporacijama dopusta da nas truju fosilnim gorivima i unistavaju Zemlju kad ce samo odabrani moci biti spaseni a mi koji konzumiramo ta fosilna goriva cemo se moci slikati pored svojih auta i kotlovnica onog dana kad dodje doomsday :mrgreen:
Pa vlasnici tih korporacija su ti "odabrani". Ispaliće oni sebe pod neku kupolu na Marsu jer imaju novca. Njih zanima samo profit a ostale ljude gledaju samo kao problem koji troši njihove resurse od kojih oni mogu još profitirati.
BiBi911
Posts: 2886
Joined: 09/12/2018 17:47

#106 Re: Teorije Zavjere prerasle u mainstream

Post by BiBi911 »

Point. wrote: 06/08/2020 10:35 Meni bi život bio dosadan da od do vjerujem u apsolutno sve što je zvanična verzija nečega, da ne preispitam neke stvari koje me zanimaju te da mi drugi kreiraju mišljenje i da njihovo mišljenje i stavove uzmem zdravo za gotovo.

Kao neko ko je odrastao uz The X-Files i Fox Muldera i Dana Scully rado poslušam neki podcast ili emisiju o Roswell padu, Area 51, ubistvo Kennedyja, napad 11 septembra, UFO slučajevima, missing 411 fenomenu, Mandela Efektu, the Skinwalker Ranch priči, navodnom Hitler bjekstvu u Argentinu, generalno paranormalne pojave pa i ove ekstremne i za mene totalni bs Ravna Zemlja teorija, ljudi gušteri, slijetanje na Mjesec, anti vakcine, čipovi-5G-nemakorone-Gates će nas čipovati sve priča poslušam i pogledam čisto da vidim i čujem i tu drugu stranu i šta imaju da ponude, kakve argumente.

Što ne znači da vjerujem u sve te priče i teorije, većina su bs ali lično od ovih teorija jedino za koje smatram teorijom zavjere su Kennedy ubistvo i 11.9 koje su po meni previše komplikovani a zvanična verzija previše jednostavna za progutati.
Lijepo ih je slusati ali kad ukljucis na sekundu mozak bude ti smijesno, Bar meni
U neposrednoj radnoj blizini imam ravnozemljasa i jednu antivakcine
Ono sto govore i Mulder bi im rekao de ba ne serite. Al ljudi vjeruju u to, neki u bogove, hare krisne, neki vjeruju da ce sutra padat kisa.

Ali svi imamo to nesto svoje i guramo pa dokle ko
User avatar
dr_Evil
Posts: 12375
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#107 Re: Teorije Zavjere prerasle u mainstream

Post by dr_Evil »

A sada pitanje kako odlucujemo sta smijemo ismijavati, a sta ne. Ako neko kaze da reptili vladaju svijetom, kazemo ti si budala, kada neko kaze da meleci ili andjeli su svuda oko nas ujedemo se za jezik da slucajno ga ne bi uvrijedili.

Zasto su monotesticki religije dopustene, dok recimo vjerovanje u ravnu zemlju (sto je btw bio stav svih religija dok nisu skontali da trebaju usutiti) je predmet sprdnje

Imamo likova na forumu koji tvrde da crkva nikada nikoga nije ubila jer je tvrdio nesto o nauci.. odustao sam odmah bio od rasprave
User avatar
Sanjarko
Posts: 23240
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#108 Re: Teorije Zavjere prerasle u mainstream

Post by Sanjarko »

Teoretski imaju rjesenja za sve ove probleme sto ste naveli. Pa i sam imam ideja kako ih rijesiti, i to nije teorija zavjere nego nauka. Sto se tice Kenedija zaboravljate da je nedugo poslije njega i njegov brat ubijen. Sad ko, sto, sta itd., dalo bi se raspravljati o tome. Dva Kenedija ubijena u kratko vrijeme. Cak i da nije neka zavjera ili teorija zavjere, njihova ubistva su ogroman propust Americkih sigurnosnih sluzbi, a to po meni nije teorija zavjere i zavjera, nego cinjenica.
BiBi911
Posts: 2886
Joined: 09/12/2018 17:47

#109 Re: Teorije Zavjere prerasle u mainstream

Post by BiBi911 »

bunk wrote: 06/08/2020 11:48 Koliko god da je novca u igri vezano za globalno zatopljenje to nije ni 0.1% sredstava koje treba utrositi da se hipotetski 7 milijardi ljudi prebaci sa Zemlje...
Ili se planira spasiti samo djelic covjecanstva..
A onda se moramo zapitati zasto se korporacijama dopusta da nas truju fosilnim gorivima i unistavaju Zemlju kad ce samo odabrani moci biti spaseni a mi koji konzumiramo ta fosilna goriva cemo se moci slikati pored svojih auta i kotlovnica onog dana kad dodje doomsday :mrgreen:


Zasto koristis proizvode od tih korporacija.
Nek jedna od tih zlih korporacija malo uspori proizvodnju ostadosomo gladni i zedni.

Da se mozemo tako lahko odbaciti naftu davno bi se to desilo. Ali kako zagrijat sibir, Kanadu, kako proizvest sa solarne ploce po mraku el. Energiju.

Brane i voda isto sjebase sve, vjetro elektrane se grade ali malo malo protestvuju protiv njih( te ubijaju twice, te buka, te nake valove proizvode pa ne mogu spavat), oni po engleskoj lupaju solarne ploce, u Saharu planiraju gradit tu elektranu da moze napojit komplet afriku oni na kamilama i. Prijete da ce sve raznineti a tunis neda dovolj o egiptu(za primjer) .
Kod nas poredali pored autoputa solarne naki protestovali, tuzili okrug kao kada voze odsjaj opasno za vozit. Na kraju sve poskidali.

El vozila. Odakle sva ta el. Energija, baterije. Gorive celije jos daleko a i za njih valja kompresovat H a za to treba enerije.

Fuzijska elektrana cuvaju je tenkovima od straha, malo malo neko unazadi sabotira projekt...
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#110 Re: Teorije Zavjere prerasle u mainstream

Post by Tesla Edison »

dr_Evil wrote: 06/08/2020 12:12 A sada pitanje kako odlucujemo sta smijemo ismijavati, a sta ne. Ako neko kaze da reptili vladaju svijetom, kazemo ti si budala, kada neko kaze da meleci ili andjeli su svuda oko nas ujedemo se za jezik da slucajno ga ne bi uvrijedili.

Zasto su monotesticki religije dopustene, dok recimo vjerovanje u ravnu zemlju (sto je btw bio stav svih religija dok nisu skontali da trebaju usutiti) je predmet sprdnje

Imamo likova na forumu koji tvrde da crkva nikada nikoga nije ubila jer je tvrdio nesto o nauci.. odustao sam odmah bio od rasprave
Islama nije. Za ostale ne znam.

وَالأَرْضَ بَعْدَ ذَلِكَ دَحَاهَا

Poslije toga je Zemlji dao oblik jajeta. (En-Nazi’at, 30) - najbliže objašnjenje za sferični elipsasti oblik.

اَ الشَّمْسُ يَنبَغِي لَهَا أَن تُدْرِكَ الْقَمَرَ وَلاَ اللَّيْلُ سَابِقُ النَّهَارِ وَكُلٌّ فِي فَلَكٍ يَسْبَحُونَ

Nit’ Sunce može Mjesec dostići nit’ noć dan prestići, svi oni u svemiru plove. (Ja-Sin, 40)


Ne znam kako je u kršćanstvu i judeizmu, međutim, ne treba religiju porediti sa teorijama zavjere. To su dva totalno odvojena svijeta.
Last edited by Tesla Edison on 06/08/2020 12:22, edited 1 time in total.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12375
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#111 Re: Teorije Zavjere prerasle u mainstream

Post by dr_Evil »

svijet je ovisan o fosilnim gorivima i nazalost nemamo mi nesto drugo da ih zamijeni. Vjetar, sunce, valovi sve je to igra. Hidroelektrane isto su problem ali hajde makar malo imaju i funkcije.

Jos ce vremena proci do nekog rjesenja, za sada je to samo reklama da bi se izmuzla sredstva iz javnih fondova. Potrose stotine milijardi za vjetropark na otvorenom moru, sta moze realno omanji gradic da snadbijeva
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#112 Re: Teorije Zavjere prerasle u mainstream

Post by Tesla Edison »

dr_Evil wrote: 06/08/2020 12:21 svijet je ovisan o fosilnim gorivima i nazalost nemamo mi nesto drugo da ih zamijeni. Vjetar, sunce, valovi sve je to igra. Hidroelektrane isto su problem ali hajde makar malo imaju i funkcije.

Jos ce vremena proci do nekog rjesenja, za sada je to samo reklama da bi se izmuzla sredstva iz javnih fondova. Potrose stotine milijardi za vjetropark na otvorenom moru, sta moze realno omanji gradic da snadbijeva
Vodik je budućnost. Ima ga neograničeno na Zemlji i u svemiru, sagorijeva, može se za pravljenje struje koristiti. Najbolji element.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12375
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#113 Re: Teorije Zavjere prerasle u mainstream

Post by dr_Evil »

TESLA_EDISON wrote: 06/08/2020 12:20
dr_Evil wrote: 06/08/2020 12:12 A sada pitanje kako odlucujemo sta smijemo ismijavati, a sta ne. Ako neko kaze da reptili vladaju svijetom, kazemo ti si budala, kada neko kaze da meleci ili andjeli su svuda oko nas ujedemo se za jezik da slucajno ga ne bi uvrijedili.

Zasto su monotesticki religije dopustene, dok recimo vjerovanje u ravnu zemlju (sto je btw bio stav svih religija dok nisu skontali da trebaju usutiti) je predmet sprdnje

Imamo likova na forumu koji tvrde da crkva nikada nikoga nije ubila jer je tvrdio nesto o nauci.. odustao sam odmah bio od rasprave
Islama nije. Za ostale ne znam.

وَالأَرْضَ بَعْدَ ذَلِكَ دَحَاهَا

Poslije toga je Zemlji dao oblik jajeta. (En-Nazi’at, 30) - najbliže objašnjenje za sferični elipsasti oblik.

اَ الشَّمْسُ يَنبَغِي لَهَا أَن تُدْرِكَ الْقَمَرَ وَلاَ اللَّيْلُ سَابِقُ النَّهَارِ وَكُلٌّ فِي فَلَكٍ يَسْبَحُونَ

Nit’ Sunce može Mjesec dostići nit’ noć dan prestići, svi oni u svemiru plove. (Ja-Sin, 40)


Ne znam kako je u kršćanstvu i judeizmu, međutim, ne treba religiju porediti sa teorijama zavjere. To su dva totalno odvojena svijeta.
Ili je prevod ravno, ispeglano, prostrto?

Pa kako napreduje svijet, malo mjenjamo pojasnjenja?
Maxxtro
Posts: 866
Joined: 13/09/2012 00:45

#114 Re: Teorije Zavjere prerasle u mainstream

Post by Maxxtro »

TESLA_EDISON wrote: 06/08/2020 11:16
Pisao sam ovo sve misleći na inteligentan život. Život dokazano postoji i na Marsu, pronađeni su mikrobi.
Ne, nikakav dokaz ne postoji, nikakvi mikrobi pronadjeni. Ne znam odakle ljudima ovakve ideje. Da je zaista dokazano ovako nesto, to bi bila jedna od najvecih vijesti u historiji nauke i covjecanstva opcenito. Jel ljudi stvarno misli da bi takvu vijest samo pokoji portal objavio, a samo bi entuzijasti upratili istu?
User avatar
dr_Evil
Posts: 12375
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#115 Re: Teorije Zavjere prerasle u mainstream

Post by dr_Evil »

Za mene je religija najveca teorija zavjere svih vremena. ALi jopet to sam ja. Sto ljudi,sto cudi
User avatar
Sanjarko
Posts: 23240
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#116 Re: Teorije Zavjere prerasle u mainstream

Post by Sanjarko »

BiBi911 wrote: 06/08/2020 12:17
bunk wrote: 06/08/2020 11:48 Koliko god da je novca u igri vezano za globalno zatopljenje to nije ni 0.1% sredstava koje treba utrositi da se hipotetski 7 milijardi ljudi prebaci sa Zemlje...
Ili se planira spasiti samo djelic covjecanstva..
A onda se moramo zapitati zasto se korporacijama dopusta da nas truju fosilnim gorivima i unistavaju Zemlju kad ce samo odabrani moci biti spaseni a mi koji konzumiramo ta fosilna goriva cemo se moci slikati pored svojih auta i kotlovnica onog dana kad dodje doomsday :mrgreen:


Zasto koristis proizvode od tih korporacija.
Nek jedna od tih zlih korporacija malo uspori proizvodnju ostadosomo gladni i zedni.

Da se mozemo tako lahko odbaciti naftu davno bi se to desilo. Ali kako zagrijat sibir, Kanadu, kako proizvest sa solarne ploce po mraku el. Energiju.

Brane i voda isto sjebase sve, vjetro elektrane se grade ali malo malo protestvuju protiv njih( te ubijaju twice, te buka, te nake valove proizvode pa ne mogu spavat), oni po engleskoj lupaju solarne ploce, u Saharu planiraju gradit tu elektranu da moze napojit komplet afriku oni na kamilama i. Prijete da ce sve raznineti a tunis neda dovolj o egiptu(za primjer) .
Kod nas poredali pored autoputa solarne naki protestovali, tuzili okrug kao kada voze odsjaj opasno za vozit. Na kraju sve poskidali.

El vozila. Odakle sva ta el. Energija, baterije. Gorive celije jos daleko a i za njih valja kompresovat H a za to treba enerije.

Fuzijska elektrana cuvaju je tenkovima od straha, malo malo neko unazadi sabotira projekt...
Ima rjesenje problema zagadzivanja iz fosilnih goriva ako je moja ideja tacna i ako radi. Nisu filteri upitanju. Nazalost davno je pisao prije vise od dekade u nekoj svesci a neznam tacno o cemu se radi ali znam da ima veze sa zakonima fizike.

Zaboravio sta sam tad o tome pisao. Sveske jos imam, ali pohabale se, tinta se krenula brisati, i ruzan rukopis koji i ja jedva procitam. Neznam u kojoj se svesci nalazi ta ideja. Ta ideja je teorija bila. Trebalo bi eksperiment napravit pa vidit bi li radila.
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#117 Re: Teorije Zavjere prerasle u mainstream

Post by Tesla Edison »

dr_Evil wrote: 06/08/2020 12:24
TESLA_EDISON wrote: 06/08/2020 12:20
dr_Evil wrote: 06/08/2020 12:12 A sada pitanje kako odlucujemo sta smijemo ismijavati, a sta ne. Ako neko kaze da reptili vladaju svijetom, kazemo ti si budala, kada neko kaze da meleci ili andjeli su svuda oko nas ujedemo se za jezik da slucajno ga ne bi uvrijedili.

Zasto su monotesticki religije dopustene, dok recimo vjerovanje u ravnu zemlju (sto je btw bio stav svih religija dok nisu skontali da trebaju usutiti) je predmet sprdnje

Imamo likova na forumu koji tvrde da crkva nikada nikoga nije ubila jer je tvrdio nesto o nauci.. odustao sam odmah bio od rasprave
Islama nije. Za ostale ne znam.

وَالأَرْضَ بَعْدَ ذَلِكَ دَحَاهَا

Poslije toga je Zemlji dao oblik jajeta. (En-Nazi’at, 30) - najbliže objašnjenje za sferični elipsasti oblik.

اَ الشَّمْسُ يَنبَغِي لَهَا أَن تُدْرِكَ الْقَمَرَ وَلاَ اللَّيْلُ سَابِقُ النَّهَارِ وَكُلٌّ فِي فَلَكٍ يَسْبَحُونَ

Nit’ Sunce može Mjesec dostići nit’ noć dan prestići, svi oni u svemiru plove. (Ja-Sin, 40)


Ne znam kako je u kršćanstvu i judeizmu, međutim, ne treba religiju porediti sa teorijama zavjere. To su dva totalno odvojena svijeta.
Ili je prevod ravno, ispeglano, prostrto?

Pa kako napreduje svijet, malo mjenjamo pojasnjenja?
Ima i na arapskom. Svako može provjeriti.
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#118 Re: Teorije Zavjere prerasle u mainstream

Post by Tesla Edison »

dr_Evil wrote: 06/08/2020 12:27 Za mene je religija najveca teorija zavjere svih vremena. ALi jopet to sam ja. Sto ljudi,sto cudi
Mislim da ne treba u taj teren ulaziti. Bar ne na ovoj temi.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12375
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#119 Re: Teorije Zavjere prerasle u mainstream

Post by dr_Evil »

TESLA_EDISON wrote: 06/08/2020 12:36
Ima i na arapskom. Svako može provjeriti.
Ne znam arapski, kopirah tvoju u google translate, te potrazit po internetu izjavu. Svi vecinom prevode kao prostrto i ravno.

Ne bi me cudilo da su arapi skuzili za vrijeme zlatnog doba da je zemlja okrugla, ali takodjer ne vjerujem u izjavu da se tumacenja Kurana ne mjenjaju sa vremenom
User avatar
Sanjarko
Posts: 23240
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#120 Re: Teorije Zavjere prerasle u mainstream

Post by Sanjarko »

Tad me fizika zanimala opet vise i citao knjige itd., o njoj, i sad me ona i nauka zanima. Mislim ako se dobro sjecam da je termodinamika upitanju. Nazalost niko me ozbiljno tad a i sad nije shvacao. Naisao vecinom na ismijavanje itd. A nisam dao tu ideju i druge neke ideje iz drugih razloga. Dao sam na temi od "Ljube" taj i te razloge.
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#121 Re: Teorije Zavjere prerasle u mainstream

Post by The 51st State »

da, bas je recimo al kvarizmi koji je direktno zasluzan sto danas tipkamo bio ravnozemljas ili slicni njemu :lol:
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#122 Re: Teorije Zavjere prerasle u mainstream

Post by Tesla Edison »

dr_Evil wrote: 06/08/2020 12:39
TESLA_EDISON wrote: 06/08/2020 12:36
Ima i na arapskom. Svako može provjeriti.
Ne znam arapski, kopirah tvoju u google translate, te potrazit po internetu izjavu. Svi vecinom prevode kao prostrto i ravno.

Ne bi me cudilo da su arapi skuzili za vrijeme zlatnog doba da je zemlja okrugla, ali takodjer ne vjerujem u izjavu da se tumacenja Kurana ne mjenjaju sa vremenom
"Poslije toga je Zemlji dao oblik jajeta. (En-Nazi'at, 30)"

Arapska riječ dehaha znači: dati oblik jajeta. Ovaj glagol, također, znači prostrti. Glagol "dehahaje" izveden od imenice "duhje", što znači: nojevo jaje koje ima geosferičan oblik. Planeta Zemlja ima upravo takav oblik.

A google translate je znao rečenicu "Vodi me kući", prevesti kao "Water me house".

Ne bih zaista više o ovome.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12375
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#123 Re: Teorije Zavjere prerasle u mainstream

Post by dr_Evil »

TESLA_EDISON wrote: 06/08/2020 12:44
dr_Evil wrote: 06/08/2020 12:39
TESLA_EDISON wrote: 06/08/2020 12:36
Ima i na arapskom. Svako može provjeriti.
Ne znam arapski, kopirah tvoju u google translate, te potrazit po internetu izjavu. Svi vecinom prevode kao prostrto i ravno.

Ne bi me cudilo da su arapi skuzili za vrijeme zlatnog doba da je zemlja okrugla, ali takodjer ne vjerujem u izjavu da se tumacenja Kurana ne mjenjaju sa vremenom
"Poslije toga je Zemlji dao oblik jajeta. (En-Nazi'at, 30)"

Arapska riječ dehaha znači: dati oblik jajeta. Ovaj glagol, također, znači prostrti. Glagol "dehahaje" izveden od imenice "duhje", što znači: nojevo jaje koje ima geosferičan oblik. Planeta Zemlja ima upravo takav oblik.

A google translate je znao rečenicu "Vodi me kući", prevesti kao "Water me house".

Ne bih zaista više o ovome.
Evo ja procitao 20 stranica svi se slazu da prevod znaci prostrto i ravno, i da je jaje tek uslo u pricu nedavno. Slozit cemo se da ne slazemo :D
User avatar
dr_Evil
Posts: 12375
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#124 Re: Teorije Zavjere prerasle u mainstream

Post by dr_Evil »

The 51st State wrote: 06/08/2020 12:43 da, bas je recimo al kvarizmi koji je direktno zasluzan sto danas tipkamo bio ravnozemljas ili slicni njemu :lol:
Pa on je zivio u zlatnom dobu islama, ne kad je kuran napisan (objavljen da se ko ne uvrijedi), rekoh da su oni tada znali mnogo, zbog cega su pali, tema za sebe
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#125 Re: Teorije Zavjere prerasle u mainstream

Post by The 51st State »

dr_Evil wrote: 06/08/2020 12:50
The 51st State wrote: 06/08/2020 12:43 da, bas je recimo al kvarizmi koji je direktno zasluzan sto danas tipkamo bio ravnozemljas ili slicni njemu :lol:
Pa on je zivio u zlatnom dobu islama, ne kad je kuran napisan (objavljen da se ko ne uvrijedi), rekoh da su oni tada znali mnogo, zbog cega su pali, tema za sebe
evo ti na tu temu malo. za pravi sud treba bas ekspert iz arapskog biti.

https://hawramani.com/the-quran-and-the ... d-or-flat/
Post Reply