Tender iznad svega!!!

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
oldtajmer
Posts: 5068
Joined: 13/04/2013 09:43
Location: Royston Vasey

#1 Tender iznad svega!!!

Post by oldtajmer »

https://www.klix.ba/vijesti/bih/zabrinu ... /240403076

u zadnje vrijeme kao i hiljadu puta do sada slusamo kako nesto ne moze zbog tendera,zalbe ovo ono.............


bas me zanima kako je u drugim zemljama,da li ti tenderi zaista koce zivot :?:
ili je ovo nesto specificno samo za nas
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40902
Joined: 29/06/2011 23:39

#2 Re: Tender iznad svega!!!

Post by dječak sa šibicama »

citas komentare i vidis da bolje ni ne zasluzujemo, trojka, sarajlijice i tome slicni kretenski osvrti debilcina polupismenih.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17290
Joined: 31/03/2019 14:56

#3 Re: Tender iznad svega!!!

Post by vjeshalica »

Specificno za nas. Zele da predstave Tendere kao oblik postenog utroska sredstava, a zapravo sve rade kontra i na stetu onih na kraju koji trebaju to.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40902
Joined: 29/06/2011 23:39

#4 Re: Tender iznad svega!!!

Post by dječak sa šibicama »

Tenderi su u mafijaskim drzavama najbolji nacin bogacenja, legalna pljacka, das posao jaranu, cerki, ahbabu, rodjaku, zeni i slicno, utalite se, rastalite se. I svi sretni.

Mislim to svi ionako znamo, vjv je tako u svim drzavicama na balkanu, sumnjam da u uredjenim drzavama moze biti vecih pljacki bez kazne, dakle kljucno je kazna. Bilo je dosta slucajeva na zapadu, USA recimo, ali to se razotkrije i onda slijedi progon. Kod nas svi izadju iz pritvora jos neviniji nego su usli.
izvrsni direktor
Posts: 9407
Joined: 20/12/2018 16:11

#5 Re: Tender iznad svega!!!

Post by izvrsni direktor »

oldtajmer wrote: 03/04/2024 13:56 https://www.klix.ba/vijesti/bih/zabrinu ... /240403076

u zadnje vrijeme kao i hiljadu puta do sada slusamo kako nesto ne moze zbog tendera,zalbe ovo ono.............


bas me zanima kako je u drugim zemljama,da li ti tenderi zaista koce zivot :?:
ili je ovo nesto specificno samo za nas
Specificno za nas. U zelji da se sto vise regulise, napravljeno je tako da samo stetu nanosi
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10664
Joined: 10/03/2022 22:16

#6 Re: Tender iznad svega!!!

Post by ZoomZoomKiwi »

Nije problem tender odnosno javna nabavka i njena procedura sama po sebi niti ZJN, jer je manje više kod nas prepisan od EU i uopće nije loš.

Problem je što nesposobni ljudi rade tu gdje rade i prave greške u tenderskim dokumentacijma, što namjerno pokušavajući naštimati možda nekom, što nenamjerno zbog neznanja i ostavljaju prilike za žalbe koje neminovno odlagaju postupak u nedogled.

A može se napraviti bulletproof TD samo treba malo poznavati materiju i to je to.

I onda ti se niko ne može ni žaliti ni ništa.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40902
Joined: 29/06/2011 23:39

#7 Re: Tender iznad svega!!!

Post by dječak sa šibicama »

Sigurno su problemi u zelji da se odradi posao posteno, duse slatke.

Zato valjda svaki ministar, gradonacelnik i nacelnik opcine, nakon par godina mandata, izadje sa par miliona na racunu i par nekretnina vise. Jer sve ide posteno.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10664
Joined: 10/03/2022 22:16

#8 Re: Tender iznad svega!!!

Post by ZoomZoomKiwi »

Opet je problem neznanje i nesposobni ljudi na pozicijama.

Može se bilo koji tender naštimati itekako a da se nemaš na šta žaliti i da sve bude po najrigoroznijim zakonima.

Vjeruj mi da može, samo treba znat.


Problem je što uz neznanje ovdje imaš i bezobrazluk pa se odavno i ne trude da sakriju krađu i štimanje, i onda dođe neko pa se zainati i žali se na sve na što se može žaliti i zato imamo ova odgađanja.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10664
Joined: 10/03/2022 22:16

#10 Re: Tender iznad svega!!!

Post by ZoomZoomKiwi »

Pa ima, svako koristi priliku.

Al' napravi bulletproof TD i nema teorije da može ikakva žalba proći.

Ovo sve govorim iz iskustva, i sâm sam se žalio na mnoštvo tendera, a isto tako sam i sudjelovao u kreiranju tenderskih dokumentacija. Nikad se niko nije žalio na moj tender.
moimoi
Posts: 4733
Joined: 01/07/2006 12:59

#11 Re: Tender iznad svega!!!

Post by moimoi »

oldtajmer wrote: 03/04/2024 13:56 https://www.klix.ba/vijesti/bih/zabrinu ... /240403076

u zadnje vrijeme kao i hiljadu puta do sada slusamo kako nesto ne moze zbog tendera,zalbe ovo ono.............


bas me zanima kako je u drugim zemljama,da li ti tenderi zaista koce zivot :?:
ili je ovo nesto specificno samo za nas
Sa ovakvim stvarima se vani ne igra. Mislim sto se tice lijekova tj terapije zna se tacno od koga se i sta kupuje. Barem po EU. Svaka zemlja naravno forsira svoje farm kompanije ali ako se neki lijek ne proizvodi kod njih, uzima se najbolji na eu trzistu.
Hakiz
Posts: 40584
Joined: 30/07/2015 20:01

#12 Re: Tender iznad svega!!!

Post by Hakiz »

Da smo država kao što nismo, ti serijski žalitelji bi u slučajevima kap što su klinike u Tuzli i Sarajevu bili osuđeni za ugrožavanje javnog zdravlja, ako ne i terorizam.

Ali, da samo država kao što nismo, serijskih žalitelja ne bi bilo. Postojao bi mehanizam da se spreče.

Opet je do političara.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45516
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#13 Re: Tender iznad svega!!!

Post by Chmoljo »

EFD22 wrote: 03/04/2024 14:19 Pa ima, svako koristi priliku.

Al' napravi bulletproof TD i nema teorije da može ikakva žalba proći.

Ovo sve govorim iz iskustva, i sâm sam se žalio na mnoštvo tendera, a isto tako sam i sudjelovao u kreiranju tenderskih dokumentacija. Nikad se niko nije žalio na moj tender.
i na "bulletproof" se može otezati.

no ako si stvarno radio sa tenderima, onda ne možeš ne spomenuti problem neusaglašavanja stavova između različitih kancelarija URŽa gdje se donose dijametralno suprotne odluke.

a upolovio bi se broj "profesionalnih žalbi" da se uvede obaveza prvo plaćanja žalbe, jer sada se mogu žaliti bez uplate i prosto odustati od žalbe a izgubi se nekoliko sedmica.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10664
Joined: 10/03/2022 22:16

#14 Re: Tender iznad svega!!!

Post by ZoomZoomKiwi »

Chmoljo wrote: 03/04/2024 14:29
EFD22 wrote: 03/04/2024 14:19 Pa ima, svako koristi priliku.

Al' napravi bulletproof TD i nema teorije da može ikakva žalba proći.

Ovo sve govorim iz iskustva, i sâm sam se žalio na mnoštvo tendera, a isto tako sam i sudjelovao u kreiranju tenderskih dokumentacija. Nikad se niko nije žalio na moj tender.
i na "bulletproof" se može otezati.

no ako si stvarno radio sa tenderima, onda ne možeš ne spomenuti problem neusaglašavanja stavova između različitih kancelarija URŽa gdje se donose dijametralno suprotne odluke.

a upolovio bi se broj "profesionalnih žalbi" da se uvede obaveza prvo plaćanja žalbe, jer sada se mogu žaliti bez uplate i prosto odustati od žalbe a izgubi se nekoliko sedmica.
To je činjenica, u to ne ulazim jer nisam u svim branšama bio prisutan. Ali znam za par slučajeva gdje je URŽ postupao prema presedanu, odnosno prijašnjim odlukama za iste slučajeve. Problem je samo naći prethodne odluke :mrgreen:

Par sedmica je ništa, no stoji činjenica da bi ih puno manje bilo da se uvede plaćanje i Žalbe prema Ugovornom organu. Svakako za URŽ moraš platiti, i taj postupak duže traje.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45516
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#15 Re: Tender iznad svega!!!

Post by Chmoljo »

EFD22 wrote: 03/04/2024 14:32
To je činjenica, u to ne ulazim jer nisam u svim branšama bio prisutan. Ali znam za par slučajeva gdje je URŽ postupao prema presedanu, odnosno prijašnjim odlukama za iste slučajeve. Problem je samo naći prethodne odluke :mrgreen:

Par sedmica je ništa, no stoji činjenica da bi ih puno manje bilo da se uvede plaćanje i Žalbe prema Ugovornom organu. Svakako za URŽ moraš platiti, i taj postupak duže traje.
ne mora se platiti, URŽ odbaci zbog neuplaćivanja, ali izgubiš vrijeme.

nekad to bude taman toliko dovoljno da ucijeni UO i da traži reket, što se dešava.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10664
Joined: 10/03/2022 22:16

#16 Re: Tender iznad svega!!!

Post by ZoomZoomKiwi »

Chmoljo wrote: 03/04/2024 14:36
EFD22 wrote: 03/04/2024 14:32
To je činjenica, u to ne ulazim jer nisam u svim branšama bio prisutan. Ali znam za par slučajeva gdje je URŽ postupao prema presedanu, odnosno prijašnjim odlukama za iste slučajeve. Problem je samo naći prethodne odluke :mrgreen:

Par sedmica je ništa, no stoji činjenica da bi ih puno manje bilo da se uvede plaćanje i Žalbe prema Ugovornom organu. Svakako za URŽ moraš platiti, i taj postupak duže traje.
ne mora se platiti, URŽ odbaci zbog neuplaćivanja, ali izgubiš vrijeme.
Znam to.

Ali moraš ostaviti rokove za dostavu i obavještenje svih uključenih u proces.

Još je kod nas dobro što ZUP podrazumijeva da si obaviješten u određenom roku od slanja obavještenja bez obzira na to da li si ga u stvarnosti i zaprimio. To još nigdje nisam vidio. Tako da je i to dobro. :lol:
User avatar
oldtajmer
Posts: 5068
Joined: 13/04/2013 09:43
Location: Royston Vasey

#17 Re: Tender iznad svega!!!

Post by oldtajmer »

uvijek mi je to bilo fascinantno i pitao sam se je li moguce da u bilo kojoj normalnoj zemlji kapitalni projekti propadaju zbog tendera,ljudski zivoti se ugrozavaju zbog tendera itd.,uvijek je izgovor neki tender
ocito da je lopovluk oko toga specifican za nas

sta bi trebalo da se desi da se to promijeni na bolje :?
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10664
Joined: 10/03/2022 22:16

#18 Re: Tender iznad svega!!!

Post by ZoomZoomKiwi »

Hmm, trebalo bi da se svim zaposlenim od 1992. do danas prvo provjere kvalifikacije, a onda i osnovna znanja o vlastitom poslu. Tj. da se u određenim nabavkama pored pravnika i ekonomista i struka vezana za predmet nabavke nešto pita. Naravno struka koja je zaista to, struka, a ne podobne budale s kupljenim diplomama.

Uz to, trebalo bi svakako što prije donijeti Zakon o porijeklu imovine.


Ima tu još štošta.
Hakiz
Posts: 40584
Joined: 30/07/2015 20:01

#19 Re: Tender iznad svega!!!

Post by Hakiz »

oldtajmer wrote: 03/04/2024 14:42 uvijek mi je to bilo fascinantno i pitao sam se je li moguce da u bilo kojoj normalnoj zemlji kapitalni projekti propadaju zbog tendera,ljudski zivoti se ugrozavaju zbog tendera itd.,uvijek je izgovor neki tender
ocito da je lopovluk oko toga specifican za nas

sta bi trebalo da se desi da se to promijeni na bolje :?
Mi da se promijenimo.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45516
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#20 Re: Tender iznad svega!!!

Post by Chmoljo »

oldtajmer wrote: 03/04/2024 14:42 uvijek mi je to bilo fascinantno i pitao sam se je li moguce da u bilo kojoj normalnoj zemlji kapitalni projekti propadaju zbog tendera,ljudski zivoti se ugrozavaju zbog tendera itd.,uvijek je izgovor neki tender
ocito da je lopovluk oko toga specifican za nas

sta bi trebalo da se desi da se to promijeni na bolje :?
praksa, vrijeme, lociranje zloupotreba. svega toga već ima, i sada je stvar da zakonodavac začepi neke rupe, da svaki URŽ (ima više kancelarija) ujednači svoju praksu, da sve na koncu bude usklađeno i sa praksom Suda i to je to.

poslije je teret na Ugovornim organima, ali i tu vrijeme radi svoje gdje se ušteli oko određenih nabavki i onda to ide.
User avatar
_Reds_
Posts: 9371
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#21 Re: Tender iznad svega!!!

Post by _Reds_ »

Chmoljo wrote: 03/04/2024 14:29
EFD22 wrote: 03/04/2024 14:19 Pa ima, svako koristi priliku.

Al' napravi bulletproof TD i nema teorije da može ikakva žalba proći.

Ovo sve govorim iz iskustva, i sâm sam se žalio na mnoštvo tendera, a isto tako sam i sudjelovao u kreiranju tenderskih dokumentacija. Nikad se niko nije žalio na moj tender.
i na "bulletproof" se može otezati.

no ako si stvarno radio sa tenderima, onda ne možeš ne spomenuti problem neusaglašavanja stavova između različitih kancelarija URŽa gdje se donose dijametralno suprotne odluke.

a upolovio bi se broj "profesionalnih žalbi" da se uvede obaveza prvo plaćanja žalbe, jer sada se mogu žaliti bez uplate i prosto odustati od žalbe a izgubi se nekoliko sedmica.
Svka druga TD ima toliko greški, da, ako neko želi može da je ruši po nekoliko puta. Nemar državnih službenika je iznad svega, a misle da sve znaju, pri tome ih briga boli, šta god da bude sa žalbom, nema odgovornosti.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45516
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#22 Re: Tender iznad svega!!!

Post by Chmoljo »

_Reds_ wrote: 03/04/2024 14:50


Svka druga TD ima toliko greški, da, ako neko želi može da je ruši po nekoliko puta. Nemar državnih službenika je iznad svega, a misle da sve znaju, pri tome ih briga boli, šta god da bude sa žalbom, nema odgovornosti.
U bolnicama npr. ne rade državni službenici. Kao ni u javnim preduzećima i ostalim ustanovama.

Ima dovoljno konsultantskih kuća i ljudi koji su se izbirikali u ovome ali opet nema nedodirljivih tendera. Sigurno da se može smanjiti broj, ali postoji toliko roba i toliko specifikacija koje su negdje između da komisija ne zna šta uvažiti ili ne uvažiti.
swanfilter
Posts: 7920
Joined: 06/06/2008 18:52

#23 Re: Tender iznad svega!!!

Post by swanfilter »

Kod nas su CIK, policija i sudstvo politicko-stranacki igrokaz, a da to ne bude postupak gdje su poslovi i pare u igri.
User avatar
_Reds_
Posts: 9371
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#24 Re: Tender iznad svega!!!

Post by _Reds_ »

Chmoljo wrote: 03/04/2024 19:23
_Reds_ wrote: 03/04/2024 14:50


Svka druga TD ima toliko greški, da, ako neko želi može da je ruši po nekoliko puta. Nemar državnih službenika je iznad svega, a misle da sve znaju, pri tome ih briga boli, šta god da bude sa žalbom, nema odgovornosti.
U bolnicama npr. ne rade državni službenici. Kao ni u javnim preduzećima i ostalim ustanovama.

Ima dovoljno konsultantskih kuća i ljudi koji su se izbirikali u ovome ali opet nema nedodirljivih tendera. Sigurno da se može smanjiti broj, ali postoji toliko roba i toliko specifikacija koje su negdje između da komisija ne zna šta uvažiti ili ne uvažiti.
Komisiju bas briga, samo proslijedi URŽ-u, jer nema nikakve odgovornosti za svoje greške. A to košta na kraju najviše taj UO, a kasnije i građane, jer oni nece da usvoje neke ocite greske, na koje im se cak ukaze i kroz pitanja na portalu. Mada ni URŽ nema nikakve odgovornosti, moze im se, i nikad nisi siguran kako ce odluciti, cak i kad je sve jasno, ključna stvar je nepostojanje odgovorosti za rad. tj. nerad.
User avatar
oldtajmer
Posts: 5068
Joined: 13/04/2013 09:43
Location: Royston Vasey

#25 Re: Tender iznad svega!!!

Post by oldtajmer »

https://www.klix.ba/vijesti/bih/alarman ... /240415092

Alarmantno stanje u UKC-u Tuzla: Pacijenti na pragu umiranja, direktor poziva OHR da im pomogne
Trakavica vezano za nabavku linearnog akceleratora u Univerzitetskom kliničkom centru u Tuzli je i dalje prisutna, a kontinuirano ulaganje žalbi po javnoj nabavci predstavljaju glavni problem. Da je stanje alarmantno u Tuzli potvrdio je i vršilac dužnosti direktora tamošnjeg UKC-a Šekib Umihanić.
pa kako jebli sve svoje,zar je zaista moguce da se ovo desava u pm :?
Post Reply