TEMPERATURA GRAFICKE NA LAPTOPU

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Bobi

happyrose

TEMPERATURA GRAFICKE NA LAPTOPU

Post by happyrose » 21/06/2011 08:49

Evo ovako imam jedan problem jucer mi je jedan momak pomogao otkriti....imam laptop i igram neke igre na njemu npr rom,batle forge cod itd... u zadnje vrijeme kada igram temperatura graficke.gpu.dize se povise 100c kada je na punjacu a kada nije onda sve ljepo radi na 65 do 75c... kada na punjacu igram igru onda se laptop ugasi nakon 2 min sto ujdem u igru jednom jee doslo cak do 130c... pomoc ljudi sta da radim ??????.HVALA UNAPRIJED

nosara
Has thanked: 14 times
Been thanked: 13 times

Re: TEMPERATURA GRAFICKE NA LAPTOPU

Post by nosara » 21/06/2011 08:55

Laptop (izuzev namjenskih) nije dizajniran za igrice... :-)

PasHon1

Post by PasHon1 » 21/06/2011 08:59

Probaj izvatiti bateriju i igrati samo na punjacu.

amortizer

Post by amortizer » 21/06/2011 09:04

PasHon1 wrote:Probaj izvatiti bateriju i igrati samo na punjacu.
Nije dobra ideja, jer baterija "stabilizira" napon!

hakazvaka
Forum administrator

Post by hakazvaka » 21/06/2011 09:15

amortizer wrote:
wtf?

EUROBIH

Post by EUROBIH » 21/06/2011 09:18

okani se igrica na laptopu sa slabim grafičkim kartama....za igrice treba- jake grafičke i extra hlađenje i velika potrošnja struje!!...a u tvojoj situaciji samo češ ostati nasmijan :lol: :lol: :lol:
meni za brute force za kalkulaciju kodova na nokiji potrebna je optimalno 69xx napajanje- minimalno 750w i priključak na trafo-stanicu :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Svemirco

Post by Svemirco » 21/06/2011 09:32

Pretpostavljam da taj računar koristiš već neko vrijeme zahvaljujući čemu se akumulirala poprilična količina prašine u sistemu za hlađenje koji zbog ovoga gubi efikasnost i nije u mogućnosti ohladiti glavni i grafički procesor pri velikim naporima kakve uzrokuju igrice.

Razlog zbog čega radi kada nije spojen na struju jeste taj što automatski kad isključiš punjač laptop prelazi u štedljiviji mod kada ograničava radni takt procesora kako bi umanjio potrošnju i produljio rad na baterijama.

Jedino pravo rješenje je da odneseš laptop na servis da ga otvore i očiste hladnjak (ispušu prašinu iz toplotnog izmjenjivača - ona sitna bakarna rebarca koja se naziru kroz otvore nakoje ispuhuje topal vazduh). Klasično usisavanje otvora za ventilaciju u kućnoj organizaciji može pomoći a i ne mora, sve ovisi od količine i kvaliteta začepljenja. Naime, ako se laptop koristi receimo u okolini u kojoj ima mnogo isparavanja - recimo od kuhanja - onda masnoća iz zraka u kombinaciji sa prašinom tvori emulziju koja je zaljepljena za hladnjak i nije je moguće odstraniti samo usisavanjem.

Prelazna rješenja bez otvaranja laptopa su poboljšanja strujanja vazduha oko laptopa. Dakle, obavezno korištenje samo na glatkim tvrdim podlogama (samo goli stol - ni slučajno na krilu, tepihu, deci, stolnjaku). SLijedeći korak je investiranje u jedan od aktivnih kulera za laptop, radi se o odlogama za laptop koje sadrže jedan ili više ventilatora koji se najčešće napajaju preko usb porta laptopa i pušu hladniji vazduh u bazu laptopa poboljšavajući efikasnost sistema za hlađenje.

Dakle, prvo probati usisati sve ventilacijske otvore usisivačem (bez stope za tepihe, naravno :) ) Upotreba na čvrstoj glatkoj površini. ako ovo ne pomogne onda možeš probati sa dodatnim hladnjakom koje možeš kupiti već za desetak KM i naposlijetku sigurno rješenje koje ipak zahtjeva najviše vremena i love a to je temeljito čišćenje u servisu.

Sretno.

happyrose

Post by happyrose » 21/06/2011 09:40

uhhh dobar odgovor hvala puno :))))

Decerto
Location: On the wrong side of heaven,and the righteous side of hell.

Post by Decerto » 21/06/2011 09:49

Ma bolje da odnese u servis da mu to urade profesionalno,i nek kaze da mu stave/zamijene termalnu pastu i usput uzme taj cooler.Kak ti je temp.isla do 130 :shock:

happyrose

Post by happyrose » 21/06/2011 09:58

da to cu i uradit samo taj cooler i ciscenje jeli skupo ???... btw sad sam ga ocistija nikakva promjena

nosara

Post by nosara » 21/06/2011 09:59

happyrose wrote:da to cu i uradit samo taj cooler i ciscenje jeli skupo ???... btw sad sam ga ocistija nikakva promjena
:lol:

Ako hoces da skuris laptop uzmi let-lampu... Brze je i efikasnije...

Cuj, ciscenje i pasta... :lol:

happyrose

Post by happyrose » 21/06/2011 10:03

da ali ja ne zelim rastavljat laptop a ovo sa usisivacem sam proba ne djeluje tako da servis jedini preostaje )))):

nosara

Post by nosara » 21/06/2011 10:09

happyrose wrote:da ali ja ne zelim rastavljat laptop a ovo sa usisivacem sam proba ne djeluje tako da servis jedini preostaje )))):
Nisi shvatio ironiju... :-)

Bacices lovu na servis od kojeg neces imat nista... Laptop nije za igru (uglavnom)...

Svemirco

Post by Svemirco » 21/06/2011 10:15

happyrose wrote:da ali ja ne zelim rastavljat laptop a ovo sa usisivacem sam proba ne djeluje tako da servis jedini preostaje )))):
Pa mislim da će te servis (samo ćišćenje) koštati nekih 40-ak KM oliti sat vremena servisera jer nije potrebno više vremena nekom ko ima iskustva. Može i brže ali onda imaš viška šarafa i dijelova :D

Ne bih ti ni u ludilu preporučio da ga sam rastavljaš, čisto sumnjam da imaš potrebno iskustvo i opremu. Mislim, nije problem nešto rastaviti ali jeste ponovo sastaviti i da radi iza toga :mrgreen:

Znači, pravac znači, servis, znači :lol: :lol: :lol:

Što se tiče prethodnog posta i komentara da laptop nije za igru - :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:. Danas su dostupni laptopi sa konfiguracijama koje ne samo da su u stanju parirati nabrijanim desktop sistemima već i više od toga. Uistinu, koliko para toliko i muzike i takvi nabrijani gamerski laptopi su jaaako skupi ali danas možeš kupiti sasvim običan laptop sa nekim i5 procesorom, dovoljno memorije i prosječnom dediciranom grafičkom karticom koji može pokrenuti većinu novih igrica - napominjem pokrenuti jer često performance nisu takve da možeš igrati u visokim rezolucijama sa uključenim višeprolaznim anti-aliasingom ali se vraćamo na ono koliko para toliko muzike i nešto što je nekome neprihvatljivo nekom drugom je sasvim ok... Quod laptop tod sententiae :roll:

happyrose

Post by happyrose » 21/06/2011 10:23

evo moja konfiguracija nvidia geforce gt240m 1gb,,,4g ram dual core procesor intel win7

mrtva kokoš

Post by mrtva kokoš » 21/06/2011 10:27

jbg pomiri se da ne mozes igrati sve igrice na laptopu. mislim mozes ali koliko i dokle.
kod mene je intel core i3, ati-eva hd graficka, 4 rama pa opet nakon sat vremena na novom codu- se iskljuci, pregrije se. dok pes-a mogu igrati citav dan, nista...

Svemirco

Post by Svemirco » 21/06/2011 10:34

Uz čist sistem za hlađenje i obezbjeđene osnovne ambijentalne uslove (sobna temeratura 25 stepeni - ni ja ne bih radio na 30!) računar će raditi bez problema pod bilo kojim opterećenjem. Ako bilo šta od ovoga nije kako treba to se onda može tretirati kao ekstremni uvjeti za eksploataciju i tada standardne in-door konfiguracije nisu rješenje već si možeš nabaviti neki ruggedized model koji možeš koristiti i u čeličari :)

Znači, brate, znači... čišćenje i dodatnna cooler podloga i ako je laptop tehnički ispravan možeš se igrati dok ti se boje ne razliju (u očima ne na ekranu :D )

I shvatite i računare da je i njima teško raditi po ovim visokim temperaturama, teško insanu a da ne bude teško mašini :) Moj desktop hoće da poleti kad se igram po ovim temperaturama jer ventilatori rade punom brzinom da kompenziraju za povišenu temperaturu pa to je cirkus.

P.S. Evo gledam ponudu Plus computers, malo su utanjili sa notebook coolerima na lageru pa nema onih najjeftinijih ali će i ovaj svakako poslužiti: http://www.plus.ba/proizvodi/opis/?id_pro=926

happyrose

Post by happyrose » 21/06/2011 10:43

znaci ciscenje i wentilacija... imam jos jedan problem na drugom laptopu taj je malo poslovan ali... kad ga ukljucim pokazije zelenkasto crveno i zute boje po ekranu... pritiskom ruke na laptop one nestaju ili se mjenjaju...jaci pritisak nema ih nikako.

amortizer

Post by amortizer » 21/06/2011 10:54

hakazvaka wrote:
amortizer wrote:
wtf?
Stabilizacija je pod navodnicima. Kako lakse objasniti covjeku?
Ako se malo mozak ukljuci, onda se dodje do zakljucka da se baterija od 5V ne "puni" naponom od 5V, niti ona od 12V od 12 itd.
Kada upalis auto, nemas potrebe za akumulatorom, zar ne? Pa skini klemu, pa se malo provozaj, a najbolje ga je malo sloziti po gasu. Probaj, pa nam ostavi komentar. Osim ako nije Golf II u pitanju :D
U svakom uputstvu za uredaje koji imaju bateriju (mobilni, racunari, gps...) pise UOCLJIVO da se ne spaja NIKADA na punjac bez baterije, nikada! Garancija u tom slucaju je caooooo.

nosara

Post by nosara » 21/06/2011 11:13

Svemirco wrote:
Pa mislim da će te servis (samo ćišćenje) koštati nekih 40-ak KM oliti sat vremena servisera jer nije potrebno više vremena nekom ko ima iskustva. Može i brže ali onda imaš viška šarafa i dijelova :D

Ne bih ti ni u ludilu preporučio da ga sam rastavljaš, čisto sumnjam da imaš potrebno iskustvo i opremu. Mislim, nije problem nešto rastaviti ali jeste ponovo sastaviti i da radi iza toga :mrgreen:

Znači, pravac znači, servis, znači :lol: :lol: :lol:

Što se tiče prethodnog posta i komentara da laptop nije za igru - :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:. Danas su dostupni laptopi sa konfiguracijama koje ne samo da su u stanju parirati nabrijanim desktop sistemima već i više od toga. Uistinu, koliko para toliko i muzike i takvi nabrijani gamerski laptopi su jaaako skupi ali danas možeš kupiti sasvim običan laptop sa nekim i5 procesorom, dovoljno memorije i prosječnom dediciranom grafičkom karticom koji može pokrenuti većinu novih igrica - napominjem pokrenuti jer često performance nisu takve da možeš igrati u visokim rezolucijama sa uključenim višeprolaznim anti-aliasingom ali se vraćamo na ono koliko para toliko muzike i nešto što je nekome neprihvatljivo nekom drugom je sasvim ok... Quod laptop tod sententiae :roll:
Laptop nije za igru...

Sto je nabrijaniji, veci je problem, jer, izuzev namjenskih, preskupih laptopa koji su slozeni i za igru, kad tad ce se javit problem pregrijavanja, jer je laptop tako dizajniran da ima vrlo limitirajuce nacine temperaturne disipacije...

Koliko para toliko muzike... :D

Svemirco

Post by Svemirco » 21/06/2011 11:21

amortizer wrote: Stabilizacija je pod navodnicima. Kako lakse objasniti covjeku?
Ako se malo mozak ukljuci, onda se dodje do zakljucka da se baterija od 5V ne "puni" naponom od 5V, niti ona od 12V od 12 itd.
Kada upalis auto, nemas potrebe za akumulatorom, zar ne? Pa skini klemu, pa se malo provozaj, a najbolje ga je malo sloziti po gasu. Probaj, pa nam ostavi komentar. Osim ako nije Golf II u pitanju :D
U svakom uputstvu za uredaje koji imaju bateriju (mobilni, racunari, gps...) pise UOCLJIVO da se ne spaja NIKADA na punjac bez baterije, nikada! Garancija u tom slucaju je caooooo.
Laptop radi bez baterije bez ikakvih problema a posao stabilizacije mrežnog napona ima sama eksterna napojna jedinica koja kompenzira one svakodnevne fluktuacije u naponu. Naravno da je fino imati bateriju u laptopu kako bi u slučaju većih fluktuacija koje eksterno napajanje i elektronika unutar laptopa nisu u stanju iskompenzirati laptop nastavio raditi na baterijskom napajanju. Punjenje i pražnjenje baterije kontroliše inteligentna elektronika u laptopu i baterija nakon što se napuni niti prima struju niti se struja iz nje troši (količina struje koja se troši na mjerenje stanja baterije je neznatna pri postojećem mrežnom napajanju). Tek kada baterija izgubi odeređenu količinu akumulirane energije onda se ponovo počinje puniti. Baterija je kao stabilizirajući čimbenik nebitna, sa aspekta kvaliteta samog napajanja ukoliko je mrežno napajanje u redu. Baterija je važna kao stabilizirajući faktor u toliko što omogućava neometan rad sistema u slučaju da dođe do prekida u mrežnom napajanju što bi normalno rezultiralo prestankom rada račiunara i gubljenjem sadržaja volatile/radne memorije (RAM).

Upozorenja koja stoje na mobitelima, gps uređajima a tiču se obaveznog prisustva baterije prije punjenju i naravno eksploataciji imaju druge motive jer su posljedice na prekid napajanja pri kritičnim operacijama mnogo veće i potencijalno učestalije i takvi prekidi bi mogli dovesti do privremene nefunkcionalnosti uređaja /koruptiranje memorijskih jedinica pri pohranjivanju za sistem kritičnih podataka/. Tako da je proizvođačima hardwarea jednostavnije napisati da je prisustvo baterije A MUST nego na servis primati gomilu privremeno neosposobljenih uređaja.

Usporedba rada automobila bez akumulatora i laptopa je malo bezpredmetna i rudimentarna i kao takva ne stoji.

Svemirco

Post by Svemirco » 21/06/2011 11:28

nosara wrote:
Laptop nije za igru...

Sto je nabrijaniji, veci je problem, jer, izuzev namjenskih, preskupih laptopa koji su slozeni i za igru, kad tad ce se javit problem pregrijavanja, jer je laptop tako dizajniran da ima vrlo limitirajuce nacine temperaturne disipacije...

Da a mobitel služi isključivo za glasovnu komunikaciju. :lol:

Laptop takođe nije namjenjen ni reprodukciji videa... :lol:

/end sarcasm

Računarska platforma je upravo to, platforma - sa svojim performansama i mogućnostima. Blesavo je reći da nije za neku namjenu ako je kao takav može obavljati sasvim pristojno. Ispuni od proizvođača tražene okolinske uvjete i računar radi sve u okviru svojih performansi.

nosara

Post by nosara » 21/06/2011 11:41

Svemirco wrote:
nosara wrote:
Laptop nije za igru...

Da a mobitel služi isključivo za glasovnu komunikaciju. :lol:

Laptop takođe nije namjenjen ni reprodukciji videa... :lol:

/end sarcasm

Računarska platforma je upravo to, platforma - sa svojim performansama i mogućnostima. Blesavo je reći da nije za neku namjenu ako je kao takav može obavljati sasvim pristojno. Ispuni od proizvođača tražene okolinske uvjete i računar radi sve u okviru svojih performansi.
:lol:

Ovim za mobitel i video si me razoruzao... :-) :run:

dragan.s

Post by dragan.s » 21/06/2011 11:45

Složio bih se sa prethodnim kolegom po pitanju rada laptopa bez baterije. Šta više neki preporučuju da se tako i radi, a da se baterija isprazni na 40% i stavi na hladno da bi joj se produžio radni vijek,
Naravno ovo pod uslovom da se koristi originalni punjač, a ne neka kineska jeftina kopija koja umjesto 19 daje 22 ili više volti.
Što se tiče laptopa i igara pa naravno da se može igrati na laptopu. Zašto bi inače proizvođači stavljali silne grafičke karte u laptopove. Da bi vrtili divx ili mkv, ili lakše radili u Excellu? Sve ovo će zadovoljiti i Intel-ova grafika uz odgovarajući procesor. Hlađenje takvih grafika je proračunato (i testirano) za idealne uslove. Što znači da je protok zraka nesmetan. Naravno, niko nema idealne uslove, uvijek u zraku ima prašine i prije ili kasnije doći će do nakupljanja prašine na bakarnim rebrima "izduvne grane". Taj sloj prašine onemogućava da se vreli zrak izbaci iz komore sa ventilatorom i naravno dovodi do povećanja temperature procesora i grafičke. Pošto svi procesori imaju termičku zaštitu nakon neke kritične temperature oni će isključiti kompletan laptop.
Popravak ovog "kvara" zavisi od vrste laptopa. Kod nekih je to vrlo jednostavno jer je rashladni dio lako dostupan otvaranjem poklopca sa donje strane. Čak i korisnik sa malo pažnje može to riješiti. Kod većine drugih potrebno je kompletno rastaviti laptop da bi se došlo do rashladnog dijela. I to nijednom korisniku ne bih preporučio da radi. Manji vam je trošak dati 30-50KM nego polomiti nešto mnogo skuplje.
Djelimično riješenje (bez rastavljanja) je da se izlaz zraka propuše na kompresor čime se ovaj sloj prašine skine sa rebara hladnjaka. Ali je lako moguće da je sloj prašine dosta čvrst i da kad se odlijepi sa rebara uleti među pera ventilatora i time ga blokira što je onda još gora varijanta.

Svemirco

Post by Svemirco » 21/06/2011 12:01

dragan.s wrote:Složio bih se sa prethodnim kolegom po pitanju rada laptopa bez baterije. Šta više neki preporučuju da se tako i radi, a da se baterija isprazni na 40% i stavi na hladno da bi joj se produžio radni vijek,
Naravno ovo pod uslovom da se koristi originalni punjač, a ne neka kineska jeftina kopija koja umjesto 19 daje 22 ili više volti.
Što se tiče laptopa i igara pa naravno da se može igrati na laptopu. Zašto bi inače proizvođači stavljali silne grafičke karte u laptopove. Da bi vrtili divx ili mkv, ili lakše radili u Excellu? Sve ovo će zadovoljiti i Intel-ova grafika uz odgovarajući procesor. Hlađenje takvih grafika je proračunato (i testirano) za idealne uslove. Što znači da je protok zraka nesmetan. Naravno, niko nema idealne uslove, uvijek u zraku ima prašine i prije ili kasnije doći će do nakupljanja prašine na bakarnim rebrima "izduvne grane". Taj sloj prašine onemogućava da se vreli zrak izbaci iz komore sa ventilatorom i naravno dovodi do povećanja temperature procesora i grafičke. Pošto svi procesori imaju termičku zaštitu nakon neke kritične temperature oni će isključiti kompletan laptop.
Popravak ovog "kvara" zavisi od vrste laptopa. Kod nekih je to vrlo jednostavno jer je rashladni dio lako dostupan otvaranjem poklopca sa donje strane. Čak i korisnik sa malo pažnje može to riješiti. Kod većine drugih potrebno je kompletno rastaviti laptop da bi se došlo do rashladnog dijela. I to nijednom korisniku ne bih preporučio da radi. Manji vam je trošak dati 30-50KM nego polomiti nešto mnogo skuplje.
Djelimično riješenje (bez rastavljanja) je da se izlaz zraka propuše na kompresor čime se ovaj sloj prašine skine sa rebara hladnjaka. Ali je lako moguće da je sloj prašine dosta čvrst i da kad se odlijepi sa rebara uleti među pera ventilatora i time ga blokira što je onda još gora varijanta.
Draganeeee, oni mene ne slušajuuuu :)

Što se tiče čuvanja baterije na laptopima koji se koriste kao zamjena za desktop tj stalno se koriste priključeni na mrežni napon, u pitanju je čista logika cikliranja baterije. Jedan ciklus podazumjeva hemijske promjene koje se dešavaju pri punjenju i pražnjenju baterijskih ćelija. Recimo da je prema proizvođačkoj specifikaciji neku bateriju moguće puniti 1000 puta prije nego joj korisni kapacitet opadne ispod granice upotrebljivosti.
Bateriji se kao jedan čitav ciklus pražnjenja/punjenja broji čak i ako ste ponovo napunili bateriju koja je bila samo 10% ispražnjena. Zbog ovoga neki ljudi preporučuju da se u prethodno spomenutim slučajevima kada je računar stalno prikopčan na mrežni napon baterija napuni do određene vrijednosti i onda izvadi iz laptopa i odloži na hladnije uvijete i tek periodično ciklira potpunim punjenjem i pražnjenjem (svakih par mjeseci).
Čitava gimnastika zbog toga što laptop stalno prikopčan na mrežni napon često dopunjava tih 5-10% utrošenog kapaciteta koje baterija stajanjem gubi (što je ubrzano zbog povišene temperature koju proizvodi računar u radu) i na taj način se tih npr 1000 ciklusa pražnjenja/punjenja ispuca mnogo prije nego bi to bio slučaj kod vađenja baterije i periodičnog cikliranja.

Ovaj problem je ublažen osavremenjavanjem hemijskog sastava baterijskih ćelija i radom na elektronici za inteligentno pražnjenje/punjenje baterija ali je još uvijek prisutan a to je tema za kompletnu novu diskusiju.

Locked