Telemach BH

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
User avatar
shape of despair
Posts: 3104
Joined: 09/04/2008 18:41

#12076 Re: Telemach BH

Post by shape of despair »

Telemach wrote: 15/05/2022 20:47
shape of despair wrote: 15/05/2022 20:24 Ima li problema veceras u sarajevu. speedtest daje ok brzine, u stanu 4-5 uredaja jedva radi na wifiju, mobiteli, tv(eon app i youtube) jedva,loading i sl.
Pozdrav @shape of despair,
Trenutno ne postoje odstupanja u radu internet usluge na Vašoj adresi. Svi internet parametri su uredni. S obzirom da je Vaš modem online više od 24 dana, pružili smo Vam podršku. Zamolit ćemo Vas da izvršite provjeru da li internet usluga sada uredno funkcioniše.
ok,restartovao sam sve pa cu pratiti. hvala
User avatar
Benq
Moderator
Posts: 10187
Joined: 16/11/2009 18:00
Location: Sarajevo

#12077 Re: Telemach BH

Post by Benq »

PaulTracy wrote: 15/05/2022 21:45 Zdravo,

Imam problem sa EON TV aplikacijom.
Koristim je na 2 uređaja (smartphonea) i kada je koristim preko 4G mreze potrošnja na jednom uređaju je unutar postavljenog limita od 250mb/h ili malo preko njega a na drugom uređaju ta potrošnja je veća od 1gb/h iako su postavke identične.
Ne znam gdje leži problem?
Provjeri sta ti vuce net na tom drugom mobitelu pored EON aplikacije, ako su postavke identicne na oba mobitela, onda taj drugi vuce jos nesto pored aplikacije. Isto tako zavisi da li gledas SD ili HD kanal, ili nesto iz Video Kluba.
User avatar
Benq
Moderator
Posts: 10187
Joined: 16/11/2009 18:00
Location: Sarajevo

#12078 Re: Telemach BH

Post by Benq »

Reglan wrote: 15/05/2022 21:49 Treba mi jedan savjet, stan mi je na dva sprata, na prvom spratu je sada onaj ubee modem koji koristim kao wifi router. Na njega je spojen eon box.

Eh sad bi ja na drugom spratu uzeo router da podjelim konekciju jer losije mi hvata signal gore, kako to da izvedem bez da imam vozanje kablova, na mjestu gdje hocu da stavim taj novi router imam mrezni kabl koji je spojen na tv. Moze li se direktno taj postojeci mrezni kabl nekako spojiti sa routerom i da tako dobijem zasebnu konekciju, ili je to moguce iskljucivo spajanjem sa ubee modemom?
Taj mrezni kabl iskljuci iz tv-a i ukljuci u Internet (WAN) port na novom routeru, a onda tv spoji na taj router.
User avatar
Reglan
Posts: 4839
Joined: 04/01/2010 13:51
Location: bordo-bijeli

#12079 Re: Telemach BH

Post by Reglan »

Benq wrote: 15/05/2022 22:23
Reglan wrote: 15/05/2022 21:49 Treba mi jedan savjet, stan mi je na dva sprata, na prvom spratu je sada onaj ubee modem koji koristim kao wifi router. Na njega je spojen eon box.

Eh sad bi ja na drugom spratu uzeo router da podjelim konekciju jer losije mi hvata signal gore, kako to da izvedem bez da imam vozanje kablova, na mjestu gdje hocu da stavim taj novi router imam mrezni kabl koji je spojen na tv. Moze li se direktno taj postojeci mrezni kabl nekako spojiti sa routerom i da tako dobijem zasebnu konekciju, ili je to moguce iskljucivo spajanjem sa ubee modemom?
Taj mrezni kabl iskljuci iz tv-a i ukljuci u Internet (WAN) port na novom routeru, a onda tv spoji na taj router.
Ispravka krivih navoda, gore na spratu imam antenski kabl koji je prikopcan na TV (u TV je modul kartica). Moze li se kako taj antenski kabl prikopcati na novi router? Tu mi naravno treba i TV (planirao sam prebaciti i eon box tu)
User avatar
Benq
Moderator
Posts: 10187
Joined: 16/11/2009 18:00
Location: Sarajevo

#12080 Re: Telemach BH

Post by Benq »

Reglan wrote: 16/05/2022 06:25 Ispravka krivih navoda, gore na spratu imam antenski kabl koji je prikopcan na TV (u TV je modul kartica). Moze li se kako taj antenski kabl prikopcati na novi router? Tu mi naravno treba i TV (planirao sam prebaciti i eon box tu)
Routeri se spajaji iskljucivo mreznim kablovima, a antenski (coax) kabl ide samo u modem. Imas tri opcije, prva je da dodatni router spojis sa mreznim kablom kojeg ces dovuci sa donjeg sprata i koji ce biti spojen na Ubee, druga opcija je da dodatni router prebacis u AP mode i da ga bezicno spojis sa Ubee, tada bi dodatni router preuzimao signal od Ubee i slao dalje, naravno u tom slucaju ne ocekuj da ces imati neku brzinu neta, a treca opcija je da nabavis neki WiFi Mesh, s njim bi rijesio sve probleme veoma jednostavno. Nesto ovako: https://telemach.ba/eon-paketi/wifi-mesh/
veliki_ah
Posts: 1082
Joined: 28/09/2008 23:42

#12081 Re: Telemach BH

Post by veliki_ah »

Telemach wrote: 14/05/2022 20:51
veliki_ah wrote: 14/05/2022 19:47 Da li je moguce da je slika na eon aplikaciji na android tv losija nego kada se gleda preko boxa? Gledam ovu utakmicu che-liv i ne mogu vjerovati koliko je losa slika, a trebao bi biti hd :roll:
Pozdrav @veliki_ah,
Zamolit ćemo Vas da u postavkama EON aplikacije podesite kvalitetu slike na CBR i najkvalitetniji stream do 7 Mbps. Hvala Vam na javljanju i saradnji na ovaj način.
Namjesteno je tako, ali opet to nije taj kvalitet slike. Cini se da je na ostalim kanalima bolje, vidjecemo s vremenom.

Takodjer sam primjetio da je na smart tv aplikaciji manje kanala nego na boxu, cini se da nema ovih za odrasle :izet: :lol:
User avatar
shape of despair
Posts: 3104
Joined: 09/04/2008 18:41

#12082 Re: Telemach BH

Post by shape of despair »

veliki_ah wrote: 16/05/2022 10:01
Telemach wrote: 14/05/2022 20:51
Pozdrav @veliki_ah,
Zamolit ćemo Vas da u postavkama EON aplikacije podesite kvalitetu slike na CBR i najkvalitetniji stream do 7 Mbps. Hvala Vam na javljanju i saradnji na ovaj način.
Namjesteno je tako, ali opet to nije taj kvalitet slike. Cini se da je na ostalim kanalima bolje, vidjecemo s vremenom.

Takodjer sam primjetio da je na smart tv aplikaciji manje kanala nego na boxu, cini se da nema ovih za odrasle :izet: :lol:
Kod mene malci gledaju onaj nicktoons i kako je po vazdan upaljen primjetio sam da je jedno vrijeme slika očajna a onda odjednom dobra.
Koliko sam upratio, jako loša slika bude na 1-2 minuta a onda se odjednom popravi. Razlika u kvaliteti je kao SD naspram HD. Ovo se dešava na EON aplikaciji.
Vrlo mi ovo liči na lošu wifi vezu koju uzima TV (ali za wifi telemach ne odgovara), pa aplikacija sama obori rezoluciju kako bi izbjegla potpuni prekid emitiranja. Isto recimo radi youtube koji na osnovu dostupne brzine odredi rezuluciju automatski.
User avatar
fusion_ba
Posts: 4405
Joined: 02/12/2017 20:10

#12083 Re: Telemach BH

Post by fusion_ba »

shape of despair wrote: 16/05/2022 10:08
Kod mene malci gledaju onaj nicktoons i kako je po vazdan upaljen primjetio sam da je jedno vrijeme slika očajna a onda odjednom dobra.
Koliko sam upratio, jako loša slika bude na 1-2 minuta a onda se odjednom popravi. Razlika u kvaliteti je kao SD naspram HD. Ovo se dešava na EON aplikaciji.
Vrlo mi ovo liči na lošu wifi vezu koju uzima TV (ali za wifi telemach ne odgovara), pa aplikacija sama obori rezoluciju kako bi izbjegla potpuni prekid emitiranja. Isto recimo radi youtube koji na osnovu dostupne brzine odredi rezuluciju automatski.
U podešavanjima EON aplikacije odaberi CBR i 7Mbps (najkvalitetniji) i neće biti smanjenja kvaliteta.
User avatar
shape of despair
Posts: 3104
Joined: 09/04/2008 18:41

#12084 Re: Telemach BH

Post by shape of despair »

fusion_ba wrote: 16/05/2022 10:16
shape of despair wrote: 16/05/2022 10:08
Kod mene malci gledaju onaj nicktoons i kako je po vazdan upaljen primjetio sam da je jedno vrijeme slika očajna a onda odjednom dobra.
Koliko sam upratio, jako loša slika bude na 1-2 minuta a onda se odjednom popravi. Razlika u kvaliteti je kao SD naspram HD. Ovo se dešava na EON aplikaciji.
Vrlo mi ovo liči na lošu wifi vezu koju uzima TV (ali za wifi telemach ne odgovara), pa aplikacija sama obori rezoluciju kako bi izbjegla potpuni prekid emitiranja. Isto recimo radi youtube koji na osnovu dostupne brzine odredi rezuluciju automatski.
U podešavanjima EON aplikacije odaberi CBR i 7Mbps (najkvalitetniji) i neće biti smanjenja kvaliteta.
hvala,pogledat ću postavke,ali sve mi se čini da je već ovako i uštimano
semsasuljakovic
Posts: 1995
Joined: 02/08/2015 21:30

#12085 Re: Telemach BH

Post by semsasuljakovic »

I kod mene se s vremena na vrijeme zna na nekim kanalima pojaviti smanjenje kvaliteta. Ne toliko često da bih prijavio, ali koristim EON android TV aplikaciju, LAN-om direktno spojen na UBEE modem, konekcija od 500 mbps.

Čisto da potvrdim ono što momci gore pišu. Podešeno mi je CBR i najkvalitetniji signal. Dakle, nije izolovan slučaj i sigurno nije do konekcije. Ali, opet kažem, toliko se "često" desi da mi ne pada na pamet to prijavljivati.

Ukoliko se često dešava, vrlo vjerovatno je do konekcije tj. ako ste spojeni sa wi-fi a signal je srednji/loš.
veliki_ah
Posts: 1082
Joined: 28/09/2008 23:42

#12086 Re: Telemach BH

Post by veliki_ah »

I ja sam primjetio te neke intervale. A tv je spojen zicom, a na lokaciji je optika, tako da kvalitet interneta ne bi trebao biti upitan.
User avatar
madesa
Posts: 4205
Joined: 26/07/2013 02:37

#12087 Re: Telemach BH

Post by madesa »

ugovor istice 20.5. Da li da vratim uredjaje 20.5. ili 21.5 ?
User avatar
Telemach
Posts: 15720
Joined: 13/10/2010 14:13

#12088 Re: Telemach BH

Post by Telemach »

PaulTracy wrote: 15/05/2022 21:45 Zdravo,

Imam problem sa EON TV aplikacijom.
Koristim je na 2 uređaja (smartphonea) i kada je koristim preko 4G mreze potrošnja na jednom uređaju je unutar postavljenog limita od 250mb/h ili malo preko njega a na drugom uređaju ta potrošnja je veća od 1gb/h iako su postavke identične.
Ne znam gdje leži problem?
Pozdrav @PaulTracy,
Zamolit ćemo Vas da provjerite da li neka druga aplikacija također koristi internet protok u periodu kada koristite EON TV aplikaciju na mobilnom uređaju.
User avatar
Telemach
Posts: 15720
Joined: 13/10/2010 14:13

#12089 Re: Telemach BH

Post by Telemach »

shape of despair wrote: 15/05/2022 21:51 ok,restartovao sam sve pa cu pratiti. hvala
Pozdrav @shape of despair,
Nema na čemu. Za dodatne upite Vam stojimo na raspolaganju. Hvala Vam na javljanju i saradnji na ovaj način.
User avatar
Telemach
Posts: 15720
Joined: 13/10/2010 14:13

#12090 Re: Telemach BH

Post by Telemach »

Reglan wrote: 15/05/2022 21:49 Treba mi jedan savjet, stan mi je na dva sprata, na prvom spratu je sada onaj ubee modem koji koristim kao wifi router. Na njega je spojen eon box.

Eh sad bi ja na drugom spratu uzeo router da podjelim konekciju jer losije mi hvata signal gore, kako to da izvedem bez da imam vozanje kablova, na mjestu gdje hocu da stavim taj novi router imam mrezni kabl koji je spojen na tv. Moze li se direktno taj postojeci mrezni kabl nekako spojiti sa routerom i da tako dobijem zasebnu konekciju, ili je to moguce iskljucivo spajanjem sa ubee modemom?
Pozdrav @Reglan,
Predlažemo da Vam kolege izađu na adresu i izvrše povezivanje uređaja i povezivanje kablova na način na koji Vam najbolje odgovara. Cijena izmještanja stanske instalacije iznosi 10 KM jednokratno. Ukoliko ste zainteresovani, zamolit ćemo Vas da nam Vaše podatke i kontakt broj telefona dostavite u inbox kako bi Vas kolege kontaktirale.
User avatar
Telemach
Posts: 15720
Joined: 13/10/2010 14:13

#12091 Re: Telemach BH

Post by Telemach »

Pozdrav @veliki_ah, @shape of despair i @semsasuljakovic,
Vaše navode smo proslijedili kolegama na provjeru. Molimo za samo malo strpljenja i razumijevanja dok ne dobijemo povratne informacije od strane kolega. Hvala Vam na javljanju i saradnji na ovaj način.
User avatar
Telemach
Posts: 15720
Joined: 13/10/2010 14:13

#12092 Re: Telemach BH

Post by Telemach »

madesa wrote: 16/05/2022 10:58 ugovor istice 20.5. Da li da vratim uredjaje 20.5. ili 21.5 ?
Pozdrav @madesa,
Zaista nam je žao ukoliko je raskid Ugovora Vaša konačna odluka. Potrebno je da opremu vratite u najbližu Telemach poslovnicu, ukoliko živite na području Sarajeva opremu je potrebno vratiti u poslovnice Radnička ili Stup. Tom prilikom je potrebno da platite trenutno zaduženje ukoliko isto postoji i da podnesete zahtjev za raskid Ugovora. Ukoliko ipak želite da nastavite saradnju sa kompanijom Telemach, zamolit ćemo Vas da nam u inbox dostavite Vaše korisničke podatke i kontakt broj telefona kako bi Vas kolege iz tima za brigu o korisnicima pozvale i prezentovale najbolje benefite za Vas za produženje saradnje.
User avatar
madesa
Posts: 4205
Joined: 26/07/2013 02:37

#12093 Re: Telemach BH

Post by madesa »

Telemach wrote: 16/05/2022 11:06
madesa wrote: 16/05/2022 10:58 ugovor istice 20.5. Da li da vratim uredjaje 20.5. ili 21.5 ?
Pozdrav @madesa,
Zaista nam je žao ukoliko je raskid Ugovora Vaša konačna odluka. Potrebno je da opremu vratite u najbližu Telemach poslovnicu, ukoliko živite na području Sarajeva opremu je potrebno vratiti u poslovnice Radnička ili Stup. Tom prilikom je potrebno da platite trenutno zaduženje ukoliko isto postoji i da podnesete zahtjev za raskid Ugovora. Ukoliko ipak želite da nastavite saradnju sa kompanijom Telemach, zamolit ćemo Vas da nam u inbox dostavite Vaše korisničke podatke i kontakt broj telefona kako bi Vas kolege iz tima za brigu o korisnicima pozvale i prezentovale najbolje benefite za Vas za produženje saradnje.
ne bi da mi dzaba dadnu. Kolika ste bagra najbolje govori , jucer zovem ne valja internet ,kaze meni ona a mislite li vi produziti ugovor da dzaba ne dolaze ahhahaha
User avatar
Telemach
Posts: 15720
Joined: 13/10/2010 14:13

#12094 Re: Telemach BH

Post by Telemach »

madesa wrote: 16/05/2022 11:11 ne bi da mi dzaba dadnu. Kolika ste bagra najbolje govori , jucer zovem ne valja internet ,kaze meni ona a mislite li vi produziti ugovor da dzaba ne dolaze ahhahaha
Pozdrav @madesa,
Ukoliko postoje poteškoće u radu internet usluge, rado ćemo Vam pružiti podršku i otkloniti poteškoće koje imate u radu internet usluge. S obzirom da tvrdite da su kolege sa Vama razgovarale na neprofesionalan način, također ćemo rado preslušati razgovor koji su kolege vodile s Vama i postupiti po proceduri. Zamolit ćemo Vas da nam u inbox dostavite Vaše korisničke podatke i broj telefona sa kojeg ste pozivali kako bi se izvršile detaljne provjere razgovora koji ste vodili sa kolegama i pružila podrška za rad internet usluge.
User avatar
shape of despair
Posts: 3104
Joined: 09/04/2008 18:41

#12095 Re: Telemach BH

Post by shape of despair »

Eon app,postavke. Imam samo ovako: video enkodovanje ABR, nema drugih opcija.
Kvalitet slike max do 4 Mbit, znaci nema onih 7 nigdje.
ev sad nema singnala #5600
edit: vratio se signal
123bih123
Posts: 564
Joined: 19/10/2018 01:38

#12096 Re: Telemach BH

Post by 123bih123 »

shape of despair wrote: 16/05/2022 16:56 Eon app,postavke. Imam samo ovako: video enkodovanje ABR, nema drugih opcija.
Kvalitet slike max do 4 Mbit, znaci nema onih 7 nigdje.
ev sad nema singnala #5600
edit: vratio se signal
Ista stvar na eon app za smartv stoji max 4 mbita. Zakleo bi se da je prije bilo 7.
User avatar
shape of despair
Posts: 3104
Joined: 09/04/2008 18:41

#12097 Re: Telemach BH

Post by shape of despair »

123bih123 wrote: 16/05/2022 17:19
shape of despair wrote: 16/05/2022 16:56 Eon app,postavke. Imam samo ovako: video enkodovanje ABR, nema drugih opcija.
Kvalitet slike max do 4 Mbit, znaci nema onih 7 nigdje.
ev sad nema singnala #5600
edit: vratio se signal
Ista stvar na eon app za smartv stoji max 4 mbita. Zakleo bi se da je prije bilo 7.
nemoras se kleti,bilo je 7
User avatar
Telemach
Posts: 15720
Joined: 13/10/2010 14:13

#12098 Re: Telemach BH

Post by Telemach »

shape of despair wrote: 16/05/2022 16:56 Eon app,postavke. Imam samo ovako: video enkodovanje ABR, nema drugih opcija.
Kvalitet slike max do 4 Mbit, znaci nema onih 7 nigdje.
ev sad nema singnala #5600
edit: vratio se signal
Pozdrav @shape of despair,
CBR video enkodiranje je dostupno isključivo kada je TV uređaj na koji je instalirana EON Smart TV aplikacija spojen LAN kablom za internet pristup.
bogata_sirotinja
Posts: 621
Joined: 10/09/2021 19:33

#12099 Re: Telemach BH

Post by bogata_sirotinja »

Kod mene je i dalje CBR video enkodiranje i kvalitet videa do 7Mbps. Radi se o EON Smart app na tv-u koji nije povezan LAN kablom.
User avatar
typeOnegative
Posts: 4857
Joined: 06/03/2013 00:31
Location: Winterfell

#12100 Re: Telemach BH

Post by typeOnegative »

123bih123 wrote: 16/05/2022 17:19
shape of despair wrote: 16/05/2022 16:56 Eon app,postavke. Imam samo ovako: video enkodovanje ABR, nema drugih opcija.
Kvalitet slike max do 4 Mbit, znaci nema onih 7 nigdje.
ev sad nema singnala #5600
edit: vratio se signal
Ista stvar na eon app za smartv stoji max 4 mbita. Zakleo bi se da je prije bilo 7.
Kolega , jesi ti siguran da imaš pravu verziju aplikacije ? Ako ti je max 4 Mbita , to je mobilna verzija aplikacije jer kod nje je 4Mb max . kao što kolega iznad kaže , nikakve veze nema jel spojen žično ili bežično ... mogu potvrditi da je i kod mene 7 Mbita ,a TV nije spojen kabelom ..
Post Reply