"Telekom RS-a" prodaje se srbijanskom za 646 milio

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#151

Post by chuchumbamayumbe »

SherlockHolmes wrote:
chuchumbamayumbe wrote:Cini mi se da niko nije spomenuo da Mobis nije prodan u cjelosti, nego 65%. Znaci, ostaje jos 35% RS-u, sto i nije mala suma.
Ja bih volio da nas rasprodaju velikikim i ozbiljnim operaterima, pa da se stvori zdrava konkurencija, a ne ovako...
Nedavno sam pricao sa jednim covjekom iz telenora, vezano za privatizaciju 063 u Srbiji i njihovu kupovinu za 1,5milijardi eura.
Pitam ga zasto ne kupe i neki od nasih operatera, kaze mi da smo suvise mali, sva tri operatera, ne isplati im se kupovati sitnu buraniju. Pa eto, koliko u BiH ima operatera - 3. Stanovnika - jedno 3-3,5 miliona. Od toga sigurno ima jedno 2 miliona mobilnih prikljucaka, podijeljeno izmedju 3 operatera, i svako vlada svojim stadom/krdom.
Mi i ne shvatamo koliko smo mali i beznacajni za moderne trzisne utakmice, koliko smo slabo konkurentni u bilo cemu i jebo ti nas!
To "mali", mada faktor u odlucivanju je sve u svemu ipak suplja prica. Zavisi kome i kako. I u Hrvatskoj sada imaju tri (mobilna) operatera, sva tri vecinski u stranim rukama (mobilkom austria, deutsche telekom, tele2).
Jeste jarane, ali je Hrvatska puno ozbiljnija drzava od nase BiH, sa puno vecim bruto nacionalnim dohotkom po glavi stavnovnika, nacionalno neopterecena (kao sto smo mi), sa vise stanovnika, sa veoma razvijenim turizmom (roaming) itd.
ins
Posts: 2711
Joined: 12/05/2005 10:50

#152

Post by ins »

Ljubitelj Zabara wrote:
jesi li ti glup, ili si toliko tvrdoglav i smijesan?!
Zao mi je, ali ne radim u marketingu BH Telekoma.
Nego, da te pitam, posto sam nedavno platio uvedjenje telefonske linije ( pun iznos ), da li je normalno sto su me prikljucili na PCM kutiju? Posto ne mogu da uvedem ADSL.
Bez ljutnje, ali ne znam gdje ces ono napisati? :-?
Nije normalno da te prikljuce 2006 na taj nacin, vjerovatno ces se sada praviti ludi. Ja i insistirao da mi to ukinu i ne bi odustao od toga!
Da se razumijemo, ja imam jako lose misljenje o uslugama BH Telecoma, ali je moj naglasak bio da postoji i nesto daleko losije: Telekom Srbije!
SherlockHolmes
Posts: 1259
Joined: 27/02/2005 23:58

#153

Post by SherlockHolmes »

@chuchumbamayumbe

Sve to stoji.

Ipak, sto se tice nacionalnog dohodka, Vodafone recimo odavno ima operatere i u Albaniji i u Rumuniji. BiH, vjerovatno nije najinteresantnija velikim igracima (Vodafone, T-Mobile, Orange, Telefonica/O2, Hutchinson), mada je, eto i Orange ucestvovao u ovom "bidu". Glavni interesenti za bh telecome su oni "manji" kao npr telecom austria, tele2, itd.

Sto se roaminga tice, vrlo je bitan. Medjutim, ne vjerujem ni da smo mi bas toliko slabi, kada pogledas koliko prodje bosnji "na privremenom radu i boravku".

Siguran sam da prosjecni Bosnjo na cevapima u Zelji cumura bar pet puta vise nego prosjecni Ceh ili Svabo na plazi u Bolu, sto ipak nije malo. :D

Btw, sto se tice "nacionalne opterecenosti" -- slabo je nesto ima kada su cijene u pitanju, a spomeni kom kod operateru vani hoces "churn" i gledaj kako se pocinju tresti :-)
User avatar
madner
Posts: 56763
Joined: 09/08/2004 16:35

#154

Post by madner »

Jimmy_The_Saint wrote: Malo sam laik i skype sam nabacio ofrlje. Bilo kako bilo već ima dovoljno tih long distance for a dime programa, toliko da je i mene jedan zakačio... :D
Sve ide preko njihove infrastrukture :-D

Cak i ako imas bezicni, a tvoj provider odvojen uplink, kad tad nekom telecomu ulaze u infrastrukturu.

Kad i ako skontaju kako, naplativat ce ti isto da si koristio telefon.

Srecom, sumnjam da ce ovi nasi skontat kako. :lol:
SherlockHolmes
Posts: 1259
Joined: 27/02/2005 23:58

#155

Post by SherlockHolmes »

madner, ako mislis na IMS i ostala "cuda teKnike", ima do toga u praksi dosta... a i tad je pitanje. x-kilobajt je puno jeftiniji od minute razgovora operatera, posebno ako pogledas tendencije ka "all you can eat".
User avatar
madner
Posts: 56763
Joined: 09/08/2004 16:35

#156

Post by madner »

SherlockHolmes wrote:madner, ako mislis na IMS i ostala "cuda teKnike", ima do toga u praksi dosta... a i tad je pitanje. x-kilobajt je puno jeftiniji od minute razgovora operatera, posebno ako pogledas tendencije ka "all you can eat".
Drugim rijecima cijena razgovora je napuhana. 8)

Problem operaterima je trenutno da ne mogu znat za sta ti koristis svoj band. Da li igras, skidas (ne)legalnu muziku ili telefoniras. Samo trend je da se razviju mehanizmi da se to moze pratiti i naplatiti.

Ne kazem da ce se to brzo uvesti.
Dezze
Posts: 1286
Joined: 16/06/2005 19:59

#157

Post by Dezze »

Jimmy_The_Saint wrote:Ma, sve će to nebeski narod pozlatiti...

Ovo što Dodik radi je na duge staze totalna fula, a na kratke staze laicima može djelovat' impresivno. "Milijarda" gordo zvuči, al' recimo, prođte Gackom pa mi recite koja je tačno velekorist od one stare TE bila gradiću kao takvom... Itd.

A i jebo milijardu maraka ako ti je frajer daje na rate i prebija u paprikama :D

Ovaj "naš" famozni telekom, samo je dodatni mehanizam za reketiranje građanstva. Bilo bi lijepo kad bi se stranke financirale od članarine i dobrovoljnih priloga... Dosta stvari bi izgledalo drukčije, a mnogi bi se diletant klimoglavac okren'o šou-biznisu, estradi ili poljoprivredi, gdje je Sejfu, Mirnesu, i mnogim drugim u "vel'kim" strankama mjesto.

O ovome govorim (uz zanemarivanje konstatnog, nerijetko upitnog Avazovog prozivanja Tihica i Lagumdzije):

Iz danasnjeg Avaza:

http://www.avaz.ba/absolutenm/anmviewer ... =10&isasp=

DODIKOVE DVIJE MILIJARDE

Dva mjeseca nakon izbora Vlada RS snažno grabi naprijed, a u Federaciji se i ne nazire
kada će biti konstituirana nova vlast

U samo dva dana nova vlada Milorada Dodika osigurala je preko dvije milijarde eura
stranih investicija.
Partneri iz Češke u revitalizaciju postojeće i izgradnju nove termoelektrane u Gackom
uložit će 1,4 milijarde eura, a "Telekom Srbije" kupio je "Telekom Srpske" za 646 miliona
eura.
Tako su inicijalna sredstva za izgradnju autoputa kroz RS već osigurana, a Vlada manjeg
bh. entiteta namjerava prodati i profitabilne naftne kompanije u Bosanskom Brodu i
Modriči.
U isto vrijeme u Federaciji BiH vlast je paralizirana. Dom naroda još nije konstituiran,
u Predstavničkom domu Federalnog parlamenta samo su podijeljeni certifikati izabranim
zastupnicima, a o formiranju nove vlade FBiH nema ni govora.
Hadžipašićev kabinet u tehničkom mandatu djeluje kao raštimani orkestar. Ministri i sam
premijer više razmišljaju o budućoj poziciji u vlasti nego o tekućim poslovima i
obavezama. Tenderi za privatizaciju velikih državnih firmi se poništavaju ili se u
nedogled produžavaju rokovi za prijave potencijalnih kupaca.
Slično je stanje i na državnom nivou.
Pritom, niko ne može Dodika optužiti za opstrukciju, jer je i kod razgovora o novom
Vijeću ministara on zauzeo pragmatičan i, čini se, korektan stav.
Loptica je, dakle, opet u federalnom dvorištu, gdje mnogi za blokadu konstituiranja
vlasti krive Sulejmana Tihića kojem je, izgleda, prioritet traženje prostora za
koalicijski aranžaman sa Zlatkom Lagumdžijom. Pred oktobarske izbore sve su se stranke
zaklinjale da će biračima osigurati bolji život i više radnih mjesta. Dva mjeseca nakon
izbora na horizontu se vidi samo Dodikov brzi voz koji građanima pruža nadu da će
obećanja biti i ispunjena.

Piše: Fadil MANDAL
Šandor
Posts: 2383
Joined: 13/04/2005 20:26
Location: Negdje izmedju

#158

Post by Šandor »

Lako je Dodiku. Njegovi su sve probleme riješili tokom rata. Vidim, neki od vas ga hvale. Trebali smo i mi njihovim stazama revolucije? :wink: :D
Vingo
Posts: 3912
Joined: 11/03/2003 00:00

#159

Post by Vingo »

Hvali ga Hvadil. :-)
Ljubitelj Zabara
Posts: 721
Joined: 24/10/2006 01:54
Location: selendra

#160

Post by Ljubitelj Zabara »

Evo ovako... bas sam razmisljao o tim parama ( kao ja ih dobio za rodjendan ) i smisljao da sam ja tamo neki premijer, iliti ne znam sta, sta bih ja uradio sa tim parama.
E pa evo ovako, jedno radno mesto drzavu kosta 10 000 maraka.

Idemo prostu racunicu: deset zaposlenih = sto hiljada maraka
sto zaposlenih = milion maraka
hiljadu zaposlenih = deset miliona maraka
deset hiljada zaposlenih = sto miliona maraka
sto hiljada zaposlenih = milijardu maraka

Znaci sa novcem koji je dobijen, moze se zaposliti sto hiljada ljudi i pokrenuti privreda! Jos ostane oko 200 miliona maraka, ali eto neka to ode na cips i kikiriki.
Svemirski_Jebach
Posts: 3929
Joined: 13/08/2003 00:00
Location: Tel Aviv

#161

Post by Svemirski_Jebach »

fuse wrote:Nipošto prodavati telekome. Naime u SAD-u Federalna banka rezervi koja štampa dolare je u privatnom vlasništvu i svi znamo probleme ekonomske nemoći SAD-a, pa i bijedne Engleske cija Bank of England je također u privatnom vlasništvu.
Ključ uspjeha, prosperiteta i sveopšteg napretka leži u državnom vlasništvu što se jasno vidi iz primjera Bosne i Hercegovine koja se nezadrživim tempom kreće ka pozicji ekonomske velesile br. 1 u svijetu.
Al meni je najcudnije sto su oni prodali DRZAVNO vlasnistvo STRANOJ drzavi, dakle nije bilo privatizacije??? :roll:

Zar se kod privatizacije ne radi o PRIVATNOJ firmi, strateskom partneru??

Al hajd, jebo telecom srbije, kurac ko i ovaj.
Last edited by Svemirski_Jebach on 06/12/2006 18:07, edited 2 times in total.
User avatar
Jimmy_The_Saint
Posts: 2435
Joined: 09/01/2006 11:16
Location: Koliba na Rogoju
Contact:

#162

Post by Jimmy_The_Saint »

Svemirski_Jebach wrote:
fuse wrote:Nipošto prodavati telekome. Naime u SAD-u Federalna banka rezervi koja štampa dolare je u privatnom vlasništvu i svi znamo probleme ekonomske nemoći SAD-a, pa i bijedne Engleske cija Bank of England je također u privatnom vlasništvu.
Ključ uspjeha, prosperiteta i sveopšteg napretka leži u državnom vlasništvu što se jasno vidi iz primjera Bosne i Hercegovine koja se nezadrživim tempom kreće ka pozicji ekonomske velesile br. 1 u svijetu.
nemoc SAD? Ekonomija SAD-a je jaca dva tri puta od svih europskih zemalja zajedno...ne budi smijesan. Gdje je ekonomska moc Europe? Euro je opborio zivotni standard a jos se mnogi nisu izvukli odatle. A Francuska eknomija je u kurcu krasnom...btw.
Jebač, jel' si ti PROČIT'O čovjekov post prije nego što si opuc'o reply?
;)
Svemirski_Jebach
Posts: 3929
Joined: 13/08/2003 00:00
Location: Tel Aviv

#163

Post by Svemirski_Jebach »

Jimmy_The_Saint wrote:
Svemirski_Jebach wrote:
fuse wrote:Nipošto prodavati telekome. Naime u SAD-u Federalna banka rezervi koja štampa dolare je u privatnom vlasništvu i svi znamo probleme ekonomske nemoći SAD-a, pa i bijedne Engleske cija Bank of England je također u privatnom vlasništvu.
Ključ uspjeha, prosperiteta i sveopšteg napretka leži u državnom vlasništvu što se jasno vidi iz primjera Bosne i Hercegovine koja se nezadrživim tempom kreće ka pozicji ekonomske velesile br. 1 u svijetu.
nemoc SAD? Ekonomija SAD-a je jaca dva tri puta od svih europskih zemalja zajedno...ne budi smijesan. Gdje je ekonomska moc Europe? Euro je opborio zivotni standard a jos se mnogi nisu izvukli odatle. A Francuska eknomija je u kurcu krasnom...btw.
Nisam, jebi ga u brzini. :D :D :D

sorry fuse, brzina je sejtanski posao :D :D
quote]
User avatar
Jimmy_The_Saint
Posts: 2435
Joined: 09/01/2006 11:16
Location: Koliba na Rogoju
Contact:

#164

Post by Jimmy_The_Saint »

Možda nećemo mi ući u EU, al' svakako je EU ušla u nas :lol:

:-)
brdo
Posts: 432
Joined: 26/11/2006 10:59

#165

Post by brdo »

pa ta budaletina sve i prodaje ili poklanja misleci da ce postati heroj u ocima svog naroda ili pravi platformu za brzi odlazak u srbiju jer repulici sumskoj ostalo jos malo da postoi . zato trpa dzepove sebi i svoim a narod ko jebe hajvan :D :D :? :?
Roger_CA
Posts: 19
Joined: 22/05/2006 17:55

#166

Post by Roger_CA »

Što niko ne ode na stranu telekoma Srbije, pa vidi ko su akcionari?

Telekom Srbije je vlasništvo JP PTT Srbija i OTE Grčka, a JP PTT Srbija drži 80%, dok OTE drži 20%. JP PTT je naravno 100% u vlasništvu države.

Hebiga, Mile dobro radi, a ovi u Federaciji mogu samo da mu zavide. Jednina razlika izmedju njih je što oni samo sebi pune džep, a Mile puni sebi i svom entitetu. Nema nikakve sumnje u to da Telekom Srbije neće platiti tih 646 miliona, jer oni bi i bez banki mogli to da isplate bez problema. Srbijanski premijer kaže da će nastaviti sa ulaganjima u RS, jer je prirodno da se povežu.

Sad neko priča kako treba ostavit sve profitabilne firme u državnom vlasništvu, a bolje nam je sada privatizirat sve to i uložit u razvoj. Ionako ćemo morat liberalizovati telekomunikacije, elektroenergetsko tržište i sve ostalo, jer je to normalno u Europskoj Uniji i to će biti jedan od zahtjeva.
User avatar
DrugaGimnazija
Posts: 1016
Joined: 13/10/2006 17:30

#167

Post by DrugaGimnazija »

Nemojte misliti da Mili & co. nije kapnuo koji milion od ove prodaje. To mu ne bi uspjelo kod stranaca.

Milo se ponasa kao da je zatvara radnju i sve rasprodaje. On ne razmislja o zagadjenju koje ce ta Ceska TE izbacivati u zajednicki nam zrak. To samo govori da mu nije salo do ove zemlje i da samo gleda da izvuce trenutnu korist, sto nije novo ni iznenadjujuce.

A razlog sto on to moze raditi je sto je negova vlast od 92 do 96 "pocistila" pola stanovnistva i pokrala i poharala zemlju, pa je lako sad biti gospodar rasprodavajuci tudji znoj.

Slazem se sa kolegom Jebachem da se ovo ne moze nazvati privatizacija, jer nema privatnog vlasnistva. Samo je jedna drzavna firma postala druga drzavna firma, ovaj put pod kontrolom veceg brata.
Prihvatizacije je, doduse, bilo.
User avatar
DrugaGimnazija
Posts: 1016
Joined: 13/10/2006 17:30

#168

Post by DrugaGimnazija »

Roger_CA wrote:Ionako ćemo morat liberalizovati telekomunikacije, elektroenergetsko tržište i sve ostalo, jer je to normalno u Europskoj Uniji i to će biti jedan od zahtjeva.
Dobra mi je ta "privatizacija" po standardima EU! Po tom principu, sad bi RS mogla da kupi Telekom Srbije i da tako "privatizuju" jedni druge.

Ja sistema, ljudi moji!
Vertigo
Posts: 1188
Joined: 04/12/2005 12:06
Location: Sarajevo

#169

Post by Vertigo »

Ne samo da treba prodati telekome vec i dobar dio Elektroprivrede.
U drzavi koja ima 40-45% nezaposlenih, pricati da je bolje cuvati vrijedne firme jer ce za 10 do 15 godina to biti isplatnije, zvuci kao demagogija.
To je kao da gladujes, a imas kilu zlata koju cuvas jer je to dugorocno isplativije :roll:
User avatar
valterbranisarajevo
Posts: 6780
Joined: 19/01/2003 00:00
Location: Titovo šeher Sarajevo
Contact:

#170

Post by valterbranisarajevo »

LDP o Telekomu

6. decembar 2006. | 15:52 | Izvor: B92

Pećinci -- Čedomir Jovanović smatra da nerazumno ulaganje u Telekom Srpske daje razlog za sumnju u korupciju.

"Umesto da se bavi rešavanjem problema u zemlji, u kojoj ima 40 odsto nezaposlenih i manjak novca u svim segmentima, Vlada svoje nacionalističke apetite zadovoljava megalomanskim investicijama u Republici Srpskoj, gde nastupa kao da smo bogatiji od Austrije", rekao je Jovanović povodom kupovine Telekoma Srpske, a prenosi LDP u saopštenju.

Predsednik Liberalno-demokratske partije je prilikom posete Pećincima naveo da je "nenormalno da se u situaciji kada 20 odsto domaćinstava u Srbiji nema fiksni telefon, ulažu ogromne sume novca u političke igre". ....
tvoj_stomatolog
Posts: 21
Joined: 29/11/2006 11:17
Location: sarajevo

#171

Post by tvoj_stomatolog »

Lako je prodati kravu muzaru!Nek proda onu koja puno jede a malo daje!
User avatar
valterbranisarajevo
Posts: 6780
Joined: 19/01/2003 00:00
Location: Titovo šeher Sarajevo
Contact:

#172

Post by valterbranisarajevo »

brdo wrote:pa ta budaletina sve i prodaje ili poklanja misleci da ce postati heroj u ocima svog naroda ili pravi platformu za brzi odlazak u srbiju jer repulici sumskoj ostalo jos malo da postoi . zato trpa dzepove sebi i svoim a narod ko jebe hajvan :D :D :? :?
:lol:

Sreca nasa pa ovi nasi ovdje to ne rade.. :-)

Prema prasini koja se digla sa druge strane Drine Dodik je ocigledno od njihuzeo velike pare, bilo kako bilo i sta ce biti kasnije..

A mi, valjda ce i ovdje biti kakvog hajra od privatizacije, kada se vec sve to prodaje, ili ce se sve nastaviti po starom. Za sve nase probleme kriv je neko drugi i samo gledati hoce li kapnuti kakva donacija.

Najavljena prodaja Energoinvesta za samo 170 miliona mi bas i nije neki dobar predznak. :(

A narod ko je.. hajvan..
User avatar
Suicidal Siberian
Posts: 1107
Joined: 30/11/2006 14:07

#173

Post by Suicidal Siberian »

DrugaGimnazija wrote:Nemojte misliti da Mili & co. nije kapnuo koji milion od ove prodaje. To mu ne bi uspjelo kod stranaca.

Milo se ponasa kao da je zatvara radnju i sve rasprodaje. On ne razmislja o zagadjenju koje ce ta Ceska TE izbacivati u zajednicki nam zrak. To samo govori da mu nije salo do ove zemlje i da samo gleda da izvuce trenutnu korist, sto nije novo ni iznenadjujuce.

A razlog sto on to moze raditi je sto je negova vlast od 92 do 96 "pocistila" pola stanovnistva i pokrala i poharala zemlju, pa je lako sad biti gospodar rasprodavajuci tudji znoj.

Slazem se sa kolegom Jebachem da se ovo ne moze nazvati privatizacija, jer nema privatnog vlasnistva. Samo je jedna drzavna firma postala druga drzavna firma, ovaj put pod kontrolom veceg brata.
Prihvatizacije je, doduse, bilo.


Kod svakog posla takve vrste se uzme provizija, to je opshta praksa u EU....samo kod nas se okarakterishe kao lopovluk jer ljudi josh uvijek mentalno zhive u titinoj Jugoslaviji.....i da nije tako, neko bi bio najvechi idiot da kod posla od pola milijarde eura ne uzme bar milion...

A sto se tice TE, pa nije ovo 1968 godina hebote....sve elektrane tog tipa, znachi kao sto pomenuti Cesi imaju...a upoznat sam sa tom korporacijom, imaju ISO certifikat koji se tiche ocuvanja okoline....imaju posebne naprave za prochischavanje i filtriranje...
SherlockHolmes
Posts: 1259
Joined: 27/02/2005 23:58

#174

Post by SherlockHolmes »

Izvini, a ko uzme taj milion na tom zapadu?
User avatar
Suicidal Siberian
Posts: 1107
Joined: 30/11/2006 14:07

#175

Post by Suicidal Siberian »

SherlockHolmes wrote:Izvini, a ko uzme taj milion na tom zapadu?
uzme posrednichka firma ili consulting kucha, i svi umjesani u posao....moja pretpostavka da je od ovih 648 ili koliko vech miliona sigurno jedno 60 miliona razdijeljeno medju akterima posla....naravno po zaslugama..........

ah da za sve koji jos uvijek spavate.....welcome to the corporate world..
Post Reply