Telefunken

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Bobi

Post Reply
Marlon Brando

Telefunken

Post by Marlon Brando » 19/01/2011 01:50

Pozdrav uvazeni forumasi :D ;

Zanima me ima li gdje kod nas, u nasoj lijepoj Bosni i Hercegovini, kupiti tehniku marke Telefunken. Konkretno bih zelio uzeti plazmu, a ne kupuje mi se LG, Beko i slicne marke koje proizvode sve zivo, a opet nisam ni pri novcu da kupujem neke ekstra skupe tv. Zato mislim da bi Grundig ili Telefunken bio solidan izbor. Razlozi su, pored novcanih, i emotivne prirode- dugo sam imao Telefunkenov tv i bio je sila, a Grundigov jos imam, ali je zreo za zamijeniti. Eto napisah se ja svega, uglavnom pitanje je: Gdje kod nas ima kupiti Telefunken (Grundig plazme sam vidjao na vise mjesta op.aut.)

Unaprijed zahvalan 8-)

Zejnil

Re: Telefunken

Post by Zejnil » 19/01/2011 08:21

Grand centar na Ilidži, Telefunken sada proizvodi Turski Vestel.

Zvek

Post by Zvek » 19/01/2011 10:42

Beko ti je vlasnik Grundiga!

jOFLA

Post by jOFLA » 19/01/2011 10:58

Zvek wrote:Beko ti je vlasnik Grundiga!

Za TV tehniku ne znam je li ostala Njemačka ili nije, ali Grundig radio aparate razdvojili od ostale Grundig tehnike prije više od deset godina kada su se Grundigovi radio predajnici i prijemnici prestali proizvoditi u Portugalu (u Njemačkoj se prestali praviti još i prije), odnosno prodali jer je Grundig bio pred bankrotom, i američka kompanija "Drake" kupila pravo na ekskluzivno korištenje imena Grundig za svoje radio aparate.

Od tada, svaki radio aparat u svijetu koji nosi ime Grundig, bilo da je to mali tranzistorski prijemnik, ili kućni radio, ili radio amaterski, ili brodarski ili šta god, proizvodi se po Drake-ovoj elektronskoj šematici, ali u Kini, u kineskoj kompaniji Tecsun, od 100% kineskih dijelova.

Pardon: Grundigov odjel radio aparata kupila je zapravo američka firma Eton, a elektronska šematika je od Drake, američkog proizvođača radio aparata. Fizičko sklapanje i dijelovi su i dalje kineski u firmi Tecsun.

Marlon Brando

Post by Marlon Brando » 19/01/2011 12:40

Zejnil wrote:Grand centar na Ilidži, Telefunken sada proizvodi Turski Vestel.

Hvala drug, pogledat cu ;-)

Zvek

Post by Zvek » 19/01/2011 14:26

jOFLA wrote:

Za TV tehniku ne znam je li ostala Njemačka ili nije, ali Grundig radio aparate razdvojili od ostale Grundig tehnike prije više od deset godina kada su se Grundigovi radio predajnici i prijemnici prestali proizvoditi u Portugalu (u Njemačkoj se prestali praviti još i prije), odnosno prodali jer je Grundig bio pred bankrotom, i američka kompanija "Drake" kupila pravo na ekskluzivno korištenje imena Grundig za svoje radio aparate.

Od tada, svaki radio aparat u svijetu koji nosi ime Grundig, bilo da je to mali tranzistorski prijemnik, ili kućni radio, ili radio amaterski, ili brodarski ili šta god, proizvodi se po Drake-ovoj elektronskoj šematici, ali u Kini, u kineskoj kompaniji Tecsun, od 100% kineskih dijelova.

Pardon: Grundigov odjel radio aparata kupila je zapravo američka firma Eton, a elektronska šematika je od Drake, američkog proizvođača radio aparata. Fizičko sklapanje i dijelovi su i dalje kineski u firmi Tecsun.

Pise ovdje sve

http://en.wikipedia.org/wiki/Grundig

Marlon Brando

Post by Marlon Brando » 19/01/2011 15:17

Zvek wrote:
jOFLA wrote:

Pise ovdje sve

Dobro ljudi, nisam otvorio temu da bismo raspravljali o vlasnickoj strukturi pojedinih proizvodjaca tehnike. Sve su to multinacionalni konglomerati, tako da je Grundig npr. i njemacki i turski i kineski i ciji jos sve ne. To vrijedi za vecinu danasnjih velikih proizvodjaca. Cinjenica da Beko ima vlasnistvo nad Grundigom je ovdje od sekundarne vaznosti. Kinezi su preuzeli neke slavne marke automobila, sto opet ne uticebitno na njihov imidz. Lova je pokretac svega i ko je ima, moze kupovati sta hoce. Ali to je skroz druga tema i potpuno je off topic ovoj postavljenoj. Zanimalo me gdje ima kupiti Telefunkenov televizor jer zelim biti originalan, a i imati televizor marke za koju sam emotivno vezan i dobio sam odgovor da ima na Ilidzi. Ima li jos gdje :D :D

jOFLA

Post by jOFLA » 19/01/2011 21:35

Zvek wrote:Pise ovdje sve

Ne piše sve, zaboravljeni su detalji o radio odjeljenju i firmi Tecsun, elektronska šematika iz Drake, o čemu je prije oko deset godina u više navrata pisao Financial Post.

shin

Post by shin » 20/01/2011 09:52

Kakav telefunken i lozenje na kvalitetu, ako hoces plazmu/lcd sve se svodi na tri proizvodjaca panela koji svi ostali pakuju u svoje modele. I ako pod kojim cudom nadjes telefunken hd tv, 100% su ti sanse da ti panel bude isti kao u LG-a ili sta ja znam nekog azn proizvodjaca.

Marlon Brando

Post by Marlon Brando » 20/01/2011 12:08

shin wrote:Kakav telefunken i lozenje na kvalitetu, ako hoces plazmu/lcd sve se svodi na tri proizvodjaca panela koji svi ostali pakuju u svoje modele. I ako pod kojim cudom nadjes telefunken hd tv, 100% su ti sanse da ti panel bude isti kao u LG-a ili sta ja znam nekog azn proizvodjaca.

Dobro drug, hvala ti na odgovoru koji nisam trazio. Zivim i ja na Zemlji i znam da se sve sklapa u Kini i da se samo lijepe razlicite marke na iste sklopove. Ali eto meni pricinjava zadovoljstvo da mi na tv-u umjesto LG pise Telefunken, a valjda za svoj novac imam pravo da si ispunim zelju. To je sve :D :wink:

Marlon Brando

Post by Marlon Brando » 20/01/2011 12:26

Kllikker wrote:Telefunkeraš :D

Ti ovdje kao neki urednik emisije, ili još bolje k'o profa :D

Postaviš pitanje, ljudi ti ljubazno odgovore i ubace neki svoj komentar, a ti ono k'o da su ti na plati :D

Nego imam jedno pitanje za tebe! Hoćeš li kupiti loja?

Ljudi ljubazno pricaju o necemu sto nije tema. Jesam li ikog ovdje pitao ko je vlasnik Grundiga ili cije panele koristi Telefunken? Ako mi treba informacija i nju trazim, valjda ocekujem da je i dobijem. Loj zadrzi za sebe, nemam obicaj imati doticaj s ljudima koji ga prodaju. Pozdrav

bug

Post by bug » 30/01/2011 23:52

Marlon Brando wrote:Pozdrav uvazeni forumasi :D ;

Zanima me ima li gdje kod nas, u nasoj lijepoj Bosni i Hercegovini, kupiti tehniku marke Telefunken. Konkretno bih zelio uzeti plazmu, a ne kupuje mi se LG, Beko i slicne marke koje proizvode sve zivo, a opet nisam ni pri novcu da kupujem neke ekstra skupe tv. Zato mislim da bi Grundig ili Telefunken bio solidan izbor. Razlozi su, pored novcanih, i emotivne prirode- dugo sam imao Telefunkenov tv i bio je sila, a Grundigov jos imam, ali je zreo za zamijeniti. Eto napisah se ja svega, uglavnom pitanje je: Gdje kod nas ima kupiti Telefunken (Grundig plazme sam vidjao na vise mjesta op.aut.)

Unaprijed zahvalan 8-)

ne znam je l' neko prije odgovorio, ima u mercatoru na ilidzi

luka78

Post by luka78 » 04/08/2011 21:39

Nego, vidim u Konzumu u ponudi Telefunkni TLF 2003, TLF 2006 i TLF 2007 po prilicno povoljnim cijenama. Kako ih nema na oficijelnoj telefunken stranici http://www.telefunken.com/products/prod ... dcat_id=30?
Kako se pokazalo citanje DivX filmova sa USB-a ili externog diska, radi li to ikako kako valja, kakav je titl?

Hvala

luka78

Post by luka78 » 05/08/2011 10:48

Svaka informacija je dobrodosla ;-)

shin

Post by shin » 05/08/2011 11:12

Ja mislim da ovo sve govori:

In August 2006, it acquired the Turkish company Profilo Telra, one of the largest European manufacturers of TV-devices, with Telefunken GmbH granting a license for the Telefunken trademark rights and producing televisions under that name.

Znaci, ne radi se o kupovini fabrike pa restart sa novim kapitalom, ovdje je rjec o ''kupovini prava za proizvodnju televizora''...

Kupis telefunkena i kontas da ga je Ditrich iz Berlina sastavljao, ustvari bude brko Çağatay iz Ankare. Nema potrebe za bjesnim glistama, dosta jeftinih samsunga, LG-a, panasonica, da ti pamet stane.

Henry Chinaski

Post by Henry Chinaski » 05/08/2011 11:18

shin wrote:Ja mislim da ovo sve govori:

In August 2006, it acquired the Turkish company Profilo Telra, one of the largest European manufacturers of TV-devices, with Telefunken GmbH granting a license for the Telefunken trademark rights and producing televisions under that name.

Znaci, ne radi se o kupovini fabrike pa restart sa novim kapitalom, ovdje je rjec o ''kupovini prava za proizvodnju televizora''...

Kupis telefunkena i kontas da ga je Ditrich iz Berlina sastavljao, ustvari bude brko Çağatay iz Ankare. Nema potrebe za bjesnim glistama, dosta jeftinih samsunga, LG-a, panasonica, da ti pamet stane.

Samo da znaš, i dok se proizvodio u Berlinu, nije ga sastavljao Ditrich nego, isto tako, brko iz Ankare. Nije tema al' eto...

shin

Post by shin » 05/08/2011 11:24

Upravu si, mada je Çağatayu useljeniku Ditrich govorio koliko kalaja da stavi na lemilicu, koliko da zategne sarafe. Sada Çağatay sam odredjuje na pauzama dok jede doner.

luka78

Post by luka78 » 07/08/2011 15:09

Dobio sam info da nema puno reklamacija za ove, Telefunken, DVD playere tako da cu navjerovatnije uzeti jedan od ovih.

Lucazode

Post by Lucazode » 08/08/2011 10:37

Takođe pogledaj Mercator Ilidža, 2 sprat, ima par televizija i još neke tehnike.

luka78

Post by luka78 » 08/08/2011 12:13

Lucazode wrote:Takođe pogledaj Mercator Ilidža, 2 sprat, ima par televizija i još neke tehnike.

Ok, mada sam se vec odlucio za uzeti, kao sto sam rekao, ljudi kazu da im je ok...

super_woofer

Post by super_woofer » 22/01/2012 10:55

Sta bi s ove marke, jel otvarac teme nabavio Telefunken TV i kako ga sluzi? vidje u Bingu taj TV 500km :? iskustva?

van Basten
Has thanked: 3 times

Post by van Basten » 23/01/2012 00:26

ja sam vidio da se spominjana radnja u Grand centru zatvorila, nažalost. Ne znam jesu li preselili negdje drugo ili su bankrotirali ili sl?

swatch

Post by swatch » 23/01/2012 10:18

mislim da spomenuta radnja nije preselila :( mene takodje vezu lijepe uspomene za Telefunken :) Do neki dan sam imao tv i videorekorder Telefunken, i imam samo rijeci hvale za iste. Daljnski od televizije je imao posebno narandajsto dugme, i kad se pritisne pozadina daljinskog se osvijetli i vide se natpisi pored svakog dugmeta. Nedavno sam u Konzumu kupio baterije Telefunken :) Trenutno imam tv Grundig kupljen poslije rata u skenderiji u Etrusci, koji jos savrseno radi.

Post Reply