Tekije

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#651 Re: Tekije

Post by asurbanipal »

Zanimljiv članak na NG :mrgreen:

Inside Europe’s Mystical Sufi Lodges, Part II: Tetovo, Macedonia



This chilly afternoon, Dervish Muttalib, the only remaining dervish living and serving in the ancient and urban Harabati Baba Tekke (Lodge) in Tetovo, Macedonia, has welcomed a German consular officer from Tirana to a muhabbet. Imageis a ritualistic conversation over a big meal and plum brandy, where participants engage in a discussion on Bektashi interpretations of faith and divinity and sing traditional Bektashi hymns. Dervish Muttalib first welcomes everyone to the muhabbet table with his easygoing trilingualism in Albanian, Turkish, and Macedonian. Before the less learned can make out what he means by letting go of one’s nefs (ego) and approaching the Beloved (God), the saki pours plum brandy in everyone’s glass. The Saki is the designated pourer of these muhabbet tables, and he covers the glasses with his palm as he pours, so no one may know how much the other is having. It is the saki’s great skill to make sure everyone has enough and no one has too much or too little.

Dervish Muttalib leads this particular muhabbet, singing Bektashi hymns (nefes), explaining the pillars of Bektashi faith, and telling everyone to help themselves to more of the delicious food. Near the end of the muhabbet, when a feeling of relaxed seclusion has come over everyone at the table, the last line from Dervish Muttalib’s nefes begins to resonate: Muhabbet baldan tatli olur, doyamazsin demedim mi? (Muhabbet is sweeter than honey, haven’t I told you you wouldn’t be sated?)

The very practice of muhabbet challenges more conservative and mainstream Islamic traditions and unleashes disapproving and forbidding attention upon the Bektashis. The latest manifestation of such attention has been the takeover of the Harabati Baba tekke by a large Salafi group. Dervish Muttalib says the Salafis were not happy with the singing, consumption of alcohol, and co-ed service, and so one day in 2003 about fifty of them showed up with Kalashnikoffs. The conflict has not wound down since and the Bektashis have been pushed into a corner of the tekke that can only be reached through a passageway. They are out of sight. Dervish Muttalib points out soberly that this is not the first time Bektashis have had to hide.

At 6’3’’, the low doorways of Bektashi tekkes seem to have been made for Dervish Muttalib. He is quite jolly and energetic, and tourists from everywhere trickle in to see the tekke and talk to him every day. He greets all of them with equal joy and offers coffee or tea before posing patiently for photographs. Tourists aren’t Dervish’s only visitors. It appears the Bektashi Sufi order has numerous meaningful lessons for various institutions, if not for Muslim fundamentalists: the walls of the dining room are covered with photographs of Dede Baba Mondi, the spiritual leader of the whole order, and other Bektashi babas and dervishes shaking the hands of European Union officials, army officials, government officials, NGO representatives, and several leaders of different religions, denominations, sects, and nations.

Later, when visitors are gone, Dervish Muttalib explains that many people try to remain close to the Bektashi world because it helps them connect to their own heritage. The past political and social calamities in the region have broken people away from their own family histories and has confiscated certain material connections they may have, such as houses, land and even books and photographs. The grandchildren of former trustees, dervishes, or ashiks (uninitiated followers) of Harabati Baba Tekke still come by to visit, and some try to help tend to its needs. Some of the other regular visitors have recovered from serious illnesses or personal troubles with the help of Bektashi babas or dervishes and have remained eternally grateful. Amongst such regulars there is even a cat, which arrived at Harabati Baba with its eyes crossed and dragging its hind legs after a car accident. Now that it has recovered, it never leaves Dervish’s feet.

The Harabati Baba Tekke has been standing at the foot of the very last hills of the mountains between Macedonia and Albania since the 1500s. One could say the fact that it has survived after being burned down by guerrillas in 1948, or being converted into a hotel, disco and restaurant for Party cadres in the 1960s, or bearing witness to the militia fights on the border is either mere luck, or a miracle. If it is a miracle, it is clear that it is not the only one in the Bektashi


Image

Looking Around
Dervish Muttalib inspects the house built by a pasha in the 1800s for his ailing daughter, so she could be near the Bektashis' healing energy. The room is now used for storage. (Photo by Mehves Lelic)




Image

Starting Muhabbet
Dervish Muttalib's muhabbet table starts with a prayer that expresses gratitude for the opportunity to get together and share the muhabbet. (Photo by Mehves Lelic)





Image

Passing Salt
A little bowl of salt is ceremoniously passed around, and everyone takes a pinch and passes the bowl to the next person. They may not break eye contact while doing so. (Photo by Mehves Lelic)





Image

A Pour of Rakija
The designated pourer, or saki, serves the plum brandy brewed at the tekke (rakija). He covers the glass to disguise how much he pours in each person's glass, and he only knows how much he should pour. (Photo by Mehves Lelic)





Image

A Conversation on God
The muhabbet continues as Dervish Muttalib talks about the pillars of Bektashi faith and traditions. Every once in a while urges everyone to help themselves to more food. (Photo by Mehves Lelic)





Image

Friends at the Table
Uninitiated followers of Bektashiism are called 'ashiq,' literally, the ones who love. Several ashiqs join the muhabbet table to share the conversation and the brandy. (Photo by Mehves Lelic)





Image

Pausing for Tea
Dervish Muttalib finally takes a break and sips some tea, after all his visitors have left. The cat, which came into the tekke dragging its hind legs after a car accident and later recovered, rests as well. (Photo by Mehves Lelic)

User avatar
Opetja033
Posts: 10040
Joined: 01/11/2011 20:33

#652 Re: Tekije

Post by Opetja033 »

Kakve su bektasije po pitanju temeljnih islamskih sarti? Namaz, Ramazan, Zekat, Hadz?

Koliko sam skontao poste Ramazan?
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#653 Re: Tekije

Post by asurbanipal »

Opetja033 wrote:Kakve su bektasije po pitanju temeljnih islamskih sarti? Namaz, Ramazan, Zekat, Hadz?

Koliko sam skontao poste Ramazan?

Kod bektašijja se jedino zna da se ništa ne zna. :mrgreen:

Čak i sami zikr nije za javnost. Tačnije, vidiš samo mali dio, onoliko koliko smiješ da vidiš, a ostatak mašti prepustiš...

Ali su im teferiči samo takvi... :mrgreen:


User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#654 Re: Tekije

Post by salik79 »

Tesavvuf - Sejjid Sejh Salih ef Ibrisevic Faruki

User avatar
Fudo Bosna
Posts: 2462
Joined: 18/10/2012 16:23

#655 Re: Tekije

Post by Fudo Bosna »

salik79 wrote:
mali_milojica wrote:Koja je tekija dole na Ilidzi odakle krece kocija kroz Aleju?
Sufijski Centar, Ibn Arebi, Sejha hadzi Salih efendije Ibrisevica. :)

Kada smo već kod Šejh Salih ef, i ja sam tu informaciju čuo prije možda pola godine, ili čak početkom godine i prije jedno mjesec šetali Ilidžom, tim dijelom Sarajeva, sa nekim prijateljima, naumpade nam to za tekiju , da je negdje kod aleje, tamo prema Vrelu Bosne, kada ono niko nema pojma? Ni oni vozači kočija, na početku aleje, ni neki likovi što prodaju karte, valjda za parking, jedan nas lik uputi na Kasindolsku, tamo u dijelu Sarajeva kod tramvajske , blizu Aerodroma, ali znali smo da je tamo "Semerkand", a ne Šejh Salih ef tekija?

Pošto nismo išli maksus zbog toga u taj dio grada, nastavili smo dalje , svojim poslom, međutim nije mi logično gdje, tamo je, na početku aleje, onaj srušeni objekat , sa lijeve strane, u produžetku aleje je hotel, a desno naselje Lužani? Da ne znaš slučajno adresu, (dosta me je ahbaba pitalo za tu info, valjda tražili po Ilidžio nisu mogli naći), pošto znaju da sam se nekada češće viđao sa Šejh Salih ef ?
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#656 Re: Tekije

Post by salik79 »

Fudo Bosna wrote:
salik79 wrote:
mali_milojica wrote:Koja je tekija dole na Ilidzi odakle krece kocija kroz Aleju?
Sufijski Centar, Ibn Arebi, Sejha hadzi Salih efendije Ibrisevica. :)

Kada smo već kod Šejh Salih ef, i ja sam tu informaciju čuo prije možda pola godine, ili čak početkom godine i prije jedno mjesec šetali Ilidžom, tim dijelom Sarajeva, sa nekim prijateljima, naumpade nam to za tekiju , da je negdje kod aleje, tamo prema Vrelu Bosne, kada ono niko nema pojma? Ni oni vozači kočija, na početku aleje, ni neki likovi što prodaju karte, valjda za parking, jedan nas lik uputi na Kasindolsku, tamo u dijelu Sarajeva kod tramvajske , blizu Aerodroma, ali znali smo da je tamo "Semerkand", a ne Šejh Salih ef tekija?

Pošto nismo išli maksus zbog toga u taj dio grada, nastavili smo dalje , svojim poslom, međutim nije mi logično gdje, tamo je, na početku aleje, onaj srušeni objekat , sa lijeve strane, u produžetku aleje je hotel, a desno naselje Lužani? Da ne znaš slučajno adresu, (dosta me je ahbaba pitalo za tu info, valjda tražili po Ilidžio nisu mogli naći), pošto znaju da sam se nekada češće viđao sa Šejh Salih ef ?
U Kasindolskoj je prije bila tekija - ona kuca, uz cestu, sa zelenom fasadom...Nova tekija se nalazi u ulici 4. Viteske brigade, za broj nisam siguran. Skroz jednostavno za naci - otprilike na pola puta, sa desne strane, kada krenes od kocija prema Hrasnickoj cesti. Preko puta je medicinska rehabilitacija. Tekija se vidi sa ceste - velika bijela zgrada, sa smedjom stolarijom i drvenarijom, u tradicionalnom bosanskom stilu. Na ulazu je kovana ograda i parking prostor. Nadam se da ti je sada, barem malo, jasnije. Ako trebaju dodatna objasnjenja samo reci :)
User avatar
Fudo Bosna
Posts: 2462
Joined: 18/10/2012 16:23

#657 Re: Tekije

Post by Fudo Bosna »

salik79 wrote:
Fudo Bosna wrote:



U Kasindolskoj je prije bila tekija - ona kuca, uz cestu, sa zelenom fasadom...Nova tekija se nalazi u ulici 4. Viteske brigade, za broj nisam siguran. Skroz jednostavno za naci - otprilike na pola puta, sa desne strane, kada krenes od kocija prema Hrasnickoj cesti. Preko puta je medicinska rehabilitacija. Tekija se vidi sa ceste - velika bijela zgrada, sa smedjom stolarijom i drvenarijom, u tradicionalnom bosanskom stilu. Na ulazu je kovana ograda i parking prostor. Nadam se da ti je sada, barem malo, jasnije. Ako trebaju dodatna objasnjenja samo reci :)

Kao nacrtano :thumbup:

Obradovaču zasigurno nekoliko starih, prijeratnih ašika, sa ovom info, inšaAllah...Hvala puno.




Esselamu alejkum.
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#658 Re: Tekije

Post by salik79 »

Fudo Bosna wrote:
salik79 wrote:
Fudo Bosna wrote:



U Kasindolskoj je prije bila tekija - ona kuca, uz cestu, sa zelenom fasadom...Nova tekija se nalazi u ulici 4. Viteske brigade, za broj nisam siguran. Skroz jednostavno za naci - otprilike na pola puta, sa desne strane, kada krenes od kocija prema Hrasnickoj cesti. Preko puta je medicinska rehabilitacija. Tekija se vidi sa ceste - velika bijela zgrada, sa smedjom stolarijom i drvenarijom, u tradicionalnom bosanskom stilu. Na ulazu je kovana ograda i parking prostor. Nadam se da ti je sada, barem malo, jasnije. Ako trebaju dodatna objasnjenja samo reci :)

Kao nacrtano :thumbup:

Obradovaču zasigurno nekoliko starih, prijeratnih ašika, sa ovom info, inšaAllah...Hvala puno.




Esselamu alejkum.

Alejkumu selam :-D Nema na cemu, vise nego zadovoljstvo mi je bilo :)
Org
Posts: 624
Joined: 04/09/2011 14:09

#659 Re: Tekije

Post by Org »

[quote="salik79"]
Samo da se zahvalim za snimak koji je postavljen iznad.
I u moje, a najvise u ime moga oca, prijeratnog murida hadzi Salih efendije.
Svako dobro ti zelim.
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#660 Re: Tekije

Post by salik79 »

Org wrote:
salik79 wrote: Samo da se zahvalim za snimak koji je postavljen iznad.
I u moje, a najvise u ime moga oca, prijeratnog murida hadzi Salih efendije.
Svako dobro ti zelim.
Amin, takodjer :) Izuzetno zadovoljstvo mi je postaviti bilo sta vezano za ovog istinskog velikana Tesavvufa. Kazes da ti je babo hadzi-efendijin prijeratni murid - pretpostavljam da je i danas, ili? :)
Org
Posts: 624
Joined: 04/09/2011 14:09

#661 Re: Tekije

Post by Org »

salik79 wrote:
Org wrote:
salik79 wrote: Samo da se zahvalim za snimak koji je postavljen iznad.
I u moje, a najvise u ime moga oca, prijeratnog murida hadzi Salih efendije.
Svako dobro ti zelim.
Amin, takodjer :) Izuzetno zadovoljstvo mi je postaviti bilo sta vezano za ovog istinskog velikana Tesavvufa. Kazes da ti je babo hadzi-efendijin prijeratni murid - pretpostavljam da je i danas, ili? :)
Nisam ni ja siguran, nije fizicki prisutan ali ima svoj vird. Donedavno sam mislio da sam kao osoba prepragmatican za Tesavvuf :-), tek sam se u zadnje vrijeme poceo malo vise intersovati za tu pricu. tako da nisam siguran kako definisati je li ili nije...
Selam.
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#662 Re: Tekije

Post by salik79 »

Alejkumu selam... :thumbup: Sve jasno, znam o cemu govoris :)

Mahsuz selam obojici!
Mašinac
Posts: 92
Joined: 09/03/2012 09:16

#663 Re: Tekije

Post by Mašinac »

User avatar
nemampojma0
Posts: 1913
Joined: 27/11/2013 19:57
Location: Bosna ponosna

#664 Re: Tekije

Post by nemampojma0 »

Mašinac
Posts: 92
Joined: 09/03/2012 09:16

#665 Re: Tekije

Post by Mašinac »

User avatar
Fudo Bosna
Posts: 2462
Joined: 18/10/2012 16:23

#666 Re: Tekije

Post by Fudo Bosna »

...
Last edited by Fudo Bosna on 28/04/2019 17:15, edited 2 times in total.
User avatar
Fudo Bosna
Posts: 2462
Joined: 18/10/2012 16:23

#667 Re: Tekije

Post by Fudo Bosna »

...
Last edited by Fudo Bosna on 28/04/2019 17:13, edited 1 time in total.
User avatar
Fudo Bosna
Posts: 2462
Joined: 18/10/2012 16:23

#668 Re: Tekije

Post by Fudo Bosna »

...
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#669 Re: Tekije

Post by mali jomu »

....
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#670 Re: Tekije

Post by mali jomu »

Od tekije do tekije prsluke mijenjam,

svaki mi dobro stoji,


kapica na glavi mi cetiri,

zaboravih koja prva ide,


kuda ono podjoh, ili ono bijase dodjoh?
ratomir
Posts: 176
Joined: 23/07/2013 14:31

#671 Re: Tekije

Post by ratomir »

Tekijaši nisu muslimani,ono što rade nije po Islamu,Kur anu,Hadisu i sunnetu poslanika.Sramota je za muslimane da se i oni (tekijaši) nazivaju muslimanima.
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#672 Re: Tekije

Post by mali jomu »

ratomir wrote: Tekijaši nisu muslimani,ono što rade nije po Islamu,Kur anu,Hadisu i sunnetu poslanika.Sramota je za muslimane da se i oni (tekijaši) nazivaju muslimanima.

Sta si ti? :)
ratomir
Posts: 176
Joined: 23/07/2013 14:31

#673 Re: Tekije

Post by ratomir »

mali jomu wrote:
ratomir wrote: Tekijaši nisu muslimani,ono što rade nije po Islamu,Kur anu,Hadisu i sunnetu poslanika.Sramota je za muslimane da se i oni (tekijaši) nazivaju muslimanima.

Sta si ti? :)
ja sam ja .
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#674 Re: Tekije

Post by mali jomu »

ratomir wrote: ja sam ja .

:lol: :thumbup:
User avatar
sime_cipol
Posts: 16282
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#675 Re: Tekije

Post by sime_cipol »

@salik79
Preselio Šejh Salih EF. Ibrišević nek mu se Allah smiluje :(
Post Reply