Tekije

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
Mašinac
Posts: 92
Joined: 09/03/2012 09:16

#551 Re: Tekije

Post by Mašinac »

O čemu vi to svi trabunjate? :skoljka:

Ako su vam sve "zahiren tekije" ovakve kao ova "internet imaginarna tekija" onda je bolje :run:
Almond
Posts: 150
Joined: 11/08/2012 22:34

#552 Re: Tekije

Post by Almond »

Eh,kao i na ostalim temama i na ovoj se vode beskrajne rasprave,a vjerujem da ova virtuelna tekija može biti mjesto gdje će se okupljati one duše koje vole i žele biti voljene. Mi svi dajemo od sebe ono što imamo u nutrini i umjesto prepirki,ima li među vama koji će nama siromasima udijeliti nešto od Allahove ljubavi koji u sebi osjećaju,da se i mi ogrijemo nadom da nismo zaboravljeni i udaljeni od Njegove milosti.
User avatar
nasa
Posts: 8023
Joined: 25/08/2012 16:46

#553 Re: Tekije

Post by nasa »

nemampojma0 wrote:
nasa wrote:Joj historija...historija i sluzi kao najbolje oruzje manipulacije muslimanima.Fakat da svaki muslimani nije i historicar, a i kad poznaje historiju cesto manje poznaje naucnost hitorije i onda svaka servirana prica izgleda istina jer ustvari i radi se o istini ali to je kao mozaik, jednu po jednu sklapas u sliku, pricu...ne, nikako onako kako se to inace radi...
Samo problem je sto su mnogi ubjedjeni da je samo slika i prica koju daju "oni drugi" nepotpuna ili iskrivljena, a manje vise sve su...jer vjernik ne mora biti historicar, ne mora biti politicar, ne mora biti pravnik...
Vjerniku jeste grijeh ako namjerno izvrce i historiju ali to bi pretpostavljalo da je zna, medjutim u vecini slucejava on vjeruje u neku pricu...to mozda i nije grijeh ali jeste grijeh ako je preca od vjere u Boga, a vjera u Boga bi trebala da nas poveze ...ne historija nuzno.
Joj Naso...historija kao desavanja koja su znacajno uticala na pojavu nekih ideja u toj vjeri o kojoj svi pricamo.I Poslanik a.s. je historijska licnost i ono sto je on radio je dio vjere i historije.
Vjernik mora biti i politicar i historicar i pravnik,vjerniku svaka dlaka mora imati oko. Jedino ako zelis da od vjernika napravis jednu pasivnu osobu, podloznu svakoj vrsti manipulacije i sirenju mnogih nakaradnih ideja i pokreta, kojih nam danas ne manjka, pa da prihvata sve zdravo za gotovo.A na muslimane se najlakse utice udaranjem na emocije vezane za vjeru, pa onda njihovu naivnost koristi protiv te iste vjere.Oni koji nisu vjernici i ne misle dobro vjeri i muslimanima podmecu neistine, zloupotrebljavaju historiju prikazujuci stvari kako njima odgovaraju,a ne onako kako su se desile i sta je pozadina tih desavanja.
Poslanik a.s. je bio i vjernik i politicar i pravnik i vojskovodja i ekonomista...

Ko ne zna svoju proslost,ne uzme ibret iz nje, ponovo ce je prozivjeti. U proslosti su mnoge stvari i odnosi iskrivljeni i lazno prikazani,zbog odredjenih interesa,pa zato danas imamo ovo sto imamo.
Sta to danas slusamo iz historije Islama i muslimana? Ovi sto danas ruse sve sto podsjeca na Poslanika a.s., koji prave zlo po svijetu, koji pozivaju da se muslimani medjusobno ubijaju,dok oni sebi prave zlatna auta, oni prenose izmisljenu historiju.A nece da prenesu iz historije da su postojale snage koje su katapultima gadjale Kabu,da su ubijale Ehli Bejt, da su proklinjali ashabe na hutbama. Jel to selef koji slijede??? To su iste snage i danas, samo s drugim metodama. Ovi danas zabranjuju Hadz kome hoce, proglasavaju ljude otpadnicima, ubijaju nevine ljude, sire jednoumlje.

Istina se mora kazati, pustite price "ne talasaj" "muslimani se grizu medjusobno"..pa koji to muslimani grizu koje,de da cujemo jednom? Jesul to svi muslimani isti? Jesu li to muslimani, koji sebi daju za pravo da ubijaju druge muslimane, ispravni? Koji su to oni Islam ucili? Ko je to njih ovlastio da sude? Dokle vise zmiriti i stvari ne nazvati pravim imenima? Ko to danas bruka Islam, ko to muslimanima na vrat tovari belaje i pravi od njih metu svakome? Ko to sije strah i nepovjerenje medju ljudima?
Zato Naso moramo znati historiju,da bi razlikovali vjeru od izmisljotina i zloupotrebe vjere.
Ali ja nisam napisala da to vjernik ne moze biti vec da ne mora da bio vjernik i sto je najvaznije realno, u praksi, cinjenicno on to nije tj. sta god mi napisali ostaje cinjenica da je rijetko koji covjek pa i vjernik strucan u svemu sto nabrajas.Radi se mahom o laickom znanju koje je neophodno da bi imali neke stavove.Ja cak ne kazem da to laicko znanje je potpuno krivo ili da nema svrhu, ima itekako i svi mi kao ljudi imamo potrebu da izgradimo stavove koji se doticu razlicitih oblasti i sto vise znanja prikupimo svakako bolje za nas i nase stavove.Medjutim nije presudno pitanje da bi vjerovali u Boga, vjera u Boga je neovisna od toga i ne samo da bi trebala biti zajednicko i ono sto povezuje muslimane vec sve ljude.
Nije tako, mi se bavimo izmedju razlicitih religija kao i medju muslimanima, s pitanjima koja nisu sama vjera vec se doticu religijskih pitanja, ponekad vaznih ali ne bi trebali biti toliko a priori vazni da muslimane razdvajaju i dijele.

Nije to pasivan musliman, nikako, i sama se bavim s mnostvom stvari u zivotu vec razdvajam vjeru u srcu koja mi je izvor pozitivnog i prije svega zelje da shvatim i tebe i kritichara i arzuhala.... i svakog muslimana i ne samo muslimana, svakog covjeka. Dalje, nakon je moje djelovanje koje je podlozno, daleko vise nego moja vjera, i ljudskom sudu i ovozemaljskoj odgovornosti i promjenama itd.

Kritikovala sam i ja mnogo toga i neke pravce i tumacenja itd. ali kad bih se morala ocitovati voljela bih da nijedan pravac pa ni vehabije koje volite da prozivate ne tumace kao islam i kroz islam ono sto je upitno, ponakad cak i pogresno, ono sto j podlozno promjenama i sl.Mi danas imamo da mnogi pravci svasta nazivaju islamskim cak i drzave koje sebe tako nazivaju, a koliko je stvarno tu islama....
Eto iz ovih razloga ne mislim da postoji islamska historija koja nije podlozna odgovornosti i mnostvu otvorenih pitanja...pa, zasto je onda nuzno nazivati islamskom...
User avatar
nasa
Posts: 8023
Joined: 25/08/2012 16:46

#554 Re: Tekije

Post by nasa »

Diwan wrote:
nasa wrote:Joj historija...historija i sluzi kao najbolje oruzje manipulacije muslimanima.Fakat da svaki muslimani nije i historicar, a i kad poznaje historiju cesto manje poznaje naucnost hitorije i onda svaka servirana prica izgleda istina jer ustvari i radi se o istini ali to je kao mozaik, jednu po jednu sklapas u sliku, pricu...ne, nikako onako kako se to inace radi...
Samo problem je sto su mnogi ubjedjeni da je samo slika i prica koju daju "oni drugi" nepotpuna ili iskrivljena, a manje vise sve su...jer vjernik ne mora biti historicar, ne mora biti politicar, ne mora biti pravnik...
Vjerniku jeste grijeh ako namjerno izvrce i historiju ali to bi pretpostavljalo da je zna, medjutim u vecini slucejava on vjeruje u neku pricu...to mozda i nije grijeh ali jeste grijeh ako je preca od vjere u Boga, a vjera u Boga bi trebala da nas poveze ...ne historija nuzno.
Bože sačuvaj šta ovdje sve čovjek neće pročitati - biti moderator ne znači biti manipulator
Pa, mislila sam i na tebe...halali!
User avatar
kritichar
Posts: 8678
Joined: 17/10/2010 09:51
Location: Sarajevo-x.com

#555 Re: Tekije

Post by kritichar »

nemampojma0 wrote: Opet naklapas...a stas drugo.
Bejat se daje preko ruke covjeka Allahu Uzvisenom,al ti ne razumijes taj koncept,a sura Feth ti to jasno objasnjava.Vazno je da ti napadas,jer od toga nemas kad da izucavas,a i lakse je.Pusta jezicina radi bez ikakve muke,a um trazi vise odricanja i napora.
Objasni mi zasto je Poslanik a.s. uzimao bejate od ljudi???


Nadji knjige,procitaj i saznat ces da su ova cetiri osnivaca pravnih skola imali sejhove koji su ih uveli u duhovnost i to onako kako sam napisao.

A za taj primjer matematike...ocito da ti je nauka mrska,pa pises takve naivne primjere.

Imas brate kralja,pa njemu daji bejat...svakako su vam oni u glavu nalili tu vasu "nauku" unistavanja, negiranja, izmisljanja, jednoumlja, samodopadljivosti i umisljenosti kako je sve prije vas naopako i neispravno, pa ste vi spasioci. Na sve ste udarili i sve ste proglasili novotarijom i nepotrebnim, udarili ste i na ashabe i na Ehli Bejt, i na Poslanika a.s. ste posli, pa onda skontali da bi bilo previse ( htjeli ste srusiti Poslanikovo a.s. turbe), al mu zato sad rusite rodnu kucu.A ashabima ste zatrli mezare. Srca vasih ideologa su vucja, ljubav je iz njih istrgnuta, a vi ste naivci koji to sve slijedite, kako biste sebe ubijedili da ste bolji od drugih,da ispravljate iskrivljeno...toliko vas raspamete da...nije ni vazno. Ti divlji beduini su se cudili sto Poslanik a.s. ljubi svoje unuke,pa kazali da oni to nikad ne cine, a Poslanik a.s. im kaze sta cu vam ja kad vam je iz srca istrgniuta ljubav- to je hadis,nadji ako meni ne vjerujes. To su isti oni koji se i danas cude otkud ljubav prema drugom i drugacijem, jer sve treba sabljom.I mrtvi im smetaju...hej bolan. Kad oni nemaju ljubavi za svoje zene i djecu, kako bi je imali za nekoga drugog. Oni svoju mrznju pravdaju time kako srca ne vezu ni za koga. A da nije bilo ljubavi Allahove spram Ahmeda ne bi nista bilo, pa da nije bilo ljubavi izmedju Adema i Have, pa ljubavi tvoje i moje majke prema nama...

Ja ovo pisem radi istine,a ne radi sebe.
Svako svojim putem hodi i meni ne smeta,ali kad diras u istinu,kad izvrces historiju i cinjenice,kad sebi uzmes za pravo da obezvrijedjujes,vrijedjas i potvaras druge ljude..e onda mi jako smeta.

I ovo za novotarije,pa vi ste novotari,a sufije su tradicionalisti,samo vi lazete,obmanjujete ljude i obrcete istorijske uloge.
Jel to Allah dz.s. 1300 godina trpio da Njegova vjera bude iskrivljena,dok se vi ne pojaviste...e jeste je ispravili svaka vam cast. Sto to ne kazes kako su kraj Kabe tekli potoci muslimanske krvi usljed vaseg ispravljanjna vjere? Sto ne kaazes cemu onolika sahat-kula pored Kabe? Jel da bosonogi cobani pokazu da su njihove kuce vece od Allahove?? Tu vasu VERU nasilja,ubijanja,jednoumlja,iskljucivosti i zatucanosti ja ne trebam,hvala lijepo.
Pogan jezik imaš, a od ahlaka ništa, džaba se zavlačiš u tekije.
User avatar
nemampojma0
Posts: 1913
Joined: 27/11/2013 19:57
Location: Bosna ponosna

#556 Re: Tekije

Post by nemampojma0 »

kritichar wrote:
nemampojma0 wrote: Opet naklapas...a stas drugo.
Bejat se daje preko ruke covjeka Allahu Uzvisenom,al ti ne razumijes taj koncept,a sura Feth ti to jasno objasnjava.Vazno je da ti napadas,jer od toga nemas kad da izucavas,a i lakse je.Pusta jezicina radi bez ikakve muke,a um trazi vise odricanja i napora.
Objasni mi zasto je Poslanik a.s. uzimao bejate od ljudi???


Nadji knjige,procitaj i saznat ces da su ova cetiri osnivaca pravnih skola imali sejhove koji su ih uveli u duhovnost i to onako kako sam napisao.

A za taj primjer matematike...ocito da ti je nauka mrska,pa pises takve naivne primjere.

Imas brate kralja,pa njemu daji bejat...svakako su vam oni u glavu nalili tu vasu "nauku" unistavanja, negiranja, izmisljanja, jednoumlja, samodopadljivosti i umisljenosti kako je sve prije vas naopako i neispravno, pa ste vi spasioci. Na sve ste udarili i sve ste proglasili novotarijom i nepotrebnim, udarili ste i na ashabe i na Ehli Bejt, i na Poslanika a.s. ste posli, pa onda skontali da bi bilo previse ( htjeli ste srusiti Poslanikovo a.s. turbe), al mu zato sad rusite rodnu kucu.A ashabima ste zatrli mezare. Srca vasih ideologa su vucja, ljubav je iz njih istrgnuta, a vi ste naivci koji to sve slijedite, kako biste sebe ubijedili da ste bolji od drugih,da ispravljate iskrivljeno...toliko vas raspamete da...nije ni vazno. Ti divlji beduini su se cudili sto Poslanik a.s. ljubi svoje unuke,pa kazali da oni to nikad ne cine, a Poslanik a.s. im kaze sta cu vam ja kad vam je iz srca istrgniuta ljubav- to je hadis,nadji ako meni ne vjerujes. To su isti oni koji se i danas cude otkud ljubav prema drugom i drugacijem, jer sve treba sabljom.I mrtvi im smetaju...hej bolan. Kad oni nemaju ljubavi za svoje zene i djecu, kako bi je imali za nekoga drugog. Oni svoju mrznju pravdaju time kako srca ne vezu ni za koga. A da nije bilo ljubavi Allahove spram Ahmeda ne bi nista bilo, pa da nije bilo ljubavi izmedju Adema i Have, pa ljubavi tvoje i moje majke prema nama...

Ja ovo pisem radi istine,a ne radi sebe.
Svako svojim putem hodi i meni ne smeta,ali kad diras u istinu,kad izvrces historiju i cinjenice,kad sebi uzmes za pravo da obezvrijedjujes,vrijedjas i potvaras druge ljude..e onda mi jako smeta.

I ovo za novotarije,pa vi ste novotari,a sufije su tradicionalisti,samo vi lazete,obmanjujete ljude i obrcete istorijske uloge.
Jel to Allah dz.s. 1300 godina trpio da Njegova vjera bude iskrivljena,dok se vi ne pojaviste...e jeste je ispravili svaka vam cast. Sto to ne kazes kako su kraj Kabe tekli potoci muslimanske krvi usljed vaseg ispravljanjna vjere? Sto ne kaazes cemu onolika sahat-kula pored Kabe? Jel da bosonogi cobani pokazu da su njihove kuce vece od Allahove?? Tu vasu VERU nasilja,ubijanja,jednoumlja,iskljucivosti i zatucanosti ja ne trebam,hvala lijepo.
Pogan jezik imaš, a od ahlaka ništa, džaba se zavlačiš u tekije.
Vidis kako ste vi istrenirani,kako obrcete uloge.Prvi napadnes,vrijedjas,potvaras, i kad ti se odgovori ti izigravas finocu.Stalno izvrcete stvari i obrcete uloge.
Ipak je vehbiaj ozbiljna sluzba.
User avatar
kritichar
Posts: 8678
Joined: 17/10/2010 09:51
Location: Sarajevo-x.com

#557 Re: Tekije

Post by kritichar »

ahaa, gdje ja to uvrijedi?
a vidiš kako vam je kratak fitilj, sve nešto lebdite, sabur, duša, folovi, pa kad se čovjek otvori, drobi sve po spisku
User avatar
nemampojma0
Posts: 1913
Joined: 27/11/2013 19:57
Location: Bosna ponosna

#558 Re: Tekije

Post by nemampojma0 »

kritichar wrote:ahaa, gdje ja to uvrijedi?
a vidiš kako vam je kratak fitilj, sve nešto lebdite, sabur, duša, folovi, pa kad se čovjek otvori, drobi sve po spisku
Gdje ti to uvrijedi..hahahhaa.
Sve lafina jelde..i pitas gdje ti to uvrijedi?
Nije kratak fitilj,vec kap prelila casu.
I vidis kako sve zaobilazis, skreces paznju...e moj vehbiaj,procitana knjiga ste bolan.
Kako vi volite da budete destruktivni, da sve makar malo pokvarite sto nije po vasoj ideologiji, tako i ovu temu.
Hajd zdra'o!
User avatar
kritichar
Posts: 8678
Joined: 17/10/2010 09:51
Location: Sarajevo-x.com

#559 Re: Tekije

Post by kritichar »

Haj zdra'o mističe :mrgreen:
User avatar
HadiRa
Posts: 1512
Joined: 24/02/2014 19:59
Contact:

#560 Re: Tekije

Post by HadiRa »

pa dobro, svi se mi u principu slazemo oko osnovnih postulata.

svi se okrecemo, jos uvijek, istoj Kibli.

dakle, nije pokvarena tema niti situacija.. nemojte bezveze dizati tenzije... meni bas fino mjesto za lijepe informacije i muhabbet.

:bih:
User avatar
Towelie
Posts: 7487
Joined: 03/05/2013 19:29

#561 Re: Tekije

Post by Towelie »

HadiRa wrote:pa dobro, svi se mi u principu slazemo oko osnovnih postulata.

svi se okrecemo, jos uvijek, istoj Kibli.

dakle, nije pokvarena tema niti situacija.. nemojte bezveze dizati tenzije... meni bas fino mjesto za lijepe informacije i muhabbet.

:bih:
Mudra ova Hadira. :-D
User avatar
HadiRa
Posts: 1512
Joined: 24/02/2014 19:59
Contact:

#562 Re: Tekije

Post by HadiRa »

Towelie wrote:
HadiRa wrote:pa dobro, svi se mi u principu slazemo oko osnovnih postulata.

svi se okrecemo, jos uvijek, istoj Kibli.

dakle, nije pokvarena tema niti situacija.. nemojte bezveze dizati tenzije... meni bas fino mjesto za lijepe informacije i muhabbet.

:bih:
Mudra ova Hadira. :-D
ma nije mudrost towelie..

nesta mi zao sto se ovo ovako sudaraju duse i egoi, kad zapravo svi mi iscemo samo najbolje, kako za sebe tako i za druge.

i jos uz to, plaho mi draga sva ova raja sa teme, pa me nekako bole ruzne rijeci koje jedni drugima postiramo, a znam da nismo takvi u dubini duse,.. svi smo mi mehki i njezni :)
User avatar
kritichar
Posts: 8678
Joined: 17/10/2010 09:51
Location: Sarajevo-x.com

#563 Re: Tekije

Post by kritichar »

ja vala nisam mehak

:mrgreen:
User avatar
miskin
Posts: 1654
Joined: 26/09/2011 23:35

#564 Re: Tekije

Post by miskin »

ja bio neki dan prvi put u zivotu u jednoj tekiji (Blagaj)..ulaz se naplacuje markica za nas za strance vise :D nisam se puno zadrzao unutra :D
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#565 Re: Tekije

Post by fatamorgana »

miskin wrote:ja bio neki dan prvi put u zivotu u jednoj tekiji (Blagaj)..ulaz se naplacuje markica za nas za strance vise :D nisam se puno zadrzao unutra :D
Vidi misketa, znači nisi "zaglavio" u Siriji! :kiss: :sax:
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#566 Re: Tekije

Post by fatamorgana »

Towelie wrote:
HadiRa wrote:pa dobro, svi se mi u principu slazemo oko osnovnih postulata.

svi se okrecemo, jos uvijek, istoj Kibli.

dakle, nije pokvarena tema niti situacija.. nemojte bezveze dizati tenzije... meni bas fino mjesto za lijepe informacije i muhabbet.

:bih:
Mudra ova Hadira. :-D


K'o žensko! :wink:
User avatar
miskin
Posts: 1654
Joined: 26/09/2011 23:35

#567 Re: Tekije

Post by miskin »

fatamorgana wrote:
miskin wrote:ja bio neki dan prvi put u zivotu u jednoj tekiji (Blagaj)..ulaz se naplacuje markica za nas za strance vise :D nisam se puno zadrzao unutra :D
Vidi misketa, znači nisi "zaglavio" u Siriji! :kiss: :sax:
nisam, nisam, cekam ja da "Islamska drzava" dodje ovdje, vise cu ovdje biti od koristi, samo ne znam gdje ce krenuti u ofanzivu, hoce li ovamo zapadno ili ce gore na Rusiju.. :D

SALIM SE :d
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#568 Re: Tekije

Post by kerima1 »

miskin wrote:
fatamorgana wrote:
miskin wrote:ja bio neki dan prvi put u zivotu u jednoj tekiji (Blagaj)..ulaz se naplacuje markica za nas za strance vise :D nisam se puno zadrzao unutra :D
Vidi misketa, znači nisi "zaglavio" u Siriji! :kiss: :sax:
nisam, nisam, cekam ja da "Islamska drzava" dodje ovdje, vise cu ovdje biti od koristi, samo ne znam gdje ce krenuti u ofanzivu, hoce li ovamo zapadno ili ce gore na Rusiju.. :D

SALIM SE :d
Sa takvim sto se ne treba ni saliti.poslije prezivljenog rata samo covjek pomracenog uma moze zamisljati ponovo isti.
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#569 Re: Tekije

Post by fatamorgana »

kerima1 wrote: Sa takvim sto se ne treba ni saliti.poslije prezivljenog rata samo covjek pomracenog uma moze zamisljati ponovo isti.
Ili ako je ratoboran! :lol:
User avatar
Kroksica
Posts: 3062
Joined: 04/08/2012 03:42
Location: Iščapljine

#570 Re: Tekije

Post by Kroksica »

miskin wrote:ja bio neki dan prvi put u zivotu u jednoj tekiji (Blagaj)..ulaz se naplacuje markica za nas za strance vise :D nisam se puno zadrzao unutra :D
Pa Miske!
User avatar
miskin
Posts: 1654
Joined: 26/09/2011 23:35

#571 Re: Tekije

Post by miskin »

Kroksica wrote:
miskin wrote:ja bio neki dan prvi put u zivotu u jednoj tekiji (Blagaj)..ulaz se naplacuje markica za nas za strance vise :D nisam se puno zadrzao unutra :D
Pa Miske!
Cak sam i kartu zadrzao za uspomenu..da ne trolam samo, spominje se da su tu tekiju napravili bektasije, dakle neki sufijski tarikati, odnosno tadasnji janjicari koji su pripadali tom tarikatu. Ne kotira bas najbolje taj tarikat, jedan je od extremnijih u sufijskim krugovima, po svojim stavovima, ali bil hajr.
User avatar
Kroksica
Posts: 3062
Joined: 04/08/2012 03:42
Location: Iščapljine

#572 Re: Tekije

Post by Kroksica »

miskin wrote:
Kroksica wrote:
miskin wrote:ja bio neki dan prvi put u zivotu u jednoj tekiji (Blagaj)..ulaz se naplacuje markica za nas za strance vise :D nisam se puno zadrzao unutra :D
Pa Miske!
Cak sam i kartu zadrzao za uspomenu..da ne trolam samo, spominje se da su tu tekiju napravili bektasije, dakle neki sufijski tarikati, odnosno tadasnji janjicari koji su pripadali tom tarikatu. Ne kotira bas najbolje taj tarikat, jedan je od extremnijih u sufijskim krugovima, po svojim stavovima, ali bil hajr.
Pa selam alejkum, lijepo te vidjet! :D
Nego, sta ti znaci ovo boldirano, nekako mi ekstremizam ne ide uz sufije, makar ne uz ove nase.
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#573 Re: Tekije

Post by arzuhal »

Tekija u Blagaju je muzej-kafana, lijepo mjesto za obići, vidjeti, popit kahvu, uslikat se...Bude i par puta godišnje možda nekih zikrova, mevluda i to :mrgreen: Znat će kazat ove here bolje :mrgreen:

Nekada se Bosnom horilo od zikra, od sarajevskih tekija do visočkih i fojničkih, čak do Tuzle tamo bacalo, do šejha Ahmeda Mešića, ili tamo do Malog Zvornika, Kamenice, Podrinja, do šejha-šehida Mehmeda ef. Hafizovića. U Krajini, ratničkoj, tvrdoj i ponosnoj, serhatlijskoj, koja nikada nije imala tekija jer ''nisu imali vakta da sjede na sećijama i mudro jahću uz vruć čaj'' nego su budnim okom i napregnutim damarima motrili granicu, s puškom u ruci, nije tekija ni bilo nikad, možda sad da su napravili koju...

Nekada je bilo muršida i šejhova, od velikog stočanina (da ne idemo dalje kroz vrijeme) Halida ef. Salihagića, muhadžira rogatičkog šeh-hafiza Mustafe ef. Mujića iz Paleža kod Kiseljaka, učenog šejha Fejzullaha ef. Hadžibajrića, Hadži-hafiza Hadžimulića...Pa onda oni iz njih: šejha Čolića u Visokom, šejha Zakira Bektića na Čeljigovićima, šejha Mehmeda Hafizovića...Pa evlija raznih merteba, pismenih i nepismenih, muških i ženskih...

Bilo je nekada i šejhova u Bosni, i tekija, i derviša...Ima u sjećanjima, zapisano u knjigama i slično...Danas je sve manje samog zikra, ibadeta, pokornosti i poniznosti, svi sve znaju, načitani su, ima knjiga i prevoda, baratuju pozavidnim sufijskim vokabularom i zanimljivim metaforama, a umjesto zuhda i dosta ibadeta, kako su to radili i zahtijevali gore spomenuti naši velikani (za mene su velikani, ne znam za druge), danas svima spoznaja teče ilmi-ledunijjom, sve im se sljeva u srce i tajne se otkrivaju...

Tačno je došlo vrijeme na koje su nas upozoravale te dobre generacije...A nije davno bilo...
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#574 Re: Tekije

Post by asurbanipal »

Kroksica wrote: Nego, sta ti znaci ovo boldirano, nekako mi ekstremizam ne ide uz sufije, makar ne uz ove nase.

Ekstremni u ispijanju žestokih pića... :mrgreen:


Image
User avatar
zagortenej
Posts: 3903
Joined: 22/04/2013 13:27
Location: Arš

#575 Re: Tekije

Post by zagortenej »

Image

:D
Post Reply