Tehnologija ce donijeti blagoslov?

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
krivorijek
Posts: 688
Joined: 13/02/2008 11:58
Location: Iščašenja ili preloma?

#26 Re: Tehnologija ce donijeti blagoslov?

Post by krivorijek »

Tehnologija sama po sebi nije "losa", "zla", "nehumana", "asocijalna", itd. Tehnologija je tu da olaksa ljudima "tezak", "manualni", "repetitivni", "nehumani" RAD.

Ne tvrdim da se tehnologija ne ZLOUPOTREBLJAVA, ali ta karakteristika nije u prirodi tehnologije, nego u prirodi covjeka. Npr. obicne NAOCALE pomazu slabovidnim da vide bolje - zasto su cijene naocala onda toliko razlicite: zbog samog postojanja samih naocala, ili zbog pohlepe prodavaca na drugoj strani? Zbog sofisticirane igre preprodavaca (tzv. dizajnera) na sujetu populacije mozda?

To sto hiljade i hiljade ljudi ostaju bez posla zbog robotizacije proizvodnje nije rezultat tehnoloskog razvoja, nego onih (tzv. LJUDI) koji je upotrebljavaju bas na taj nacin, i to vrlo svjesno, i to samo u svoju vrlu korist. Sve se da zloupotrijebiti, i rodbinske veze, i prijatelji, i internet, i voda i hrana cak, pa tako isto i tehnologija. Nikom nece pasti na pamet da kaze da je "moja mama losa" zato sto joj je teta u mesari danas naplatila vise, zloupotrijebivsi njeno povjerenje!

Do nas je.
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#27 Re: Tehnologija ce donijeti blagoslov?

Post by atko »

...ili da pojednostavimo i skratimo ... cekicem mozes zakucati ekser ili razbiti nekome glavu ...

Da, do nas je :wink:
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45203
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#28 Re: Tehnologija ce donijeti blagoslov?

Post by Chmoljo »

:thumbup:

bitan je nijjet :D
User avatar
krivorijek
Posts: 688
Joined: 13/02/2008 11:58
Location: Iščašenja ili preloma?

#29 Re: Tehnologija ce donijeti blagoslov?

Post by krivorijek »

:thumbup:

...konacno nesto filozofski :lol:
UnscarD
Posts: 3235
Joined: 27/12/2002 00:00
Location: Na granici koja polako nestaje, tamo izmedju atoma i bita.

#30 Re: Tehnologija ce donijeti blagoslov?

Post by UnscarD »

Tehnologija ne moze biti karakterizovana atributima primjenjivim na svjesna bica u smislu da li je dobra ili losa. Dobri ili losi su ljudi koji tu tehnologiju koriste.
Jedini razlog zbog kojeg standard zivota raste uprkos pojacanom jazu izmedju bogatih i siromasnih jeste tehnologija.
Mislim da je filozofija u debelom zaostatku za tehnologijom u smislu da tehnologija nastavlja da se ubrzano razvija dok je filozofija u poslednjih par stotina godina poprilicno usporila.
Nauka i tehnologija odavno zadiru u "core" oblasti filozofije (big bang teorija recimo) i ako je nekada u proslosti filozofija bila ta disciplina koja je pokusavala objasniti svijet i covijeka, danas je to ipak vise upravo nauka i tehnologija, pogotovo fizika.

Moje misljenje je da se tehnologija razvija puno brze nego sto se razvijaju neke druge jednako vazne stvari kao sto je njegovanje i razvoj morala, humanosti, empatije itd...ove stvari su mozda i u padu. To moze biti opasno.


Kada je autor teme vec kod Orwella i 1984, evo ispod copy/paste jednog mog posta sa druge teme iz kojeg je vidljivo kakve sve tehnologije razvija DARPA :


* Edit post
* Report this post
* Reply with quote

Postby UnscarD on 11. Nov. 2009. 10:22

Provalite ovu agenciju koja je u sastavu DARPA-e :
http://en.wikipedia.org/wiki/Informatio ... ess_Office

Totalno mi je nevjerovatno da neko slucajno 2002 godine iskoristi simbol svevideceg oka za zvanican simbol jedne drzavne agencije.

Iako nam je DARPA svojevremno podarila internet i GPS, tehnologije koje IAO razvija su strasne :
- konvertor govora u text
- Identifikacija ljudi na daljinu
- Uvezivanje i pretrazivanje ogromnih baza podataka (EELD) - extra bitno.

itd... detalji na linku.

Ovo u praksi bukvalno znaci da ce kada razviju sve ove alate, moci npr da postave sljedece parametre kompijuterskom sistemu i da dobiju spisak osoba:
Svi koji su u nekom telefonskom razgovoru pomenuli rijec bomba a pri tome putovali u Jordan u poslednjih 6 mjeseci i imaju vazecu vizu za USA ili EU.
I izletit ce spisak ljudi.
Sa tog spiska uraditi uraditi vizuelnu identifikaciju i dobijemo poslednje poznate lokacije tih ljudi.
Izlistati sva provlacenja kreditnih kartica tih ljudi i identifikovati ih na sociall networking sitovima.
Naloziti elektronsko pracenje.

Zvuci kao SF ali u ovo je ulozeno preko 2 milijarde dolara za koje se zna.

Iako je finasiranje projekta zvanicno zaustavljeno, znamo iz proslosti da postoje crni fondovi iz kojih se ovakvi projekti bez problema mogu finansirati.

Infrastruktura za Orwellovu 1984 u nastajanju...
User avatar
piupiu
Posts: 16346
Joined: 05/01/2008 05:08

#31 Re: Tehnologija ce donijeti blagoslov?

Post by piupiu »

UnscarD wrote:Tehnologija ne moze biti karakterizovana atributima primjenjivim na svjesna bica u smislu da li je dobra ili losa. Dobri ili losi su ljudi koji tu tehnologiju koriste.
Jedini razlog zbog kojeg standard zivota raste uprkos pojacanom jazu izmedju bogatih i siromasnih jeste tehnologija.
Mislim da je filozofija u debelom zaostatku za tehnologijom u smislu da tehnologija nastavlja da se ubrzano razvija dok je filozofija u poslednjih par stotina godina poprilicno usporila.
Nauka i tehnologija odavno zadiru u "core" oblasti filozofije (big bang teorija recimo) i ako je nekada u proslosti filozofija bila ta disciplina koja je pokusavala objasniti svijet i covijeka, danas je to ipak vise upravo nauka i tehnologija, pogotovo fizika.

Moje misljenje je da se tehnologija razvija puno brze nego sto se razvijaju neke druge jednako vazne stvari kao sto je njegovanje i razvoj morala, humanosti, empatije itd...ove stvari su mozda i u padu. To moze biti opasno.


Kada je autor teme vec kod Orwella i 1984, evo ispod copy/paste jednog mog posta sa druge teme iz kojeg je vidljivo kakve sve tehnologije razvija DARPA :


* Edit post
* Report this post
* Reply with quote

Postby UnscarD on 11. Nov. 2009. 10:22

Provalite ovu agenciju koja je u sastavu DARPA-e :
http://en.wikipedia.org/wiki/Informatio ... ess_Office

Totalno mi je nevjerovatno da neko slucajno 2002 godine iskoristi simbol svevideceg oka za zvanican simbol jedne drzavne agencije.

Iako nam je DARPA svojevremno podarila internet i GPS, tehnologije koje IAO razvija su strasne :
- konvertor govora u text
- Identifikacija ljudi na daljinu
- Uvezivanje i pretrazivanje ogromnih baza podataka (EELD) - extra bitno.

itd... detalji na linku.

Ovo u praksi bukvalno znaci da ce kada razviju sve ove alate, moci npr da postave sljedece parametre kompijuterskom sistemu i da dobiju spisak osoba:
Svi koji su u nekom telefonskom razgovoru pomenuli rijec bomba a pri tome putovali u Jordan u poslednjih 6 mjeseci i imaju vazecu vizu za USA ili EU.
I izletit ce spisak ljudi.
Sa tog spiska uraditi uraditi vizuelnu identifikaciju i dobijemo poslednje poznate lokacije tih ljudi.
Izlistati sva provlacenja kreditnih kartica tih ljudi i identifikovati ih na sociall networking sitovima.
Naloziti elektronsko pracenje.

Zvuci kao SF ali u ovo je ulozeno preko 2 milijarde dolara za koje se zna.

Iako je finasiranje projekta zvanicno zaustavljeno, znamo iz proslosti da postoje crni fondovi iz kojih se ovakvi projekti bez problema mogu finansirati.

Infrastruktura za Orwellovu 1984 u nastajanju...
Ne kontam sta se cudis ovome podebljanom. Ovo se vec sada radi, ali ne ko-ordinirano i sistemski kao ovo o cemu ti pises.
UnscarD
Posts: 3235
Joined: 27/12/2002 00:00
Location: Na granici koja polako nestaje, tamo izmedju atoma i bita.

#32 Re: Tehnologija ce donijeti blagoslov?

Post by UnscarD »

Ne bih bas rekao da se radi sada jer da se radi zasto bi razvijali te tehnologije?
Identifikacija ljudi na daljinu ne postoji jos uvijek.
Izvlacenje konteksta razgovora ne postoji jos uvijek. Ovo znaci da ce buduci sistem moci izvlaciti kontekst razgovora pa nece biti moguce jednostavnim nazivanjem bombe npr, narandza, zavarati sistem. Sistem ce iz kontexta izvuci na sta se misli. Ovo ne postoji jos uvijek, barem ne zvanicno.
Koliko li ce puta sistem pogrijesiti pa pratiti neduzne ljude?

Ili zasto se ne bi mogao (zlo)upotrijebiti pa da recimo umjesto stvarne teroristicke prijetnje locira sve ljude lijeve politicke orijentacije? Pa im malo procaprka po sexualnim navikama i u slucaju potrebe ucjenjuje. Sloboda cao...o ovome je opresivni SSSR mogao samo sanjati.

Doduse i ne cudi me toliko kada znamo da je Hoover svojevremno imao slicne dosjee, doduse prikljupljene standardnim metodama.
Princip je isti.
NiNjA -SarEn-
Posts: 1
Joined: 18/11/2009 23:56

#33 Re: Tehnologija ce donijeti blagoslov?

Post by NiNjA -SarEn- »

Volio bih samo navesti jedan primjer tehnologije koja je bila dosta kritikovana kada se tek pocela razvijati, i to je nanotehnologija
Osnovni moto nanotehnologija je „zaposliti individualne atome ili molekule da konstruišu funkcionalne strukture”.

Ovo polje nauke se razvija vrlo vrlo brzo >>
Image
I naravno nanotehnologija moze donijeti veliku blagoslav npr..

Kozmetička industrija već ubacuje nanočestice u losione, kreme i šampone; cink u tom vidu, na primjer, sastavni je dio kreme za zaštitu od sunca. Te čestce upijaju opasne ultraljubičaste zrake, a losione čine providnim i glatkim.

Pojedine vrste naočala se prevlače titanijumovim nanočesticama, a s prozora sa sličnim premazima prljavština se sama skida čim dodje u kontaktu sa svijetlosti.

Čarape sa srebrnim nanočesticama pružaju protivmikrobnu zaštitu i tako predupređuju pojavu smrada i svraba. I naravnoo sada imaju i haljine koje imaju senzore koji mogu da promjene boju haljina kada osjete da ima previse radioaktivni otpada, kako bih vas upozorili.

U medicini se jako brzo razvija nanotehnologija kako pomoze protiv unistavanja bakterija i virusa!


Ali takodje ima i onih koji bi iskoristili nanotehnologiju za zlo
U Americi se vec pokrenulo istrazivanje kako bi napravili ove nano robote koji bi bili sposobni, kada ispustani u zrak da totalno uniste pluca od covjeka..
Mozda su upravu kad kazu da ce se buduci ratovi voditi sa robotima i virusima..

Ali ipak u sustini ova vrsta tehnologije donosi jako puno vise koristi, i moze donijeti veliku blagoslov
User avatar
Toto
Posts: 8103
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#34 Re: Tehnologija ce donijeti blagoslov?

Post by Toto »

ima li kakva nova tehnologiaj na vidiku.???
User avatar
dr.Gonzo
Posts: 1543
Joined: 11/03/2009 17:08

#35 Re: Tehnologija ce donijeti blagoslov?

Post by dr.Gonzo »

Sto bi rek'o Rambo Amadeus: Dosta mi je ove (o)nano tehnologije.... O nano nano nano nano...

:lol:
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45203
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#36 Re: Tehnologija ce donijeti blagoslov?

Post by Chmoljo »

:lol: :lol: :lol:
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#37 Re: Tehnologija ce donijeti blagoslov?

Post by arzuhal »

:lol:

dottore Gonzo, ja ne razumih jel tema o tehnologiji ili tehnici? :D
User avatar
ružmarin-a
Posts: 2262
Joined: 18/04/2009 23:01

#38 Re: Tehnologija ce donijeti blagoslov?

Post by ružmarin-a »

NiNjA -SarEn- wrote:

Čarape sa srebrnim nanočesticama pružaju protivmikrobnu zaštitu i tako predupređuju pojavu smrada i svraba.
ih što će ovo dobro doći onima kojima smrdU noge i daleko se čuju :roll: :lol:
U medicini se jako brzo razvija nanotehnologija kako pomoze protiv unistavanja bakterija i virusa!
jes, prvo ih proizvedu u laboratoriju pa onda uništavaju
::::::::::::::

a sad da se uozbiljim :D

Lijepa tema za esej :thumbup: :)

primjene savremenih tehnologija kao blagodat u vremenskoj i prostornoj instanci :thumbup:




Tehnologija jeste donijela blagoslov, recimo u
Ekonomiji - u Statističkom zavodu- analize silnih podataka koje su se prije radile ručno, zahvaljujući upotrebi računala

U medicini- u dijagnosticiranju bolesti putem raznoraznih tehnološki naprednih aparata i komp tehnologija

S druge strane, tehnologija nam je donijela novi način komunikacije i upotrebe u jeziku raznih skraćenica OMG, i sl, zatim smajliji koji ocrtavaju raspoloženje :/ (BTW ja kad sam prvi put dobila od tehnološki napredne rodice smajli :) pitala sam se šta li joj to znači jer ne pripadam [url]http://www.%20generaciji[/url]

tehnologija nam je donijela i unaprijedila kvalitet života tako da nam se umjesto da se povećava životni vijek on se sve više skraćuje :(

donijela nam je i pretile ljude, sve više mladih ljudi koji oboljevaju od bolesti kičme i td i sl. :(

ima toga puno puno...
a dok do nas dođu tehbologije koje su u naprednom svijetu već zastarele...mi im se ibretimo
doduše, oni s dubljim džepom osjete ih prije

Na um padne mi prije nekoliko godina, šetajući, ispred ide čovjek i vodi dijete nekog predškolskog uzrasta... i ono priča o kompjuterima i čudima koje ima njegov drug...vidi se da nisu nekog zavidnog materijalnog stanja, po odori koju nose....otac mu nekako tužnim tonom objašnjava da će ih i on dobiti, kad otac zaradi i bude imao novca.... :|
User avatar
dr.Gonzo
Posts: 1543
Joined: 11/03/2009 17:08

#39 Re: Tehnologija ce donijeti blagoslov?

Post by dr.Gonzo »

dottore Gonzo, ja ne razumih jel tema o tehnologiji ili tehnici?
Sve je to povezano, tehnoloska dostignuca mogu posluziti u razvoju tehnike 8-)
User avatar
threshold
Posts: 1546
Joined: 09/03/2010 20:34

#40 Re: Tehnologija ce donijeti blagoslov?

Post by threshold »

tehnologina nije ni dobra ni losa, nego su ljudi koji je koriste takvi, dakle dobri ili losi.
User avatar
einiac
Posts: 60
Joined: 23/02/2010 18:59

#41 Re: Tehnologija ce donijeti blagoslov?

Post by einiac »

Nije tehnologija losa, lose je sto su ljudi postali ovisni o njoj. Kad biste sad gradskom covjeku oduzeli struju, vjerovatno bi pao u depresiju bez tv, radija, kompjutera, interneta i ponasao bi se kao da je kraj svijeta... a ustvari su ljudi najnormalnije prije 70-tak godina zivjeli bez struje i nije im nista falilo...
Post Reply