Takozvani komandanti/generali

aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#26 Re: Takozvani komandanti/generali

Post by aldinjo »

oruzana_pobuna wrote: 13/02/2022 11:48
aldinjo wrote: 13/02/2022 11:21
Ma jok, gdje će biti debilna? :lol: :lol: :lol:
Opet se počeli domaći petokolonaši okupljati. :skoljka: :run:
pun qrtz te price vise - petokolonasi pcke materne....
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: Kako pogodih sa postom. :lol: :lol: :lol: :skoljka: :run:
oruzana_pobuna
Posts: 1756
Joined: 15/04/2021 11:24
Location: Prdimahovljani

#27 Re: Takozvani komandanti/generali

Post by oruzana_pobuna »

pogodio si ko prstom u g...o

svakaćas :lol:
User avatar
van Basten
Posts: 7544
Joined: 21/09/2006 02:59

#28 Re: Takozvani komandanti/generali

Post by van Basten »

Sarajmen wrote: 13/02/2022 07:55
van Basten wrote: 12/02/2022 23:02 Zna li iko ratni put generala Rizve Pleha? Ja iskreno nisam cuo nista o njemu tih 90ih, doduse bio sam maloljetan tada ali opet u Sa se pratilo dosta toga. Ako nista za neke generale sam cuo po losem, za njega ni to.
Vidim da je predsjednik udruzenja generala i sad se nesto kao stavlja na dispoziciju...
Dobar, mislim da je jedan od ključnih aktera realizacije formiranja tzv NRC nastavno regrutnog centra na Bjelavama. Ubrzana obuka komandira desetina ili vodova, a onda i vjerovatno i drugi tzv VES-ovi u Armiji RBIH u nastajanju. Znam to sigurno, jer smo u formiranju tog centra logistički pomogli sa nastavni sredstvima, kojih je bilo u izobilju u deblokiranoj kasarni Maršal Tito. I u samoj kasarni je po sjećanju bila škola ratne vještine, neki saborci su išli na neke kurseve , to je vjerovatno još jedan od segmenata osposobljavanja vojno sposobnog stanovništva za ratne uvjete.
Mislim da je Rizvo Pleh bio komandant brigade 101., jedno vrijeme a za dalje se ne sjećam baš najbolje. Reintegracija okupiranog dijela Grbavice, Vraca i Kovačića je mislim bila njegova odgovornost i to je zadnje što se sjećam.
Hvala na informacijama. Mozda sam mogao onda cuti za njega dok je bio u 101.oj, vjerovatno tad nije ni bio general jos. Ovo ostalo je ipak previse pozadinski da bi jedan civil djecak znao za to.
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#29 Re: Takozvani komandanti/generali

Post by jefff »

Onaj Rasim Delic nije napustio, nasi ga zarobili.
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#30 Re: Takozvani komandanti/generali

Post by jefff »

i Sifeta Podzica zarobili
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#31 Re: Takozvani komandanti/generali

Post by jefff »

Dobrovoljno preso nakon sto je Drina tekla vec sedmicama krvava. Foca spaljena, nasakri, paljevine, silovanje u Visegradu, Zvorniku, Bijeljini, a on jooos nosi SMB uniformu i sluzbuje genicidasima. Predo se on, ne mogu da lajem.
Ko je dozvolio da se on ukopa na Kovacima? Nisu Kovaci deponija.
dimnjacar
Posts: 138
Joined: 30/11/2016 15:34

#32 Re: Takozvani komandanti/generali

Post by dimnjacar »

jefff wrote: 18/02/2022 19:41 Dobrovoljno preso nakon sto je Drina tekla vec sedmicama krvava. Foca spaljena, nasakri, paljevine, silovanje u Visegradu, Zvorniku, Bijeljini, a on jooos nosi SMB uniformu i sluzbuje genicidasima. Predo se on, ne mogu da lajem.
Ko je dozvolio da se on ukopa na Kovacima? Nisu Kovaci deponija.
Mušan Topalović Caco, Alija Izetbegović, Ramiz Delalić Ćelo ...itd....?

:-?
User avatar
karanana
Posts: 47251
Joined: 26/02/2004 00:00

#33 Re: Takozvani komandanti/generali

Post by karanana »

posto vidim da se slabo govori o imenima haj da ja bacim jedno ali sa pitanjem jer mozda ne pripada temi: da li zijad rujanac ima cin generala?
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#34 Re: Takozvani komandanti/generali

Post by jefff »

Htjeli su i Alijinu prvu zenu da ukopaju na Kovacima ali su od Zelenih Beretki koji su u to vrijeme imali neke ingerencije nad mezarjem otkantani.
User avatar
karanana
Posts: 47251
Joined: 26/02/2004 00:00

#35 Re: Takozvani komandanti/generali

Post by karanana »

Sarajmen wrote: 18/02/2022 18:14 Oko 200 oficira je iz JnA prešlo u redove Teritorijalne odbrane u par dana, nakon javnog poziva da to urade.Po sjećanju sredinom aprila 1992. Svi koji su prihvatali te oficire bivše JnA mogu naprđivati da su ih ''zarobili'' na području koje je bilo pod našom kontrolom. Delić se spustio sa Zlatišta na područje Širokače, predao i sproveden gdje treba. To je primjer dobrovoljnog prelaska care, na našu stranu. Jedan je od najškolovanijih oficira Armije R BIH.
Zvanično je JnA ukinuta u Skupštini Savezne Jugoslavije (SCG) i formirana Vojska Jugoslavije 5 maja 1992.
ne znam, ako si ceko do sredine aprila da promijenis stranu, nekako mi je to prekasno bate. posebno na taj nacin kad prakticno sletis sa jednog borbenog polozaja ispod novoj vojsci. znaci da je granatiro sarajevo najmanje 15-20 dana. da je barem sta korisno uradio i odradio prije nego je sletio. jel mu sin ono u doboju bio ili nesto tako?
PM72
Posts: 17770
Joined: 30/04/2012 16:54

#36 Re: Takozvani komandanti/generali

Post by PM72 »

Meščini da je onaj Hadžihasanović ostao u kasarni u Lukavici dokle god mogao...
Nakon toga komadant korpusa u Zenici
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#37 Re: Takozvani komandanti/generali

Post by jefff »

Sto se duze u JNA ostajalo to se ovamo visi cin i bolju poziciju dobijalo. Riba od glave smrdi. Alijica je nama tu corbicu zaprzio.
elk
Posts: 2803
Joined: 14/08/2006 12:03

#38 Re: Takozvani komandanti/generali

Post by elk »

Fino smo tekbirali i selamali na bjelavama kod rizve pleha na obuci u regrutnom centru :D . Branili platformu predsjednistva rbih 1992.

Kasnije, nakon sto su djeca guzonja i zemljaka iz najdraze stranke dobila prekomande kilometrima od prve linije, mi ostali (citaj sirotinja bez ikakve stele) pravo na liniju ili jos gore u manevarsku. I opet tekbiranje :D . Nisu cetnici to volili nikako.
Piaty
Posts: 5723
Joined: 01/12/2020 00:58

#39 Re: Takozvani komandanti/generali

Post by Piaty »

Sarajmen wrote: 16/02/2022 13:42 Šuplja. I u varijanti da su ga zarobili pripadnici Bosna e stab Širokača Avdibegović Faik.
Pa prijatelju, nije li cak i nas predsjednik to rekao? Cini mi se da je i onog Hadzihasanovica pomenuo.

Evo ja ne znam nista ali mi nije drago da pravim blesavim sam sebe zbog silne nase zrtve
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#40 Re: Takozvani komandanti/generali

Post by jefff »

Sta je reko za Muslimovica?
PM72
Posts: 17770
Joined: 30/04/2012 16:54

#41 Re: Takozvani komandanti/generali

Post by PM72 »

Za Muslimovića se znalo da je vrlo sposoban oficir KOS-a.Kad je napustio JNA istim žarom je radio za bezbjednost Armije BiH.Takvi su naučeni i drilovani da rade za poslodavca,ovog puta za Bosnu.Njima se nije vjerovalo,do zadnjeg dana rata bila je sumnja da rade za bivšu službu,što je po meni vrlo glupo.Došao iz KOS-a i da opet radi za njih? Za to se glava gubila i morali su se stalno dokazivati da rade za Armiju BiH.

Muslimović i Munir Alibabić su uradili veliki posao za državu BiH.
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#42 Re: Takozvani komandanti/generali

Post by jefff »

Kao sto rekoh: riba od glave smrdi. Mogle su te JNA generalcuge u naftalinskim SMB sinjelima pjevat borbene da njima Alijica nije omogucio prostor za subverzivno djelovanje. Alijicu sam vise puta vidio u drustvu Kadijevica, Adzica, Kukanjca i drugih oficircuga nego Slobu Milosevica. Kasnije ce se to nastaviti sa "nasim" JNA kadrom od cijeg se drustva Alijica nikada nije odvajao.
To da je Muslimovic u penziji, pa spijun nikada nije u penziji. Imali smo tzv. srpskog svata, izreziranu provokaciju, od KOSa naravno gdje se to prikazalo kao ozbiljan povod za rat a samim tim i Bosnjaci kao narod okrivljeni za izazivanje istoga. I od tada do danas mi imamo nekoliko jako slicnih KOSovskih operacija. Ubistvo djecaka Denisa Mrnjavca iskoristeno je za jednu takvu operaciju psiholosko-propagandnog rata protiv Bosnjaka i protiv BiH u cjelini. Ne zelim umanjiti tragicnost tog dogadjaja, ali jednstavno dusmani su to izeksploatisali do zadnje kapi. Svjeziji je primjer Dzenan Memic gdje se uopce ne zna stvarni uzrok smrti ali je propagandno tako propraceno i iskontruisano da ispada da je ubisto prem da se ne zna ko je ubica a ubica valjda treba da ispadne cijeli Bosnjacki narod kao cjelina bas kao i u slucaju srpskog svata. Mi smo znate, jedan jako podal narod koji je prodao veru za veceru pa samim time jeste sposoban za mucka ubistva i sve sto uz to ide. Sve tu ista sila mraka vuce konce. Jebo ja njima mrtvu majku u usta.
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#43 Re: Takozvani komandanti/generali

Post by jefff »

Sarajmen wrote: 20/02/2022 14:30 Priču o pojmu KOS-i paralelno prati ako ne i istom dinamikom priča o KOZ-i, tj kontraobavještajna služba. Sistem sigurnosti je uvijek živ i adaptira se u svakom vremenu i okolnostima. Po meni trolaš temu sa materijom koja je skorijeg datuma tragičnih događaja tipa Mrnjavac, Memić, i naravno Gardović. Temu je otvorio autonomaš i naslovio :? takozvani visoki oficiri , vjerovatno oni iz redova Armije i MUP-a RBIH.
Čuj takozvani, valjda mu je i Armija R BIH tzv.

Ah da, Kontraobavještajna služba radi na zaštiti od djelovanja druge i drugih obavještajnih zajednica. Sarajevsko ratište je s pravom nazvano obavještajnim eldoradom, najmanje desetak obavještajnih zajednica je bilo vrlo aktivno u periodu 1991-1996, 97, ... i danas su u BIH prisutne u izmijenjenim okolnostima. Ali ovo je historijski pdf pa da ne naprđujemo o nečemo što se desilo prije najmanje deset godina-vremenska distanca.

Ima namjenska tema o KOS-u na ovom pdf-u.
Sve ti je to isto, od generala, Alije pa do Fikreta.
PM72
Posts: 17770
Joined: 30/04/2012 16:54

#44 Re: Takozvani komandanti/generali

Post by PM72 »

jefff wrote: 20/02/2022 13:30 Kao sto rekoh: riba od glave smrdi. Mogle su te JNA generalcuge u naftalinskim SMB sinjelima pjevat borbene da njima Alijica nije omogucio prostor za subverzivno djelovanje. Alijicu sam vise puta vidio u drustvu Kadijevica, Adzica, Kukanjca i drugih oficircuga nego Slobu Milosevica. Kasnije ce se to nastaviti sa "nasim" JNA kadrom od cijeg se drustva Alijica nikada nije odvajao.
To da je Muslimovic u penziji, pa spijun nikada nije u penziji. Imali smo tzv. srpskog svata, izreziranu provokaciju, od KOSa naravno gdje se to prikazalo kao ozbiljan povod za rat a samim tim i Bosnjaci kao narod okrivljeni za izazivanje istoga. I od tada do danas mi imamo nekoliko jako slicnih KOSovskih operacija. Ubistvo djecaka Denisa Mrnjavca iskoristeno je za jednu takvu operaciju psiholosko-propagandnog rata protiv Bosnjaka i protiv BiH u cjelini. Ne zelim umanjiti tragicnost tog dogadjaja, ali jednstavno dusmani su to izeksploatisali do zadnje kapi. Svjeziji je primjer Dzenan Memic gdje se uopce ne zna stvarni uzrok smrti ali je propagandno tako propraceno i iskontruisano da ispada da je ubisto prem da se ne zna ko je ubica a ubica valjda treba da ispadne cijeli Bosnjacki narod kao cjelina bas kao i u slucaju srpskog svata. Mi smo znate, jedan jako podal narod koji je prodao veru za veceru pa samim time jeste sposoban za mucka ubistva i sve sto uz to ide. Sve tu ista sila mraka vuce konce. Jebo ja njima mrtvu majku u usta.
Kakve ti nebuloze valjaš...Tito dragi.
DebelinJoe
Posts: 1619
Joined: 03/03/2021 20:06

#45 Re: Takozvani komandanti/generali

Post by DebelinJoe »

Mustafa Hajrulahović Talijan.

Mućak samo takav. Izgubio šta god je mogao: Aerodromsko, Kasindolsku, Otes, Aziće, Tihoviće, Ahatoviće, Misoču, Rakovicu, Rogoj, Grebak, Treskavicu i Trnovo, Bioču, Lješevo, Ravni Nabožić i cijeli tzv gornji dio Ilijaške opštine (Čevljanovići, Crna rijeka itd)


Vodio deblokadu Sarajeva iz garaže na Šipu, uz genijalan plan da se preko Poljina oslobodi Semizovac. Nije oslobodio Trebević iako je za to bilo prilika, pustio da se četnici iz Maršalke samo presele na Grbavicu 2 i zauzmu je bez otpora.



Sa teme iz 2009.

sarajevo-f125/ulica-generala-m-h-talijana-t71021.html
#18 Re: Ulica generala M. H. Talijana
Post by cinikinjo » 10/12/2009 23:43

92. cetnici oru granatama i tenkovima stup i aziće, ono baš oru, naši gubici katastrofalni
general sjedi sa 1 jaranom i 3 friško punoljetne ratne sponzoruše u bašti čini mi se da se zvalo verdi, picerija na breci
pun sto kutija malbora a cuga se viski iz flaša, motorole na stolu, a a sa stola hi hi pi hi
otkud ja tu, dovezo jarana na samrti u bolnicu i otišo do njegovih da im kažem šta ih čeka
to mi je bila prva scena u ratu kad sam doživio da postoje veliki i mali...
general je čitav rat guzio djevojčice umjesto da je svojim sposobnostima obučio 10 000 klinaca za vrhunsku borbu, umjesto toga on je izabro da ih nakon 7 dana vojne obuke u vidu postrojavanja šalje u borbene i manevarske jedninice, gdje se vidi čuda ginulo zvjerski
od svih tih generala i generala, jedino su divjak i šiber redovno, ali baš redovno špartali po svim linijama grada
ostali su gonjali partiju
#14 Re: Ulica generala M. H. Talijana
Post by samo malo » 10/12/2009 13:07

Kad ste kod zavala, koliko ima istine da je Talijan negdje `92 poslao ljude preko Stupa u nekakav pokusaj deblokade, pa je masa vojnika izginula, sjecam se prica kako su se nasi poredali ko djeca na nekom transporteru i tako krenuli prema liniji, i ovi hop minobacacku direkt u masu vojnika na transporteru.

O akciji Poljine da ne govorim, Zmaj od Bosne, poginulo bruka raje.

Jaki nam komadanti bili tada.


Da li ga je neko vidio u Fočanskoj u Hotonju? Na Saobraćajnom fakultetu? U Aerodromskom? Na Stupu u hladanjači?


Da je lafac bio jeste. Da je nešto značajno uradio nije
mishic
Posts: 6282
Joined: 28/04/2011 16:29

#46 Re: Takozvani komandanti/generali

Post by mishic »

Eh zato sada ovi "generali poslije bitke" koji ni primirisali baruta nisu ocjenjuju i sude...

Ali još i tokom rata dezerteri i "borci minhenskih brigada" bili su generali nad generalima čija spika je u velikoj mjeri demotivisla borce ARBiH.

Nekada kada nađem vremena opisat ću situaciju kada je dolazak sposobnog komandanta iz temelja promijenio stanje jedne brigade do te mjere da se

činilo kao da smo dobili čitav bataljon opremljenih i naoružanih boraca, A bili smo brdska brigada koja nije imala naoružanja ni za jedan bataljon.
zenit dozic
Posts: 2411
Joined: 07/09/2014 11:48

#47 Re: Takozvani komandanti/generali

Post by zenit dozic »

PM72 wrote: 20/02/2022 10:47
Muslimović i Munir Alibabić su uradili veliki posao za državu BiH.
:D
User avatar
Dr. Kuca
Posts: 7735
Joined: 10/02/2012 20:07

#48 Re: Takozvani komandanti/generali

Post by Dr. Kuca »

Joj petokolonasa sto su uhvatili orgijat :run:
User avatar
dr_Evil
Posts: 12406
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#49 Re: Takozvani komandanti/generali

Post by dr_Evil »

jefff wrote: 20/02/2022 13:30 Kao sto rekoh: riba od glave smrdi. Mogle su te JNA generalcuge u naftalinskim SMB sinjelima pjevat borbene da njima Alijica nije omogucio prostor za subverzivno djelovanje. Alijicu sam vise puta vidio u drustvu Kadijevica, Adzica, Kukanjca i drugih oficircuga nego Slobu Milosevica. Kasnije ce se to nastaviti sa "nasim" JNA kadrom od cijeg se drustva Alijica nikada nije odvajao.
To da je Muslimovic u penziji, pa spijun nikada nije u penziji. Imali smo tzv. srpskog svata, izreziranu provokaciju, od KOSa naravno gdje se to prikazalo kao ozbiljan povod za rat a samim tim i Bosnjaci kao narod okrivljeni za izazivanje istoga. I od tada do danas mi imamo nekoliko jako slicnih KOSovskih operacija. Ubistvo djecaka Denisa Mrnjavca iskoristeno je za jednu takvu operaciju psiholosko-propagandnog rata protiv Bosnjaka i protiv BiH u cjelini. Ne zelim umanjiti tragicnost tog dogadjaja, ali jednstavno dusmani su to izeksploatisali do zadnje kapi. Svjeziji je primjer Dzenan Memic gdje se uopce ne zna stvarni uzrok smrti ali je propagandno tako propraceno i iskontruisano da ispada da je ubisto prem da se ne zna ko je ubica a ubica valjda treba da ispadne cijeli Bosnjacki narod kao cjelina bas kao i u slucaju srpskog svata. Mi smo znate, jedan jako podal narod koji je prodao veru za veceru pa samim time jeste sposoban za mucka ubistva i sve sto uz to ide. Sve tu ista sila mraka vuce konce. Jebo ja njima mrtvu majku u usta.
Oplakah, kralj si
Post Reply