Tajland-BiH putovanje.

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

hitman05
Posts: 206
Joined: 12/12/2004 23:58
Location: Sarajevo
Contact:

#1 Tajland-BiH putovanje.

Post by hitman05 »

Kako iz Bih u Tajland i kako nazad, sto jeftinije :)
Planiram tamo putovati, necu ubrzo, al da znam kako to ide. Nadam se na je neko isao i da se vratio :) pa nek' napise kako je putovao.

Hvala unaprijed
User avatar
alica.k
Posts: 8775
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#2 Re: Tajland-BiH putovanje.

Post by alica.k »

hitman05 wrote:Kako iz Bih u Tajland i kako nazad, sto jeftinije :)
Planiram tamo putovati, necu ubrzo, al da znam kako to ide. Nadam se na je neko isao i da se vratio :) pa nek' napise kako je putovao.

Hvala unaprijed
sto jeftinije

jeftinije avio karte iz evrope nemas, blu express iz rima 1200KM ili air asia london-kuala lumpur-bangkok (najjeftinija opcija) izadje oko 1000KM, plus do londona (ryanair moze se naci iz zadra ili pule za nekih 1-5 eura ako na vrijeme rezervises). uglavnom nije jeftino.

kartu rezervisi najmanje 6 mjeseci unaprijed, tad ce ti biti najjeftinija.

iz zagreba imas turkish 655 eura, za mart sljedece godine.
hitman05
Posts: 206
Joined: 12/12/2004 23:58
Location: Sarajevo
Contact:

#3 Re: Tajland-BiH putovanje.

Post by hitman05 »

alica.k wrote:
sto jeftinije

jeftinije avio karte iz evrope nemas, blu express iz rima 1200KM ili air asia london-kuala lumpur-bangkok (najjeftinija opcija) izadje oko 1000KM, plus do londona (ryanair moze se naci iz zadra ili pule za nekih 1-5 eura ako na vrijeme rezervises). uglavnom nije jeftino.

kartu rezervisi najmanje 6 mjeseci unaprijed, tad ce ti biti najjeftinija.

iz zagreba imas turkish 655 eura, za mart sljedece godine.
Hvala puno, nije jeftino, al je ipak jeftinije nego sto sam ja nasao. Pozz
User avatar
alica.k
Posts: 8775
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#4 Re: Tajland-BiH putovanje.

Post by alica.k »

sigurno je iz istanbula jos najjeftinije ovim turkishom...s tim da moras do istanbula vozom iz beograda (balkan express)

edit: nije nista posebno jeftinije...
User avatar
Kraljica_Suza
Posts: 898
Joined: 05/03/2009 16:48
Location: Graškograd

#5 Re: Tajland-BiH putovanje.

Post by Kraljica_Suza »

...a do Beograda takodjer moze vozom, za oko 20 markica :)
hitman05
Posts: 206
Joined: 12/12/2004 23:58
Location: Sarajevo
Contact:

#6 Re: Tajland-BiH putovanje.

Post by hitman05 »

Hvala, zanimljiva opcija sa vozom, ima se vreman planirati, pa ce se i to uzeti u obzir :)
Je li mozda neko isao na tajvan, ako jeste nak ' napise kako :)
Ja sam mislio sa tajlanda na tajvan, tom rutom, jer ne mogu da nadjem da neko leti direktno iz evrope na tajvan, bar ne iz ovih okolnih zemalja. Nema ni puno informacija po forumima za putovanja na tajvan, uglavnom se prica o tajlandu (dobro je znati kako i do tajlanda :) ).
User avatar
alica.k
Posts: 8775
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#7 Re: Tajland-BiH putovanje.

Post by alica.k »

pa znaci ti hoces za tajvan u stvari a ne za tajland?

za taipei ces iz evrope naci sigurno samo sa vecih aerodroma, ali cak i to ne vidim da je uopste jeftino (oko 3000KM iz pariza, 2000KM iz ciriha)

tako da ti je vjerovatno najpametnije ici za bangkok ili samo do kuala lumpura pa za taipei. air asia ti leti za tajvan iz bangkoka i kuala lumpura (povratna karta nekih 280KM).

znaci otprilike bi ovako isao

opcija 1: sarajevo-zadar(ili pula - ryanairom kad uhvatis jednu od onih njihovih akcija, ali ja sam racunala skuplje)-london-kuala lumpur-taipei (cijena za februar oko 1400KM)
opcija 2: sarajevo-zagreb-bangkok-taipei (cijena za februar oko 1900KM, ovi jeftiniji letovi sa turkishem su ti se vec rasprodali, za jeftinije sad gedaj jos kasnije).

prva opcija je jeftinija ali za veliku britaniju iskamcit vizu je nemoguca misija, ali eto. za maleziju ti ne treba viza. plus ove silne konekcije su zeznute ako nisi navikao na tako nesto...
za tajland je poprilicno lako vizu dobiti, samo se ne moze u sarajevu ali mislim da su u konzulatu u zagrebu poceli izdavati vize, proces je jednostavan.

za tajvan ne znam.

uglavnom moze se svasta iskombinovati lijepo, a da nije bas preskupo.
User avatar
The Nightwatchman
Posts: 2380
Joined: 16/10/2006 15:31
Location: izmedju krajnosti

#8 Re: Tajland-BiH putovanje.

Post by The Nightwatchman »

ma veze ti nemas gdje hoces :D

cuj tajvan i tajland njemu isto
hitman05
Posts: 206
Joined: 12/12/2004 23:58
Location: Sarajevo
Contact:

#9 Re: Tajland-BiH putovanje.

Post by hitman05 »

Hvala Alice, ova druga opcija mi vise odgovara. Dogovaram sa prijateljima, pa se stvari mijenjaju. Najvaznije je da se nadjemo pa bilo gdje :)
User avatar
kriticarka_nikova
Posts: 2669
Joined: 04/02/2006 23:30

#10 Re: Tajland-BiH putovanje.

Post by kriticarka_nikova »

hitman05 wrote:Hvala Alice, ova druga opcija mi vise odgovara. Dogovaram sa prijateljima, pa se stvari mijenjaju. Najvaznije je da se nadjemo pa bilo gdje :)
najjeftinija opcija za tajland ti je da ides preko jedne omladinske agencije iz srbije, osim karte uracunato je i spavanje i hrana, koja je inace tamo jeftina , bio bi skoro mjesec dana, a sve bi te izaslo 1200 eura. sretno.
hitman05
Posts: 206
Joined: 12/12/2004 23:58
Location: Sarajevo
Contact:

#11 Re: Tajland-BiH putovanje.

Post by hitman05 »

Plan je bio da idem do Tajlanda, al to se promjenilo, pa moram ici na Tajvana do Taichung-a. Uglavnom, razradio sam plan: Turkish Airlines-om Iz Sarajeva preko Istambula u Bankok (povratna karta oko 700eura, najjeftinije), pa iz Bankoka za Taipei Air Asia ( povratna karta oko 100eura, najjeftinije). Onda iz Taipei vozom u Taichung . Znaci put bi trajao nekih 7dana, uz smjestaj itd min 1000eura. Ne gine uzeti kredit :) Mislim da sam dobro skonto ovo :) ako neko ima bolju opciju, nek' napise :) Hvala svima na prijedlozima.
User avatar
kriticarka_nikova
Posts: 2669
Joined: 04/02/2006 23:30

#12 Re: Tajland-BiH putovanje.

Post by kriticarka_nikova »

dobro a kako ces izganjat vizu? malo ti je 7 dana za tako dalek put. samo 2 dana otpadaju u letovima i cekanjima na avion. i ta opcija ti je skupa, vjeruj mi, ali ti mozda nemas vise slobodnog vremena od 7 dana?
User avatar
kriticarka_nikova
Posts: 2669
Joined: 04/02/2006 23:30

#13 Re: Tajland-BiH putovanje.

Post by kriticarka_nikova »

Zaboravila sam ti reci, ono sto je najskuplje jeste put do tamo. najjeftiniju kartu neces naci ispod 700 eura, a sam boravak tj. jedno nocenje mozes naci i za 8 eura, cak i manje i to sve sa doruckom. ovisi jesi peka i mozes li spavati u uslovima npr. pod vedrim nebom na balkonu, i da koristis javne tuseve za kupanje. samo po meni malo ti je 7 dana jer neces moci vidjeti ni dio zemlje a platices skupo. sem toga ne znam da li si imao iskustva u putovanjima, jesi ti uopste putovao? :) ako nisi ne bi bilo lose da na put krenes s nekim ko ima iskustva, jer dobro ce ti doc.
odkud da se odlucis za tajvan? zar nije opcija bila thai? ajde dobro, u svakom slucaju sta god i gdje god krenuo, zelim ti sretan put :wink:
User avatar
alica.k
Posts: 8775
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#14 Re: Tajland-BiH putovanje.

Post by alica.k »

kriticarka_nikova wrote:dobro a kako ces izganjat vizu? malo ti je 7 dana za tako dalek put. samo 2 dana otpadaju u letovima i cekanjima na avion. i ta opcija ti je skupa, vjeruj mi, ali ti mozda nemas vise slobodnog vremena od 7 dana?
cuj ako on hoce da ide 7 dana nek ide...nemas se ti tu sta s njim ubjedjivati. po meni za ji aziju se ne isplati bez barem 3-4 mjeseca slobodno (znam da je to po nasem malo moguce ali eto) i obici sto vise drzava ali kvalitetno.

inace vizu za vecinu drzava je jednostavno dobiti, nema nekik zajebancija tipa izvodi sa racuna, potvrde sa posla/fakulteta - platis i dobijes vizu.
User avatar
kriticarka_nikova
Posts: 2669
Joined: 04/02/2006 23:30

#15 Re: Tajland-BiH putovanje.

Post by kriticarka_nikova »

alica.k wrote:
kriticarka_nikova wrote:dobro a kako ces izganjat vizu? malo ti je 7 dana za tako dalek put. samo 2 dana otpadaju u letovima i cekanjima na avion. i ta opcija ti je skupa, vjeruj mi, ali ti mozda nemas vise slobodnog vremena od 7 dana?
cuj ako on hoce da ide 7 dana nek ide...nemas se ti tu sta s njim ubjedjivati. po meni za ji aziju se ne isplati bez barem 3-4 mjeseca slobodno (znam da je to po nasem malo moguce ali eto) i obici sto vise drzava ali kvalitetno.

inace vizu za vecinu drzava je jednostavno dobiti, nema nekik zajebancija tipa izvodi sa racuna, potvrde sa posla/fakulteta - platis i dobijes vizu.
cuj a ko jos ide u aziju na 3-4 mjeseca? toliko vremena imaju samo stranci dangubari, a za bosance da i ne govorim. Bosanac nema vremena ni za Neum, a kamoli za Aziju. Ja se s njim uopste ne objedjujem samo ga savjetujem.
Vize se najlakse dobiju putem turistickih agencija, ovi posalju print dokaz i agencija ti isprinta vizu. Znam kako se vize dobivaju, ali pitam njega, jer me zanima kako ce je ON dobiti, ako uopste i ide na svoju ruku. Tebi hvala na sudjelovanju,ali mene zanima njegov odgovor.
User avatar
alica.k
Posts: 8775
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#16 Re: Tajland-BiH putovanje.

Post by alica.k »

imam prijateljicu s fakulteta koja je tamo vec 3. mjesec - u backpacking stilu. ne zna ni ona kad ce se vratit. znaci idu i nasi ljudi, samo tu na forumu ces slabo koga naci.

edit: zasto bi preko agencije radila nesto kad moze sama?
Last edited by alica.k on 13/09/2009 11:11, edited 1 time in total.
Mekong
Posts: 23
Joined: 13/09/2009 08:59

#17 Re: Tajland-BiH putovanje.

Post by Mekong »

Evo da se malo i ja ukljucim u diskusiju, posto vjerovatno najbolje znam, jer vec 5 godina zivim i radim u Vijetnamu a i obisao sam cijeli region. Svake godine (ljeto) dolazim u Bosnu (ove godine nisam bio). Putujem sa Qatar Airways-om ovako: Sarajevo-Minhen autobusom. Minhen-Ho chi minh citiy (Saigon) preko Dohe. Prosle godine sam let platio 830$ (ukupno, sa taksama). Ako ranije rezervises moze biti i jeftinije. Pogledaj ovdje:

http://www.qatarairways.com/global/en/homepage.html

Blize ti je, a vjerujem i jeftinije (inace je Vijetnam jeftiniji u svemu od Tajlanda) sa Vietnam Airlinesom od Saigona do Taipeia. Mislim da je let kraci za jedno 2 sata nego iz Bangkoka.

Sto se tice viza (za Taiwan ne znam, nisam jos bio) za ove zemlje oko Vijetnama: Kambodja, Burma, Laos, Malezija, Tajland, Kina,...dobijaju se bez problema na granicama. Plati se 25$ i mora se imati jedna fotografija kao na pasosu (koliko granica toliko fotografija). Prije desetak dana mi je bila istekla viza pa sam morao izaci iz Vijetnama. Otisao sam u Kambodju-Pnom Pen (vizu za Kambodju sam dobio na granici) i poslije 3 dana se vratio u Vijetnam (vizu takodje dobio na granici).

Ako se odlucis za ovu varijantu kako sam ti ja rekao ja ti stojim na raspolaganju. Zivim u Saigonu. Mogu te sacekati i pomoci (komunikacija, smjestaj, prevoz,...), ako ti bude potrebno. Mogu ti rezervisati kartu za Taiwan,...

Za svaki slucaj evo ti moj broj telefona: 0084 908623030 ako zoves van Vijetnama i 0908623030 ako zoves u Vijetnamu.

Ako imas jos nekih pitanja ja sam ti na raspolaganju.

Sretno
pjega
Posts: 327
Joined: 11/05/2007 11:08

#18 Re: Tajland-BiH putovanje.

Post by pjega »

Mene zanima otkud Mekong Bosanac u Vijetnamu? :-D
Mekong
Posts: 23
Joined: 13/09/2009 08:59

#19 Re: Tajland-BiH putovanje.

Post by Mekong »

pjega wrote:Mene zanima otkud Mekong Bosanac u Vijetnamu? :-D
Ja sam dizajner (slikar, vajar). 92. u aprilu sam iz Zvornika pobjegao u Holandiju. Poslije godinu dana boravka sam dobio status izbjeglice i poceo raditi kao dizajner u jednoj fabrici za izradu ukrasne keramike. Tu sam , poslije nekoliko godina, upoznao jednog momka (covjeka) koji je imao (ima i sada, tu i radim) kompaniju za ukrasavanje keramickih predmeta u Vijetnamu. Njemu se svidjeo moj dizain i pozvao me da radim za njega. Ja prihvatim i evo me vec 5 godina u Vijetnamu. U medjuvremenu sam dobio holandsko drzavljanstvo tako da mi je malo lakse prelaziti granice. Medjutim, ovdje na Dalekom istoku moj holandski pasos se tretira isto kao i bosanski, hrvatski, srpski,... Inace ovdje jos nisam sreo covjeka iz bivse YU, a volio bih. Nije bas lijepo kad godinu dana ne progovoris maternjim jezikom, mada sam se vec malo navikao. Medjutim, kad malo popijem budem malo tuzan, nostalgican,... Pozelim, cesto, burek, cevape, rakiju, sarajevsku Drinu,...
User avatar
ladyblue18
Posts: 22380
Joined: 24/12/2006 22:57
Location: You don't have to like me, I'm not a facebook status

#20 Re: Tajland-BiH putovanje.

Post by ladyblue18 »

http://sarajevo-x.com/forum/memberlist. ... e&u=126509 vidjeh da ona zivi u Vijetnamu, znaci nisi sam :mrgreen:
Mekong
Posts: 23
Joined: 13/09/2009 08:59

#21 Re: Tajland-BiH putovanje.

Post by Mekong »

ladyblue18 wrote:http://sarajevo-x.com/forum/memberlist. ... e&u=126509 vidjeh da ona zivi u Vijetnamu, znaci nisi sam :mrgreen:
Hvala

Upravo sam joj (mozda je i on) poslao privatnu poruku.
User avatar
lys
Posts: 96
Joined: 09/09/2007 01:07
Location: Pariz
Contact:

#22 Re: Tajland-BiH putovanje.

Post by lys »

Pa stvarno, sto ce vam Tajland, to je potpuno isfurana destnacija :D , nago put pod noge pa do Vijetnama!
Moj prijedlog za let: Sarajevo - Istanbul - Kuala Lumpur - Saigon, ili Sarajevo - Zagreb - Pariz - Sajgon (a u Sajgonu vas doceka kafa, ona prava) :)
Mekong
Posts: 23
Joined: 13/09/2009 08:59

#23 Re: Tajland-BiH putovanje.

Post by Mekong »

lys wrote:Pa stvarno, sto ce vam Tajland, to je potpuno isfurana destnacija :D , nago put pod noge pa do Vijetnama!
Moj prijedlog za let: Sarajevo - Istanbul - Kuala Lumpur - Saigon, ili Sarajevo - Zagreb - Pariz - Sajgon (a u Sajgonu vas doceka kafa, ona prava) :)
Slazem se. Daleko najljepsa, najinteresantnija, najatraktivnija,... zemlja na Dalekom istoku je Vijetnam. Tajland je prevazidjen vec odavno.
Ovi letovi koje si predlozila, mislim da bi ovom momku (hitman 05), s obzirom da je pitao kako najjeftinije doci ovamo, mozda odgovaralo iz Istambula, s tim da u Istambul dodje vozom ili autobusom (jeftinije). Ja nisam nikad letio iz Istambula i ne znam koja je cijena leta do Sajgona. Ovaj drugi tvoj prijedlog je preskup. Za let Sarajevo-Zagreb-Pariz- Sajgon morao bi platiti najmanje 1500 eura. Letio sam iz Pariza (Airfrance, Vietnam airlines), iz Amsterdama (KLM), iz Frankfurta (Lufthansa), iz Ciriha (Swissair) i svi ovi letovi su dosta skuplji od onog sto sam mu ranije predlozio, a to je: Minhen-Sajgon sa Qatar airwaysom. Jedino je mozda jeftinije to iz Istambula (opet zavisi koja je kompanija. ako je Tukish airlines, moguce da je jeftinije).
pjega
Posts: 327
Joined: 11/05/2007 11:08

#24 Re: Tajland-BiH putovanje.

Post by pjega »

Mekong wrote:
pjega wrote:Mene zanima otkud Mekong Bosanac u Vijetnamu? :-D
Ja sam dizajner (slikar, vajar). 92. u aprilu sam iz Zvornika pobjegao u Holandiju. Poslije godinu dana boravka sam dobio status izbjeglice i poceo raditi kao dizajner u jednoj fabrici za izradu ukrasne keramike. Tu sam , poslije nekoliko godina, upoznao jednog momka (covjeka) koji je imao (ima i sada, tu i radim) kompaniju za ukrasavanje keramickih predmeta u Vijetnamu. Njemu se svidjeo moj dizain i pozvao me da radim za njega. Ja prihvatim i evo me vec 5 godina u Vijetnamu. U medjuvremenu sam dobio holandsko drzavljanstvo tako da mi je malo lakse prelaziti granice. Medjutim, ovdje na Dalekom istoku moj holandski pasos se tretira isto kao i bosanski, hrvatski, srpski,... Inace ovdje jos nisam sreo covjeka iz bivse YU, a volio bih. Nije bas lijepo kad godinu dana ne progovoris maternjim jezikom, mada sam se vec malo navikao. Medjutim, kad malo popijem budem malo tuzan, nostalgican,... Pozelim, cesto, burek, cevape, rakiju, sarajevsku Drinu,...
Zanimljiva prica bas. Interesovalo me je jer postoji neka mogucnost da se i ja sa buducim muzem nadjem u Aziji u neko skorije vrijeme, pa se zapitah sta je tebe tamo odvelo. Pet godina nije kratak period, mora da ti se zivot tamo svidja, dok si odlucio tako dugo ostati. Ja to vidim kao nesto kracu opciju od 1-2 godine mozda. Sve najbolje, uglavnom!
pjega
Posts: 327
Joined: 11/05/2007 11:08

#25 Re: Tajland-BiH putovanje.

Post by pjega »

lys wrote:Pa stvarno, sto ce vam Tajland, to je potpuno isfurana destnacija :D , nago put pod noge pa do Vijetnama!
Moj prijedlog za let: Sarajevo - Istanbul - Kuala Lumpur - Saigon, ili Sarajevo - Zagreb - Pariz - Sajgon (a u Sajgonu vas doceka kafa, ona prava) :)
Mozda jeste isfurana za one koji su vec bili po nekoliko puta, ali ukoliko momak ide po prvi put, ne vidim zasto bi mu bila isfurana. Ja npr nisam nikada bila i rado bih nekada otisla. To mi vise zvuci na nesto kao Tajland nije vise 'in' pa hajdemo sada negdje drugo. Sve sto nisam posjetila je meni 'in'. ;-)
Post Reply