Svjetski jezik: BOSANSKI JEZIK

Post Reply
User avatar
desni
Posts: 1498
Joined: 10/03/2012 01:21

#726 Re: Svjetski jezik: BOSANSKI JEZIK

Post by desni »

breuer wrote:Ima li u ovom 19. stoljeću ijedan "Bošnjak" da je spominjao svoje nacionalno ime? Ok, bosanski franjevci, srpski akademici i drugi :D
Ukucaj na svom internet pretraživaču časopis "Bošnjak",vidjećeš da je izlazio 1891.godine i da ga je uređivao Mehmed-beg Kapetanović-Ljubušak,a da su njemu pisali o Bošnjacima kao svom nacionalnom imenu Edhem Mulabdić,Safvet-beg Bašagić i brojni drugi.
    Misliš li ti da su Bošnjaci toliko inferiorni da im "Srbi"ili "Hrvati"trebaju određivati nacionalni identitet ili ime jezika :?
    breuer
    Posts: 7206
    Joined: 06/07/2009 15:44

    #727 Re: Svjetski jezik: BOSANSKI JEZIK

    Post by breuer »

    desni wrote:
    breuer wrote:Ima li u ovom 19. stoljeću ijedan "Bošnjak" da je spominjao svoje nacionalno ime? Ok, bosanski franjevci, srpski akademici i drugi :D
    Ukucaj na svom internet pretraživaču časopis "Bošnjak",vidjećeš da je izlazio 1891.godine i da ga je uređivao Mehmed-beg Kapetanović-Ljubušak,a da su njemu pisali o Bošnjacima kao svom nacionalnom imenu Edhem Mulabdić,Safvet-beg Bašagić i brojni drugi.
      Misliš li ti da su Bošnjaci toliko inferiorni da im "Srbi"ili "Hrvati"trebaju određivati nacionalni identitet ili ime jezika :?
      Naravno da ne trebaju, jedva sebi da znaju odrediti, još trebaju i drugima. Ja se samo obazirem na "Bošnjake" tog vremena odnosno muslimansko življe BiH, ok časopis, danas izlazi i Playboy, neko čita (gleda), neko ne i sve ok, ali koji je od tih časopisa stvarno pokrenuo narod tada, koja se to masa odazvala pozivima tih ljudi. Niti jedna. Mora se ipak priznati da su prve konkretne poteze opet učinili komunisti :D, pa se od 1974. godine i zvanično oni koji tako žele, mogu nazivati - Muslimanima, a od 1993. htjeli to priznati ili ne, Alija (mada on prvi ne) i klika oko njega ustoličuje to ime za narod.

      Ali ja sam samo pitao za 19. vijek. Tada je to bilo moderno, tada je romantičarski duh u čitavoj Evropi rađao moderne nacije, ovo na pragu 21. vijeka djeluje u najmanju ruku karikaturalno zakašnjelo i naravno da kod ogromnog broja ljudi izaziva i podsmijeh i nevjericu.
      User avatar
      desni
      Posts: 1498
      Joined: 10/03/2012 01:21

      #728 Re: Svjetski jezik: BOSANSKI JEZIK

      Post by desni »

      breuer wrote:
      desni wrote:
      breuer wrote:Ima li u ovom 19. stoljeću ijedan "Bošnjak" da je spominjao svoje nacionalno ime? Ok, bosanski franjevci, srpski akademici i drugi :D
      Ukucaj na svom internet pretraživaču časopis "Bošnjak",vidjećeš da je izlazio 1891.godine i da ga je uređivao Mehmed-beg Kapetanović-Ljubušak,a da su njemu pisali o Bošnjacima kao svom nacionalnom imenu Edhem Mulabdić,Safvet-beg Bašagić i brojni drugi.
        Misliš li ti da su Bošnjaci toliko inferiorni da im "Srbi"ili "Hrvati"trebaju određivati nacionalni identitet ili ime jezika :?
        Naravno da ne trebaju, jedva sebi da znaju odrediti, još trebaju i drugima. Ja se samo obazirem na "Bošnjake" tog vremena odnosno muslimansko življe BiH, ok časopis, danas izlazi i Playboy, neko čita (gleda), neko ne i sve ok, ali koji je od tih časopisa stvarno pokrenuo narod tada, koja se to masa odazvala pozivima tih ljudi. Niti jedna. Mora se ipak priznati da su prve konkretne poteze opet učinili komunisti :D, pa se od 1974. godine i zvanično oni koji tako žele, mogu nazivati - Muslimanima, a od 1993. htjeli to priznati ili ne, Alija (mada on prvi ne) i klika oko njega ustoličuje to ime za narod.

        Ali ja sam samo pitao za 19. vijek. Tada je to bilo moderno, tada je romantičarski duh u čitavoj Evropi rađao moderne nacije, ovo na pragu 21. vijeka djeluje u najmanju ruku karikaturalno zakašnjelo i naravno da kod ogromnog broja ljudi izaziva i podsmijeh i nevjericu.
        Pitao si je li bio ijedan ja sam ti naveo da jeste,bila je grupa ljudi koja je izdavala časopis.Potom Adil Zulfikarpašić koji je ideje bošnjaštva propagirao šezdesetih godina dvadesetog stoljeća.Grupa da je tako nazovemo koja se izborila za status Muslimana kao šestog naroda itd.
          Kažeš romantičarski duh a zaboravljaš industrijsku revoluciju koja ga je pokrenula.Krupni kapitalisti kojima je odjednom zatrebala nacionalna država sa narodom u centru svega :wink:
            Pošto na ovim prostorima religija određuje nacionalnu pripadnost,imaš srpsku pravoslavnu crkvu koja sve pravoslavce lako identifikuje kao Srbe,kod katoličke crkve katolici su jednako Hrvati.I onda dolazi islam u kojem imaš nešto što se zove ummet i po tome su svi muslimani jedna nacija.Rezultat je poznat,dodaj tome broj ljudi koji su bili pismeni,činjenicu da je Bosna u to vrijeme klasična kolonija.Jedina elita koja je postojala kod Bošnjaka je čuvala samo feudalne odnose i borila se za vjersku autonomiju i u obje stvari je bila relativno uspješna.
              Podsmijeh prema škrtim Jevrejima je semitizam,lijenim i prljavim sklonim kriminalu crncima rasizam.Podsmijeh prema narodu koji se usudio da konačno za sebe izbori ono što i drugi narodi imaju otprije bi nazvali kako?
              User avatar
              LBVIEW
              Posts: 9241
              Joined: 01/04/2010 22:35

              #729 Re: Svjetski jezik: BOSANSKI JEZIK

              Post by LBVIEW »

              breuer wrote:
              desni wrote:
              breuer wrote:Ima li u ovom 19. stoljeću ijedan "Bošnjak" da je spominjao svoje nacionalno ime? Ok, bosanski franjevci, srpski akademici i drugi :D
              Ukucaj na svom internet pretraživaču časopis "Bošnjak",vidjećeš da je izlazio 1891.godine i da ga je uređivao Mehmed-beg Kapetanović-Ljubušak,a da su njemu pisali o Bošnjacima kao svom nacionalnom imenu Edhem Mulabdić,Safvet-beg Bašagić i brojni drugi.
                Misliš li ti da su Bošnjaci toliko inferiorni da im "Srbi"ili "Hrvati"trebaju određivati nacionalni identitet ili ime jezika :?
                Naravno da ne trebaju, jedva sebi da znaju odrediti, još trebaju i drugima. Ja se samo obazirem na "Bošnjake" tog vremena odnosno muslimansko življe BiH, ok časopis, danas izlazi i Playboy, neko čita (gleda), neko ne i sve ok, ali koji je od tih časopisa stvarno pokrenuo narod tada, koja se to masa odazvala pozivima tih ljudi. Niti jedna. Mora se ipak priznati da su prve konkretne poteze opet učinili komunisti :D, pa se od 1974. godine i zvanično oni koji tako žele, mogu nazivati - Muslimanima, a od 1993. htjeli to priznati ili ne, Alija (mada on prvi ne) i klika oko njega ustoličuje to ime za narod.

                Ali ja sam samo pitao za 19. vijek. Tada je to bilo moderno, tada je romantičarski duh u čitavoj Evropi rađao moderne nacije, ovo na pragu 21. vijeka djeluje u najmanju ruku karikaturalno zakašnjelo i naravno da kod ogromnog broja ljudi izaziva i podsmijeh i nevjericu.
                Ti opet o podsmijehu,k'o i onomad kad si "ceprkao" po etnickom porijeklu Bosnjaka a ja te fino posavjetovao da prvo rascistis sa onim bosnaskih Srba i udjelu cincarsko-vlaskog elementa kod istih.Ono bi se podmijevalo nekome a preci prihvatali srpko nacionalno ime za par krajcara. :D
                breuer
                Posts: 7206
                Joined: 06/07/2009 15:44

                #730 Re: Svjetski jezik: BOSANSKI JEZIK

                Post by breuer »

                LBVIEW wrote:Ti opet o podsmijehu,k'o i onomad kad si "ceprkao" po etnickom porijeklu Bosnjaka a ja te fino posavjetovao da prvo rascistis sa onim bosnaskih Srba i udjelu cincarsko-vlaskog elementa kod istih.Ono bi se podmijevalo nekome a preci prihvatali srpko nacionalno ime za par krajcara. :D
                Pa sve da je taj procenat i 95%, ti ljudi su svjesno prihvatili svoj novi identitet i što je još važnije, on se desio u 19. vijeku, vijeku kada je to u Evropi bila moda. Nisu Vlasi/Cincari/Aromuni postali Srbima 1993. godine.
                User avatar
                LBVIEW
                Posts: 9241
                Joined: 01/04/2010 22:35

                #731 Re: Svjetski jezik: BOSANSKI JEZIK

                Post by LBVIEW »

                breuer wrote:
                LBVIEW wrote:Ti opet o podsmijehu,k'o i onomad kad si "ceprkao" po etnickom porijeklu Bosnjaka a ja te fino posavjetovao da prvo rascistis sa onim bosnaskih Srba i udjelu cincarsko-vlaskog elementa kod istih.Ono bi se podmijevalo nekome a preci prihvatali srpko nacionalno ime za par krajcara. :D
                Pa sve da je taj procenat i 95%, ti ljudi su svjesno prihvatili svoj novi identitet i što je još važnije, on se desio u 19. vijeku, vijeku kada je to u Evropi bila moda. Nisu Vlasi/Cincari/Aromuni postali Srbima 1993. godine.
                Aha, svjesno za saku krajcara. :lol:
                I ne radi se o tome kad je ko prihvatio narodno ime,nego si se ti ismijavao Bosnjacima koji se pozivaju na srednjovjekovno bosnjastvo jer su genetski heterogeni( a koji narod nije?) i aludirao na povlacenje muslimanskog stanovnistva u Bosnu nakon ratova u kojima je Osmansko carstvo gubilo teritorije u susjedstvu.S toga sam te ja fino podsjetio na poprilican genetski mix kod bosanskih Srba,sto su uostalom pokazala i ove skorasnje analize genotipa gdje su Bosnjaci puno genetski homogeniji od BiH Srba, i upitao ko ima vise razloga za smijeh kad se zna ko je opterecen porijekom,etnickom "cistocom" i sl. budalastinama i ko tvrdi da su svi ostali nastali nekakvim "odrodavanjem" od "nebeskih". :D Koja ironija historije i svojevrsan genetski sah-mat serpskim mitomanima. :izet:
                breuer
                Posts: 7206
                Joined: 06/07/2009 15:44

                #732 Re: Svjetski jezik: BOSANSKI JEZIK

                Post by breuer »

                LBVIEW wrote:Aha, svjesno za saku krajcara. :lol:
                I ne radi se o tome kad je ko prihvatio narodno ime,nego si se ti ismijavao Bosnjacima koji se pozivaju na srednjovjekovno bosnjastvo jer su genetski heterogeni( a koji narod nije?) i aludirao na povlacenje muslimanskog stanovnistva u Bosnu nakon ratova u kojima je Osmansko carstvo gubilo teritorije u susjedstvu.S toga sam te ja fino podsjetio na poprilican genetski mix kod bosanskih Srba,sto su uostalom pokazala i ove skorasnje analize genotipa gdje su Bosnjaci puno genetski homogeniji od BiH Srba, i upitao ko ima vise razloga za smijeh kad se zna ko je opterecen porijekom,etnickom "cistocom" i sl. budalastinama i ko tvrdi da su svi ostali nastali nekakvim "odrodavanjem" od "nebeskih". :D Koja ironija historije i svojevrsan genetski sah-mat serpskim mitomanima. :izet:
                Naravno da sam to ismijavao, to svaka normalna osoba ismijava. Te priče o genetskoj čistoti naroda i slične gluposti. Oprosti, ali tako je.
                User avatar
                LBVIEW
                Posts: 9241
                Joined: 01/04/2010 22:35

                #733 Re: Svjetski jezik: BOSANSKI JEZIK

                Post by LBVIEW »

                breuer wrote:
                LBVIEW wrote:Aha, svjesno za saku krajcara. :lol:
                I ne radi se o tome kad je ko prihvatio narodno ime,nego si se ti ismijavao Bosnjacima koji se pozivaju na srednjovjekovno bosnjastvo jer su genetski heterogeni( a koji narod nije?) i aludirao na povlacenje muslimanskog stanovnistva u Bosnu nakon ratova u kojima je Osmansko carstvo gubilo teritorije u susjedstvu.S toga sam te ja fino podsjetio na poprilican genetski mix kod bosanskih Srba,sto su uostalom pokazala i ove skorasnje analize genotipa gdje su Bosnjaci puno genetski homogeniji od BiH Srba, i upitao ko ima vise razloga za smijeh kad se zna ko je opterecen porijekom,etnickom "cistocom" i sl. budalastinama i ko tvrdi da su svi ostali nastali nekakvim "odrodavanjem" od "nebeskih". :D Koja ironija historije i svojevrsan genetski sah-mat serpskim mitomanima. :izet:
                Naravno da sam to ismijavao, to svaka normalna osoba ismijava. Te priče o genetskoj čistoti naroda i slične gluposti. Oprosti, ali tako je.
                Samo sto konstantno ismijavas sve druge osim serpske mitomane kojima se najprije treba smijati zbog onoga sto navedoh u proslom postu.
                Nije bosnjacka mainstream politika imala tu pricu o genetskoj cistoci niti je trvrdila kako su svi drugi nastali "izdajom vere pradedovske" k'o sto su neki drugi. ;-)
                User avatar
                LBVIEW
                Posts: 9241
                Joined: 01/04/2010 22:35

                #734 Re: Svjetski jezik: BOSANSKI JEZIK

                Post by LBVIEW »

                LBVIEW wrote:
                breuer wrote:
                LBVIEW wrote:Aha, svjesno za saku krajcara. :lol:
                I ne radi se o tome kad je ko prihvatio narodno ime,nego si se ti ismijavao Bosnjacima koji se pozivaju na srednjovjekovno bosnjastvo jer su genetski heterogeni( a koji narod nije?) i aludirao na povlacenje muslimanskog stanovnistva u Bosnu nakon ratova u kojima je Osmansko carstvo gubilo teritorije u susjedstvu.S toga sam te ja fino podsjetio na poprilican genetski mix kod bosanskih Srba,sto su uostalom pokazala i ove skorasnje analize genotipa gdje su Bosnjaci puno genetski homogeniji od BiH Srba, i upitao ko ima vise razloga za smijeh kad se zna ko je opterecen porijekom,etnickom "cistocom" i sl. budalastinama i ko tvrdi da su svi ostali nastali nekakvim "odrodavanjem" od "nebeskih". :D Koja ironija historije i svojevrsan genetski sah-mat serpskim mitomanima. :izet:
                Naravno da sam to ismijavao, to svaka normalna osoba ismijava. Te priče o genetskoj čistoti naroda i slične gluposti. Oprosti, ali tako je.
                Samo sto konstantno ismijavas sve druge izuzev serpskih mitomana kojima se najprije treba smijati zbog onoga sto navedoh u proslom postu.
                Nije bosnjacka mainstream politika imala tu pricu o genetskoj cistoci niti je trvrdila kako su svi drugi nastali "izdajom vere pradedovske" k'o sto su neki drugi. ;-)
                breuer
                Posts: 7206
                Joined: 06/07/2009 15:44

                #735 Re: Svjetski jezik: BOSANSKI JEZIK

                Post by breuer »

                LBVIEW wrote:Samo sto konstantno ismijavas sve druge osim serpske mitomane kojima se najprije treba smijati zbog onoga sto navedoh u proslom postu.
                Nije bosnjacka mainstream politika imala tu pricu o genetskoj cistoci niti je trvrdila kako su svi drugi nastali "izdajom vere pradedovske" k'o sto su neki drugi. ;-)
                Ja koliko sam shvatio, ovdje se priča o stvarima bosanske/bošnjačke mitomanije?!
                User avatar
                bh.tornjak
                Posts: 4574
                Joined: 06/03/2011 11:02
                Location: medju ovcama

                #736 Re: Svjetski jezik: BOSANSKI JEZIK

                Post by bh.tornjak »

                bez da ulazim u dublju raspravu......zelim samo da kazem da ovi sto su se kao "osvijestili" tamo negdje 1890 g. (par godina +/-) padom AU monarhije i uspostvom Kraljevine SHS (kasnije Kraljevine Jugoslavije) su ZABRANILI Bosnjacima njihovo ime....pored toga su sproveli tzv. agrarnu reformu ...i svasta nesto....i sve preko ledja Bosnjaka....to "zabranu" su preuzeli komunjare da bi 1974 rekli ..."eto, koliko smo velikodusni sad se mozete zvati Muslimanima (s velikim M).
                dakle, narodu koji je zivio pod raznim represalijama...koji nije imao nikakav mehanizam u te tri drzavne zajednice (u koje je na silu "uguran") da bilo sta odlucije.....narodu koji je zivio u nekoj vrsti APARTHEJDA se prebacuje NEDOSTATAK nacionalne svijesti....

                ljigavo, do bola je to ljigavo.....
                hAZNADAR
                Posts: 11029
                Joined: 09/01/2012 08:12

                #737 Re: Svjetski jezik: BOSANSKI JEZIK

                Post by hAZNADAR »

                breuer wrote:

                Naravno da ne trebaju, jedva sebi da znaju odrediti, još trebaju i drugima. Ja se samo obazirem na "Bošnjake" tog vremena odnosno muslimansko življe BiH, ok časopis, danas izlazi i Playboy, neko čita (gleda), neko ne i sve ok, ali koji je od tih časopisa stvarno pokrenuo narod tada, koja se to masa odazvala pozivima tih ljudi. Niti jedna. Mora se ipak priznati da su prve konkretne poteze opet učinili komunisti :D, pa se od 1974. godine i zvanično oni koji tako žele, mogu nazivati - Muslimanima, a od 1993. htjeli to priznati ili ne, Alija (mada on prvi ne) i klika oko njega ustoličuje to ime za narod.

                Ali ja sam samo pitao za 19. vijek. Tada je to bilo moderno, tada je romantičarski duh u čitavoj Evropi rađao moderne nacije, ovo na pragu 21. vijeka djeluje u najmanju ruku karikaturalno zakašnjelo i naravno da kod ogromnog broja ljudi izaziva i podsmijeh i nevjericu.
                Mislis prosao voz? :D Rekao sam ja davno da argumentima ovdje nije mjesto jer se sve svodi na mentalni sklop. Helem redom:

                Porediti list Bosnjak i Playboy moze samo budala(turc.).
                Komunisti su samo dopustili kompromisno rjesenje eto da ne bude ni Bosnjak ili Bosanac a ni Neopredjeljen. To nije nikakav potez vec samo popustanje jer je bilo ocito da narodi bas nisu svi isto ravnoprani u socijalistickom raju.
                Nisu Alija i klika ustolicili bosnjacko ime vec svebosnjacki sabor,.. skup svih intelektualaca svih politickih opcija, slojeva, opredjeljenja,.. Sam Alija je uvijek bio i ostao protivnik nacionalizma i opcenito te vrste identiteta.

                Karikaturno zakanjelo? :D Ko kaze, gdje pise, definicija neka mozda? Ovo je tipicno samo za srpsku mitomaniju da izmislja nepostojeca pravila.
                Cijeli svijet je u fazi definisanja svog nacionalizma koji od 19 vijeka samo mijenja trendove i faze. Od takmicarskog u 19 vijeku, pa imperijalnog i hegemonistickog, ideoloskog pod diktaturama, fasizma, liberalizma,... i proces i dalje traje. Najmnogoljudnija zemlja svijeta Kina tek sada pocinje sa time o cemu su napisane brojne studije(i bojazni). Proces je krenuo u zapadnoj Evropi i neki su samo prihvatili taj model a neki ne. Neko kao Japan takoreci na silu uveo nacionalizam. Treci svijet i dan danas ili tek pocinje ili kopira anglosaksonski model, ili je jednostavno heterogen. U nasem slucaju samo vracanje imena a ne homogenizacija - kapiras. Imali smo raznorazne tutore u proslom vijeku i raznorazna imena,.. ali smo bili i ostali homogeni bilo po vjerskom kljucu ili po identitetu vezanom za ovu zemlju BiH.

                Medjutim, ovo je tema o jeziku. Pogledaj naslov i ti i ostali - bosanski jezik.
                Normalan covjek jednostavno ni u snu ne negira drugima da zovu jezik kako hoce. Normalnom covjeku jednostavno ne trebaju ni dokazi, argumenti da je jezik postojao i da se samo vraca staro izvorno ime. U 21 vijeku u po Evrope se normalan covjek se samo moze zgroziti zabranama ili ukidanjima drugima prava na jezik. I samo zaguljen i mitomanski istreniran mozak moze da se podsmjehuje necijem imenu jezika i nacije. Tu nauci, logici, etici,.. jednostavno nema mjesta - ostaje samo sila koju "podsmjehaci" i negatori jedino razumiju. Mira nece zadugo biti na ovim prostorima i mir nema perspektivu. Po svemu sudeci ce se ovdje okretati jos koja runda sukoba i ko koliko jami,.. jer srpska mitomanija ne ostavlja drugu alternativu.
                User avatar
                LBVIEW
                Posts: 9241
                Joined: 01/04/2010 22:35

                #738 Re: Svjetski jezik: BOSANSKI JEZIK

                Post by LBVIEW »

                breuer wrote:
                LBVIEW wrote:Samo sto konstantno ismijavas sve druge osim serpske mitomane kojima se najprije treba smijati zbog onoga sto navedoh u proslom postu.
                Nije bosnjacka mainstream politika imala tu pricu o genetskoj cistoci niti je trvrdila kako su svi drugi nastali "izdajom vere pradedovske" k'o sto su neki drugi. ;-)
                Ja koliko sam shvatio, ovdje se priča o stvarima bosanske/bošnjačke mitomanije?!
                Tu pricu si ti pokrenuo a tema je nesto drugo,valjda te ne trebam podsjecati. :wink:
                Ja sam ti samo skrenuo paznju na licemjernost,jer prije nego sto pocnes prozivati druge zbog mitomanije i podmijevati im se
                kreni od sampiona :D iste discipline na Balkanu a i sire :samosvijesni Srbi(za par krajcara), etnicka homogenost sve sa vlasko-cincarskim primjesama i sl.Dalje,ti i tebi slicni ne kontaju da bosnjacka nacija nije nastala 93-e,vec je to proces koji je trajao sa,doduse drugacijom dinamikom u odnosu na susjede i komsije,i sa razlicitim stupnjem opstrukcija od strane istih ,a rezultirao je te godine vracanjem historijskog imena za narod i jezik.
                Sto se tice naziva jezika a sto je i tema ove "emisije",isti je samo vracen u upotrebu kao sto su uradili susjedi i komsije sa svojima,a svakako ima cvrsce historijsko utemeljenje od srpskohrvatskog koji je ranije bio u upotrebi.
                User avatar
                It_is_a_Leclerc
                Posts: 19223
                Joined: 23/05/2012 23:51
                Location: Osmatračnica

                #739 Re: Svjetski jezik: BOSANSKI JEZIK

                Post by It_is_a_Leclerc »

                smrdim/ekskluzivno-popis-vise ... m-jezikom/

                53 %... Nije ni čudno što iz RS rade sve samo da se rezultati popisa ne objave.
                User avatar
                zg1911
                Posts: 2042
                Joined: 22/06/2014 23:44

                #740 Re: Svjetski jezik: BOSANSKI JEZIK

                Post by zg1911 »

                malo nekorektan ckanak. nije u redu spominjat bosnjake s jedne, a bih katolike i pravoslavce s druge strane.
                User avatar
                Danguba
                Posts: 12106
                Joined: 01/12/2003 00:00
                Location: Tu negdje

                #741 Re: Svjetski jezik: BOSANSKI JEZIK

                Post by Danguba »

                zg1911 wrote:malo nekorektan ckanak. nije u redu spominjat bosnjake s jedne, a bih katolike i pravoslavce s druge strane.
                slazem se. svi su oni bosanci razlicite vjeroispovijesti.
                stari grad Visegrad
                Posts: 2215
                Joined: 23/03/2009 18:35

                #742 Re: Svjetski jezik: BOSANSKI JEZIK

                Post by stari grad Visegrad »

                Last edited by stari grad Visegrad on 26/10/2015 22:40, edited 2 times in total.
                User avatar
                BHCluster
                Posts: 23465
                Joined: 13/09/2007 18:41
                Location: Time to get schwifty in here!
                Contact:

                #743 Re: Svjetski jezik: BOSANSKI JEZIK

                Post by BHCluster »

                stari grad Visegrad wrote:
                I ako ga nemogu smisliti ovo je dobro ispalo. :thumbup:

                PS

                Izbaci s iz https://
                User avatar
                House
                Posts: 46783
                Joined: 17/03/2010 15:36

                #744 Re: Svjetski jezik: BOSANSKI JEZIK

                Post by House »

                stari grad Visegrad wrote:

                :lol: :lol: :lol:
                User avatar
                Blek Stena
                Posts: 4010
                Joined: 13/09/2012 11:05

                #745 Re: Svjetski jezik: BOSANSKI JEZIK

                Post by Blek Stena »

                rodila majka telektualca :-)
                User avatar
                LBVIEW
                Posts: 9241
                Joined: 01/04/2010 22:35

                #746 Re: Svjetski jezik: BOSANSKI JEZIK

                Post by LBVIEW »

                Blek Stena wrote:rodila majka telektualca :-)
                Ma lik je daleko od intelektualca,al je vala "ubo u sridu". :izet:
                User avatar
                BHCluster
                Posts: 23465
                Joined: 13/09/2007 18:41
                Location: Time to get schwifty in here!
                Contact:

                #747 Re: Svjetski jezik: BOSANSKI JEZIK

                Post by BHCluster »

                User avatar
                BHCluster
                Posts: 23465
                Joined: 13/09/2007 18:41
                Location: Time to get schwifty in here!
                Contact:

                #748 Re: Svjetski jezik: BOSANSKI JEZIK

                Post by BHCluster »

                Dževad Jahić: Rječnik bosanskog jezika rješava blizu 95 posto svih jezičkih nedoumica
                Na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Tuzli danas je upriličena promocija Rječnika bosanskog jezika akademika Dževada Jahića.

                Rječnik bosanskog jezika autora Dževada Jahića proteklih dana je uzdrmao javnost te izazvao brojne polemike.

                "Ovo je je projekat koji traje 15 godina i zove se višetomni Rječnik bosanskog jezika", kazao je Jahić na promociji.

                Ocijenio je da je ovo najveći projekat bosanskoga jezika koji je do sada urađen.
                "Leksikografski posao je direktno u službi normiranja jezika, međutim, mi imamo velike problem s tim da se ljudi ili neće ili ne umiju dovoljno koristiti rječnikom. Ovaj rječnik rješava blizu 95 posto svih jezičkih nedoumica u bosanskom jeziku", rekao je akademik Jahić.

                Dodao je da njegov Rječnik otkriva da bosanski jezik zaista ima svoj historijski kontinuitet, još od prije povelje Kulina bana.

                "Ovo nije historijski rječnik, ovo je rječnik književnog jezika. Ovo što se izdešavalo u javnosti u posljednje vrijeme nažalost usmjereno je da bi se on osporio i doveo u sumnju", ocijenio je Jahić.

                Prema njegovim riječima, Bosanski jezik je normiran jezik, ali primjena te norme zavisi od društvenog mehanizma, pa tako imamo velike probleme u kojima učestvuju i mediji.

                "Sve što smo do sada uradili za ovih 25 godina vodi nas ka novom Pravopisu bosanskog jezika, koji je zakon, o jeziku, ali on nije glavna knjiga", pojašnjava Jahić.

                Trenutno se radi na osmom od dvanaest tomova ovoga Rječnika.

                "Ovo je kapitalno djelo za bosansku jezičnu zajednicu, njime dobijamo prvi enciklopedijski rječnik, kakve imaju zapadnoevropske kulture poput oksfordskoga", izjavila je Amira Turbić-Hadžagić, profesorica na Filozofskom fakultetu UNTZ, koja je ujedno i saradnica na ovom Rječniku.

                Dodala je da ovim rječnikom Dževad Jahić bosanski jezik uvodi u ravnopravnu zajednicu svih indoevropskih jezika, na prvom mjestu slavenskih jezika.

                "Mislim da je Rječnik bosanskoga jezika prvorazredni kulturološki značaj u bosanskohercegovačkoj nauci, historiji i bosnistici u najširem smislu. Bosanski jezik je činjenica koja ima vrlo staro historijsko porijeklo, prvi pomen bosanskoga jezika je sadržan u notarskom zapisu u Kotoru iz 1436. godine, gdje se govori o tome da je lokalni vlastodržac u to vrijeme kupio jednu djevojku bosanskog porijekla, Djevana se zvala, govorila je bosanski jezik i ima heretičku vjeru", izjavio je Enver Halilović, rektor UNTZ.

                O rječniku su govorili Enver Halilović, rektor Univerziteta, i Amira Turbić-Hadžagić, profesorica Bosanskog jezika na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Tuzli. Izdavač ovog rječnika je sam autor, a pokrovitelj Akademija nauka i umjetnosti Bosne i Hercegovine i Centar za leksikologiju I leksikografiju, a suizdavač je Bošnjačka asocijacija 33.

                Glavni urednik Rječnika bosanskoga jezika je akademik Muhamed Filipović, a stručni saradnici su: dr. Lejla Nakaš, dr. Amira Turbić-Hadžagić, mr. Alen Kalajdžija, prof. Senudin Jahić, Orhan Tikveša i Haris Ćatović.
                User avatar
                GeeTnT
                Posts: 5738
                Joined: 06/01/2015 10:15
                Location: ...u krompiru

                #749 Re: Svjetski jezik: BOSANSKI JEZIK

                Post by GeeTnT »

                Image

                :oops:
                User avatar
                zg1911
                Posts: 2042
                Joined: 22/06/2014 23:44

                #750 Re: Svjetski jezik: BOSANSKI JEZIK

                Post by zg1911 »

                gej peder haha
                liberalizam po srpski
                Post Reply