Svjetski jezik: BOSANSKI JEZIK

User avatar
Putnik ali stvarno
Posts: 842
Joined: 12/02/2015 14:57
Location: on the ride

#751 Re: Svjetski jezik: BOSANSKI JEZIK

Post by Putnik ali stvarno »

Menscini da je naslov teme pogresan, jer

Bosanski jezik je jezik kojim se izjasnio da govori deo populacije Bosne I Hecegovine. Na popisu stanovnistva iz 2013te cije rezultate ove gospodnje

2015te jos uvek cekamo da zvanicno dobijemo :roll:

Svetski jezici su Engleski, Spanski, Portugalski, Ruski pa I Kineski to postaje lagano.

Da bi jezik bio svijetski, mora biti stranaca koji zele cuti sta pametno ima da se kaze na tom jeziku.... slusajuci patose razne I kuknjavu zadnjih

decenija, videvsi 4 verzije jedne iste gluposti, iznova I iznova, ukinuse I prevodioce za 4 jezika, nece ljudi da bacaju novce na luzere....

Bojim se da I mi sami ponekad - pocesto, radije zelimo da zapusimo usi no da cujemo sta se sve izgovara na svim tim drevnim

jezicima nasih premudrih naroda I narodnosti.

:nasolji1:
breuer
Posts: 7206
Joined: 06/07/2009 15:44

#752 Re: Svjetski jezik: BOSANSKI JEZIK

Post by breuer »

Iako nisam pobornik puritanizma u jeziku, ovaj letak nije uopšte loš.

A tek kad mu se smije hrvat na ovo, to je posebno paradoksalno.
User avatar
zg1911
Posts: 2042
Joined: 22/06/2014 23:44

#753 Re: Svjetski jezik: BOSANSKI JEZIK

Post by zg1911 »

zasto? ne smijem se ja puritanizmu vec prevodjenju gej-peder koje mi je na tragu onih umlacivanja prilikom pokusaja organiziranja parade ponosa u bg ima 10ak (ili koliko li) godina.

btw ne vidim na koju foru portugalski vec jest a kineski kao tek postaje svjetski jezik...
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#754 Re: Svjetski jezik: BOSANSKI JEZIK

Post by hAZNADAR »

Putnik ali stvarno wrote:Menscini da je naslov teme pogresan, jer

Bosanski jezik je jezik kojim se izjasnio da govori deo populacije Bosne I Hecegovine. Na popisu stanovnistva iz 2013te cije rezultate ove gospodnje

2015te jos uvek cekamo da zvanicno dobijemo :roll:

Svetski jezici su Engleski, Spanski, Portugalski, Ruski pa I Kineski to postaje lagano.

Da bi jezik bio svijetski, mora biti stranaca koji zele cuti sta pametno ima da se kaze na tom jeziku.... slusajuci patose razne I kuknjavu zadnjih

decenija, videvsi 4 verzije jedne iste gluposti, iznova I iznova, ukinuse I prevodioce za 4 jezika, nece ljudi da bacaju novce na luzere....

Bojim se da I mi sami ponekad - pocesto, radije zelimo da zapusimo usi no da cujemo sta se sve izgovara na svim tim drevnim

jezicima nasih premudrih naroda I narodnosti.

:nasolji1:
Na proslom popisu 1991 je bosanski jezik bio najveci.

BOSANSKI 1631991 - 37,2853%
SRPSKOHRVATSKI 1160962 - 26,5239
SRPSKI 824871 - 18,8454
HRVATSKI 588099 - 13,4360
HRVATSKOSRPSKI 61165 - 1,3974
JUGOSLOVENSKI 11575 - 0,2644

Kada zvanicno i oficijelno pod tim imenom cak nije ni postojao. Priznat u cijelom svijetu pod tim terminom, nalazi se na google translate, imas mogucnost studiranja tog jezika na svjetskim univerzitetima, u publicistici se spominje kao opci naziv jezika u BiH.
Nije problem u naslovu vec mozda do tebe da to prihvatis.
User avatar
japin_mutapi
Posts: 11533
Joined: 11/06/2011 19:00
Location: Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#755 Re: Svjetski jezik: BOSANSKI JEZIK

Post by japin_mutapi »

govori bosanski da te cela srbija razume
User avatar
Putnik ali stvarno
Posts: 842
Joined: 12/02/2015 14:57
Location: on the ride

#756 Re: Svjetski jezik: BOSANSKI JEZIK

Post by Putnik ali stvarno »

hAZNADAR wrote:
Putnik ali stvarno wrote:Menscini da je naslov teme pogresan, jer

Bosanski jezik je jezik kojim se izjasnio da govori deo populacije Bosne I Hecegovine. Na popisu stanovnistva iz 2013te cije rezultate ove gospodnje

2015te jos uvek cekamo da zvanicno dobijemo :roll:

Svetski jezici su Engleski, Spanski, Portugalski, Ruski pa I Kineski to postaje lagano.

Da bi jezik bio svijetski, mora biti stranaca koji zele cuti sta pametno ima da se kaze na tom jeziku.... slusajuci patose razne I kuknjavu zadnjih

decenija, videvsi 4 verzije jedne iste gluposti, iznova I iznova, ukinuse I prevodioce za 4 jezika, nece ljudi da bacaju novce na luzere....

Bojim se da I mi sami ponekad - pocesto, radije zelimo da zapusimo usi no da cujemo sta se sve izgovara na svim tim drevnim

jezicima nasih premudrih naroda I narodnosti.

:nasolji1:
Na proslom popisu 1991 je bosanski jezik bio najveci.

BOSANSKI 1631991 - 37,2853%
SRPSKOHRVATSKI 1160962 - 26,5239
SRPSKI 824871 - 18,8454
HRVATSKI 588099 - 13,4360
HRVATSKOSRPSKI 61165 - 1,3974
JUGOSLOVENSKI 11575 - 0,2644

Kada zvanicno i oficijelno pod tim imenom cak nije ni postojao. Priznat u cijelom svijetu pod tim terminom, nalazi se na google translate, imas mogucnost studiranja tog jezika na svjetskim univerzitetima, u publicistici se spominje kao opci naziv jezika u BiH.
Nije problem u naslovu vec mozda do tebe da to prihvatis.
Riznicaru,

lista procenata koje si naveo svedoci da ispravnu svest o jeziku kojim se sluze ima 0,2644 stanovnika. To je sve.

A sad to sto 99,7 % smatra da govore nesto drugacije nema veze sa mnom vec sa bunilom njihove povijesne zbilje drug.

Bio u pravu ti ili ja, da bi jezik bio svjetski, neophodno je da strani ljudi teze da ga nauce, jer kroz njega mogu kakvu stvar nauciti

ili kakav posao obaviti.

Zanimljivo bi bilo istraziti koliko ljudi na kugli zemaljskoj uci bilo koji od gore navedenih jezika, a da sami nisu poreklom sa ovih prostora....

To sto je bilo koji od navedenih jezika zvanicno priznat, jer su te zemlje priznate ne govori bas nista o tim jezicima kao svetskim

niti o tim zemljama - njihovoj vrednosti u svjetskim razmerama.

No ovde se o jeziku ni ne prica vec se teraju neki inati u beskraj, a kome to nikom nije jasno ....

Koja ti je hazna od ovog razglabanja ?
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#757 Re: Svjetski jezik: BOSANSKI JEZIK

Post by hAZNADAR »

Putnik ali stvarno wrote:
Riznicaru,

lista procenata koje si naveo svedoci da ispravnu svest o jeziku kojim se sluze ima 0,2644 stanovnika. To je sve.

A sad to sto 99,7 % smatra da govore nesto drugacije nema veze sa mnom vec sa bunilom njihove povijesne zbilje drug.

Bio u pravu ti ili ja, da bi jezik bio svjetski, neophodno je da strani ljudi teze da ga nauce, jer kroz njega mogu kakvu stvar nauciti

ili kakav posao obaviti.

Zanimljivo bi bilo istraziti koliko ljudi na kugli zemaljskoj uci bilo koji od gore navedenih jezika, a da sami nisu poreklom sa ovih prostora....

To sto je bilo koji od navedenih jezika zvanicno priznat, jer su te zemlje priznate ne govori bas nista o tim jezicima kao svetskim

niti o tim zemljama - njihovoj vrednosti u svjetskim razmerama.

No ovde se o jeziku ni ne prica vec se teraju neki inati u beskraj, a kome to nikom nije jasno ....
Hoces reci da je svjetski jezik samo jezik koji prelazi odredjeni procent. Da je grcki i latinski na kojem su ispisane biblioteke i stvorena prava, filozofije,... manje svjetski od Urdu, Swahili i Mandarin kojima govore milijarde?
User avatar
Putnik ali stvarno
Posts: 842
Joined: 12/02/2015 14:57
Location: on the ride

#758 Re: Svjetski jezik: BOSANSKI JEZIK

Post by Putnik ali stvarno »

zg1911 wrote:zasto? ne smijem se ja puritanizmu vec prevodjenju gej-peder koje mi je na tragu onih umlacivanja prilikom pokusaja organiziranja parade ponosa u bg ima 10ak (ili koliko li) godina.

btw ne vidim na koju foru portugalski vec jest a kineski kao tek postaje svjetski jezik...
Postby zg1911 » 14/10/2015 11:48
iritantan si s tim nepovezanim pisanjem. em skaces s jedne na drugu temu, em je to napisano nekim pederskohipsterskim stilom
Dusa draga & principijelna, o borce za prava ugrozenih und potlacenih, vjeciti europski juznjak pre kleti,

kak si danas, dugo je vrijeme, a tek subota ?

Europejac, imas google search, sta god to znacilo, de vidi

Portugal, population

a ondak kad to spoznas idi opet na goggle search pa vidi

Portugeese spoken

Uporedi te cimbenike I zapali jedan cigar pa dumaj

Ucinis li slicno za Kineski, uocices neku razliku

mozda, tko zna, you know what I mean ?
Last edited by Putnik ali stvarno on 31/10/2015 15:15, edited 1 time in total.
User avatar
Putnik ali stvarno
Posts: 842
Joined: 12/02/2015 14:57
Location: on the ride

#759 Re: Svjetski jezik: BOSANSKI JEZIK

Post by Putnik ali stvarno »

hAZNADAR wrote:
Putnik ali stvarno wrote:
Riznicaru,

lista procenata koje si naveo svedoci da ispravnu svest o jeziku kojim se sluze ima 0,2644 stanovnika. To je sve.

A sad to sto 99,7 % smatra da govore nesto drugacije nema veze sa mnom vec sa bunilom njihove povijesne zbilje drug.

Bio u pravu ti ili ja, da bi jezik bio svjetski, neophodno je da strani ljudi teze da ga nauce, jer kroz njega mogu kakvu stvar nauciti

ili kakav posao obaviti.

Zanimljivo bi bilo istraziti koliko ljudi na kugli zemaljskoj uci bilo koji od gore navedenih jezika, a da sami nisu poreklom sa ovih prostora....

To sto je bilo koji od navedenih jezika zvanicno priznat, jer su te zemlje priznate ne govori bas nista o tim jezicima kao svetskim

niti o tim zemljama - njihovoj vrednosti u svjetskim razmerama.

No ovde se o jeziku ni ne prica vec se teraju neki inati u beskraj, a kome to nikom nije jasno ....
Hoces reci da je svjetski jezik samo jezik koji prelazi odredjeni procent. Da je grcki i latinski na kojem su ispisane biblioteke i stvorena prava, filozofije,... manje svjetski od Urdu, Swahili i Mandarin kojima govore milijarde?
Jok bre more ja :D

Htido rec da je neki jezik svijetski u srazmeri sa brojem zainteresovanih da ga nauce (tu se da napomenem ne racunaju oni koje mater nauci da ga govore)

PS kada cijenimo koliko ljudi, ne Jugoslovena, govori nekim od dijalekata Jugoslovenskog, uvidjamo da je broj manji od 500. A I ti uglavnom prvo nauce da kazu -> jebi se, jer to je prvo sto im padne na pamet 2 sata po sletanju na jugoslovenski prostor :D
User avatar
zg1911
Posts: 2042
Joined: 22/06/2014 23:44

#760 Re: Svjetski jezik: BOSANSKI JEZIK

Post by zg1911 »

boktijadan kakav beeeep :D

pa ta nije brazilcima (koji cine veliku vecinu govornika) portugalski strani jezik. kako god, govornika kineskog ima nekoliko puta vise. kako izvornih govornika, tako i onih koji ga uce kao strani jezik.

ja se tebi ciljano obratih s pedero jerbo si iritantan a izrazavas afekciju spram mene. da si mi simpatican napisao bih bio da pises gejhipsterskim stilom. dok letak degradira homice ja degradirah samo tebe. sve cisto, sve 5. sjedi 1!
User avatar
Putnik ali stvarno
Posts: 842
Joined: 12/02/2015 14:57
Location: on the ride

#761 Re: Svjetski jezik: BOSANSKI JEZIK

Post by Putnik ali stvarno »

zg1911 wrote:boktijadan kakav beeeep :D

pa ta nije brazilcima (koji cine veliku vecinu govornika) portugalski strani jezik. kako god, govornika kineskog ima nekoliko puta vise. kako izvornih govornika, tako i onih koji ga uce kao strani jezik.

ja se tebi ciljano obratih s pedero jerbo si iritantan a izrazavas afekciju spram mene. da si mi simpatican napisao bih bio da pises gejhipsterskim stilom. dok letak degradira homice ja degradirah samo tebe. sve cisto, sve 5. sjedi 1!
Juznjak jednom, juznjak vazda, povrsna ljenstino, opet nisi proverio te odnose, evo novosti sa Bizanta

Portugal od 10 miliona stanovnika, prosirio je portugalski jezik te istim danas govori preko 260.000.000. stanovnika u Europi, Juznoj Americi I Africi.

Osim toga obavezni je strani jezik u Argentini I Urugvaju, a izucava se kao opcionalni strani jezik jos u Venecueli, Zambiji, Kongu, Senegalu, Nabmiji, Svazilend u I Juzno Africkoj republici.

Ako pokusas, sumnjam, slabo ti to ide, da projektujes ove odnose na kineski, dosao bi do 33.800.000.000. ljudi koji govore kineski, sto predpostavljam uvidjas da je nemoguce, jer planeta broji 4 puta manje.

Iritantan & afekcija, govore mi da klizis iz svapskog govornog utjecaja sto je pozitivno ali daj postaraj se malo za maternji I ne koristi strane reci gde nije neophodno, znamo da si poluobrazovan, don`t we bro ?

https://en.wikipedia.org/wiki/File:Maca ... t_sign.JPG
Last edited by Putnik ali stvarno on 31/10/2015 16:21, edited 1 time in total.
User avatar
zg1911
Posts: 2042
Joined: 22/06/2014 23:44

#762 Re: Svjetski jezik: BOSANSKI JEZIK

Post by zg1911 »

ako ga stavim na ignore, hoce li mi stizat notifikacije ukoliko me citira?
User avatar
Putnik ali stvarno
Posts: 842
Joined: 12/02/2015 14:57
Location: on the ride

#763 Re: Svjetski jezik: BOSANSKI JEZIK

Post by Putnik ali stvarno »

Diskusija o relaciji dva od cetiri svjetska jezika :lol:

diskusija je odlicna : HRT

srpsko hrvatski
objasnidbeni rijecnik


gem, set I mec loptu ima Pr Dr Mate Kapovic

http://www.hrt.hr/enz/treca-runda/

Vrijeme dolazi za

bosansko crnogorsko srpsko hrvatski

objasnidbeni rijecnik

jezika I vremena nikad malo bilo nije
User avatar
hrasno38
Posts: 31547
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#764 Re: Svjetski jezik: BOSANSKI JEZIK

Post by hrasno38 »

hAZNADAR wrote:
Putnik ali stvarno wrote:Menscini da je naslov teme pogresan, jer

Bosanski jezik je jezik kojim se izjasnio da govori deo populacije Bosne I Hecegovine. Na popisu stanovnistva iz 2013te cije rezultate ove gospodnje

2015te jos uvek cekamo da zvanicno dobijemo :roll:

Svetski jezici su Engleski, Spanski, Portugalski, Ruski pa I Kineski to postaje lagano.

Da bi jezik bio svijetski, mora biti stranaca koji zele cuti sta pametno ima da se kaze na tom jeziku.... slusajuci patose razne I kuknjavu zadnjih

decenija, videvsi 4 verzije jedne iste gluposti, iznova I iznova, ukinuse I prevodioce za 4 jezika, nece ljudi da bacaju novce na luzere....

Bojim se da I mi sami ponekad - pocesto, radije zelimo da zapusimo usi no da cujemo sta se sve izgovara na svim tim drevnim

jezicima nasih premudrih naroda I narodnosti.

:nasolji1:
Na proslom popisu 1991 je bosanski jezik bio najveci.

BOSANSKI 1631991 - 37,2853%
SRPSKOHRVATSKI 1160962 - 26,5239
SRPSKI 824871 - 18,8454
HRVATSKI 588099 - 13,4360
HRVATSKOSRPSKI 61165 - 1,3974
JUGOSLOVENSKI 11575 - 0,2644

Kada zvanicno i oficijelno pod tim imenom cak nije ni postojao. Priznat u cijelom svijetu pod tim terminom, nalazi se na google translate, imas mogucnost studiranja tog jezika na svjetskim univerzitetima, u publicistici se spominje kao opci naziv jezika u BiH.
Nije problem u naslovu vec mozda do tebe da to prihvatis.
1991 godine bio Bosanski jezik na popisu!!!!!!

Podaci za Jugoslaviju ...pospis 1991....

"Od 22,4 milijuna stanovnika, Srpskohrvatski (Hrvatskosrpski) jezik je govorilo 16.342.885 stanovnika ili 72,9 % stanovništva, Slovenski 1.761.393 stanovnika ili 7,9 %, Albanski 1.756.663 stanovnika ili 7,8 %, Makedonski 1.373.956 stanovnika ili 6,1 % a ostalih 5,3 % je govorilo drugim jezicima[16]. Nepismenih je 1953. bilo 25,4 %, 1971. 15.1 % da bi 1981. taj udio smanjen na 9,5 %. Najveći udio nepismenih 1981. imali su Kosovo sa 17,6 % i Bosna sa 14,5 % stanovništva[17].

**** evo malo sam surfao i nasao da je bio Bosanski jezik mada bi mogao dati glavu da nije bio u listi nabrojanih jezika nego si mogao napisati da govoris Bosanskim
User avatar
BHCluster
Posts: 23465
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#765 Re: Svjetski jezik: BOSANSKI JEZIK

Post by BHCluster »

Image
Strana br. 12.
Yug
Posts: 1887
Joined: 02/06/2013 15:52

#766 Re: Svjetski jezik: BOSANSKI JEZIK

Post by Yug »

Haznadar...ni na jednom svjetskom univerzitetu se ne izucava bosanski jezik zasebno vec samo kao Bosnian, Croatian, Serbian grammar,ako vec ima,cak negdje kao na ovom belgijskom naglase bosnian ili bosniak.U srpskom i hrvatskom jeziku bosnian language se prevodi kao bosnjacki jezik,u bosanskom jeziku kao bosanski i nema potrebe za nekom dramom,vazno je da djeca budu pismena na BHS najbolje tako.

http://www.vanderbilt.edu/csls/lctlangs/bosnian.php

BOSNIAN (Bosanski or Bosniak)
Bosnian is one of the three official languages spoken in Bosnia-Herzegovina due to its mixed population (Muslim Bosnians, Croats, and Bosnian Serbs). Along with Croatian, Slovene, Serbian, and Montenegrin, Bosnian belongs to the western group of the South Slavic Languages. Before the breakup of Yugoslavia, Bosnian was included (as well as Croatian and Serbian) in a language called "Serbo-Croatian." This is a language rich in loan words not only from other European languages but also from Turkish, Arabic, and Persian. The most basic division within Serbo-Croatian is based on three main dialects, whose names derive from the word used for "what" in each dialect (što, ča and kaj): štokavian, čakavian and kajkavian. Bosnian, like Serbian and Montenegrin, uses the štokavian.
After Yugoslavia split up into separate and independent states, the Serbo-Croatian language was replaced by three languages known as Bosnian, Croatian, and Serbian (Montenegrin would join this group after Montenegro's proclamation of independence).


Even though Serbo-Croatian has always had a common core—a basic system with several different local implementations—there are three main features that distinguish Bosnian from the others:

The alphabet: Bosnian uses the Latin alphabet almost exclusively, but Cyrillic is also officially recognized and used.
Pronunciation: The main pronunciation difference is also reproduced in the spelling. Standard Bosnian uses only the "ijekavian" pronunciation, which is spoken and written as "je" or "ije." E.g: "mlijeko" (milk) instead of the Serbian "mleko."
Vocabulary: There are a few words marked as typically Bosnian.

1."Bosniak" is the preferred term in some circles. This is also a term used to refer to Muslim Bosnians.
User avatar
BHCluster
Posts: 23465
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#767 Re: Svjetski jezik: BOSANSKI JEZIK

Post by BHCluster »

Yug wrote:Haznadar...ni na jednom svjetskom univerzitetu se ne izucava bosanski jezik zasebno vec samo kao Bosnian, Croatian, Serbian grammar,ako vec ima,cak negdje kao na ovom belgijskom naglase bosnian ili bosniak.U srpskom i hrvatskom jeziku bosnian language se prevodi kao bosnjacki jezik,u bosanskom jeziku kao bosanski i nema potrebe za nekom dramom,vazno je da djeca budu pismena na BHS najbolje tako.

http://www.vanderbilt.edu/csls/lctlangs/bosnian.php

BOSNIAN (Bosanski or Bosniak)
Bosnian is one of the three official languages spoken in Bosnia-Herzegovina due to its mixed population (Muslim Bosnians, Croats, and Bosnian Serbs). Along with Croatian, Slovene, Serbian, and Montenegrin, Bosnian belongs to the western group of the South Slavic Languages. Before the breakup of Yugoslavia, Bosnian was included (as well as Croatian and Serbian) in a language called "Serbo-Croatian." This is a language rich in loan words not only from other European languages but also from Turkish, Arabic, and Persian. The most basic division within Serbo-Croatian is based on three main dialects, whose names derive from the word used for "what" in each dialect (što, ča and kaj): štokavian, čakavian and kajkavian. Bosnian, like Serbian and Montenegrin, uses the štokavian.
After Yugoslavia split up into separate and independent states, the Serbo-Croatian language was replaced by three languages known as Bosnian, Croatian, and Serbian (Montenegrin would join this group after Montenegro's proclamation of independence).


Even though Serbo-Croatian has always had a common core—a basic system with several different local implementations—there are three main features that distinguish Bosnian from the others:

The alphabet: Bosnian uses the Latin alphabet almost exclusively, but Cyrillic is also officially recognized and used.
Pronunciation: The main pronunciation difference is also reproduced in the spelling. Standard Bosnian uses only the "ijekavian" pronunciation, which is spoken and written as "je" or "ije." E.g: "mlijeko" (milk) instead of the Serbian "mleko."
Vocabulary: There are a few words marked as typically Bosnian.

1."Bosniak" is the preferred term in some circles. This is also a term used to refer to Muslim Bosnians.
Kojim krugovima veliko hrvatsko-srpskim mozda? Zanimljiv je i opis gradjana BiH.
Yug
Posts: 1887
Joined: 02/06/2013 15:52

#768 Re: Svjetski jezik: BOSANSKI JEZIK

Post by Yug »

ovo ti je lafe stranica belgijskog univerziteta :)
User avatar
BHCluster
Posts: 23465
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#769 Re: Svjetski jezik: BOSANSKI JEZIK

Post by BHCluster »

Yug wrote:ovo ti je lafe stranica belgijskog univerziteta :)
Onda je sve ok. :lol: Pogledaj "lafe" kako je napisano? :lol:
Last edited by BHCluster on 13/11/2015 12:36, edited 1 time in total.
User avatar
Putnik ali stvarno
Posts: 842
Joined: 12/02/2015 14:57
Location: on the ride

#770 Re: Svjetski jezik: BOSANSKI JEZIK

Post by Putnik ali stvarno »

BHCluster wrote:Image
Strana br. 12.
Wtf

samo 37% je govorilo Bosanski

63,3% odbornika se izjasnilo za neovisnost BiH, a 37% se nije izjasnilo ili je bilo protiv

znaci ovi sto su govorili Bosanski, cetalji, salonci....

Situacija je bila osebujno slozena, sreca danas je nebo granica :run:
User avatar
Putnik ali stvarno
Posts: 842
Joined: 12/02/2015 14:57
Location: on the ride

#771 Re: Svjetski jezik: BOSANSKI JEZIK

Post by Putnik ali stvarno »

.
Last edited by Putnik ali stvarno on 13/11/2015 20:46, edited 1 time in total.
User avatar
BHCluster
Posts: 23465
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#772 Re: Svjetski jezik: BOSANSKI JEZIK

Post by BHCluster »

Putnik ali stvarno wrote:
BHCluster wrote:Image
Strana br. 12.
Wtf

samo 37% je govorilo Bosanski

63,3% odbornika se izjasnilo za neovisnost BiH, a 37% se nije izjasnilo ili je bilo protiv

znaci ovi sto su govorili Bosanski, cetalji, salonci....

Situacija je bila osebujno slozena, sreca danas je nebo granica :run:
A Srpskim 18% Hrvatskim 13%... O cemu se tu radi hebiga zajebali se :lol:
User avatar
Putnik ali stvarno
Posts: 842
Joined: 12/02/2015 14:57
Location: on the ride

#773 Re: Svjetski jezik: BOSANSKI JEZIK

Post by Putnik ali stvarno »

BHCluster wrote:
Putnik ali stvarno wrote:
BHCluster wrote:Image
Strana br. 12.
Wtf

samo 37% je govorilo Bosanski

63,3% odbornika se izjasnilo za neovisnost BiH, a 37% se nije izjasnilo ili je bilo protiv

znaci ovi sto su govorili Bosanski, cetalji, salonci....

Situacija je bila osebujno slozena, sreca danas je nebo granica :run:
A Srpskim 18% Hrvatskim 13%... O cemu se tu radi hebiga zajebalise :lol:
Suknu ga ti meni pravo jarane,

ostaje mi da sa jedom konstatujem da se slican odnos ispoljio I u stanovnika bliskih svjetonazora koji se izjasnise da romore

Muslimanskim (2545) & Islamskim (454), which makes the total of 2999 ea comparing to those who thought to speak

Pravoslavnim 232 & Katolickim 130, which again makes the total of 362 ea only.

Veoma zanimljivo, mislim da ovo zasluzuje dublju analizu, a bogumi I strucnu pomoc ali srecom to je proslost, dobar deo sludjenih vec je odradila biologija....

Odoh da kupim srpsko hrvatski objasnidbeni rijecnik, da probam naci izraza svome bolu nakon suocenja sa bolnom istinom nase povijesne zbilje
User avatar
muha_sa
Posts: 128718
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#774 Re: Svjetski jezik: BOSANSKI JEZIK

Post by muha_sa »

Image
stari grad Visegrad
Posts: 2215
Joined: 23/03/2009 18:35

#775 Re: Svjetski jezik: BOSANSKI JEZIK

Post by stari grad Visegrad »

Ova odluka suda u rs je sramna i bezobrazna, takodje i glupa. Sudija je glup, vjerovatno je sljago sa planenine gdje su mu roditelji cuvali ovce ne poznaje osnovna ljudska prava.

Diskriminacija djece i roditelja i laziranje naziva Bosanskog jezika se treba dati na sud u Strasburgu, Sud za ljudksa prava.
Sud u Banja Luci: Pravno gledajući bosanski jezik u RS-u ne postoji
22. Januar 2016

Sud u Banja Luci: Pravno gledajući bosanski jezik u RS-u ne postoji 0
Osnovni sud u Banja Luci donio je Presudu i odbio tužbeni zahtjev roditelja i učenika iz Konjević Polja u vezi sa utvrđenjem diskriminacije u odnosu na pravo na školovanje na bosanskom jeziku.
Sud u Banja Luci: Pravno gledajući bosanski jezik u RS-u ne postoji

Sud je u svojoj Presudi, između ostalog, zaključio da se privremeni Sporazum o zadovoljenju posebnih potreba i prava djece povratnika, potpisan 2002. godine između dva entitetska ministarstva obrazovanja, više ne primijenjuje i nema dejstvo .

Nadalje, utvrđeno je da tužitelji nisu uspijeli dokazati da se u RS-u i u Osnovnoj školi "Petar Đokić" u Konjević Polju ne predaje isključivo na srpskoj jeziku, ne postoje službeni udžbenici samo na srpskoj jeziku i ćirilici, te da učitelji i nastavnici ne drže nastavu na srpskoj jeziku.

Također, sud je utvrdio da u RS-u pravno ne postoji "bosanski jezik", već samo "jezik bošnjačkog naroda". U presudi je navedeno da razlike između sva tri službena jezika nisu ni najmanja komunikacijska prepreka između djece. Sud je, upućujući na mišljenje određenih lingvista, ukazao da je u pitanju "isti jezik koji se različito 'zove'", a naziv jezika ne može biti razlog za diskriminaciju.

Samim tim, sud je odbio i navode da je tužiocima povrijeđeno pravo na održiv povratak u RS i pravo na njegovanje vlastitog identiteta.

Protiv ove Presude, roditelji i učenici iz Konjević Polja će uložiti žalbu Okružnom sudu u Banja Luci iz razloga što je sud, po našem ubjeđenju, protivzakonito prebacio teret dokazivanja na tužitelje u postupku diskriminacije, dok je negirao priznanje i suočavanje sa notornim i opštepoznatim činjenicama u RS-u, zbog kojih se već dugo vodi intenzivna javna rasprava u BiH, a to je negiranje prava na bosanski jezik, negiranje prava na obrazovanje na bosanskom jeziku i negiranje prava na udžbenike i nastavu na bosanskom jezicima za one čiji je to maternji jezik, saopćio je Nedim Ademović, advokat roditelja bošnjačke djece iz Konjević Polja.
Post Reply