Svjetloodbojni prsluk za motocikliste? Da li?

Podforum za motocikliste...
direstraits0078
Posts: 5231
Joined: 22/12/2011 14:41

#26 Re: Svjetloodbojni prsluk za motocikliste? Da li?

Post by direstraits0078 »

Donja slika C-tek, odlicno radi posao, mada su nesto skuplji od prosjeka.
esso_sa
Posts: 1667
Joined: 29/10/2005 16:20
Location: U 'Namu

#27 Re: Svjetloodbojni prsluk za motocikliste? Da li?

Post by esso_sa »

exliberal-ex wrote: Mogao sam I ja izac ranije ali vjeruj mi mrsko mi stavljat bateriju, izvadim je kad krene zima I onda je prikopcam na punjac, naspem stabilizator za gorivo I nemicem ga dok neotopli ali ove godine je bas rano otoplilo, ustvari nismo ni imali neku zajebanu zimu...samo jednu stvar sam primjetio posto imam open face kacigu, prljave ceste , leti prasina I kamencici u oci nemozes da gledas...a ni vozaci se jos nisu navikli da vide motore...uskoro...za koju sedmicu krecemo svaki dan na posao :)
Pocetak sezone je uvijek dosta gori od kraja, bas zbog prljave ceste i tone kamencica... Proslu godinu sam vozio svaki dan sve do pocetka decembra, ali ove se jos nisam provozao. Bolje malo sacekati da pociste pijesak i kamencice i ono najbitnije - da padne bar jedna solidna kisa koja ce saprati svu nakupljenu mast, sol i prljavstinu sa ceste :thumbup:
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#28 Re: Svjetloodbojni prsluk za motocikliste? Da li?

Post by exliberal-ex »

TouringBiker wrote:
exliberal-ex wrote: Ja nemam prikljucak blizu tako da moram da izvadim bateriju inace nakon 2-3 mjeseca padne skroz
Prije par mjeseci sam instalirao central stand pa sad na miru mogu da ga podignem I ocistim lanac
Pa mozes kad budes vracao bateriju ugraditi ovakav prikljucak za punjac - manje-vise sve firme koje proizvode punjace specificno namjenjene za motocikle nude ga i za svoj punjac. Ja recimo dok nisam imao garaze, znao sam pruziti kabel za struju s prozora zgrade do motora, punjac staviti u kofer sa strane motora i unutra ga prikljuciti na struju, i onda prikacim na ovu uticnicu, ostavim tako preko noci da se puni. Svakom koferu se moze dovoljno razmaknuti izmedju poklopca i glavnog dijela na motoru, da se mogu provuci kablovi.

Image
Image
nisi me dobro razumio, nije problem ubacit ove kablove, kod triumfa ima specificno mjesto gdje se oni ubace ali je problem sto fizicki nemem elekticnu uticnicu u garazi gdje parkiram...to je jedini razlog sto je vadim
Da zivim u kuci lako bi ja sa tim ali posto je condo...neda board da se nista pravi mimo odobrenja :-) , nesto su govorili da ce instalirat uticnice jer su neki sto imaju one priuse trazili da mogu da pune auta na parkingu
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#29 Re: Svjetloodbojni prsluk za motocikliste? Da li?

Post by exliberal-ex »

esso_sa wrote:
exliberal-ex wrote: Mogao sam I ja izac ranije ali vjeruj mi mrsko mi stavljat bateriju, izvadim je kad krene zima I onda je prikopcam na punjac, naspem stabilizator za gorivo I nemicem ga dok neotopli ali ove godine je bas rano otoplilo, ustvari nismo ni imali neku zajebanu zimu...samo jednu stvar sam primjetio posto imam open face kacigu, prljave ceste , leti prasina I kamencici u oci nemozes da gledas...a ni vozaci se jos nisu navikli da vide motore...uskoro...za koju sedmicu krecemo svaki dan na posao :)
Pocetak sezone je uvijek dosta gori od kraja, bas zbog prljave ceste i tone kamencica... Proslu godinu sam vozio svaki dan sve do pocetka decembra, ali ove se jos nisam provozao. Bolje malo sacekati da pociste pijesak i kamencice i ono najbitnije - da padne bar jedna solidna kisa koja ce saprati svu nakupljenu mast, sol i prljavstinu sa ceste :thumbup:

Isti sam ti...vukao sam do kraja novembra ali je onda bilo vrijeme da se parkira....kod nas su vec uveliko poceli mesti ceste , kisa je dobro oprala ali vise me strah vozaca koji se nisu navikli na dvotockase , otoplilo je naglo pa su biciklisti poceli da iskacu ko padobranci i onda oni bjeze od njih a nas ignorisu...nei dan me zena fino izgura iz trake...djaba sviraj , djaba auspuh backfire ...nope...na semaforu ja stao i gledam u nju ona posteno kaze izivini...bjezla sam od elektricnog bicikla nisam te vidjela...ajde posteno barem :thumbup:
TouringBiker
Posts: 1271
Joined: 03/04/2013 21:52
Grijem se na: Struju

#30 Re: Svjetloodbojni prsluk za motocikliste? Da li?

Post by TouringBiker »

exliberal-ex wrote: nisi me dobro razumio, nije problem ubacit ove kablove, kod triumfa ima specificno mjesto gdje se oni ubace ali je problem sto fizicki nemem elekticnu uticnicu u garazi gdje parkiram...to je jedini razlog sto je vadim
Da zivim u kuci lako bi ja sa tim ali posto je condo...neda board da se nista pravi mimo odobrenja :-) , nesto su govorili da ce instalirat uticnice jer su neki sto imaju one priuse trazili da mogu da pune auta na parkingu
He he pa jei ti procitao sta sam ja napisao? Da prije, dok ni ja nisam imao garazu, pruzio bih 25 m dug kabel za struju sa prozora do motora, Punjac i uticnicu kabela u bocni kofer na motoru, zakljucas - i punis do jutra :lol:
TouringBiker
Posts: 1271
Joined: 03/04/2013 21:52
Grijem se na: Struju

#31 Re: Svjetloodbojni prsluk za motocikliste? Da li?

Post by TouringBiker »

exliberal-ex wrote:
esso_sa wrote: Isti sam ti...vukao sam do kraja novembra ali je onda bilo vrijeme da se parkira....kod nas su vec uveliko poceli mesti ceste , kisa je dobro oprala ali vise me strah vozaca koji se nisu navikli na dvotockase , otoplilo je naglo pa su biciklisti poceli da iskacu ko padobranci i onda oni bjeze od njih a nas ignorisu...nei dan me zena fino izgura iz trake...djaba sviraj , djaba auspuh backfire ...nope...na semaforu ja stao i gledam u nju ona posteno kaze izivini...bjezla sam od elektricnog bicikla nisam te vidjela...ajde posteno barem :thumbup:
Poceli su i ovdje da ciste, vidjam i one iz KP "Rad" sa metlama i specijalne kamioncice sa kruznim metlama za ciscenje ceste, ali oni taman pomeli, a i prosli i ovaj vikend opet snijeg.

A biciklisti su i po Sarajevu katastrofa - bezobrazni i ne obaziru se ni na kakve propise. Kad im odgovara jedno ponasaju se kao pjesaci, a kad drugo kao vozila u saobracaju. Voze jednosmjernom ulicom u suprotnom smjeru, prolaze kroz crveno kao da ga i nema. Hvala Bogu da jos nisu bezobrazni kao u Holandiji, tamo najvecu prednost na kruznom toku saobracaja imaju - biciklisti.
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#32 Re: Svjetloodbojni prsluk za motocikliste? Da li?

Post by exliberal-ex »

TouringBiker wrote:
exliberal-ex wrote:
esso_sa wrote: Isti sam ti...vukao sam do kraja novembra ali je onda bilo vrijeme da se parkira....kod nas su vec uveliko poceli mesti ceste , kisa je dobro oprala ali vise me strah vozaca koji se nisu navikli na dvotockase , otoplilo je naglo pa su biciklisti poceli da iskacu ko padobranci i onda oni bjeze od njih a nas ignorisu...nei dan me zena fino izgura iz trake...djaba sviraj , djaba auspuh backfire ...nope...na semaforu ja stao i gledam u nju ona posteno kaze izivini...bjezla sam od elektricnog bicikla nisam te vidjela...ajde posteno barem :thumbup:
Poceli su i ovdje da ciste, vidjam i one iz KP "Rad" sa metlama i specijalne kamioncice sa kruznim metlama za ciscenje ceste, ali oni taman pomeli, a i prosli i ovaj vikend opet snijeg.

A biciklisti su i po Sarajevu katastrofa - bezobrazni i ne obaziru se ni na kakve propise. Kad im odgovara jedno ponasaju se kao pjesaci, a kad drugo kao vozila u saobracaju. Voze jednosmjernom ulicom u suprotnom smjeru, prolaze kroz crveno kao da ga i nema. Hvala Bogu da jos nisu bezobrazni kao u Holandiji, tamo najvecu prednost na kruznom toku saobracaja imaju - biciklisti.
Eh moj touring....da ih vidis kod mene
imas par "glavnih " grupa
Environment friendly iliti hipster...bradice i brade, moderne kape i zene bez grudnjaka ...natovare djecu u ona kolica pa na glavnu cestu..mene znoj oblije svaki put ...kad se sretnemo na semaforu ja ih pitam kako ih nije strah djecu slepat u kolicima bez ikakve zastite dovoljna je sekunda da neko zakaci kolica i ode sve u materinu, par puta sam ih bas unezgdio kad sam ih tako javno pitao...pa znas treba saobracaj da se regulise...slazem se ali dali je zivot tvog djeteta manje vrijedan od tih nekih ideala...

oni rekreativci sto krenu da voze ali moraju da budu najbrzi, preticu one sporije ali negledaju ima li ko, prosle godine sam imao obracun sa jednim sto je tako izletio ispred mene i ja kad sam mu svirnuo on mi prst pokaza bez i gledanja.....i ja ga preteknem i stanem cek malo lolo....poce se kurcit sta ja...sto mi prst pokaza, sto si izletio pred mene i ja moram da kocim da te nepokupim...znas ja...murija ...vidjeli sta se desilo, stao drot ajde ti sa strane i kaze drot vidjeli smo sta je bilo on ce dobit tiket ali i ti bi trebao sto si stao...nemoj vise...i ja vozim motor ...njemu pukose tiket ja se izvukoh.

kuriri....e za njih nevaze nikakva pravila...oni prolaze kroz crveno, kontra saobracaja...zna murija napravit akcije i njih ganjat ali jebiga povezani su telefonima i odmah jave jedni drugima...dosta njih su narkomani...ko ce vozit biciklo na -20...

i najgori od svih....e bike
oni sto voze samo ljeti su i boze pomozi ali oni sto voze non stop...oni su brzi od bicikala pa voze cas po cesti cas po bike stazi....dosta od njih su alkoholicar sto su izgubili vozacku jer su pili a sad mogu da svrljaju kako im volja, nadam se da ce ih natjerat da registruju i da imaju neko osiguranje...dosta su brzi i tihi , sam sibnu pored tebe :evil:
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#33 Re: Svjetloodbojni prsluk za motocikliste? Da li?

Post by exliberal-ex »

TouringBiker wrote:
exliberal-ex wrote:
esso_sa wrote: Isti sam ti...vukao sam do kraja novembra ali je onda bilo vrijeme da se parkira....kod nas su vec uveliko poceli mesti ceste , kisa je dobro oprala ali vise me strah vozaca koji se nisu navikli na dvotockase , otoplilo je naglo pa su biciklisti poceli da iskacu ko padobranci i onda oni bjeze od njih a nas ignorisu...nei dan me zena fino izgura iz trake...djaba sviraj , djaba auspuh backfire ...nope...na semaforu ja stao i gledam u nju ona posteno kaze izivini...bjezla sam od elektricnog bicikla nisam te vidjela...ajde posteno barem :thumbup:
Poceli su i ovdje da ciste, vidjam i one iz KP "Rad" sa metlama i specijalne kamioncice sa kruznim metlama za ciscenje ceste, ali oni taman pomeli, a i prosli i ovaj vikend opet snijeg.

A biciklisti su i po Sarajevu katastrofa - bezobrazni i ne obaziru se ni na kakve propise. Kad im odgovara jedno ponasaju se kao pjesaci, a kad drugo kao vozila u saobracaju. Voze jednosmjernom ulicom u suprotnom smjeru, prolaze kroz crveno kao da ga i nema. Hvala Bogu da jos nisu bezobrazni kao u Holandiji, tamo najvecu prednost na kruznom toku saobracaja imaju - biciklisti.
Touring jedno pitanje da neotvaram novu temi

Ja vecinu vremena vozim kroz grad i nekad zaglavim da se nemicem po par minuta ni metra
Nekad drzim kvacilo pritisnuto ali nekad dosadi pa ga prebacim u neutral, pitanje je sta je ispravnije i bolje za motor.
Znas kad prebacis iz neutral u prvu kako mjenjac " udari" , dali to ima utjecaj na mjenjac i kvacilo ili je ok?
hali gali halid
Posts: 2377
Joined: 08/10/2007 22:45

#34 Re: Svjetloodbojni prsluk za motocikliste? Da li?

Post by hali gali halid »

Imam jedno pitanje. Koja je osnovna oprema za motociklistu? Znaci zaustavi me policajac, sta moram imati od opreme?
TouringBiker
Posts: 1271
Joined: 03/04/2013 21:52
Grijem se na: Struju

#35 Re: Svjetloodbojni prsluk za motocikliste? Da li?

Post by TouringBiker »

exliberal-ex wrote: Touring jedno pitanje da neotvaram novu temi

Ja vecinu vremena vozim kroz grad i nekad zaglavim da se nemicem po par minuta ni metra
Nekad drzim kvacilo pritisnuto ali nekad dosadi pa ga prebacim u neutral, pitanje je sta je ispravnije i bolje za motor.
Znas kad prebacis iz neutral u prvu kako mjenjac " udari" , dali to ima utjecaj na mjenjac i kvacilo ili je ok?
Koliko znam, ako drzis tako dugo stegnuto kvacilo negativno utice na sajlu kvacila. Jbg prebacivanje iz neutral u pravu je najnormalnija operacija, kod nekih motora je to malo bucnije i napravi "klonk" (tipicno za BMW), kod nekih mekse. Ako motor ima hidraulicno kvacilo, onda nema ni tih problema sa trosenjem sajle
TouringBiker
Posts: 1271
Joined: 03/04/2013 21:52
Grijem se na: Struju

#36 Re: Svjetloodbojni prsluk za motocikliste? Da li?

Post by TouringBiker »

hali gali halid wrote:Imam jedno pitanje. Koja je osnovna oprema za motociklistu? Znaci zaustavi me policajac, sta moram imati od opreme?
Prsluk (ne na sebi, vec slozen, da se moze obuci ako npr motor ostane u kvaru), prvu pomoc (imaju se kupiti mini kompleti za motoriste), komplet rezervnih sijalica
User avatar
dadoka84
Posts: 3476
Joined: 04/08/2006 00:30

#37 Re: Svjetloodbojni prsluk za motocikliste? Da li?

Post by dadoka84 »

Ja sam baš juče imao bliski susret sa kravom u golfu, izlazi iz sporedne ulice na glavnu i naravno pravo pred mene. Srecom cesta je tu veoma dobra pa sam uspio bez problema zakočiti. Ona izbečila oči i šuti. :evil: Da sam nevidljiv pa hajde, ali upaljeno svijetlo, i kaciga sa fluorescentnim detaljima, jakna kontrastne boje od motora... al džaba.
esso_sa
Posts: 1667
Joined: 29/10/2005 16:20
Location: U 'Namu

#38 Re: Svjetloodbojni prsluk za motocikliste? Da li?

Post by esso_sa »

TouringBiker wrote:
hali gali halid wrote:Imam jedno pitanje. Koja je osnovna oprema za motociklistu? Znaci zaustavi me policajac, sta moram imati od opreme?
Prsluk (ne na sebi, vec slozen, da se moze obuci ako npr motor ostane u kvaru), prvu pomoc (imaju se kupiti mini kompleti za motoriste), komplet rezervnih sijalica
Koliko znam, prema nasem zakonu nista od toga sto si nabrojao nije obavezno imati
TouringBiker
Posts: 1271
Joined: 03/04/2013 21:52
Grijem se na: Struju

#39 Re: Svjetloodbojni prsluk za motocikliste? Da li?

Post by TouringBiker »

esso_sa wrote:
TouringBiker wrote:
hali gali halid wrote:Imam jedno pitanje. Koja je osnovna oprema za motociklistu? Znaci zaustavi me policajac, sta moram imati od opreme?
Prsluk (ne na sebi, vec slozen, da se moze obuci ako npr motor ostane u kvaru), prvu pomoc (imaju se kupiti mini kompleti za motoriste), komplet rezervnih sijalica
Koliko znam, prema nasem zakonu nista od toga sto si nabrojao nije obavezno imati
Sad sam provjerio, DJELIMIČNO tacno - reflektirajuci prsluk moraju imati apsolutno svi, prvu pomoc i sijalice motocikli i skuteri ne, ali posto je to obaveza cim se predje granica (Hrvatska itd) bolje je imati. To nije regulisano zakonom vec "Pravilnikom o dimenzijama, ukupnoj masi i osovinskom opterećenju vozila, o uređajima i opremi koju moraju imati vozila i o osnovnim uvjetima koje moraju ispunjavati uređaji i oprema u saobraćaju na putevima"('Službeni glasnik BiH' 27/07, 54/07, 101/12), ima tekst na strani MUP-a KS.

No jedna je prica sta te zakon obavezuje, a sta treba imati jer to jednostavno iskustvo i zdrav razum nalazu... Pogotovu ako se ide na put. Ovo je jedan dobar podsjetnik:

http://www.jastreb.ch/index.php/savjeti ... motociklom

Ovo je podsjetnik, odnosno spisak stvari i opreme koju bi svaki motociklista trebao imati, ne samo da bi pomogao sebi, nego i drugome ako ustreba. Kada kazem "trebao imati", sasvim je jasno da u vecinu sportskih modela nije moguce staviti niti kutiju sibica, no takodjer je jasno da je na sportskim modelima moguce imati i torbu na rezervoaru ili ruksak na ledjima, tako da ce ipak svaki motociklista sam za sebe odluciti sta su mu prioriteti za ponijeti na put. Nadalje, ovaj listing osnovne opreme se odnosi prije svega na motocikliste koji idu na duzi put izvan mjesta svoga boravka, no bilo bi dobro ako bi i "cafe raceri" imali barem dio od svega ovoga sa sobom i prilikom gradske voznje.

Takodjer je jasno da je nekim bikerima malo alkohola i dobra klopa najvazniji putni set, no ima i onih ozbiljnijih kojima je ovo namijenjeno i koji bi vjerojatno ovaj spisak i prosirili.


1. TEHNIKA

- Set osnovnog alata, prije svega kombinirani set kljesta/noz
- Mala baterijska lampa
- Sprej za reparaturu probusene gume

2. KISNI KOMPLET

- Kisno odijelo
- Kisne rukavice
- Kisne navlake za obucu (ukoliko se nema vodonepropusna obuca)

3. PRVA POMOC: Komplet "Prva pomoc" – set za motocikliste

4. DODATNI SET UZ PRVU POMOC – ovaj set bi trebao da se sastoji od jedne relativno male plasticne vrecice/nesesera, po mogucnosti prozirne, sve nabrojane stvari se stave u tu vrecicu, "bace" negdje u motor i zaboravi se da se ima, dok, ne daj Boze, ne zatreba:

- Marama – najvazniji dio dodatnog seta "prva pomoc"; moze posluziti za svasta, od stvaranja pritiska na rani za sprecavanje krvarenja ili imobilizaciju ruke u slucaju udesa, do zaustavljanja znoja koji ide u oci tokom vrelih dana, ili grijanja vrata kada je hladno....
- Antibiotska mast – za ogrebotine i manje posjekotine
- Kapi za oci – mogu posluziti kao tecnost za ispiranje ociju, ali i kao anti-alergetik jer se nikada ne zna koja nas alergija moze "napasti"
- Pinceta – za izvaditi trn iz stopala (neizvadjen trn moze izazvati ozbiljne komplikacije) ili npr. za odstranjivanje zaoke insekta
- Lipstik za usne – vjetrom osusene usne, a uz to jos izgorjele na suncu mogu zaista biti "pain in the ass"
- Alkoholne maramice – mogu posluziti za svasta
- Mast protiv ujeda i svraba – nikada ne znamo gdje su komarci i ostali kukci
- Mali komplet igla i konac – bili biste izmenadjeni za sta sve moze poluziti, od vadjenja trna iz noge do.....rjesavanja raznih drugih neugodnosti
- Upaljac za cigarete – nikada ne znate za sta moze ustrebati, od privremene sterilizacije pincere ili igle do....ko zna sve cega
- Neuspavljujuci medikamenti protiv alergija (najbolji su instant za otapanje u vodi)
- Neuspavljujuci medikamenti protiv bolova (najbolji su instant za otapanje u vodi)

5. NA KRAJU, NAJVAZNIJE: neka netko uvijek ZNA da ste otisli na put i gdje ste otisli!
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#40 Re: Svjetloodbojni prsluk za motocikliste? Da li?

Post by exliberal-ex »

TouringBiker wrote:
exliberal-ex wrote: Touring jedno pitanje da neotvaram novu temi

Ja vecinu vremena vozim kroz grad i nekad zaglavim da se nemicem po par minuta ni metra
Nekad drzim kvacilo pritisnuto ali nekad dosadi pa ga prebacim u neutral, pitanje je sta je ispravnije i bolje za motor.
Znas kad prebacis iz neutral u prvu kako mjenjac " udari" , dali to ima utjecaj na mjenjac i kvacilo ili je ok?
Koliko znam, ako drzis tako dugo stegnuto kvacilo negativno utice na sajlu kvacila. Jbg prebacivanje iz neutral u pravu je najnormalnija operacija, kod nekih motora je to malo bucnije i napravi "klonk" (tipicno za BMW), kod nekih mekse. Ako motor ima hidraulicno kvacilo, onda nema ni tih problema sa trosenjem sajle

Zahvaljujem....kod mene je isto tako bucno, lupi kad ga ubacim u prvu pa reko da pitam iskusnije.... :thumbup:
TouringBiker
Posts: 1271
Joined: 03/04/2013 21:52
Grijem se na: Struju

#41 Re: Svjetloodbojni prsluk za motocikliste? Da li?

Post by TouringBiker »

exliberal-ex wrote:
TouringBiker wrote:
Koliko znam, ako drzis tako dugo stegnuto kvacilo negativno utice na sajlu kvacila. Jbg prebacivanje iz neutral u pravu je najnormalnija operacija, kod nekih motora je to malo bucnije i napravi "klonk" (tipicno za BMW), kod nekih mekse. Ako motor ima hidraulicno kvacilo, onda nema ni tih problema sa trosenjem sajle

Zahvaljujem....kod mene je isto tako bucno, lupi kad ga ubacim u prvu pa reko da pitam iskusnije.... :thumbup:
BMW su uvijek kritikovali zbog toga i izgleda da su tek sa novim sportskim S 1000 RR to uspjeli rijesiti. Meni vala nikada nije smetalo... I onako je mjenjac kao kod auta, tj. odvojen od masine i sa suhim kvacilom sa jednom plocom lamele, a ne sa toliko lamela koliko i brzina koje plivaju u ulju
Post Reply