Svijest snimljena na hard disk i pitanje vjecnosti

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
MaksprotivMarksa
Posts: 1907
Joined: 28/07/2018 02:34

#1 Svijest snimljena na hard disk i pitanje vjecnosti

Post by MaksprotivMarksa »

Nerijetko cujem ovu ideju o snimanju svijesti na hard disk nekog od racunara, najcesce od pobornika naucno fantasticne literature. Na prvu, ova ideja me odusevila jer samo svijest podrazumjevam pod pojmom zivota, ali kada sam malo bolje razmislio ova ideja me zaprepastila, narocito ako bi ta snimljena svijest mastavila da koegzistira sa drugim svijestima, sa kojima vec egzistira u ovom fizickom zivotu.

Koliko mi zapravo iskreno koegzistiramo sa drugim bicima iz nasih zivota, cak i onim najblizim za koje tvrdimo da nam znace najvise, sa koliko njih bismo bili spremni ostvariti vjecnost, onu realnu kada bi se takva prilika ovakvim uredjajima i tehnologijom ponudila nama kao bicima ogranicenog roka trajanja.

Da li bi ova tehnologija uticala na svijet kakvim ga znamo, da li bi ovo uticalo na nas odnks prema planeti, bliznjim komsijama, da li bi te svijesnosti bile politicki subjekti, kako bi izgledalo drustvo neogranicenog broja svijesti, da li bi doslo do katarze covjecanstva ili do kataklizme. Sta vi mislite sta bi ovakva mogucnost donijela ljudskom rodu i kako bi to uticalo na odnose medju ljudima/svijestima.
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#2 Re: Svijest snimljena na hard disk i pitanje vjecnosti

Post by triconja »

Jaro to ti je glupost jer ti opet valja mrijet, eto sto ce nesto ostat iza tebe, mozda tvoja sjecanja koja ce neki kompjuterskiprogram povlacit kad zatrebaju i to je to.

Znaci besmrtnost nije moguca ako se misli na prebacivanje svijesti nedje drugo, ti umires. Jedino da se omoguci mozda regeneracija mozga na koji je prikopcan sistem koji odrzava mozak u zivotu, eee, i da imas uredjaje koji bi ti slali signale da imas ko cula neka, tek tad bi se moglo pricat o besmrtnosti.
User avatar
Drosera capensis
Posts: 281
Joined: 14/09/2018 14:12

#3 Re: Svijest snimljena na hard disk i pitanje vjecnosti

Post by Drosera capensis »

MaksprotivMarksa wrote:Nerijetko cujem ovu ideju o snimanju svijesti na hard disk nekog od racunara, najcesce od pobornika naucno fantasticne literature. Na prvu, ova ideja me odusevila jer samo svijest podrazumjevam pod pojmom zivota, ali kada sam malo bolje razmislio ova ideja me zaprepastila, narocito ako bi ta snimljena svijest mastavila da koegzistira sa drugim svijestima, sa kojima vec egzistira u ovom fizickom zivotu.

Koliko mi zapravo iskreno koegzistiramo sa drugim bicima iz nasih zivota, cak i onim najblizim za koje tvrdimo da nam znace najvise, sa koliko njih bismo bili spremni ostvariti vjecnost, onu realnu kada bi se takva prilika ovakvim uredjajima i tehnologijom ponudila nama kao bicima ogranicenog roka trajanja.

Da li bi ova tehnologija uticala na svijet kakvim ga znamo, da li bi ovo uticalo na nas odnks prema planeti, bliznjim komsijama, da li bi te svijesnosti bile politicki subjekti, kako bi izgledalo drustvo neogranicenog broja svijesti, da li bi doslo do katarze covjecanstva ili do kataklizme. Sta vi mislite sta bi ovakva mogucnost donijela ljudskom rodu i kako bi to uticalo na odnose medju ljudima/svijestima.
To već odavno nije ideja a svijest se ne prebacuje na hard disk već u neki cloud tj nešto mnogo naprednije od HDD, mislim da su neke stvari pojašnjene u tv seriji Altered Carbon, a čitao sam na nekim talijanskim forum sajtovima da ta tehnologija usađivanja svijesti u tijelo dolazi iz budućnosti i da su mnogi bogati i poznati ljudi ustvari besmrtnici iz budućnosti.Mislim lako je moguće uz odgovarajuću tehnologiju, svijest je samo gomila jedinica i nula.
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#4 Re: Svijest snimljena na hard disk i pitanje vjecnosti

Post by Tomahawk11 »

triconja wrote:Jaro to ti je glupost jer ti opet valja mrijet, eto sto ce nesto ostat iza tebe, mozda tvoja sjecanja koja ce neki kompjuterskiprogram povlacit kad zatrebaju i to je to.

Znaci besmrtnost nije moguca ako se misli na prebacivanje svijesti nedje drugo, ti umires. Jedino da se omoguci mozda regeneracija mozga na koji je prikopcan sistem koji odrzava mozak u zivotu, eee, i da imas uredjaje koji bi ti slali signale da imas ko cula neka, tek tad bi se moglo pricat o besmrtnosti.
Ti opisa

Image
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#6 Re: Svijest snimljena na hard disk i pitanje vjecnosti

Post by triconja »

Tomahawk11 wrote:
triconja wrote:Jaro to ti je glupost jer ti opet valja mrijet, eto sto ce nesto ostat iza tebe, mozda tvoja sjecanja koja ce neki kompjuterskiprogram povlacit kad zatrebaju i to je to.

Znaci besmrtnost nije moguca ako se misli na prebacivanje svijesti nedje drugo, ti umires. Jedino da se omoguci mozda regeneracija mozga na koji je prikopcan sistem koji odrzava mozak u zivotu, eee, i da imas uredjaje koji bi ti slali signale da imas ko cula neka, tek tad bi se moglo pricat o besmrtnosti.
Ti opisa

Image
Jedini nacin koji ne ukljucuje smrt kao tranziciju. Sta mislis jel kad se desi smrt to zaista ista osoba? :mrgreen:
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#7 Re: Svijest snimljena na hard disk i pitanje vjecnosti

Post by Tomahawk11 »

triconja wrote: Jedini nacin koji ne ukljucuje smrt kao tranziciju. Sta mislis jel kad se desi smrt to zaista ista osoba? :mrgreen:
Ne bih o tome šta mislim o ovom na forumu.
User avatar
MaksprotivMarksa
Posts: 1907
Joined: 28/07/2018 02:34

#8 Re: Svijest snimljena na hard disk i pitanje vjecnosti

Post by MaksprotivMarksa »

Drosera capensis wrote:
MaksprotivMarksa wrote:Nerijetko cujem ovu ideju o snimanju svijesti na hard disk nekog od racunara, najcesce od pobornika naucno fantasticne literature. Na prvu, ova ideja me odusevila jer samo svijest podrazumjevam pod pojmom zivota, ali kada sam malo bolje razmislio ova ideja me zaprepastila, narocito ako bi ta snimljena svijest mastavila da koegzistira sa drugim svijestima, sa kojima vec egzistira u ovom fizickom zivotu.

Koliko mi zapravo iskreno koegzistiramo sa drugim bicima iz nasih zivota, cak i onim najblizim za koje tvrdimo da nam znace najvise, sa koliko njih bismo bili spremni ostvariti vjecnost, onu realnu kada bi se takva prilika ovakvim uredjajima i tehnologijom ponudila nama kao bicima ogranicenog roka trajanja.

Da li bi ova tehnologija uticala na svijet kakvim ga znamo, da li bi ovo uticalo na nas odnks prema planeti, bliznjim komsijama, da li bi te svijesnosti bile politicki subjekti, kako bi izgledalo drustvo neogranicenog broja svijesti, da li bi doslo do katarze covjecanstva ili do kataklizme. Sta vi mislite sta bi ovakva mogucnost donijela ljudskom rodu i kako bi to uticalo na odnose medju ljudima/svijestima.
To već odavno nije ideja a svijest se ne prebacuje na hard disk već u neki cloud tj nešto mnogo naprednije od HDD, mislim da su neke stvari pojašnjene u tv seriji Altered Carbon, a čitao sam na nekim talijanskim forum sajtovima da ta tehnologija usađivanja svijesti u tijelo dolazi iz budućnosti i da su mnogi bogati i poznati ljudi ustvari besmrtnici iz budućnosti.Mislim lako je moguće uz odgovarajuću tehnologiju, svijest je samo gomila jedinica i nula.
Nebitno je koja je tehnologija posrijedi, mene zanima u kakve dileme nas dovodi ovakva mogucnost, kada je u pitanju nasa sadasnja egzistencija. Ja iskreno ne vjerujem u ovu mogucnost, ali kao izazov za ljudski rod mi se ovo doima zajsta fantasticnin, dovelo bi naa u situacije primorane iskrenosti jer obecana vjecnost vise ne bi bila samo religijsko duhovni koncept, nego istina sama po sebi, a vjecnost ne mozemk zivjeti u lazi i opsjeni koje smo proizveli u fizickom postojanju zarad olaksane egzistencije.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18504
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#9 Re: Svijest snimljena na hard disk i pitanje vjecnosti

Post by SmokingMan »

Nekako bi se pokušaj "čovjekovog prelaska na viši nivo" u najkraćim crtama mogao definisati poput Mind over matter,što je za današnja tehološka dostignuća izgleda poprilično nedostižno da bi se moglo implementirati,budući da danas postoje još neka neriješena pitanja iz oblasti medicine,fizike,nedovoljnom poznavanju svijeta na mikroskopskom nivou,koji je ujedno i "glavni gradivni blok stvarnosti" u kojoj obitavamo.Vjerovatno je da postoji duboka povezaost između materije i svijesti,kao što postoji velika vjerovatnoća da se informacije u Univerzumu ne mogu izgubiti bez obzira o kakvoj se vrsti raspadanja čvrste materije na čestice radilo.
User avatar
Drosera capensis
Posts: 281
Joined: 14/09/2018 14:12

#10 Re: Svijest snimljena na hard disk i pitanje vjecnosti

Post by Drosera capensis »

MaksprotivMarksa wrote:
Nebitno je koja je tehnologija posrijedi, mene zanima u kakve dileme nas dovodi ovakva mogucnost, kada je u pitanju nasa sadasnja egzistencija. Ja iskreno ne vjerujem u ovu mogucnost, ali kao izazov za ljudski rod mi se ovo doima zajsta fantasticnin, dovelo bi naa u situacije primorane iskrenosti jer obecana vjecnost vise ne bi bila samo religijsko duhovni koncept, nego istina sama po sebi, a vjecnost ne mozemk zivjeti u lazi i opsjeni koje smo proizveli u fizickom postojanju zarad olaksane egzistencije.
Nema tu nikakvih dilema, civilizacija koja ima takva tehnološka dostignuća bilo da dolazi iz budućnosti ili neke druge dimenzije ili kao vanzemaljci, već odavno su odbacili sve dogme tipa religija, bog, moralne dileme tipa kako zašto kad bi i zbog čega tu ne postoje,Oni koji imaju tu tehnologiju su ustvari besmrtni, opet pišem pogledati tv seriju Altered Carbon skoro sve pojašnjeno.

Treba biti otvorenog uma, što je vrlo teško u današnjim sredinama posebno kod nas gdje se sve pojašnjava nekom voljom božijom, tu nastaju strašni nesporazumi sa samim sobom, tako da vjeruješ više onome što svešteno lice kaže nego sebi, dogme su propast čovječanstva barem u prošlosti bile.

Politička i religijska dogma su korjeni svakog većeg sukoba između ljudi.Pristup oružju za masovno uništenje kontrolišu države kojima upravlja dogma i to će na kraju da uništi ljudsku rasu.
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#11 Re: Svijest snimljena na hard disk i pitanje vjecnosti

Post by sadie_forever »

Drosera capensis wrote:
MaksprotivMarksa wrote:
Nebitno je koja je tehnologija posrijedi, mene zanima u kakve dileme nas dovodi ovakva mogucnost, kada je u pitanju nasa sadasnja egzistencija. Ja iskreno ne vjerujem u ovu mogucnost, ali kao izazov za ljudski rod mi se ovo doima zajsta fantasticnin, dovelo bi naa u situacije primorane iskrenosti jer obecana vjecnost vise ne bi bila samo religijsko duhovni koncept, nego istina sama po sebi, a vjecnost ne mozemk zivjeti u lazi i opsjeni koje smo proizveli u fizickom postojanju zarad olaksane egzistencije.
Nema tu nikakvih dilema, civilizacija koja ima takva tehnološka dostignuća bilo da dolazi iz budućnosti ili neke druge dimenzije ili kao vanzemaljci, već odavno su odbacili sve dogme tipa religija, bog, moralne dileme tipa kako zašto kad bi i zbog čega tu ne postoje,Oni koji imaju tu tehnologiju su ustvari besmrtni, opet pišem pogledati tv seriju Altered Carbon skoro sve pojašnjeno.

Treba biti otvorenog uma, što je vrlo teško u današnjim sredinama posebno kod nas gdje se sve pojašnjava nekom voljom božijom, tu nastaju strašni nesporazumi sa samim sobom, tako da vjeruješ više onome što svešteno lice kaže nego sebi, dogme su propast čovječanstva barem u prošlosti bile.

Politička i religijska dogma su korjeni svakog većeg sukoba između ljudi.Pristup oružju za masovno uništenje kontrolišu države kojima upravlja dogma i to će na kraju da uništi ljudsku rasu.
Poznato je da sto vise saznajemo o planeti,svemiri.svemu..vise se cudimo i pitamo KO je ovo napravio+

a ako mislis da se ima nesto spasit poslije smrti,ti zapravo vjerujes u dusu samo je drugacije zoves,a to smao po sebi ukljucuje vjeru

no,koristit cu se ajetom...za sve ima lijeka osim za smrt,to necemo nikad uspjet
User avatar
Drosera capensis
Posts: 281
Joined: 14/09/2018 14:12

#12 Re: Svijest snimljena na hard disk i pitanje vjecnosti

Post by Drosera capensis »

auuuu zdravo tema
User avatar
Dope_Man
Posts: 7754
Joined: 03/06/2016 16:31

#13 Re: Svijest snimljena na hard disk i pitanje vjecnosti

Post by Dope_Man »

Daleko smo mi od ovakve mogucnosti, cak se u nauci cesto postavlja pitanje da li mozak moze ikad u potpunosti shvatiti samog sebe (jer covjek je ipak samo odraz onoga sto mozak radi, a pokusava izucavati taj isti mozak).

No, recimo da se desi mogucnost da naucimo sve sto mozemo, i da ostvarimo transfer svijesti, sjecanja i svega drugog uspjesno iz mozga osobe u neku drugu platformu. Tesko je tu reci da li je to ista osoba ili ne. S jedne strane to nedvojbeno jeste ta osoba. Njena svijest, sjecanja, nacin razmisljanja.. sve se to nastavlja samo u drugom tijelu/masini. Medjutim, tada se otvara mogucnost da napravis i 10 kopija odjednom.. i sve te kopije su u toj pocetnoj tacki ta osoba koja je kopirana, medjutim sve one mogu dalje ostvarivati razlicita iskustva, stjecati razlicita znanja i nakon nekog vremena biti jako razlicite licnosti.. e ko je onda original :gunjastajl:

Uglavnom, ja sam nekad uspio shvatiti da je ljepota upravo u prolaznosti. Vjecnost bi izludila nasu svijest, bar ovakvu kakva jeste sada. Mozda bi drugacije reagovali kad ta svijest ne bi bila u bioloskom mozgu vec u masini, ali onda se i gubi dobar dio onoga sto jesmo. Jedna od kljucnih razlika izmedju masina i covjeka je upravo u toj bioloskoj strani. Kompjuteru ne moze biti dosadno, stanje je il 0 il 1. Mi smo pak pod utjecajem milion hemikalija, ako samo sjedimo i ne radimo nista javlja se dosada jer su nam podrazaji neophodni, a hemija u mozgu mora da puca... to nas cini covjekom. Ako bi izgubili to, ne znam da li bi se mogli zvati covjekom, jer ne bi vise bilo random djela iz ciste dosade vec bi sve bilo stvar neke savrsene racionalnosti. Koliko god ja volio racionalnost i mrzio glupe ljude, upravo iracionalnost koja dolazi iz nase bioloske podloge nas cini time sto jesmo i svijest bi bila isuvise sterilna unutar nekog kompjutera.
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#14 Re: Svijest snimljena na hard disk i pitanje vjecnosti

Post by triconja »

Besmrtnost je nesto sto se ne treba kvartat u pricu o kompjuterima i svijesti. Dusa ti ode bogu na istinu a ostane neka simulacija tebe (naravno koja tesko da ce ikad bit identicna), bukvalno ostanu tvoja sjecanja za dalju upotrebu.

Malo logicki kad se razmisli to i nije toliko efikasno jer se prvo mora to naucit (mislim moras skole zavrsit i nekakvih iskustava skupit da bi od istih bilo neke koristi) a drustvo sa tom tehnologijom bi trebalo da posjeduje ai koji uci eksponencijalno brze nego bilo koji covjek. Znaci hem nepotrebma hem skupa rabota.
User avatar
Drosera capensis
Posts: 281
Joined: 14/09/2018 14:12

#15 Re: Svijest snimljena na hard disk i pitanje vjecnosti

Post by Drosera capensis »

postavio bi neke linkove ali pošto se ne razumijete u prirodu teme i mješate stvari koje su teški spam onda bolje da to ne radim, inače ovde se radi o Transhumanizmu(Svijest snimljena na hard disk i pitanje vjecnosti)

Tako nebi da ulazim u polemike sa osobama koje imaju predrasude i blokade jer će početi lupati uvrede a to nije cilj ove teme, prije svega razumjeti temu pa onda ulazit u rasprave sve ostalo je SPAM.
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#16 Re: Svijest snimljena na hard disk i pitanje vjecnosti

Post by triconja »

Drosera capensis wrote:postavio bi neke linkove ali pošto se ne razumijete u prirodu teme i mješate stvari koje su teški spam onda bolje da to ne radim, inače ovde se radi o Transhumanizmu(Svijest snimljena na hard disk i pitanje vjecnosti)

Tako nebi da ulazim u polemike sa osobama koje imaju predrasude i blokade jer će početi lupati uvrede a to nije cilj ove teme, prije svega razumjeti temu pa onda ulazit u rasprave sve ostalo je SPAM.
Ja sam skonto iz uvoda da se misli na besmrtnost u smislu hajmo mi smjestit nekog na hard disk negdje i eto ga, isti covjek ko sto je i bio.

Naravno da moze nesavrsena kopija tebe koju pokrece neki ai bit nesto slicno kao ti, mozes bit covjek masina, ali ako se u tom procesu desava smrt onda to nisi ti. Dobra igra sa ovom tematikom je soma.
User avatar
Drosera capensis
Posts: 281
Joined: 14/09/2018 14:12

#17 Re: Svijest snimljena na hard disk i pitanje vjecnosti

Post by Drosera capensis »

triconja wrote:
Drosera capensis wrote:postavio bi neke linkove ali pošto se ne razumijete u prirodu teme i mješate stvari koje su teški spam onda bolje da to ne radim, inače ovde se radi o Transhumanizmu(Svijest snimljena na hard disk i pitanje vjecnosti)

Tako nebi da ulazim u polemike sa osobama koje imaju predrasude i blokade jer će početi lupati uvrede a to nije cilj ove teme, prije svega razumjeti temu pa onda ulazit u rasprave sve ostalo je SPAM.
Ja sam skonto iz uvoda da se misli na besmrtnost u smislu hajmo mi smjestit nekog na hard disk negdje i eto ga, isti covjek ko sto je i bio.

Naravno da moze nesavrsena kopija tebe koju pokrece neki ai bit nesto slicno kao ti, mozes bit covjek masina, ali ako se u tom procesu desava smrt onda to nisi ti. Dobra igra sa ovom tematikom je soma.
Ti stvarno ne razumiješ temu :(
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#18 Re: Svijest snimljena na hard disk i pitanje vjecnosti

Post by triconja »

Drosera capensis wrote:
triconja wrote:
Drosera capensis wrote:postavio bi neke linkove ali pošto se ne razumijete u prirodu teme i mješate stvari koje su teški spam onda bolje da to ne radim, inače ovde se radi o Transhumanizmu(Svijest snimljena na hard disk i pitanje vjecnosti)

Tako nebi da ulazim u polemike sa osobama koje imaju predrasude i blokade jer će početi lupati uvrede a to nije cilj ove teme, prije svega razumjeti temu pa onda ulazit u rasprave sve ostalo je SPAM.
Ja sam skonto iz uvoda da se misli na besmrtnost u smislu hajmo mi smjestit nekog na hard disk negdje i eto ga, isti covjek ko sto je i bio.

Naravno da moze nesavrsena kopija tebe koju pokrece neki ai bit nesto slicno kao ti, mozes bit covjek masina, ali ako se u tom procesu desava smrt onda to nisi ti. Dobra igra sa ovom tematikom je soma.
Ti stvarno ne razumiješ temu :(
Haman. Mozes li ti reci sta za tebe znaci prelazak na neki drugi medij? Znas li kako radi memorija i procesor? Znas li sta znaci programirat?
Hakiz
Posts: 39899
Joined: 30/07/2015 20:01

#19 Re: Svijest snimljena na hard disk i pitanje vjecnosti

Post by Hakiz »

Drosera capensis wrote:
triconja wrote:
Drosera capensis wrote:postavio bi neke linkove ali pošto se ne razumijete u prirodu teme i mješate stvari koje su teški spam onda bolje da to ne radim, inače ovde se radi o Transhumanizmu(Svijest snimljena na hard disk i pitanje vjecnosti)

Tako nebi da ulazim u polemike sa osobama koje imaju predrasude i blokade jer će početi lupati uvrede a to nije cilj ove teme, prije svega razumjeti temu pa onda ulazit u rasprave sve ostalo je SPAM.
Ja sam skonto iz uvoda da se misli na besmrtnost u smislu hajmo mi smjestit nekog na hard disk negdje i eto ga, isti covjek ko sto je i bio.

Naravno da moze nesavrsena kopija tebe koju pokrece neki ai bit nesto slicno kao ti, mozes bit covjek masina, ali ako se u tom procesu desava smrt onda to nisi ti. Dobra igra sa ovom tematikom je soma.
Ti stvarno ne razumiješ temu :(
A da nam ti temu objasniš jednostavnim jezikm, kako bi i mi glupani kakvi jesmo mogli razumjeti.

Ne znam kako si mislio da ti, biće više razine, spustiš se toliko nisko da sa nama, nedostojnima tvoje grandioznosti, pokušaš razgovarati.

Idi među ostale bogove, nas smrtnike ostavi da se patimo kao do sada.

O, vrhovni svešteniče svijesti.

P. S. Ali morao bi se prvo i sam malo updateovati (da li se tako kaže, oprosti ako sam pogriješio, nisam toliko pametan), naime hard diskovi su, ipak, pomalo zastarjela tehnologija...
User avatar
Drosera capensis
Posts: 281
Joined: 14/09/2018 14:12

#20 Re: Svijest snimljena na hard disk i pitanje vjecnosti

Post by Drosera capensis »

napisah transhumanizam, da si čitao jasno bi ti bilo da je pokretač teme pogrešno dao naslov teme i da ne bih uopšte ulazio u rasprave sa vama ovde, koga je interesovalo dobio je linkove.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18504
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#21 Re: Svijest snimljena na hard disk i pitanje vjecnosti

Post by SmokingMan »

Drosera capensis wrote:postavio bi neke linkove ali pošto se ne razumijete u prirodu teme i mješate stvari koje su teški spam onda bolje da to ne radim, inače ovde se radi o Transhumanizmu(Svijest snimljena na hard disk i pitanje vjecnosti)

Tako nebi da ulazim u polemike sa osobama koje imaju predrasude i blokade jer će početi lupati uvrede a to nije cilj ove teme, prije svega razumjeti temu pa onda ulazit u rasprave sve ostalo je SPAM.
Transhumanizam ne podrazumjeva samo prebacivanje svijesti na HDD nekog super kvatnog računara!
User avatar
Drosera capensis
Posts: 281
Joined: 14/09/2018 14:12

#22 Re: Svijest snimljena na hard disk i pitanje vjecnosti

Post by Drosera capensis »

kao što sam napisao pokretač teme je pogrješio u naslovu nema to veze sa HDD
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#23 Re: Svijest snimljena na hard disk i pitanje vjecnosti

Post by triconja »

Uzmimo da se prica o poboljsavanju covjeka na bilo kakav nacin, jal medicinom jal tehnologijom i zanemarimo digitalizaciju i onda mozemo pricati o cemu bi drosera htio.

Gledao sam na yt kako neki sklop mjeri impulse koje zoharova noga salje kad je odvoje od tijela i dosao sam do zakljicka da bi se mogla napraviti pomagala koja su ista kao organ kad bi se znalo sta ustvari organizam salje, tj. kakve signale i kad bi se znalo sta taj dio salje u mozak. Onda sam razmisljao kad bi se to skontalo onda bi se mogli i dodatni organi prikaciti na covjeka ili jednostavno prekinuti taj put od mozga nadalje i postaviti neki sklop koji ce slati signale. Ovo je samo nacin gdje bi se koristio spoj covjek tehnologija a sto se tice farmaceutike i tu ima napretka koliko hoces jer se stalno otkriva nesto novo u vezi covjekovog organizma.

Nekako mi izraz transhcovjek zvuci nepotrebno u slucaju da se poboljsa neko culo ili produzi zivot jer to ljudi rade od postanka pa do danas.
Hakiz
Posts: 39899
Joined: 30/07/2015 20:01

#24 Re: Svijest snimljena na hard disk i pitanje vjecnosti

Post by Hakiz »

triconja wrote:Uzmimo da se prica o poboljsavanju covjeka na bilo kakav nacin, jal medicinom jal tehnologijom i zanemarimo digitalizaciju i onda mozemo pricati o cemu bi drosera htio.

Gledao sam na yt kako neki sklop mjeri impulse koje zoharova noga salje kad je odvoje od tijela i dosao sam do zakljicka da bi se mogla napraviti pomagala koja su ista kao organ kad bi se znalo sta ustvari organizam salje, tj. kakve signale i kad bi se znalo sta taj dio salje u mozak. Onda sam razmisljao kad bi se to skontalo onda bi se mogli i dodatni organi prikaciti na covjeka ili jednostavno prekinuti taj put od mozga nadalje i postaviti neki sklop koji ce slati signale. Ovo je samo nacin gdje bi se koristio spoj covjek tehnologija a sto se tice farmaceutike i tu ima napretka koliko hoces jer se stalno otkriva nesto novo u vezi covjekovog organizma.

Nekako mi izraz transhcovjek zvuci nepotrebno u slucaju da se poboljsa neko culo ili produzi zivot jer to ljudi rade od postanka pa do danas.
http://sciencenordic.com/brain-controll ... ted-nerves
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#25 Re: Svijest snimljena na hard disk i pitanje vjecnosti

Post by triconja »

Hakiz wrote:
triconja wrote:Uzmimo da se prica o poboljsavanju covjeka na bilo kakav nacin, jal medicinom jal tehnologijom i zanemarimo digitalizaciju i onda mozemo pricati o cemu bi drosera htio.

Gledao sam na yt kako neki sklop mjeri impulse koje zoharova noga salje kad je odvoje od tijela i dosao sam do zakljicka da bi se mogla napraviti pomagala koja su ista kao organ kad bi se znalo sta ustvari organizam salje, tj. kakve signale i kad bi se znalo sta taj dio salje u mozak. Onda sam razmisljao kad bi se to skontalo onda bi se mogli i dodatni organi prikaciti na covjeka ili jednostavno prekinuti taj put od mozga nadalje i postaviti neki sklop koji ce slati signale. Ovo je samo nacin gdje bi se koristio spoj covjek tehnologija a sto se tice farmaceutike i tu ima napretka koliko hoces jer se stalno otkriva nesto novo u vezi covjekovog organizma.

Nekako mi izraz transhcovjek zvuci nepotrebno u slucaju da se poboljsa neko culo ili produzi zivot jer to ljudi rade od postanka pa do danas.
http://sciencenordic.com/brain-controll ... ted-nerves
Jos je to u fazi nastanka, uglavnom se pocinje eksperimentisati nad ljudima. Prije par godina bio je neki covjek kojem su tako nesto uradili i koji je mogao kontrolisati tu ruku jedno vrijeme. Jos je to dosta primitivno, zato je zanimljivo eksperimentisati sa tim stvarima.

Koliko miseva zaplati zivotom dok se ne dobije zeljeni rezultat sa tim pomagalima, ali sve za nauku i napredak.
Post Reply