Svi smo mi Sandžaklije...

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

User avatar
Byskell
Posts: 36
Joined: 15/07/2014 00:03
Location: Tuzla

#1 Svi smo mi Sandžaklije...

Post by Byskell »

Skoro sam upoznao jednog mudrog starca koji mi je pričao o historiji Bošnjačkog naroda. Na kraju mi dedo reče "Svi smo mi Sandžaklije..." :?

P.S. Ostao sam zaprepašten nekim informacijama koje sam pronašao na netu. Šta Vi mislite o svemu? :run:

1865 godine donesena je uredba za Bosanski vilajet. Po članu 2 te uredbe opet je obnovljen Bosanski vilajet u jednu provinciju koji je bio podijeljen na 7 Sandžaka: 1) Sarajevski, 2) Travnički, 3) Bihaćki, 4) Banjalučki, 5) Zvornički sa sjedištem u Tuzli, 6) Novopazarski sa sjedištem u Sjenici i 7) Hercegovački sa sjedištem u Mostaru.

1) Sarajevski Sandžak dijelio se na sedam kaza i to Sarajevo, Fojnica, Visoko, Kladanj, Rogatica, Višegrad i Čajniče

2) Zvornički Sandžak dijelio se na kaze: Donja Tuzla, Gradačac, Brčko. Bijeljina, Zvornik, Srebrenica, Vlasenica, Maglaj i Gračanica

3) Travnički Sandžak bio je podijeljen na kaze: Travnik, Jajce, Prusac, kasnije sjedište preneseno u Donji Vakuf, Glamoč, Duvno i Livno

4) Banjalučki Sandžak imao je kaze: Banjaluka, Gradiška, Derventa, Tešanj i Žepče

5) Bihaćki Sandžak dijelio se na kaze: Bihać, Petrovac, Ostrožac sa sjedistem u Ćazinu, Kostajnica, Stari Majdan, Prijedor, Krupa i Ključ

6) Hercegovački Sandžak dijelio se na kaze: Mostar, Nevesinje, Trebinje, Stolac,Bileća, Niksić, Gacko, Foca, Konjic, Ljubuški i Piva

7) Novopazarski Sandžak imao je kaze: Novi Pazar, Sjenica, Pljevlja, Nova Varoš, Prijepolje, Bijelo Polje, Mitrovica, Berane, Kolašin i Trgovište
User avatar
bordo gandalf
Posts: 9909
Joined: 15/05/2009 12:07
Location: Mi smo Saraj'vo, izvolite se braniti
Grijem se na: Gree Hansol 12

#2 Re: Svi smo mi Sandžaklije...

Post by bordo gandalf »

Naziv sandzak se koristio za osmansku administrativnu jedinicu tako da nema neke veze sa sadasnjim Sandzakom
dolma1337
Posts: 23
Joined: 03/04/2013 12:24

#3 Re: Svi smo mi Sandžaklije...

Post by dolma1337 »

Daleko je Sandzak moj
rodna gruda ponosita
te ljepote nigdje nema
nek' zna svako ko upita

Daleko je Sandzak moj
rodna gruda, srcu mila
tu je majka koja nas je
prvim hljebom nahranila

Eh, da mi je samo
Visegradom proci
i putima znanim
svom Sandzaku doci

U Priboju prvu
kahvu da popijem
a poslije svejedno
gdje krila da svijem
User avatar
Byskell
Posts: 36
Joined: 15/07/2014 00:03
Location: Tuzla

#4 Re: Svi smo mi Sandžaklije...

Post by Byskell »

bordo gandalf wrote:Naziv sandzak se koristio za osmansku administrativnu jedinicu tako da nema neke veze sa sadasnjim Sandzakom
Ako su tadašnji sandžaci predstavljali neku vrstu današnjih kantona, onda sve ide u prilog tezi da smo svi Sandžaklije. :-)
User avatar
Byskell
Posts: 36
Joined: 15/07/2014 00:03
Location: Tuzla

#5 Re: Svi smo mi Sandžaklije...

Post by Byskell »

dolma1337 wrote:Daleko je Sandzak moj
rodna gruda ponosita
te ljepote nigdje nema
nek' zna svako ko upita

Daleko je Sandzak moj
rodna gruda, srcu mila
tu je majka koja nas je
prvim hljebom nahranila

Eh, da mi je samo
Visegradom proci
i putima znanim
svom Sandzaku doci

U Priboju prvu
kahvu da popijem
a poslije svejedno
gdje krila da svijem
http://youtu.be/Z7fMEGXG5QI
Last edited by Byskell on 19/10/2014 00:22, edited 1 time in total.
User avatar
Mjesanac
Posts: 7706
Joined: 01/09/2009 01:45
Location: Sarajevo

#6 Re: Svi smo mi Sandžaklije...

Post by Mjesanac »

Byskell wrote:
bordo gandalf wrote:Naziv sandzak se koristio za osmansku administrativnu jedinicu tako da nema neke veze sa sadasnjim Sandzakom
Ako su tadašnji sandžaci predstavljali neku vrstu današnjih kantona, onda sve ide u prilog tezi da smo svi Sandžaklije. :-)
Isto onoliko koliko smo Kantonjani :lol:
User avatar
Byskell
Posts: 36
Joined: 15/07/2014 00:03
Location: Tuzla

#7 Re: Svi smo mi Sandžaklije...

Post by Byskell »

Kanton Sarajevo + Tuzlanski kanton = :izet: :mrgreen:
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#8 Re: Svi smo mi Sandžaklije...

Post by supercali »

a niko nije dosao u bih poslije turske okupacije sa neke druge teritorije?
User avatar
Sherlock_Holmes
Posts: 219
Joined: 30/05/2010 21:19
Location: 221B Baker Street, London, United Kingdom

#9 Re: Svi smo mi Sandžaklije...

Post by Sherlock_Holmes »

Dugo nisam nešto gluplje pročitao.
bella_ciao
Posts: 576
Joined: 16/10/2014 19:58

#10 Re: Svi smo mi Sandžaklije...

Post by bella_ciao »

:lol: :lol: :lol:


Samo zato sto su nasi pretci zivjeli u sandzacima sirom osmanskog carstva to znaci da smo sad svi mi zapravo sandzak'lije :lol: :lol:


A ja logike a ja zakljucivanja, bemti zivot.

Odavno nisam procitao nista gluplje.
User avatar
Byskell
Posts: 36
Joined: 15/07/2014 00:03
Location: Tuzla

#11 Re: Svi smo mi Sandžaklije...

Post by Byskell »

I meni je sve djelovalo glupo, ali kad se malo bolje razmisli... jedan narod povezuje teritorija, jezik, tradicija i naravno vjera.

P.S. Nije dobro što se Bošnjaci razjedinju... LJUDI SE DIJELE NA DOBRE I LOŠE... i to je sve narode. :kiss:
User avatar
AstorH
Posts: 1895
Joined: 08/03/2014 23:21
Location: Dalmacija

#12 Re: Svi smo mi Sandžaklije...

Post by AstorH »

Hvala Bogu pa nismo.


Sent from my iPad using Tapatalk
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#13 Re: Svi smo mi Sandžaklije...

Post by animals »

Byskell wrote:
bordo gandalf wrote:Naziv sandzak se koristio za osmansku administrativnu jedinicu tako da nema neke veze sa sadasnjim Sandzakom
Ako su tadašnji sandžaci predstavljali neku vrstu današnjih kantona, onda sve ide u prilog tezi da smo svi Sandžaklije. :-)
Ko svi..
User avatar
homega
Posts: 1866
Joined: 18/05/2014 23:45

#14 Re: Svi smo mi Sandžaklije...

Post by homega »

Sherlock_Holmes wrote:Dugo nisam nešto gluplje pročitao.
Ovdje, na forumu? Onda ga ne čitaš dovoljno, skoro svaka tema obiluje ovakvim glupostima :(
User avatar
Sherlock_Holmes
Posts: 219
Joined: 30/05/2010 21:19
Location: 221B Baker Street, London, United Kingdom

#15 Re: Svi smo mi Sandžaklije...

Post by Sherlock_Holmes »

homega wrote:
Sherlock_Holmes wrote:Dugo nisam nešto gluplje pročitao.
Ovdje, na forumu? Onda ga ne čitaš dovoljno, skoro svaka tema obiluje ovakvim glupostima :(
Općenito, mada stoji to da ne čitam dovoljno ovaj forum. Evo i zašto :run:
User avatar
House
Posts: 46748
Joined: 17/03/2010 15:36

#16 Re: Svi smo mi Sandžaklije...

Post by House »

Hajde prvo nauči šta znači riječ Sandžak... jbt :lol:
bella_ciao
Posts: 576
Joined: 16/10/2014 19:58

#17 Re: Svi smo mi Sandžaklije...

Post by bella_ciao »

Byskell wrote:I meni je sve djelovalo glupo, ali kad se malo bolje razmisli... jedan narod povezuje teritorija, jezik, tradicija i naravno vjera.

P.S. Nije dobro što se Bošnjaci razjedinju... LJUDI SE DIJELE NA DOBRE I LOŠE... i to je sve narode. :kiss:
Trebo si prestati cim si skonto da je glupo :lol:


Znaci ti tvrdis da smo svi sandzaklije (dakle specificno sandzaklije iz ovog sad sandzaka) samo zato jer smo svi zivjeli u sandzacima sirom osmanskog carstva :lol:
S tim da iz tih sandzaka nit je proizasla vjera, nit jezik, nit tradicija, nit kultura. Sandzaci su bili samo teritorijalne jedinice. Ko da kazes da smo svi mi zapravo istog gradskog porijekla jer eto svi zivimo u gradovima :lol:
User avatar
Byskell
Posts: 36
Joined: 15/07/2014 00:03
Location: Tuzla

#18 Re: Svi smo mi Sandžaklije...

Post by Byskell »

U današnjem Sandžaku (teritorija Srbije i Crne Gore) najviše ima Bošnjačkog naroda. Termin "Sandžak" se održao samo u narodu, dok mi u BIH zaboravljamo našu historiju. :wink:

P.S. Nisu valjda samo Sarajlije čistokrvni Bosanci... šta je sa ostalim ljudima koji žive u drugim kantonima?? Ko su oni? MARSOVCI? :skoljka: :lol:
bella_ciao
Posts: 576
Joined: 16/10/2014 19:58

#19 Re: Svi smo mi Sandžaklije...

Post by bella_ciao »

Byskell wrote:U današnjem Sandžaku (teritorija Srbije i Crne Gore) najviše ima Bošnjačkog naroda. Termin "Sandžak" se održao samo u narodu, dok mi u BIH zaboravljamo našu historiju. :wink:

P.S. Nisu valjda samo Sarajlije čistokrvni Bosanci... šta je sa ostalim ljudima koji žive u drugim kantonima?? Ko su oni? MARSOVCI? :skoljka: :lol:

:lol: Sta bolan pricas?
User avatar
Byskell
Posts: 36
Joined: 15/07/2014 00:03
Location: Tuzla

#20 Re: Svi smo mi Sandžaklije...

Post by Byskell »

Pa šta je ba? Pa znaš li ti da je uzrečica "bre" turcizam – uzvik za bodrenje, poticanje, pooštravanje, isticanje, negodovanje, poštapalica u govoru (danas - gle paradoksa, ostalo samo u Srbiji). :lol:
VCorp
Posts: 1233
Joined: 16/08/2013 16:59

#21 Re: Svi smo mi Sandžaklije...

Post by VCorp »

Byskell wrote:Pa šta je ba? Pa znaš li ti da je uzrečica "bre" turcizam – uzvik za bodrenje, poticanje, pooštravanje, isticanje, negodovanje, poštapalica u govoru (danas - gle paradoksa, ostalo samo u Srbiji). :lol:
Zar nije bre na turskom magarac, odnosno magarev ?
bella_ciao
Posts: 576
Joined: 16/10/2014 19:58

#22 Re: Svi smo mi Sandžaklije...

Post by bella_ciao »

Byskell wrote:Pa šta je ba? Pa znaš li ti da je uzrečica "bre" turcizam – uzvik za bodrenje, poticanje, pooštravanje, isticanje, negodovanje, poštapalica u govoru (danas - gle paradoksa, ostalo samo u Srbiji). :lol:

U redu je legendo, prekuco si sve.
User avatar
Byskell
Posts: 36
Joined: 15/07/2014 00:03
Location: Tuzla

#23 Re: Svi smo mi Sandžaklije...

Post by Byskell »

Čuj magarac, možda ima i to značenje... ko zna? :lol:
VCorp
Posts: 1233
Joined: 16/08/2013 16:59

#24 Re: Svi smo mi Sandžaklije...

Post by VCorp »

Ja sam čuo da je tako, mada ja ne gajim neki afinitet prema Turcima niti me zanimaju oni niti njihov jezik. Rusofil, turkofil sve je meni to isto sranje :evil:
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#25 Re: Svi smo mi Sandžaklije...

Post by uglavnomja »

Kompleksi su cudo :D
Post Reply