Svi nasi okupatori, ...

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
pape
Posts: 6833
Joined: 21/08/2003 00:00
Location: Od jedne zene te boli jedna glava, ... od dvije zene, dvije glave.

#1 Svi nasi okupatori, ...

Post by pape »

Prije Rimljana na području Balkanskog poluotoka živjela su brojna ilirska plemena. Među mnoštvom tih plemena na teritoriju današnje Bosne i Hercegovine živjeli su Liburni, Japodi, Mezeji, Skordisci, Dariopi, Dindari, Dalmati, Daorsi i Ardijejci. U 4. st. prije Krista Kelti su prodrli u Bosnu i pomješali se s njima. Iliri su tek u 3. stoljeću pr. Kr. uspjeli oformiti jaču državu, ali ih je uništilo njihovo gusarstvo jer su za vrlo moćnog susjeda imali Rim koji ih je u dugotrajnim sukobima oslabio. Sukobi su trajali od 229. prije Krista do 9. godine poslije Krista kada su i definitivno pokoreni.

Od 6. stoljeća počinje dolazak i naseljavanje Slavena na području dadašnje Bosne i Hercegovine. U to doba, Slaveni su asimilirali tamošnje Kelte, Ilire i Rimljane te su primili kršćanstvo, a razvivši vlastite kulturne i umjetničke oblike, oblikovali su političke institucije i na kraju vlastitu državu koja će trajati do 15. stoljeća.

U srednjem vijeku na tlu današnje Bosne i Hercegovine izdigla se srednjovjekovna bosanska država. Od 12. stoljeća kao banovina, a 1377. postala je kraljevinom. Njezinu konačnu propast 1463. uzrokovalo je Osmanlijsko carstvo.

Period od 1878. - 1914. danasnju Bosnu i Hercegovinu obiljezila je Austro-Ugarska okupacija.

Dana 1. decembra 1918. godine osnovana je Kraljevina Srba, Hrvata i Slovenaca, od zemalja na kojima su živjeli južnoslavenski narodi u Austro-Ugarskoj, s Narodnim vijećem Slovenaca, Hrvata i Srba i s vladom kojoj se na čelu nalazio slovenski političar Anton Korošec i potpredsjednici Ante Pavelić-stariji i Srbin Svetozar Pribičević.

Ubrzo nakon što su Sile Osovine osvojile Jugoslaviju, čitava Bosna i Hercegovina je ušla u sastav Nezavisne Države Hrvatske. Tijekom rata, vlasti NDH su sistematski protjerivale i ubijale židovsko i srpsko stanovništvo. To je ponukalo mnoge Srbe da se pridruže četničkom pokretu, koji je osim početne borbe protiv okupatora koja je kasnije obustavljena, počeo vršiti zločine nad Bošnjacima, većinom u istočnoj Bosni.

Bosna i Hercegovina preimenovana je u Socijalističku Republiku, Ustavom iz 1963, kad i ostale jugoslavenske republike, a stekla je neovisnost 1992. kada je promijenjen i naziv u "Republika Bosna i Hercegovina".

Opći okvirni sporazum za mir u Bosni i Hercegovini ili Daytonski sporazum naziv je mirovnoga dogovora iz baze zračnih snaga Wright-Patterson u Daytonu, Ohio, SAD, o uređenju Bosne i Hercegovine nakon rata 1992-1995.
Sporazum je službeno potpisan u Elizejskoj palači u Parizu, 14. decembra 1995. godine.



:roll: Imamo li mi, ... pored ovakve povijesti/istorije, ... ikakvu sansu da svojim mozgovima osmislimo jednu normalnu i funkcionalnu drzavu, u kojoj cemo se osjecati vrijednim i zadovoljnim?
Ako nemamo, ... koga da zovemo da nas okupira?
User avatar
mrtva kokoš
Posts: 12219
Joined: 13/01/2009 19:46
Location: komuna

#2 Re: Svi nasi okupatori, ...

Post by mrtva kokoš »

:!:
Last edited by Chmoljo on 29/10/2011 23:38, edited 1 time in total.
Reason: ponovi nešto slično i imaćeš za čim žaliti... :)
User avatar
Mis mekinjas
Posts: 42259
Joined: 01/07/2009 22:33
Location: U svemiru ili u Krležinim romanima

#3 Re: Svi nasi okupatori, ...

Post by Mis mekinjas »

pape wrote:

:roll: Imamo li mi, ... pored ovakve povijesti/istorije, ... ikakvu sansu da svojim mozgovima osmislimo jednu normalnu i funkcionalnu drzavu, u kojoj cemo se osjecati vrijednim i zadovoljnim?
Ako nemamo, ... koga da zovemo da nas okupira?
Gdje si ti vidio, da se među 3,5 miliona ljudi može naći biti 5 pametnih.
Ne treba nam ni okupator niti bilo ko da pomogne, treba nas samo pustiti da 'vako.... malo živimo... :-) :D :dance: :dance:
User avatar
amrica
Posts: 7110
Joined: 26/01/2007 17:58

#4 Re: Svi nasi okupatori, ...

Post by amrica »

eeeeeeee, pape, ni za kvalitetne okupacije nismo :skoljka:
profax
Posts: 21
Joined: 23/10/2006 18:20

#5 Re: Svi nasi okupatori, ...

Post by profax »

Koliko se ja sjećam, ti i ne živiš u BiH tako da ne moraš da se brineš.
Mr. Brightside
Posts: 31338
Joined: 26/02/2011 13:07

#6 Re: Svi nasi okupatori, ...

Post by Mr. Brightside »

Period od 1878. - 1914. danasnju Bosnu i Hercegovinu obiljezila je Austro-Ugarska okupacija.
najproduktivniji period nase zemlje :D
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45218
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#7 Re: Svi nasi okupatori, ...

Post by Chmoljo »

pape, prekjučer je umro Radomir Konstantinović. njegovo djelo, znašvećkoje, anatomija je Balkana, a ne Srbije.

sa tim 'duhom' nema ni slobode. palanka je skučena u svom okruženju i ne mrda iz njega. tu je najsigurnija, tu je naglasnija. dok nam je palanka u glavama, nema nama na zelenu granu :)
profax
Posts: 21
Joined: 23/10/2006 18:20

#8 Re: Svi nasi okupatori, ...

Post by profax »

seka wrote: Udri brigu na veselje :roll: ... jerBO nemas vise nista i nikog dolje :oops: :zzzz:

Super, pusti njih da se brinu. ;)
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45218
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#9 Re: Svi nasi okupatori, ...

Post by Chmoljo »

profax wrote:
seka wrote: Udri brigu na veselje :roll: ... jerBO nemas vise nista i nikog dolje :oops: :zzzz:

Super, pusti njih da se brinu. ;)
a ti ćeš ostalima pustiti da kažu šta misle. jel' tako? tako je :)
profax
Posts: 21
Joined: 23/10/2006 18:20

#10 Re: Svi nasi okupatori, ...

Post by profax »

Nikome nisam nigdje ni zabranio da kaže šta misli. Ustvari ne kontam šta si htio reći uopšte. Meni je smiješno da neko ko i ne živi ovdje postavlja ovakvo pitanje : "Imamo li mi, ... pored ovakve povijesti/istorije, ... ikakvu sansu da svojim mozgovima osmislimo jednu normalnu i funkcionalnu drzavu, u kojoj cemo se osjecati vrijednim i zadovoljnim?
Ako nemamo, ... koga da zovemo da nas okupira?".
User avatar
pape
Posts: 6833
Joined: 21/08/2003 00:00
Location: Od jedne zene te boli jedna glava, ... od dvije zene, dvije glave.

#11 Re: Svi nasi okupatori, ...

Post by pape »

Chmoljo wrote:pape, prekjučer je umro Radomir Konstantinović. njegovo djelo, znašvećkoje, anatomija je Balkana, a ne Srbije.

sa tim 'duhom' nema ni slobode. palanka je skučena u svom okruženju i ne mrda iz njega. tu je najsigurnija, tu je naglasnija. dok nam je palanka u glavama, nema nama na zelenu granu :)
Nisam znao da je umro, ... laka mu zemlja.
U pravu si, ... "Filozofija palanke" je nash bukvar, ... :roll:
User avatar
pape
Posts: 6833
Joined: 21/08/2003 00:00
Location: Od jedne zene te boli jedna glava, ... od dvije zene, dvije glave.

#12 Re: Svi nasi okupatori, ...

Post by pape »

profax wrote:Nikome nisam nigdje ni zabranio da kaže šta misli. Ustvari ne kontam šta si htio reći uopšte. Meni je smiješno da neko ko i ne živi ovdje postavlja ovakvo pitanje : "Imamo li mi, ... pored ovakve povijesti/istorije, ... ikakvu sansu da svojim mozgovima osmislimo jednu normalnu i funkcionalnu drzavu, u kojoj cemo se osjecati vrijednim i zadovoljnim?
Ako nemamo, ... koga da zovemo da nas okupira?".
I da hoces, ne mozes mi ti zabraniti da kazem sto mislim.
I s kojim pravom ti mozes postaviti pitanje gdje ja pripadam?
Pripadam tamo gdje ja to osjecam, ... pripadam tamo gdje sam se u svim tim sranjima borio da bioloski opstanem.
Bogu hvala, ... opstao i cekam, .... cekam na zrno pameti, pa da se vratim.
User avatar
Atticus Finch
Posts: 3151
Joined: 21/07/2010 20:36
Location: Hiroshima mon amour

#13 Re: Svi nasi okupatori, ...

Post by Atticus Finch »

pape wrote:
:roll: Imamo li mi, ... pored ovakve povijesti/istorije, ... ikakvu sansu da svojim mozgovima osmislimo jednu normalnu i funkcionalnu drzavu, u kojoj cemo se osjecati vrijednim i zadovoljnim?
Ako nemamo, ... koga da zovemo da nas okupira?
''Naša je povijest bila i ostala uglavnom refleks europske i svjetske historije, ona nije imala svoju francusku buržujsku revoluciju, ona nije rodila državnu naciju. To ne znači da se moramo fatalistički pomiriti s tim konačnim istinama, nego da na povijesnom iskustvu autsajdera izgradimo novi osjećaj povijesne solidarnosti, a time i društvene kohezije.'' (Dubravko Lovrenović)


Bez jakog i stabilnog modela modernog političkog suživota unutar Bosne i Hercegovine (conditio sine qua non), nema niti društvene kohezije, koja je, opet, preduvjet uspostavljanja normalne i funkcionalne države.
User avatar
sinuhe
Posts: 11458
Joined: 03/06/2011 11:33

#14 Re: Svi nasi okupatori, ...

Post by sinuhe »

armin.i.am wrote:
Period od 1878. - 1914. danasnju Bosnu i Hercegovinu obiljezila je Austro-Ugarska okupacija.
najproduktivniji period nase zemlje :D
Sumarsko-rudarska kompanija. Kao one traperske kompanije u Sjevernoj Americi u 18, 19 vijeku.
User avatar
madner
Posts: 56754
Joined: 09/08/2004 16:35

#15 Re: Svi nasi okupatori, ...

Post by madner »

Pogledati istoriju Njemacke i skontati kako smo mi ustvari praaavo dobro prosli u istoriji.
veleno
Posts: 752
Joined: 19/09/2009 19:05

#16 Re: Svi nasi okupatori, ...

Post by veleno »

Već smo mi okupirani.

Mi smo država pod protektoratom.
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#17 Re: Svi nasi okupatori, ...

Post by PipiDugaDevetka »

ONLINE GLASNIK Nacionalnog kongresa Republike BiH - br. 747 wrote:
Pise: Dr. Vahid Sendijarevic

Pored toga sto je Amerika potrosila na rat u Iraku oko hiljadu milijardi posudjenih dolara (oko jednog triliona dolara), pored toga sto je u tom ratu poginulo cetiri hiljade, cetiri stotine, sedamdeset i dva (4472) Americkih vojnika, pored desetina hiljada ranjenih Americkih vojnika, pored stotina hiljada vojnika koji su se vratili svojim kucama sa psihickim posljedicama od rata koji ce u dugom vremenu biti ovisni o drzavnoj pomoci, Amerika se povlaci iz Iraka. Amerika u Iraku napusta vojne i druge instalacije u koje je investirala desetine milijardi dolara i to u momentu kada je Bliski Istok na vrhuncu previranja, u momentu kada je Americki interes u tom dijelu svijeta u ogromnoj opasnosti.
Niko, pa cak niti poturice u Bosni i Hercegovini ne mogu reci da Amerika nije imala niti ima interes da ostane u Iraku. U Iraku je nafta. U susjetsvu Iraka je Iran, kojeg Izrael, najvazniji i najuticajniji Americki saveznik na Bliskom Istoku smatra neposrednom opasnoscu za opstanak Izraela, i pored svega toga, Amerika napusta Irak. Da ne zaboravimo, koncesije za ekpolataciju nafte u Iraku nisu dobile samo Americke firme; vece koncesije su dobile Kineske i Japanske, a znacajne i Malezijske i kompanije drugih zemalja u svijetu.

Kako prenose informativna sredstva sirom svijeta, Obama je u petak, 21-og oktobra 2011 godine izjavio da pocev od prvog janura, Sjedinjene Americke Drzave i Irak ce imati “normalne odnose primjerene suverenim drzavama, partnerstvo na ravnopravnim osnovama i zajednickim interesima.” (On Jan. 1, the United States and Iraq will have a "normal relationship between sovereign nations, an equal partnership based on mutual interests and mutual respect," Obama said.)

Razlog za povlacenje Americkih trupa iz Iraka je taj sto Iracka drzava nije pristala da potpise medjudrzavni sporazum sa Sjedinjenim Americkim drzavama kojim se Americkim vojnicima garantuje imunitet od sudjenja u Irackim sudovima. Drugim rijecima, Iracani su kao uslov da Americka vojska bude stacionirana u Iraku imali zahtjev da Americki vojnici, ukljucujuci i generale Americke vojske budu pod jurisdikcijom Iracke drzave (da budu odgovorni pred zakonima Iracke drzave), to jest da Iracki pravosudni sistem ima suverenitet nad Americkim vojnicima. Amerika nije mogla napraviti takav presedan, i Americki vojnici ce se povuci iz Iraka do konca ove godine, prije 1-og janurara 2012. U Iraku ce ostati stotinu Americkih vojnika u sklopu Americke Ambasade sa diplomatskim imunitetom kao sto imaju vojnici bilo koje drzave u sklopu diplomatskog predstavnistva u drugoj drzavi.

Sta to sprecava Americku vladu da “vara”, da toboze pristane na sporazum koji ”na papiru” odgovora Irackoj vladi, a u slucaj da Iracki pravosudni sistem preduzme sudske mjere protiv nekog Americkog vojnika, Amerika upotrijebi svoj uticaj u Iraku (citaj: vojnu silu), i zavrne usi Irackim sudijama i vlastima? Imaju dva VELIKA RAZLOGA ZASTO NE. Prvi, takav sporazum mora biti ratifikovan na Americkom kongresu, a Americki kongres nikada ne bi pristao da suverenitet nad Americkim trupama preda bilo kojoj stranoj drzavi. Bio bi to kraj Sjedinjenih Americkih Drzava. Razlog broj dva, je Clan 6 Americkog ustava po kojem svi internacilani sporazumi koje potpisu Sjedinjene Americke Drave, postaju vrhovni zakon Sjedinjenih Americkih Drzava, na koje su obavezne sudije u svim Drzavama Sjedinjenih Americkih Drzava, i bilo sta u Ustavu ili zakonima bilo koje Drzave u Sjedinjenim Americkim Drzavama suprotno ovim odredbama je nevazece. (..all Treaties made, or which shell be made, under the Authority of the United States, shall be the supreme Law of the Land; and the Judges in every State shall be bound thereby, any Thing in the Constitution or Laws of any State to the Contrary notwithstanding.”).

Americka vojska, pored ogromnog interesa Amerike na Bliskom Istoku, pored ogromnih zrtava u zivotima svojih gradjana i ogromnih materijalnih sredstava, posudjenih para potrosenih na rat u Iraku, napusta Irak, jer je Amerikancima vazniji ustav nihove domovine nego njihovi zivoti i materijalna dobra. Jednom kada se kompromituje ustav drzave, to je kraj drzave. Zato je praksa u svijetu da se izdajnici kaznjavaju ultimatnom (najvecom) kaznom za izdaju ustava svoje drzave.

Kako vidimo iz ovog primjera samo poturice u Bosni i Hercegovine, za razliku od drzavotvornih gradjana Republike BiH, jos misle kako velike sile svijeta odredjuju sudbinu malih naroda i da mora biti kako mocni hoce.

Iracani ocito misle da to nije tako; Iracani porucuju svijetu da je njihova sudbina u njihovim rukama i da Amerikanci ako hoce mogu ostati kao okupatori u Iraku, ali nikako kao gospodari nad Irakom sa Irackim potpisom
.
Šta god ko mislio o NKRBiH, ISTINU ZBORI AUTOR!
Post Reply