Svi mi razvedeni - tuspasimo se :)

Seks, ljubav, erotika, odnosi među (s)polovima... Molimo ponašajte se kulturno.

Moderators: _BataZiv_0809, Euridika

Post Reply
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 72884
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#3201 Re: Svi mi razvedeni - tuspasimo se :)

Post by Velkoski »

ima li ovdje neko phd iz psihologije? :mrgreen:
User avatar
vjeshalica
Posts: 17264
Joined: 31/03/2019 14:56

#3202 Re: Svi mi razvedeni - tuspasimo se :)

Post by vjeshalica »

Velkoski wrote:ima li ovdje neko phd iz psihologije? :mrgreen:
Ima samo iz ublehologije
User avatar
vjeshalica
Posts: 17264
Joined: 31/03/2019 14:56

#3203 Re: Svi mi razvedeni - tuspasimo se :)

Post by vjeshalica »

alibaba_i_30_godina wrote:
vjeshalica wrote: Ja znam dosta djeca koja su ostala bez oca/majke rano zbog ratnih desavanja, zbog bolesti ili jednostavno smrti,pa nisu ji razmazena,niti ih roditelj drugi vodi ko debosa kroz zivot,,jedni normalni zivoti sa kojima se opet nisu mogli pohvaliti mnogi koji su podizali djecu sa muzem/zenom
Zasto idealizirate neke stvari i iskljucivi ste u tvrdnjama da je jedina solucija da budes neko i nesto u zivotu i da se smatras ostvarenim samo ako imas oba roditelja?
Ne kontam taj mrzilacki karakter prema sirocetu nekakvo sazaljevanje,kacenje nekih zivotnih ishoda da ce biti propalica,alkoholicar,siledzija i kojekave anomalije...ohanite sa tom razradjenom mrznjom
Otpilike nekako i ja ovako razmišljam i imam ista/slična pitanja. Jednostavno ni ovdje nema nikakvog pravila, kao u većini stvari koje se tiču ljudskih odnosa i emocija. Nikakva garancija nije da će neko biti uspješan ukoliko ima iza sebe roditelje i porodicu koja funkcioniše, kao i obratno.

Jedan interesantan slučaj je čak bio u USA, možda ste i čuli. U pitanju su dva brata blizanca kojima su roditelji dali ime Winner i Loser. Nakon nekoliko godina, kada su odrasli Winner je pravio razne gluposti pa je zaglavio u zatvoru na par godina, dok je Loser vodio sasvim normalan život. Davno sam čitao ovu priču, možda i nije istina, ali svejedno poenta je interesantna.
To su stereotipi formirani iz pogresnih uvjerenja koje obicno nametne zagorena okolina. Sve je individualno. Ima vdje jos na temi nekih tvrdnji a nemam nerava o tome.

Npr
Kod nas se sramota razvest.A nije sramota zivjeti u toksicnom braku i podizati djecu pa makar platio cijenu da ti djeca pate i ti da patis jer je bitno sta ce Hamšološa iz komsiluka reci..

Normalno je sceri da te muz rokne nogom u glavu kad dodje kuci pjan...moras radi djece i braka biti jaka
Znaci ubi brasno u njoj mora da trpi...

Pa za djecu kad kazu da su kopilad i slicno. Njgora rijec na svijetu koju sam cula i ko je izmislio nek gori na onom svijetu....
A sve to ima svoju pozadinu
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21580
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#3204 Re: Svi mi razvedeni - tuspasimo se :)

Post by MarlboroGold »

vjeshalica wrote:
moonca wrote:Imam vishe primjera - gdje su djeca odrasla samo uz majku, nikada im otac nije bio predstavljen, dakle nisu imali stres , svadje , sve je bilo podredjeno njima - svejedno, djeca su sa problemima- nesigurni, nemaju cilja- navikli i dalje ocekuju da ih mati vodi kreoz zivot a njima preko 20--
Djeca koja su sticajem okolnosti ostala bez roditelja jednog ili oba uvijek im ispostavljas dijagnozu da nece valjati i da su nekakav otpad za razliku od djece koja su odeasla uz oca i mater i to stalno potenviras u raspravama!
Koji zapravo ti problem imas?!
Ja znam dosta djeca koja su ostala bez oca/majke rano zbog ratnih desavanja, zbog bolesti ili jednostavno smrti,pa nisu ji razmazena,niti ih roditelj drugi vodi ko debosa kroz zivot,,jedni normalni zivoti sa kojima se opet nisu mogli pohvaliti mnogi koji su podizali djecu sa muzem/zenom
Zasto idealizirate neke stvari i iskljucivi ste u tvrdnjama da je jedina solucija da budes neko i nesto u zivotu i da se smatras ostvarenim samo ako imas oba roditelja?
Ne kontam taj mrzilacki karakter prema sirocetu nekakvo sazaljevanje,kacenje nekih zivotnih ishoda da ce biti propalica,alkoholicar,siledzija i kojekave anomalije...ohanite sa tom razradjenom mrznjom
Boldirano je tačno... barem kod ljudi koje sam upoznao a odrastali su samo sa jednim roditeljem. Da li razvod ili smrt jednog roditelja... nebitno. Uglavnom su puno brže sazrili kao osobe u odnosu na vršnjake, ozbiljno se posvetili obrazovanju i pronalasku posla itd.
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 72884
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#3205 Re: Svi mi razvedeni - tuspasimo se :)

Post by Velkoski »

pa to je ono kad te muka natjera. Isto je i na fakultetima, uglavnom oni koji imaju manje uče i trude se, dok ostali ublehare i piju kafe :mrgreen:

moj najbolji drug iz djetinjstva je odrastao bez oca, teško da postoji bolja osoba od njega. Ima i drugačijih primjera, ali to je sve od osobe do osobe. Srećom, nismo svi sti, ne bi ni valjalo da jemso
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#3206 Re: Svi mi razvedeni - tuspasimo se :)

Post by moonca »

Da.. otkriva se topla voda, naravno da nema pravila --- ali, je cinjenica da su djeca sa jednim roditeljem vise podloznia traumama.

Da se ne pravimo ludi -- kojiko puta sam cula komentare- neces se druziti s tim i tom -- zbog 'statusa--iz kojeg pojedino dijete potice.
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 72884
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#3207 Re: Svi mi razvedeni - tuspasimo se :)

Post by Velkoski »

to je već predrasuda, možda i takve stvari utječu na određene ljude, a za to je onda krivo nakaradno društvo. I nije to SAMO KOD NAS tako baj d vej, svugdje je isto
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#3208 Re: Svi mi razvedeni - tuspasimo se :)

Post by moonca »

hm .pogledaj video na temi - Svedska- iznenadjena sam... Od naseg naroda u USA- nisam cula takva zapazanja..
https://forum.klix.ba/pokret-za-odlazak ... #p15619206

ne mora biti samo od drustava -- radij i od samih roditelja....
User avatar
vjeshalica
Posts: 17264
Joined: 31/03/2019 14:56

#3209 Re: Svi mi razvedeni - tuspasimo se :)

Post by vjeshalica »

moonca wrote:Da.. otkriva se topla voda, naravno da nema pravila --- ali, je cinjenica da su djeca sa jednim roditeljem vise podloznia traumama.

Da se ne pravimo ludi -- kojiko puta sam cula komentare- neces se druziti s tim i tom -- zbog 'statusa--iz kojeg pojedino dijete potice.
:(
Nije cinjenica.
Bolujes od neizljecivog oblika stereotipa.
Zao mi je.
Traume su nametnute zbog sikaniranja i degradiranja statusa nekoga sto nema roditelja....
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21580
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#3210 Re: Svi mi razvedeni - tuspasimo se :)

Post by MarlboroGold »

moonca wrote:Da.. otkriva se topla voda, naravno da nema pravila --- ali, je cinjenica da su djeca sa jednim roditeljem vise podloznia traumama.

Da se ne pravimo ludi -- kojiko puta sam cula komentare- neces se druziti s tim i tom -- zbog 'statusa--iz kojeg pojedino dijete potice.
To nije činjenica.
Zadnja rečenica ti uopšte nema veze sa ovom pričom. To se dešava i kad djeca imaju oba roditelja.
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#3211 Re: Svi mi razvedeni - tuspasimo se :)

Post by arzuhal »

Ovakve teme (i forum kao platforma, generalno) i postoje da bi svako iznio vlastite strahove, vrline, komplekse, zablude, vrijednosti, sumnje, načetosti, oštećenosti, itd. I zato se ne treba čuditi, uzrujavati i nervirati jer u neko doba shvatimo da naše vlastite načestosti, i naša vlastita nesavršenost, i naše vlastitio neznanje nisu komatibilni ili komplementarni s nečijim drugim neznanjem ili životnim oštećenostima... Samo lakapo i opušteno... Prafrazirajmo malo velikog Lava: svi ljudi su sretni na isti način, a svi su nesrećni na svoj vlastiti.
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#3212 Re: Svi mi razvedeni - tuspasimo se :)

Post by HAVANA »

Kuku ja reko i arzo se razveo. :-?
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 72884
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#3213 Re: Svi mi razvedeni - tuspasimo se :)

Post by Velkoski »

bravo dečko, pozdrav

@arzz
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#3214 Re: Svi mi razvedeni - tuspasimo se :)

Post by moonca »

MarlboroGold wrote:
moonca wrote:Da.. otkriva se topla voda, naravno da nema pravila --- ali, je cinjenica da su djeca sa jednim roditeljem vise podloznia traumama.

Da se ne pravimo ludi -- kojiko puta sam cula komentare- neces se druziti s tim i tom -- zbog 'statusa--iz kojeg pojedino dijete potice.
To nije činjenica.
Zadnja rečenica ti uopšte nema veze sa ovom pričom. To se dešava i kad djeca imaju oba roditelja.
Nije ni napisano za djecu s oba roditelja. :-)
User avatar
tuzlak1212
Posts: 4353
Joined: 09/09/2018 23:21

#3215 Re: Svi mi razvedeni - tuspasimo se :)

Post by tuzlak1212 »

arzuhal wrote:Ovakve teme (i forum kao platforma, generalno) i postoje da bi svako iznio vlastite strahove, vrline, komplekse, zablude, vrijednosti, sumnje, načetosti, oštećenosti, itd. I zato se ne treba čuditi, uzrujavati i nervirati jer u neko doba shvatimo da naše vlastite načestosti, i naša vlastita nesavršenost, i naše vlastitio neznanje nisu komatibilni ili komplementarni s nečijim drugim neznanjem ili životnim oštećenostima... Samo lakapo i opušteno... Prafrazirajmo malo velikog Lava: svi ljudi su sretni na isti način, a svi su nesrećni na svoj vlastiti.
Pročitam red pa dignem oči da vidim jel ovo stvarno arzo, i tako sve do kraja :-) :lol:
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#3216 Re: Svi mi razvedeni - tuspasimo se :)

Post by moonca »

Da--- pa se iznenadjujemo, zasto toliko razvoda. :-)

Nikada se ta osobina nece korigovati- '' nije to to, u zabludi si vec, ovo....sad cu ti ja reci... :lol:
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21580
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#3217 Re: Svi mi razvedeni - tuspasimo se :)

Post by MarlboroGold »

moonca wrote:
MarlboroGold wrote:
moonca wrote:Da.. otkriva se topla voda, naravno da nema pravila --- ali, je cinjenica da su djeca sa jednim roditeljem vise podloznia traumama.

Da se ne pravimo ludi -- kojiko puta sam cula komentare- neces se druziti s tim i tom -- zbog 'statusa--iz kojeg pojedino dijete potice.
To nije činjenica.
Zadnja rečenica ti uopšte nema veze sa ovom pričom. To se dešava i kad djeca imaju oba roditelja.
Nije ni napisano za djecu s oba roditelja. :-)
Ti ili ne znaš šta sama pišeš ili me stvarno ne razumiješ.
User avatar
strucnjakdemagog
Posts: 2198
Joined: 16/02/2019 15:09

#3218 Re: Svi mi razvedeni - tuspasimo se :)

Post by strucnjakdemagog »

tuzlak1212 wrote:
arzuhal wrote:Ovakve teme (i forum kao platforma, generalno) i postoje da bi svako iznio vlastite strahove, vrline, komplekse, zablude, vrijednosti, sumnje, načetosti, oštećenosti, itd. I zato se ne treba čuditi, uzrujavati i nervirati jer u neko doba shvatimo da naše vlastite načestosti, i naša vlastita nesavršenost, i naše vlastitio neznanje nisu komatibilni ili komplementarni s nečijim drugim neznanjem ili životnim oštećenostima... Samo lakapo i opušteno... Prafrazirajmo malo velikog Lava: svi ljudi su sretni na isti način, a svi su nesrećni na svoj vlastiti.
Pročitam red pa dignem oči da vidim jel ovo stvarno arzo, i tako sve do kraja :-) :lol:
dignes oci? :D
User avatar
strucnjakdemagog
Posts: 2198
Joined: 16/02/2019 15:09

#3219 Re: Svi mi razvedeni - tuspasimo se :)

Post by strucnjakdemagog »

nesto razmiljam, mogao bih negdje u SA otvoriti kakav klub gdje bi se okupljali samo razvedeni. ono da dolaze tu 2x sedmicno, sjede u krug i tako razgovaraju otvoreno. clanarina za pocetak recimo 10KM mjesecno. mislim da nije puno obzirom da su to sve uglavnom situirani ljudi i zene. za tih 10KM dodjes, otvoris dusu, cujes i druge price, savjete... a mozda i upoznas nekog ko ti odgovara u svakom pogledu.

sta mislite bi li ovo islo u sarajevu?
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#3220 Re: Svi mi razvedeni - tuspasimo se :)

Post by insomnia78 »

arzuhal wrote:Ovakve teme (i forum kao platforma, generalno) i postoje da bi svako iznio vlastite strahove, vrline, komplekse, zablude, vrijednosti, sumnje, načetosti, oštećenosti, itd. I zato se ne treba čuditi, uzrujavati i nervirati jer u neko doba shvatimo da naše vlastite načestosti, i naša vlastita nesavršenost, i naše vlastitio neznanje nisu komatibilni ili komplementarni s nečijim drugim neznanjem ili životnim oštećenostima... Samo lakapo i opušteno... Prafrazirajmo malo velikog Lava: svi ljudi su sretni na isti način, a svi su nesrećni na svoj vlastiti.
Jel to onaj sto ga je voz sprcio?
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#3221 Re: Svi mi razvedeni - tuspasimo se :)

Post by moonca »

Ne bi. :zoka:
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#3222 Re: Svi mi razvedeni - tuspasimo se :)

Post by arzuhal »

insomnia78 wrote:
arzuhal wrote:Ovakve teme (i forum kao platforma, generalno) i postoje da bi svako iznio vlastite strahove, vrline, komplekse, zablude, vrijednosti, sumnje, načetosti, oštećenosti, itd. I zato se ne treba čuditi, uzrujavati i nervirati jer u neko doba shvatimo da naše vlastite načestosti, i naša vlastita nesavršenost, i naše vlastitio neznanje nisu komatibilni ili komplementarni s nečijim drugim neznanjem ili životnim oštećenostima... Samo lakapo i opušteno... Prafrazirajmo malo velikog Lava: svi ljudi su sretni na isti način, a svi su nesrećni na svoj vlastiti.
Jel to onaj sto ga je voz sprcio?
Nije njega nego onog što je napisao "Brak i kazna".
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#3223 Re: Svi mi razvedeni - tuspasimo se :)

Post by insomnia78 »

:lol:
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#3224 Re: Svi mi razvedeni - tuspasimo se :)

Post by Fudo387 »

strucnjakdemagog wrote:nesto razmiljam, mogao bih negdje u SA otvoriti kakav klub gdje bi se okupljali samo razvedeni. ono da dolaze tu 2x sedmicno, sjede u krug i tako razgovaraju otvoreno. clanarina za pocetak recimo 10KM mjesecno. mislim da nije puno obzirom da su to sve uglavnom situirani ljudi i zene. za tih 10KM dodjes, otvoris dusu, cujes i druge price, savjete... a mozda i upoznas nekog ko ti odgovara u svakom pogledu.

sta mislite bi li ovo islo u sarajevu?
Pa nisu se iz Iraka istraumatizirani vratili.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#3225 Re: Svi mi razvedeni - tuspasimo se :)

Post by moonca »

MarlboroGold wrote: Ti ili ne znaš šta sama pišeš ili me stvarno ne razumiješ.
moonca wrote:

MarlboroGold wrote:

moonca wrote:
Da.. otkriva se topla voda, naravno da nema pravila --- ali, je cinjenica da su djeca sa jednim roditeljem vise podloznia traumama.

Da se ne pravimo ludi -- kojiko puta sam cula komentare- neces se druziti s tim i tom -- zbog 'statusa--iz kojeg pojedino dijete potice.


To nije činjenica.
Zadnja rečenica ti uopšte nema veze sa ovom pričom. To se dešava i kad djeca imaju oba roditelja.


Nije ni napisano za djecu s oba roditelja. :-)
Post Reply