sveto trojstvo- sta je to???

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
dino_sara
Posts: 172
Joined: 13/08/2008 13:36

#301 Re: sveto trojstvo- sta je to???

Post by dino_sara »

melac wrote:E to oni nemogu da svare ili ne zele da pokusaju, evo recimo ovoj kockici nana pricala stvari da se abdestom skida grijeh a nije joj palo na pamet da Allah trazi higijenu, cistocu tijela , cistocu prostora u kojem se klanja, ne nego je njoj neko rekao da vodom skida grijeh sto bi znacilo da na moru nemozes nabaciti grijeh na sebe i da ostane tu preko 10 sati nema sanse . Ali pustimo mi sada kockicu uzmimo velike istrazitelje poput deedat-a ili anisa sorosa itd.... koji tvrde da je to izmisljena fraza i ubacena u bibliju. Mnogo je Biblija izgubila sa prevodima gdje su mijenjanje rijeci za jedno slovo a to slovo bi promijenilo citavo znacenje te rijeci pa i recenice. E tu nastaje problem Biblije. Zato sto ima puno tih kontradikcija u prevodima (verzije). Tako je i sa Isusom o njemu su pisali ljudi koji nikada nisu bili sa njim,jeli sa njim, ucili sa njim,hodali sa njim, molili se sa njim a to su (matej, luka, ivan..?) oni su pisali o Isusu.
Jedan od njih je hodao i častio se sa Isusom Kristom...[/quote]

Koji je to bio molim te ??
Luka ? nije hodao sa njim!
Marko ,Matej, Ivan niko nije poznavao Isusa a oni su pisali o njemu. zar ne? Najraniji koji su pisali bilo je to 40 godina posle smrti Isusa Krista, najstariji 80 godina poslije Isusove smrti. A svi su oni pisali evandjelje "po njemu" . E DEDER mi reci koje to sheto sa Isusom Kristom od ove popularne cetvorke kojima niko ini prezime ne zna.???
saraf
Posts: 42
Joined: 12/08/2008 19:19

#302 Re: sveto trojstvo- sta je to???

Post by saraf »

cekaj dok se smisli :mrgreen:
dino_sara
Posts: 172
Joined: 13/08/2008 13:36

#303 Re: sveto trojstvo- sta je to???

Post by dino_sara »

saraf wrote:cekaj dok se smisli :mrgreen:
Nema se tu sta cekati prijatelju moj. Ja bih volio uzivo sa ovakvim da sjedim i pricam da nema bjezanja, gasenja racunara nego oci u oci dokaz u dokaz. Ali vise je ovdje provokatora nego onih finih i pametnih ljudi koji hoce da cuju nesto sto je i protiv njiohove vjere. A ne samo prica, postuj, postuj, postuj , pa ok ja postujem sve vjere do neke granice, ali od te granice se pojavljuju mnoga pitanja na koja mi niko nece nikada odgovoriti. Ja sam postavio temu kontradikcije u Bibliji poceo navoditi apsurde stvari da bih poceli postovi tipa:
A sto ti nas gnjavis time?
Ne mogu ti ja odgovoriti to tako.
Pa to se treba razmisljati ovako ti si to pogresno nesto skonto
itd itd


I vidim da mi niko ne dade valjanih odgovora ja zamolim, vec drugi ili treci dan da se stavi pod "katanac". E ljudi hoce da su pametni u svemu,ljudi vole da su pametni da svasta znaju i to je stvarno lijepo. Ali kad ljudi neznaju onda je to tezak udarac u njihovo obrazovanje. Onda nece da stanu i kazu: molim te daj reci odakle ti to da je to to,jok oni ce da te vrijedjaju , oni ce da pokusaju da nasmiju ostalu raju na forumu ( tako sto ce tebi nesto napisati ).

Ljudi moji fini svi smo mi pomalo se gore digli ovdje pisuci pisati se moze svasta ( pa cak i ona kockica o svojoj nani rahmet joj dusi) Volio bih da ovo sveto trojstvo uzivo organizujemo poslije ramazana debatu pa da vidimo koliko mi sami znamo.

mislim da bi to tek povecalo razmisljenje ljudi na drugi nacin.
melac
Posts: 1573
Joined: 25/08/2008 19:33

#304 Re: sveto trojstvo- sta je to???

Post by melac »

dino_sara wrote:
melac wrote:E to oni nemogu da svare ili ne zele da pokusaju, evo recimo ovoj kockici nana pricala stvari da se abdestom skida grijeh a nije joj palo na pamet da Allah trazi higijenu, cistocu tijela , cistocu prostora u kojem se klanja, ne nego je njoj neko rekao da vodom skida grijeh sto bi znacilo da na moru nemozes nabaciti grijeh na sebe i da ostane tu preko 10 sati nema sanse . Ali pustimo mi sada kockicu uzmimo velike istrazitelje poput deedat-a ili anisa sorosa itd.... koji tvrde da je to izmisljena fraza i ubacena u bibliju. Mnogo je Biblija izgubila sa prevodima gdje su mijenjanje rijeci za jedno slovo a to slovo bi promijenilo citavo znacenje te rijeci pa i recenice. E tu nastaje problem Biblije. Zato sto ima puno tih kontradikcija u prevodima (verzije). Tako je i sa Isusom o njemu su pisali ljudi koji nikada nisu bili sa njim,jeli sa njim, ucili sa njim,hodali sa njim, molili se sa njim a to su (matej, luka, ivan..?) oni su pisali o Isusu.
Jedan od njih je hodao i častio se sa Isusom Kristom...
Koji je to bio molim te ??
Luka ? nije hodao sa njim!
Marko ,Matej, Ivan niko nije poznavao Isusa a oni su pisali o njemu. zar ne? Najraniji koji su pisali bilo je to 40 godina posle smrti Isusa Krista, najstariji 80 godina poslije Isusove smrti. A svi su oni pisali evandjelje "po njemu" . E DEDER mi reci koje to sheto sa Isusom Kristom od ove popularne cetvorke kojima niko ini prezime ne zna.???[/quote]

Saznaj sam, ja ti samo govorim da jedan jest, dok druga trojica nisu.
melac
Posts: 1573
Joined: 25/08/2008 19:33

#305 Re: sveto trojstvo- sta je to???

Post by melac »

saraf wrote:
melac wrote:ali vi poistovjecujete Isa a.s. sa Allahom to nije ok. I nikada nece Biti jer ON nije rodjen i nije rodio. i Njemu niko nije ravan
Mi ne uspoređujemo Isusa s Bogom, već vjerujemo da je Isus Bog. I molim te nemoj Islamski nauk prenositi na kršćanstvo i tako suditi o tome tko je Isus Krist.[/quote
sam svoje rijeci opovrgavas ,sad kazes ne usporedjujete ga sa Bogom sad kazes da je Bog utjecem se Allahu od prokletog sejtana sto pametnei razumne ljude nagovara na stranputicu .amin
Hej ljudi razumni iz reda krscana Isus-isa je samo covjek kao i svi mi kako ce bit Bog. :roll:
Hvala ti što se moliš Allhu za mene.
Ništa ja nisam opvrgnuo, već sam rekao da da vjerujemo da je Isus Bog.
Isus je za mene Bog, tibe to smetalo ili ne ja tako vjerujem.
melac
Posts: 1573
Joined: 25/08/2008 19:33

#306 Re: sveto trojstvo- sta je to???

Post by melac »

saraf wrote:Ubaćeno je jer se pojavilo pitanje tko su Isus Krist, tko je Duh Sveti, tko je Otac, i u takvim se oblicima Bog pojavljivao ljudima U Osobnosti Duha Svetoga koji nas čuva, kao Isus Krist koji nas ljubi svim srcem svojim, i Ocem koji sve zna i sve čuje. I onda se ljudima radi lakšeg objašnjavanja počelo objašnjavati Boga kao Sveto Trojstvo. Trojstvo Oca Sina i Duha Svetoga.
nema ovdje logike,nisu ljudi nikad bili toliko glupi da im se moralo na djeciji nacin objasnjavat ko je Bog i dijete zna da 1 i 3 nije isto.
Da za tebe to ima logike, ti bi bio kršćanin. A pošto nema nisi.
Ako smo glupi i tako nam to objašnjeno, što sada, treba nas zbrisati s lica zemlje.
User avatar
kockica_kockica
Posts: 4654
Joined: 04/07/2008 20:06
Location: Iza ormara skupljam prasinu

#307 Re: sveto trojstvo- sta je to???

Post by kockica_kockica »

melac wrote:
saraf wrote:
melac wrote:ali vi poistovjecujete Isa a.s. sa Allahom to nije ok. I nikada nece Biti jer ON nije rodjen i nije rodio. i Njemu niko nije ravan
Mi ne uspoređujemo Isusa s Bogom, već vjerujemo da je Isus Bog. I molim te nemoj Islamski nauk prenositi na kršćanstvo i tako suditi o tome tko je Isus Krist.[/quote
sam svoje rijeci opovrgavas ,sad kazes ne usporedjujete ga sa Bogom sad kazes da je Bog utjecem se Allahu od prokletog sejtana sto pametnei razumne ljude nagovara na stranputicu .amin
Hej ljudi razumni iz reda krscana Isus-isa je samo covjek kao i svi mi kako ce bit Bog. :roll:
Hvala ti što se moliš Allhu za mene.
Ništa ja nisam opvrgnuo, već sam rekao da da vjerujemo da je Isus Bog.
Isus je za mene Bog, tibe to smetalo ili ne ja tako vjerujem.

Ej ne vrijedi se s njima raspravljati i dokazivati.. oni nisu tu da dokazu nista, pojedini ovdje samo zele provocirati i vrijedjati i na kraju prikazati krscanstvo kao nesto sto je izmisljeno... :?
melac
Posts: 1573
Joined: 25/08/2008 19:33

#308 Re: sveto trojstvo- sta je to???

Post by melac »

Ej ne vrijedi se s njima raspravljati i dokazivati.. oni nisu tu da dokazu nista, pojedini ovdje samo zele provocirati i vrijedjati i na kraju prikazati krscanstvo kao nesto sto je izmisljeno... :?[/quote]

Ne znam da je to baš tako, izvini, ali ljudi postavljaju konstruktivna pitanja, mene time ne vrjeđaju. Potrudi se malo da im pojasniš neke stvari koliko možeš. :)
User avatar
kockica_kockica
Posts: 4654
Joined: 04/07/2008 20:06
Location: Iza ormara skupljam prasinu

#309 Re: sveto trojstvo- sta je to???

Post by kockica_kockica »

melac wrote:Ej ne vrijedi se s njima raspravljati i dokazivati.. oni nisu tu da dokazu nista, pojedini ovdje samo zele provocirati i vrijedjati i na kraju prikazati krscanstvo kao nesto sto je izmisljeno... :?
Ne znam da je to baš tako, izvini, ali ljudi postavljaju konstruktivna pitanja, mene time ne vrjeđaju. Potrudi se malo da im pojasniš neke stvari koliko možeš. :)[/quote]


sorry... imas moju punu podrsku da im sve objasnis :) I give up :run:
dino_sara
Posts: 172
Joined: 13/08/2008 13:36

#310 Re: sveto trojstvo- sta je to???

Post by dino_sara »

melac wrote:
saraf wrote:
melac wrote:ali vi poistovjecujete Isa a.s. sa Allahom to nije ok. I nikada nece Biti jer ON nije rodjen i nije rodio. i Njemu niko nije ravan
Mi ne uspoređujemo Isusa s Bogom, već vjerujemo da je Isus Bog. I molim te nemoj Islamski nauk prenositi na kršćanstvo i tako suditi o tome tko je Isus Krist.[/quote
sam svoje rijeci opovrgavas ,sad kazes ne usporedjujete ga sa Bogom sad kazes da je Bog utjecem se Allahu od prokletog sejtana sto pametnei razumne ljude nagovara na stranputicu .amin
Hej ljudi razumni iz reda krscana Isus-isa je samo covjek kao i svi mi kako ce bit Bog. :roll:
Hvala ti što se moliš Allhu za mene.
Ništa ja nisam opvrgnuo, već sam rekao da da vjerujemo da je Isus Bog.
Isus je za mene Bog, tibe to smetalo ili ne ja tako vjerujem.
Nemoj da se ljutite na mene a evo nekih pitanja za krscane pa mi odgovorite:

- kako Bog moze biti u patnji velikoj
- kako Boga mogu ubiti ( razapeti) obicni ljudi
- kako Bog moli Boga sa rijecima "Boze oprosti im ne znaju sta rade" zasto im on nije odmah oprostio kada su ga razapeli. Mada i uva recenica samo stoji u Lukinom Evandjelju, zasto ne stoji u ostalim to neznam.
- kako Bog moze da vaskrne ili uskrsne
- kako Boga moze roditi obicna zena ( Marija ili Mejrem)
- kako se Bog moze crtati na vise nacina i praviti kipovi Njemu.
- kako se prave filomvi o Bogu ko god zeli pa i Mel Gibson
- kako se moze prevariti ( izdati) Bog
- kako Bog moze zivi na zemlji manje od neke nane koja ime recimo 88 god.

i hiljadu je takvih pitanja za Vas i sta mi vi koji vjerujete da je Isus Bog ( boze oprosti mi) mozete reci o mojim pitanjima????
NISTA!!!!
User avatar
Vincent Raine
Posts: 374
Joined: 30/06/2008 18:58

#311 Re: sveto trojstvo- sta je to???

Post by Vincent Raine »

dino_sara wrote: Nemoj da se ljutite na mene a evo nekih pitanja za krscane pa mi odgovorite:

- kako Bog moze biti u patnji velikoj
- kako Boga mogu ubiti ( razapeti) obicni ljudi
- kako Bog moli Boga sa rijecima "Boze oprosti im ne znaju sta rade" zasto im on nije odmah oprostio kada su ga razapeli. Mada i uva recenica samo stoji u Lukinom Evandjelju, zasto ne stoji u ostalim to neznam.
- kako Bog moze da vaskrne ili uskrsne
- kako Boga moze roditi obicna zena ( Marija ili Mejrem)
- kako se Bog moze crtati na vise nacina i praviti kipovi Njemu.
- kako se prave filomvi o Bogu ko god zeli pa i Mel Gibson
- kako se moze prevariti ( izdati) Bog
- kako Bog moze zivi na zemlji manje od neke nane koja ime recimo 88 god.

i hiljadu je takvih pitanja za Vas i sta mi vi koji vjerujete da je Isus Bog ( boze oprosti mi) mozete reci o mojim pitanjima????
Sve odgovore bi znao i sam kada bi mogao "dokuciti pricu" o Isusu kao Bogocovjeku i Svetom Trojstvu. Napisao sam vec par redaka o tome na prethodnim stranicama. To je krscanska dogma u koju vjerujes ili ne, nema tu puno filozofije.
Nekome je dano znati, a nekom ne..... Mogu se ja na glavu nasaditi da ti objasnim ali samo milost Bozja oci otvara.

Zivio! :-D
saraf
Posts: 42
Joined: 12/08/2008 19:19

#312 Re: sveto trojstvo- sta je to???

Post by saraf »

Puno pitanja je postavljeno za povrsno obrazovane ljude u njihovoj vjeri :!: :!: :!:
Hajd neka odaberu samo jedno od tih pitanja i neka logicno odgovore ono da svi mozemo shvatiti,a ne u sta su oni ubijedzeni i vjeruju.
Melac pase ti sto molim za tebe :D salim se
Molim Ga da ti da da spoznas pravu istinu,ispravnu vjeru bez slijedzenja onog cemu su te naucili nego ono do cega si ti dosao-la svojim razumom.amin ;-)
Kazes da li vas koje su tako naucili treba zbrisat sa lica zemlje :?:
eto vidis da mislim da ne treba jer kad se nesto zbrise vise mu se dobro ne pise ;-)
User avatar
Vincent Raine
Posts: 374
Joined: 30/06/2008 18:58

#313 Re: sveto trojstvo- sta je to???

Post by Vincent Raine »

saraf wrote:Hajd neka odaberu samo jedno od tih pitanja i neka logicno odgovore ono da svi mozemo shvatiti,a ne u sta su oni ubijedzeni i vjeruju.
Kada mi ti kao vjernik musliman LOGICNO odgovoris kako je Bog/Allah stvorio svijet i sve u njemu pukim "puckom prstiju", a da svi shvatimo i razumijemo sam cin stvaranja nasim razumom, onda mozemo nastaviti!!!

Jel posteno???
Do tada, pssssssssttttttt.............
saraf
Posts: 42
Joined: 12/08/2008 19:19

#314 Re: sveto trojstvo- sta je to???

Post by saraf »

dobro vam rece dino-sara nista vi necete odgovoriti jer nemate argumenata da imate rado bi vi ovdje pravdali sta se moze,ali istina je da nemate sta da kazete na ova pitanja koja se kose sa zdravim razumom :sad:
Kada mi ti kao vjernik musliman LOGICNO odgovoris kako je Bog/Allah stvorio svijet i sve u njemu pukim "puckom prstiju", a da svi shvatimo i razumijemo sam cin stvaranja nasim razumom, onda mozemo nastaviti!!!
stvorio je svijet svojom moci cak Mu nije potrebno puko pucketanje prstima nego samo rekne BUDI i ono bude.
moze ljudski um to shvatit ako hoce posto je Bog kao bice Svemocan,Stvaraoc tako mu i pristaju ove osobine da samo naredi,pozeli,hoce i ono bude.
Druga je stvar sto je za razumom obdarene neprihvatljivo da Bog jase magarca,da se razboli,da Ga ubiju,razapnu da Bog moli Boga......
kao sto je dogovoreno kad odgovorim nastavljas bujrum...
dino_sara
Posts: 172
Joined: 13/08/2008 13:36

#315 Re: sveto trojstvo- sta je to???

Post by dino_sara »

Vincent Raine wrote:
dino_sara wrote: Nemoj da se ljutite na mene a evo nekih pitanja za krscane pa mi odgovorite:

- kako Bog moze biti u patnji velikoj
- kako Boga mogu ubiti ( razapeti) obicni ljudi
- kako Bog moli Boga sa rijecima "Boze oprosti im ne znaju sta rade" zasto im on nije odmah oprostio kada su ga razapeli. Mada i uva recenica samo stoji u Lukinom Evandjelju, zasto ne stoji u ostalim to neznam.
- kako Bog moze da vaskrne ili uskrsne
- kako Boga moze roditi obicna zena ( Marija ili Mejrem)
- kako se Bog moze crtati na vise nacina i praviti kipovi Njemu.
- kako se prave filomvi o Bogu ko god zeli pa i Mel Gibson
- kako se moze prevariti ( izdati) Bog
- kako Bog moze zivi na zemlji manje od neke nane koja ime recimo 88 god.

i hiljadu je takvih pitanja za Vas i sta mi vi koji vjerujete da je Isus Bog ( boze oprosti mi) mozete reci o mojim pitanjima????
Sve odgovore bi znao i sam kada bi mogao "dokuciti pricu" o Isusu kao Bogocovjeku i Svetom Trojstvu. Napisao sam vec par redaka o tome na prethodnim stranicama. To je krscanska dogma u koju vjerujes ili ne, nema tu puno filozofije.
Nekome je dano znati, a nekom ne..... Mogu se ja na glavu nasaditi da ti objasnim ali samo milost Bozja oci otvara.

Zivio! :-D
Ja ne mogu dokuciti to hocu da mi odgovoris pa makar na jedno ovo pitanje. Hocu odgovore.Hocu da mi ti objasnis necu ja da dokucujem nista.
Jel mozes to ??
dino_sara
Posts: 172
Joined: 13/08/2008 13:36

#316 Re: sveto trojstvo- sta je to???

Post by dino_sara »

melac wrote:
dino_sara wrote:
melac wrote:E to oni nemogu da svare ili ne zele da pokusaju, evo recimo ovoj kockici nana pricala stvari da se abdestom skida grijeh a nije joj palo na pamet da Allah trazi higijenu, cistocu tijela , cistocu prostora u kojem se klanja, ne nego je njoj neko rekao da vodom skida grijeh sto bi znacilo da na moru nemozes nabaciti grijeh na sebe i da ostane tu preko 10 sati nema sanse . Ali pustimo mi sada kockicu uzmimo velike istrazitelje poput deedat-a ili anisa sorosa itd.... koji tvrde da je to izmisljena fraza i ubacena u bibliju. Mnogo je Biblija izgubila sa prevodima gdje su mijenjanje rijeci za jedno slovo a to slovo bi promijenilo citavo znacenje te rijeci pa i recenice. E tu nastaje problem Biblije. Zato sto ima puno tih kontradikcija u prevodima (verzije). Tako je i sa Isusom o njemu su pisali ljudi koji nikada nisu bili sa njim,jeli sa njim, ucili sa njim,hodali sa njim, molili se sa njim a to su (matej, luka, ivan..?) oni su pisali o Isusu.
Jedan od njih je hodao i častio se sa Isusom Kristom...
Koji je to bio molim te ??
Luka ? nije hodao sa njim!
Marko ,Matej, Ivan niko nije poznavao Isusa a oni su pisali o njemu. zar ne? Najraniji koji su pisali bilo je to 40 godina posle smrti Isusa Krista, najstariji 80 godina poslije Isusove smrti. A svi su oni pisali evandjelje "po njemu" . E DEDER mi reci koje to sheto sa Isusom Kristom od ove popularne cetvorke kojima niko ini prezime ne zna.???
Saznaj sam, ja ti samo govorim da jedan jest, dok druga trojica nisu.[/quote]

Ja nemogu da saznam, kao niti i jedan covjek na svijetu ( izgleda osim tebe) mozes li ti da mi kazes.
User avatar
Vincent Raine
Posts: 374
Joined: 30/06/2008 18:58

#317 Re: sveto trojstvo- sta je to???

Post by Vincent Raine »

dino_sara wrote:
Vincent Raine wrote:
dino_sara wrote: Nemoj da se ljutite na mene a evo nekih pitanja za krscane pa mi odgovorite:

- kako Bog moze biti u patnji velikoj
- kako Boga mogu ubiti ( razapeti) obicni ljudi
- kako Bog moli Boga sa rijecima "Boze oprosti im ne znaju sta rade" zasto im on nije odmah oprostio kada su ga razapeli. Mada i uva recenica samo stoji u Lukinom Evandjelju, zasto ne stoji u ostalim to neznam.
- kako Bog moze da vaskrne ili uskrsne
- kako Boga moze roditi obicna zena ( Marija ili Mejrem)
- kako se Bog moze crtati na vise nacina i praviti kipovi Njemu.
- kako se prave filomvi o Bogu ko god zeli pa i Mel Gibson
- kako se moze prevariti ( izdati) Bog
- kako Bog moze zivi na zemlji manje od neke nane koja ime recimo 88 god.

i hiljadu je takvih pitanja za Vas i sta mi vi koji vjerujete da je Isus Bog ( boze oprosti mi) mozete reci o mojim pitanjima????
Sve odgovore bi znao i sam kada bi mogao "dokuciti pricu" o Isusu kao Bogocovjeku i Svetom Trojstvu. Napisao sam vec par redaka o tome na prethodnim stranicama. To je krscanska dogma u koju vjerujes ili ne, nema tu puno filozofije.
Nekome je dano znati, a nekom ne..... Mogu se ja na glavu nasaditi da ti objasnim ali samo milost Bozja oci otvara.

Zivio! :-D
Samo pokusaj objasniti. Ako budes realno objasnjavao realno cu citati i odgovarati dalje. Jel posteno??
Moj Dino, ako se dobro sjecam ovo je deseta tema o Svetom Trojstvu u posljednjih pet godina. Na svakoj, ama bas svakoj, sam davao i vise nego iscrpne odgovore. Ukoliko te zaista zanima materija o kojoj toliko ispitujes ili kreni na katolicki vjeronauk pa lijepo pocni od Postanka ili letimicno preleti prethodne teme istog naslova. Pomalo sam umoran od davanja silnih odgovora koje ti i tebi slicni uopste ne zelite slusati s razumjevanjem. Ti imas svoju vjeru, i sve sto iole iskace iz islamskih dogmi proglasavas herezama, nevjerom, zabludom i ko zna kako ne.

Svo to ispitivanje nije nista drugo nego tvoj pokusaj da ucvrstis svoju vjeru koja je i vise nego klimava. Ti se zapravo jos trazis. Kako drugacije objasniti tvoju znatizelju osim mozda pokusajem da nekog preobratis!?
Vidis, niti ces me ti niti neko treci preobratiti niti me zanimaju odgovori na pitanja vezana za islam. Ja savrseno znam svoj Put i Istinu i Zivot. Nema traganja. Isus Krist Sin Bozji je nasao mene.

Zivio! :-D

p.s.

Na svako tvoje pitanje odgovor je: Bog je svemoguc i sve moze pa tako i Uskrsnuti. Moze nam dati najljepsi primjer kako oprastati (Oce, oprosti im jer ne znaju sto cine), moze poslati Duha Svetog po kojem ce Djevica Marija zaceti itd. Sve to i jos vise od toga On moze uciniti jer je svemoguc, zar ne???

Slava Kristu!
dino_sara
Posts: 172
Joined: 13/08/2008 13:36

#318 Re: sveto trojstvo- sta je to???

Post by dino_sara »

Moj Dino, ako se dobro sjecam ovo je deseta tema o Svetom Trojstvu u posljednjih pet godina. Na svakoj, ama bas svakoj, sam davao i vise nego iscrpne odgovore. Ukoliko te zaista zanima materija o kojoj toliko ispitujes ili kreni na katolicki vjeronauk pa lijepo pocni od Postanka ili letimicno preleti prethodne teme istog naslova. Pomalo sam umoran od davanja silnih odgovora koje ti i tebi slicni uopste ne zelite slusati s razumjevanjem. Ti imas svoju vjeru, i sve sto iole iskace iz islamskih dogmi proglasavas herezama, nevjerom, zabludom i ko zna kako ne.

Svo to ispitivanje nije nista drugo nego tvoj pokusaj da ucvrstis svoju vjeru koja je i vise nego klimava. Ti se zapravo jos trazis. Kako drugacije objasniti tvoju znatizelju osim mozda pokusajem da nekog preobratis!?
Vidis, niti ces me ti niti neko treci preobratiti niti me zanimaju odgovori na pitanja vezana za islam. Ja savrseno znam svoj Put i Istinu i Zivot. Nema traganja. Isus Krist Sin Bozji je nasao mene.

Zivio! :-D

p.s.

Na svako tvoje pitanje odgovor je: Bog je svemoguc i sve moze pa tako i Uskrsnuti. Moze nam dati najljepsi primjer kako oprastati (Oce, oprosti im jer ne znaju sto cine), moze poslati Duha Svetog po kojem ce Djevica Marija zaceti itd. Sve to i jos vise od toga On moze uciniti jer je svemoguc, zar ne???

Slava Kristu![/quote]

e to sam cekao da neko kaze "Oce oprosti im ne znaju sta rade" zasto nije rekao " JA VAM OPRASTAM JER NE ZNATE STA RADITE" nego moli Boga da im oprosti. I jos jednom napominjem to pise samo u Lukinom Evandjelju. ostali su to ispustili namjerno ili je u pitanju nesto drugo ne znam.
I cuj da je Islam na klimavim nogama???? jel to zato sto je nabrze rastuca vjera u proslom stoljecu ili....?
saraf
Posts: 42
Joined: 12/08/2008 19:19

#319 Re: sveto trojstvo- sta je to???

Post by saraf »

de omakelo mu se pa kaze za vjeru u koju najvise krscani prelaze da je klimava. :D
valjda je mislio rec klimava vjero sto mi bracu zacara :lol:
posto se naveliko skrenulo sa teme sta fali i ovaj put ;-) imaju li sta krscani rec na to sto krscani svakodnevno prelaze na vjeru islam :?:
ja imam...
dobro nam dosli lijepo se osjecajte sad slobodno mozete reci Bog je JEDAN nema sina ni saucesnika ni majke Svemocan je.
User avatar
Vincent Raine
Posts: 374
Joined: 30/06/2008 18:58

#320 Re: sveto trojstvo- sta je to???

Post by Vincent Raine »

saraf wrote:de omakelo mu se pa kaze za vjeru u koju najvise krscani prelaze da je klimava. :D
valjda je mislio rec klimava vjero sto mi bracu zacara :lol:
posto se naveliko skrenulo sa teme sta fali i ovaj put ;-) imaju li sta krscani rec na to sto krscani svakodnevno prelaze na vjeru islam :?:
ja imam...
dobro nam dosli lijepo se osjecajte sad slobodno mozete reci Bog je JEDAN nema sina ni saucesnika ni majke Svemocan je.
Omakelo!!!????
Kako li citas na arapskom kad ni bosanski ne znas??? Ciji prevod Kurana koristis? :-D

A imam li sta reci na temu prelaska s krscanstva na islam!? Dakako da imam.
Aferim i zivjeli! :D
dino_sara
Posts: 172
Joined: 13/08/2008 13:36

#321 Re: sveto trojstvo- sta je to???

Post by dino_sara »

Vincent Raine wrote:
saraf wrote:de omakelo mu se pa kaze za vjeru u koju najvise krscani prelaze da je klimava. :D
valjda je mislio rec klimava vjero sto mi bracu zacara :lol:
posto se naveliko skrenulo sa teme sta fali i ovaj put ;-) imaju li sta krscani rec na to sto krscani svakodnevno prelaze na vjeru islam :?:
ja imam...
dobro nam dosli lijepo se osjecajte sad slobodno mozete reci Bog je JEDAN nema sina ni saucesnika ni majke Svemocan je.
Omakelo!!!????
Kako li citas na arapskom kad ni bosanski ne znas??? Ciji prevod Kurana koristis? :-D

A imam li sta reci na temu prelaska s krscanstva na islam!? Dakako da imam.
Aferim i zivjeli! :D
nemoj se bolan hvatati kako je covjek napisao omakne se slovo na tastaturim uhvati se mojih tipkanih rijeci slobodno i odgovori mi ako mozes ( ako ti nije vec dosadilo odgovarati). Zasto je Isus rekao: Oce, oprosti im ne znaju sta rade.Molim te prijevod.
melac
Posts: 1573
Joined: 25/08/2008 19:33

#322 Re: sveto trojstvo- sta je to???

Post by melac »

Nemoj da se ljutite na mene a evo nekih pitanja za krscane pa mi odgovorite:

- kako Bog moze biti u patnji velikoj
- kako Boga mogu ubiti ( razapeti) obicni ljudi
- C Mada i uva recenica samo stoji u Lukinom Evandjelju, zasto ne stoji u ostalim to neznam.
- kako Bog moze da vaskrne ili uskrsne
- kako Boga moze roditi obicna zena ( Marija ili Mejrem)
- kako se Bog moze crtati na vise nacina i praviti kipovi Njemu.
- kako se prave filomvi o Bogu ko god zeli pa i Mel Gibson
- kako se moze prevariti ( izdati) Bog
- kako Bog moze zivi na zemlji manje od neke nane koja ime recimo 88 god.

i hiljadu je takvih pitanja za Vas i sta mi vi koji vjerujete da je Isus Bog ( boze oprosti mi) mozete reci o mojim pitanjima????
NISTA!!!![/quote]

Ne ne ljutim se, drago mi je.
Početi ću od toga da ti već imaš predrasudu da nema odgovora na ova pitanja, samim ti je meni teže tebi dati odgovor koji ćeš ti prihvatiti kao valjan.

1.kako Bog moze biti u patnji velikoj? - Može tako što je postao čovjekom, i samim time poprimio ljudske karakteristike, pa tako i mogučnost patnje.
2.kako Boga mogu ubiti ( razapeti) obicni ljudi? - Isto tako, Bog je postao čovjekom u osobnosti Sina tj Isusa Krista. Da će biti razapet Mesija ( Krist - Pomazanik) već je navješteno u starom zavjetu.
3.kako Bog moze da vaskrne ili uskrsne? - Može jer je Njemu sve moguće, ali što se tiće Isusa Krista, On nije uskrsnuo kao što mi danas vjerujemo da se dešava sa dušom našom poslije smrti, već je uskrsnuo da bi pokazao ljudski put u raj.
4. kako Boga moze roditi obicna zena ( Marija ili Mejrem)? kako ne bi mogla ako je Bog Svemoguć.
5. kako se Bog moze crtati na vise nacina i praviti kipovi Njemu.? - zato što je viđen Njegov ljudski oblik, i tako je to moguće za Isusa Krista.
6. kako se prave filomvi o Bogu ko god zeli pa i Mel Gibson? - nisam stručnjak za filmske tehnike, pitaj Kenana Imamoviča kako se to radi.
7.kako se moze prevariti ( izdati) Bog? nigdje ne piše da se prevarilo Boga, već samo izdao Isusa Krista ( zahvaljujući našoj slobodi i to je moguće), a nije ga ni izdao, već je ispunio prorčanstvo.
8.kako Bog moze zivi na zemlji manje od neke nane koja ime recimo 88 god.? - eto tako što je to Njegova volja, Nije Isus-Bog živo na zemlji da bi postigao starost ko metuzalem, već da bi ljudima pokazao put u spasenje.
melac
Posts: 1573
Joined: 25/08/2008 19:33

#323 Re: sveto trojstvo- sta je to???

Post by melac »

saraf wrote:Puno pitanja je postavljeno za povrsno obrazovane ljude u njihovoj vjeri :!: :!: :!:
Hajd neka odaberu samo jedno od tih pitanja i neka logicno odgovore ono da svi mozemo shvatiti,a ne u sta su oni ubijedzeni i vjeruju.
Melac pase ti sto molim za tebe :D salim se
Molim Ga da ti da da spoznas pravu istinu,ispravnu vjeru bez slijedzenja onog cemu su te naucili nego ono do cega si ti dosao-la svojim razumom.amin ;-)
Kazes da li vas koje su tako naucili treba zbrisat sa lica zemlje :?:
eto vidis da mislim da ne treba jer kad se nesto zbrise vise mu se dobro ne pise ;-)
Tebi hvala za to šta se moliš Bogu - Allahu, tvoje namjere su popločane dobrim namjerama. Međutim dobre namjeru nisu uvijek vodile ispravnom putu. Razlog je jednostavan, jer mi ljudi ne možemo u cjelosti sagledati što je ispravno a što ne.

Slijedeća stvar je ta da je nisam odgojen kao katolik, već sam svojim razumom došao do saznanja da je jedini spas vjera u Isusa Krista.
User avatar
Vincent Raine
Posts: 374
Joined: 30/06/2008 18:58

#324 Re: sveto trojstvo- sta je to???

Post by Vincent Raine »

dino_sara wrote: Zasto je Isus rekao: Oce, oprosti im ne znaju sta rade.Molim te prijevod.
Bog je jedan u tri "lica": Otac, Sin i Duh Sveti!
Bog kroz "lica" ljudima priblizava Istinu tj. sebe samog. Putem "lica" nas upucuje i uci.

Tako trebamo promatrati i obracanje Sina Ocu kada Sin govori "Oce, oprosti im ne znaju sto cine". Da bi shvatili misao i pouku moramo znati kako je to Isus Sin zivio ovozemaljskim zivotom.
Sin nas je ucio da oprastamo Mt 6,14; 18,22, a u Mt 18,23-33 upotrebio je cijelu prispodobu o kraljevstvu Bozjem da nam pokaze kako se kraljevstvo Bozje medju ljudima dogadja po oprastanju. U susretu s tudjim zlom, s tudjom mrznjom, sa zlom koje je upereno protiv njega - Isus se ne da pobijediti zlom i tada mrziti i tako uzvratiti zlo. Tada bi on bio pobijedjen tudjom mrznjom i ne bi vladao, ne bi kraljevao. I ne samo da je prastao nego je i molio za svoje neprijatelje. I to nas je ucio kad nam kaze: molite za one koji vas progone Mt 5,44; Lk 6,28

Bog nam je dakle kroz "lice" Sina dao na taj nacin jos jednu lekciju - KAKO OPRASTATI tj. kako putem oprosta do kraljevsta Bozjeg.

Zivio! :-D
melac
Posts: 1573
Joined: 25/08/2008 19:33

#325 Re: sveto trojstvo- sta je to???

Post by melac »

Ja bih se još samo nadovezao da je Sin- Isus Krist oličenje Boga kao ljubavi, oproštenja i milosti. Dok je Otac oličenje Onoga Koji sve zna ,sve čuje i svime upravlja. I zato se Isus-Sin obrača Ocu, "Oče oprosti im jer ne znaju što rade".
Post Reply