Svemoćni Bog (prema Kur'anu, ali i općenito)

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#351 Re: Svemoćni Bog (prema Kur'anu, ali i općenito)

Post by patriot_1 »

"Smrcak15"

pazi sad ovo, Duh isitne, znas li ti da je Duh sinonim za poslanika/proroka u bibliji???

kad kaze isus da ce poslati drugog branitelja, to znaci bit ce poslat covjek kao Isus, po bibliji Duh moze da bude sinonim za poslanika/proroka!
Ovo nema veze sa logikom,jer je Isus po Duhu Svetom izabirao Apostole.Rekao je "Sad je među vama i bit će u vama!"Po vama ispada onda da je Muhamed već tada bio živ!Vi štujete Muhameda 100 puta više nego Isusa!Muhamed svet,ma nemoj me zezat,a ubijao i naređivao ubojstva!Njegov sexualni život neću ni spomenut,u tom području ja sam od njega svetiji, :-D .Svetost i Muhamed neidu skupa,neide ba!Spominješ često Paval vidim.Luka Evandelista ga opisuje kao čovjeka od Isusa poslanog!Po vama Luka laže!Petar u svojoj poslanici hvali Pavla!I Petar laže!Tko onda govori istinu?Samo Muhamed?Daj,ohani bolan!Sve u Novom Zavjetu je laž osim onog što Muhamed donosi kao istinu,veliš ti!A dodaješ da vi slijedite Bibliju više nego mi!
Samo naprijed,buš se iznenadil kad sa ovog svijeta odeš!Ravno u pakao!Ivan Apostol isto "laže" kad kaže "Tko je lažac doli oni koji tvrde da Isus nije Sin Božji!"Znao je unaprijed što će se događati za par stoljeća!Svi Evanđelisti pišu o Isusu ,Sinu Božjem,svi lažu!????Pa za Boga miloga , što je istina u Novom Zavjetu?Po vama!
Da dodam,Muhamed,kakav bio da bio,od onih mnogobožačkih plemena stvorio je monoteiste.Puno bliže je to Božjoj istini od onog u što su prije vjerovali!
Napravite iskorak u pravcu prave spoznaje Boga!On je iskoračio prema Bogu!No nije ušao u potpunu spoznaju Boga!Vama je napravio veliku uslugu!Na vama je da idete dalje!Bujrum!
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#352 Re: Svemoćni Bog (prema Kur'anu, ali i općenito)

Post by Smrcak15 »

JVC wrote:Koristio sam samo islamske izvore, tako da otpada prica kako su to nevjernici pisali samo iz jednog razloga da napakoste Kuranu.
U zadnje vrijeme slusam price kako je Kuran prepun naucnih dokaza, pa bih zelio da mi neko od bolje upucenih objasni dole navedeno.

Besim Korkut Nun. Tako Mi kalema i onoga što oni pišu Kuran (68:1)
Mufti Taqi Usmani Nun , by the pen and what they write,
Muhammad Marmaduke Pickthall Nun. By the pen and that which they write (therewith),
Sahih International Nun. By the pen and what they inscribe

Ja sam se cesto pitao sta znaci rijec Nun ?
Iz mnogih izvora kao sto su hadisi, misljenja prvih islamskih ucenjaka dobio sam odgovor da se radi o velikom kitu koji na ledima nosi 7 planeta.
Navodno, kad se kit uzenimiri onda nastaje potres na zemlji. Ono sto je jos interesantno da ljudi koji su zivjelu u 7 stoljecu kao sto je Ibn Abas, Tabarien koji je umro pocetkom 10 stoljeca, Qurtubi koji je zivjeo u 12 stoljecu Ibn Kathir zivjeo u 14 stoljecu slazu se u jednoj stvari, a to je da zemlja nije svernog oblika. Zasto? Iz samo jednog razloga jer Kuran nas poucava da je zemlja ravna ploca i da je ucvrscena na velikom kitu (Nun).
Ja sam se cesto pitao sta znaci rijec Nun ?
jesi li ti svjestan sta si ovdje napisao

Nun je slovo u arapskom N, ali ga nazivaju Nun

evo vidi

ن ۚ وَالْقَلَمِ وَمَا يَسْطُرُونَِ

i ti se pitas sta znaci jedno slovo ???

molim te manje kopiraj gluposti a vise se koncentrisi na svoju diskusiju

kao kad bi napisali

(68:1) N. Tako Mi pera i onoga što oni pišu
Ja sam se cesto pitao sta znaci rijec N?
jeli vidis kolika je ovo brutalna glupost, prvo kazes za slovo N da je rijec, i onda opalis trnjesati gluposti o nekakvom kitu i sta ja znam :-)

zato molim te da se ne brukas vise ne kopiraj tudje tekstove koje nisi shvatio jer ispadas smijesan ovako.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#353 Re: Svemoćni Bog (prema Kur'anu, ali i općenito)

Post by Smrcak15 »

patriot_1 wrote:
"Smrcak15"

pazi sad ovo, Duh isitne, znas li ti da je Duh sinonim za poslanika/proroka u bibliji???

kad kaze isus da ce poslati drugog branitelja, to znaci bit ce poslat covjek kao Isus, po bibliji Duh moze da bude sinonim za poslanika/proroka!
Ovo nema veze sa logikom,jer je Isus po Duhu Svetom izabirao Apostole.Rekao je "Sad je među vama i bit će u vama!"Po vama ispada onda da je Muhamed već tada bio živ! Vi štujete Muhameda 100 puta više nego Isusa!Muhamed svet,ma nemoj me zezat,a ubijao i naređivao ubojstva!Njegov sexualni život neću ni spomenut,u tom području ja sam od njega svetiji, :-D .Svetost i Muhamed neidu skupa,neide ba!Spominješ često Paval vidim.Luka Evandelista ga opisuje kao čovjeka od Isusa poslanog!Po vama Luka laže!Petar u svojoj poslanici hvali Pavla!I Petar laže!Tko onda govori istinu?Samo Muhamed?Daj,ohani bolan!Sve u Novom Zavjetu je laž osim onog što Muhamed donosi kao istinu,veliš ti!A dodaješ da vi slijedite Bibliju više nego mi!
Samo naprijed,buš se iznenadil kad sa ovog svijeta odeš!Ravno u pakao!Ivan Apostol isto "laže" kad kaže "Tko je lažac doli oni koji tvrde da Isus nije Sin Božji!"Znao je unaprijed što će se događati za par stoljeća!Svi Evanđelisti pišu o Isusu ,Sinu Božjem,svi lažu!????Pa za Boga miloga , što je istina u Novom Zavjetu?Po vama!
Da dodam,Muhamed,kakav bio da bio,od onih mnogobožačkih plemena stvorio je monoteiste.Puno bliže je to Božjoj istini od onog u što su prije vjerovali!
Napravite iskorak u pravcu prave spoznaje Boga!On je iskoračio prema Bogu!No nije ušao u potpunu spoznaju Boga!Vama je napravio veliku uslugu!Na vama je da idete dalje!Bujrum!
Ovo nema veze sa logikom,jer je Isus po Duhu Svetom izabirao Apostole.Rekao je "Sad je među vama i bit će u vama!"Po vama ispada onda da je Muhamed već tada bio živ!
ne, nego Duh sveti po bibliji i Kuranu je andjeo Gabriel, u Kur'anu Ruhul Kudus=Duh sveti

A duh istine , branitelj, utjestilj je Muhammed

jer kaze Isus ako ne odem nece vam doci taj branitelj/utjsitelj, a iz teksta biblije se vidi da je Sveti duh prisutan zprije i za vrijeme Isusa na zemlji sto znaci

jeli ti razumijes covjce ovo ikako??

Sveti duh prisutan za vrijeme isusa, isus kaze ako ne odem nece vam doci DRUGI Duh/branitelj, utjesistelj, JE PO BIBLIJI JE BRANITELJ/UTJESITELJ I iSUS. sto znaci da nagovjestava drugog poslanika covjeka kao sto je isus, a sveti duh nemoze biti taj utjesitelj.
Ivan Apostol isto "laže" kad kaže "Tko je lažac doli oni koji tvrde da Isus nije Sin Božji
sta je specijalnoo biti sin boziji kad i drugi poslanici su bili sinovi Boziji , sta je specijalno sa isusom onda?
User avatar
JVC
Posts: 921
Joined: 12/05/2017 11:30

#354 Re: Svemoćni Bog (prema Kur'anu, ali i općenito)

Post by JVC »

Smrcak15 wrote:
JVC wrote:Koristio sam samo islamske izvore, tako da otpada prica kako su to nevjernici pisali samo iz jednog razloga da napakoste Kuranu.
U zadnje vrijeme slusam price kako je Kuran prepun naucnih dokaza, pa bih zelio da mi neko od bolje upucenih objasni dole navedeno.

Besim Korkut Nun. Tako Mi kalema i onoga što oni pišu Kuran (68:1)
Mufti Taqi Usmani Nun , by the pen and what they write,
Muhammad Marmaduke Pickthall Nun. By the pen and that which they write (therewith),
Sahih International Nun. By the pen and what they inscribe

Ja sam se cesto pitao sta znaci rijec Nun ?
Iz mnogih izvora kao sto su hadisi, misljenja prvih islamskih ucenjaka dobio sam odgovor da se radi o velikom kitu koji na ledima nosi 7 planeta.
Navodno, kad se kit uzenimiri onda nastaje potres na zemlji. Ono sto je jos interesantno da ljudi koji su zivjelu u 7 stoljecu kao sto je Ibn Abas, Tabarien koji je umro pocetkom 10 stoljeca, Qurtubi koji je zivjeo u 12 stoljecu Ibn Kathir zivjeo u 14 stoljecu slazu se u jednoj stvari, a to je da zemlja nije svernog oblika. Zasto? Iz samo jednog razloga jer Kuran nas poucava da je zemlja ravna ploca i da je ucvrscena na velikom kitu (Nun).
Ja sam se cesto pitao sta znaci rijec Nun ?
jesi li ti svjestan sta si ovdje napisao

Nun je slovo u arapskom N, ali ga nazivaju Nun

evo vidi

ن ۚ وَالْقَلَمِ وَمَا يَسْطُرُونَِ

i ti se pitas sta znaci jedno slovo ???

molim te manje kopiraj gluposti a vise se koncentrisi na svoju diskusiju

kao kad bi napisali

(68:1) N. Tako Mi pera i onoga što oni pišu
Ja sam se cesto pitao sta znaci rijec N?
jeli vidis kolika je ovo brutalna glupost, prvo kazes za slovo N da je rijec, i onda opalis trnjesati gluposti o nekakvom kitu i sta ja znam :-)

zato molim te da se ne brukas vise ne kopiraj tudje tekstove koje nisi shvatio jer ispadas smijesan ovako.
"Arapska abeceda ima dvadeset devet slova (ukoliko elif i hemze smatramo posebnim slovima), a u Časnom Kur’anu dvadeset devet sura počinje nekom od skraćenica. Neke skraćenice su sastavljene od jednog harfa (slova), neke od dva, a neke od tri, četiri ili pet harfova.
Ne zna se sa sigurnošću šta znače ove skraćenice. Islamski učenjaci su dali nekoliko objašnjenja. Ovo su neka od njih:
Ovo mogu da budu skraćenice nekih reči arapskog jezika. Na primer, Elif Lam Mim bi moglo da znači: „Ja sam Allah, Sveznajući“. Nun može da znači nur – svjetlo."
Nemoj me molim te učiti, pa vidiš da nema jedinstvenog stava. Ja sam samo kopirao ono što islamski učenjaci govore i misle. Sa tobom nema svrhe raspravljati, oprosti naučniku vrli.
I rest my case a ti se vrati na svoje "naučne" knjige i uživaj.
Last edited by JVC on 15/06/2017 13:07, edited 1 time in total.
User avatar
irac300
Posts: 9027
Joined: 18/07/2009 18:36

#355 Re: Svemoćni Bog (prema Kur'anu, ali i općenito)

Post by irac300 »

Onaj osjećaj kada čitaš kako se dvojica fanatika ubjeđuju čija je šarena laža istinita. :lol:
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#356 Re: Svemoćni Bog (prema Kur'anu, ali i općenito)

Post by Smrcak15 »

JVC wrote:
Smrcak15 wrote:
JVC wrote:Koristio sam samo islamske izvore, tako da otpada prica kako su to nevjernici pisali samo iz jednog razloga da napakoste Kuranu.
U zadnje vrijeme slusam price kako je Kuran prepun naucnih dokaza, pa bih zelio da mi neko od bolje upucenih objasni dole navedeno.

Besim Korkut Nun. Tako Mi kalema i onoga što oni pišu Kuran (68:1)
Mufti Taqi Usmani Nun , by the pen and what they write,
Muhammad Marmaduke Pickthall Nun. By the pen and that which they write (therewith),
Sahih International Nun. By the pen and what they inscribe

Ja sam se cesto pitao sta znaci rijec Nun ?
Iz mnogih izvora kao sto su hadisi, misljenja prvih islamskih ucenjaka dobio sam odgovor da se radi o velikom kitu koji na ledima nosi 7 planeta.
Navodno, kad se kit uzenimiri onda nastaje potres na zemlji. Ono sto je jos interesantno da ljudi koji su zivjelu u 7 stoljecu kao sto je Ibn Abas, Tabarien koji je umro pocetkom 10 stoljeca, Qurtubi koji je zivjeo u 12 stoljecu Ibn Kathir zivjeo u 14 stoljecu slazu se u jednoj stvari, a to je da zemlja nije svernog oblika. Zasto? Iz samo jednog razloga jer Kuran nas poucava da je zemlja ravna ploca i da je ucvrscena na velikom kitu (Nun).
Ja sam se cesto pitao sta znaci rijec Nun ?
jesi li ti svjestan sta si ovdje napisao

Nun je slovo u arapskom N, ali ga nazivaju Nun

evo vidi

ن ۚ وَالْقَلَمِ وَمَا يَسْطُرُونَِ

i ti se pitas sta znaci jedno slovo ???

molim te manje kopiraj gluposti a vise se koncentrisi na svoju diskusiju

kao kad bi napisali

(68:1) N. Tako Mi pera i onoga što oni pišu
Ja sam se cesto pitao sta znaci rijec N?
jeli vidis kolika je ovo brutalna glupost, prvo kazes za slovo N da je rijec, i onda opalis trnjesati gluposti o nekakvom kitu i sta ja znam :-)

zato molim te da se ne brukas vise ne kopiraj tudje tekstove koje nisi shvatio jer ispadas smijesan ovako.
Arapska abeceda ima dvadeset devet slova (ukoliko elif i hemze smatramo posebnim slovima), a u Časnom Kur’anu dvadeset devet sura počinje nekom od skraćenica. Neke skraćenice su sastavljene od jednog harfa (slova), neke od dva, a neke od tri, četiri ili pet harfova.
Ne zna se sa sigurnošću šta znače ove skraćenice. Islamski učenjaci su dali nekoliko objašnjenja. Ovo su neka od njih:
Ovo mogu da budu skraćenice nekih reči arapskog jezika. Na primer, Elif Lam Mim bi moglo da znači: „Ja sam Allah, Sveznajući“. Nun može da znači nur – svjetlo.
Nemoj me molim te učiti, pa vidiš da nema jedinstvenog stava. Ja sam samo kopirao ono što islamski učenjaci govore i misle. Sa tobom nema svrhe raspravljati, oprosti naučniku vrli.
I rest my case a ti se vrati na svoje "naučne" knjige i uživaj.
Na primer, Elif Lam Mim bi moglo da znači: „Ja sam Allah, Sveznajući“. Nun može da znači nur – svjetlo.
to je cisto naglabanje bez imalo dokaza

Nemoj me molim te učiti, pa vidiš da nema jedinstvenog stava. Ja sam samo kopirao ono što islamski učenjaci govore i misle. Sa tobom nema svrhe raspravljati, oprosti naučniku vrli.
I rest my case a ti se vrati na svoje "naučne" knjige i uživaj
pa pustimo da Allah kaze sta je to:

26:1 T. S. M.
2. Ovo su znaci Knjige jasne!


Image
Image
Image

znaci ovo su znakovi, ili dokazi koji idu u prilog Kur'anu

Pa kako su onda dokazi, fino, analiziramo brojcano pa ces da vidis kako

evo recimo jedan primjer

Image

jeli sad shvatas kako su znaci/dokazi?
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#357 Re: Svemoćni Bog (prema Kur'anu, ali i općenito)

Post by asurbanipal »

irac300 wrote:Onaj osjećaj kada čitaš kako se dvojica fanatika ubjeđuju čija je šarena laža istinita. :lol:

:thumbup: :lol:


User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#358 Re: Svemoćni Bog (prema Kur'anu, ali i općenito)

Post by Smrcak15 »

irac300 wrote:Onaj osjećaj kada čitaš kako se dvojica fanatika ubjeđuju čija je šarena laža istinita. :lol:
hajde evo reci sta je to laz sto ja vjerujem i kad kazes donesi mi dokaz da je laz, ok ???
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#359 Re: Svemoćni Bog (prema Kur'anu, ali i općenito)

Post by patriot_1 »

irac300 wrote:Onaj osjećaj kada čitaš kako se dvojica fanatika ubjeđuju čija je šarena laža istinita. :lol:
Po čemu je to JVC fanatik po tebi?
User avatar
JVC
Posts: 921
Joined: 12/05/2017 11:30

#360 Re: Svemoćni Bog (prema Kur'anu, ali i općenito)

Post by JVC »

patriot_1 wrote:
irac300 wrote:Onaj osjećaj kada čitaš kako se dvojica fanatika ubjeđuju čija je šarena laža istinita. :lol:
Po čemu je to JVC fanatik po tebi?
Možda što mislim da mi je ova obrada pjesme One od Metallica-e prilično dobra :lol:

User avatar
irac300
Posts: 9027
Joined: 18/07/2009 18:36

#361 Re: Svemoćni Bog (prema Kur'anu, ali i općenito)

Post by irac300 »

patriot_1 wrote:
irac300 wrote:Onaj osjećaj kada čitaš kako se dvojica fanatika ubjeđuju čija je šarena laža istinita. :lol:
Po čemu je to JVC fanatik po tebi?
Ko je spominjao @JVC?
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#362 Re: Svemoćni Bog (prema Kur'anu, ali i općenito)

Post by patriot_1 »

irac300 wrote:
patriot_1 wrote:
irac300 wrote:Onaj osjećaj kada čitaš kako se dvojica fanatika ubjeđuju čija je šarena laža istinita. :lol:
Po čemu je to JVC fanatik po tebi?
Ko je spominjao @JVC?
O sorry
User avatar
Ludzak
Posts: 5373
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#364 Re: Svemoćni Bog (prema Kur'anu, ali i općenito)

Post by Ludzak »

Smrcak15 wrote:
irac300 wrote:Onaj osjećaj kada čitaš kako se dvojica fanatika ubjeđuju čija je šarena laža istinita. :lol:
hajde evo reci sta je to laz sto ja vjerujem i kad kazes donesi mi dokaz da je laz, ok ???
Hoćeš dokaze ?
Govorite da je bog vječan? Ako je vječan onda je i planeta Zemlja vječna. Onda su drvo, šume, rijeke, jezera vječni. Je li tako?
Volite se štiti floskulom 'nastanka ništa u nešto' kod evolucije, onda ko je stvorio boga? Je li bog onda mogao nastati slučajno iz ničega ili od nečega ? I zašto su boga otkrili tek dosta kasnije?
Zašto postoje bolesti ?
Svaka religija ima svog boga. U prošlosti je bilo preko 4000 religija, možeš i sam zamisliti koliko bogova je postojalo. I svaka od tih religija je imala svog boga koji je bio savršeniji i bolji od drugih.
Gdje je bog u Palestini ? Gdje je bog Liberiji ? Gdje je bog u Burundiju ? Između ostalog, gdje je bog u Bosni ?
Zašto kada je stvarao planetu, stvarao je sa pet toplotna pojasa ? Zašto je taj gospodin savršeni stvarao hladne i žarke pojaseve kada je mogao stvoriti savršene umjerene pojaseve ?
Ali vidi ovo, nepostojanje se ne može dokazati. To je logično. Nešto što ne postoji nije dokazivo, samo ono što postoji je dokazivo. Vi vjernici trebate nama da dokažete postojanje nadnaravnog bića. Knjige nisu jer su pisane od strane ljudske ruke, a ne od nekog boga.
Ali čovjeku je najlakše vjerovati, a ne eksperimentisati.

A da je tvoj bog laž najbolje se vidi u Kur'anu. Jer ko bi epitete najbolji, savršen, milostiv, samilostan djelio samom sebi.
Ti možeš bogom smatrati i Sunce. Ono nam je potrebno za život, za biljke, ono nam daje toplinu a i nedaće, ciklone, nepogode, i kada se ono ugasi gasi se i život na Zemlji. Zašto ne bi bog bilo Sunce ?
ibrahimaga
Posts: 138
Joined: 07/12/2009 19:05

#365 Re: Svemoćni Bog (prema Kur'anu, ali i općenito)

Post by ibrahimaga »

Jedno zanimljivo promišljanje o Bogu od sufijskog mudraca iz Andaluzije, Mujidina ibn Arebija. Iz knjige: Seyyed Hossein Nasr, Three Muslim Sages: Avicenna-Suhrawardi-Ibn Arabi, 107. (Dostupno i u bosanskom prevodu od B. Džake). Inače odlična studija jednog od najpriznatijih filozofa današnjice. Emeritusa na George Washington Univerzitetu.

Image
good image hosting site
User avatar
Irsar
Posts: 1604
Joined: 10/03/2017 16:49

#366 Re: Svemoćni Bog (prema Kur'anu, ali i općenito)

Post by Irsar »

Ludzak wrote:I zašto su boga otkrili tek dosta kasnije?
Kasnije? U odnosu na šta? Dokle god pisana, ali i usmena historija sežu, bilo je spomena o nekom Bogu ili bogovima, u svakom slučaju o nečemu što se tretira kao "izvor svega što jeste", a što samo po sebi nije stvoreno.

Također, nije li zanimljivo da dokle seže historijsko znanje o ljudima i ljudskim zajednicama, možemo vidjeti da je uvije postojalo neko ili nešto Božansko. Kao da ljudi, općenito gledano, su uvijek imali neku predstavu, neko znanje o tim stvariam, ali evo došli su moderni ateisti 20-og i 21-og stoljeća da nam kažu kako su svi ljudi kroz historiju bili neznalice i kako oni su konačno razriješili pitanje "ima li Boga" sa negativnim odgovorom.

Naravno, taj "odgovor" pada u vodu kada se zna da postoje ljudi koji znaju da ima Boga, a ne samo "pretpostavljaju", a također pada u vodu kada se zna da logički nije moguće dati negativan odgovor na to pitanje.
User avatar
Irsar
Posts: 1604
Joined: 10/03/2017 16:49

#367 Re: Svemoćni Bog (prema Kur'anu, ali i općenito)

Post by Irsar »

Ludzak wrote:Vi vjernici trebate nama da dokažete postojanje nadnaravnog bića. Knjige nisu jer su pisane od strane ljudske ruke, a ne od nekog boga.
Ali dokazi postoje, samo je za tebe i tvoje istomišljenike problem dolaska do tih dokaza. Odnosno, baš kao što u nauci ne možeš dokazati postojanje bakterija bez da koristiš mikroskop, tako isto se obično ne može dokazati postojanje Boga bez Religije. Religije su metod, baš kao što je mikroskopiranje i ostali laboratorijski rad metod dokazivanja postojanja bakterija.

Banaliziram, naravno, ali ateizam je sam po sebi banalan, pa šta se može.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7760
Joined: 03/06/2016 16:31

#368 Re: Svemoćni Bog (prema Kur'anu, ali i općenito)

Post by Dope_Man »

Irsar wrote:
Ludzak wrote:I zašto su boga otkrili tek dosta kasnije?
Naravno, taj "odgovor" pada u vodu kada se zna da postoje ljudi koji znaju da ima Boga, a ne samo "pretpostavljaju", a također pada u vodu kada se zna da logički nije moguće dati negativan odgovor na to pitanje.
Ko to "zna" da postoji bog? "Zna" svaki vjernik jer vjeruje u to, ali bez ikakvog konkretnog dokaza. To je dakle cisto vjerocanje a ne stvarno "znanje" o necemu.

I da, svi ljudi jesu bili neznalice po pitanju mnogih stvari, pa i tom. Nisu znali sta je ono sto bljesne od neba prema zemlji hiljadama godina, mislili neki bog baca i kaznjava nevjernike. Nisu znali zasto Sunce "izlazi" i gdje "odlazi" navece pa su i to pripisalu bogu, najlaksi odgovor na sve sto ne razumijemo: izmisli da postoji covjek/bice koji time upravlja. I eto ti boga, ili bogova.

A 21 stoljece, zapravi vec zadnja 3 stoljeca, su donijela procvat nauke i ljudske rase bez okova religije.. I pazi sta se desiko. Ljudi zive duze i bolje nego ikad prije, a boga ni na mapi. Odjednom je/su pobjegao/li iz svih suma, pecina, planina i oblaka iza kojih se krio/krili. I eto, dabome i dobro nam je otkako je otisao.
User avatar
Ludzak
Posts: 5373
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#369 Re: Svemoćni Bog (prema Kur'anu, ali i općenito)

Post by Ludzak »

U prošlosti su Grci vjerovali da su gromovi razlog ljutnje boga Zeusa ili da ljepota dolazi od božice Afrodite. Ljudi su vjerovali u vještice, jednoroga, vampire, bogove itd.
Ima tih apsurda u prošlosti koliko hoćete.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#370 Re: Svemoćni Bog (prema Kur'anu, ali i općenito)

Post by Smrcak15 »

Ludzak wrote:
Smrcak15 wrote:
irac300 wrote:Onaj osjećaj kada čitaš kako se dvojica fanatika ubjeđuju čija je šarena laža istinita. :lol:
hajde evo reci sta je to laz sto ja vjerujem i kad kazes donesi mi dokaz da je laz, ok ???
Hoćeš dokaze ?
Govorite da je bog vječan? Ako je vječan onda je i planeta Zemlja vječna. Onda su drvo, šume, rijeke, jezera vječni. Je li tako?
Volite se štiti floskulom 'nastanka ništa u nešto' kod evolucije, onda ko je stvorio boga? Je li bog onda mogao nastati slučajno iz ničega ili od nečega ? I zašto su boga otkrili tek dosta kasnije?
Zašto postoje bolesti ?
Svaka religija ima svog boga. U prošlosti je bilo preko 4000 religija, možeš i sam zamisliti koliko bogova je postojalo. I svaka od tih religija je imala svog boga koji je bio savršeniji i bolji od drugih.
Gdje je bog u Palestini ? Gdje je bog Liberiji ? Gdje je bog u Burundiju ? Između ostalog, gdje je bog u Bosni ?
Zašto kada je stvarao planetu, stvarao je sa pet toplotna pojasa ? Zašto je taj gospodin savršeni stvarao hladne i žarke pojaseve kada je mogao stvoriti savršene umjerene pojaseve ?
Ali vidi ovo, nepostojanje se ne može dokazati. To je logično. Nešto što ne postoji nije dokazivo, samo ono što postoji je dokazivo. Vi vjernici trebate nama da dokažete postojanje nadnaravnog bića. Knjige nisu jer su pisane od strane ljudske ruke, a ne od nekog boga.
Ali čovjeku je najlakše vjerovati, a ne eksperimentisati.

A da je tvoj bog laž najbolje se vidi u Kur'anu. Jer ko bi epitete najbolji, savršen, milostiv, samilostan djelio samom sebi.
Ti možeš bogom smatrati i Sunce. Ono nam je potrebno za život, za biljke, ono nam daje toplinu a i nedaće, ciklone, nepogode, i kada se ono ugasi gasi se i život na Zemlji. Zašto ne bi bog bilo Sunce ?
Govorite da je bog vječan? Ako je vječan onda je i planeta Zemlja vječna. Onda su drvo, šume, rijeke, jezera vječni. Je li tako?
sramota, sad si ponizio cijeli ateisticki eshalon

kakva je ovo logika, gdje ovdje razum????

ovo uopste nije vrijedno elaborisati jer je na nivou, ako si ti zdrav i ja sam, ako ti si bolestan i ja sam, ako si ti tuzan i ja sam, ako si radostan i ja sam

ima li smisla da smo ja i ti jedno pa da dijelimo istu sudbinu??? nema pa kako onda Boga utrpa u zemlju pobogu si brate, ne ponasaj se sukladno sa svojim nicknejmom.

Volite se štiti floskulom 'nastanka ništa u nešto' kod evolucije, onda ko je stvorio boga? Je li bog onda mogao nastati slučajno iz ničega ili od nečega ?
niko ga nije styvrio, odvijek je, je to je bozanska osobina da se oduvijek i da se nema pocetka, jer da ima pocetak, bio bi stvorenje a ne Bog, a cim je stvorenje onda ulazimo u regresiju prijasnjih dogadjaja, a cim udjes u regresiju prijasnjih dogadjaja, ulazimo u politeizam, gdje se onda trazi vrhovni Bog u moru drugih bogova, ili imamo vrhovnog Boga a drugi mu potcinjeni, ili imamo podjednako jake Bogove koji niko ni na koga nesmije udariti zbog podjednakih sila, a to znaci nemamo aposlutnog BOga jer kakav je to Bog ako mu neko drugi diktira sta smije sta nesmije i ako ima terirotrija gdje nisu u njegovu vlasnistvu i moci. eto zasto samo postoji jedan Bog a ne vise njih i zasto nema pocetka.

I zašto su boga otkrili tek dosta kasnije?
nije tacno, po vjerskim izvorima Bog se objavio prvom covjeku na zemlji i onda nastavio objavu u kontinuitetu do Muhammeda.

i bit ce jos jedna kraca objava Poslaniku Isusu u buducnosti kad dodje na zemlju ponovo.
Zašto postoje bolesti ?
da citas sta Bog kaze o tome u Kuranu znao bi, ali evo ukratko

postoji radi testa na zemlji, postoji radi kazne , postoji radi regulisanja stanovnistva na zemlji itd itd znaci bolest ima visefunkcionalnu karakteristiku.

Svaka religija ima svog boga. U prošlosti je bilo preko 4000 religija, možeš i sam zamisliti koliko bogova je postojalo. I svaka od tih religija je imala svog boga koji je bio savršeniji i bolji od drugih.
izmisljanje bogova neznaci auomatski da oni i postoje

sta mislis ovo, postoji samo jedan bog, a ljudi kroz historiju izmisljali jos bogova koje ne postoje i prirodavali onome koji postoji vec. sta mislis tako??

Gdje je bog u Palestini ? Gdje je bog Liberiji ? Gdje je bog u Burundiju ? Između ostalog, gdje je bog u Bosni ?
nit je u palestini nit je u liberiji, nego u svojoj dimenizji izvan svoje kreacije.

Zašto kada je stvarao planetu, stvarao je sa pet toplotna pojasa ? Zašto je taj gospodin savršeni stvarao hladne i žarke pojaseve kada je mogao stvoriti savršene umjerene pojaseve ?
ovaj svijet nije stvoren da bude savrsen da smo odmah jasni

savrsenstvo stvaranja ce biti u raju, ovdje je namjerno uradjeno da bude poteskoca tu i tamo, radi testa, a ne da ti je sve glatko, da te miluje niz dlaku a nikad uz dlaku.
Vi vjernici trebate nama da dokažete postojanje nadnaravnog bića. Knjige nisu jer su pisane od strane ljudske ruke, a ne od nekog boga.
ovaj motor ima utebi , tacnije na svakoj spermiji sto je u tebi
Image

ovaj robot ima u svakoj tvojoj celiji i hoda i obavlja zadatke
Image

ova turbina ima u svakoj tvojoj celiji i ima funkciju energetskog postrojenja, koje napaja energijom robote i ostale dijelova koje obavljaju funkciju u tijelu
Image


zar ti mislis da je ovo samo nastalo iz nista od nita bez kreatora, zamisli se gledas big bang sa strane, i explozija koja inace donosi nered a ona donose red i harmoniju i stvori ove masine u prirodi ,

jeli moguce da iz nista od nista se stvori komplexne strukture kao gore nabrojenje? i onda me pitas ima li Boga.
Zašto ne bi bog bilo Sunce ?
zato sto je ono stvorenje i ne udahnjuje ono zivot, nema razum, nego ima svoj zivotni vijek, pa kako nesto sto je stvoreno i sto ce umrijeti moze bti Bog???

da mu prinsem crnu rubu rastrgalo bi ga samo tako, pa kako moze biti Bog kome crna rupa moze dohakati?
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#371 Re: Svemoćni Bog (prema Kur'anu, ali i općenito)

Post by Smrcak15 »

Ludzak wrote:U prošlosti su Grci vjerovali da su gromovi razlog ljutnje boga Zeusa ili da ljepota dolazi od božice Afrodite. Ljudi su vjerovali u vještice, jednoroga, vampire, bogove itd.
Ima tih apsurda u prošlosti koliko hoćete.
sto se babi snilo to joj se i zbilo.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#372 Re: Svemoćni Bog (prema Kur'anu, ali i općenito)

Post by Smrcak15 »

sherbett wrote:
Smrcak15 wrote:
patriot_1 wrote: Smrle se u sve petlja,tumači meni kako se tumači Biblija i kršćanstvo iako ju nikad nije pročitao a ja ju pročitah masu puta i studirao sam teologiju par godina!Tumači znanost a nije znanstvenik!Sve zna a ništa nezna!
rece mi covjek koji vjeruje da je Bog izasao kroz vaginu zene, bio nemocan da sebi guzicu opere morali drugi se o njemu brinuti, pa poslije kad je odrastao jeo hranu i isao u wc, mozes zamisliti Bog na wc sholji :-) a poslije ga golom ubiju nakn sto ga izbrukaju.

ti covjece vjerujes da su tvog BOga ljudski olos ubili, hej ba sta ti imas kome reci :-)
:lol: :pisnula: :lol:
lahko se smijati a mozes li to opovrgnuti taj moj argument sa svojim protuargumentom?? il ikakvim dokazom??

lahko je ovo postirati :lol: :-) :( :roll: :sad: 8) :-? :evil: :oops: :razz:
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#373 Re: Svemoćni Bog (prema Kur'anu, ali i općenito)

Post by Smrcak15 »

sherbett wrote:
Smrcak15 wrote: lahko se smijati a mozes li to opovrgnuti taj moj argument sa svojim protuargumentom?? il ikakvim dokazom??

lahko je ovo postirati :lol: :-) :( :roll: :sad: 8) :-? :evil: :oops: :razz:
Argument za sta?
pa za to sto se smijes, ako ti je smijesno to znaci nije tacno po tebi, grijesim negdje u u rezonovanju.
User avatar
HardcoreMX
Posts: 4087
Joined: 02/05/2016 19:08
Location: das objektiv der objektivität

#374 Re: Svemoćni Bog (prema Kur'anu, ali i općenito)

Post by HardcoreMX »

Ludzak wrote:U prošlosti su Grci vjerovali da su gromovi razlog ljutnje boga Zeusa ili da ljepota dolazi od božice Afrodite. Ljudi su vjerovali u vještice, jednoroga, vampire, bogove itd.
Ima tih apsurda u prošlosti koliko hoćete.
Upravo si dao jedan dobar argument. Interesantno da te Afrodite, vještice, vampira itd. nema u Islamu, a ima harlovina koji tvrde da je Muhammed 'prepisivao' od Grka... :lol:
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#375 Re: Svemoćni Bog (prema Kur'anu, ali i općenito)

Post by Smrcak15 »

sherbett wrote:
Stvarno mislis da cu o tome raspravljati?
Zasto se onda javljas ako nisi u stanju da odbranis svoje vjerovanje.

Tvoje vjerovanje onoliko jako koliko ga mozes odbranit, ako nisi u stanju ga odbraniti argumentima dokazima i logikom onda pisi propalo.

Ja vjerujem u ono vjerovanje koje moze da se odubre cijelom svijetu ako bi se svijet udruzio protiv njega,to znaci da takvo vjerovanje ima jako podlogu.
Post Reply