Svedski standard

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
KlausTheSanta
Posts: 11
Joined: 30/12/2012 00:56

#1 Svedski standard

Post by KlausTheSanta »

Pozdrav. Koji je uspjeh svedskog privrednog uspona? U cemu lezi kvaka, posto su po mnogim studijama napravili najbolji drustveni sistem do sada.
Kako to da jedna zemlja, relativno loseg polozaja, grozne klime uspije da se uzdigne i da konkurise u svim privrednim granama mnogo vecim ekonomijama iako nikada nije imala kolonije i crpila iz njih resurse poput drugih zemalja.. Sve legalno. Da li je to pozitivna "posljedica" njihovog mentaliteta, posto su oni po prirodi izrazito smiren, liberalan i anti agresivan narod? Ili kad se stvori odredjeno blagostanje u drzavi, tek onda dolazi do postepene promjene mentaliteta naroda, kako to ide, sta ide prvo? Da li ce po vama Balkan ikada biti u buducnosti na svedskom nivou? Kad kazem svedski nivo, tu manje vise racunam sve skandinavske zemlje.

Moje drugo pitanje je, koja je fora sa svedjankama? Izasao sa jednom kad sam bio gore poslom, sve fino i super na veceri, dodje red na placanje, ja mislio platiti za oboje, kad djevojka se odjednom naljuti ?!! :oops: :oops: Kao to njih vrijedja, nije im pravo da im muskarac placa, to ide po pola.
lajkujMe
Posts: 12255
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#2 Re: Svedski standard

Post by lajkujMe »

Jednostavan odgovor ljudi nisu imali rata 200 godina sve ostalo (osim svice) jeste imalo rata.
Tu je njihov mentalitet narodni, oni ne kradu, oni ne pokusavaju sisati drzavu kao mi npr, vrijedno rade i drustveno su mnogo napredniji od nas npr.
User avatar
Entropio
Posts: 7808
Joined: 21/11/2010 21:49

#3 Re: Svedski standard

Post by Entropio »

.
KlausTheSanta
Posts: 11
Joined: 30/12/2012 00:56

#4 Re: Svedski standard

Post by KlausTheSanta »

lajkujMe wrote:Jednostavan odgovor ljudi nisu imali rata 200 godina sve ostalo (osim svice) jeste imalo rata.
Tu je njihov mentalitet narodni, oni ne kradu, oni ne pokusavaju sisati drzavu kao mi npr, vrijedno rade i drustveno su mnogo napredniji od nas npr.
I ja sam mislio ovo. S tim da su se osim vojne neutralnosti još neke stvari (gore navedene) poklopile.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#5 Re: Svedski standard

Post by hrle1976 »

Zivotni standard je slabiji nego u norvezana i danaca... ali nebitna prica... sve u svemu porezni sistem - u nekim Skandinavskim drzavma se placa porez od svega... pa cak i spekulacija... ali taj njihov standard je odrzljiv kad imas veci broj sto doprinosi u drzavnu kasu a manji broj sto je koristi. Stranci ce unistiti Skandinaviju do dna, jer vecina muze sistem non-stop a doprinosi absolutnu nulu.

Svedska za razliku ostalih Skandinavskih drzava ima neku industriju pa naravno i to doprinosi ali porezni sistem je samohranjivi organ.
lajkujMe
Posts: 12255
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#6 Re: Svedski standard

Post by lajkujMe »

A i Kina ih userava, to industrije sto imaju postepeno hlapi u Kinu jednostavno ne isplati se poslovati u Svedskoj pod tim silnim porezima i ostati konkurentan.

I da je ne znam kakva Svedska nece oni moci zadugo da zadrzavaju sve ovo.
User avatar
sinuhe
Posts: 11483
Joined: 03/06/2011 11:33

#7 Re: Svedski standard

Post by sinuhe »

Kako Wallenbergovi ne drze vise znacajnu vlast u zemlji nakon 200 godina tako je malo i standard opao. Skandinavske firme su lideri manje vise u svemu a nema ih ukupno ni 20 miliona.
A nije tu rijec o nekoj posebnoj marljivosti vec vise o politickom konsenzusu.
KlausTheSanta
Posts: 11
Joined: 30/12/2012 00:56

#8 Re: Svedski standard

Post by KlausTheSanta »

sinuhe wrote:A nije tu rijec o nekoj posebnoj marljivosti vec vise o politickom konsenzusu.
Sta mislis pod ovom stavkom?
User avatar
sinuhe
Posts: 11483
Joined: 03/06/2011 11:33

#9 Re: Svedski standard

Post by sinuhe »

Politicka kultura, kultura dijaloga. Evo npr. nije rijec o Svedskoj ali ima veze. Ostrva Aland izmedju Svedske i Finske koja su demilitarizovana zona sad ce 100 godina. Uslov Lige naroda da ostrva pripadnu Finskoj je bila demilitiarizacija sto su Finci postovali i za vrijeme Drugog svjetskog. Prvo stvoriti ugodnu atmosferu a ostalo ce vec doci na svoje. Nisu neki ni sahisti ni matematicari.

A vidi nas. Najsvjeziji blam kako smo Hrvatima izabrali clana predsjednistva. :lol:
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#10 Re: Svedski standard

Post by hAZNADAR »

Zrelost nacije, - odnos prema drustvu i drzavi, resursima, sistemu, porezu, okolisu,....
Nisu Svedi nista pametniji od nas individualno - ali se od malena uce da su dio grupe, dio kolektiva i da je sve zajednicko. Buduci da se nasi lako uklapaju u tu grupnu filozofiju i imaju obzir prema drzavi i zajednici - moguce je i kod nas napraviti ovakav standard. Samo treba promijeniti nesto u glavama.
Nebitan32
Posts: 1118
Joined: 31/12/2011 21:40

#11 Re: Svedski standard

Post by Nebitan32 »

Mislim da je mir glavna osnova za prosperitet.

Recimo ja sam porijeklom iz jugoistocne Bosne. Upadi crnogorskih cetnika i opsta pljacka se ponavljala iz generacije u generaciju. Moj rahmetli otac je imao kucu ali je ona porusena u zadnjem ratu tako da sam ja krenuo s nule. Nisam naslijedio apsolutno nista do gole ledine. On isto tako jer je unistena i kuca deda rahmetli a tako i pradedova...

Svaka generacija pocinje od nule. To je ogromni hendikep. Zamislimo da je svako kroz generacije naslijedio kucu pa mozda i sagradio jednu. Mozda bi ja prije par godina naslijedio nekoliko nekretnina i neki kapital sto daje drasticno bolju "startnu poziciju". Tako umjesto ulaganja na krov nad glavom ulagao bi u neki biznis. A uz to da ne pricamo o ljudskim gubicima.

Mir je prva osnova. A onda dolaze ostale stvari. Mada mora se priznati da su neki narodi inovantniji od drugih. Svedani su pri vrhu. Ikea, Scania, Ericsson,Saab,Electrolux,SDF, Volvo,,,,Puno za tako malu zemlju.

I smatram ih zdravom nacijom sto dokazuju putem sportkih uspjeha.
newera86
Posts: 279
Joined: 11/12/2012 00:18

#12 Re: Svedski standard

Post by newera86 »

:skoljka:
Last edited by newera86 on 08/01/2013 18:39, edited 1 time in total.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#13 Re: Svedski standard

Post by hrle1976 »

Nebitan32 wrote:Mislim da je mir glavna osnova za prosperitet.

Recimo ja sam porijeklom iz jugoistocne Bosne. Upadi crnogorskih cetnika i opsta pljacka se ponavljala iz generacije u generaciju. Moj rahmetli otac je imao kucu ali je ona porusena u zadnjem ratu tako da sam ja krenuo s nule. Nisam naslijedio apsolutno nista do gole ledine. On isto tako jer je unistena i kuca deda rahmetli a tako i pradedova...

Svaka generacija pocinje od nule. To je ogromni hendikep. Zamislimo da je svako kroz generacije naslijedio kucu pa mozda i sagradio jednu. Mozda bi ja prije par godina naslijedio nekoliko nekretnina i neki kapital sto daje drasticno bolju "startnu poziciju". Tako umjesto ulaganja na krov nad glavom ulagao bi u neki biznis. A uz to da ne pricamo o ljudskim gubicima.

Mir je prva osnova. A onda dolaze ostale stvari. Mada mora se priznati da su neki narodi inovantniji od drugih. Svedani su pri vrhu. Ikea, Scania, Ericsson,Saab,Electrolux,SDF, Volvo,,,,Puno za tako malu zemlju.

I smatram ih zdravom nacijom sto dokazuju putem sportkih uspjeha.

To samo kod nas ima, mislim na nasljedjivanje itd. U Skandinaviji sta god nasljedis prvo moras porez da platis pa onda da se hvalis nasljedio sam od oca... Kuce se kupuju na kredit od 20 ili 30 god. dok je otplatis sa jednom nogom si u gorbu. Npr. 30 god. strijepis da ne bi bio kratak jedan mjesec da nemoze platit ratu, jer ce ta kuca otici na javnu drzabu i opet si na nuli. Svedska ima (skoro) isti socializam ko Jugoslavija sto je imala, jedina razlika je u individualizmu, gdje je kod nas bio koletivizam. Kod nas je vise susjed vodio brige kako mu je komsija te priskoci u nevolji, dok u Svedskoj ja cu dati drzavi a neka drzava vodi brigu o susjedu (socijalna pomoc)! Zamisli sada da radis 7 mjeseci za drzavu a 5 za sebe? To je citava poenta njihovog uspjeha.
Rewben
Posts: 26
Joined: 25/06/2012 11:28
Location: 663

#14 Re: Svedski standard

Post by Rewben »

Kako ono kod njih funkcionise privatna svojina? Nekretnine i to, cini mi se svakog mjeseca nesto placaju za odrzavanje..



Elem sto se Svedske tice, bio u uvjerio se.. jbg, to ti je skroz drugi svijet druze, u odnosu na vecinu svjetskih zemalja ne samo Bosnu. Brutalno je to koliko su se oni od nas odmakli, a najvise u svojim glavama.

Znas kako, evo na primjer dok se narod u Bosni u tamo negdje 1860 godine ganjao sabljama i jahao na konjima po proplancima i planinama, pametni Skandinavci su jos tada razmisljali o PRAVIMA ZENA! Imas o tome mnogo clanaka. Kamo zastiti zene i kako ih izjednaciti sa muskarcima. Pa jbt u Bosni i dan danas imas na hiljade muskaraca koji stalno galame, pa ponekad i udare zene.. to ti je kod nas normalno.

Imali su i Svedjani svoje velike krize, ali uvijek su se uzdizali i bili jaci i bolji. Izgleda da im je tako u genetskom kodu stvarno ne znam razlog, izgleda nekome je sudjeno da zivi u takvoj sredini, a nekome da zivi u sredini koja po mentalitetu zaostaje realno nekih 100-150 godina. Nis sta da radis nema oklijevanja, samo naprijed. :)


A Svedjanke..uhhh, one su tek posebna prica. :D
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#15 Re: Svedski standard

Post by hrle1976 »

Rewben wrote:Kako ono kod njih funkcionise privatna svojina? Nekretnine i to, cini mi se svakog mjeseca nesto placaju za odrzavanje..



Elem sto se Svedske tice, bio u uvjerio se.. jbg, to ti je skroz drugi svijet druze, u odnosu na vecinu svjetskih zemalja ne samo Bosnu. Brutalno je to koliko su se oni od nas odmakli, a najvise u svojim glavama.

Znas kako, evo na primjer dok se narod u Bosni u tamo negdje 1860 godine ganjao sabljama i jahao na konjima po proplancima i planinama, pametni Skandinavci su jos tada razmisljali o PRAVIMA ZENA! Imas o tome mnogo clanaka. Kamo zastiti zene i kako ih izjednaciti sa muskarcima. Pa jbt u Bosni i dan danas imas na hiljade muskaraca koji stalno galame, pa ponekad i udare zene.. to ti je kod nas normalno.

Imali su i Svedjani svoje velike krize, ali uvijek su se uzdizali i bili jaci i bolji. Izgleda da im je tako u genetskom kodu stvarno ne znam razlog, izgleda nekome je sudjeno da zivi u takvoj sredini, a nekome da zivi u sredini koja po mentalitetu zaostaje realno nekih 100-150 godina. Nis sta da radis nema oklijevanja, samo naprijed. :)


A Svedjanke..uhhh, one su tek posebna prica. :D
Moj utisak o Svedskoj je da su broj jedan drzava u svijetu po pitanju moralne korumpiranosti. Dalje: veca je sansa da dobijes na lutriji ili da postanes NASA astronaut nego da dobijes jednu parnicu protiv bilo koje drzavne ustanove. Nije prilicno za drzavu koja se dici nekom demokratijom, da npr. policija moze da ti provali u stan kad god zeli bez sudske dozvole. Rasizam je vic. Da emigranti neciste ceste - gradovi bi licili na najgoru deponiju sto si mozes zamisliti! Znal ko u toj vuko*ebini da pricuva vrata... a nedao ti Bog da u parku pogledas u oci svedjanu, pa se nasmjesis i kazes dobar dan... ima da pobjegne od tebe ko vrag od krsta - prva asociacija je da ces ga pokrast. Tisina je zabava. I nisu sve svedjanke wooow mozda ide jedna zgodna na 10 zenski sa uzasnim frizurama i ukusom za modu.
lajkujMe
Posts: 12255
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#16 Re: Svedski standard

Post by lajkujMe »

hrle1976 wrote:
Rewben wrote:Kako ono kod njih funkcionise privatna svojina? Nekretnine i to, cini mi se svakog mjeseca nesto placaju za odrzavanje..



Elem sto se Svedske tice, bio u uvjerio se.. jbg, to ti je skroz drugi svijet druze, u odnosu na vecinu svjetskih zemalja ne samo Bosnu. Brutalno je to koliko su se oni od nas odmakli, a najvise u svojim glavama.

Znas kako, evo na primjer dok se narod u Bosni u tamo negdje 1860 godine ganjao sabljama i jahao na konjima po proplancima i planinama, pametni Skandinavci su jos tada razmisljali o PRAVIMA ZENA! Imas o tome mnogo clanaka. Kamo zastiti zene i kako ih izjednaciti sa muskarcima. Pa jbt u Bosni i dan danas imas na hiljade muskaraca koji stalno galame, pa ponekad i udare zene.. to ti je kod nas normalno.

Imali su i Svedjani svoje velike krize, ali uvijek su se uzdizali i bili jaci i bolji. Izgleda da im je tako u genetskom kodu stvarno ne znam razlog, izgleda nekome je sudjeno da zivi u takvoj sredini, a nekome da zivi u sredini koja po mentalitetu zaostaje realno nekih 100-150 godina. Nis sta da radis nema oklijevanja, samo naprijed. :)


A Svedjanke..uhhh, one su tek posebna prica. :D
Moj utisak o Svedskoj je da su broj jedan drzava u svijetu po pitanju moralne korumpiranosti. Dalje: veca je sansa da dobijes na lutriji ili da postanes NASA astronaut nego da dobijes jednu parnicu protiv bilo koje drzavne ustanove. Nije prilicno za drzavu koja se dici nekom demokratijom, da npr. policija moze da ti provali u stan kad god zeli bez sudske dozvole. Rasizam je vic. Da emigranti neciste ceste - gradovi bi licili na najgoru deponiju sto si mozes zamisliti! Znal ko u toj vuko*ebini da pricuva vrata... a nedao ti Bog da u parku pogledas u oci svedjanu, pa se nasmjesis i kazes dobar dan... ima da pobjegne od tebe ko vrag od krsta - prva asociacija je da ces ga pokrast. Tisina je zabava. I nisu sve svedjanke wooow mozda ide jedna zgodna na 10 zenski sa uzasnim frizurama i ukusom za modu.

S ovim se slazem posebno to s zenskim :-)
Micaha
Posts: 1018
Joined: 01/06/2011 15:29

#17 Re: Svedski standard

Post by Micaha »

Nebitan32 wrote:Mislim da je mir glavna osnova za prosperitet.

Recimo ja sam porijeklom iz jugoistocne Bosne. Upadi crnogorskih cetnika i opsta pljacka se ponavljala iz generacije u generaciju. Moj rahmetli otac je imao kucu ali je ona porusena u zadnjem ratu tako da sam ja krenuo s nule. Nisam naslijedio apsolutno nista do gole ledine. On isto tako jer je unistena i kuca deda rahmetli a tako i pradedova...

Svaka generacija pocinje od nule. To je ogromni hendikep. Zamislimo da je svako kroz generacije naslijedio kucu pa mozda i sagradio jednu. Mozda bi ja prije par godina naslijedio nekoliko nekretnina i neki kapital sto daje drasticno bolju "startnu poziciju". Tako umjesto ulaganja na krov nad glavom ulagao bi u neki biznis. A uz to da ne pricamo o ljudskim gubicima.

Mir je prva osnova. A onda dolaze ostale stvari. Mada mora se priznati da su neki narodi inovantniji od drugih. Svedani su pri vrhu. Ikea, Scania, Ericsson,Saab,Electrolux,SDF, Volvo,,,,Puno za tako malu zemlju.

I smatram ih zdravom nacijom sto dokazuju putem sportkih uspjeha.
Fora je i izbjeci ratove
User avatar
Comrad
Posts: 4326
Joined: 17/04/2007 12:40
Location: C:\Program files

#18 Re: Svedski standard

Post by Comrad »

Meni su nekako uvijek ovako na prvu narodi na sjeveru nekako mirniji. Pogledajte citav eto pojas od Kanade, Aljaske, Skandinavije (jbg jedino mi Rusi jebu koncepciju)... ali nekako su drugaciji od ovih dole juznjaka.

A pogledaj juznjake, tamo od juzne Amerike da bog sacuva, ovamo onda Spanija, Italija, Balkan, Grci, sve divljak do divljaka kroz citavu historiju. :D Udarilo sunce u vugla.

Svedska je drzava, jbg mi nismo ni to. Jesmo na papiru, ali ovako u realnosti nemamo mi ni D od drzave. Ne zelim sad da ulazim u rasprave, ali dovoljno je pogledati koliko smo mi nisko pali da smo se poceli obiljezavati kao u srednjem vijeku, dzamija tamo, crkva vamo..obiljezi za svaki slucaj da se zna, da se pozna.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#19 Re: Svedski standard

Post by julisiz es grant »

Comrad wrote:Meni su nekako uvijek ovako na prvu narodi na sjeveru nekako mirniji. Pogledajte citav eto pojas od Kanade, Aljaske, Skandinavije (jbg jedino mi Rusi jebu koncepciju)... ali nekako su drugaciji od ovih dole juznjaka.
Zaboravio si Vikinge :D
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#20 Re: Svedski standard

Post by julisiz es grant »

..kao i to da su Švedi prvi pokušali Rusiju da pokore, mnogo prije Napoleona i Hitlera.
I da su i Švedska i Danska do kraja 19.vijeka bile velike i pravo zajebane kraljevine.
Nisu oni tako pitomi kako se čini, samo ih je istorija pripazila zadnjih stotina godina. :)
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40814
Joined: 29/06/2011 23:39

#21 Re: Svedski standard

Post by dječak sa šibicama »

Kako bosanac za sekundu nadje alibi za svoj nerad, nesposobnost i sve ostalo sto "krasi" drzavu vec skoro 2 desetljeca.

Svedjani su za nas drugi svijet, i ostali Skandinavci.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#22 Re: Svedski standard

Post by julisiz es grant »

dječak sa šibicama wrote:Kako bosanac za sekundu nadje alibi za svoj nerad, nesposobnost i sve ostalo sto "krasi" drzavu vec skoro 2 desetljeca.

Svedjani su za nas drugi svijet, i ostali Skandinavci.
Ko traži alibi za nerad? Pa ljudi legitimno pitaju što je Švedska bolja od ostatka Evrope, niko ne pita što je bolja od Bosne.
User avatar
sinuhe
Posts: 11483
Joined: 03/06/2011 11:33

#23 Re: Svedski standard

Post by sinuhe »

Comrad wrote: A pogledaj juznjake, tamo od juzne Amerike da bog sacuva, ovamo onda Spanija, Italija, Balkan, Grci, sve divljak do divljaka kroz citavu historiju. :D Udarilo sunce u vugla.
Italija je nesto drugo. Razvoj Italije nakon Drugog svjetskog rata od agrarne zemlje do velike industrijske sile je nevidjen u Evropi a da nikad nisu imali politicku stabilnost. Od njih mozemo i vise nauciti od Svedjana, ali svaka zemlja ima neke svoje posebnosti.
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#24 Re: Svedski standard

Post by madner »

Jao jao, Italija prije rata imala pola BDP Njemacke i on kaze da je bila agrarna zemlja. :lol:
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#25 Re: Svedski standard

Post by julisiz es grant »

madner wrote:Jao jao, Italija prije rata imala pola BDP Njemacke i on kaze da je bila agrarna zemlja. :lol:
Pa i jesu bili agrarna zemlja. To što je postojao Fiat, ne znači da su bili industrijska velesila. Donekle razvijeni sjever, a na jugu uglavnom sirotinja. Uz to još uvijek jak osjećaj regionalne pripadnosti i podijeljenosti (što je i logično, jer je npr Musolinijeva generacija bila jedna od prvih rođenih u ujedinjenoj Italiji).
Post Reply