ŠVEDSKA

Post Reply
User avatar
Maverick78
Posts: 851
Joined: 09/05/2012 01:15
Location: Malmö / Sweden

#226 Re: ŠVEDSKA

Post by Maverick78 »

Nikad dva dobra sastaviti sto kaze narod :). Svedski manji gradovi jesu mrtvi, ali veci i nisu bas. Tako da ko zeli bolji socijalni zivot, za ljude koji jos nisu u braku, bolje ici u Malme, GBG, Stockholm. Meni je recimo Borås super za zivot. Blizu ti je Geteborg, a opet si u mirnom gradu. Valjda je to zato sto imam porodicu i onda bi mi vise odgovarao neki tako grad.

Ja sam neko vrijeme bio u Malemu i tu se stvarno desava puno toga. Mada znate i sami kako je gore, mislim nemas ti puno vremena radnim danima za neki provod, jer radis. Ali u svakom slucaju moze se, a i Kopenhagen je blizu. Kphg je vec prica za sebe, pa ono je ludnica totalna od grada :). Prica mi buraz skoro da su sada napravili i metro iz Malmea do Kopenhagena, udjes na Triangelnu, izadjes na Tivoliju koliko se sjecam da mi je objasnio... vrh, to mu sad prakticno dodje ko jedan grad.

Ne bih se ja bunio u svakom slucaju da opet dodjem i zivim gore :). Ima Svedska i puno toga finog. Sigurnost i ekonomska stabilnost prvenstveno. Fino je znati da mozes i sebi i porodici obezbjediti normalan zivot. To ovdje danas nazalost velika vecina nas ne moze, pa cak i kada radis. Male zarade, a cijene zivota stalno idu gore. Nije sad da bas oskudjevamo u svemu, ali da se moras puno toga suzdrzati moras. Dok gledam brata koji je gore odavno sa porodicom, bukvalno imaju sve sto zele. Ipak je fin osjecaj kad mozes djetetu kupiti puno toga, a Bogami i sebi da se razumijemo :D. Dobro nije sve u novcu, ali eto opet ne mozes ni bez njega, posebno kad imas porodicu i sutra im zelis obezbjediti bolji zivot, skolovanje i td.
User avatar
Mohikanacc
Posts: 19
Joined: 04/04/2013 01:51

#227 Re: ŠVEDSKA

Post by Mohikanacc »

Imas dobar sarajevski cevap u u Boråsu, ne znam jesi zalazio :)

Oduzmi te vece gradove, i skontaces da vise od pola svedskog stanovnistva zivi u manjim gradovima. Jedna stvar je kad ti imas porodicu, pa kad imas obaveze, probleme, djecu, zenu.. a druga stvar je kad si ti sam. E kad si sam u manjem gradu, to je koma.


Zivio sam ja 400 kilometara sjeverno od Stockholma.. i i dalje mi nije jasno na koju foru je neko otisao da zivi sjevernije iznad glavnog grada..
User avatar
Maverick78
Posts: 851
Joined: 09/05/2012 01:15
Location: Malmö / Sweden

#228 Re: ŠVEDSKA

Post by Maverick78 »

Nisam probao cevape u Borås-u :D. Bio sam samo par dana kod nekih prijatelja, tako da nisam :). Grad mi se svidio, onako nije mrtav, a taman je nekako velicina. U GBG si za pola sata, ako hoces neki bolji shopping ili slicno. Koliko sam saznao od te raje gore, moglo je se tada naci fino posla u Borås-u, kontam da bi i sada trebalo da je ok.

Pa da, jeste kad si sam, mali gradovi su koma. Svedski jesu nesto vise, posebno ako se ode bas tako daleko kao ti sto si otisao :). Pa gdje gore cak..? Sundsvall ili? I ovi manji gradovi na jugu su im nekako mrtvi, a tek mogu da mislim kako je gore :). Mada vidi, male carsije su svugdje relativno mrtve... evo ja sam u malom gradu i meni se koliko toliko nesto desava jer imam tu porodicu, rodjake, prijatelje od ranije, znam dosta raje onako jer sam tu rodjen. Mozes misliti kako bi bilo nekom strancu da dodje u neku nasu malu carsiju, pa jos sam? :) Sigurno bi se smorio isto. Tu jos moras uzeti u obzir i drugaciji mentalitet, kulturu, tradiciju... sto je posebno izrazeno u malim gradovima, nebitno da li je to grad u Svedskoj ili Bosni. Zato apsolutno vjerujem da ti je bio smor samom u maloj carsiji na sjeveru Svedske :).

Nego jos nesto on topic, sad citam, Svedska ulaze 522 milijarde kruna (oko 60 milijardi eura) u obnovu zeljeznica i puteva :shock: . Pa ono sto sam vidio je i sada fanstasticno, ali eto uvjek moze bolje kad se ima :)
Sverige kommer att satsa 522 miljarder kronor på vägar och järnvägar – däribland en ny järnväg mellan Borås–Göteborg.

Sweden will invest 522 billion on roads and railways - including a new railway between Borås and Gothenburg.

http://www.bt.se/nyheter/boras/miljards ... 7392%29.gm
User avatar
Mohikanacc
Posts: 19
Joined: 04/04/2013 01:51

#229 Re: ŠVEDSKA

Post by Mohikanacc »

Da, Sundsvall. Jos odavno sam bio na vikendici od prijatelja u mjestu koje se zove Övertorneå, evo da vidis gdje se nalazi:

http://en.wikipedia.org/wiki/%C3%96vertorne%C3%A5

1500 ljudi, odvojeno od svijeta, pukne bez problema zimi -35 - -45, vjetar ledi kosti. Poslije toga mi je Tesanj bio velegrad iz snova, o Sarajevu da ne pricam. :-D




Sto se zeljeznica tice.. Svedska je odlicno pokrivena, fanstasticno je to odradjeno, medjutim uvijek moze bolje.. Treba to odrzavati, uvesti brze linije i slicno. Pratimo Japance, zar ne.. :)
Sugicc
Posts: 2
Joined: 05/08/2013 00:51

#230 Re: ŠVEDSKA

Post by Sugicc »

Ova tema je budalasta.
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#231 Re: ŠVEDSKA

Post by Hajvan »

Sugicc wrote:Ova tema je budalasta.
:thumbup:
:lol:
GluhoBilo
Posts: 14
Joined: 03/10/2013 15:05

#232 Re: ŠVEDSKA

Post by GluhoBilo »

Zemlja kao zemlja = dobra.

Ljudi = gola karina.

Vrijeme = jos veca karina.




Busaju se u prsa velikom demokratijom, e demokrate moje, red bi bilo da se prihvatite bontona, pa da komsiji ne spustate glavu kad prolazi, da kazete dobar dan, ne ujedaju drugi ljudi.

Al jok. Ono spusti glavu, nebi te pozdravio nema teorije.
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7549
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#233 Re: ŠVEDSKA

Post by AleksoMKD »

GluhoBilo wrote:
Busaju se u prsa velikom demokratijom, e demokrate moje, red bi bilo da se prihvatite bontona, pa da komsiji ne spustate glavu kad prolazi, da kazete dobar dan, ne ujedaju drugi ljudi.

Al jok. Ono spusti glavu, nebi te pozdravio nema teorije.
Demokratija, ne mora te pozdraviti ako nece :D .

To mi je najvise falilo kada sam ziveo vani.

Ali od kako sam se vratio u Makedoniju, shvatio sam da je to bolje.
Sada ja komsijama maximum kazem "dobar dan" i to samo ako su iz mog ulaza u zgradi, druge uopste ne gledam. Ko ih hebe.

Kada cujem ispred zgrade na klupama kako komentarisu jedni druge, ko je kada dosao uvece kuci, ko je bio pijan, cija cerka izlazi iz skupih automobila.......

Ja lepo u gacama sednem na terasu i kome smeta neka me ne gleda.
anonimus0007
Posts: 359
Joined: 11/03/2013 16:53

#234 Re: ŠVEDSKA

Post by anonimus0007 »

GluhoBilo wrote:Zemlja kao zemlja = dobra.

Ljudi = gola karina.

Vrijeme = jos veca karina.

Busaju se u prsa velikom demokratijom, e demokrate moje, red bi bilo da se prihvatite bontona, pa da komsiji ne spustate glavu kad prolazi, da kazete dobar dan, ne ujedaju drugi ljudi.

Al jok. Ono spusti glavu, nebi te pozdravio nema teorije.
iskren da budem ja sam sit tog pozdravljanja kunte i pante dok dođem do kuće. većina njih bi se obradovala da mi se nešto desi, i koji ću ih k... pozdravljati kad mi istinski prijatelji nisu (ne odnosi se na prave prijatelje kojih je malo).
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#235 Re: ŠVEDSKA

Post by dezurni_ucenik »

anonimus0007 wrote:
GluhoBilo wrote:Zemlja kao zemlja = dobra.

Ljudi = gola karina.

Vrijeme = jos veca karina.

Busaju se u prsa velikom demokratijom, e demokrate moje, red bi bilo da se prihvatite bontona, pa da komsiji ne spustate glavu kad prolazi, da kazete dobar dan, ne ujedaju drugi ljudi.

Al jok. Ono spusti glavu, nebi te pozdravio nema teorije.
iskren da budem ja sam sit tog pozdravljanja kunte i pante dok dođem do kuće. većina njih bi se obradovala da mi se nešto desi, i koji ću ih k... pozdravljati kad mi istinski prijatelji nisu (ne odnosi se na prave prijatelje kojih je malo).
A to su kod nas komsije bolje ? Jesu sipak.Vecina nosi u sebi mahalski gen,onaj pogani gen da mu je samo znati sta komsija ima u kuci,sta komsija prica,a iznad svega ne bi te ni pogledali da ti pomoc kakva treba.

Al na kraju krajeva jebes komsije kad ti sve drugo imas.Dobar posao,dobru platu,mozes da putujes ...
GluhoBilo
Posts: 14
Joined: 03/10/2013 15:05

#236 Re: ŠVEDSKA

Post by GluhoBilo »

Ne svidja mi se njihov mentalitet i ta otudjenost u svakom pogledu.

De bolan nasmij se, rastuzi se, uradi nesto sa licem, reci nesto, jel ti smeta, jel ti godi.. al ono jok. :oops: ne znas sta mu je, stalozen, odmen, cuti, gleda te.. sta reci, i meni onda ostaje da cutim. :) a opuste se tek kad popiju, jebes takve ljude.

I dalje se moze zaraditi. Medjutim ljudi koji su dosli 70tih i 80tih kazu da je tada bilo mnogo bolje. Zemlja kao zemlja, i dalje po kvalitetu zivota poprilicno iznad ostalih zemalja zapadne Evrope.


Imigranata iz problematicnih zemalja ima (Somalija, Afganistan, Irak, Arabija, Alzir..) ali vecinom u njihovim cetvrtima u vecim gradovima. Previse je ta prica napucana..








Ko moze da podnese mrak, otudjenost, sjebanu atmosferu i vrijeme, latentni rasizam/ksenofobiju, a zauzvrat dobije uslove za normalan zivot, posao, da djeca idu u skolu, da se moze otici na ljetovanje, zimovanje, da se moze nesto kupiti.. E za takve ljude je Svedska.


Ko ima ambicije za nesto vise, da radi mnogo, da stvara kule i gradove, za njega nije ta zemlja jer ce ga ubiti u pojam porezima. Prema tome za takve poduzetnicke duse dusu dale US i UK.
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#237 Re: ŠVEDSKA

Post by dezurni_ucenik »

.
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#238 Re: ŠVEDSKA

Post by dezurni_ucenik »

GluhoBilo wrote:Ne svidja mi se njihov mentalitet i ta otudjenost u svakom pogledu.

De bolan nasmij se, rastuzi se, uradi nesto sa licem, reci nesto, jel ti smeta, jel ti godi.. al ono jok. :oops: ne znas sta mu je, stalozen, odmen, cuti, gleda te.. sta reci, i meni onda ostaje da cutim. :) a opuste se tek kad popiju, jebes takve ljude.

I dalje se moze zaraditi. Medjutim ljudi koji su dosli 70tih i 80tih kazu da je tada bilo mnogo bolje. Zemlja kao zemlja, i dalje po kvalitetu zivota poprilicno iznad ostalih zemalja zapadne Evrope.


Imigranata iz problematicnih zemalja ima (Somalija, Afganistan, Irak, Arabija, Alzir..) ali vecinom u njihovim cetvrtima u vecim gradovima. Previse je ta prica napucana..








Ko moze da podnese mrak, otudjenost, sjebanu atmosferu i vrijeme, latentni rasizam/ksenofobiju, a zauzvrat dobije uslove za normalan zivot, posao, da djeca idu u skolu, da se moze otici na ljetovanje, zimovanje, da se moze nesto kupiti.. E za takve ljude je Svedska.


Ko ima ambicije za nesto vise, da radi mnogo, da stvara kule i gradove, za njega nije ta zemlja jer ce ga ubiti u pojam porezima. Prema tome za takve poduzetnicke duse dusu dale US i UK.

Imaju li i dalje problem sa paljenjem crkvi ,znam da su kuburil s tim tokom 90-itih(tacnije to je Norveska u pitanju al ajd valjda znas odgovor :D ).
User avatar
Truba
Posts: 82589
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#239 Re: ŠVEDSKA

Post by Truba »

Mia Mulder
pitam google jel musko ili zensko
kaze

She is a bisexual trans woman.


wtf iz dis

svedska politicarka
left party
User avatar
Point.
Posts: 28088
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#240 Re: ŠVEDSKA

Post by Point. »

Ne brini za Miu
BiBi911
Posts: 3084
Joined: 09/12/2018 17:47

#241 Re: ŠVEDSKA

Post by BiBi911 »

Truba wrote: 11/05/2024 20:53 Mia Mulder
pitam google jel musko ili zensko
kaze

She is a bisexual trans woman.


wtf iz dis

svedska politicarka
left party
Ta ti hebe sve sto stigne i sve sto nju stigne to je hebe.

Kod nje je sve otkljucano
Post Reply