Švedska - all about

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
YuGiOhMoDDeR
Posts: 118
Joined: 12/04/2015 16:07
Location: Travnik

#426 Re: Švedska - all about

Post by YuGiOhMoDDeR »

opet ja :lol:

da li znate otprilike koliko se čeka na odluku od Migrationsverket?

Poslali smo aplikaciju u Julu prošle godine i nakon 6 mjeseci (pošto nisu ništa odgovorili), poslao im zahtjev za zaključenje predmeta.. u roku 2 dana mi odgovorili, da zakažem termin u ambasadi za intervju.. intervju je bio u Februaru 2021, uzeli mi izjavu, otiske, fotografisali me, i ostale neke papire.. nakon toga još uvijek nema odgovora :| zvao in telefonom (i žena isto) , stalno zauzeto.. slao im email, odgovore kao još nismo dobili "case officer" :cry:
User avatar
sime_cipol
Posts: 15866
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#427 Re: Švedska - all about

Post by sime_cipol »

Reci cu ti iskustvo bliske osobe.
Preko interneta predat zahtjev u augustu.
Javili u martu iduce godine da se dodje u ambasadu SWE u matičnoj zemlji kako bi se zakazao razgovor u istoj.
Razgovor zakazan i obavljen u junu.
Pozitivan odgovor stigao pocetkom septembra da je viza na dvije godine odobrena od 20 septembra.
Nakon dvije godine boravka dobila je i stalni boravak.
Dakle oko 13 mjeseci
User avatar
YuGiOhMoDDeR
Posts: 118
Joined: 12/04/2015 16:07
Location: Travnik

#428 Re: Švedska - all about

Post by YuGiOhMoDDeR »

sime_cipol wrote: 08/07/2021 01:57 Reci cu ti iskustvo bliske osobe.
Preko interneta predat zahtjev u augustu.
Javili u martu iduce godine da se dodje u ambasadu SWE u matičnoj zemlji kako bi se zakazao razgovor u istoj.
Razgovor zakazan i obavljen u junu.
Pozitivan odgovor stigao pocetkom septembra da je viza na dvije godine odobrena od 20 septembra.
Nakon dvije godine boravka dobila je i stalni boravak.
Dakle oko 13 mjeseci
Hvala na odgovoru :D

Krajem Augusta biće 13 mjeseci kako sam poslao aplikaciju.. valjda će stići odgovor do kraja godine :-D

hvala još jednom :thumbup:
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#429 Re: Švedska - all about

Post by u-pet-deka »

Zbog Covid situacije sve je usporeno. Bar tako je objavljeno te da proces sada je oko 16 - 18 mjeseci.
User avatar
YuGiOhMoDDeR
Posts: 118
Joined: 12/04/2015 16:07
Location: Travnik

#430 Re: Švedska - all about

Post by YuGiOhMoDDeR »

u-pet-deka wrote: 10/07/2021 12:19 Zbog Covid situacije sve je usporeno. Bar tako je objavljeno te da proces sada je oko 16 - 18 mjeseci.
čuo sam da rade sporije i smanjenim kapacitetom, ali proletilo mi je to 16-18 mjeseci :-D ali hvala na informaciji.. ipak se još nadam da će odluka biti dio kraja godine :lol:
Cvikeras
Posts: 85
Joined: 26/12/2011 08:37

#431 Re: Švedska - all about

Post by Cvikeras »

U pitanju je prva viza ili produzenje postojece? Radna, spajanje porodice, sambo? Sve igra ulogu vjerovatno.

Moj slucaj sa radnom:

Ja sam na prvu cekao pet dana doslovno, zena dobila svoju za spajanje za tacno pola godine, a drugu smo ovdje zajedno cekali pola godine. Moje radne kolege su i drugu dobili u roku od mjesec dana, cak i ranije. Druge su sve bile u "covid eri". Ne trebam ti pricati kakav strah sam prezivljavao kad su oni dobili produzenja za tri radne sedmice a kod mene nista, kao da me Bog nije ni dao. Moja handlegare mi samo rekla da nema vremena i to je sva prica s njom bila. Ispalo je na kraju da sam se bezveze sekirao i maltretirao ljude oko sebe, ali sta ce jadni insan, uvijek u podsvijesti neki crnjaci.

Takodjer znam slucajeve gdje su ljudi cekali po devet i vise mjeseci. Zelim ti srecu..
User avatar
YuGiOhMoDDeR
Posts: 118
Joined: 12/04/2015 16:07
Location: Travnik

#432 Re: Švedska - all about

Post by YuGiOhMoDDeR »

Cvikeras wrote: 11/07/2021 12:21 U pitanju je prva viza ili produzenje postojece? Radna, spajanje porodice, sambo? Sve igra ulogu vjerovatno.

Moj slucaj sa radnom:

Ja sam na prvu cekao pet dana doslovno, zena dobila svoju za spajanje za tacno pola godine, a drugu smo ovdje zajedno cekali pola godine. Moje radne kolege su i drugu dobili u roku od mjesec dana, cak i ranije. Druge su sve bile u "covid eri". Ne trebam ti pricati kakav strah sam prezivljavao kad su oni dobili produzenja za tri radne sedmice a kod mene nista, kao da me Bog nije ni dao. Moja handlegare mi samo rekla da nema vremena i to je sva prica s njom bila. Ispalo je na kraju da sam se bezveze sekirao i maltretirao ljude oko sebe, ali sta ce jadni insan, uvijek u podsvijesti neki crnjaci.

Takodjer znam slucajeve gdje su ljudi cekali po devet i vise mjeseci. Zelim ti srecu..
Kod mene je spajanje da porodicom, prvi put šaljem.. poslali aplikaciju u Julu 2020 godine, i čekali 6 mjeseci, nakon kojih imaš pravo poslati "zahtjev za zaključenje predmeta", što smo i uradili.. nakon dan - dva dobili odgovor da zakažemo intervju u ambasadi u Sarajevu.. intervju je zakazan u Februaru 2021 godine.. intervju je prošao dobro, bila standardna pitanja kao u aplikaciji.. i rekli mu da ponesem pasoš, zajedničke slike, gdje smo putovali, vjenčani list ako smo vjenčani.. i na kraju me slikali i uzeli otiske.. nakon toga ništa nam nisu javljali, pokušavali ih dobiti telefonom (zauzeto non-stop), slali mail, odgovaraju kako još uvijek nemamo handläggare.. krajem Jula biće godina dana kako smo poslali aplikaciju..

hvala puno i nadam se da će brzo ovo sve biti gotovo :)
User avatar
Daryl Dixon
Posts: 6465
Joined: 18/06/2014 01:09
Location: Šeher Sarajevo

#433 Re: Švedska - all about

Post by Daryl Dixon »

. :bih:
Last edited by Daryl Dixon on 24/04/2022 21:21, edited 1 time in total.
melac
Posts: 1542
Joined: 25/08/2008 19:33

#434 Re: Švedska - all about

Post by melac »

Daryl Dixon wrote: 07/09/2021 19:56 Pozdrav ekipa, kakva je situacija sa pušenjem cigara u Swe? Čitam po netu da im 11% stanovnika konzumira duhan. Gdje prosječan pušač cigara da duhani?
Mislis na zabrane pusenja?
User avatar
Copper
Posts: 390
Joined: 18/10/2021 20:34

#435 Re: Švedska - all about

Post by Copper »

Ja idem u Svedsku. Ali ce mi trebati dozvola za oružje, lov. Ili eventualno samo za ribolov slatka i slana voda, sa sobom cu ponijeti opremu. Imam ja i europass za oružje.
User avatar
Rockefeller
Posts: 7192
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#436 Re: Švedska - all about

Post by Rockefeller »

Copper wrote: 22/10/2021 13:19 Ja idem u Svedsku. Ali ce mi trebati dozvola za oružje, lov. Ili eventualno samo za ribolov slatka i slana voda, sa sobom cu ponijeti opremu. Imam ja i europass za oružje.
Ma sta ces u Svedskoj :mrgreen:
User avatar
Copper
Posts: 390
Joined: 18/10/2021 20:34

#437 Re: Švedska - all about

Post by Copper »

Rockefeller wrote: 24/10/2021 10:45
Copper wrote: 22/10/2021 13:19 Ja idem u Svedsku. Ali ce mi trebati dozvola za oružje, lov. Ili eventualno samo za ribolov slatka i slana voda, sa sobom cu ponijeti opremu. Imam ja i europass za oružje.
Ma sta ces u Svedskoj :mrgreen:
Ko zna zbog cega? Nije meni do cuvanja para za kasnije, meni je samo da zaradim i potrosim. Samo eto da mi je barem dozvolu za ribolov odma znati kako zavrsiti, ja cu svoju opremu nosim sa sobom.
hamos
Posts: 812
Joined: 21/06/2010 12:58

#438 Re: Švedska - all about

Post by hamos »

Copper wrote: 22/10/2021 13:19 Ja idem u Svedsku. Ali ce mi trebati dozvola za oružje, lov. Ili eventualno samo za ribolov slatka i slana voda, sa sobom cu ponijeti opremu. Imam ja i europass za oružje.
Svedska neki dan produzila zabranu ulaska svima koji nisu iz Eu zemlje do 31 januara...dakle do februara nista,osim ako imas eu pasos ,ili imas jak razlog da udjes u zemlju.
User avatar
Copper
Posts: 390
Joined: 18/10/2021 20:34

#439 Re: Švedska - all about

Post by Copper »

hamos wrote: 31/10/2021 12:33
Copper wrote: 22/10/2021 13:19 Ja idem u Svedsku. Ali ce mi trebati dozvola za oružje, lov. Ili eventualno samo za ribolov slatka i slana voda, sa sobom cu ponijeti opremu. Imam ja i europass za oružje.
Svedska neki dan produzila zabranu ulaska svima koji nisu iz Eu zemlje do 31 januara...dakle do februara nista,osim ako imas eu pasos ,ili imas jak razlog da udjes u zemlju.
Pa naravno da imam EU pasos. Dobro je da mogu u Svedsku zadnji put sam jednog sto mi je pokaso ukrast katalizator sa auta nogama izgazo, ja sam mislio da ce mene uhapsiti. Ali policajci mi pružili ruku, zahvalili se.
User avatar
Daryl Dixon
Posts: 6465
Joined: 18/06/2014 01:09
Location: Šeher Sarajevo

#440 Re: Švedska - all about

Post by Daryl Dixon »

:bih: .
Zakalwe
Posts: 405
Joined: 24/07/2012 11:48
Location: truli zapad
Grijem se na: struju
Vozim: na struju

#441 Re: Švedska - all about

Post by Zakalwe »

Daryl Dixon wrote: 07/09/2021 19:56 Pozdrav ekipa, kakva je situacija sa pušenjem cigara u Swe? Čitam po netu da im 11% stanovnika konzumira duhan. Gdje prosječan pušač cigara da duhani?
Mozes kod kuce, na ulici ili u usmrdjenoj kutiji ispred restorana. Ne mozes na peronu, u restoranu itd.
Od tih 11% vecina konzumira snus. Cigare nisu toliko popularne, vecinom useljenici...Poljaci, rusi itd.
User avatar
amidzazeher
Posts: 3062
Joined: 14/04/2011 23:41

#442 Re: Švedska - all about

Post by amidzazeher »

Zakalwe wrote: 30/11/2021 11:25
Daryl Dixon wrote: 07/09/2021 19:56 Pozdrav ekipa, kakva je situacija sa pušenjem cigara u Swe? Čitam po netu da im 11% stanovnika konzumira duhan. Gdje prosječan pušač cigara da duhani?
Mozes kod kuce, na ulici ili u usmrdjenoj kutiji ispred restorana. Ne mozes na peronu, u restoranu itd.
Od tih 11% vecina konzumira snus. Cigare nisu toliko popularne, vecinom useljenici...Poljaci, rusi itd.
Od 1. Januara je kazna ako bacis opušak na ulicu!
Post Reply