Švedska - all about

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#376 Re: Švedska - all about

Post by stakasa »

lajkujMe wrote:Pozdrav raja nadam se da ce mi neko od vas moci dati par savjeta.
Bio u Svedskoj turisticki malo kod familije i tako.
Malo je reci da sam se odusevio i iako nisam imao takve planove sad se vec zanimam kakve su mogucnosti da se ode gore legalno raditi da li je to moguce, koje su procedure da bi dobio radnu dozvolu i boravisnu vizu?
Ako moze par savjeta bio bih veoma zahvalan.
Jarane, ne zaljeci se...
Triput mjeri jednom sjeci, sto bi se 'no reklo. Imas na raznim diskusijama par forumasa, DearJohn - Sarajlija rodom ali pise sa americke adrese. Bio je u Svedskoj i kaze ne bi dusmaninu. Tu je i sveprisutna uglavnom ja, teletina skupa, ne benda te niko sto si u trecem osnovne imo sve petice...
Ne bih se ja bas tako zaljetao!!!
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#377 Re: Švedska - all about

Post by pirmin »

Koji köttbullar su najbolji?
Stokholmski, Geteborski ili Malmski? :D

banjalucki-sarajevski-ili-travnicki-cevapi-t144443.html
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#378 Re: Švedska - all about

Post by pirmin »

Je li istina da je u Svedskoj laminat zabranjen?
User avatar
Maverick78
Posts: 851
Joined: 09/05/2012 01:15
Location: Malmö / Sweden

#379 Re: Švedska - all about

Post by Maverick78 »

pirmin wrote:Je li istina da je u Svedskoj laminat zabranjen?
Ma ne... gledao skoro nekad laminate u Ikei.

Možda od nekih proizvođača ili neke vrste, to ne znam, ali laminati generalno nisu zabranjeni. Viđao sam ih za kupiti u Ikei, Bauhausu i sl.
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#380 Re: Švedska - all about

Post by pirmin »

Maverick78 wrote:
pirmin wrote:Je li istina da je u Svedskoj laminat zabranjen?
Ma ne... gledao skoro nekad laminate u Ikei.

Možda od nekih proizvođača ili neke vrste, to ne znam, ali laminati generalno nisu zabranjeni. Viđao sam ih za kupiti u Ikei, Bauhausu i sl.
E hvala. :thumbup:
Mislio sam raditi kod sebe ali mi majstor koji je prije zivio u SWE rece da su gotovo zabranjeni zbog stetnosti po zdravlje. A citao sam malo i po netu, navodno je tako.
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#382 Re: Švedska - all about

Post by pirmin »

Hvala jos jednom, odustao sam od laminata.
Na vise izvora nadjoh o stetnosti.

Razmisljam o ovome, ne znam trenutno kako se na nasem zove.

https://www.google.at/search?q=korkbode ... 610#imgrc=_
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#383 Re: Švedska - all about

Post by mali_milojica »

Kakve su mogucnosti za posao i ostanak za stalno za drzavljane Hrvatske?
Kako bi onda islo spajanje porodice, ako jedan od bracnih drugova ima samo bh drzavljanstvo?
cevapcinica
Posts: 563
Joined: 20/01/2009 19:20

#384 Re: Švedska - all about

Post by cevapcinica »

pirmin wrote:Hvala jos jednom, odustao sam od laminata.
Na vise izvora nadjoh o stetnosti.

Razmisljam o ovome, ne znam trenutno kako se na nasem zove.

https://www.google.at/search?q=korkbode ... 610#imgrc=_
O kakvim ”stetnostima” si citao. Ako hoces vrhunski kvalitet, kupi pravi parket. Za kuhinju je kvalitetan laminat dobar izbor ako hoces da ustedis.
Mentha_Piperita
Posts: 310
Joined: 03/08/2015 00:32

#385 Re: Švedska - all about

Post by Mentha_Piperita »

:-D
User avatar
muha_sa
Posts: 128479
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#386 Re: Švedska - all about

Post by muha_sa »

:thumbup:


https://avaz.ba/globus/svijet/454705/ta ... ednom-danu

Tako to rade Šveđani: 4.500 otkaza u državnoj službi u jednom danu
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#387 Re: Švedska - all about

Post by Ommadawn »

muha_sa wrote::thumbup:


https://avaz.ba/globus/svijet/454705/ta ... ednom-danu

Tako to rade Šveđani: 4.500 otkaza u državnoj službi u jednom danu
Napraviše glupost samo takvu - jebo im da izvineš Jimmie Åkesson mater.
User avatar
muha_sa
Posts: 128479
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#388 Re: Švedska - all about

Post by muha_sa »

Ommadawn wrote:
muha_sa wrote::thumbup:


https://avaz.ba/globus/svijet/454705/ta ... ednom-danu

Tako to rade Šveđani: 4.500 otkaza u državnoj službi u jednom danu
Napraviše glupost samo takvu - jebo im da izvineš Jimmie Åkesson mater.
Bolje znaš od mene, al bih ja volio da ovu našu silnu administraciju rastjeraju. Ne znam kako do sad nismo bankrotirali kolko je ovih uhljeba što ništa ne rade :-)
User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#389 Re: Švedska - all about

Post by Bluemore »

muha_sa wrote:
Ommadawn wrote:
muha_sa wrote::thumbup:


https://avaz.ba/globus/svijet/454705/ta ... ednom-danu

Tako to rade Šveđani: 4.500 otkaza u državnoj službi u jednom danu
Napraviše glupost samo takvu - jebo im da izvineš Jimmie Åkesson mater.
Bolje znaš od mene, al bih ja volio da ovu našu silnu administraciju rastjeraju. Ne znam kako do sad nismo bankrotirali kolko je ovih uhljeba što ništa ne rade :-)
Pa ima mmf za to
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#390 Re: Švedska - all about

Post by Ommadawn »

muha_sa wrote:
Ommadawn wrote:
muha_sa wrote::thumbup:


https://avaz.ba/globus/svijet/454705/ta ... ednom-danu

Tako to rade Šveđani: 4.500 otkaza u državnoj službi u jednom danu
Napraviše glupost samo takvu - jebo im da izvineš Jimmie Åkesson mater.
Bolje znaš od mene, al bih ja volio da ovu našu silnu administraciju rastjeraju. Ne znam kako do sad nismo bankrotirali kolko je ovih uhljeba što ništa ne rade :-)
U ovom slučaju ovih 4500 imaju šta da rade.
No brat bratu, znam slučajeva gdje su se po cijeli dan zajebavali po kancelarijama - jednom je jedan otezao sa nekakvom odlukom mojoj supruzi čitav dan a nama gori pod nogama. I dođem mu ja njegovih zadnjih pet minuta radnog vremena, spustim pred njega papir sa brojem inspekcije koja će da ispita njegov način rada - za 15 minuta je završio sve. Pa jarane šta si čekao čitav jebeni dan?
Eh sad ovi što su se kleli u Åkessona i vidjeli u njemu nekoga ko će spasiti Švedsku, će se valjda počešati po glavi kakav je on to budžet izglasao pa 4500 će ih ostati bez posla.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#391 Re: Švedska - all about

Post by Ommadawn »

Bluemore wrote: Pa ima mmf za to
I MMF-u treba vratit te pare nazad a ko će - to je veliko pitanje. I od čega.
User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#392 Re: Švedska - all about

Post by Bluemore »

Ommadawn wrote:
Bluemore wrote: Pa ima mmf za to
I MMF-u treba vratit te pare nazad a ko će - to je veliko pitanje. I od čega.
Ma jok To ti dodje ko humanitarna a i koga briga :-)
User avatar
Point.
Posts: 27555
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#393 Re: Švedska - all about

Post by Point. »

Ommadawn wrote: U ovom slučaju ovih 4500 imaju šta da rade.
No brat bratu, znam slučajeva gdje su se po cijeli dan zajebavali po kancelarijama - jednom je jedan otezao sa nekakvom odlukom mojoj supruzi čitav dan a nama gori pod nogama. I dođem mu ja njegovih zadnjih pet minuta radnog vremena, spustim pred njega papir sa brojem inspekcije koja će da ispita njegov način rada - za 15 minuta je završio sve. Pa jarane šta si čekao čitav jebeni dan?
Eh sad ovi što su se kleli u Åkessona i vidjeli u njemu nekoga ko će spasiti Švedsku, će se valjda počešati po glavi kakav je on to budžet izglasao pa 4500 će ih ostati bez posla.
Ruku na srce, ne znam kome je Arbetsförmedlingen ikome pomogao da nađe posao. U mlađim danima, bio sam godinu dana bez posla, dva puta ih sreo, jednom kad sam se upisivao i drugi put kad sam se odjavljivao, tj našao posao sam bez njihove pomoći. Imam hababa zaposlen je tamo, kaže ima ih qurcem ne mrdnu po čitav dan, ručak otegnu po dva sata, shopping u čaršiju na radnom vremenu, ispija se po 28 kafa. Neka ih malo prodrma.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#394 Re: Švedska - all about

Post by Ommadawn »

Point. wrote:
Ommadawn wrote: U ovom slučaju ovih 4500 imaju šta da rade.
No brat bratu, znam slučajeva gdje su se po cijeli dan zajebavali po kancelarijama - jednom je jedan otezao sa nekakvom odlukom mojoj supruzi čitav dan a nama gori pod nogama. I dođem mu ja njegovih zadnjih pet minuta radnog vremena, spustim pred njega papir sa brojem inspekcije koja će da ispita njegov način rada - za 15 minuta je završio sve. Pa jarane šta si čekao čitav jebeni dan?
Eh sad ovi što su se kleli u Åkessona i vidjeli u njemu nekoga ko će spasiti Švedsku, će se valjda počešati po glavi kakav je on to budžet izglasao pa 4500 će ih ostati bez posla.
Ruku na srce, ne znam kome je Arbetsförmedlingen ikome pomogao da nađe posao. U mlađim danima, bio sam godinu dana bez posla, dva puta ih sreo, jednom kad sam se upisivao i drugi put kad sam se odjavljivao, tj našao posao sam bez njihove pomoći. Imam hababa zaposlen je tamo, kaže ima ih qurcem ne mrdnu po čitav dan, ručak otegnu po dva sata, shopping u čaršiju na radnom vremenu, ispija se po 28 kafa. Neka ih malo prodrma.
Ma znam ja kako oni rade, od 20 zaposlenih, pet ljudi se ubise radeci, ostalih 15 se zajebavaju.
Ja se previse nisam uzdao u njih kada sam bio nezaposlen - prijavim se zato sto moram a ostatak - put pod noge, od firme do firme, predam molbu i CV pa ako se jave, jave. Mada njihovo i nije da ti traze posao nego samo da ti posreduju, zovnu na razgovor, sta si zavrsio, sta si radio, sta si htio raditi, aha, evo ima ovaj ovdje oglas, tu bi ti trebo trazit...
Cim zabusavaju, zovnes im ombudsmena da ispita njihov nacin rada pa da vidis kako pice prsti preko tastature. Kazem ti - kad je ovaj jedan zajebavao moju zenu, ko biva ne radi im sistem a on sjedi sa jaranom u kancelariji i pije kafu - ja samo otvorim vrata, sjednem na stolicu pored njih i pokazem papir sa brojem a drugoj ruci telefon. Kaze "Stani, ne mozes ti tako?". Znam, ne mozes ni ti. Ja imam tebe kome prijaviti - kome ces ti mene?
Odjednom je proradilo sve.
User avatar
Rockefeller
Posts: 7219
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#395 Re: Švedska - all about

Post by Rockefeller »

Ha ja Sveda jesu ludi, mrsko im radit a uz to uzmu pare drama.

Nista dok covjek sam ne uzme stvari u svoje ruke.
User avatar
YuGiOhMoDDeR
Posts: 118
Joined: 12/04/2015 16:07
Location: Travnik

#396 Re: Švedska - all about

Post by YuGiOhMoDDeR »

pozz,

planiram da stupim u braku sa državljankom Švedske u Augustu ove godine..

može li se odmah aplicirati za boravisnu dozvolu ili da čekam nakon sklopljenog braka ??

takođe, ona mora naći odgovorajući stan u kojem ćemo boraviti, posto trenutno zivi sa roditeljima..

koje bi bilo najbolje rješenje?? :roll: :roll: :roll:

hvala :-D :-D
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#397 Re: Švedska - all about

Post by stakasa »

YuGiOhMoDDeR wrote:pozz,

planiram da stupim u braku sa državljankom Švedske u Augustu ove godine..

može li se odmah aplicirati za boravisnu dozvolu ili da čekam nakon sklopljenog braka ??

takođe, ona mora naći odgovorajući stan u kojem ćemo boraviti, posto trenutno zivi sa roditeljima..

koje bi bilo najbolje rješenje?? :roll: :roll: :roll:

hvala :-D :-D
Ne znam sta i tebi fali sa puncem i punicom a ne stan placat, more solit...
User avatar
muhafuca
Posts: 5460
Joined: 14/03/2012 00:06

#398 Re: Švedska - all about

Post by muhafuca »

Ommadawn wrote:
Ma znam ja kako oni rade, od 20 zaposlenih, pet ljudi se ubise radeci, ostalih 15 se zajebavaju.
Ja se previse nisam uzdao u njih kada sam bio nezaposlen - prijavim se zato sto moram a ostatak - put pod noge, od firme do firme, predam molbu i CV pa ako se jave, jave. Mada njihovo i nije da ti traze posao nego samo da ti posreduju, zovnu na razgovor, sta si zavrsio, sta si radio, sta si htio raditi, aha, evo ima ovaj ovdje oglas, tu bi ti trebo trazit...
Cim zabusavaju, zovnes im ombudsmena da ispita njihov nacin rada pa da vidis kako pice prsti preko tastature. Kazem ti - kad je ovaj jedan zajebavao moju zenu, ko biva ne radi im sistem a on sjedi sa jaranom u kancelariji i pije kafu - ja samo otvorim vrata, sjednem na stolicu pored njih i pokazem papir sa brojem a drugoj ruci telefon. Kaze "Stani, ne mozes ti tako?". Znam, ne mozes ni ti. Ja imam tebe kome prijaviti - kome ces ti mene?
Odjednom je proradilo sve.
To izgleda sve isto kao i ovdje - samo sto se ovdje ne boje kad kazes da ces ih prijaviti inspekciji jer im je tecic ili dajdjic u inspekciji :D
User avatar
YuGiOhMoDDeR
Posts: 118
Joined: 12/04/2015 16:07
Location: Travnik

#399 Re: Švedska - all about

Post by YuGiOhMoDDeR »

stakasa wrote:
YuGiOhMoDDeR wrote:pozz,

planiram da stupim u braku sa državljankom Švedske u Augustu ove godine..

može li se odmah aplicirati za boravisnu dozvolu ili da čekam nakon sklopljenog braka ??

takođe, ona mora naći odgovorajući stan u kojem ćemo boraviti, posto trenutno zivi sa roditeljima..

koje bi bilo najbolje rješenje?? :roll: :roll: :roll:

hvala :-D :-D
Ne znam sta i tebi fali sa puncem i punicom a ne stan placat, more solit...
MA ne smeta meni ništa, samo da zadovoljimo uvjete koje traže :-D :-D .
a i njih ima već previše (5-oro).. ja bi bio 6-i :izet:
User avatar
muha_sa
Posts: 128479
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#400 Re: Švedska - all about

Post by muha_sa »

YuGiOhMoDDeR wrote:pozz,

planiram da stupim u braku sa državljankom Švedske u Augustu ove godine..

može li se odmah aplicirati za boravisnu dozvolu ili da čekam nakon sklopljenog braka ??

takođe, ona mora naći odgovorajući stan u kojem ćemo boraviti, posto trenutno zivi sa roditeljima..

koje bi bilo najbolje rješenje?? :roll: :roll: :roll:

hvala :-D :-D
Sretna ti udaja :D
Post Reply