Švedska - all about

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
UterivacDugoga
Posts: 324
Joined: 13/06/2016 11:53

#276 Re: Švedska - all about

Post by UterivacDugoga »

Eto ti znas :lol:
User avatar
ibi
Posts: 342
Joined: 24/05/2015 16:00

#277 Re: Švedska - all about

Post by ibi »

UterivacDugoga wrote:Eto ti znas :lol:
Zviz/Hrle pojma o zivotu nema, sjedi na forumu 7 dana sedmicno.
User avatar
Rockefeller
Posts: 7291
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#278 Re: Švedska - all about

Post by Rockefeller »

:lol:
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#279 Re: Švedska - all about

Post by hrle1976 »

UterivacDugoga wrote:
stakasa wrote: S tim da je tema Swe
S tim da je sve to skandinavija i da je sve u 5 grama...

Zdra0

kupio jednom produkat neki i opis na norveskom, danskom i svedskom isti uz par rijeci napisano / nesoto. I ako ne znam te jezike smijem se okladiti da je razlika ko izmedju Hr, BiH i Srb.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#280 Re: Švedska - all about

Post by Ommadawn »

hrle1976 wrote:
UterivacDugoga wrote:
stakasa wrote: S tim da je tema Swe
S tim da je sve to skandinavija i da je sve u 5 grama...

Zdra0

kupio jednom produkat neki i opis na norveskom, danskom i svedskom isti uz par rijeci napisano / nesoto. I ako ne znam te jezike smijem se okladiti da je razlika ko izmedju Hr, BiH i Srb.
U koliko bi se kladio?
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#281 Re: Švedska - all about

Post by hrle1976 »

Sta se imam kladiti evo kopiram tekst sa wikipedije o BiH

danski:
Bosnien-Hercegovina er et land på Balkanhalvøen omgivet af land på alle sider undtagen i sydvest, hvor landet har en smal adgang til Adriaterhavet. Grænselandene er Kroatien i nord og vest, Montenegro i sydøst og Serbien i øst. Landet var tidligere en republik i Jugoslavien.

norveski:
Bosnia-Hercegovina er en forbundsstat i Sørøst-Europa. Landet er omgitt av andre land på alle sider, med unntak av en kyststripe på 26 km i sør imot Adriaterhavet. Landet grenser til Kroatia i vest og Serbia og Montenegro i øst. Fram til 1992 var landet en republikk i Den sosialistiske føderale republikken Jugoslavia.

svedski:
Bosnien och Hercegovina eller Bosnien-Hercegovina är en förbundsrepublik i Sydeuropa på Balkanhalvön som gränsar till Kroatien, Serbien och Montenegro. Landet har lite mer än 3,8 miljoner invånare och dess huvudstad är Sarajevo. Landet befolkas av tre konstitutionella folkgrupper: bosniaker, serber och kroater.

ja velike razlike :skoljka: ja koji niti jedan ne znam od ovih mogu reci da kad ucis jedan od njih ucih 80% i druga dva.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#282 Re: Švedska - all about

Post by Ommadawn »

hrle1976 wrote:Sta se imam kladiti evo kopiram tekst sa wikipedije o BiH

danski:
Bosnien-Hercegovina er et land på Balkanhalvøen omgivet af land på alle sider undtagen i sydvest, hvor landet har en smal adgang til Adriaterhavet. Grænselandene er Kroatien i nord og vest, Montenegro i sydøst og Serbien i øst. Landet var tidligere en republik i Jugoslavien.

norveski:
Bosnia-Hercegovina er en forbundsstat i Sørøst-Europa. Landet er omgitt av andre land på alle sider, med unntak av en kyststripe på 26 km i sør imot Adriaterhavet. Landet grenser til Kroatia i vest og Serbia og Montenegro i øst. Fram til 1992 var landet en republikk i Den sosialistiske føderale republikken Jugoslavia.

svedski:
Bosnien och Hercegovina eller Bosnien-Hercegovina är en förbundsrepublik i Sydeuropa på Balkanhalvön som gränsar till Kroatien, Serbien och Montenegro. Landet har lite mer än 3,8 miljoner invånare och dess huvudstad är Sarajevo. Landet befolkas av tre konstitutionella folkgrupper: bosniaker, serber och kroater.

ja velike razlike :skoljka: ja koji niti jedan ne znam od ovih mogu reci da kad ucis jedan od njih ucih 80% i druga dva.
Prosjecan Svedjanin razumije Danca onoliko koliko i Sumadinac ili Leskovcanin razumije nekoga iz Zagorja.

Ogromna je razlika u tekstu, koji si naveo - ni u norveskom ni u danskom ne postoji podatak koliko BiH ima stanovnistva osim u svedskom. Tekstovi su takodjer razliciti i nisu nimalo relevantni za tvoju tvrdnju.

Tekstualno, i ja razumijem danski. Ali kada mi pocnu pricati - moram se dobro skoncentrisati da bi razumio makar pola sto mi kazu.
Norveski jezik se sastoji iz dva: bokmål i nynorsk.

Reci na danskom 87 i reci na svedskom 87 - ogromna razlika!
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#283 Re: Švedska - all about

Post by uglavnomja »

danski :roll: :cry: :skoljka: :run:

a pisani 99% isti k'o norveski
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#284 Re: Švedska - all about

Post by insomnia78 »

Jel ko na francuskom cetiri dvadeset i sedam :-D
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#285 Re: Švedska - all about

Post by hrle1976 »

Ommadawn wrote:
hrle1976 wrote:Sta se imam kladiti evo kopiram tekst sa wikipedije o BiH

danski:
Bosnien-Hercegovina er et land på Balkanhalvøen omgivet af land på alle sider undtagen i sydvest, hvor landet har en smal adgang til Adriaterhavet. Grænselandene er Kroatien i nord og vest, Montenegro i sydøst og Serbien i øst. Landet var tidligere en republik i Jugoslavien.

norveski:
Bosnia-Hercegovina er en forbundsstat i Sørøst-Europa. Landet er omgitt av andre land på alle sider, med unntak av en kyststripe på 26 km i sør imot Adriaterhavet. Landet grenser til Kroatia i vest og Serbia og Montenegro i øst. Fram til 1992 var landet en republikk i Den sosialistiske føderale republikken Jugoslavia.

svedski:
Bosnien och Hercegovina eller Bosnien-Hercegovina är en förbundsrepublik i Sydeuropa på Balkanhalvön som gränsar till Kroatien, Serbien och Montenegro. Landet har lite mer än 3,8 miljoner invånare och dess huvudstad är Sarajevo. Landet befolkas av tre konstitutionella folkgrupper: bosniaker, serber och kroater.

ja velike razlike :skoljka: ja koji niti jedan ne znam od ovih mogu reci da kad ucis jedan od njih ucih 80% i druga dva.
Prosjecan Svedjanin razumije Danca onoliko koliko i Sumadinac ili Leskovcanin razumije nekoga iz Zagorja.

Ogromna je razlika u tekstu, koji si naveo - ni u norveskom ni u danskom ne postoji podatak koliko BiH ima stanovnistva osim u svedskom. Tekstovi su takodjer razliciti i nisu nimalo relevantni za tvoju tvrdnju.

Tekstualno, i ja razumijem danski. Ali kada mi pocnu pricati - moram se dobro skoncentrisati da bi razumio makar pola sto mi kazu.
Norveski jezik se sastoji iz dva: bokmål i nynorsk.

Reci na danskom 87 i reci na svedskom 87 - ogromna razlika!
ZNam samo toliko da Danci broje kao i Slovenci i Njemacki tj. jedinice idu ispred desetica ali da im sve poslje 30 ili 40 vezano za desetice je kao kod Francuza i Velsana.

Jaran u Danskoj veli da je ne tako davno bila debata na TV izmedju svedskih i danskih politicara i posla mi link. Kaze moze se lagano razumiti, vise se trazi da se samo uho navikne na drugacij naglasak.

Iz snimka mogu samo zakljuciti da Danci zvuce vise muskastije, dubljina glasa i boja, nesto kao Balkan, dok Svedjani vize zenskastije kao Francuzi, plici ton. :D

User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#286 Re: Švedska - all about

Post by uglavnomja »

insomnia78 wrote:Jel ko na francuskom cetiri dvadeset i sedam :-D
ma nije, to je super, ima logike, isti se izgovaraju brojevi, samo drugi raspored


kod danaca cujes c c ts c tz ccc tc
da pokusam napisati :D fonetski
norveski: shue tusen
danci kazu: cuecuczen


k'o onaj pigmej iz filma: " bogovi su pali na tjeme" kojeg se niko od vas ne sjeca :lol:
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#287 Re: Švedska - all about

Post by insomnia78 »

Sjecam ja :lol:
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#288 Re: Švedska - all about

Post by uglavnomja »

hrle nemoj vise, zivota :run:
:-)

nidje veze
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#289 Re: Švedska - all about

Post by uglavnomja »

insomnia78 wrote:Sjecam ja :lol:
:lol: :lol:
:thumbup:
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#290 Re: Švedska - all about

Post by uglavnomja »

insomnia78 wrote:Jel ko na francuskom cetiri dvadeset i sedam :-D

meni je najbolji

quatre vingt-dix huit
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#291 Re: Švedska - all about

Post by insomnia78 »

:lol:
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#292 Re: Švedska - all about

Post by hrle1976 »

uglavnomja wrote:
insomnia78 wrote:Jel ko na francuskom cetiri dvadeset i sedam :-D

meni je najbolji

quatre vingt-dix huit
fakat lakse reci 100 minus 2 a nisam nikad razmisljao o tome :lol:
sigurnoable
Posts: 97
Joined: 10/10/2016 20:24

#293 Re: Švedska - all about

Post by sigurnoable »

Moze li mi neko reci gdje je zivot bolji u Svedskoj ili Njemackoj. U to gdje je bolji zivot misli: plate, rezije, stan, skola za djecu, itd.? Imam mogucnost otici u Svedsku ali i u Njemacku pa me zanima sta mi je pametnije?
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#294 Re: Švedska - all about

Post by hrle1976 »

Ako mene pitas Njemacka.

Mozda najglavni dva argumenta su da njemacko drustvo ipak nije zatvoreno kao svedsko kad je bar u pitanju balkanska radna snaga te zivot ti je mnogo jeftinij na odnosu s primanjima nego u bilo kojoj Nordijskoj zemlji. Onda imas i ovih drugih povlastica tipa blizi si svemu kad bi htjeo autom, vozom, avionom ici/putovati, bolji vremenski uslovi zasigurno. Mozda cu sljedecim komentarom stati kome na zulj, ali sve nase koje sam sreo, koji zive u tim Nordijskim zemljama brat brau svi su mi nekako depresivno izgledali, psihicki potroseno, bilo to mlado, staro, musko, zensko, nebitno, svi vuku one crte neke psihicke nezadovoljnosti.

Sto se skolovanja tice, opet moj licni ukus, bolja Njemacka nego Svedska. I ovo ce mozda nekoga bocnut, ali imam dojam da gore odgajaju musku djecu da budu gejevi u zivotu, nemislim bukvalno vec figuratovno. Nekako su mi svi gore mekani, svima ko smrdljivom siru ne dostaje da budu nekako u sjebanom stanju, jel malo vise rade odma padaju u stresove. I onda ona mracna strana tih gore drzava, to da dosta ljudi gore je na anti-depresivima. A da ne pricam koliko se rokaju alkoholom. Jos u Svedskoj i Norveskoj je toliko skupo, jer se bolje jednostavno da se nebi poubijali koliko bi pili pogotovo tokom zime. Danska, tako mi ispricano je tu jako otvorena pa kazu da ovi drugi idu kod Danaca da locu ko stoka.

U Njemackoj ces s 1.000€ bolje proci i vise ustediti nego u Svedskoj s 2.000€ bar moje misljenje.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#295 Re: Švedska - all about

Post by moonca »

Njemacka-pod svim tackama.
User avatar
Altair_SA
Posts: 632
Joined: 09/06/2013 15:16

#296 Re: Švedska - all about

Post by Altair_SA »

sigurnoable wrote:Moze li mi neko reci gdje je zivot bolji u Svedskoj ili Njemackoj. U to gdje je bolji zivot misli: plate, rezije, stan, skola za djecu, itd.? Imam mogucnost otici u Svedsku ali i u Njemacku pa me zanima sta mi je pametnije?
I jedna i druga zemlja imaju svoje prednosti i mane. Njemacka ima puno vise vecih gradova i tu je izbor bolji. Posla ima, plate su ok, ali nisu kao u Svedskoj. U Svedskoj ti je malo skuplji zivot nego u Njemackoj, ali su zato plate vece. Ja sam imao priliku zivjeti kratko i u jednoj i u drugoj i predobre su obje drzave.
U Svedskoj je prednost sto definitivno pruzaju velike mogucnosti za skolovanje, bez obzira sto si nov tamo i sto si recimo i u nekim godinama. Puno nasih sto sam vidio gore, relativno brzo pocnu raditi neke finije poslove. Sto je isto vrlo bitno, da ne kazem najbitnije. Ne kazem da se i u Njemackoj ne moze napredovati, ali ide dosta teze i duze. Znaci puno duze ces kriviti kicmu nekim tezim poslovima nego u Svedskoj. Neka ti objasni bolje neko od ove raje na forumu ko zivi u Svedskoj, znam da imaju tonu programa za skolovanje, razne kurseve i td. Ogroman broj nasih ljudi gore je to iskoristio i sad rade neke fine i lakse poslove. Postavljao je neko i statistiku i tekstove o tome.

Njemacka je takodjer super na svoj nacin. Klima je bolja nego u Svedskoj, imaju dosta velikih gradova i tu je izbor bolji... Ali sve u svemu, obje drzave su odlicne za zivot :thumbup:

I samo ziv bio ne slusaj ovog hrleta/zviza, frajer trpa poluinformacijama. Sve mu se svodi na "reko meni jaran, prico meni rodjak". Tuzno je da mu se dopusta da ljude kojima je mozda zaista potrebna pomoc, on poluinformacijama navodi na nesto pogresno.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#297 Re: Švedska - all about

Post by hrle1976 »

2017 prosjecna netto placa u Njemackoj i Svedskoj

SE: 2.713€
DE: 2.270€


Nije to neka bog zna kakva razlika ali razlika u svakodnevnim cijenama je velika izmedju Svedske i Njemacke. Cak u Bayernu prosjecna placa je znatno veca nego prosjecna u citavoj Njemackoj. Ista je za 2017 u netto iznosu. 2.881€

I nravno navala u Bayern je velika.

Sto se tice nasih u DE, vecina zivi u gradovima od 30.000 do 100.000 stanovnika. I vecina u krugu od nekoliko km ima posao. Nije da nema nasih u vecim gradovima ali znatno manje nego prije 20 godina.

Sto se tice kurseva i samog novoskolovanja u kasna doba, ako je kome stalo do skolovanja sa 40 i kusur godina moze komotno to ciniti u Njemackoj. Licno nisam ubjedjen da to previse pomaze nekom da dobije novi posao. Jer pri dobivanju posla igraju i brojni drugi faktori na Zapadu. I obicno se isti malo kose sa mentalitetom ljudi na Balkanu, gdje je ostalo ono staro skola je zakon! Je ona, ali ovdje konkretno iskustvo vaga vise nego skola na kraju krajeva. Cak bi rekao da su na Zapadu jako arogantni do akademicara, koji niau u roku od cca. pet godina radili u svojoj struci, jednostavno diploma, magisterij itd. izlapi tj. kao da je nemas u ocima poslodavca.
User avatar
Kinaski
Posts: 7579
Joined: 08/05/2011 22:52

#298 Re: Švedska - all about

Post by Kinaski »

Kinesko prkno wrote:Cuj 30000 eura,ja 2 svedjanke spojio sa nashima,jedna uzela 80000 kruna,druga dobila putovanje na Tajland mjesec dana,(sama navela kao kompenzaciju)sve izaslo manje od 40000 hiljada, i sto je najvaznije sve proslo bez ikakvog problema.
ima li jos takvih ? :D
User avatar
ovo_malo_duse
Posts: 2801
Joined: 01/11/2006 12:59
Location: U magazi, udji slobodno nije zatvoreno

#299 Re: Švedska - all about

Post by ovo_malo_duse »

Jope Hrle/Zvizko jase.
Kako vam se da nabilavat sa njim.
Jedan moj prijtelj zna
Moj poznanik kaze
Kaze moj rodzak koji zna jednog
Prijatelj mog prijatelja kaze
Prijatelj mog rodzaka
I za kraj zvijezdana
Jedan poznanikov prijatelj koji poznaje jednog penzionera e taj penzioner rekao
:-) :-) :-) :-) :-) :lol: :lol: :lol: :run:
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#300 Re: Švedska - all about

Post by hrle1976 »

Nemoj se ti kaciti za mene, i previse mastati, vec izadji iz svoja cetri zdia u toj Danskoj pa upoznaj ljude. Ja imam prijatelja u juznem dijelu Danske te rodbinske prijatelje takodje u juznijem koncu Svedske i to je to kad govorimo o Nordijskim drzavicama. Ostalo su poznanstva preko istih, takodje kad je rijec o Skandinaviji. Iskren moj zakljucak, vi u tim drzavama zdravstveno trunete. A vala da uzivate u nekom komtonom zivotu nije istina. Brat bratu vise gledate gdje cete potrositi jednu tu vasu krunu nego nasi u Njemackoj jedan euro. Kad je ko cuo za uspjesnog izbjeglicu ili gastarbajtera iz Svedske ili Danske? Niko i niti ce i ako se nadje jedan to je kao kap u moru. U Njemackoj su nasi daleko iznad nasih u Svedskoj i ostalim Nordijskim zemlajama. Pa zasto kad je tako gore kod vas bajno? Izglade je bajno ali samo vama u glavavama... bez ikakve uvrede.
Post Reply