Švedska - all about

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

User avatar
Kinesko prkno
Posts: 951
Joined: 04/12/2013 00:12

#351 Re: Švedska - all about

Post by Kinesko prkno »

Amca007 wrote:Pozdrav svima

E ovako, ja sam prosle godine radio tri mjeseca u Svedskoj i bio sam prijavljen i uredno mi je uplacivano penziono, zdravstveno i porez. I nakon tri mjeseca sam se morao vratiti nazad. Prije neki dan sam dobio pismo od Sakttverketa i gazdarice kod koje sam radio i mislim da sam dobio 4 cifre. Iznenadio sam se, ali zaista je tako jer mi pise personnumer moja datum rođenja, crtica i onda 4 cifre. E sad me zanima, jer treva opet da idem u martu da radim, imam li pravo da zbog te cifre mogu izvaditi racun u banci i ostati duzi period od tri mjeseca. Recimo godinu dana da ostanem. Ako neko zna kako to ide da.mi objasni. Hvala
Imas li ti vizu,na njoj ti pise koliko mozes biti u svedskoj,ustvari da bi dobio personnummer moras imati vizu.
Uppehållstillstånd ti je radno-boravisna dozvola,
personnummer ti je vise kao "boravisna prijava "
Amca007
Posts: 28
Joined: 18/12/2013 19:02

#352 Re: Švedska - all about

Post by Amca007 »

Kinaski wrote:
Amca007 wrote:Pozdrav svima

E ovako, ja sam prosle godine radio tri mjeseca u Svedskoj i bio sam prijavljen i uredno mi je uplacivano penziono, zdravstveno i porez. I nakon tri mjeseca sam se morao vratiti nazad. Prije neki dan sam dobio pismo od Sakttverketa i gazdarice kod koje sam radio i mislim da sam dobio 4 cifre. Iznenadio sam se, ali zaista je tako jer mi pise personnumer moja datum rođenja, crtica i onda 4 cifre. E sad me zanima, jer treva opet da idem u martu da radim, imam li pravo da zbog te cifre mogu izvaditi racun u banci i ostati duzi period od tri mjeseca. Recimo godinu dana da ostanem. Ako neko zna kako to ide da.mi objasni. Hvala
A koji si posao radio, moze na private da odg, znaci regularno si bio prijavljen da tri mjeseca i dobio si personnumer.. Aj hocu i ja :sad:
Kako da to zaganjam, kako si nasao posao i to
Preko rođaka sam dobio posao da pakujem povrce i ja htio raditi na crno, ali mi nisu dali nego me prijavili (kakva je to drzava jbt) i vratim se prosle godine u augustu, ali sam pitao tad gazdaricu mogu li kako duze ostati i nista mi nije rekla. Kad neki dan dodje iz Skattverketa pismo na njemu pesonnummer. Ja se sjeb'o. Nadam se da mogu sad odraditi cijelu sezonu, a poslije lagano borit se. Bitno je ovo cetiri cifre, bar imam neka prava.. Sad jezik ucit. Sretno i tebi, samo nadji poslodavca...
Amca007
Posts: 28
Joined: 18/12/2013 19:02

#353 Re: Švedska - all about

Post by Amca007 »

Kinesko prkno wrote:
Amca007 wrote:Pozdrav svima

E ovako, ja sam prosle godine radio tri mjeseca u Svedskoj i bio sam prijavljen i uredno mi je uplacivano penziono, zdravstveno i porez. I nakon tri mjeseca sam se morao vratiti nazad. Prije neki dan sam dobio pismo od Sakttverketa i gazdarice kod koje sam radio i mislim da sam dobio 4 cifre. Iznenadio sam se, ali zaista je tako jer mi pise personnumer moja datum rođenja, crtica i onda 4 cifre. E sad me zanima, jer treva opet da idem u martu da radim, imam li pravo da zbog te cifre mogu izvaditi racun u banci i ostati duzi period od tri mjeseca. Recimo godinu dana da ostanem. Ako neko zna kako to ide da.mi objasni. Hvala
Imas li ti vizu,na njoj ti pise koliko mozes biti u svedskoj,ustvari da bi dobio personnummer moras imati vizu.
Uppehållstillstånd ti je radno-boravisna dozvola,
personnummer ti je vise kao "boravisna prijava "
Ima i to uppel nesto pise. Samo mi je bitno da mogu karticu iuvadit tamo i jezik ucit, ostalo je lakse. Radan smo mi narod..
User avatar
Kinesko prkno
Posts: 951
Joined: 04/12/2013 00:12

#354 Re: Švedska - all about

Post by Kinesko prkno »

Amca007 wrote:
Kinesko prkno wrote:
Amca007 wrote:Pozdrav svima

E ovako, ja sam prosle godine radio tri mjeseca u Svedskoj i bio sam prijavljen i uredno mi je uplacivano penziono, zdravstveno i porez. I nakon tri mjeseca sam se morao vratiti nazad. Prije neki dan sam dobio pismo od Sakttverketa i gazdarice kod koje sam radio i mislim da sam dobio 4 cifre. Iznenadio sam se, ali zaista je tako jer mi pise personnumer moja datum rođenja, crtica i onda 4 cifre. E sad me zanima, jer treva opet da idem u martu da radim, imam li pravo da zbog te cifre mogu izvaditi racun u banci i ostati duzi period od tri mjeseca. Recimo godinu dana da ostanem. Ako neko zna kako to ide da.mi objasni. Hvala
Imas li ti vizu,na njoj ti pise koliko mozes biti u svedskoj,ustvari da bi dobio personnummer moras imati vizu.
Uppehållstillstånd ti je radno-boravisna dozvola,
personnummer ti je vise kao "boravisna prijava "
Ima i to uppel nesto pise. Samo mi je bitno da mogu karticu iuvadit tamo i jezik ucit, ostalo je lakse. Radan smo mi narod..
Sve ti najbolje zelim,ali skatteverket ne izdaje boravisne dozvole,to radi migrationverket.
Jesi ti dobio radnu vizu,jer moguce je da dobijes persoonnummer bez vize zbog neuvezanosti sistema,ali poslije 3 mjeseca ti si u stvari nelegalno u SWE,pod pretpostavkom da imas bos. pasos.
Amca007
Posts: 28
Joined: 18/12/2013 19:02

#355 Re: Švedska - all about

Post by Amca007 »

Sve ti najbolje zelim,ali skatteverket ne izdaje boravisne dozvole,to radi migrationverket.
Jesi ti dobio radnu vizu,jer moguce je da dobijes persoonnummer bez vize zbog neuvezanosti sistema,ali poslije 3 mjeseca ti si u stvari nelegalno u SWE,pod pretpostavkom da imas bos. pasos.[/quote]

Nemam vizu, ali eto valjda taj pesonnummer bas nesto znaci..nadam se da cu moci nesto zaganjat..
lajkujMe
Posts: 12136
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#356 Re: Švedska - all about

Post by lajkujMe »

Pozdrav raja nadam se da ce mi neko od vas moci dati par savjeta.
Bio u Svedskoj turisticki malo kod familije i tako.
Malo je reci da sam se odusevio i iako nisam imao takve planove sad se vec zanimam kakve su mogucnosti da se ode gore legalno raditi da li je to moguce, koje su procedure da bi dobio radnu dozvolu i boravisnu vizu?
Ako moze par savjeta bio bih veoma zahvalan.
User avatar
Rockefeller
Posts: 7221
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#357 Re: Švedska - all about

Post by Rockefeller »

Ima l rooje u Sveckoj?

Posto su stanovi i kuce?
mmedena
Posts: 15
Joined: 01/02/2014 04:46

#358 Re: Švedska - all about

Post by mmedena »

Ovdje sad nastupa moja malenkost. Oni koji misle da su u Svedskoj sistemski nisu uvezani Skatverket i Migrationsverket grdno se varaju. Kako onda Migrationsverket dobija informacije od Skatverket da li je neko dobio posao, plaćao porez... Sve je uvezano.
Bez boravišne dozvole nije moguće dobiti četiri cifre. Sta mislite da Svedjani tako jednostavno daju četiri cifre?
Cccccc.
Prvo ide boravišna dozvola koju izdaje Migrationsverket, zatim 4 cifre koje daje Skatverket. Zatim ID kort.
Bez boravišne i radne dozvole neće Skatverket dati 4 cifre.
User avatar
Maverick78
Posts: 851
Joined: 09/05/2012 01:15
Location: Malmö / Sweden

#359 Re: Švedska - all about

Post by Maverick78 »

lajkujMe wrote:Pozdrav raja nadam se da ce mi neko od vas moci dati par savjeta.
Bio u Svedskoj turisticki malo kod familije i tako.
Malo je reci da sam se odusevio i iako nisam imao takve planove sad se vec zanimam kakve su mogucnosti da se ode gore legalno raditi da li je to moguce, koje su procedure da bi dobio radnu dozvolu i boravisnu vizu?
Ako moze par savjeta bio bih veoma zahvalan.
Postoje neke dvije mogućnosti koje su ustvari najčešće rekao bih. Dozvola na osnovu posla ili na osnovu braka/ vanbračne zajednice.
Ako pokušaš na osnovu posla, potrebno je prvo da nađeš neki posao ovamo, a onda poslodavac da traži radnu dozvolu za tebe. Prethodno mora oglas objaviti na švedskom birou za zapošljavanje (Arbetsförmedlingen) i niko se ne bi trebao javiti na oglas 15 dana. Mislim tu niko od švedskih državljana koji imaju prednost. Nakon toga se može krenuti u proceduru. Iskreno, nije baš lak proces, ali može se uspjeti i bitno je samo da dobiješ tu prvu dozvolu na godinu dana, poslije kad si ti ovdje, sve je drugačije i lakše. Potrebno je raditi četiri godine u kontinuitetu da bi dobio stalnu boravišnu dozvolu.

Druga mogućnost je brak ili vanbračna zajednica, švedi ovo drugo zovu sambo. Tu ti ne trebam nešto previše pisati, kontaš o čemu je riječ manje više :)
Mogu o proceduri malo. Potrebno je da se nakon vjenčanja preda zahtjev za boravišnom dozvolom. Najbolje to uraditi preko interneta, tačnije preko Migrationsverket-ove web stranice. Nakon toga se čeka na intervju i kad se to završi, čekaš da ti odobre boravišnu dozvolu. Obično je daju na dvije godine i nakon dvije godine se dobija stalna boravišna dozvola. Ovaj proces do onih prvih papira je malo duži sada. Čeka se i po 20 mjeseci da ti odobre prvu dozvolu. Ali Bože moj, sve to prođe :)

Sretno i pitaj ako te još nešto zanima, koliko mogu pomoći ću :thumbup:
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#360 Re: Švedska - all about

Post by Ommadawn »

Maverick78 wrote:
lajkujMe wrote:Pozdrav raja nadam se da ce mi neko od vas moci dati par savjeta.
Bio u Svedskoj turisticki malo kod familije i tako.
Malo je reci da sam se odusevio i iako nisam imao takve planove sad se vec zanimam kakve su mogucnosti da se ode gore legalno raditi da li je to moguce, koje su procedure da bi dobio radnu dozvolu i boravisnu vizu?
Ako moze par savjeta bio bih veoma zahvalan.
Postoje neke dvije mogućnosti koje su ustvari najčešće rekao bih. Dozvola na osnovu posla ili na osnovu braka/ vanbračne zajednice.
Ako pokušaš na osnovu posla, potrebno je prvo da nađeš neki posao ovamo, a onda poslodavac da traži radnu dozvolu za tebe. Prethodno mora oglas objaviti na švedskom birou za zapošljavanje (Arbetsförmedlingen) i niko se ne bi trebao javiti na oglas 15 dana. Mislim tu niko od švedskih državljana koji imaju prednost. Nakon toga se može krenuti u proceduru. Iskreno, nije baš lak proces, ali može se uspjeti i bitno je samo da dobiješ tu prvu dozvolu na godinu dana, poslije kad si ti ovdje, sve je drugačije i lakše. Potrebno je raditi četiri godine u kontinuitetu da bi dobio stalnu boravišnu dozvolu.

Druga mogućnost je brak ili vanbračna zajednica, švedi ovo drugo zovu sambo. Tu ti ne trebam nešto previše pisati, kontaš o čemu je riječ manje više :)
Mogu o proceduri malo. Potrebno je da se nakon vjenčanja preda zahtjev za boravišnom dozvolom. Najbolje to uraditi preko interneta, tačnije preko Migrationsverket-ove web stranice. Nakon toga se čeka na intervju i kad se to završi, čekaš da ti odobre boravišnu dozvolu. Obično je daju na dvije godine i nakon dvije godine se dobija stalna boravišna dozvola. Ovaj proces do onih prvih papira je malo duži sada. Čeka se i po 20 mjeseci da ti odobre prvu dozvolu. Ali Bože moj, sve to prođe :)

Sretno i pitaj ako te još nešto zanima, koliko mogu pomoći ću :thumbup:
@Maverick78: Prika, na najmanje 10 stranica od ovih 15 si upravo ti objasnjavao ljudima sta sve trebaju kako bi dosli :lol: :lol: :lol: :lol:

@lajkujMe: eto covjek ti je objasnio, sad se obrati rodbini i trazi da ti pomognu. Sretno! Vecina stvari ti je na ovim stranicama vec objasnjena, ukoliko jos imas nesto, slobodno napisi. Ako niko, ovaj Maverick78 ima celicne zivce (ko zice u Fendera Stratocastera) da ti objasni. :thumbup:
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#361 Re: Švedska - all about

Post by Ommadawn »

mmedena wrote:Ovdje sad nastupa moja malenkost. Oni koji misle da su u Svedskoj sistemski nisu uvezani Skatverket i Migrationsverket grdno se varaju. Kako onda Migrationsverket dobija informacije od Skatverket da li je neko dobio posao, plaćao porez... Sve je uvezano.
Bez boravišne dozvole nije moguće dobiti četiri cifre. Sta mislite da Svedjani tako jednostavno daju četiri cifre?
Cccccc.
Prvo ide boravišna dozvola koju izdaje Migrationsverket, zatim 4 cifre koje daje Skatverket. Zatim ID kort.
Bez boravišne i radne dozvole neće Skatverket dati 4 cifre.
And you´re about to rock :serbo:

Sta ti je bona, pa Svedjani bukvalno na ulici stoje i dijele cetiri cifre. Zaustavis bilo kojeg i kazes "Daj mi cetiri cifre" i ako covjek nije natakaren, odmah ti izbifla kombinaciju. Ha ja ;)
User avatar
muha_sa
Posts: 128486
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#362 Re: Švedska - all about

Post by muha_sa »

Ommadawn wrote:
mmedena wrote:Ovdje sad nastupa moja malenkost. Oni koji misle da su u Svedskoj sistemski nisu uvezani Skatverket i Migrationsverket grdno se varaju. Kako onda Migrationsverket dobija informacije od Skatverket da li je neko dobio posao, plaćao porez... Sve je uvezano.
Bez boravišne dozvole nije moguće dobiti četiri cifre. Sta mislite da Svedjani tako jednostavno daju četiri cifre?
Cccccc.
Prvo ide boravišna dozvola koju izdaje Migrationsverket, zatim 4 cifre koje daje Skatverket. Zatim ID kort.
Bez boravišne i radne dozvole neće Skatverket dati 4 cifre.
And you´re about to rock :serbo:

Sta ti je bona, pa Svedjani bukvalno na ulici stoje i dijele cetiri cifre. Zaustavis bilo kojeg i kazes "Daj mi cetiri cifre" i ako covjek nije natakaren, odmah ti izbifla kombinaciju. Ha ja ;)
i ja sam cuo da jedva cekaju našu raju da im daju te 4 cifre
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#363 Re: Švedska - all about

Post by uglavnomja »

Amca007 wrote:Pozdrav svima

E ovako, ja sam prosle godine radio tri mjeseca u Svedskoj i bio sam prijavljen i uredno mi je uplacivano penziono, zdravstveno i porez. I nakon tri mjeseca sam se morao vratiti nazad. Prije neki dan sam dobio pismo od Sakttverketa i gazdarice kod koje sam radio i mislim da sam dobio 4 cifre. Iznenadio sam se, ali zaista je tako jer mi pise personnumer moja datum rođenja, crtica i onda 4 cifre. E sad me zanima, jer treva opet da idem u martu da radim, imam li pravo da zbog te cifre mogu izvaditi racun u banci i ostati duzi period od tri mjeseca. Recimo godinu dana da ostanem. Ako neko zna kako to ide da.mi objasni. Hvala

sta ti zanci "pismo" od porezne i od gazdarice?


porezna salje godisnji obracun svakome ko je radio i placao porez, i to za prolsu godinu

za to si morao imati id broj
ali to nije stalan id broj, sigurno je bio privremeni i moze biti deaktiviran u uredu za strance


pitanje je na koliko si dobio tu prvu rradnu dozvolu, koliko si zaradio itd... nagadjanje


bar je lako provjeriti kakav ti je status online, logiras se na stranicu ureda za strance i nadjes sve sto ti treba
User avatar
Kinesko prkno
Posts: 951
Joined: 04/12/2013 00:12

#364 Re: Švedska - all about

Post by Kinesko prkno »

Pored personnnummera ,postoji i sammordningnummer,dodijeljuje se osobama koje su prijavljeni u inostranstvu a provode manje od godinu u svedskoj.
Razlika je sto se u sammordningnummeru na dan rodjenja dodaje 60 ,sto znaci ako si rodjen 8-og u mjesecu ,umjesto 8 stoji 68 u broju.
User avatar
Maverick78
Posts: 851
Joined: 09/05/2012 01:15
Location: Malmö / Sweden

#365 Re: Švedska - all about

Post by Maverick78 »

Ommadawn wrote: @Maverick78: Prika, na najmanje 10 stranica od ovih 15 si upravo ti objasnjavao ljudima sta sve trebaju kako bi dosli :lol: :lol: :lol: :lol:

@lajkujMe: eto covjek ti je objasnio, sad se obrati rodbini i trazi da ti pomognu. Sretno! Vecina stvari ti je na ovim stranicama vec objasnjena, ukoliko jos imas nesto, slobodno napisi. Ako niko, ovaj Maverick78 ima celicne zivce (ko zice u Fendera Stratocastera) da ti objasni. :thumbup:
Haha, a dobro fino je pomoći ako se već može :)

Samo od sad ću staviti u bookmark neke odgovore, pa samo copy /paste kad neko pita za neki info :lol:
Amca007
Posts: 28
Joined: 18/12/2013 19:02

#366 Re: Švedska - all about

Post by Amca007 »

Kinesko prkno wrote:Pored personnnummera ,postoji i sammordningnummer,dodijeljuje se osobama koje su prijavljeni u inostranstvu a provode manje od godinu u svedskoj.
Razlika je sto se u sammordningnummeru na dan rodjenja dodaje 60 ,sto znaci ako si rodjen 8-og u mjesecu ,umjesto 8 stoji 68 u broju.
I sta mi znaci taj broj sad. Mogu li ostati duze od tri mjeseca?
Amca007
Posts: 28
Joined: 18/12/2013 19:02

#367 Re: Švedska - all about

Post by Amca007 »

Amca007 wrote:
Kinesko prkno wrote:Pored personnnummera ,postoji i sammordningnummer,dodijeljuje se osobama koje su prijavljeni u inostranstvu a provode manje od godinu u svedskoj.
Razlika je sto se u sammordningnummeru na dan rodjenja dodaje 60 ,sto znaci ako si rodjen 8-og u mjesecu ,umjesto 8 stoji 68 u broju.
I sta mi znaci taj broj sad. Mogu li ostati duze od tri mjeseca, recimo minimalno 6 mjeseci. Imam li pravo na racun u banci, SFI i tako ta neka osnovna prava, pa da vremenom trazim PN i nesto vise..
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#368 Re: Švedska - all about

Post by uglavnomja »

moj post si preskocio :-)


kad si dobio posao i poceo placati porez i dobio taj broj morao si dobiti i boravisno-radnu dozvolu.
broj ti nista ne znaci ako nemas validnu boravisnu
ako ponovo dobijes radnu - neces imati zezu oko dobijanja tog broja, ali sam broj ti ne znaci nista

posto ti ocito ne znas sta si dobio, kako i na koliko - pitaj tu seficu ili ko ti je vec izganjao posao na koliko si dobio dozvolu.


ili se logiraj na stranicu tog migrationverka i nadji se


i ne zezaj se sa ostankom duzim od 3 mjeseca dok ne dobijes tacne podatke.
ne kontam ono u postu - zasto si se morao vratiti nakon 3 mjeseca? obaveze u bih ili si morao izaci iz svedske? u tom slucaju si imao radnu dozvolu na 3 mjeseca :? sezonski posao
Amca007
Posts: 28
Joined: 18/12/2013 19:02

#369 Re: Švedska - all about

Post by Amca007 »

uglavnomja wrote:moj post si preskocio :-)


kad si dobio posao i poceo placati porez i dobio taj broj morao si dobiti i boravisno-radnu dozvolu.
broj ti nista ne znaci ako nemas validnu boravisnu
ako ponovo dobijes radnu - neces imati zezu oko dobijanja tog broja, ali sam broj ti ne znaci nista

posto ti ocito ne znas sta si dobio, kako i na koliko - pitaj tu seficu ili ko ti je vec izganjao posao na koliko si dobio dozvolu.


ili se logiraj na stranicu tog migrationverka i nadji se


i ne zezaj se sa ostankom duzim od 3 mjeseca dok ne dobijes tacne podatke.
ne kontam ono u postu - zasto si se morao vratiti nakon 3 mjeseca? obaveze u bih ili si morao izaci iz svedske? u tom slucaju si imao radnu dozvolu na 3 mjeseca :? sezonski posao
Hvala ti. Vratio sam se da nebi dobio zabranu. Ali sad sam dobio taj SN pa cu provjerit kakav mi je status. Valjda bude nesto. Bar godinu po godinu da idem dok nesto ne steknem. Ne zurim nigdje... Znaima me samo imam li ikakva prava sa tim brojem da ostanem bar 6 mjeseci da radim..eto tako. I jeli meni uopste dobro sto imam taj broj, imam li ikakve koristi od njeg ili je svejedno. Moze li biti dobar korak za dalje..
User avatar
Kinesko prkno
Posts: 951
Joined: 04/12/2013 00:12

#370 Re: Švedska - all about

Post by Kinesko prkno »

Amca007 wrote:
Amca007 wrote:
Kinesko prkno wrote:Pored personnnummera ,postoji i sammordningnummer,dodijeljuje se osobama koje su prijavljeni u inostranstvu a provode manje od godinu u svedskoj.
Razlika je sto se u sammordningnummeru na dan rodjenja dodaje 60 ,sto znaci ako si rodjen 8-og u mjesecu ,umjesto 8 stoji 68 u broju.
I sta mi znaci taj broj sad. Mogu li ostati duze od tri mjeseca, recimo minimalno 6 mjeseci. Imam li pravo na racun u banci, SFI i tako ta neka osnovna prava, pa da vremenom trazim PN i nesto vise..
Taj broj ti sluzi vecinom za deklaraciju prihoda i poreza i za taj broj nije potrebna dozvola,tako da mozes ostati koliko je predvidjeno bezviznim rezimom.
Racun mozes otvoriti,SFI ne mozes ici jer nisi prijavljen u Svedskoj.
Amca007
Posts: 28
Joined: 18/12/2013 19:02

#371 Re: Švedska - all about

Post by Amca007 »

Amca007 wrote:
Kinesko prkno wrote:Pored personnnummera ,postoji i sammordningnummer,dodijeljuje se osobama koje su prijavljeni u inostranstvu a provode manje od godinu u svedskoj.
Razlika je sto se u sammordningnummeru na dan rodjenja dodaje 60 ,sto znaci ako si rodjen 8-og u mjesecu ,umjesto 8 stoji 68 u broju.
I sta mi znaci taj broj sad. Mogu li ostati duze od tri mjeseca, recimo minimalno 6 mjeseci. Imam li pravo na racun u banci, SFI i tako ta neka osnovna prava, pa da vremenom trazim PN i nesto vise..[/quote]
Taj broj ti sluzi vecinom za deklaraciju prihoda i poreza i za taj broj nije potrebna dozvola,tako da mozes ostati koliko je predvidjeno bezviznim rezimom.
Racun mozes otvoriti,SFI ne mozes ici jer nisi prijavljen u Svedskoj.[/quote]


Aha, znati nista specijalno..
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#372 Re: Švedska - all about

Post by Truba »

jel ovo zezancija ili fakat?

Image

ne znam fakat... možda da o manastiru u žitomislićima govori čeh iz prijedora :D
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#373 Re: Švedska - all about

Post by Ommadawn »

Black swan wrote:jel ovo zezancija ili fakat?

Image

ne znam fakat... možda da o manastiru u žitomislićima govori čeh iz prijedora :D
Nazalost cinjenica. Znas koliko mi lekcija zna otici da objasnim nekim ucenicima koja i kakva prava imaju zene i da svaka koja obuce mini-suknju ne znaci da hoce da se jebe bas sa svakim. To su toliko naporne diskusije gdje njihovo misljenje se zasniva na necemu sto oni tvrde da je religija.

A onda sta znaci demokratija, sta znaci sloboda govora, sta znaci pravo a sta znaci duznost.
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#374 Re: Švedska - all about

Post by Truba »

idu li te žene s minicama na izbore????
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#375 Re: Švedska - all about

Post by Ommadawn »

Black swan wrote:idu li te žene s minicama na izbore????
Idu. Rezultat glasanja cemo vidjeti u septembru ove godine.
Post Reply