Švedska - all about

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
Altair_SA
Posts: 632
Joined: 09/06/2013 15:16

#301 Re: Švedska - all about

Post by Altair_SA »

ovo_malo_duse wrote:Jope Hrle/Zvizko jase.
Kako vam se da nabilavat sa njim.
Jedan moj prijtelj zna
Moj poznanik kaze
Kaze moj rodzak koji zna jednog
Prijatelj mog prijatelja kaze
Prijatelj mog rodzaka
I za kraj zvijezdana
Jedan poznanikov prijatelj koji poznaje jednog penzionera e taj penzioner rekao
:-) :-) :-) :-) :-) :lol: :lol: :lol: :run:

Hahaha, oplakah svega mi :pisnuo: :pisnula: :pisnuo: :pisnula: :pisnuo: :pisnula:

Fakat je lik teska komedija :lol:

E ali ono roDZak, cuj roDZak :lol:
Mada malo je sve to i zalosno, frajer nabio 40+ godina, a kad procitas sta lupeta... tuzno :( :D
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#302 Re: Švedska - all about

Post by Ommadawn »

hrle1976 wrote:Nemoj se ti kaciti za mene, i previse mastati, vec izadji iz svoja cetri zdia u toj Danskoj pa upoznaj ljude. Ja imam prijatelja u juznem dijelu Danske te rodbinske prijatelje takodje u juznijem koncu Svedske i to je to kad govorimo o Nordijskim drzavicama. Ostalo su poznanstva preko istih, takodje kad je rijec o Skandinaviji. Iskren moj zakljucak, vi u tim drzavama zdravstveno trunete. A vala da uzivate u nekom komtonom zivotu nije istina. Brat bratu vise gledate gdje cete potrositi jednu tu vasu krunu nego nasi u Njemackoj jedan euro. Kad je ko cuo za uspjesnog izbjeglicu ili gastarbajtera iz Svedske ili Danske? Niko i niti ce i ako se nadje jedan to je kao kap u moru. U Njemackoj su nasi daleko iznad nasih u Svedskoj i ostalim Nordijskim zemlajama. Pa zasto kad je tako gore kod vas bajno? Izglade je bajno ali samo vama u glavavama... bez ikakve uvrede.
:roll:
Aman jarabi.
No svaki komentar na tvoje tvrdnje je fakat suvisan.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#303 Re: Švedska - all about

Post by hrle1976 »

Ja vas otvoreno pozivam da izneste te cinjenice vasih uspjeha gore u Skandinavskim zemlajama? Jel to konkretan uspjeh sto su neki izganjali te neke rane penzije pa provode po 7, 8 mjeseci u BiH? Idete u skolu? Kao da nigdje drugo u svijetu nema skola osim samo u Svedskoj. To neki poseban uspjeh? Pricate jezik poslje 20+ godina broavka, to neki isto poseban uspjeh? Vozate auto bolje na leasing, ili manje koje ste skupo platili, pogotovo u Danskoj i Norveskoj, neki vrhuski uspjeh? Imate poslove kao da nasi u Njemackoj tucaju kamenja po citav dan, tako to nekako pretvarate.

Ljudi bez uvrede i ponizavnja bilo koga. Ali da li koji zivite u Skandinaviji, cast izuzetcima, ali ste ikad sebe culi kad pricate? Uglavnomja, Basket, Zviz, i jos par iz Skandinavije su ovdje realno pisali. Neki se drze uklj. i tebe u mlakom dok ostali brate bratu kao onaj OvoMaloDuse i ona Asata ili kako vec sto je zivila u SE pa se preselila u DK, uvelicavaju. Ja da nemam blage veze i da nikog ne poznajem u tim drzavama tesko mogu zamisliti da bi vam tj. onima koji uvelicavaju mogao povjerovati puno, a vako nikako istim, jer price istih su tako van serijala, da je to strasno slusati, pa cak toliko ne uvelicavaju oni koi zive u Svicarskoj. Pogotovo ljudi u Svedskoj (nasi) uvelicavaju (opet ne svi) da je to vise postalo komi tragicno. Ja sam imao priliku u raznim lokalima u po Sarajeva slusati "Svedjane" nase u rasponu od 30 do 40 godian starosti, kako doslovno lazu ostalu raju u SA. Price o koje kakvim uspjesima, kako zive u najskupljim kvartovima, kako jos malo samo kralj Gustaf ih ne zove za savjete.

Najpoznatij slucaj nasih iz Svedske, je jedan tip u Gehteborgu. Licno nemam pojma ko je osim sto je u nekom znj dalekom rodu s rodbinskim ponanicima koje poznajem, kazu hvali se uspjehom a krije ko zmija noge, mada vecina zna, tako kazu, da je na lutrij dobio para, a hvali se kako je Svedjanima prodavao ideje, u gradu, kako ga je gradonacelnik milionima nagradjivo ono ovo... :skoljka: :run:

Kad uzmes u obzir zimu, mracne dane, depresiju, pa pisaj te mi se u usta, ako 3/4 nasih u tim Skandinavskim zemljama nije puklo ko lubenica. Vise ne znaju ni sta ce sa sobom.

I Vesna je u Njemackoj uspjesna
Image
I ja bi ti sad mogao zapakovi pricu kako je ona sve ovo zaradila ono ovo... da nije bilo SKL-TV show-a nebi Vesna vidila 5 mil. eura ni poslje groba a ne dok je ziva.

Samo kad pomislim na Malmö i one kvartove gdje ima stranaca 98% i kad neko spomene uspjeh, kako nadje konetaciju izmedju tog pojma i one cinjenice od kvartova :-) Pa Malmö ni najgori kvartovi u Bronxu nisu ravni. Citao sam clanak 47 ubistava/pokusaja ubistva u 9 mjeseci u Malmö u 2017 godini - kad se usporedi broj gradjana na sprem Bronxu pa vidite gdje je sigurnije.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45467
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#304 Re: Švedska - all about

Post by Chmoljo »

Banned user for reason “trolanje”
» hrle1976

trajno
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#305 Re: Švedska - all about

Post by Ommadawn »

Da malo odahnemo... :thumbup:
Zoya
Posts: 23153
Joined: 09/06/2008 14:54

#306 Re: Švedska - all about

Post by Zoya »

ovo_malo_duse wrote:Jope Hrle/Zvizko jase.
Kako vam se da nabilavat sa njim.
Jedan moj prijtelj zna
Moj poznanik kaze
Kaze moj rodzak koji zna jednog
Prijatelj mog prijatelja kaze
Prijatelj mog rodzaka
I za kraj zvijezdana
Jedan poznanikov prijatelj koji poznaje jednog penzionera e taj penzioner rekao
:-) :-) :-) :-) :-) :lol: :lol: :lol: :run:
:pisnula: :pisnula: :pisnula:

Falit će :sad:
User avatar
ibi
Posts: 342
Joined: 24/05/2015 16:00

#307 Re: Švedska - all about

Post by ibi »

Ode i 3ci nick najveceg pacenika na forumu zviz=hrle=beobasket.

Covjek koji je unistavao forum, najveci komplexas.
User avatar
Altair_SA
Posts: 632
Joined: 09/06/2013 15:16

#308 Re: Švedska - all about

Post by Altair_SA »

Chmoljo care, kralju, legendo :igrac: :pijani: :navijacica: :sampanjac:

I sta kaze Zoya, falit ce? :shock:
Nece, nece faliti nimalo 8)
User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#309 Re: Švedska - all about

Post by Bluemore »

ovo_malo_duse wrote:Jope Hrle/Zvizko jase.
Kako vam se da nabilavat sa njim.
Jedan moj prijtelj zna
Moj poznanik kaze
Kaze moj rodzak koji zna jednog
Prijatelj mog prijatelja kaze
Prijatelj mog rodzaka
I za kraj zvijezdana
Jedan poznanikov prijatelj koji poznaje jednog penzionera e taj penzioner rekao
:-) :-) :-) :-) :-) :lol: :lol: :lol: :run:
hrle1976 wrote:Nemoj se ti kaciti za mene, i previse mastati, vec izadji iz svoja cetri zdia u toj Danskoj pa upoznaj ljude. Ja imam prijatelja u juznem dijelu Danske te rodbinske prijatelje takodje u juznijem koncu Svedske i to je to kad govorimo o Nordijskim drzavicama. Ostalo su poznanstva preko istih, takodje kad je rijec o Skandinaviji. Iskren moj zakljucak, vi u tim drzavama zdravstveno trunete. A vala da uzivate u nekom komtonom zivotu nije istina. Brat bratu vise gledate gdje cete potrositi jednu tu vasu krunu nego nasi u Njemackoj jedan euro. Kad je ko cuo za uspjesnog izbjeglicu ili gastarbajtera iz Svedske ili Danske? Niko i niti ce i ako se nadje jedan to je kao kap u moru. U Njemackoj su nasi daleko iznad nasih u Svedskoj i ostalim Nordijskim zemlajama. Pa zasto kad je tako gore kod vas bajno? Izglade je bajno ali samo vama u glavavama... bez ikakve uvrede.

evo ga jopee

:run:
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#310 Re: Švedska - all about

Post by stakasa »

Ommadawn wrote:Da malo odahnemo... :thumbup:
Ne brinite, vratice se on u drugom izdanju
User avatar
ibi
Posts: 342
Joined: 24/05/2015 16:00

#311 Re: Švedska - all about

Post by ibi »

stakasa wrote:
Ommadawn wrote:Da malo odahnemo... :thumbup:
Ne brinite, vratice se on u drugom izdanju
Pa psihopata je to, hoce naravno, i onako je imao 3 nicka.

Ko ga primjeti odmah neka prijavi da ga banuju.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#312 Re: Švedska - all about

Post by stakasa »

Ja sam se vise navikao na njega. A je li stete napravio - jeste. Upravo ovo sto je Altsa pisao, ljudi sa problemima se obracaju za konkretnu pomoc i onda on uleti sa pricama o rodacima :D
User avatar
ibi
Posts: 342
Joined: 24/05/2015 16:00

#313 Re: Švedska - all about

Post by ibi »

stakasa wrote:Ja sam se vise navikao na njega. A je li stete napravio - jeste. Upravo ovo sto je Altsa pisao, ljudi sa problemima se obracaju za konkretnu pomoc i onda on uleti sa pricama o rodacima :D
Sta ce jadan, 60ta godina, ni zene ni djece nit rodbine nit ikog igdje, bas je propao.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#314 Re: Švedska - all about

Post by Ommadawn »

ibi wrote:
stakasa wrote:
Ommadawn wrote:Da malo odahnemo... :thumbup:
Ne brinite, vratice se on u drugom izdanju
Pa psihopata je to, hoce naravno, i onako je imao 3 nicka.

Ko ga primjeti odmah neka prijavi da ga banuju.
Kad se pojavio pod nickom Hrle - odmah sam skontao da je ZviZ. Nacin pisanja, prica... Ali on je tvrdio da nije ZviZ i da nema veze sa njim, da bi onda spomenuo kako je on neki prijatelj sa njim, pa roDZak, pa da ga ima na Facebooku, pa je postavljao slike gdje je ZviZ isao biciklom, pa onda....
User avatar
all_might
Posts: 60
Joined: 29/09/2017 09:16
Location: Tz

#315 Re: Švedska - all about

Post by all_might »

oj brate kud baš da Hrle fasuje na temi koju sam ja započeo, ne znam ni ko je ni šta je, al ako je žešći troldžija ko što narod kaže nek su ga banovali :?
User avatar
Kinesko prkno
Posts: 951
Joined: 04/12/2013 00:12

#316 Re: Švedska - all about

Post by Kinesko prkno »

Kinaski wrote:
Kinesko prkno wrote:Cuj 30000 eura,ja 2 svedjanke spojio sa nashima,jedna uzela 80000 kruna,druga dobila putovanje na Tajland mjesec dana,(sama navela kao kompenzaciju)sve izaslo manje od 40000 hiljada, i sto je najvaznije sve proslo bez ikakvog problema.
ima li jos takvih ? :D
Gdje ima potraznje,ima i ponude :mrgreen:
User avatar
Kinaski
Posts: 7579
Joined: 08/05/2011 22:52

#317 Re: Švedska - all about

Post by Kinaski »

Kinesko prkno wrote:
Kinaski wrote:
Kinesko prkno wrote:Cuj 30000 eura,ja 2 svedjanke spojio sa nashima,jedna uzela 80000 kruna,druga dobila putovanje na Tajland mjesec dana,(sama navela kao kompenzaciju)sve izaslo manje od 40000 hiljada, i sto je najvaznije sve proslo bez ikakvog problema.
ima li jos takvih ? :D
Gdje ima potraznje,ima i ponude :mrgreen:
nemoj nestati sa foruma, trebat ces mi :D
User avatar
Truba
Posts: 81655
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#318 Re: Švedska - all about

Post by Truba »

šta to čujem liberali izglasali ukidanje švedske :D
mmedena
Posts: 15
Joined: 01/02/2014 04:46

#319 Re: Švedska - all about

Post by mmedena »

Svedska je kao i svaka druga drzava. Plate i penzije nisu nesto. Ako dvoje ili vise clanova porodice radi,imat ce. Ali ako samo jedno radi, nema tu puno zarade. Stan je skup. Tako da sa strane ne moze ostati puno novca.
Jako je tesko pronaci stan. Svi pricaju neke bajke,ali realno u Svedskoj ako neko hoce da ima dobro auto, kupuje ga na kredit. Cijeli zivot otplacuju kredit. U Svedskoj niko nece biti gladan,ali ako neko misli da ce postati milioner u Svedskoj, to su pusti snovi.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#320 Re: Švedska - all about

Post by Ommadawn »

mmedena wrote:Svedska je kao i svaka druga drzava. Plate i penzije nisu nesto. Ako dvoje ili vise clanova porodice radi,imat ce. Ali ako samo jedno radi, nema tu puno zarade. Stan je skup. Tako da sa strane ne moze ostati puno novca.
Jako je tesko pronaci stan. Svi pricaju neke bajke,ali realno u Svedskoj ako neko hoce da ima dobro auto, kupuje ga na kredit. Cijeli zivot otplacuju kredit. U Svedskoj niko nece biti gladan,ali ako neko misli da ce postati milioner u Svedskoj, to su pusti snovi.
Stan je teško naći, to stoji, no najteže u većim gradovima. Ali i tu se ljudi snađu.
Postati milioner u Švedskoj nije lako ali nije ni nemoguće - sve zavisi koliko je ko sposoban. Golalići koji drže Plivit Trade su došli u Švedsku devedesetih pa su milioneri. A ima i još milionera.

U Bosni niko ne plaća kredit, je li? Plaća ali za puno manje vrijedne stvari u odnosu na ono na što plaćaš kredit u Švedskoj. U Švedskoj ga brže otplatiš.

Ipak više ljudi dolazi u Švedsku nego što iz Švedske ide u Bosnu da žive.
User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#321 Re: Švedska - all about

Post by Bluemore »

U bosni za djecije knjige i skolsku opremu nerijetko na kredit
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#322 Re: Švedska - all about

Post by Ommadawn »

Bluemore wrote:U bosni za djecije knjige i skolsku opremu nerijetko na kredit
U Svedskoj ti za to ne treba ni kupovina niti kredit. Skolsku opremu dobijes od skole - knjige, tablet, kompjuter posudjujes.
Ja krenuo u osnovnu skolu, sedmi razred (vratili me godinu nazad da bih vise naucio svedski) mene mater pita koliko ce knjige kostati. Kakve bona knjige, ja sve dobio od skole (neke sam cak mogao i zadrzati), svesku, olovku, spiceve, gumicu...
U srednjoj moras kupiti svesku i olovku mada vecinom i tu dobijes. Knjige posudis, kompjuter posudis (ukoliko nastavnik smatra da ti je potreban kompjuter za skolu) potpises ugovor i eventualna ostecenja si duzan platiti. Dobijes ormaric gdje drzis knjige - zanatski programi (elektro, mehanicari, auto-mehanicari, vozaci, stolari) dobiju i ormaric za odjecu, radnu odjecu, mjesto za tusiranje. Skole su skoro klinicki ciste - hodnici, toaleti, ucionice, kafeterije, skolski restoran itd.
I onda pitaju za sta placas toliki porez? Izmedju ostalog i za to.
mmedena
Posts: 15
Joined: 01/02/2014 04:46

#323 Re: Švedska - all about

Post by mmedena »

Da li ste bili u njihovoj bolnici bilo kojoj? Koliko cekate i ko radi? U skolama dijete sve dobije,ali se to sve roditeljima naplati svaki mjesec. Zabluda je da ce neko nesto u Svedskoj dobiti dzaba U bolnici radi 1 doktor kojeg sam cekala da izadje iz operacione sale 6 sati. Sjedila sam 6 sati i cekala. Svedjani nemaju ni 5% svojih doktora, toliko o njihovom obrazovanju. Sistem jest uredjen,to niko nije porekao. Rijetki su oni koji imaju svoj stan ili kucu. U Bosni je 90% koji imaju svoje vlastite kuce i stanove. A u Svedskoj je 90% onih koji zive u stanovima ili kucama i placaju stanarinu drzavi. Ako zelis kucu u Svedskoj, podici ces kredit na 50 godina i platit 6 miliona kr. To znaci da ce i djeca otplacivati kredit.
User avatar
kloniran
Posts: 12188
Joined: 06/09/2013 18:57
Location: Ispod palme na obali mora.

#324 Re: Švedska - all about

Post by kloniran »

ovde dođeš po uputnicu pa čekaš 6 sati
ovde dođeš na pregled pa čekaš 6 sati
niko nikog ne goni da kupuje nekretnine
ovdje ako dignes kredit velika vjerovatnoca je da ti ga ni dijete nece otplatiti nego ce ti nekad u toku otplate banka uzeti tu nekretninu jer neces imati cime da platis ratu
ovdje je skolstvo relativno besplatno a i ono sto se placa je mizerija u odnosu na zapad, posebno medicina
ovdje ne mozes naci posao kad hoces cak i ako hoces da radis
ovdje ako te gazda primi iz prve na prvom razgovoru je velika vjerovatnoca da ces biti ili mizerno placen ili ces cekati platu danima ili mjesecima
a za tu istu platu ces krv propisati
ovdje je od prosjecne plate ljetovanje misaona imenica

.
.
.
mogao bih ovako do zore

nego hoces li da se zamjenimo
ja tebi dam i posao i svoj zivot ovdje a ti me ni gore samo boravisnu :mrgreen:
User avatar
muha_sa
Posts: 128607
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#325 Re: Švedska - all about

Post by muha_sa »

mmedena wrote:Da li ste bili u njihovoj bolnici bilo kojoj? Koliko cekate i ko radi? U skolama dijete sve dobije,ali se to sve roditeljima naplati svaki mjesec. Zabluda je da ce neko nesto u Svedskoj dobiti dzaba U bolnici radi 1 doktor kojeg sam cekala da izadje iz operacione sale 6 sati. Sjedila sam 6 sati i cekala. Svedjani nemaju ni 5% svojih doktora, toliko o njihovom obrazovanju. Sistem jest uredjen,to niko nije porekao. Rijetki su oni koji imaju svoj stan ili kucu. U Bosni je 90% koji imaju svoje vlastite kuce i stanove. A u Svedskoj je 90% onih koji zive u stanovima ili kucama i placaju stanarinu drzavi. Ako zelis kucu u Svedskoj, podici ces kredit na 50 godina i platit 6 miliona kr. To znaci da ce i djeca otplacivati kredit.
moja kcerka imala termin u 10 i primljena u 10

unuk imo operaciju prije mjesec dana i tacno u zakazano vrijeme sve odradjeno :thumbup:



imala si zakazan termin i cekala 6 sati da te neko primi :? :?
Post Reply