Sve vise Hrvata prelazi na Islam

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
Ahmmed
Posts: 4274
Joined: 21/09/2005 22:28

#126

Post by Ahmmed »

A, pokušat ću da ti odgovorim na tvoje pitanje!

Hipotetički gledano: Radovan Karadžić, odluči da pređe na islam;njegova odluka je, recimo iskrena;on odlučuje da se pokaje za sve zločine počinjene uz njegovo dopuštenje, njegovu naredbu;
Sa islamske tačke poimanja, Bog dž.š. je taj koji određuje hoće li Radovanu biti oprošteno,svakako uz uvjet da je pokajanje iskreno. Tu iskrenost ,opet, ocjenjuje Bog dž.š.! Dakle, vjerovatnoća je, sa pozicije islama, da bi Radovanu, uz uvjet iskrenog pokajanja, raniji grijesi bili oprošteni.

Vjerujem u Boga, praktikant sam, no, o ovakvim situacijama ne volim da razmišljam. Božija je logika,očito, različita od ljudske.

Jednom me neko upitao, šta bih uradio da Karadžić , u mom prisustvu pređe na islam, navodeći mi jedan primjer iz prvih godina islama:

Jedan je musliman, ubio čovjeka, koji je pred njim prihvatio islam. Taj novopečeni musliman,bio je ,sve do tog trena, mrzitelj i progonitelj prvih muslimana. Ovaj koji ga je ubio , doživio je veliki prijekor Muhammeda a.s., uz obrazloženje da je prekoračio svoje ovlasti, te da se, nakon što je iz njegovih usta čuo šehadet, svjedočenje o njegovom prihvatanju islama, umiješao u Božije ingerencije,ubivši ga.

Kratko sam razmislio i odgovorio: Da, prekoračio bih svoje ingerencije, ali vjerovatno Karadžića ne bih ubio. No,sasvim sigurno, ne bih mu dozvolio da mirno odšeta,kao novi musliman.

Nakon što sam dao ovakav odgovor, moj mi je prijatelj rekao da nisam u pravu, iako se,uvjeren sam, intimno slagao sa mojim stavom.
Svoje neslaganje obrazložio je činjenicom da bi Bog nekom svojom računicom, napravio Karadžićevim prelaskom na islam,veću korist za muslimane, nego što je to bila šteta koju je Karadžić muslimanima učiniou vremenu dok je bio nemusliman.

Dakle, u ovom slučaju,moja su razmišljanja, iako pogrešna, potpuno ovosvjetska.

Bog upućuje onoga koga on hoće. Iako će me neki zbog sljedeće rečenice vjerovatno napasti, ostaje mi samo da molim Boga dž.š. da NIKADA ne uputi Radovana Karadžića!
epilog
Posts: 50
Joined: 15/07/2004 17:38

#127

Post by epilog »

a zasto bi te neko napadao?tvoja razmisljanja su samo ljudska..ja samo ne vidim zasto se osjecas pozvanim da dijelis svoje uvjerenje sa nama..sorry ovo nije samo tebi upuceno nego i svima gore...zadrzite te svoje raznorazne vjere za sebe i nesto radite u zivotu...ajde zdravo

p.s. Koga briga ko je promijenio vjeru (samo one besposlicare i vjetropire koji iz toga mogu izvuci neku zeljenu pouku ma koliko tacna ona bila)
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#128

Post by danas »

e, jest ovaj epilog dosao :D :D ko kec na jedanaest :D 8-)
epilog
Posts: 50
Joined: 15/07/2004 17:38

#129

Post by epilog »

:D ajde evo gleda ovaj tvoj sudija ovaj moj mail pa nek me kazni ili oprosti ali ja ne mogu da slusam ova sranja i ove tumace..
nego kako si ti meni danas danas?
jeli ti se nesto lijepo dogodilo? dobila cvijece? neko ti se zahvalio sto svojom ljepotom uljepsavas ovaj svijet?
User avatar
Ahmmed
Posts: 4274
Joined: 21/09/2005 22:28

#130

Post by Ahmmed »

epilog, nisam dijelio svoja razmišljanja sa VAMA, već sam kroz vlastiti primjer, pokušao dati odgovor gđi ili gđici A, koja je upitala kakav je stav islama o pitanju o kojem se ovdje diskutiralo.
epilog
Posts: 50
Joined: 15/07/2004 17:38

#131

Post by epilog »

Dragi brate Ahmedde izvini ako si se osjetio uvrijedjenim jer to nije bila moja namjera, no opet te pitam cemu vode ovakve diskusije?molim te samo da das neki racionalan odgovor...
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#132

Post by danas »

epilog wrote::D ajde evo gleda ovaj tvoj sudija ovaj moj mail pa nek me kazni ili oprosti ali ja ne mogu da slusam ova sranja i ove tumace..
nego kako si ti meni danas danas?
jeli ti se nesto lijepo dogodilo? dobila cvijece? neko ti se zahvalio sto svojom ljepotom uljepsavas ovaj svijet?
svaki dan :D odlicno :D
fala na pitanju :D
cojek mi se maksus zahvalio :D sto mu postavih da ruca :lol: 8-) :D
epilog
Posts: 50
Joined: 15/07/2004 17:38

#133

Post by epilog »

eto vidis, rucak za stolom, sretan "cojek", sretna ti a sudija? ja mislim da je i on sretan...cemu si razbijati mozak.. :)
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#134

Post by danas »

epilog wrote:eto vidis, rucak za stolom, sretan "cojek", sretna ti a sudija? ja mislim da je i on sretan...cemu si razbijati mozak.. :)
ja vala ne razbijam :D ni najmanje :D :-)
epilog
Posts: 50
Joined: 15/07/2004 17:38

#135

Post by epilog »

Ni ja, ja sad fino idem s drustvom na Weihnachtsmarkt, da se nesto pojede, popije prvo malo kuhanog vina, pogleda vatromet a onda u pub...da se malo plese, pije uziva i voli....zivjela sloboda kretanja....
User avatar
Ahmmed
Posts: 4274
Joined: 21/09/2005 22:28

#136

Post by Ahmmed »

Dragi brate epilog,nisam se osjetio uvrijeđenim!

Ovakve diskusije uglavnom ne vode ničemu i mislim da je ovo dovoljno racionalan odgovor.


Nego, ja budala, pa mislim da još ima razloga za diskutiranje u tolerantnom okružju :)



Nego, uživaj večeras i lijepo se provedi!
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#137

Post by ado-šampion »

Jojj...Gledam ove vaše postove...Joj zaključaka, kao da pišu trinaestogodišnjaci! Najbolji je onaj što ne konta "Jel onaj što je klao sve živo kad se pokaje dobije oprost" (tako nešto). Ccc.
Stvarno ne znam što je nekome krivo što katolici prelaze na Islam. Uvijek su prelazili i uvijek će, od Muhammeda Alija (nekada Casius Clay) pa nadalje.
I ovakvi komentari tipa "Danas je petak, odnosno Džuma", "Ja ustala da klanjam sabah" i slično su vam stvarno jadni, ovako pljuvanje po vjeri u životu nisam vidio ni čuo. Većini vas je vjera izgleda za....cija!
Nek vam je dragi Bog na pomoći!
Još da napomenem da smo jedan drugog davno nagovarali na vjeru (odnosno Islam) kao što to radimo sad, ne bi nas pobili 200000 i protjerali 4 puta toliko.
Toliko od mene, Selam braći Bosancima i Hrvatima.
digger
Posts: 2925
Joined: 03/12/2004 02:10
Location: blizina Toronta

#138

Post by digger »

Ahmmed wrote:...Bog upućuje onoga koga on hoće. Iako će me neki zbog sljedeće rečenice vjerovatno napasti, ostaje mi samo da molim Boga dž.š. da NIKADA ne uputi Radovana Karadžića!
E moj Ahmmede, blago si ga tebi ako stvari tako gledas. Kud' te nisam sreo negdje i digao ti novcanik... :)

@Novalic, ti kao ne znas sta se sve danas moze. Ja sam prije par mjeseci postavio fotografiju pisma (nazalost, ne mogu da ga nadjem), pisanog iz neke biskupije iz Hercegovine gdje se jedan od vjernika opominje da nije platio/platila 100 KM za proslu godinu nekakvog izmisljenog nameta, pa kao sada "duguje" 200 KM inace... (valjda ce ga FairLife negdje naci, kao uvijek.)

Jedna od najkatolickijih drzava je Meksiko. Kada bi prije Prvog rata "banditos" napali voz, poklali narod i pokupili im pare, samo su slijedece nedjelje trebali na koljenima da dodju do oltara i da se pokaju, i... pojela maca.

A danasnje organizovane religije su uglavnom marketing. Para vrti sto burgija nece...
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9885
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#139

Post by Bosanac sa dna kace »

Hm vako evo odgvor za oprastanje grijeha ako se predje na islam;
-kazu da je bio jedan ashab (u zivotopisu Muhamed a.s. se navodi ime do u detalje, ja se ne mogu sjetit) koji je stalno bio tuzan, potisten, kad ga Muhamed a.s. upitao zasto je takav odgvorio mu je da je ucinio ono sto se u Kuranu naziva najvecim grijehom, zakopao je svoju zivu djevojcicu, te da ga to sada stalno mori, jer se pokajao a taj grijeh i dalje nosi na dusi.
Muhamed a.s. mu je odgovorio da u islamu nije bitno ko si, sta si i kakav si prije bio, vec kakav si sada, kakav si kao musliman!
savjest
Posts: 744
Joined: 19/03/2005 01:26
Contact:

#140 Re: Sve vise Hrvata prelazi na Islam

Post by savjest »

Fair Life wrote: Da li su oni promjenom religije postali bolji ljudi, komsije, roditelji, braca i sestre...?
.

"...a i jedna je moja bliska prjateljica, uvidjevši koliko mi je dobro napravila moja nova vjera, prešla na islam. "



Eto mozes ovo prenijeti svojima u tom NDH klubu ciji si clan. Dzaba ulozene pare i novac... kockanistan je propala investicija.
mosor1
Posts: 775
Joined: 18/06/2005 05:04
Location: split

#141

Post by mosor1 »

digger wrote:A danasnje organizovane religije su uglavnom marketing. Para vrti sto burgija nece...
Kaze jedan ekonomist sto ga zna moja prija: ja ne vjerujem u Boga, ali vjerujem u Crkvu. Bilo Boga ili ne, Crkva je firma koja nikako ne moze propasti. :lol:
User avatar
sekiracija
Posts: 1004
Joined: 07/06/2003 00:00

#142

Post by sekiracija »

Da ,hajd da se i slozim sa ovom tvrdnjom DA SVE VISE HRVATA PRELAZI NA ISLAM :D samo cete se i vi morati samnom slozitiDA SVE VISE MUSLIMANA PRELAZI SA LAKIH DROGA NA JACE,POPUT KOKAINA I HEROINA. :D
OvaRupaNemaDnaaaaaaaaa...
Posts: 304
Joined: 01/10/2005 21:59
Location: Sarajevo
Contact:

#143

Post by OvaRupaNemaDnaaaaaaaaa... »

mosor1 wrote:
digger wrote:A danasnje organizovane religije su uglavnom marketing. Para vrti sto burgija nece...
Kaze jedan ekonomist sto ga zna moja prija: ja ne vjerujem u Boga, ali vjerujem u Crkvu. Bilo Boga ili ne, Crkva je firma koja nikako ne moze propasti. :lol:
Cuo sam, i crkva i dzamija "prelaze" na Euro!!!
vonBosnae
Posts: 32
Joined: 26/07/2005 08:53

#144

Post by vonBosnae »

Selam svima,
Uopce nije cudna tendencija prelazaka katolika i drugih na Islam.
Sasvim je prirodna jer je Islam jedina monoteisticka vjera.
Glavni postulat u Islamu je :BOG JE JEDAN,NIJE RODIO I NIJE RODJEN I NIKO MU RAVAN NIJE.
I ovaj je postulat ljudima od razuma shvatljiv.
JEDAN JE JEDNAKO JEDAN A NE TRI.
Na kraju krajeva i moj je je pradjed presao sa katolicanstva na Islam.
Neka ga Allah nagradi lijepim rajem jer zahvaljujuci njegovoj odluci i ja sam se rodio kao musliman i ostajem u ISLAMU,
selam svima.
manki
Posts: 2075
Joined: 24/12/2003 00:00
Location: Sarajevo

#145

Post by manki »

joj s kakvim se vi glupostima bočite "Sve više Hrvata prelazi na Islam" :( :-?
uostalom ovakve teme nisu primjerene za BiH, jer BiH NIJE muslimanska zemlja,nego su u njoj zastupljene 3 religije :-x
a to ko šta radi nije vaše da se miješate niti da komentarišete,nek` radi ko šta hoće

:zzzz: :zzzz:
User avatar
revolver amidza
Posts: 374
Joined: 07/08/2005 11:43

#146

Post by revolver amidza »

sekiracija wrote:Da ,hajd da se i slozim sa ovom tvrdnjom DA SVE VISE HRVATA PRELAZI NA ISLAM :D samo cete se i vi morati samnom slozitiDA SVE VISE MUSLIMANA PRELAZI SA LAKIH DROGA NA JACE,POPUT KOKAINA I HEROINA. :D
Ja se nažalost slažem s tobom,usput ovo ti je jebeno istinito,..legendo!
fido1
Posts: 81
Joined: 01/08/2002 00:00
Location: Chipuljichi

#147

Post by fido1 »

Religija je sustav vjerovanja, ljudskih osjećaja i djelovanja koji dijeli i održava određena religiozna grupa ljudi.

Riječ religija latinskog je porijekla i dolazi od riječi «religio» što znači; razmišljanje, obaziranje, dvoumljenje. Značenje riječi je višeznačno pa tako sugerira: ono što pripada ljudskom srcu, dakle subjektivno. Asocira i na zdušno, zdušnu točnost te savjesnost s obzirom na ćudoređe, ali i na Božje odnosno sveto. Religija prema tome treba biti postojano svojstvo glede onostranog, to vodi ka pobožnosti, pobožnom štovanju, strahu Božjem, duševnosti i vjeri.

Uobičajeno se vjera povezuje sa transcendentnim, nadnaravnim, mističnim, ali i prirodnim.

Religije mogu biti politeističke ili monoteističke. Moguće ih je podijeliti na objavljene i prirodne. U prvu skupinu spadaju religije kao što je kršćanstvo, islam, judaizam, a to su one religije koje svoje glavne teološke postavke izvlače iz objave, za koju se vjeruje da je došla od Stvoritelja.

Druga skupina religija, u koju ubrajamo Budizam, Brahmanizam, Taoizam i sl., nastale su isključivo sintezom ljudske percepcije i promatranjem svijeta te one za svoje teološko izvorište imaju ljudsku refleksiju o Bogu.

Religija obuhvaća šest područja, a prepoznavanje svakoga od njih može nam pomoći u jasnijem razumijevanju biti religije, također, važno je zamijetiti da sve religiozne grupacije posjeduju te elemente i oni predstavljaju esenciju svake religije.

Doktrina; to je sustav vjerovanja određene religijske grupacije. Mit; na prvom mjestu jest priča koja govori o božanstvu ili božanstvima, nastanku svijeta, problemima ili sreći čovjeka,... Obredi; različiti postupci kojima se iskazuje štovanje božanstva kojega se obožava. Svaka religijska grupacija ima neki oblik obreda koje svjesno ili nesvjesno ponavlja tijekom bogoštovlja. Ti čini pomažu onima koji ih održavaju stupiti u vezu sa božanstvom koje obožavaju. Etika; moralni sustav koji svakom sljedbeniku kazuje što se od njega očekuje u ćudorednom području, a provođenje je moralna obligacija. Iskustvo; važan segment svake religije i svaka vjera ga posjeduje. Po tom iskustvu svaki pojedinac pokazuje i dokazuje kako je baš ta vjeroispovijed istinita te ispunjenje njegovih duhovnih potreba. Društvo; skupina ljudi pomoću koje pojedinac može ispoljiti i ostvariti svoje religiozno iskustvo.

Imajući u vidu svu različitost te specifičnost religija iste se mogu svrstati u dvije tradicije. To je tzv. zapadna: u nju spadaju judaizam, kršćanstvo i islam, odnosno vjere koje svoje korijenje vuku iz semitizma. Ova tradicija je proročka te ističe Božju objavu čovjeku, koja se događa neovisno, ali u suradnji sa ljudskim duhom. Te religije ne odbacuju svijet i stvorenje kao loše, odnosno ne smatraju materiju zlom, nego naglašavaju preobrazbu i iskupljenje grješnog čovjeka. Istočna tradicija za razliku od zapadne je mističnija. Naglašava traženje unutar čovjeka samoga, u njegovoj duši i duhu. Ta tradicija negira svijet te smatra da je stvarnost duhovne prirode, a ljudska duša treba doživjeti oslobođenje od neprekidnog tijeka reinkarnacija u novom životu.
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9885
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#148

Post by Bosanac sa dna kace »

Ah sto volim opcije copy+paste
emric
Posts: 1211
Joined: 21/03/2018 18:03

#149 Re: Sve vise Hrvata prelazi na Islam

Post by emric »

manki wrote: BiH NIJE muslimanska zemlja,nego su u njoj zastupljene 3 religije
Netačno. Ima ih bar desetak. Nisu jedine religije u svijetu islam, katolicizam i pravoslavlje.

Osim toga, Bosna je nemuslimanska zemlja ne zbog drugih religija nego zbog vlastitog izbora da bude sekularna država, odnosno država bez službene religije. Posljednji put je imala službenu religiju u Srednjem vijeku, kada je imala vlastitu vjeru bosansku - Crkvu Bosansku, vjeru koja nije bila ni katolička ni pravoslavna. I sa istoka i sa zapada Bosna je napadana zbog toga. Pred slom te slavne bosanske države, počelo je uvoženje katoličanstva i pravoslavlja na naš teritorij. Potom su Osmanlije pokazale snagu i uletile kao vodeći igrač, a onda je većina Bošnjaka prihvatila islam. I svi smo bili Bošnjaci do pred kraj 19. vijeka, kada se desilo ono po čemu su Bosanci postali "glupi Bosanci" - namještajući im priču da zbog pravoslavlja treba da budu Srbi, pravoslavni Bošnjaci se tako i posrbiše. Onda ni Hrvati nisu htjeli gubiti vrijeme pa su katoličkim Bošnjacima utrpali da treba da budu Hrvati. Krenulo je konstruisanje lažnih istorija i povijesti, jer su komunikacije bile loše razvijene pa je mogao da laže ko šta hoće. Tako su nastali instant Srbi i instant Hrvati u Bosni, gdje ih nikad nije bilo. A ono Bošnjaka koji su bili čvršćeg karaktera i ponosa ostadoše Bošnjaci i čuvari historije. Dalje su uslijedile vlasti koje su im ugasile i bošnjaštvo i bosanski jezik i uveli diskriminaciju zbog njihove vjere islamske (austrougarsko pokrštavanje preko Hrvata, dodavanje Hercegovine u naziv zemlje s prostim ciljem slabljenja države, zatiranje starog bosanskog jezika, onda SHS, srbovanje, NDH i nacizam, izmišljanje srpsko-hrvatskog jezika...). Potom - malo preko antifašističke borbe, malo preko vrijednog rada u komunizmu, a onda i bosanskom nezavisnošću - Bošnjaci su vratili sve svoje otete identitete i danas odrastaju u ponovo ponosnu naciju, buduću članicu NATO-a i EU. NATO-a zbog sigurnosti, da više niko ne digne ruku na Bosnu, a EU zbog standarda i evropskog identiteta, jer mi volimo zajedništvo.
Locked