"Sve u zivotu covjek radi zbog sebe"

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#51 Re: "Sve u zivotu covjek radi zbog sebe"

Post by S4mpion »

miki.ba wrote:
S4mpion wrote:

Moras dublje uci u temu.

Ti mislis da su bracni parovi bez djece sretni?-e pa ja ne mislim. :wink:
Ne, mislim da imaju više prostora za sebe, imati djecu je kao dupli posao koji definitivno nije lagan.
Mislim da se sreca ne mjeri po tom pitanju, mnogo je srenih i bez djece.

Bracni par koji može imati djecu, a ne želi, to radi iz gore navedenih razloga.
Tacnije oni su najbitiniji sami sebi, cinjenica je da bi poceli izumirati kad bi svi razmišljali kao navedeni parovi.
Znaci oni stavljaju svoje ciljeve ispred ciljeva društva.
Pa hajde pitaj jedan bracni par koji zeli imati djecu,a ne moze da li su sretni?Odgovorit ce ti da nisu,djecu ce roditi za svoju srecu,isto tako,ko zeli karijeru,djecu nece roditi opet zbog sebe,udji malo dublje u temu.
miki.ba
Posts: 4595
Joined: 11/02/2011 19:45

#52 Re: "Sve u zivotu covjek radi zbog sebe"

Post by miki.ba »

S4mpion wrote: Pa hajde pitaj jedan bracni par koji zeli imati djecu,a ne moze da li su sretni?Odgovorit ce ti da nisu,djecu ce roditi za svoju srecu,isto tako,ko zeli karijeru,djecu nece roditi opet zbog sebe,udji malo dublje u temu.
Govorim striktno o parovima koji mogu, a ne žele djecu.
Ovo drugo je logicno.

Evo uđi ti dublje u temu, vatrogasac radi dobrovoljno i totalni je anonimus, gdje je tu egoizam?
Znaci nije istina ovo što u naslovu stoji.
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#53 Re: "Sve u zivotu covjek radi zbog sebe"

Post by S4mpion »

miki.ba wrote:
S4mpion wrote: Pa hajde pitaj jedan bracni par koji zeli imati djecu,a ne moze da li su sretni?Odgovorit ce ti da nisu,djecu ce roditi za svoju srecu,isto tako,ko zeli karijeru,djecu nece roditi opet zbog sebe,udji malo dublje u temu.
Govorim striktno o parovima koji mogu, a ne žele djecu.
Ovo drugo je logicno.

Evo uđi ti dublje u temu, vatrogasac radi dobrovoljno i totalni je anonimus, gdje je tu egoizam?
Znaci nije istina ovo što u naslovu stoji.
Nije nista veci anonimus od obicnog prolaznika.Je li on sretan zbog toga sto radi?
miki.ba
Posts: 4595
Joined: 11/02/2011 19:45

#54 Re: "Sve u zivotu covjek radi zbog sebe"

Post by miki.ba »

S4mpion wrote:
miki.ba wrote:
S4mpion wrote: Pa hajde pitaj jedan bracni par koji zeli imati djecu,a ne moze da li su sretni?Odgovorit ce ti da nisu,djecu ce roditi za svoju srecu,isto tako,ko zeli karijeru,djecu nece roditi opet zbog sebe,udji malo dublje u temu.
Govorim striktno o parovima koji mogu, a ne žele djecu.
Ovo drugo je logicno.

Evo uđi ti dublje u temu, vatrogasac radi dobrovoljno i totalni je anonimus, gdje je tu egoizam?
Znaci nije istina ovo što u naslovu stoji.
Nije nista veci anonimus od obicnog prolaznika.Je li on sretan zbog toga sto radi?
Ako je sreca=egoizam, oda si ti u pravu, a ja brkam pojmove.
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#55 Re: "Sve u zivotu covjek radi zbog sebe"

Post by S4mpion »

miki.ba wrote:
S4mpion wrote:
Nije nista veci anonimus od obicnog prolaznika.Je li on sretan zbog toga sto radi?
Ako je sreca=egoizam, oda si ti u pravu, a ja brkam pojmove.
Opet nisi odgovorio na pitanje,jos nisi dovoljno zagrebao temu.OK,hajd mi onda nadji nekog dobrovoljnog vatrogasca koji taj posao obavlja nazor? 8-)
miki.ba
Posts: 4595
Joined: 11/02/2011 19:45

#56 Re: "Sve u zivotu covjek radi zbog sebe"

Post by miki.ba »

S4mpion wrote:
Opet nisi odgovorio na pitanje,jos nisi dovoljno zagrebao temu.OK,hajd mi onda nadji nekog dobrovoljnog vatrogasca koji taj posao obavlja nazor? 8-)
Vidi, dobrovoljni vatrogasac taj posao obavlja za dobrobit društva, taj posao ga usput cini sretnim, al ga ne radi zbog sebe, nego zbog društva. 8-) :skoljka:
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#57 Re: "Sve u zivotu covjek radi zbog sebe"

Post by S4mpion »

miki.ba wrote:
S4mpion wrote:
Opet nisi odgovorio na pitanje,jos nisi dovoljno zagrebao temu.OK,hajd mi onda nadji nekog dobrovoljnog vatrogasca koji taj posao obavlja nazor? 8-)
Vidi, dobrovoljni vatrogasac taj posao obavlja za dobrobit društva, taj posao ga usput cini sretnim, al ga ne radi zbog sebe, nego zbog društva. 8-) :skoljka:
Ne bih rekao :D ,taj posao on obavlja za svoju srecu,a usput pomaze drustvu.Zasto jedan paraglajder,koji voli letenje i koje ga cini sretnim ne pomaze drustvu svojim radom?Probaj njega staviti na mjesto vatrogasca,tesko da ces ga uciniti sretnim. 8-)
miki.ba
Posts: 4595
Joined: 11/02/2011 19:45

#58 Re: "Sve u zivotu covjek radi zbog sebe"

Post by miki.ba »

S4mpion wrote: Ne bih rekao :D ,taj posao on obavlja za svoju srecu,a usput pomaze drustvu.Zasto jedan paraglajder,koji voli letenje i koje ga cini sretnim ne pomaze drustvu svojim radom?Probaj njega staviti na mjesto vatrogasca,tesko da ces ga uciniti sretnim. 8-)
Odlican si primjer dao.
Paraglajder leti samo za sebe, dok vatrogasac to radi prvenstveno za dobrobit društva.
Jedina poveznica između paraglajdera i vatrogasca je što bi ga ovaj drugi mogao nekad spastit, što opet nema veze sa sebicnošcu.
Moralno je pomoci, ako uzmemo da je moralan covjek, dobar za društvo, a egoista, loš za društvo, ne možemo tvrditi da svaki moralan potez proizilazi iz vlastitog egoizma.

Samo se nadam da se nisi napušio, pa da me cimaš iz zahebancije. :D
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#59 Re: "Sve u zivotu covjek radi zbog sebe"

Post by S4mpion »

miki.ba wrote:
S4mpion wrote: Ne bih rekao :D ,taj posao on obavlja za svoju srecu,a usput pomaze drustvu.Zasto jedan paraglajder,koji voli letenje i koje ga cini sretnim ne pomaze drustvu svojim radom?Probaj njega staviti na mjesto vatrogasca,tesko da ces ga uciniti sretnim. 8-)
Odlican si primjer dao.
Paraglajder leti samo za sebe, dok vatrogasac to radi prvenstveno za dobrobit društva.
Jedina poveznica između paraglajdera i vatrogasca je što bi ga ovaj drugi mogao nekad spastit, što opet nema veze sa sebicnošcu.
Moralno je pomoci, ako uzmemo da je moralan covjek, dobar za društvo, a egoista, loš za društvo, ne možemo tvrditi da svaki moralan potez proizilazi iz vlastitog egoizma.

Samo se nadam da se nisi napušio, pa da me cimaš iz zahebancije. :D
Ne,ne,ja bih volio da neko iznese veoma jak argument koji ce oboriti tvrdnju iz naslova,ali jos se to nije desilo.
Pazi sad,moje poimanje je to da vatrogasac svoj posao radi dobrovoljno iskljucivo zbog toga sto ga to cini sretnim,a usput pomaze drugima,evo kako pocinje njegov dan:
"Super,odoh danas na posao,mozda cu nekome spasiti zivot,dobro cu se osjecati."
A ti si rekao da on to prvenstveno radi za dobrobit drustva,a sreca mu je u drugom planu(usput)-sto govori da i ne mora biti sretan da bi obavljao taj posao,ja sam ti naveo primjer covjeka koji radi stvari zbog kojih je sretan,a ne cini ih za dobrobit drustva(paraglajder),ti meni navedi primjer covjeka koji radi stvari koje ga unesrecuju.
A evo kako bi po tvom poimanju mogao zapoceti dan takvog vatrogasca:
"Jojjj,opet moram u 5 ustat,opet se neki levati nece cuvati,joj sto ovo meni treba,ovaj posao ce me unistiti skroz,rizikujem zivot dzabe"-covjek ocigledno ne voli svoj posao,da li bi ovakve stvari covjek sa ovakvim stavom obavljao dobrovoljno-mislim da ne bi 8-)
miki.ba
Posts: 4595
Joined: 11/02/2011 19:45

#60 Re: "Sve u zivotu covjek radi zbog sebe"

Post by miki.ba »

S4mpion wrote:ti meni navedi primjer covjeka koji radi stvari koje ga unesrecuju.
Ti i sam znaš da je takvih primjera mnogo, pogotovo u BiH u kojoj ljudi rade usrane poslove na kojim su izuzetno nesretni kako bi ugodili iskljucivo svojoj porodici.

Ja sam radio posao na kojem sam bio izuzetno nezadovoljan šest godina, iskljucivo radi dobrobiti moje porodice, a da nisam imao tu brigu mogao sam prihvatiti daleko manje placen posao, na kojem bi bio sretan.
User avatar
Edin H.
Posts: 47001
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#61 Re: "Sve u zivotu covjek radi zbog sebe"

Post by Edin H. »

Problem je cim radis ono sto volis imas muriju za petama :oops: :dance:
Heller
Posts: 4404
Joined: 02/05/2012 22:32
Location: Tuzla

#62 Re: "Sve u zivotu covjek radi zbog sebe"

Post by Heller »

Ne postoji nesebično djelo, šta god uradiš dobro ili loše uradiš zbog sebe u jednu ruku, pokloniš nešto, budeš fin da bi se ti bolje osjećao itd...
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#63 Re: "Sve u zivotu covjek radi zbog sebe"

Post by S4mpion »

miki.ba wrote:
S4mpion wrote:ti meni navedi primjer covjeka koji radi stvari koje ga unesrecuju.
Ti i sam znaš da je takvih primjera mnogo, pogotovo u BiH u kojoj ljudi rade usrane poslove na kojim su izuzetno nesretni kako bi ugodili iskljucivo svojoj porodici.

Ja sam radio posao na kojem sam bio izuzetno nezadovoljan šest godina, iskljucivo radi dobrobiti moje porodice, a da nisam imao tu brigu mogao sam prihvatiti daleko manje placen posao, na kojem bi bio sretan.
Nema toga,ili si radio dobrovoljno 6 godina(sto je malo vjerovatno)ili si radio za novac?Ako si radio za novac onda si imao svoj interes u svemu tome.
miki.ba
Posts: 4595
Joined: 11/02/2011 19:45

#64 Re: "Sve u zivotu covjek radi zbog sebe"

Post by miki.ba »

S4mpion wrote:
miki.ba wrote:
S4mpion wrote:ti meni navedi primjer covjeka koji radi stvari koje ga unesrecuju.
Ti i sam znaš da je takvih primjera mnogo, pogotovo u BiH u kojoj ljudi rade usrane poslove na kojim su izuzetno nesretni kako bi ugodili iskljucivo svojoj porodici.

Ja sam radio posao na kojem sam bio izuzetno nezadovoljan šest godina, iskljucivo radi dobrobiti moje porodice, a da nisam imao tu brigu mogao sam prihvatiti daleko manje placen posao, na kojem bi bio sretan.
Nema toga,ili si radio dobrovoljno 6 godina(sto je malo vjerovatno)ili si radio za novac?Ako si radio za novac onda si imao svoj interes u svemu tome.
Govorim o tome da bi mene kao i mnoge druge, zadovoljio i daleko manje placan posao na kojem bi bio sretan, no ljudi rade svakave poslove iskljucivo zbog porodice.

Ne prihvatam tezu da moralni ljudi cine dobra djela samo radi zadovoljavanja sopstvenog ega.
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#65 Re: "Sve u zivotu covjek radi zbog sebe"

Post by S4mpion »

miki.ba wrote: Govorim o tome da bi mene kao i mnoge druge, zadovoljio i daleko manje placan posao na kojem bi bio sretan, no ljudi rade svakave poslove iskljucivo zbog porodice.

Ne prihvatam tezu da moralni ljudi cine dobra djela samo radi zadovoljavanja sopstvenog ega.
Tvoja sreca je uslovljena srecom porodice,mogao si ti uzeti i laksi,manje placen posao,ali bi svojoj djeci uskratio neke stvari,to te sigurno ne bi usrecilo.
miki.ba
Posts: 4595
Joined: 11/02/2011 19:45

#66 Re: "Sve u zivotu covjek radi zbog sebe"

Post by miki.ba »

S4mpion wrote:
miki.ba wrote: Govorim o tome da bi mene kao i mnoge druge, zadovoljio i daleko manje placan posao na kojem bi bio sretan, no ljudi rade svakave poslove iskljucivo zbog porodice.

Ne prihvatam tezu da moralni ljudi cine dobra djela samo radi zadovoljavanja sopstvenog ega.
Tvoja sreca je uslovljena srecom porodice,mogao si ti uzeti i laksi,manje placen posao,ali bi svojoj djeci uskratio neke stvari,to te sigurno ne bi usrecilo.
Pa šta je primarni cilj, da ja budem sretan il da djeca imaju šta jesti?
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#67 Re: "Sve u zivotu covjek radi zbog sebe"

Post by S4mpion »

miki.ba wrote:
S4mpion wrote:
miki.ba wrote: Govorim o tome da bi mene kao i mnoge druge, zadovoljio i daleko manje placan posao na kojem bi bio sretan, no ljudi rade svakave poslove iskljucivo zbog porodice.

Ne prihvatam tezu da moralni ljudi cine dobra djela samo radi zadovoljavanja sopstvenog ega.
Tvoja sreca je uslovljena srecom porodice,mogao si ti uzeti i laksi,manje placen posao,ali bi svojoj djeci uskratio neke stvari,to te sigurno ne bi usrecilo.
Pa šta je primarni cilj, da ja budem sretan il da djeca imaju šta jesti?
Pa to uslovljava jedno drugo,hoces li ti biti sretan ako ti djeca nemaju sta jesti?-neces sigurno
miki.ba
Posts: 4595
Joined: 11/02/2011 19:45

#68 Re: "Sve u zivotu covjek radi zbog sebe"

Post by miki.ba »

Ovo prevrtanje pitanja nema smisla, tako možemo do sutra.

Poenta je, kad ti doneseš odluku da nekome uciniš nešto dobro, prvobitno ne razmišljaš kako ceš ti biti sretan što si to ucinio, nego ideš pomoci, pogotovo u situacijama u kojim nemaš mnogo vremena za odluku.
Naknadno je moguce i da ne budeš sretan zbog odluke koju si donio, tako da je moguce i da tvoj ego bude povrijeđen.
Vecnim ljudi onda kažu "jesam pojeo govno". :D
kennwood
Posts: 85
Joined: 24/08/2012 13:32

#69 Re: "Sve u zivotu covjek radi zbog sebe"

Post by kennwood »

Tvoj profesor je apsolutno u pravu. Tesko je to skontati, i meni je trebalo dugo, stari mi je dugi niz godina sa tim ispirao mozak, a ja sam mislio koji mu je. I kasnije sam vidio da je covjek u pravu.

Sam se rodis i sam umires. I sve u zivotu sto radis je zbog sebe, na faks ides da bi kasnije imao bolji zivot, zenis se i pravis djecu da bi ispunio taj neki prirodni nagon i da bi u starosti bio neko tu da ti pomogne, najbitnije u zivotu je gledati sebe, uvijek sebe staviti na prvo mjesto, ja, ja, ja pa onda opet ja i onda tek neko, naravno uvijek treba biti korektan i imati neke granice, ali sve u zivotu sto radite, radite to zbog sebe. Svijet je jedno jako okrutno mjesto, moze biti pakao ili raj, sve zavisi od nasih postupaka, truda i malo srece. Tako sam ja to skontao, bitno je imati cilj i ostati u ovom svemu covjek.

Najbitnija stvar u zivotu je imati mjeru i znati sebe sam cijeniti! To je put ka uspjehu i sreci!
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#70 Re: "Sve u zivotu covjek radi zbog sebe"

Post by S4mpion »

miki.ba wrote:Ovo prevrtanje pitanja nema smisla, tako možemo do sutra.

Poenta je, kad ti doneseš odluku da nekome uciniš nešto dobro, prvobitno ne razmišljaš kako ceš ti biti sretan što si to ucinio, nego ideš pomoci, pogotovo u situacijama u kojim nemaš mnogo vremena za odluku.
Naknadno je moguce i da ne budeš sretan zbog odluke koju si donio, tako da je moguce i da tvoj ego bude povrijeđen.
Vecnim ljudi onda kažu "jesam pojeo govno". :D
Nije prevrtanje pitanja,vec si od jednog pitanja napravio 2 ista.

Ma razmisljas o svom interesu,da ne razmisljas ne bi ubili mladica u tramvaju pred 20 ljudi.Uostalom,covjek unaprijed zna sta ga cini sretnim,pa onda i moze ciniti stvari koje ga cine sretnim.
User avatar
pojedinac
Posts: 1455
Joined: 02/06/2006 19:02
Contact:

#71 Re: "Sve u zivotu covjek radi zbog sebe"

Post by pojedinac »

"Sve u zivotu covjek radi zbog sebe"
S4mpion wrote:.......Sta mislite,da li je ova tvrdnja tacna,odnosno,da li postoje stvari koje covjek 100% uradi zbog nekog drugog?
Samo da ti kažem da ti je profesor 100 % u pravu.
Odavno sam to shvatio.
Bilo dobro bilo loše radimo samo radi sebe, ali samo kad je u pitanju naš SLOBODNI IZBOR.
miki.ba
Posts: 4595
Joined: 11/02/2011 19:45

#72 Re: "Sve u zivotu covjek radi zbog sebe"

Post by miki.ba »

Zaštitar koji se baci ispred covjeka kojeg cuva, u momentu kada je ispaljen metak, razmišlja samo kako ce sebi guzove spasiti.

Odo, pozdrav. :run:
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#73 Re: "Sve u zivotu covjek radi zbog sebe"

Post by S4mpion »

Tema je mnogo dublja od tog.Pozdrav :D
User avatar
dusa_raskopuša
Posts: 23629
Joined: 25/06/2011 18:13
Location: made in PRC

#74 Re: "Sve u zivotu covjek radi zbog sebe"

Post by dusa_raskopuša »

Hm. U kom smislu da radi za sebe? Uradi nesto za drugoga, a u sustini u pozadini toga je to uradio samo zbog sebe, da izvuce neku korist?

Vecinom i vecina ljudi to radi, tj. svi, al' mora da postoji dio od svega toga da se uradi nesto, ne za sebe, nego za drugu osobu, mozda to ta osoba ni ne zna, i msm u pozitivnom smislu. I ta osoba mora da bude bas posebna da bi covjek uradio nesto za nju, istina.

A ima i ono kad te nesto neko zamoli, pa uradis, s tim da dok to radis, a ni poslije a ni prije, ne gledas da izvuces korist od toga ili protuuslugu.

Evo banalan primjer, ja npr. ogulim mami mandarinu. Je l' to ima veze s naslovom?
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#75 Re: "Sve u zivotu covjek radi zbog sebe"

Post by fatamorgana »

dusa_raskopuša wrote: Evo banalan primjer, ja npr. ogulim mami mandarinu. Je l' to ima veze s naslovom?
Ne, ima veze s tobom, ;-)
Post Reply