"Sve u zivotu covjek radi zbog sebe"

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#1 "Sve u zivotu covjek radi zbog sebe"

Post by S4mpion »

...tvrdnja koju sam neki dan cuo od jednog profesora.Kada malo razmislim o tome,zaista masa stvari koje svakodnevno cinimo odlicno se uklapa u ovu tvrdnju.Skolujemo se zbog sebe,radimo zbog sebe,-jednostavno,ali da li prijatelje trazimo zbog sebe?Sta mislite,da li je ova tvrdnja tacna,odnosno,da li postoje stvari koje covjek 100% uradi zbog nekog drugog?
User avatar
prorok
Posts: 186
Joined: 18/11/2012 22:01

#2 Re: "Sve u zivotu covjek radi zbog sebe"

Post by prorok »

Taj profesor ti je orignalni egoista, hedonista i šovinista. Nosi to kŠejtanu!
User avatar
trcicu trceci
Posts: 2677
Joined: 30/04/2011 22:32

#3 Re: "Sve u zivotu covjek radi zbog sebe"

Post by trcicu trceci »

Ima dosta stvari koje covjek radi zbog sebe definitivno i ako budem imao vremena nekada bi i volio knjigu o tome napisati a evo ukratko koje su to stvari:
-voli roditelje jer voli sebe, dali su mu zivot i skoluju ga
-treba prijatelje da bi imao nekoga kada mu je dosadno
-voli zivotinje jer treba nekoga ko mu nece uzvracati rijecima
-pomaze ljudima da bi mu Bog pomogao
-zeni se da bi imao sex kada pozeli
-prica o drugim ljudima samo lijepo da bi u ocima onoga kome prica izgledao kao posten i pravican covjek
-ne laze puno jer ne zeli da drugi lazu njega
-pomoci ce prijatelju rado jer zna da bi ce i njemu trebati njegova pomoc
User avatar
PeekABoo
Posts: 289
Joined: 31/07/2012 16:11

#4 Re: "Sve u zivotu covjek radi zbog sebe"

Post by PeekABoo »

Ocito jos uvijek nemate djecu.
Kad djeca dodju sav taj egoizam ce nestati I sve ce se potpuno okrenuti njima.
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#5 Re: "Sve u zivotu covjek radi zbog sebe"

Post by S4mpion »

PeekABoo wrote:Ocito jos uvijek nemate djecu.
Kad djeca dodju sav taj egoizam ce nestati I sve ce se potpuno okrenuti njima.
Nemam djecu,istina,ali mislim da se djeci okrecemo kako bi ostavili potomstvo,svoj trag u vremenu,opet se u tome da pronaci mnogo stvari koje ucinimo zbog sebe.
User avatar
PeekABoo
Posts: 289
Joined: 31/07/2012 16:11

#6 Re: "Sve u zivotu covjek radi zbog sebe"

Post by PeekABoo »

Pricat cemo na ovu temu kad budes imao dijete.
Ovako mi je jako tesko da ti docaram koliko tvoje postojanje izgubi smisao kad imas to malo bice kraj sebe. Apsolutno si sam sebi ne bitan. Bitan ti je osmijeh tog malog bica, a ti se vise nemoras ni smijati.
Tako da cu ja slobodno da kazem da si bitan sam sebi sve dok si sam sa sobom, a kad iz tebe izadje jedan novi zivot, padas u vodu!
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#7 Re: "Sve u zivotu covjek radi zbog sebe"

Post by S4mpion »

PeekABoo wrote:Pricat cemo na ovu temu kad budes imao dijete.
Ovako mi je jako tesko da ti docaram koliko tvoje postojanje izgubi smisao kad imas to malo bice kraj sebe. Apsolutno si sam sebi ne bitan. Bitan ti je osmijeh tog malog bica, a ti se vise nemoras ni smijati.
Tako da cu ja slobodno da kazem da si bitan sam sebi sve dok si sam sa sobom, a kad iz tebe izadje jedan novi zivot, padas u vodu!
Ma shvatam ja tebe u potpunosti,ali kada bi birala da sacuvas svoj ili zivot djeteta,koji zivot bi izabrala?Pretpostavljam zivot djeteta,ali 100% sam siguran da se tvoje dijete ne bi slozilo sa tvojom odlukom-znaci postoji sukob misljenja.
User avatar
PeekABoo
Posts: 289
Joined: 31/07/2012 16:11

#8 Re: "Sve u zivotu covjek radi zbog sebe"

Post by PeekABoo »

Da, dala bi svoj zivot za zivot svog djeteta, ali ako se moje dijete s tim ne bi slozilo onda ona ne cini sve za sebe, nego za drugoga??? A ako ja dam svoj zivot za njen, nisam li ja ucinila za drugoga, a ne za sebe?
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#9 Re: "Sve u zivotu covjek radi zbog sebe"

Post by S4mpion »

PeekABoo wrote:Da, dala bi svoj zivot za zivot svog djeteta, ali ako se moje dijete s tim ne bi slozilo onda ona ne cini sve za sebe, nego za drugoga??? A ako ja dam svoj zivot za njen, nisam li ja ucinila za drugoga, a ne za sebe?
A kada pogledamo sa druge strane,roditelj mozda ne zeli da se nosi sa gubitkom,pa taj teret ostavlja djetetu i obratno.
User avatar
Gaggy!i
Posts: 64
Joined: 20/11/2010 13:01
Location: Nedođija bb

#10 Re: "Sve u zivotu covjek radi zbog sebe"

Post by Gaggy!i »

S4mpion wrote:
PeekABoo wrote:Da, dala bi svoj zivot za zivot svog djeteta, ali ako se moje dijete s tim ne bi slozilo onda ona ne cini sve za sebe, nego za drugoga??? A ako ja dam svoj zivot za njen, nisam li ja ucinila za drugoga, a ne za sebe?
A kada pogledamo sa druge strane,roditelj mozda ne zeli da se nosi sa gubitkom,pa taj teret ostavlja djetetu i obratno.
To o cemu razmisljas je na svom mjestu, nema sta. Ali ne uzimas u obzir da je to sekundarno misljenje.
Roditelj ce da zrtvuje zivot za dijete! Bez razmisljanja, nesto nalik refleksu. Ali ako nekom roditelju das vremena da razmisli o tome da li da spasi zivot sebi ili djetetu, nije iskljuceno da cemu proletjeti i to kroz glavu da se ne zeli nositi gubitkom, sto je naravno egoistican potez - ali, kao sto rekoh na pocetku, to je sekundarno razmisljanje. Dat nam je mozak da razmisljamo njime, a misli tesko ko moze da bira. Smatram da je a priori altruizam u pitanju kod takve situacije, ali da se javljaju egoisticne misli, jer misao dolazi - htjeli mi ili ne (s izuzetkom da smo u stanju da se fokusiramo iskljucivo na sadasnji trenutak i da suprimiramo ostale misli - ne poznajem covjeka koji to umije). :)
User avatar
cyprus
Posts: 39272
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#11 Re: "Sve u zivotu covjek radi zbog sebe"

Post by cyprus »

S4mpion wrote:...tvrdnja koju sam neki dan cuo od jednog profesora.
Da nije Mujo Hasković? :D
neki
Posts: 6687
Joined: 17/02/2005 07:57

#12 Re: "Sve u zivotu covjek radi zbog sebe"

Post by neki »

Slazem se s ovom teorijom...sve pa i ono sto radimo za dobrobit drugih, radimo da bi se sami bolje osjecali
User avatar
Aleluja
Posts: 1238
Joined: 07/07/2011 11:08
Location: Ne rokći, nema frke za tvoj um...

#13 Re: "Sve u zivotu covjek radi zbog sebe"

Post by Aleluja »

PeekABoo wrote:Ocito jos uvijek nemate djecu.
Kad djeca dodju sav taj egoizam ce nestati I sve ce se potpuno okrenuti njima.
...nisu svi roditelji, "roditelji" u pravom smislu te riječi, neki će uvijek biti samo sebi dovoljni! :mrgreen:
User avatar
Aleluja
Posts: 1238
Joined: 07/07/2011 11:08
Location: Ne rokći, nema frke za tvoj um...

#14 Re: "Sve u zivotu covjek radi zbog sebe"

Post by Aleluja »

S4mpion wrote:...tvrdnja koju sam neki dan cuo od jednog profesora.Kada malo razmislim o tome,zaista masa stvari koje svakodnevno cinimo odlicno se uklapa u ovu tvrdnju.Skolujemo se zbog sebe,radimo zbog sebe,-jednostavno,ali da li prijatelje trazimo zbog sebe?Sta mislite,da li je ova tvrdnja tacna,odnosno,da li postoje stvari koje covjek 100% uradi zbog nekog drugog?

...pa nećeš raditi radi komšije pobogu, naravna stvar da radiš radi sebe! :mrgreen:
zlajapravaraja
Posts: 4039
Joined: 23/10/2009 12:56

#15 Re: "Sve u zivotu covjek radi zbog sebe"

Post by zlajapravaraja »

Dubokoumna tema - no, izgleda da je zapadni liberalizam napokon doprio i do prvog Balkanca :lol:

Vecina pak jos uvijek podsvjesno sve zivo radi za Tita, partiju i narod :lol:
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#16 Re: "Sve u zivotu covjek radi zbog sebe"

Post by S4mpion »

Gaggy!i wrote:
S4mpion wrote:
PeekABoo wrote:Da, dala bi svoj zivot za zivot svog djeteta, ali ako se moje dijete s tim ne bi slozilo onda ona ne cini sve za sebe, nego za drugoga??? A ako ja dam svoj zivot za njen, nisam li ja ucinila za drugoga, a ne za sebe?
A kada pogledamo sa druge strane,roditelj mozda ne zeli da se nosi sa gubitkom,pa taj teret ostavlja djetetu i obratno.
To o cemu razmisljas je na svom mjestu, nema sta. Ali ne uzimas u obzir da je to sekundarno misljenje.
Roditelj ce da zrtvuje zivot za dijete! Bez razmisljanja, nesto nalik refleksu. Ali ako nekom roditelju das vremena da razmisli o tome da li da spasi zivot sebi ili djetetu, nije iskljuceno da cemu proletjeti i to kroz glavu da se ne zeli nositi gubitkom, sto je naravno egoistican potez - ali, kao sto rekoh na pocetku, to je sekundarno razmisljanje. Dat nam je mozak da razmisljamo njime, a misli tesko ko moze da bira. Smatram da je a priori altruizam u pitanju kod takve situacije, ali da se javljaju egoisticne misli, jer misao dolazi - htjeli mi ili ne (s izuzetkom da smo u stanju da se fokusiramo iskljucivo na sadasnji trenutak i da suprimiramo ostale misli - ne poznajem covjeka koji to umije). :)
Zanimljivo misljenje,ali vise sam mislio na stvari koje covjek uradi namjerno koristeci razum,jer to sto si ti spomenuo se sigurno moze nazvati refleksom(nesto nad cim covjek nema kontrolu),ali nisam siguran da bi taj refleks bio prisutan kada bi trebalo spasiti zivot tudjem djetetu.
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#17 Re: "Sve u zivotu covjek radi zbog sebe"

Post by S4mpion »

cyprus wrote:
S4mpion wrote:...tvrdnja koju sam neki dan cuo od jednog profesora.
Da nije Mujo Hasković? :D
Nije taj gospodin. :D
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55633
Joined: 15/12/2008 16:53

#18 Re: "Sve u zivotu covjek radi zbog sebe"

Post by ultima_palabra »

Ako vlastiti interes posmatramo mnogo šire, čak u nekom metafizičkom smislu, onda ima smisla reći da sve u životu radimo zbog sebe i svog interesa.
beba 11
Posts: 2
Joined: 27/11/2012 16:20

#19 Re: "Sve u zivotu covjek radi zbog sebe"

Post by beba 11 »

ako se ponistimo i radimo nesto radi drugog do koga nam je stalo, a taj do koga nam je stalo, to je zapravo odraz vlastitih nas, tako da na koncu opet radimo sve za sebe...
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#20 Re: "Sve u zivotu covjek radi zbog sebe"

Post by Great Cornholio »

Da, ali isto je tako činjenica, da bi mi bez "pomoći" drugih osoba slabo šta uradili, druge osobe nas ili potiču ili koče da činimo, ili ne činimo,to što činimo, ili ne činimo, tako da indirektno radimo i za druge, a i oni za nas, zbog sebe nešto činimo drugima, a i oni isto tako zbog sebe čine nešto nama.

Kad ovako posmatramo stvari, ipak ispadne da smo mi istovremeno i egoisti i altruisti, da ono što činimo činimo i zbog sebe i zbog drugih.
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#21 Re: "Sve u zivotu covjek radi zbog sebe"

Post by S4mpion »

Great Cornholio wrote:Da, ali isto je tako činjenica, da bi mi bez "pomoći" drugih osoba slabo šta uradili, druge osobe nas ili potiču ili koče da činimo, ili ne činimo,to što činimo, ili ne činimo, tako da indirektno radimo i za druge, a i oni za nas, zbog sebe nešto činimo drugima, a i oni isto tako zbog sebe čine nešto nama.

Kad ovako posmatramo stvari, ipak ispadne da smo mi istovremeno i egoisti i altruisti, da ono što činimo činimo i zbog sebe i zbog drugih.
A i to opet radimo zbog sebe.Npr:Automehanicaru odvuces auto na popravku,njemu nisi bitan ti,vec tvoj novac koji je njemu neophodan za zivot iako bi on vise volio da za taj novac ne mora raditi vec da mu padne s neba,a tebi nije bitan on,vec njegov kvalitet rada,jer automobil je potreban za tvoj zivot.
Kada bi automehanicaru ponudili 100KM "s neba" ili 100KM za kojih mora popraviti auto(uciniti tebi uslugu),svakako ce izabrati onu laksu opciju-"s neba",a tvoje auto(tvoja potreba)mu time postaje nebitno,isto tako bi ti pristao da ti se kvar na autu otkloni besplatno,a majstorov trud i rad tebi time postaje nebitan-znaci sticajem okolnosti moramo raditi za druge,ali cilj opet ostajemo mi.
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#22 Re: "Sve u zivotu covjek radi zbog sebe"

Post by Great Cornholio »

S4mpion wrote:
Great Cornholio wrote:Da, ali isto je tako činjenica, da bi mi bez "pomoći" drugih osoba slabo šta uradili, druge osobe nas ili potiču ili koče da činimo, ili ne činimo,to što činimo, ili ne činimo, tako da indirektno radimo i za druge, a i oni za nas, zbog sebe nešto činimo drugima, a i oni isto tako zbog sebe čine nešto nama.

Kad ovako posmatramo stvari, ipak ispadne da smo mi istovremeno i egoisti i altruisti, da ono što činimo činimo i zbog sebe i zbog drugih.
A i to opet radimo zbog sebe.Npr:Automehanicaru odvuces auto na popravku,njemu nisi bitan ti,vec tvoj novac koji je njemu neophodan za zivot iako bi on vise volio da za taj novac ne mora raditi vec da mu padne s neba,a tebi nije bitan on,vec njegov kvalitet rada,jer automobil je potreban za tvoj zivot.
Kada bi automehanicaru ponudili 100KM "s neba" ili 100KM za kojih mora popraviti auto(uciniti tebi uslugu),svakako ce izabrati onu laksu opciju-"s neba",a tvoje auto(tvoja potreba)mu time postaje nebitno,isto tako bi ti pristao da ti se kvar na autu otkloni besplatno,a majstorov trud i rad tebi time postaje nebitan-znaci sticajem okolnosti moramo raditi za druge,ali cilj opet ostajemo mi.
Nisu svi mehaničari, ima onih koji u tebi vide samo pare, a ima i onih kojih osim para vide u tebi vide i čovjeka. Ima mehaničara koji će nekada odbiti i nekog s mercedesom da bi popravili auto nekome ko vozi golfa dvojku, i to besplatno, jer iako se ovom s mercedesom žuri i zbog je spreman da plati duplo više nego što bi popravka koštala u normalnim okolnostima,, jer je ovaj s golfom dvojkom dogovorio s mehaničarem da auto doveze u zakazani termin.
A ima i mehaničara koji će ti džaba popraviti auto, ako ti je frka, ako tim autom moraš odvesti nekoga na liječenje.
User avatar
Gaggy!i
Posts: 64
Joined: 20/11/2010 13:01
Location: Nedođija bb

#23 Re: "Sve u zivotu covjek radi zbog sebe"

Post by Gaggy!i »

S4mpion wrote: Zanimljivo misljenje,ali vise sam mislio na stvari koje covjek uradi namjerno koristeci razum,jer to sto si ti spomenuo se sigurno moze nazvati refleksom(nesto nad cim covjek nema kontrolu),ali nisam siguran da bi taj refleks bio prisutan kada bi trebalo spasiti zivot tudjem djetetu.
Pa ne bih to bas pod refleks svrstao, jer ne odgovara definiciji refleksa koliko se sjecam - zato i rekoh, nesto nalik refleksu. A da razum koristi, to je sigurno, jer mu taj upravo i nalaze da spasi zivot djetetu. Sto mu i jeste zadatak, sa bioloskog stanovista gledajuci.

Sto se tice tudje djece, ne bi sigurno bila ista reakcija (s izuzetkom nekih ljudi koji imaju, recimo, neki pretjerani zastitnicki nagon).


Uglavnom, ne bih se u potpunosti slozio s tvojim profesorom.
I mislim da je najbolji odgovor da se koristi neka dualisticka teorija (koju je Great Cornholio vec predlozio)
koja ukljucuje altruizam i egoizam, koji uporedo dejstvuju - ili mozda: do jednog trenutka je altruizam, a od slijedeceg vec egoizam.
I cini se da je nekad tako mala granica izmedju te dvije krajnosti da je tesko razaznati sta je u stvari u pitanju.
Jer, ukoliko nesto cinis radi sebe a ujedno i radi drugoga - onda to ne mozes nazvati iskljucivo egoizmom.

Bitno je da ne navodis banalne primjere, poput automehanicara (covjeka koji ti nista ne znaci), vec moras da
rasmisljas na suptilnijem nivou. Kreni od ljudi koje volis, i tu trazi odgovor na svoje pitanje. Ukoliko nadjes samo
jednu potvrdnu situaciju, oborio si izjavu svog profesora. Mozda smo je vec i nasli s primjerom djetetovog zivota.
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#24 Re: "Sve u zivotu covjek radi zbog sebe"

Post by Great Cornholio »

I ja predlažem da se koristi teorija koju sam ja predložio 8-) :D

Ma sve je povezano, iako nam se čini da sami sebe pokrećemo, nekad to činimo, a nekad ne.
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#25 Re: "Sve u zivotu covjek radi zbog sebe"

Post by S4mpion »

Gaggy!i wrote:
S4mpion wrote: Zanimljivo misljenje,ali vise sam mislio na stvari koje covjek uradi namjerno koristeci razum,jer to sto si ti spomenuo se sigurno moze nazvati refleksom(nesto nad cim covjek nema kontrolu),ali nisam siguran da bi taj refleks bio prisutan kada bi trebalo spasiti zivot tudjem djetetu.
Pa ne bih to bas pod refleks svrstao, jer ne odgovara definiciji refleksa koliko se sjecam - zato i rekoh, nesto nalik refleksu. A da razum koristi, to je sigurno, jer mu taj upravo i nalaze da spasi zivot djetetu. Sto mu i jeste zadatak, sa bioloskog stanovista gledajuci.

Sto se tice tudje djece, ne bi sigurno bila ista reakcija (s izuzetkom nekih ljudi koji imaju, recimo, neki pretjerani zastitnicki nagon).


Uglavnom, ne bih se u potpunosti slozio s tvojim profesorom.
I mislim da je najbolji odgovor da se koristi neka dualisticka teorija (koju je Great Cornholio vec predlozio)
koja ukljucuje altruizam i egoizam, koji uporedo dejstvuju - ili mozda: do jednog trenutka je altruizam, a od slijedeceg vec egoizam.
I cini se da je nekad tako mala granica izmedju te dvije krajnosti da je tesko razaznati sta je u stvari u pitanju.
Jer, ukoliko nesto cinis radi sebe a ujedno i radi drugoga - onda to ne mozes nazvati iskljucivo egoizmom.

Bitno je da ne navodis banalne primjere, poput automehanicara (covjeka koji ti nista ne znaci), vec moras da
rasmisljas na suptilnijem nivou. Kreni od ljudi koje volis, i tu trazi odgovor na svoje pitanje. Ukoliko nadjes samo
jednu potvrdnu situaciju, oborio si izjavu svog profesora. Mozda smo je vec i nasli s primjerom djetetovog zivota.
Hmm,koliko sam ja skontao,ti si rekao da roditelj koristi razum u onom trenutku(nalik refleksu)kada svom djetetu treba spasiti zivot?
Post Reply