Sve u vezi drajvera, softvera. podesavanja, crackova i sl.

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
The_Fluid
Posts: 5591
Joined: 02/08/2002 00:00
Location: Earth

#1 Sve u vezi drajvera, softvera. podesavanja, crackova i sl.

Post by The_Fluid »

Sve sto zelite da pitate, a da ima veze sa podesavanjima funkcija pojedinih programa, tips and tricks, pitajte ovdje.
Last edited by The_Fluid on 03/03/2007 18:03, edited 1 time in total.
User avatar
shiljak
Posts: 6496
Joined: 13/01/2005 11:58
Location: internet

#2

Post by shiljak »

Odem na my computer i tamo mi pise da mi se windows nalazi na C:, i to je uredu jer sam ga tako i instalirao. Imam jos dvije particije. Prostori na particijama:
C:-30GB
D:-60GB
E:-60GB
E sad, hocu da instaliram ponovo windows i sad mi pise na pocetku da mi se windows nalazi na (DSmile-u(a pise da ima prostora 30GB, kao da su se zamjenula za slova) a trebalo je da pise da se nalazi na (CSmile-u (to se pojavi tek kad ubacis cd pa te pita hoces li oporavak windowsa).
Kako to da ispravim???? Jer nebi da formatiram pogresnu particiju!!!
User avatar
shiljak
Posts: 6496
Joined: 13/01/2005 11:58
Location: internet

#3

Post by shiljak »

vec sam tu temu postavio maloprije pa mi je administrator rekao da je postavim ovdje!!
Neko je rekao da formatiram citav hdd pa da ga ponovo podjelim, alo bih tako izgubio sve fajlove sa hdd-a.
Ta druga opcija, nisam siguran posto mi sada pise da se win nalazi na C-u a kad instaliravam windows pojaavi se da je na D-u.
User avatar
shiljak
Posts: 6496
Joined: 13/01/2005 11:58
Location: internet

#4

Post by shiljak »

Evo pokusao sam u disk menagmentu da promjenim C u neki drugi i pojavi se da nemoze jer je sistemska particija
User avatar
shiljak
Posts: 6496
Joined: 13/01/2005 11:58
Location: internet

#5

Post by shiljak »

E evo. KAD SAM PROBAO DA PROMJENIM SLOVO NA GLAVNOJ PARTICIJI (tamo gdje mi je windows), pojavilo mi se da ne mogu mjenjati jer ta glavna, tacnije "Windows cannoct modify the drive letter of your system volume or boot volume". E pokusao sam promjenuti particiju "D" i opet mi se isto pojavilo!!! Pokusao sam sa "F" particiom i uspjeo sam!! E sad da nije do toga greska neka, to sto mi nece da se "D" promjeni????
Image
Last edited by shiljak on 19/02/2007 22:46, edited 1 time in total.
User avatar
valterbranisarajevo
Posts: 6780
Joined: 19/01/2003 00:00
Location: Titovo šeher Sarajevo
Contact:

#6

Post by valterbranisarajevo »

Palo mi je na pamet i ovo. Kada bi svakoj particiji dao neko specifično ime.(Umjesto Local Disk C:, D: ili E:) moguće da bi ih onda mogao razlikovati prilikom formatiranja. mislim da bi i dos a i windows setup to mogao viditi ( Nisam nikada probao ali ko zna, ako nam ne padne na pamet nešto drugo.)
digger
Posts: 2925
Joined: 03/12/2004 02:10
Location: blizina Toronta

#7

Post by digger »

shiljak wrote:Evo pokusao sam u disk menagmentu da promjenim C u neki drugi i pojavi se da nemoze jer je sistemska particija
Kupi Apple Mac. :D
User avatar
shiljak
Posts: 6496
Joined: 13/01/2005 11:58
Location: internet

#8

Post by shiljak »

valterbranisarajevo wrote:Palo mi je na pamet i ovo. Kada bi svakoj particiji dao neko specifično ime.(Umjesto Local Disk C:, D: ili E:) moguće da bi ih onda mogao razlikovati prilikom formatiranja. mislim da bi i dos a i windows setup to mogao viditi ( Nisam nikada probao ali ko zna, ako nam ne padne na pamet nešto drugo.)
Kod mene je na svakom drugacije ime osim na ovoj gdje se OS nalazi!!! ako si to mislio
User avatar
valterbranisarajevo
Posts: 6780
Joined: 19/01/2003 00:00
Location: Titovo šeher Sarajevo
Contact:

#9

Post by valterbranisarajevo »

Baš čudno, kao da imaš instalirane windowse na obadvije particije.. Nemam pojma stvarno :?
User avatar
valterbranisarajevo
Posts: 6780
Joined: 19/01/2003 00:00
Location: Titovo šeher Sarajevo
Contact:

#10

Post by valterbranisarajevo »

shiljak wrote:
valterbranisarajevo wrote:Palo mi je na pamet i ovo. Kada bi svakoj particiji dao neko specifično ime.(Umjesto Local Disk C:, D: ili E:) moguće da bi ih onda mogao razlikovati prilikom formatiranja. mislim da bi i dos a i windows setup to mogao viditi ( Nisam nikada probao ali ko zna, ako nam ne padne na pamet nešto drugo.)
Kod mene je na svakom drugacije ime osim na ovoj gdje se OS nalazi!!! ako si to mislio
Da na to recimo D se zove backup, E: muzika itd. Čini mi se da će ti windows setup, kad ti ponudi da iazbereš na koju particiju hoćeš da instaliraš, reći i njihova imena.

U krajnjem slučaju probaj sa setupom sve do formatiranja, pa ako ti bude sumnjivo prekini sa F3. Ja ne mogu skontati drugi fazon.

Ili digni sistem sa bootabilnom diksetom pa vidi hoćeš li se onda moći snaći.. :)
User avatar
shiljak
Posts: 6496
Joined: 13/01/2005 11:58
Location: internet

#11

Post by shiljak »

na onoj slici gore pise:
C healthy(Boot)
i
D healty (system)
_____________________
Kada kliknem na tu particiju sto mi nije OS a nemoze da se promjeni slovo, kada kliknem (desni klik) nemogu da kliknem opciju "Mark partition as active"!!!
User avatar
valterbranisarajevo
Posts: 6780
Joined: 19/01/2003 00:00
Location: Titovo šeher Sarajevo
Contact:

#12

Post by valterbranisarajevo »

Vidim

Ja sam sada gledao svoje particije. imam ih isto dvije. Na C: su instalirani windowsi a d: je ono, nako za za backup.

Kod mene je stanje

C: Healty (System)
D: Healty

Nemam nikakvog boota kao ti :?

U svakom slučaju on štiti particije boot i system, a zašto je to kod tebe - enigma. I ja bih volio da nam je neko objasni.

Da, mislim da partiton magic može također mijenjati slova, ali bojim se da windowsi neće ni njemu dopustiti tu operaciju. Medjutim ako ga imaš probaj..
User avatar
shiljak
Posts: 6496
Joined: 13/01/2005 11:58
Location: internet

#13

Post by shiljak »

valterbranisarajevo wrote: U krajnjem slučaju probaj sa setupom sve do formatiranja, pa ako ti bude sumnjivo prekini sa F3. Ja ne mogu skontati drugi fazon.
Pa kad dodzem do onih tri particija sve je uredu osim sto mi pise da je wnidowsxp na "D"-u (pise da je na "D"-u, a pise da na "D"-u ima ukupno 30GB prostora [kao sto pise, kad si u windowsu, da sistemska particija ima 30GB ukupnog prostora] ).
Jos jednom, Kao da su se samo slova "C" i "D" zamjenula a prostor je isti!!!
User avatar
shiljak
Posts: 6496
Joined: 13/01/2005 11:58
Location: internet

#14

Post by shiljak »

valterbranisarajevo wrote:Vidim

Ja sam sada gledao svoje particije. imam ih isto dvije. Na C: su instalirani windowsi a d: je ono, nako za za backup.

Kod mene je stanje

C: Healty (System)
D: Healty

Nemam nikakvog boota kao ti :?

U svakom slučaju on štiti particije boot i system, a zašto je to kod tebe - enigma. I ja bih volio da nam je neko objasni.

Da, mislim da partiton magic može također mijenjati slova, ali bojim se da windowsi neće ni njemu dopustiti tu operaciju. Medjutim ako ga imaš probaj..
cekaj malo ja sam na pocetku rekao da imam tri particije, a ovo sad pri kraju sam samo rekao da ova "D" nije uredu, a ovu sto sam izostavio da je "Healty" kao i ta tvoja zadnja.
Kao sto se vidi kod tebe nemas tu particiju za (boot) sto kod mene pise!! pa sta nije uredu sa ovom mojom particijom? :? :roll:
The_Fluid
Posts: 5591
Joined: 02/08/2002 00:00
Location: Earth

#15

Post by The_Fluid »

shiljak,

koji kompjuter imas, pa ti javlja boot particiju? Ovdje mislim je li Brand-Name ili No-Name?
Dalje gdje ti se nalazi folder koji se zove Windows? I imas li dva takva foldera odnosno eventualno WIndows.000 folder?
User avatar
valterbranisarajevo
Posts: 6780
Joined: 19/01/2003 00:00
Location: Titovo šeher Sarajevo
Contact:

#16

Post by valterbranisarajevo »

I meni je palo na pamet da na C: ima možda neku neuspjelu instalaciju windowsa, jer bi prema svemu aktivni windows trebao biti na D:


Mene stvarno interesuje šta je windows "navelo" da c: vidi kao boot.

Sjećam se da su starije verzije npr Compaq računara su imale, pored ove gdje su instalirani windowsi i jednu malu non dos particiju koja je uglavnom služila da bi mogao pristupiti biosu.
dugmee
Posts: 264
Joined: 19/11/2006 17:09

#17

Post by dugmee »

koji je torent-program najbolji i kako se ti torenti skidaju,je li dugo traje?
The_Fluid
Posts: 5591
Joined: 02/08/2002 00:00
Location: Earth

#18

Post by The_Fluid »

valterbranisarajevo wrote:I meni je palo na pamet da na C: ima možda neku neuspjelu instalaciju windowsa, jer bi prema svemu aktivni windows trebao biti na D:


Mene stvarno interesuje šta je windows "navelo" da c: vidi kao boot.

Sjećam se da su starije verzije npr Compaq računara su imale, pored ove gdje su instalirani windowsi i jednu malu non dos particiju koja je uglavnom služila da bi mogao pristupiti biosu.
meni je neobicno da shiljak ima cetiri cd-rom uredjaja vidljiva u disk managementu

:D
User avatar
valterbranisarajevo
Posts: 6780
Joined: 19/01/2003 00:00
Location: Titovo šeher Sarajevo
Contact:

#19

Post by valterbranisarajevo »

Ah da !

Ja sam svojevremeno nailazio na sličan problem, kada su windowsi prepoznavali USB portove kao removable diskove.Onda u disk managmentu vidiš 4 removable diska od koji svaki ima svoje slovo. Možda kod njega windowsi USB prepoznaju kao kao cd rom :?

Ovaj problem se rješava flashovanjem BIOS-a. 8)
User avatar
shiljak
Posts: 6496
Joined: 13/01/2005 11:58
Location: internet

#20

Post by shiljak »

The_Fluid wrote:shiljak,

koji kompjuter imas, pa ti javlja boot particiju? Ovdje mislim je li Brand-Name ili No-Name?
Dalje gdje ti se nalazi folder koji se zove Windows? I imas li dva takva foldera odnosno eventualno WIndows.000 folder?
rand-Name ili No-Name? :? :D -sta je to
Ah da !

Ja sam svojevremeno nailazio na sličan problem, kada su windowsi prepoznavali USB portove kao removable diskove.Onda u disk managmentu vidiš 4 removable diska od koji svaki ima svoje slovo. Možda kod njega windowsi USB prepoznaju kao kao cd rom Confused

Ovaj problem se rješava flashovanjem BIOS-a.
kod mene vazda opcija pored sata ima da mogu "remove hdd" kao da je prikopcan preko usb-a, samo sto sad nemogu da ga remove jer mi je to jedini HDD :-D

I meni je palo na pamet da na C: ima možda neku neuspjelu instalaciju windowsa, jer bi prema svemu aktivni windows trebao biti na D:


Mene stvarno interesuje šta je windows "navelo" da c: vidi kao boot.

Sjećam se da su starije verzije npr Compaq računara su imale, pored ove gdje su instalirani windowsi i jednu malu non dos particiju koja je uglavnom služila da bi mogao pristupiti biosu.
Ja mislim da je normalno da bude windows na C: al eto.
E da nije slucajno problem u ovome. Instalirao sam windows na C:-u i kasnije sam kopirao instalacijski CD na HDD, odnosno na particiju D:, pa sam juce to izbrisao ali opet nista. Posto mi se nalazio to na D:-u nekako mi je logicno da bi trebalo u disk menagmentu da pise da mi je D: boot, a da je C; system!!!
User avatar
valterbranisarajevo
Posts: 6780
Joined: 19/01/2003 00:00
Location: Titovo šeher Sarajevo
Contact:

#21

Post by valterbranisarajevo »

kod mene vazda opcija pored sata ima da mogu "remove hdd" kao da je prikopcan preko usb-a, samo sto sad nemogu da ga remove jer mi je to jedini HDD


Aha ipak je najvjerovatnije to. Stara verzija BIOSA a dobra matična. Ovo znači da će ti i poslije reinstalacije windowsa, ostati isti problem.

Zamoli nekog jarana koji se u to razumije da ti flashuje BIOS i mislim da će taj problem nestati. isto kao i moj problem sa 4 removable diska.. :)

P.S ovo što te je Fluid pitao. Brand name su mašine od poznatih proizvođača: Dell, HP/Compaq, IBM..., a No Brand name su npr ove skalamerije što ih sklapaju naše firme...
User avatar
shiljak
Posts: 6496
Joined: 13/01/2005 11:58
Location: internet

#22

Post by shiljak »

valterbranisarajevo wrote:kod mene vazda opcija pored sata ima da mogu "remove hdd" kao da je prikopcan preko usb-a, samo sto sad nemogu da ga remove jer mi je to jedini HDD


Aha ipak je najvjerovatnije to. Stara verzija BIOSA a dobra matična. Ovo znači da će ti i poslije reinstalacije windowsa, ostati isti problem.

Zamoli nekog jarana koji se u to razumije da ti flashuje BIOS i mislim da će taj problem nestati. isto kao i moj problem sa 4 removable diska.. :)

P.S ovo što te je Fluid pitao. Brand name su mašine od poznatih proizvođača: Dell, HP/Compaq, IBM..., a No Brand name su npr ove skalamerije što ih sklapaju naše firme...
kod mene "ja" sklapio racunar. Vjerovatno je do toga, ali mislim da mi se nije prije pojavljivalo, ali nisam siguran...Ja sam sada instalirao novi windows, ali sam isao na "popravak" samo sto je opet isto ostalo. Kad mi bude prazan HDD nekad pa cu citav HDD formatirati!!! Ako mi to nepomogne onda idema na flash. A sta mislite da nije slucajno zato sto mi je bio instalacijski CD kopiran na hdd (i bas na onu particiju na kojoj ono pise "systeam")
User avatar
shiljak
Posts: 6496
Joined: 13/01/2005 11:58
Location: internet

#23

Post by shiljak »

http://vlaurie.com/computers2/Articles/bootini.htm
Evo vako. Ukucao sam:

C:\boot.ini (glavna particija (gdje mi se nalazi winXP), nije pronasao taj dokument)

E:\boot.ini (particija na kojoj se nalaze samo moji fajlovi, ukucao sam to i nije se nista pojavilo, kao kod C:-a (pojavi se poruka da datoteka nepostoji))

D:\boot.ini (particija na kojoj se nalaze samo moji fajlovi, ukucao sam to i POJAVIO MI SE FAJL U KOJEM PISE:
[boot loader]
timeout=1
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(3)\WINDOWS
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(3)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /fastdetect /noexecute=optin
E da mi se zato pri instalaciji windows-a pojavljuje D: umjesto C:!!!
Sta sad da uradim? Da prebacum fajl u C:?
samo da nesto neuradim pogresno pa da mi padne sistem!!!
(nesto sam sam skonto!!!)-valjda :-D
SHOCK
Posts: 200
Joined: 29/08/2004 16:41

#24

Post by SHOCK »

Kako printati pdf dokument koji je zaštićen od printanja? (kao da sam to nekad ovdje na forumu pročitao, ali ne mogu da nađem :) )
Vokri
Posts: 78
Joined: 20/02/2007 08:42

#25

Post by Vokri »

Ok, poslalo me ovdje..
Bio bi jako zahvalan ako bi mi neko rekao da li postoji nacin da se pdf file prebaci na sony psp? PSP firmware je 2.81.
Hvala unaprijed.
Post Reply