Svaka žena je Diva a svaki gledatelj Pušač

TV i novinske vijesti, vaši komentari, vaše teme...

Moderator: anex

Post Reply
showman
Posts: 116
Joined: 26/04/2011 15:37

#1 Svaka žena je Diva a svaki gledatelj Pušač

Post by showman »

TV Pink BH još jednom je povukao za nos Regulatornu agenciju za komunikacije? Iako RAK u svom Kodeksu o oglašavanju i sponzorstvu za radio i televiziju strogo zabranjuje oglašavanje duhanskih proizvoda isticanjem brandova to nije spriječilo ovu televiziju da u udarnom terminu, u nedjelju, u 17.30 sati, emituje emisiju pod nazivom «Svaka žena je Diva» koja, gle čuda, nosi isti naziv novog proizvoda Fabrike duhana Sarajevo.

Da iko u RAK-u radi svoj posao dovoljno bi im bilo da uporedite scenografiju emisije «Svaka žena je Diva» sa vizualom pakovanja cigareta Diva i vidite apsolutno isti vizual (font, tipografiju, boju...) pa da zabrane ovu emisiju jer se radi o prikrivenom raklamiranju duhanskih proizvoda.

DA su malo više «začačkali» skontali bi da je emisija na TV Pink BH startala onog trenutka kada je FDS počeo reklamirati svoj novi proizvod na bilbordima širom BiH, a produkcijska agencija Foto Art javno se pohvalila da je u saradnji sa FDS snimila polusatni kolažni program koji se prikazuje na TV Pink BH.

Kodeks o oglašavanju i sponzorstvu za radio i televiziju, člana 3. (Opšti principi oglašavanja, teletrgovine i sponzorstva) koji je objavila Regulatorna agencija za komunikacije jasno kaže nije dozvoljen nenaznačen sponzorski program kao i oglašavanje, teletrgovina i sponzorstvo koji djeluju zavaravajuće i koje štete interesima potrošača. Tim gore što se ovo reklamiranje cigareta prikazuje u terminu (17.30 sati) koji je isključivo zabranjen jer može narušiti fizički, psihički ili moralni razvoj djece i maloljetnika.

Takođe, Kodeks jasno kaže da oglašavanje, teletrgovina i sponzorstvo moraju biti legalni, pristoji, istiniti... sponzorirani programi moraju se jasno razlikovati i biti vidljivo odvojeni od drugih dijelova programske usluge.

Zato, molimo odgovorne osobe u RAK-u da spriječe ovo bezobzirno rušenje zakona od strane pojedinih medija i kompanija ili da objave spisak za koga Kodeks vrijedi ili a za koga ne.
neki
Posts: 6701
Joined: 17/02/2005 07:57

#2 Re: Svaka žena je Diva a svaki gledatelj Pušač

Post by neki »

Jesil nam ovo copy-paste zvanicni protest TDR-a upucen RAK-u? :-)
I bi li ovako reagova da je ta Diva proizvod TDR-a za kojeg je poznato da ne vrijede nikakvi kodeksi u BiH?
showman
Posts: 116
Joined: 26/04/2011 15:37

#3 Re: Svaka žena je Diva a svaki gledatelj Pušač

Post by showman »

Ih da sam bogdo iz TDR-a. Nisam jarane, ali mi fakat idu na živce ta propagandna sranja. Ako su već propisali zakon onda neka ga se pridržavaju. Fakat mi to ide na živce kao da smo svi telad.
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#4 Re: Svaka žena je Diva a svaki gledatelj Pušač

Post by VjecitiStudent »

Pa jel' napisa nesto RAK-u povodom ovoga ili ces se jadati samo nama?
User avatar
campa_xxx
Posts: 4082
Joined: 23/11/2007 22:04
Location: Metropola

#5 Re: Svaka žena je Diva a svaki gledatelj Pušač

Post by campa_xxx »

Ma Desanka Šakić zakon :dance:
User avatar
Tiger 033
Posts: 8695
Joined: 12/11/2010 09:47
Location: Sarajevo

#6 Re: Svaka žena je Diva a svaki gledatelj Pušač

Post by Tiger 033 »

Evo prozvani su reagovali

http://teve.ba/article/5278/zabrana-rek ... -proizvoda
"Zabrana reklamiranja duhanskih proizvoda"

Regulatorna agencija za komunikacije obavještava sve radio i TV stanice na obavezu poštivanja odredbe Kodeksa o oglašavanju i sponozorstvu za RTV stanice koja se odnosi na zabranu reklamiranja duhanskih proizvoda.

Naime, član 8. Oglašavanje i teletrgovina određenih proizvoda Kodeksa izričito zabranjuje oglašavanje i teletrgovinu duhanskih proizvoda. Kodeks također u članu 3, stav 8, jasno zabranjuje svako zavaravajuće oglašavanje.

Agencija je u posljednje vrijeme uočila da su neke RTV stanice, pod krinkom oglašavanja proizvođača, započele sa oglašavanjem novog brenda cigareta. RAK upozorava da će u narednom periodu izvršiti pojačani monitoring, te provesti odgovarajuću proceduru utvrđivanja eventualnog kršenja pomenutih odredbi Kodeksa, što bi moglo rezultirati izricanjem zakonom utvrđenih sankcija.
User avatar
coek
Posts: 864
Joined: 24/08/2007 16:28
Location: najcesce negdje na planini blizu Sarajeva

#7 Re: Svaka žena je Diva a svaki gledatelj Pušač

Post by coek »

...
Last edited by coek on 24/02/2014 10:29, edited 1 time in total.
showman
Posts: 116
Joined: 26/04/2011 15:37

#8 Re: Svaka žena je Diva a svaki gledatelj Pušač

Post by showman »

Coek, nema to nikakve veze sa TDR niti sa bilo kim drugim, već ima veze sa tim da u ovoj državi za nekoga važe zakoni, a za nekoga ne. Pun mi je k.... lokalnih moćnika koji misle da za njih zakon ne vrijedi. Foto Art koji je autor "emisije" je SDA firma , direktor FDS-a je SDA čovjek, pa valjda se zbog toga podrazumjeva da za njih zakon ne vrijedi.
ravaneli
Posts: 24
Joined: 09/11/2011 19:15

#9 Re: Svaka žena je Diva a svaki gledatelj Pušač

Post by ravaneli »

Showman je potpuno upravu. Cijeli grad je preplavljen plakatima Diva, ne znaš jel reklamiraju cigarete ili emisiju. Šugavi Pink BH i FDS.
showman
Posts: 116
Joined: 26/04/2011 15:37

#10 Re: Svaka žena je Diva a svaki gledatelj Pušač

Post by showman »

E moj Ravaneli, ljudi nisu informisani pa ne mogu prepoznati pljačku. Direktor FDS-a Edin Mulahasanović koji dnevno na reprezentaciju troši 7000 KM (podaci od finansijske policije) preko svoje nesposobne rodice Džejne Bajramović, (koju je postavio na poziciju direktora marketinga) hoće da opere pare preko Foto Arta i Pinka. Naravno uz veliku podršku Kemala Huseinovića, direktora RAK-a koji je već odavno u šemi sa TV Pink. Pink fakturiše basnoslovne sume za reklamiranje, a FDS plaća mali dio toga, razlika ide u centralu SDA, i zavidan dio drugu Edinu i drugu Kemalu.
StupskaBitanga
Posts: 14873
Joined: 20/12/2006 16:59

#11 Re: Svaka žena je Diva a svaki gledatelj Pušač

Post by StupskaBitanga »

Scenario već viđen
Ako se sjecate Royala sve će vam biti jasno
A vidio sam voditeljicu nekakva sa Hayata koliko se sjećam
Gospoda Ministarka
Posts: 4111
Joined: 04/07/2009 12:46

#12 Re: Svaka žena je Diva a svaki gledatelj Pušač

Post by Gospoda Ministarka »

.
Last edited by Gospoda Ministarka on 18/01/2012 11:27, edited 1 time in total.
Strpljiva
Posts: 3123
Joined: 30/01/2010 23:49

#13 Re: Svaka žena je Diva a svaki gledatelj Pušač

Post by Strpljiva »

Gospoda Ministarka wrote:Napokon tema na kojoj mogu da se izjansim. :D

Zanima me, da li iko iz ekipe ko je radio reklamu, ima oci pa da vidi da ona zenska nije lice za reklama. Necu reci da je ruzna, ali daleko je od lijepog, sa onim zubima i usnama.

Eto rekla. :D

Ako je off, vi me ispricajte. :-D
Ja samo vidjela loše obrve :D
Post Reply