svadje roditelja-uticaj i poslijedice

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
Duhovni Vođa
Posts: 758
Joined: 16/08/2008 08:35
Location: I shall release you all!

#1 Re: svadje roditelja-uticaj i poslijedice

Post by Duhovni Vođa »

dvoje djece, jedno od drugog starije 2 godine, muško i žensko. tako ću ja jednom. učim trenutno sve fore kako da se napravi muško, a kako žensko dijete. :D

ali ne želim djecu prije 35 godine.

što se svađa tiče, nemoguće ih je izbjeći. zato je bitna dobra procjena partnera. isto tako, bitno je reći da naša generacija teško može uopšte imati i održati kvalitetan brak.

inače sam analitički raspoložen kad je u pitanju moj odnos sa ženama, popustljiv, nagodan i sve to, ali mislim da ipak brak ne može opstati bez one stare

zna se ko kosi, a ko vodu nosi

žene su postale nevjerovatno bahate i preuzele su manire koje im jednostavno ne stoje i nisu im prirodni. brakovi pucaju sad pa sad. mislim da su žene najviše krive za to.

eto, pucajte sad, stojim na Vašem raspolaganju drage dame :D
User avatar
Zlata M.
Posts: 2374
Joined: 21/05/2009 22:34

#2 Re: svadje roditelja-uticaj i poslijedice

Post by Zlata M. »

... nista nije crno-bijelo, pa ni to oko svadja pred djecom.
Neka 'normalna' svadja, prepirka ... bez psovki, prijetnji, uvreda ... djetetu daje jednu realnu sliku svijeta i zivota, braka (za kasnije) ...
Izigravati pred djetetom nekakav idealan svijet je takodje itekako stetno.
User avatar
Not My Idea
Posts: 14691
Joined: 15/03/2011 23:12

#3 Re: svadje roditelja-uticaj i poslijedice

Post by Not My Idea »

Duhovni Vođa wrote:dvoje djece, jedno od drugog starije 2 godine, muško i žensko. tako ću ja jednom. učim trenutno sve fore kako da se napravi muško, a kako žensko dijete. :D

ali ne želim djecu prije 35 godine.

što se svađa tiče, nemoguće ih je izbjeći. zato je bitna dobra procjena partnera. isto tako, bitno je reći da naša generacija teško može uopšte imati i održati kvalitetan brak.

inače sam analitički raspoložen kad je u pitanju moj odnos sa ženama, popustljiv, nagodan i sve to, ali mislim da ipak brak ne može opstati bez one stare

zna se ko kosi, a ko vodu nosi

žene su postale nevjerovatno bahate i preuzele su manire koje im jednostavno ne stoje i nisu im prirodni. brakovi pucaju sad pa sad. mislim da su žene najviše krive za to.

eto, pucajte sad, stojim na Vašem raspolaganju drage dame :D
:shock: vec znam kakav bi bio brak da mene ozenis 8-) :lol:
User avatar
lijek-za-sve
Posts: 1381
Joined: 27/05/2011 21:56

#4 Re: svadje roditelja-uticaj i poslijedice

Post by lijek-za-sve »

Ja se vrlo rijetko ili nikako ne svadjam sa zenom ali i ako toga bude gledam da ne bude pred djecom.Ima nekih stvari koji se ne ticu njih i bolje ih ne opterecavati sa tim.Jer oni to mozda podnose i tumace drugacije nego sto se to cini u tom momentu a to onda sve vuce jedno drugo....
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#5 Re: svadje roditelja-uticaj i poslijedice

Post by ljubav_aha »

Duhovni Vođa wrote:dvoje djece, jedno od drugog starije 2 godine, muško i žensko. tako ću ja jednom. učim trenutno sve fore kako da se napravi muško, a kako žensko dijete. :D

ali ne želim djecu prije 35 godine.

što se svađa tiče, nemoguće ih je izbjeći. zato je bitna dobra procjena partnera. isto tako, bitno je reći da naša generacija teško može uopšte imati i održati kvalitetan brak.

inače sam analitički raspoložen kad je u pitanju moj odnos sa ženama, popustljiv, nagodan i sve to, ali mislim da ipak brak ne može opstati bez one stare

zna se ko kosi, a ko vodu nosi

žene su postale nevjerovatno bahate i preuzele su manire koje im jednostavno ne stoje i nisu im prirodni. brakovi pucaju sad pa sad. mislim da su žene najviše krive za to.

eto, pucajte sad, stojim na Vašem raspolaganju drage dame :D
ti si za tradicionalni brak,trazi takvu,tebi vise dogovara ozeniti modernu robinju tj. sluzavku :D tebi je brak sredstvo za licni opstanak, jucer ,kolegice mi rece,u hotelu dosli tipovi iz zimbabvea,svi su cekali u redu da im muskarac provjeri rezervacije ,a ona se dobro nacudila i fino odmorila, he he he a jedan je pitao kako da opere ves :lol:
User avatar
Duhovni Vođa
Posts: 758
Joined: 16/08/2008 08:35
Location: I shall release you all!

#6 Re: svadje roditelja-uticaj i poslijedice

Post by Duhovni Vođa »

ljubav_aha wrote:
Duhovni Vođa wrote:dvoje djece, jedno od drugog starije 2 godine, muško i žensko. tako ću ja jednom. učim trenutno sve fore kako da se napravi muško, a kako žensko dijete. :D

ali ne želim djecu prije 35 godine.

što se svađa tiče, nemoguće ih je izbjeći. zato je bitna dobra procjena partnera. isto tako, bitno je reći da naša generacija teško može uopšte imati i održati kvalitetan brak.

inače sam analitički raspoložen kad je u pitanju moj odnos sa ženama, popustljiv, nagodan i sve to, ali mislim da ipak brak ne može opstati bez one stare

zna se ko kosi, a ko vodu nosi

žene su postale nevjerovatno bahate i preuzele su manire koje im jednostavno ne stoje i nisu im prirodni. brakovi pucaju sad pa sad. mislim da su žene najviše krive za to.

eto, pucajte sad, stojim na Vašem raspolaganju drage dame :D
ti si za tradicionalni brak,trazi takvu,tebi vise dogovara ozeniti modernu robinju tj. sluzavku :D tebi je brak sredstvo za licni opstanak, jucer ,kolegice mi rece,u hotelu dosli tipovi iz zimbabvea,svi su cekali u redu da im muskarac provjeri rezervacije ,a ona se dobro nacudila i fino odmorila, he he he a jedan je pitao kako da opere ves :lol:
to je niđe veze tumačenje. ali dobro, teško je ovako na osnovu jednog posta bilo šta procijeniti o bilo kome, pa i o meni...
User avatar
brad90
Posts: 698
Joined: 28/05/2011 07:37
Location: DVASPORTA.BA DALEKO NAJOZBILJNIJI FORUM NA NEBU INTERNETA

#7 Re: svadje roditelja-uticaj i poslijedice

Post by brad90 »

Ja sam bio u porodici u kojoj su se do 9 svadjali svaki dan, a potom su se i rastavili, nisam prozivljavao to tesko osim u trenucima kada bi se klinje igrale sa starim, ali kontam da je to dobro, malo si ajci psihicki ito, a takodje imam i iskustvo koje danas primjenjujem u vezama koje nikada nisu bile burne jer racionalno i hladne glave ulazim u sve to, a i smatram da kad nadjem onu pravu nece biti svadje jer znam taco sta trebam uraditi da bih istu izbjegao jer ljudi se obicno svadjaju oko trivijalnih stvari, naravno normalna doza svadje je pozeljna pogotovo ako se dugo nisi mirio sa partnerom/partnerkom :D
User avatar
Bellydancesuperstar
Posts: 406
Joined: 18/04/2011 11:29

#8 Re: svadje roditelja-uticaj i poslijedice

Post by Bellydancesuperstar »

Duhovni Vođa wrote:

zna se ko kosi, a ko vodu nosi

žene su postale nevjerovatno bahate i preuzele su manire koje im jednostavno ne stoje i nisu im prirodni. brakovi pucaju sad pa sad. mislim da su žene najviše krive za to.

eto, pucajte sad, stojim na Vašem raspolaganju drage dame :D
i ja mislim da su najviše krive. zašto? zato jer su do sada šutile i trpile, a sad su shvatile da se trebaju boriti za svoja prava.
doshljo
Posts: 66
Joined: 19/07/2011 13:04

#9 Re: svadje roditelja-uticaj i poslijedice

Post by doshljo »

moji roditelji se nisu svađali preda mnom i bratom... bar se ja ne sjećam toga... jedino u ratu su jednom došli do toga da su htjeli da se razvedu... i to su nam i saopštili, ali na neki neuznemirujući način... kako se to nije desilo, skoro sam na to i zaboravila :-?

Sad sam i ja u braku. Postala sam majka malene djevojčice od dvije godine. Kako je starija, sve više primjećujem da sve kupi kao spužva i da svako naše raspoloženje utiče na nju.

Svađamo se, naravno, oko svega i svačega. Pokušavamo da to izvodimo na civilizovan način što je to više moguće, kad god je moguće. I da, svađe čuvamo za periode kada dijete spava ili nije tu. Dok je ona tu, radije ne razgovaramo jedno s drugim, nego da sebi dozvolim luksuz da se eventualno deremo jedno na drugo u žaru strasti. Razgovaramo o onim neophodnim stvarima i razmjenjujemo kurtoazne fraze. Ja nikad nisam došla u situaciju da s mužem ne pričam. NIsam tako odgajana, niti je u kući mojih roditelja bilo situacija da mama i tata ne pričaju jedno s drugim. Barem ja to nisam znala i nisam osjetila.

Dijete sve upija i sve osjeti. Mislim da se dosta nesuglasica ne može okaraterisati kao svađa i za dijete je bitno da ono kasnije uvidi da se odrasli ne moraju oko svega složiti, ali da i dalje mogu funkcionirati zajedno i da život ide dalje. I da je u redu imati svoje mišljenje i stavove.
doshljo
Posts: 66
Joined: 19/07/2011 13:04

#10 Re: svadje roditelja-uticaj i poslijedice

Post by doshljo »

Bellydancesuperstar wrote:
Duhovni Vođa wrote:

zna se ko kosi, a ko vodu nosi

žene su postale nevjerovatno bahate i preuzele su manire koje im jednostavno ne stoje i nisu im prirodni. brakovi pucaju sad pa sad. mislim da su žene najviše krive za to.

eto, pucajte sad, stojim na Vašem raspolaganju drage dame :D
i ja mislim da su najviše krive. zašto? zato jer su do sada šutile i trpile, a sad su shvatile da se trebaju boriti za svoja prava.
Slažem se, ima ovoga dosta.

Ali mislim da se generalno brak kao institucija srozao. I muškarci i žene više ne žele da "trpe", a pod tim pojmom podrazumijevaju sve i svašta. Na kraju ispade-crijevo na lijevo-odoh se razvesti. Nisam ni ja za to da čovjek ostane u lošem braku, ali za sve se treba potruditi. Ako ne nudiš lijepu riječ, osmijeh, zagrljaj, ljubav, nećeš je ni dobiti zauzvrat.
User avatar
Lucazode
Posts: 2743
Joined: 27/03/2008 18:06
Location: Where I belong.

#11 Re: svadje roditelja-uticaj i poslijedice

Post by Lucazode »

Burno okruženje brale :)

Takvu sam sliku projiciram prema svijetu otkad znam za sebe temperamentnu i tersnu. Dizao barikade oko sebe, napadni prije nego te napadnu. Kako starim uviđam da sam zamrzio sliku djetinjstva iako ispunjeno šutljivom ljubavlju falilo mu je ono što drugi javno ispoljavaju "volim te". U ljubav sam uvijek kao što kolega navodi iz prijašnjeg posta ulazio racionalno, dok traje traje, ako bi se pojavile emocije :roll:

Posljedica ima, da li se mijenjam DA.
User avatar
Ljuska_u_BaklaFi
Posts: 2689
Joined: 27/06/2008 00:48
Location: Tu i tamo...vise tu, nego tamo..
Contact:

#12 Re: svadje roditelja-uticaj i poslijedice

Post by Ljuska_u_BaklaFi »

Zhenu je yebala ravnopravnost onog dana kada ju je i ostvarila...... :roll: da bi se popela stepenicu vishe na drushtvenoj ljestvici, srozala se citav sprat nizhe u ulozi majke, supruge, sestre.....to je nama nasha borba dala....


P.S. prije nego me prozovu konzervativnom provincijalkom, zelim istachi da se divim rijetkim primjerima zena koje su znale poredati prioritete, te pored uspjesnih karijera, imaju josh uspjesnije porodicne zivote, a ima ih....

toliko, nema na cemu :)
Mr.Penguin
Posts: 3239
Joined: 27/05/2011 20:46

#13 Re: svadje roditelja-uticaj i poslijedice

Post by Mr.Penguin »

Za jednog od najvećih znanstvenih umova današnjice Stephena Hawkinga najveći misterij na svijetu su – žene.

Kada je magazin New Scientist upitao britanskog teoretičara fizike i autora ''Kratke povijesti vremena'' Stephena Hawkinga o čemu najviše razmišlja, ovaj profesor sveučilišta Cambridge poznat po bavljenju nekim od najkompliciranijih zagonetki moderne fizike odgovorio je: Žene. One su potpuni misterij.
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#14 Re: svadje roditelja-uticaj i poslijedice

Post by Great Cornholio »

Roditelji koji se svađaju nisu dorasli jednoj tako ozbiljnoj ulozi kao što je roditeljstvo, jer da jesu bilo bi im stalo da kod djece razviju osjećaj povjerenja u roditelja, a osjećaj sigurnosti i povjerenja u roditelje je od presudnog značaja za zdrav razvoj ličnosti djeteta, budućeg čovjeka. Roditelj je uzor na kojega bi se dijete trebalo ugledati, a kakav je to uzor koji ne može kontrolisati ni samog sebe.
Svađe roditelja kod djeteta proizvode osjećaj nesigurnosti koji može dovesti do povlačenje u sebe ili do razvijanja želje da se uključe u svađu i zaštite onog roditelja koji im je draži, ili onog za kojeg smatraju da je ugrožen.
Svađe roditelja mogu "napraviti" ili neurotičara ( onog koji je izgubio samopouzdanje i kontrolu nad emocijama) ili psihotičara ( onog koji je izgubio kontrolu nad ponašanjem).
Mr.Penguin
Posts: 3239
Joined: 27/05/2011 20:46

#15 Re: svadje roditelja-uticaj i poslijedice

Post by Mr.Penguin »

Great Cornholio wrote:Roditelji koji se svađaju nisu dorasli jednoj tako ozbiljnoj ulozi kao što je roditeljstvo, jer da jesu bilo bi im stalo da kod djece razviju osjećaj povjerenja u roditelja, a osjećaj sigurnosti i povjerenja u roditelje je od presudnog značaja za zdrav razvoj ličnosti djeteta, budućeg čovjeka. Roditelj je uzor na kojega bi se dijete trebalo ugledati, a kakav je to uzor koji ne može kontrolisati ni samog sebe.
Svađe roditelja kod djeteta proizvode osjećaj nesigurnosti koji može dovesti do povlačenje u sebe ili do razvijanja želje da se uključe u svađu i zaštite onog roditelja koji im je draži, ili onog za kojeg smatraju da je ugrožen.
Svađe roditelja mogu "napraviti" ili neurotičara ( onog koji je izgubio samopouzdanje i kontrolu nad emocijama) ili psihotičara ( onog koji je izgubio kontrolu nad ponašanjem).
psiholog po zanimanju? :)
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#16 Re: svadje roditelja-uticaj i poslijedice

Post by Great Cornholio »

Mr.Penguin wrote: psiholog po zanimanju? :)
Nisam, defektolog :)
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#17 Re: svadje roditelja-uticaj i posljedice

Post by dobar osjecaj »

Jutros ispred vrtića čujem dernjavu i buku. Okrenem se, mama luđački lupa rukama od krov vozila a otac drži u naručju malo dijete koje plače. Mama pita oca "mene pitaš gdje su stvari, MEEEENEEEE PITAAAAAŠ" dere se i kreće u još jednu luđačku epizodu udaranja rukama po krovu vozila. Otac se odmiče s djetetom prema vrtiću a ona nastavlja potok uvreda. Sad se zapravo pitam, možda ona i nije mama. Razumijem da je tako puno različitih problema i životnih okolnosti, ali teško mi je shvatiti kako se može biti roditelj ili staratelj tako malog djeteta i ispoljavati takvo divljačko ponašanje pred tim djetetom. Ako je u javnom prostoru i pred drugim roditeljima i djecom tako, šta se dešava iza zatvorenih vrata - a možda i nema razlike. S kakvim će sve posljedicama to dijete da se nosi...
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#18 Re: svadje roditelja-uticaj i poslijedice

Post by insomnia78 »

E to je najgore kad pocne tako pred djetetom histerisati. Nit je opaliti nit neopaliti :lol:
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#19 Re: svadje roditelja-uticaj i poslijedice

Post by arzuhal »

Kontam šta će tema ovakvog naslova na pdf-u Filozofija, prije RD ili porodica... Dok ne dođoh do ove dileme:
insomnia78 wrote: Nit je opaliti nit neopaliti :lol:
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#20 Re: svadje roditelja-uticaj i poslijedice

Post by HAVANA »

Ja bi navijo da je opali. :D Il bar ustine jakooo.
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#21 Re: svadje roditelja-uticaj i poslijedice

Post by dobar osjecaj »

Ja sam na prvu pogledavši je kako izgleda pomislila da bi je i sama rado pljusnula. Ali sam onda pomislila, boga pitaj ko su njih dvoje, kakav život žive, kako se ponašaju jedno prema drugom i šta je moglo dovesti do takvog stanja. Ne treba polaziti od sebe kad razmišljamo o postupcima drugih ljudi jer oni nisu mi.
User avatar
teuta06
Posts: 1594
Joined: 28/03/2018 11:14

#22 Re: svadje roditelja-uticaj i poslijedice

Post by teuta06 »

U mojoj obitelji roditelji se svadaju uz viku i galamu, koja traje barem 2 sata. Uzas za slusati. Odrasla sam uz te probleme.... jos gora situacija da se roditelji uvijek svađaju oko istih problema... od kad pamtim svađe uvijek su iste... i nikad te probleme nisu riješili

I pozitivno i negativno ponasanje utjece na djecu, tako da mogu samo pretpostaviti kako utjecu svađe na djecu...

Jos gore ovaj primjer u javnosti....
Meni se (samo???) dvaput desilo (i to u zadnje dvije godine) da su se roditelji posvađali pred gostima.... i uzasan osjecaj... stid i sram me obuzeo., samo da mi ue propast u zemlju..
Jednom sam dosla.kuci sva sretna.. sjedi rodbina-muz i zena.. ja krecem s nekom pricom, kad moji roditelji se svađaju.... uzas...
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#23 Re: svadje roditelja-uticaj i poslijedice

Post by arzuhal »

Dosta parova, koji se tako svađaju (ili i ne svađaju ali imaju tegobne i mučne odnose u braku) čemu djeca svemu svjedoče, kažu:

Nismo se razvodili jer nam je žao djece!

...a ta djeca, sa većim traumama nego da su se roditelji razveli, bi im rekla:

Da ste imalo mislili na nas, razveli bi se!
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#24 Re: svadje roditelja-uticaj i poslijedice

Post by insomnia78 »

arzuhal wrote:Kontam šta će tema ovakvog naslova na pdf-u Filozofija, prije RD ili porodica... Dok ne dođoh do ove dileme:
insomnia78 wrote: Nit je opaliti nit neopaliti :lol:
:lol:
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#25 Re: svadje roditelja-uticaj i poslijedice

Post by S4mpion »

Neće žene više da trpe brak u kojem se ne zna ko kosi, a ko vodu nosi.
Post Reply