Svadba u tudjini

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Timotije

Svadba u tudjini

Post by Timotije » 01/07/2005 11:49

Ima li ista mucnije i besmislenije od nasih "gastarbajterskih" svadbi? Nagledao sam ih se dosta (vec se 13 godina zivi vani), i da me sad ubijes ne mogu se sjetiti niti jedne da bih je mogao po necemu izvojiti.
Poslije duge radne sedmice, subotom, zarana se obrijes, obuces svadbeno odijelo (naravno da imas samo jedno, za sve prilike, kojih ionako nema puno), i put pod noge. Veseli svatovi se skupljaju sa hiljadu strana, onako lijep jedan kolorit urbanih i brdsko/planinskih lica i ponasanja, maticar obavi svoje (ca. 70% prisutnih ne skonta nista, ukljucujuci mladence) i udri onda. Punomasna jagnjetina i burek od prekjucer, papirni stolnjaci, tanjiri, iznajmljena sala u kojoj ubrzo postane toliko zagusljivo i preglasno (orkestar se svojski trudi da ti unisti sluh), ustirkani gosti puni nekog (ne znaju ni oni samo kakvog) ocekivanja, ne mogu da sakriju dosadu na licu....
Jedini nacin da to sve prezivis, popi....

novalic

Post by novalic » 01/07/2005 11:52

eto timotije, ja bila zadnji vikend 5. mjeseca na jednoj svadbi.. nasi ljudi u njemackoj.. i nista od ovoga sto ti opisa ne prepoznah..

meni se cini da se ti sa pogresnim ljudima druzis..

ps

jedino je mozda tacno da se popije, ali veselo, i tamo negdje, pred zoru

rajvosa

Post by rajvosa » 01/07/2005 11:58

Timotije,
bolje svadba nego sahrana...
Eto je nisam bio ni na jednoj svadbi u dijaspori....al sam bio na masu sahrana i dzenaza u Bosni 1992-1996

Pa nemoj se zalit

sojka

Post by sojka » 01/07/2005 12:10

Jednu mogu. :-) :D , jednu jedinu. :)

(Naime svadbe, pogotovo te nase, izazivaju inace averziju neku u meni, parade pijanstva i kica. Pri cemu su mi kao maloj bile cool te neke tradicije,i upoznavanje sa njima, pa ti daju love.. :-) itd.)

Jedna od najljepsih svadbi bila je polu nasa, polu italijanska, kao 2 naroda poznata po smislu za veselje. Od gostiju, preko dekora, do same atmosfere sve je bilo genijalno...
P.S. "nadjacali" smo Italijane ;)

novalic

Post by novalic » 01/07/2005 12:19

u cemu :shock:

sojka

Post by sojka » 01/07/2005 12:22

U veselju, pjesmi. :-)

novalic

Post by novalic » 01/07/2005 12:30

ja sam bila na par tako mijesanih.. kada mi ne bi znali njihovo pjevat, 'vatali se sa njima i usta u ritmu otvarali :lol: a i oni isto tako s nama..

a sto se tice popit' i pojest'.. bilo ih je i jacih od nas..

slijedeca na redu iransko-svicarska... 06.08..

vec sam bila na jednoj rusko-iranskoj nedavno... svirala spanjolska muzika 8-)

sojka

Post by sojka » 01/07/2005 12:37

Sto ce rec`da ljubav i sreca istim jezikom razgovaraju. :)

Imala sam mali milion prilika da prisustvujem tako nekim internacionalnim svadbama, ali.. tamo me mozes jakooo tesko odvuci. :-)

Ako bas moram i samo BLISKIM prijateljima. 8-)

sojka

Post by sojka » 01/07/2005 12:39

novalic wrote:ja sam bila na par tako mijesanih.. kada mi ne bi znali njihovo pjevat, 'vatali se sa njima i usta u ritmu otvarali :lol: a i oni isto tako s nama..

Jako neobicna kombinacija. :)

Ti si u Njemackoj?

Zadig

Re: Svadba u tudjini

Post by Zadig » 01/07/2005 13:28

Timotije wrote:Ima li ista mucnije i besmislenije od nasih "gastarbajterskih" svadbi? Nagledao sam ih se dosta (vec se 13 godina zivi vani), i da me sad ubijes ne mogu se sjetiti niti jedne da bih je mogao po necemu izvojiti.
Poslije duge radne sedmice, subotom, zarana se obrijes, obuces svadbeno odijelo (naravno da imas samo jedno, za sve prilike, kojih ionako nema puno), i put pod noge. Veseli svatovi se skupljaju sa hiljadu strana, onako lijep jedan kolorit urbanih i brdsko/planinskih lica i ponasanja, maticar obavi svoje (ca. 70% prisutnih ne skonta nista, ukljucujuci mladence) i udri onda. Punomasna jagnjetina i burek od prekjucer, papirni stolnjaci, tanjiri, iznajmljena sala u kojoj ubrzo postane toliko zagusljivo i preglasno (orkestar se svojski trudi da ti unisti sluh), ustirkani gosti puni nekog (ne znaju ni oni samo kakvog) ocekivanja, ne mogu da sakriju dosadu na licu....

VIse ovakih svadbi ima kod nas u BIH nego kod dijaspore
:D

Bosanac sa dna kace

Re: Svadba u tudjini

Post by Bosanac sa dna kace » 02/07/2005 18:12

Zadig wrote:
Timotije wrote:Ima li ista mucnije i besmislenije od nasih "gastarbajterskih" svadbi? Nagledao sam ih se dosta (vec se 13 godina zivi vani), i da me sad ubijes ne mogu se sjetiti niti jedne da bih je mogao po necemu izvojiti.

VIse ovakih svadbi ima kod nas u BIH nego kod dijaspore
:D

Ma u BiH je men se cini svaka svadba takva!
Samo zaborvaio je jedno; do iduceg istog takvog kraknluka prepricavaju se sve te gnusobe od toga kako se neko ispovraco na sred stola pred svima do toga kakvu je dugmad na kosulji imla tamo neka profesorica...

novalic

Post by novalic » 08/07/2005 10:37

sojka wrote:
novalic wrote:ja sam bila na par tako mijesanih.. kada mi ne bi znali njihovo pjevat, 'vatali se sa njima i usta u ritmu otvarali :lol: a i oni isto tako s nama..

Ti si u Njemackoj?

ne, u svici, u zenevi

sojka

Post by sojka » 08/07/2005 22:45

novalic wrote:
sojka wrote:

Ti si u Njemackoj?

ne, u svici, u zenevi

Ne znash ni ti shta valja. :D :)

ALENA

Pusti ba nju...

Post by ALENA » 15/07/2005 17:40

@novalic: lutkice ti si sigurno iz Konjic-a, heheh a ja znam kakve su svadbe u konjicu pa mi je jasno sto ti se ove dijasporske svidjaju
8-)

arnica_80

Post by arnica_80 » 01/08/2005 14:52

Bila sam na jednom vjencanju u Bosni i u toku ceremonije kod maticara mladozenja se morao okrenuti tim "kulturnim" gostima i sjebati im sve po spisku tako da bi se vjencanje moglo nastaviti...
A o toj svadbi da ne pricam: sve napucano, doslo se iz dijaspore, svi glume neke face a u biti ni sami ne znaju ko su i sta zele....
A sto se tice svadbe, ko je nju NAJMANJE isplanirao: upravo mladenci...
Njihovo je bilo da sjede i klimaju glavom taj dan!

To je bila dobra lekcija da ja tako nesto ne dozivim na svojoj svadbi! :) :-)

Drumer

Post by Drumer » 01/08/2005 15:06

Najvise mrzim jednu stvar. A to sam vidio u zadnjih par dana. Dvije svadbe. Jedna svadba sa zastavom koja na sebi ima polumjesec i zvijezdu,a druga sahovnicu ili ti Hrvatsku zastavu. Sta ce im to? Mislim da je to nevidjeni krkanluk.....

arnica_80

Post by arnica_80 » 01/08/2005 15:10

Drumer wrote:Najvise mrzim jednu stvar. A to sam vidio u zadnjih par dana. Dvije svadbe. Jedna svadba sa zastavom koja na sebi ima polumjesec i zvijezdu,a druga sahovnicu ili ti Hrvatsku zastavu. Sta ce im to? Mislim da je to nevidjeni krkanluk.....

Jasta nego krkanluk...
Svaki drzavljanin bi se trebao drzati svoje zastave a mi radje uzmemo tudje pa da si pita!
Sad ce mozda neko reci da polumjesec sa zvijezdom ili sahovnica ima veze sa bosancima? :shock: :shock:

Drumer

Post by Drumer » 01/08/2005 15:25

Ma nidje veze. To treba zakonom zabranit. A vecinom to rade ovi dijasporasi koji dodju ovamo da se zene i udaju. Ovdje im jeftinije, a mogu i furat svoje krkanske i seljacke fazone...Mars u dijasporu pa se zenite i udajite.....I probajte tamo staviti koju zastavu sa sahovnicom i polumjesecom pa da vidim hocel moci ...

mr2

Post by mr2 » 01/08/2005 15:43

Autor: Drumer Poslano: 01/08/2005 14:25
Ma nidje veze. To treba zakonom zabranit. A vecinom to rade ovi dijasporasi koji dodju ovamo da se zene i udaju. Ovdje im jeftinije, a mogu i furat svoje krkanske i seljacke fazone...Mars u dijasporu pa se zenite i udajite.....I probajte tamo staviti koju zastavu sa sahovnicom i polumjesecom pa da vidim hocel moci ...

pa posto vise od polovine gradana hoce vamo,suti majketi........jebete nam majku,a iste sekunde bi ze zaputilo pola bosne vamo.....jedino je lopovima i djeci profitera dobro,dje ti spadas vidi sam

Drumer

Post by Drumer » 01/08/2005 15:54

Sloboda govora, tako da mi ne mozes reci da sutim. A tamo necu jer ste nam vi koji ste vec tamo osvjetlali obraz al pravo. Kradete, prosite, radite usrane poslove. Nemate trunke dostojanstva. A to nisam izmislio, vec je bilo na nekiloko stranih televizijskih stanica, kako se ljudi zale na vas i kako ste im dojadili, kako necete da radite, snimci kako kradete isl. Da ne nabrajam vise. Mozda ti nisi jedan od tih al vecina sigurno jeste. Umalo da zaboravim. Koliko vas samo radi na crno. I znam da vas vecina zivi gore nego mi ovdje u Bosni jer gore jedete govna da bi skupili za kakvo dobro auto, pa dodjete se ovjde hvalit kako ste toboze neki uspjesni biznismeni. A tek koliko vasih kuca, (nista manje od trospratnice) jer ne moze komsija imat vecu, zjapi prazno i niakd se gotovo ne koristi.. Ako ste patrioti kao sto pokazujete kojekakvim zastavama i nacionalistickim ispadima,i ako ste sa parama kao sto se hvalite, pa uplatite malo para na racun Bosne za tuzbu protiv SCG, jer je na racunu samo nekih 20000 maraka. Imao bih ja da pisem jos koliko hoces al mislim da ti je ovo dovoljno zasad....Haj uzdravlje....

Handzar13

Post by Handzar13 » 01/08/2005 16:15

Hajd Drumer ne baljezgaj ti bi prvi Bosnu napustio a sto se tice tuzbe BiH
protiv SiCG nebi bilo lose da malo ratni profiteri i ostali domaci tajkuni to podupru a ne samo dijaspora.
A ostale gluposti sto si napisao nebi da se raspravljam sa tobom jer to ti vjerovatno iz zavisti pises.

Drumer

Post by Drumer » 01/08/2005 16:18

Ne baljezgam ja druze nista. Sve je ovo istina. A Ljudima istina tesko pada...

EdaHifi

Post by EdaHifi » 01/08/2005 16:19

Navedi broj racuna.

Drumer

Post by Drumer » 01/08/2005 16:22

Hej ljudi nek neko proslijedi covjeku ziro racun na koji moze vrsiti uplatu. Ja stvarno ne znam al je informacija sigurno tacna, jer sam neki dan negdje procito.

Handzar13

Post by Handzar13 » 01/08/2005 16:29

I sta sve to sad ima veze sa svadbom to je do nas jer mi sve olahko uzimamo i zaboravljamo(Genocid iz 2 svjetskog rata) i nema veze to dali smo vani ili u Bosni mi svi ocekujemo da to neko DRUGI za nas uradi

Post Reply