Suzuki SX4

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
Tranquilizer
Posts: 1865
Joined: 04/06/2010 10:34
Contact:

#1 Suzuki SX4

Post by Tranquilizer »

Da li ga neko posjeduje, podijelite utiske, mišljenja, itd.. :!: :!: :?: :?:
User avatar
Tranquilizer
Posts: 1865
Joined: 04/06/2010 10:34
Contact:

#2 Re: Suzuki SX4

Post by Tranquilizer »

Istina je da se auto baš puno ljulja, prepostavljam da je to do visine /19cm/ a više me nekako interesuju iskustva vlasnika i ponašanje kasnije...

Kada sam ga malo forsirao na putu ima izražajno bocno klizanje, da nema ESP hmmmm... :shock:

Primjetio sam da je lim jako loš, i da je auto bucan preko 3000 obrtaja, cijena mu nije velika a servisi su mu relativno kratki :run:
ovjes je McPherson sprijeda i polukruta izvedba straga, u kombinaciji sa spiralnim oprugama i hidrauličkim amortizerima
User avatar
Tranquilizer
Posts: 1865
Joined: 04/06/2010 10:34
Contact:

#3 Re: Suzuki SX4

Post by Tranquilizer »

Cyclone986 wrote:...onda ti je bolje da uzmes KIA Soul. Eh to je vec nesto. Ja imam KIA Rio Sedan, i nije ni malo los, ali planiram da uzmem Soula, jer je prostraniji, super je za voziti, unutra extra uradjen, a nije skup za odrzavanje. U svakom slucaju, otidji na testne voznje s oba auta i sam odluci sta ti vise odgovara. :)

Soul je super ali je dosta skuplji, SX4 te ispadne oko 25.000KM... nisam siguran ali mislim da je Soul oko 30.000KM
User avatar
drndalo
Posts: 22797
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#4 Re: Suzuki SX4

Post by drndalo »

Sta znaci da je lim jako los ? Otpao je ? Istrulio ? Ne vjeruj bas uvijek svemu sto kazu ljubitelji IKONE=GOLF 2D...

Suzuki kao i svi japanci daje 3 godine/100.000 km garancije na sve, vec 20 godina, svuda u svijetu... I to nesto znaci... Ima pristojnu cijenu, jer se sklapa u Madjarskoj, pa nema carine. A i Suzuki je korigovao ulazne cijene, u odnosu na prije par godina... Ja imam 2 druga koji vozaju nove Suzukije, jedan Splash i SX4, ali obojica su jos na 4-5 hiljada predjenih kilometara pa nije bas reprezentativan uzorak... Za sada nemaju ama bas ni jednu primjedbu... Doduse, zavisi i od toga sta covjek ocekuje, za npr. 18.000 KM, ili za 22.000 KM...

SX4 se ne moze porediti sa Soul-om jer SX4 ima i sa 4x4 pogonom... Mada mi je Soul jako simpatican... I cijena mu je koliko ja znam bar 26.000...
User avatar
Tranquilizer
Posts: 1865
Joined: 04/06/2010 10:34
Contact:

#5 Re: Suzuki SX4

Post by Tranquilizer »

drndalo wrote:Sta znaci da je lim jako los ? Otpao je ? Istrulio ? Ne vjeruj bas uvijek svemu sto kazu ljubitelji IKONE=GOLF 2D...

Suzuki kao i svi japanci daje 3 godine/100.000 km garancije na sve, vec 20 godina, svuda u svijetu... I to nesto znaci... Ima pristojnu cijenu, jer se sklapa u Madjarskoj, pa nema carine. A i Suzuki je korigovao ulazne cijene, u odnosu na prije par godina... Ja imam 2 druga koji vozaju nove Suzukije, jedan Splash i SX4, ali obojica su jos na 4-5 hiljada predjenih kilometara pa nije bas reprezentativan uzorak... Za sada nemaju ama bas ni jednu primjedbu... Doduse, zavisi i od toga sta covjek ocekuje, za npr. 18.000 KM, ili za 22.000 KM...

SX4 se ne moze porediti sa Soul-om jer SX4 ima i sa 4x4 pogonom... Mada mi je Soul jako simpatican... I cijena mu je koliko ja znam bar 26.000...

Lim kod moje prijateljice je poslje jedne male ogrebotine odmah korodirao, znaci govorimo o periodu od 10-tak dana...to mi je bilo nekako PAF!!!/na mojoj staroj Fabiji je taj lim stajao 2 godine bez ikakve korozije/

Eh da to sam predvidio, kod SX4 pogon je stvarno vrhunski, ima blokadu i sve te "terenske" karafeke...nisam ga puno vozao off ali ono malo je stvarno dobro podnio...!!!
User avatar
Tranquilizer
Posts: 1865
Joined: 04/06/2010 10:34
Contact:

#6 Re: Suzuki SX4

Post by Tranquilizer »

Vozila s pogonom na sve kotače

1. Suzuki SX4 1.6 VVT GL 165g/km
2. Fiat Sedici 1.6, Honda CR-V 2.2 i-CDTi - 173 g/km
2. Toyota RAV-4 2.2 D-4D - 173g/km
3. Mitsubishi Outlander 2.0 Di-D - 174g/km
3. Suzuki Jimny 1.3 - 174g/km

Sudeći po upozorenjima nekih ekoloških aktivista, najveći neprijatelji čistog zraka su automobili s pogonom na sve kotače. No, uzvici se odnose uglavnom na velike terence i SUV-e, koji gutaju enormne količine benzina i dizela te obilato zagađuju –Land Rover Discovery 2.7 TDV6 jedan je od najgorih sa čak 249 g/km! Gore navedeni modeli potvrđuju kako pogon na sve kotače i sposobnost svladavanja teških terena ne moraju nužno podrazumijevati apsolutno nepoštovanje okoliša.

Image
maxell_sarajevo
Posts: 2219
Joined: 08/02/2008 19:19

#7 Re: Suzuki SX4

Post by maxell_sarajevo »

A Skoda Yeti? :thumbup:


Image
User avatar
Tranquilizer
Posts: 1865
Joined: 04/06/2010 10:34
Contact:

#8 Re: Suzuki SX4

Post by Tranquilizer »

maxell_sarajevo wrote:A Skoda Yeti? :thumbup:


Image

Odlican bibi ali skup još uvjek, cca 10.000KM skuplji :|
suzy_24
Posts: 21
Joined: 08/09/2009 09:08

#9 Re: Suzuki SX4

Post by suzy_24 »

Ja imam SX4 1.6 4WD i više nego zadovoljna sam s njim. Godinu dana je star i majstora je posjetio jedino prilikom godišnjeg servisa ( ulje i filteri). I ne ljulja baš u krivinama. Troši oko 7-8 l. Niti jednom se nisam pokajala što sam ga kupila. Na snijegu svi se muče a sx4 piči sve u 16 ;-) . pozz i ako imaš kakvih pitanja slobodno pitaj
User avatar
Neelix
Posts: 11864
Joined: 15/12/2006 14:08
Location: Ostani uz mene, i puni mi redenik
Contact:

#10 Re: Suzuki SX4

Post by Neelix »

cuj kia soul :shock: i stivi vonder ima vise estetskog osjecaja od vozaca one rugobe :D
User avatar
Tranquilizer
Posts: 1865
Joined: 04/06/2010 10:34
Contact:

#11 Re: Suzuki SX4

Post by Tranquilizer »

suzy_24 wrote:Ja imam SX4 1.6 4WD i više nego zadovoljna sam s njim. Godinu dana je star i majstora je posjetio jedino prilikom godišnjeg servisa ( ulje i filteri). I ne ljulja baš u krivinama. Troši oko 7-8 l. Niti jednom se nisam pokajala što sam ga kupila. Na snijegu svi se muče a sx4 piči sve u 16 ;-) . pozz i ako imaš kakvih pitanja slobodno pitaj
cool :thumbup:

Predpostavljam da si ga uzela u visokom? Pa zar je moguce da nemaš ama baš nikakvih zamjerki?, meni naprimjer auto malo vuce u ljevo na auto putu i dosta me nervira buka motora preko 3000 obrtaja! Koliko si prešla sa njim?

:zoka: :zoka: :zoka:
User avatar
drndalo
Posts: 22797
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#12 Re: Suzuki SX4

Post by drndalo »

Ako ti vuce ulijevo, prvo provjeri pritiske u gumama, ako nastavi, pravac na spuru...

Kako ti vuce samo na auto putu u stranu ? A po gradu ?

Japanski motori imaju 16v vec bar 30 godina, i nema pomoci da se malo vise cuju kad ih tjeras, jer vecinu snage razvijaju na visim obrtajima... 3000 je na benzincu pola upotrebnog obima, i slobodno ga potjeraj, nek malo "dise"... Uzivaj u zvuku, zato je napravljen... Prva, Vrrrrrrrrrrrrrrrrrm, druga, vrrrrrrrrrrrmmmmmmmmmmm, treca..........
User avatar
Tranquilizer
Posts: 1865
Joined: 04/06/2010 10:34
Contact:

#13 Re: Suzuki SX4

Post by Tranquilizer »

drndalo wrote:Ako ti vuce ulijevo, prvo provjeri pritiske u gumama, ako nastavi, pravac na spuru...

Kako ti vuce samo na auto putu u stranu ? A po gradu ?

Japanski motori imaju 16v vec bar 30 godina, i nema pomoci da se malo vise cuju kad ih tjeras, jer vecinu snage razvijaju na visim obrtajima... 3000 je na benzincu pola upotrebnog obima, i slobodno ga potjeraj, nek malo "dise"... Uzivaj u zvuku, zato je napravljen... Prva, Vrrrrrrrrrrrrrrrrrm, druga, vrrrrrrrrrrrmmmmmmmmmmm, treca..........

Pa ne mogu da skontam po gradu od rupa, a na auto putu ga naberem na 100 pa onda popustim volani krene sam od sebe u ljevo...a gledao sam gume i špuru sve je ok...citam na jednom hr forumu da navodno neki teg volana zna biti loše podešen a nekada i amortizeri pa kao zbog toga, ovdje u servisu kažu da je sve OK... :-) :-) :-)
User avatar
nuraH
Posts: 352
Joined: 25/04/2007 02:25

#14 Re: Suzuki SX4

Post by nuraH »

1. Suzuki SX4 = Fiat Sedici
2. Mitsubishi Outlander = Peugeot 4007 = Citroen C-Crosser
3. Nissan X-Trail = Renault Koleos

ovo su identicna vozila,
znaci karoserija, tipovi motora, oprema, interijer - sve
(osim prednje maske i farova kod slucaja 2. i cjelokupnog externog dizajna kod slucaja 3.)

p.s. Japanci su bili zaduzeni za cijelu karoseriju i sve osim dizel motora,
dok su Italijani/francuzi bili zaduzeni samo u izradi dizelskih modela motora!
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#15 Re: Suzuki SX4

Post by 530i »

Tranquilizer wrote:
Pa ne mogu da skontam po gradu od rupa, a na auto putu ga naberem na 100 pa onda popustim volani krene sam od sebe u ljevo...a gledao sam gume i špuru sve je ok...citam na jednom hr forumu da navodno neki teg volana zna biti loše podešen a nekada i amortizeri pa kao zbog toga, ovdje u servisu kažu da je sve OK... :-) :-) :-)
Ne možeš gledajući očima odrediti da li je guma ok i špura ok. Pritisak možeš provjeriti na svakoj pumpi ili kod svakog vulkanizera, a za špuru su raspitaj gdje rade kvalitetno, radi se o prilično preciznim mjerenjima i podešavanjima, tako da nemoj ubuduće samo gledati i slušati po forumima jer od toga sigurno nema pomoći.
suzy_24
Posts: 21
Joined: 08/09/2009 09:08

#16 Re: Suzuki SX4

Post by suzy_24 »

Tranquilizer wrote:
suzy_24 wrote:Ja imam SX4 1.6 4WD i više nego zadovoljna sam s njim. Godinu dana je star i majstora je posjetio jedino prilikom godišnjeg servisa ( ulje i filteri). I ne ljulja baš u krivinama. Troši oko 7-8 l. Niti jednom se nisam pokajala što sam ga kupila. Na snijegu svi se muče a sx4 piči sve u 16 ;-) . pozz i ako imaš kakvih pitanja slobodno pitaj
cool :thumbup:

Predpostavljam da si ga uzela u visokom? Pa zar je moguce da nemaš ama baš nikakvih zamjerki?, meni naprimjer auto malo vuce u ljevo na auto putu i dosta me nervira buka motora preko 3000 obrtaja! Koliko si prešla sa njim?

:zoka: :zoka: :zoka:
mene je oduševio, izuzetno pregledan i udoban. Prešao je nekih 10 000 km, a kupljen je u Mostaru. Istina nije baš najtiši preko 3 000 obrtaja ali nije nešto što mi pretjerano smeta. Kad stavim u omjer uloženo i dobiveno, više sam nego zadovoljna i nadam se da će i potrajati :) .
LeKo
Posts: 1485
Joined: 07/05/2004 12:52
Location: AP

#17 Re: Suzuki SX4

Post by LeKo »

Evo odgovora zašto vuče u lijevo (s formuma predloženog od kolege iznad)

jeronimo kaže:
Za sve Vas sa SX4 koji imate problem sa zanošenjem u lijevo i s lupanjem u prednjoj desnoj strani podvozja:

- očitajte si serijski broj letve volana
- prijavite se u Suzuki servis za zamjenu letve
- po dolasku letve iz Mađarske istu će Vam zamjeniti s modificiranom izvedbom (naravno ako spadate pod seriju za zamjenu).

Ja sam to obavio u Ponedjeljak , 3 sata posla i to je to...
Zadovoljan sam .
User avatar
Tranquilizer
Posts: 1865
Joined: 04/06/2010 10:34
Contact:

#18 Re: Suzuki SX4

Post by Tranquilizer »

evo sada procitao i pravo mi drago:
Najpouzdaniji (po sposobnosti i najbolji za održavanje):

1. Daihatsu 86.8
2. Honda 85.3
3. Toyota 84.6
4. Mazda 83.7
5. Lexus 83.0
6. Suzuki 82.0
7. Subaru 81.7
8. Hyundai 81.6
9. Mitsubishi 81.2
10. Kia 81.0
11. Mercedes-Benz 80.0
12. Škoda 79.0
13. BMW 78.9
14. Mini 78.6
15. Chevrolet 78.5
16. Ford 78.4
17. Nissan 78.3
18. Porsche 77.8
19. Citroen 77.2
20. Volkswagen 77.2
http://www.sarajevo-x.com/auto/clanak/100722037
-stefan-
Posts: 90
Joined: 10/08/2009 19:12

#19 Re: Suzuki SX4

Post by -stefan- »

Zanima me da li neko zna gdje u Sarajevu ima dobar suzuki servis? Zvao sam par puta AC Berijeta jer su oni sada ovlasteni serviser ali mi se cine pomalo nezainteresovani za musterije jer hocu da promijenim ulje u motoru i mjenjacu i jos par sitnica ali 7 dana mi govore nazovi danas, pa sutra i na kraju je ostalo da ce oni mene nazvati mada mislim da to nece biti uskoro. Nadam se da ima jos neki servis u Sarajevu koji pravi i suzuki, ne mora biti ovlasteni samo da ima odgovarajucu opremu...
User avatar
Tranquilizer
Posts: 1865
Joined: 04/06/2010 10:34
Contact:

#20 Re: Suzuki SX4

Post by Tranquilizer »

mislim da ti je AC Berijeta jedini izbor nažalost...a da skokneš do visokog, neko mi rece da su tamo uslužniji ;~)
vnm
Posts: 1478
Joined: 08/07/2008 01:28

#21 Re: Suzuki SX4

Post by vnm »

pa zar nije u visokom isto berlijeta?
User avatar
Better Man
Posts: 16763
Joined: 01/10/2006 20:10

#22 Re: Suzuki SX4

Post by Better Man »

vnm wrote:pa zar nije u visokom isto berlijeta?
Da, glavno sjedište je u Visokom.
-stefan-
Posts: 90
Joined: 10/08/2009 19:12

#23 Re: Suzuki SX4

Post by -stefan- »

Jeste i u Visokom je Berlijeta, mislim da mi nema druge nego da idem u Tuzlu u AC Viba, njih sam takođe zvao i čine mi se mnogo profesionalniji. Inače malo mi je smiješno da ovlašteni servis Berlijeta ne zna ni koje ulje ide u automatski mjenjač, ne znam kako oni sebe nazivaju ovlaštenim servisom a takođe mi nisu znali odgovoriti na još par osnovnih pitanja vezano za veliki servis koje čak i ja znam nego samo blijedo gledaju u računar... :run:
User avatar
Tranquilizer
Posts: 1865
Joined: 04/06/2010 10:34
Contact:

#24 Re: Suzuki SX4

Post by Tranquilizer »

prijatelju pa sam potraži i procitaj to ti je najbolje, a to što ti po servisu ne znaju to više manje i ne treba da te cudi :roll: :roll: :roll: :roll:


Automatic transaxle fluid

SUZUKI ATF 3317 or Mobil ATF 3309
Automatic transaxle fluid capacity
When draining from drain plug hole: 2.6 liters
(5.49 / 4.58 US/Imp. pt.)
When overhauling: 5.8 liters (12.26 / 10.21 US/
Imp. pt.)

ako hoces mogu ti ja poslati ovaj dokument što imam, ali je 55 MB
-stefan-
Posts: 90
Joined: 10/08/2009 19:12

#25 Re: Suzuki SX4

Post by -stefan- »

Mogu ja pročitati ali mi opet treba neko da to i završi, ne smijem svakome i dati da mi to uradi jer sam imao loše iskustvo sa prethodnim automobilom gdje su mi "majstori" uništili motor...
Post Reply