Suzavac zakonit?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

kojeime
Posts: 3624
Joined: 11/11/2010 13:03

#1 Re: Suzavac zakonit?

Post by kojeime »

U Kantonu Sarajevo zene ga smiju posjedovati i moraju ga prijaviti u policiju nakon kupovine. Muskarcima je nezakonit. U ostalim kantonima cini mi se da je nezakonit. Za RS ne znam.
ice2cube
Posts: 707
Joined: 18/03/2012 13:47
Location: Hell

#2 Re: Suzavac zakonit?

Post by ice2cube »

Ma kupi ba sta te briga. :dance:
User avatar
Edin H.
Posts: 46979
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#3 Re: Suzavac zakonit?

Post by Edin H. »

ice2cube wrote:Ma kupi ba sta te briga. :dance:
Samo ga moras bas direktno napadacu sasuti u oci, u suprotnom ne funcionise.
ice2cube
Posts: 707
Joined: 18/03/2012 13:47
Location: Hell

#4 Re: Suzavac zakonit?

Post by ice2cube »

Edin H. wrote:
ice2cube wrote:Ma kupi ba sta te briga. :dance:
Samo ga moras bas direktno napadacu sasuti u oci, u suprotnom ne funcionise.
Sto mene citiras :D
Uostalom, musko si ne razumijem zasto ce ti suzavac. :razz:
User avatar
Edin H.
Posts: 46979
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#5 Re: Suzavac zakonit?

Post by Edin H. »

ice2cube wrote:
Edin H. wrote:
ice2cube wrote:Ma kupi ba sta te briga. :dance:
Samo ga moras bas direktno napadacu sasuti u oci, u suprotnom ne funcionise.
Sto mene citiras :D
Uostalom, musko si ne razumijem zasto ce ti suzavac. :razz:
Citiram te zato sto mudro zboris i svaka rijec ti zlata vrijedi :dance:
Nisam ni rekao da ga nosim, nego da sam ga testirao na "dobrovoljcima" :skoljka: .
User avatar
Troll_Happens
Posts: 2795
Joined: 25/04/2007 20:04
Location: negdje na istoku zaklet da nadjem nju...

#6 Re: Suzavac zakonit?

Post by Troll_Happens »

na psima odlicno djeluje ako se zalete :D
LaCici
Posts: 1571
Joined: 12/03/2010 15:33

#7 Re: Suzavac zakonit?

Post by LaCici »

Ja sam kupila nedavno, i receno mi je da ga smiju samo zene kupiti i u roku od 8 dana prijaviti u policiju. Nisam ga jos koristila tako da ne znam kako fercera, ali mi je u prodavnici receno da je super i kod odbrane od psa.
kojeime
Posts: 3624
Joined: 11/11/2010 13:03

#8 Re: Suzavac zakonit?

Post by kojeime »

U Sarajevu se mogu kupiti tri vrste CS sprejeva:

1. Protiv ljudi. Te mogu imati samo zene i moraju ga prijaviti u policiju.

2. Protiv pasa. (Ovaj imam i ja)

3. Protiv medvjeda. (Ove nisam jos vidio, ali mi je u prodavnici receno da ga nabavljaju)

Ovaj protiv pasa i protiv medvjeda mogu kupiti i muskarci i on se ne mora prijaviti u policiju.
User avatar
azurna_obala
Posts: 5593
Joined: 06/11/2010 03:22
Location: Tamo gdje nebo ljubi more

#9 Re: Suzavac zakonit?

Post by azurna_obala »

LaCici wrote:Ja sam kupila nedavno, i receno mi je da ga smiju samo zene kupiti i u roku od 8 dana prijaviti u policiju. Nisam ga jos koristila tako da ne znam kako fercera, ali mi je u prodavnici receno da je super i kod odbrane od psa.
A gdje se može kupiti, koja prodavnica, koliko novčića?
kojeime
Posts: 3624
Joined: 11/11/2010 13:03

#10 Re: Suzavac zakonit?

Post by kojeime »

U Sarajevu u Army shopu, Papagajka, cini mi se 20ak KM.

Za druge gradove ne znam.
LaCici
Posts: 1571
Joined: 12/03/2010 15:33

#11 Re: Suzavac zakonit?

Post by LaCici »

Ja sam kupila na Stupu, ne znam kkao se radnja zove, ali pise na njoj prodaja oruzja i municije (tako nesto). Uglavnom kad ides prema Wisi pa u onoj zgradi sa lijeve strane. Kostao je 10 KM.
kojeime
Posts: 3624
Joined: 11/11/2010 13:03

#12 Re: Suzavac zakonit?

Post by kojeime »

I kada ga kupis, gledaj ako ikako mozes da ti je u tasni, a tasna puna stvari i jos dobro zatvorena. A suzavac jos u nekom neseseru :)
jOFLA
Posts: 2363
Joined: 11/06/2005 03:04

#13

Post by jOFLA »

...
Last edited by jOFLA on 03/06/2023 21:07, edited 1 time in total.
kojeime
Posts: 3624
Joined: 11/11/2010 13:03

#14 Re: Suzavac zakonit?

Post by kojeime »

Ma i govorimo o pepper spreju (u stvari i on koristi CS kao aktivnu komponentu), ne govorimo o"pravom" suzavcu. Suzavac je termin koji je uobicajen, kolokvijalan, pa se zato koristi, iako govorimo u stvari o peppper spreju.
jOFLA
Posts: 2363
Joined: 11/06/2005 03:04

#15

Post by jOFLA »

...
Last edited by jOFLA on 03/06/2023 21:03, edited 1 time in total.
User avatar
Henry Chinaski
Posts: 2589
Joined: 03/08/2005 08:12

#16 Re: Suzavac zakonit?

Post by Henry Chinaski »

jOFLA wrote:
kojeime wrote:Ma i govorimo o pepper spreju (u stvari i on koristi CS kao aktivnu komponentu), ne govorimo o"pravom" suzavcu. Suzavac je termin koji je uobicajen, kolokvijalan, pa se zato koristi, iako govorimo u stvari o peppper spreju.

Kolokvijalno, ok. Kontam šta se dešava, otkad je suzavac dostupan javnosti :)

Mada nisi u pravu u jednoj stvari, CS su prva slova prezimena Carson i Staughton koji su izumili policijski suzavac (CS) još prije Drugog svjetskog rata, nema neka aktivna komponeneta koja se zove CS. U pepper spray jedina aktivna komponeneta je ekstrakt kapsiacina (iz ljutih paprika).
Nek' si nam baš objasnio da znamo objasniti čovjeku kad ga našpricamo. :mrgreen:
kojeime
Posts: 3624
Joined: 11/11/2010 13:03

#17 Re: Suzavac zakonit?

Post by kojeime »

U reklamama za civilne sprejeve sam nailazio na CS jer je i njima aktivna komponenta kapsaicin (capsaicin), u stvari OC, ali se na kraju ekstrahuje kapsaicin:

http://en.wikipedia.org/wiki/Pepper_spray

Uostalom to su finese, vazno je da se razumijemo :)
User avatar
azurna_obala
Posts: 5593
Joined: 06/11/2010 03:22
Location: Tamo gdje nebo ljubi more

#18 Re: Suzavac zakonit?

Post by azurna_obala »

Možda je offtopic, ali:

Maloprije mi lik kuca na vrata, ja na špijunku, vidim lik malo brada i neka kapica bijela na glavi, reko ko je, kaže Ismar, dobro, ali ko ste vi, pa jedan mladić, možeš li otvoriti??? :shock: :shock:
Hajd ja blenta blentava, malo odškrinem vrata, kaže jesi ti ta i ta, reko nisam, kaže on ja sam Ismar i pruža mi ruku, slažem ja neko ime. Kad lik otvori neku svesku, i poče nešto učiti, pa reče ja bolujem od epilepsije, imaš li šta da halališ za liječenje....reko sačekaj malo, i zatvorim vrata.
Uzmem 1.25KM i dam mu, reko nije puno ali je sa halalom, on veli kabulosum, reko halalosum, veli da ti Allah dž.š. u sadaku upiše, reko Amin, i zatvorim vrata.....

U vlastitoj kući ovaj sprej može zatrebati, ne do Bog da je bilo šta gore :roll:

Ako se kome Ismar pojavi na vratima :roll:
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#19 Re: Suzavac zakonit?

Post by insomnia78 »

azurna_obala wrote:Možda je offtopic, ali:

Maloprije mi lik kuca na vrata, ja na špijunku, vidim lik malo brada i neka kapica bijela na glavi, reko ko je, kaže Ismar, dobro, ali ko ste vi, pa jedan mladić, možeš li otvoriti??? :shock: :shock:
Hajd ja blenta blentava, malo odškrinem vrata, kaže jesi ti ta i ta, reko nisam, kaže on ja sam Ismar i pruža mi ruku, slažem ja neko ime. Kad lik otvori neku svesku, i poče nešto učiti, pa reče ja bolujem od epilepsije, imaš li šta da halališ za liječenje....reko sačekaj malo, i zatvorim vrata.
Uzmem 1.25KM i dam mu, reko nije puno ali je sa halalom, on veli kabulosum, reko halalosum, veli da ti Allah dž.š. u sadaku upiše, reko Amin, i zatvorim vrata.....

U vlastitoj kući ovaj sprej može zatrebati, ne do Bog da je bilo šta gore :roll:

Ako se kome Ismar pojavi na vratima :roll:
A sta gore da bude?
Ne razumijem sta ti je momak uradio, cime te je ugrozio?

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk
User avatar
Henry Chinaski
Posts: 2589
Joined: 03/08/2005 08:12

#20 Re: Suzavac zakonit?

Post by Henry Chinaski »

insomnia78 wrote:
azurna_obala wrote:Možda je offtopic, ali:

Maloprije mi lik kuca na vrata, ja na špijunku, vidim lik malo brada i neka kapica bijela na glavi, reko ko je, kaže Ismar, dobro, ali ko ste vi, pa jedan mladić, možeš li otvoriti??? :shock: :shock:
Hajd ja blenta blentava, malo odškrinem vrata, kaže jesi ti ta i ta, reko nisam, kaže on ja sam Ismar i pruža mi ruku, slažem ja neko ime. Kad lik otvori neku svesku, i poče nešto učiti, pa reče ja bolujem od epilepsije, imaš li šta da halališ za liječenje....reko sačekaj malo, i zatvorim vrata.
Uzmem 1.25KM i dam mu, reko nije puno ali je sa halalom, on veli kabulosum, reko halalosum, veli da ti Allah dž.š. u sadaku upiše, reko Amin, i zatvorim vrata.....

U vlastitoj kući ovaj sprej može zatrebati, ne do Bog da je bilo šta gore :roll:

Ako se kome Ismar pojavi na vratima :roll:
A sta gore da bude?
Ne razumijem sta ti je momak uradio, cime te je ugrozio?

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk
Nepoznat lik dolazi na vrata i traži para. Izgled često vara pa i ako izgleda kao bezazleni vjernik, može biti lud ili sl.
Uglavnom, ne bih volio da se ovakvi likovi pojavljuju na vratima kad su mi žena i djeca u kući sami.
User avatar
azurna_obala
Posts: 5593
Joined: 06/11/2010 03:22
Location: Tamo gdje nebo ljubi more

#21 Re: Suzavac zakonit?

Post by azurna_obala »

Ma nije mi ništa uradio, nisam ni rekla da jest. Samo kažem, da se nikad ne zna s kojom namjerom nepoznata osoba dolazi na tuđa vrata. Smisao mog posta je da bi trebalo da čovjek bude oprezniji, za razliku od mene koja sam tek tako otvorila vrata nekome koga ne znam, a on mi veli ''ja sam Ismar'', ko da je to nekakva garancija mira i ljubavi :roll:.

To je sve.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#22 Re: Suzavac zakonit?

Post by insomnia78 »

Pa uvijek postoji opcija da ne otvoris vrata. A ona kako je opisala lik nije ni sekunde agresivan bio niti nesto slicno zako da ne vidim svrhu upozorenja "ako se nekom pojavi na vratima"

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk
User avatar
azurna_obala
Posts: 5593
Joined: 06/11/2010 03:22
Location: Tamo gdje nebo ljubi more

#23 Re: Suzavac zakonit?

Post by azurna_obala »

insomnia78 wrote:Pa uvijek postoji opcija da ne otvoris vrata. A ona kako je opisala lik nije ni sekunde agresivan bio niti nesto slicno zako da ne vidim svrhu upozorenja "ako se nekom pojavi na vratima"

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk
Pa ovo je u prenesenom značenju :lol: :lol:, metafora. Ne mora značiti ako ovaj Ismar, ili bilo ko sa drugim imenom, zapravo ne važno kako se zove, dođe na bilo čija vrata, da čovjek jednostavno bude oprezan ili da ne otvara uopšte vrata, kao što i sam kažeš.
User avatar
Janjicar
Posts: 5451
Joined: 04/08/2011 13:23
Location: Tuzla :)

#24 Re: Suzavac zakonit?

Post by Janjicar »

Danas mi je malo falilo da fasujem suzavac

Inace bolujem od epilepsije i isao sam danas od vrata do vrata da sakupim sta para za lijecenje
i pozvonim na jedna vrata kad cujem Ko Je rekoh Ismar
Pa dobro ko ste vi
JA: Pa jedan mladic ,mozes li otvoriti??
Otvori ona vrata uljudno joj pruzim ruku i zamolim je za pare kazem da bolujem od epilepsije i tako i ode ona i vraca se s 1.25KM i kaze da je s halalom...
na njenom licu sam vidio da je preplasena i izgubljena,kao da sam terorista neki, i mislim da je imala suzavac da bi mi ga sasula u oci
User avatar
azurna_obala
Posts: 5593
Joined: 06/11/2010 03:22
Location: Tamo gdje nebo ljubi more

#25 Re: Suzavac zakonit?

Post by azurna_obala »

Janjicar wrote:Danas mi je malo falilo da fasujem suzavac

Inace bolujem od epilepsije i isao sam danas od vrata do vrata da sakupim sta para za lijecenje
i pozvonim na jedna vrata kad cujem Ko Je rekoh Ismar
Pa dobro ko ste vi
JA: Pa jedan mladic ,mozes li otvoriti??
Otvori ona vrata uljudno joj pruzim ruku i zamolim je za pare kazem da bolujem od epilepsije i tako i ode ona i vraca se s 1.25KM i kaze da je s halalom...
na njenom licu sam vidio da je preplasena i izgubljena,kao da sam terorista neki, i mislim da je imala suzavac da bi mi ga sasula u oci

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
ma đe si Ismare.... :thumbup:
Post Reply