Šutnja Islamske zajednice na javne prozivke

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
vjeshalica
Posts: 16990
Joined: 31/03/2019 14:56

#251 Re: Šutnja Islamske zajednice na javne prozivke

Post by vjeshalica »

pa on ubacuje kravu za te pare,niko drugi,i ne kolje se krava nego ovca u ovim akcijama uplate kurbana,i nema lik pojma koliko kosta krava, najmanje 1500KM mozda i nema za te pare ali idu i preko 2000KM uveliko jedna krava, jos imas domacina pa zacijeni ali sve zavisi kakva je its...da mi je vidjeti te krave od 350KM sto se uplate svasta :run:
skoronikako
Posts: 1022
Joined: 08/10/2018 12:09

#252 Re: Šutnja Islamske zajednice na javne prozivke

Post by skoronikako »

Mislio sam da dobro kopcate pa zato nisam pokusao objasniti.

Helem, krava kosta oko nekih 4 KM (ne znam tacno u fening) po kili zive vage, sto se sabere na 2000+ kao sto sam gore i napisao. U takvom jednom kurbanu ucestvuje 5 ili 6 ljudi (u zavisnosti od krave), ukoliko je bik moze biti i 7. Ako podijelimo iznos od 2000 sa tih 6 ljudi dobijemo nekih 330 KM po osobi, dodamo troskove klanja i to bude oko 350+ KM.

Neki ljudi nemaju opciju da nadju jos pet ljudi i da zakolju kravu. Iz tog razloga se odlucuju klati ili kod mesara ili u IZ. Dakle nije nemoguce da IZ zakolje kravu koju racuna kao 6 KURBANA (kad vec moram crtati) koji onda kostaju po 350 KM.

Opet ponavljam posto se izgleda crtati mora. Nigdje eksplicitno ne stoji koje zivotinje IZ kolje. Dakle ne mozemo reci da su to ovce jer nema potvrde, kao sto nema potvrde ni da su to krave.
Partije mi
Posts: 16
Joined: 07/06/2021 21:28

#253 Re: Šutnja Islamske zajednice na javne prozivke

Post by Partije mi »

Fatmir i huso salihović poderaše IZ i nasera
User avatar
apsidejzi
Posts: 8124
Joined: 25/05/2013 23:49

#254 Re: Šutnja Islamske zajednice na javne prozivke

Post by apsidejzi »

hadzinicasa wrote: 04/06/2021 20:38 Pa vidis (po fetvi) da ti to nije ispravno. Jedino ispravno je u IZ. Samo kod njih ako uplatis, pika se.
Ovaj moj post mozda izgleda kao offtopic ali nije.

IZ ima direktnu liniju sa onim gore i njihova konverzacija izgleda otprilike ovako:

IZ: Tu, tuuuuu, tuuuuu
Allah: Halo.
IZ: E, vidi... ramazan u toku pa sad ljudi hoce klati kurbane i dijeliti zekat i vitre.
Allah: Ok. I?
IZ: Pa ne znaju bas kome da uplate. Ima ovaj Merhamet, imaju oni i neke privatne kome bi dali... iiiiiii.... i mi sad kontamo jel to OK iz Tvoje perspektive.
Allah: Sta? Da uplate nekom drugom a ne vama?
IZ: Pa ja.
Allah: Hmmmm cek da razmislim..... E znate sta. Ja sam Svemocan, Sveznajuci, mogu sve uraditi al znate... nesto nisam bas dobar sa parama. nego, hajte vi napravite fetvu i kazite im da necu primiti ni zekat ni vitre ni kurbansko meso ako ne bude iskljucivo preko vas. A onda vi to podijelite nekako izmedju sebe.
IZ: (zadovoljno trljajuci rukama) hocemo hocemo.
Allah: I ne zaboravite spomenuti kategorije koje sam naveo da trebaju dobiti te pare.
IZ: necemo necemo, mi uvijek izdvojimo procenat za njih.
Allah: E super onda. Imal ista vise da vas interesuje?
IZ: Nema, hvala ti mnogo. Bog si!
Allah: Haj cujemo se. Zurim. Moram smisljati kako otpoceti cetvrti val covida...
Partije mi
Posts: 16
Joined: 07/06/2021 21:28

#255 Re: Šutnja Islamske zajednice na javne prozivke

Post by Partije mi »

:twisted: post iznad je udar na ilahije i kaskade
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#256 Re: Šutnja Islamske zajednice na javne prozivke

Post by stubrijez »

A najjace mi je gledas neke guzove isl na Youtube a ono izleti gore add NE ZABORAVITE ZEKAT u potpisu IZ...
User avatar
vjeshalica
Posts: 16990
Joined: 31/03/2019 14:56

#257 Re: Šutnja Islamske zajednice na javne prozivke

Post by vjeshalica »

skoronikako wrote: 08/06/2021 08:35 Mislio sam da dobro kopcate pa zato nisam pokusao objasniti.

Helem, krava kosta oko nekih 4 KM (ne znam tacno u fening) po kili zive vage, sto se sabere na 2000+ kao sto sam gore i napisao. U takvom jednom kurbanu ucestvuje 5 ili 6 ljudi (u zavisnosti od krave), ukoliko je bik moze biti i 7. Ako podijelimo iznos od 2000 sa tih 6 ljudi dobijemo nekih 330 KM po osobi, dodamo troskove klanja i to bude oko 350+ KM.

Neki ljudi nemaju opciju da nadju jos pet ljudi i da zakolju kravu. Iz tog razloga se odlucuju klati ili kod mesara ili u IZ. Dakle nije nemoguce da IZ zakolje kravu koju racuna kao 6 KURBANA (kad vec moram crtati) koji onda kostaju po 350 KM.

Opet ponavljam posto se izgleda crtati mora. Nigdje eksplicitno ne stoji koje zivotinje IZ kolje. Dakle ne mozemo reci da su to ovce jer nema potvrde, kao sto nema potvrde ni da su to krave.
sam si uvalio pricu o kravama sad se cupas
ima ljudi koji cijene ovce i manje od 350KM i odes licno da ti zakolju i sve ostalo sto treba
sta radi IZ?
lako se moze uporediti kolicina mesa kojeg su podjelili i utrosenih sredstava za kupovinu fonda i sta su kupili,naravno ako su voljni da podijele tu informaciju uopce
Hakiz
Posts: 39899
Joined: 30/07/2015 20:01

#258 Re: Šutnja Islamske zajednice na javne prozivke

Post by Hakiz »

hadzinicasa wrote: 04/06/2021 20:38 Pa vidis (po fetvi) da ti to nije ispravno. Jedino ispravno je u IZ. Samo kod njih ako uplatis, pika se.
Imaju li ti u IZ neku potvrdu, neki papir sa potpisom i muhurom na kojem im Allah potvrđuje da priznaje samo ako je preko njih?

To što oni sami izdaju fetve po kojima samo preko njih ide, nekako tukne, ljudi su kvarljiva roba, pogotovo ako se radi o tome da li će oni uzimati novac.

A đe je pečat?
User avatar
vjeshalica
Posts: 16990
Joined: 31/03/2019 14:56

#259 Re: Šutnja Islamske zajednice na javne prozivke

Post by vjeshalica »

IZ je izdala fetvu o dopustivosti kamate, iako kamata nikad nece biti u islamu regularna pa sta? nista.
Hakiz
Posts: 39899
Joined: 30/07/2015 20:01

#260 Re: Šutnja Islamske zajednice na javne prozivke

Post by Hakiz »

vjeshalica wrote: 08/06/2021 11:31 IZ je izdala fetvu o dopustivosti kamate, iako kamata nikad nece biti u islamu regularna pa sta? nista.
Jah, još jednom se potvrđuje da vjerske zajednice sa vjerom, i religije sa samim bogom, nemaju nikakve veze.
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5191
Joined: 12/04/2013 14:02

#261 Re: Šutnja Islamske zajednice na javne prozivke

Post by Snake Eyes »

Tacno se sjecam ovih bivsih vjernika kako su stoicki branili vjeru po forumu, sto puta sam, onako virtuelno, opalio sebi facepalm i pomislio Boga ti ne brani nas. Budala bio, budala ostao.
Last edited by Snake Eyes on 08/06/2021 11:38, edited 1 time in total.
User avatar
vjeshalica
Posts: 16990
Joined: 31/03/2019 14:56

#262 Re: Šutnja Islamske zajednice na javne prozivke

Post by vjeshalica »

Hakiz wrote: 08/06/2021 11:32
vjeshalica wrote: 08/06/2021 11:31 IZ je izdala fetvu o dopustivosti kamate, iako kamata nikad nece biti u islamu regularna pa sta? nista.
Jah, još jednom se potvrđuje da vjerske zajednice sa vjerom, i religije sa samim bogom, nemaju nikakve veze.
Vjerske zajednice kao institucije sa ljudima koji tumace na svoju ruku i po svojoj volji ne moraju imati veze s bogom i religijom,
do ljudi je nije do religije
User avatar
vjeshalica
Posts: 16990
Joined: 31/03/2019 14:56

#263 Re: Šutnja Islamske zajednice na javne prozivke

Post by vjeshalica »

Snake Eyes wrote: 08/06/2021 11:37 Tacno se sjecam ovih bivsih vjernika kako su stoicki branili vjeru po forumu, sto puta sam, onako virtuelno, opalio sebi facepalm i pomislio Boga ti ne brani nas. Budala bio, budala ostao.
jesu li branili vjeru ili vjerske zajednice?
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5191
Joined: 12/04/2013 14:02

#264 Re: Šutnja Islamske zajednice na javne prozivke

Post by Snake Eyes »

vjeshalica wrote: 08/06/2021 11:39
Snake Eyes wrote: 08/06/2021 11:37 Tacno se sjecam ovih bivsih vjernika kako su stoicki branili vjeru po forumu, sto puta sam, onako virtuelno, opalio sebi facepalm i pomislio Boga ti ne brani nas. Budala bio, budala ostao.
jesu li branili vjeru ili vjerske zajednice?

Prije to drugo ali je njima to tada, a i sada, bilo isto.
Hakiz
Posts: 39899
Joined: 30/07/2015 20:01

#265 Re: Šutnja Islamske zajednice na javne prozivke

Post by Hakiz »

vjeshalica wrote: 08/06/2021 11:38
Hakiz wrote: 08/06/2021 11:32
vjeshalica wrote: 08/06/2021 11:31 IZ je izdala fetvu o dopustivosti kamate, iako kamata nikad nece biti u islamu regularna pa sta? nista.
Jah, još jednom se potvrđuje da vjerske zajednice sa vjerom, i religije sa samim bogom, nemaju nikakve veze.
Vjerske zajednice kao institucije sa ljudima koji tumace na svoju ruku i po svojoj volji ne moraju imati veze s bogom i religijom,
do ljudi je nije do religije
To, zapravo, znači da treba ignorisati vjerske zajednice. Trebali bi (u ovom slučaju muslimani) zaprijetiti ljudima na svim nivoima vlasti koje su potpisale ugovore sa IZ da neće glasati za njih ako te ugovore ne ponište. Jer IZ privatizuje ne samo religiju, nego i vjeru pa i boga. I ostvaruje profit koristeći boga kao argument.

Vjeru vratiti u privatno, naravno sa mogućnosti da se stvaraju organizacije, organizuju manifestacije itd, ali po istim pravilima kao i svi drugi. Vjerska zajednica kao udruženje građana, najbolje neprofitno, nema privilegiju pravljenja posebnih ugovora sa državom (entitetom, kantonom, opštinom, mjesnom zajednicom, rajom iz ulice...), manifestacije se organizuju kao i sve druge, kao što se organizuje koncert Dubioza Kolektiv, ta ista pravila važe i za Bajramski koncert itd.

Naravno, imovina vjerskih zasjednica se tretira kao javna imovina i održava od donacija. Da vidimo koliko su vjernici raspoloženi da troše na materijalne aspekte vjere i svoje religije :)

Može, ja sam za.
Last edited by Hakiz on 08/06/2021 11:49, edited 1 time in total.
User avatar
vjeshalica
Posts: 16990
Joined: 31/03/2019 14:56

#266 Re: Šutnja Islamske zajednice na javne prozivke

Post by vjeshalica »

pa moguce,smatraju da je to = upravo iz razloga jer su neupuceni i ne vide zapravo zloupotrebu religije
religijom se manipulise ali ljudi su dozvolili to
ima dosta dostupne literature u kojoj ja jasno vidljivo sta nije dozvoljeno a sta jeste kad je u pitanju religija
ali.....
mislim da je najvise kod nas krenulo kod ljudi ljutnja prema vjerakim zajednicama zbog visegodisnje bjesomucne pljacke po dzenazama,pa kasnije i kroz donacije

mislim da se svijet pocinje dozivati pameti,mada sporo,ali dozvace se kad-tad
Hakiz
Posts: 39899
Joined: 30/07/2015 20:01

#267 Re: Šutnja Islamske zajednice na javne prozivke

Post by Hakiz »

vjeshalica wrote: 08/06/2021 11:48 pa moguce,smatraju da je to = upravo iz razloga jer su neupuceni i ne vide zapravo zloupotrebu religije
religijom se manipulise ali ljudi su dozvolili to
ima dosta dostupne literature u kojoj ja jasno vidljivo sta nije dozvoljeno a sta jeste kad je u pitanju religija
ali.....
mislim da je najvise kod nas krenulo kod ljudi ljutnja prema vjerakim zajednicama zbog visegodisnje bjesomucne pljacke po dzenazama,pa kasnije i kroz donacije

mislim da se svijet pocinje dozivati pameti,mada sporo,ali dozvace se kad-tad
Ja stvarno mislim da je dovoljno čitati Bibliju, Kur'an itd. Da su sva ostala tumačenja, škole, univerziteti i ostala komplikovanja smišljena upravo zato da bi oni koji su kao školovani za tumačenje "šta je bog htio reći" ostvarivali profit. Običan svijet ne konta, pa će stručnajci to objasniti. Naravno, da im se plati. Da ne ulazim u to da je bogohulno da bilo koji čovjek sebe smatra jednakim bogu pa da smije reći da baš on zna šta je bog htio kazati i to onda nama objasniti.

A kada se vidi da najvažnije funkcije u svim vjerskim zajednicama imaju najstariji ljudi, mislim da veliku ulogu ima i kompenzacija zbog starosti nastale seksualne nemoći.

A to zašto nema žena na "vjerskim funkcijama" je odavno svima jasno.
User avatar
vjeshalica
Posts: 16990
Joined: 31/03/2019 14:56

#268 Re: Šutnja Islamske zajednice na javne prozivke

Post by vjeshalica »

nisam seksualni dijanosticar i necu komentariaati tvoje dijagnoze

ljudi zele poziciju,moc i novac
a to ce im itekako obezbijediti vjerske zajednice
vjesto ce se kriti iza religije i bockanja u intimu svakog covjeka koja se zove religija, pogotovo kod nasih naroda
ljudi su se izopacili i tjt
doduse treba biti malo razuman ali ljudi nece da se bas umaraju da saznaju
skoronikako
Posts: 1022
Joined: 08/10/2018 12:09

#269 Re: Šutnja Islamske zajednice na javne prozivke

Post by skoronikako »

vjeshalica wrote: 08/06/2021 11:29
sam si uvalio pricu o kravama sad se cupas
ima ljudi koji cijene ovce i manje od 350KM i odes licno da ti zakolju i sve ostalo sto treba
sta radi IZ?
lako se moze uporediti kolicina mesa kojeg su podjelili i utrosenih sredstava za kupovinu fonda i sta su kupili,naravno ako su voljni da podijele tu informaciju uopce
Opet ne citas. Ja sam rekao da nigdje u clanku ne stoji koji je kurban u pitanju. Dakle ne znamo, ne znam ja, ne znas ti.


Za ostatak vase rasprave bih volio samo znati da li se smatrate vjernicima ili ne? Ako ne, zasto raspravljate o tome? Ako da, mijenjajte stanje. Nemojte davati mito i korupciju, krenete od sebe i svojih i tako mijenjate i drzavu i IZ.
User avatar
vjeshalica
Posts: 16990
Joined: 31/03/2019 14:56

#270 Re: Šutnja Islamske zajednice na javne prozivke

Post by vjeshalica »

nemas pojma o cemu raspravljamo
User avatar
travar
Posts: 2760
Joined: 14/08/2006 21:23
Location: Tudena

#271 Re: Šutnja Islamske zajednice na javne prozivke

Post by travar »

vjeshalica wrote: 08/06/2021 11:31 IZ je izdala fetvu o dopustivosti kamate, iako kamata nikad nece biti u islamu regularna pa sta? nista.
Koliko znam IZ nije izdala fetvu u kojoj je uzimanje kamate dozvoljeno (u Kur'anu je spomenuto uzimanje, a ne davanje), već je, uzimajući u obzir okruženje i vrijeme u kojem živimo, kupovina kuće/stana uzimajući kredit u banKi koja posluje s kamatama, dozvoljena.
User avatar
vjeshalica
Posts: 16990
Joined: 31/03/2019 14:56

#272 Re: Šutnja Islamske zajednice na javne prozivke

Post by vjeshalica »

travar wrote: 08/06/2021 14:59
vjeshalica wrote: 08/06/2021 11:31 IZ je izdala fetvu o dopustivosti kamate, iako kamata nikad nece biti u islamu regularna pa sta? nista.
Koliko znam IZ nije izdala fetvu u kojoj je uzimanje kamate dozvoljeno (u Kur'anu je spomenuto uzimanje, a ne davanje), već je, uzimajući u obzir okruženje i vrijeme u kojem živimo, kupovina kuće/stana uzimajući kredit u banKi koja posluje s kamatama, dozvoljena.
napisano je dopustivosti kamate, a ne uzimanje kamate
procitaj opet
navedeno sto su usvojili nije dopusteno
i odnosi se na NUZNE ZIVOTNE POTREBE kao sirok pojam a ne samo kupovina stana/kuce
Last edited by vjeshalica on 08/06/2021 15:15, edited 1 time in total.
User avatar
travar
Posts: 2760
Joined: 14/08/2006 21:23
Location: Tudena

#273 Re: Šutnja Islamske zajednice na javne prozivke

Post by travar »

o dozvoli za uzimanje kamatnog kredita radi zadovoljavanja nužnih životnih potreba
Vijeće muftija Islamske zajednice u BiH usvaja fikhski stav prema kojem je dopušteno korištenje kamatnih kredita u situacijama nužde i stvarne životne potrebe, uz napomenu muslimanima da su dužni držati se okvira nužde i stvarnih životnih potreba, te koristiti ovu olakšicu u onome što je halal, dopušteno i korisno. Vijeće muftija potvrđuje da se ovom fetvom ne odobrava kamatno poslovanje (davanje kamatnog kredita i lihvarenje), nego samo uzimanje kamatnog kredita u slučajevima nužde.
https://www.islamskazajednica.ba/index. ... ih-potreba
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31490
Joined: 16/04/2011 18:46

#274 Re: Šutnja Islamske zajednice na javne prozivke

Post by skafiskafsnjak »

Fatmir hebe, ne vadi . Kad ima materijala jbg....

User avatar
Matzan
Posts: 7008
Joined: 16/01/2015 13:25

#275 Re: Šutnja Islamske zajednice na javne prozivke

Post by Matzan »

....
Last edited by Matzan on 26/01/2022 02:00, edited 1 time in total.
Post Reply