Šutnja Islamske zajednice na javne prozivke

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#1 Šutnja Islamske zajednice na javne prozivke

Post by Tesla Edison »

Da ne spamamo druge teme, da otvorimo novu.
Last edited by Tesla Edison on 21/05/2021 23:43, edited 2 times in total.
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#2 Re: Šutnja Islamske zajednice na javne prozivke

Post by Tesla Edison »

skafiskafsnjak wrote: 10/05/2021 11:26
hadzinicasa wrote: 10/05/2021 09:53
skafiskafsnjak wrote: 10/05/2021 01:44 IZ u offside

malo je on iskrenuo rijeci Ef. Camdzica koje se mogu dvojako interpretirati, pogotovo u ovome "objava rata Allahu"... ali to je Fatmir.
Sto se same teme tice, imala je IZ jos gafova - tipa parafraziram "ne priznaje se hadzdz ako nije u organizaciji IZ", jednako je za kurbane i nastavi niz... (zapravo za sve gdje iko treba dati novac i za sta). Licno smatram da novac od vitri i zekata ne zavrsava tamo gdje je namijenjen nego da se od svih kategorija daje samo jednoj "i onima koji ga skupljaju", mazanje ociju podjelom par iftara ne priznajem.

A svak' nek radi onako kako smatra da treba.

Poenta je da ne mozes reci da je jedino ispravno uplatiti na racun IZ. Gdje ces bola to izjaviti ?
Na sta su spali, to je tuzno....a tek koliki je to teret na sudnjem danu...uhhh
hadzinicasa wrote: 10/05/2021 11:48
skafiskafsnjak wrote: 10/05/2021 11:26
hadzinicasa wrote: 10/05/2021 09:53

malo je on iskrenuo rijeci Ef. Camdzica koje se mogu dvojako interpretirati, pogotovo u ovome "objava rata Allahu"... ali to je Fatmir.
Sto se same teme tice, imala je IZ jos gafova - tipa parafraziram "ne priznaje se hadzdz ako nije u organizaciji IZ", jednako je za kurbane i nastavi niz... (zapravo za sve gdje iko treba dati novac i za sta). Licno smatram da novac od vitri i zekata ne zavrsava tamo gdje je namijenjen nego da se od svih kategorija daje samo jednoj "i onima koji ga skupljaju", mazanje ociju podjelom par iftara ne priznajem.

A svak' nek radi onako kako smatra da treba.

Poenta je da ne mozes reci da je jedino ispravno uplatiti na racun IZ. Gdje ces bola to izjaviti ?
Na sta su spali, to je tuzno....a tek koliki je to teret na sudnjem danu...uhhh
ne znam, ja radim onako kako mislim da treba, ono sto je u islamu jedna od najljepsih stvari jeste da izmedju covjeka i Allaha nema posrednika i nema interpretacija Bozje rijeci. a mi ne znamo, On zna.
Tesla Edison wrote: 10/05/2021 12:04 Fazon je da IZ svojim saopštenjem nije uopšte demantovala Fatmira. Saopštenje se svodi na to "Jao dira nam vjeru, dira nam zek'at, napada IZ, napada Reisa, kuku lele kako smije,..."

Čovjek izračunao prosječnu platu. Ok ne mora biti 4000 ali ova prosječna je ogromna. Navodi zaista frapantne stvari i to pokriva podacima i IZ na to reaguje kako reaguje. Napada umjesto argumentima da ga pobije ako zaista laže.

Sa onim saopštenjem, IZ je samo potvrdila sve ono što je Fatmir govorio.
hadzinicasa wrote: 10/05/2021 12:09
Tesla Edison wrote: 10/05/2021 12:04 Fazon je da IZ svojim saopštenjem nije uopšte demantovala Fatmira. Saopštenje se svodi na to "Jao dira nam vjeru, dira nam zek'at, napada IZ, napada Reisa, kuku lele kako smije,..."

Čovjek izračunao prosječnu platu. Ok ne mora biti 4000 ali ova prosječna je ogromna. Navodi zaista frapantne stvari i to pokriva podacima i IZ na to reaguje kako reaguje. Napada umjesto argumentima da ga pobije ako zaista laže.

Sa onim saopštenjem, IZ je samo potvrdila sve ono što je Fatmir govorio.
nisam citala saopcenje, samo pogledala ovaj video a citala sam prepisku koja je prethodila videu.
skafiskafsnjak wrote: 10/05/2021 12:15
Tesla Edison wrote: 10/05/2021 12:04 Fazon je da IZ svojim saopštenjem nije uopšte demantovala Fatmira. Saopštenje se svodi na to "Jao dira nam vjeru, dira nam zek'at, napada IZ, napada Reisa, kuku lele kako smije,..."

Čovjek izračunao prosječnu platu. Ok ne mora biti 4000 ali ova prosječna je ogromna. Navodi zaista frapantne stvari i to pokriva podacima i IZ na to reaguje kako reaguje. Napada umjesto argumentima da ga pobije ako zaista laže.

Sa onim saopštenjem, IZ je samo potvrdila sve ono što je Fatmir govorio.

E bas je to i meni na um palo... A to je upravo zato jer se ne mogu odbraniti zato sto ovaj govori onako kako jeste.
Tesla Edison wrote: 10/05/2021 12:18
hadzinicasa wrote: 10/05/2021 12:09
Tesla Edison wrote: 10/05/2021 12:04 Fazon je da IZ svojim saopštenjem nije uopšte demantovala Fatmira. Saopštenje se svodi na to "Jao dira nam vjeru, dira nam zek'at, napada IZ, napada Reisa, kuku lele kako smije,..."

Čovjek izračunao prosječnu platu. Ok ne mora biti 4000 ali ova prosječna je ogromna. Navodi zaista frapantne stvari i to pokriva podacima i IZ na to reaguje kako reaguje. Napada umjesto argumentima da ga pobije ako zaista laže.

Sa onim saopštenjem, IZ je samo potvrdila sve ono što je Fatmir govorio.
nisam citala saopcenje, samo pogledala ovaj video a citala sam prepisku koja je prethodila videu.
Evo saopštenja:
U saopćenju koje je poslala Uprava za ekonomske i finansijske poslove Rijaseta IZ u BiH se tvrdi da "Alispahić u javnost mjesecima iznosi bezočne laži, praveći neistinite konstrukcije, s ciljem da kod određenog broja čitatelja/slušatelja izazove negativan odnos prema Islamskoj zajednici i naruši ugled njenih autoriteta", te dostavlja zvanični iznos prosječnih plata najviših funkcionera u Rijasetu


Nakon jučerašnjeg teksta objavljenog na ** No links ** Portalu, tačnije video snimaka Fatmira Alispahića pod naslovom "Gdje se troši 14 miliona KM od opljačkanog zekata, vitara i kurbana?! Izračunao i plate uposlenika u Rijasetu...", reagirao je Rijaset Islamske zajednice u BiH.


U saopćenju koje je poslala Uprava za ekonomske i finansijske poslove Rijaseta IZ u BiH se tvrdi da "Alispahić u javnost mjesecima iznosi bezočne laži, praveći neistinite konstrukcije, s ciljem da kod određenog broja čitatelja/slušatelja izazove negativan odnos prema Islamskoj zajednici i naruši ugled njenih autoriteta", te dostavlja zvanični iznos prosječnih plata najviših funkcionera u Rijasetu.


Reagiranje u cjelosti prenosimo u nastavku:



Već mjesecima Fatmir Alispahić, preko društvenih mreža, širi bezočne laži protiv institucije Islamske zajednice i njenih autoriteta. Posebno brutalno i na krajnje vulgaran, neprimjeren i uvredljiv način iznosi laži na račun vrhovnog vjerskog autoriteta Islamske zajednice, reisu-l-uleme Husein-ef. Kavazovića.




Fatmir Alispahić ne radi ovaj prljavi posao iz neznanja ili zato što ne raspolaže pravim informacijama. Naprotiv, on podatke kojima raspolaže vješto miješa s onim lažnim, izmišljenim i falsificiranim, praveći neistinite konstrukcije, s ciljem da kod određenog broja čitatelja/slušatelja izazove negativan odnos prema Islamskoj zajednici i naruši ugled njenih autoriteta.


Pripadnicima Islamske zajednice kao i njenom rukovodstvu jasno je da Fatmir Alispahić pokušava omalovažiti sve njih zajedno, optužujući najviše organe Islamske zajednice koje njeni pripadnici biraju i kojima ovi organi za svoj rad i ukupno djelovanje Islamske zajednice podnose redovne, detaljne i cjelovite izvještaje.


Pripadnicima Islamske zajednice također je potpuno jasno da on ovaj posao obavlja po narudžbi onih kojima je cilj da oslabe Islamsku zajednicu i naruše povjerenje njenih pripadnika, ali i šire bosanskohercegovačke javnosti, u institucije Zajednice, njene organe i rukovodstvo. Alispahić to radi za potrebe onih koji protiv ove zemlje i našeg naroda vode specijalni rat kao nastavak agresije čija je posebna meta bila upravo Islamska zajednica. On svoju podlu zadaću obavlja iz bolesne mržnje prema svemu što je islamsko i muslimansko.


Nismo se do sada osvrtali na bedastoće Fatmira Alispahića jer nisu zavređivale našu pažnju niti su za njihove naručioce imale kakvog učinka. Međutim, kako su ovih dana neki bh portali preuzeli i objavili ponovljene neistinite konstrukcije Fatmira Alispahića, dužni smo, zbog javnosti, da reagiramo i ukažemo na činjenice koje potpuno demontiraju Alispahićeve laži.





Godišnji plan rada, finansijski plan i budžet, godišnje izvještaje Rijaseta, Reisu-l-uleme, Vijeća muftija i Ustavnog suda, utvrđuje Sabor IZ kojeg čine 86 uglednih predstavnika muslimana-članova IZ-e koji imaju izborni legitimitet. Sabornici, među kojima su ugledni poslovni ljudi, finansijski stručnjaci kao i univerzitetski profesori finansijske struke, usvajaju budžet i finansijski izvještaj sa detaljnim stavkama prihodovne i rashodovne strane.


Sredstva Bejtu-l-mala, u koji se sliva prihod od zekata i sadekatu-l-fitra, raspoređuje Vijeće muftija kao najviši vjerski organ IZ, gdje sjede svi muftije na čelu s Reisu-l-ulemom.


Fatmir Alispahić pokušava da svojim lažima i konstrukcijama dezavuiše ali i optuži sve članove Sabora, sve muftije i Reisu-l-ulemu, svojom tobožnjom brigom za Zajednicu.


Posljednje laži Fatmira Alispahića koje se odnose na sredstva zekata i sadekatu-l-fitra i na sračunato-krivo prikazivanje plaća u Rijasetu, izmišljene su s ciljem da se ova akcija minira upravo u posljednjim danima mjeseca ramazana.


Ne želimo da polemiziramo s plagijatima Fatmira Alispahića, ali da bismo javnosti ukazali na njih, ovom prilikom ćemo navesti jednu ilustraciju njegovih laži kojima vrvi svaki njegov uradak u kojem zlobno, perfidno, bolesno i potpuno neosnovano, lažno i iskrivljeno iskaljuje svoju mržnju prema Islamskoj zajednici dok obavlja posao za svoje naručioce.


Kao primjer jedne od brojnih laži i zlonamjernih konstrukcija jest tvrdnja da neki direktori u Rijasetu imaju platu preko četiri hiljade KM. Istina je da svi direktori uprava - članovi Rijaseta, kao najviše pozicionirani funkcioneri u Rijasetu imaju platu 2.300,00 KM.





Poštujući članove i pripadnike IZ-e, ovom prilikom ih također podsjećamo, da Rijaset IZ-e ima Pravilnik o platama koji je, po uzoru na najsavremenije institucije u modernom svijetu, uredio ovu materiju.


Svako radno mjesto je bodovano sukladno obimu i složenosti poslova i zadataka kao i odgovornosti koje ovi zadaci nose. Visina plata se obračunava na temelju osnovice, koju za svaku poslovnu godinu utvrđuje Rijaset svojom odlukom, sukladno usvojenom budžetu.


Žalimo što neki mediji, objavljivanjem neprovjerenih, a zapravo lažnih i zlonamjernih informacija unose nemir među muslimane u ovim mubarek danima mjeseca ramazana. Nadamo se da će ubuduće pokazati više profesionalnosti u svom poslu i respekta prema instituciji Islamske zajednice i njenim pripadnicima - navodi se u reagiranju Uprava za ekonomske i finansijske poslove Rijaseta Islamske zajednice u BiH.
hadzinicasa wrote: 10/05/2021 12:23
Tesla Edison wrote: 10/05/2021 12:18

Evo saopštenja:
ovo je isto kao kad kaze SDA da su napadi na Sebiju zapravo napadi neistomisljenika i podrivanje institucija, a ne potkazivanje masovnog ubojice.
Tesla Edison wrote: 10/05/2021 12:27
skafiskafsnjak wrote: 10/05/2021 12:15
Tesla Edison wrote: 10/05/2021 12:04 Fazon je da IZ svojim saopštenjem nije uopšte demantovala Fatmira. Saopštenje se svodi na to "Jao dira nam vjeru, dira nam zek'at, napada IZ, napada Reisa, kuku lele kako smije,..."

Čovjek izračunao prosječnu platu. Ok ne mora biti 4000 ali ova prosječna je ogromna. Navodi zaista frapantne stvari i to pokriva podacima i IZ na to reaguje kako reaguje. Napada umjesto argumentima da ga pobije ako zaista laže.

Sa onim saopštenjem, IZ je samo potvrdila sve ono što je Fatmir govorio.

E bas je to i meni na um palo... A to je upravo zato jer se ne mogu odbraniti zato sto ovaj govori onako kako jeste.
To je najveći problem IZ-a. Na svako pitanje, pa njega postavio makar kao i običan građanin, dobiješ odgovor tipa "ne širi fitnu, ne kleveći, zna se gdje to ide, nijjet je bitan", i tako to. Nikad od IZ-a nismo dobili ništa konkretno, bilo kakav upit da pošalješ.

Zato kažem, ako je ovo istina, onda to nije Islamska zajednica. To je nevjernička i munafička zajednica.

Ako nije istina, onda fino neka navedu tačne podatke, taksativno i hronološki kako je Fatmir naveo. Samo tako će se otkloniti svaka sumnja. Ovo su krupne stvari. Nije to više problem novca, to postaje problem samog vjerovanja. Ako su vrhovni vjerski poglavari skloni pljački, kakvo je onda njihovo vjerovanje? Kakve su onda njihove hutbe? Za kakvim mi to onda ljudima stajemo na namaz i klanjamo u džematu?

Zato tražim od IZ-a, da se jasno, argumentovano i nedvosmisleno očituje po navodima Fatmira, u suprotnom, BOJIM se (zaista se bojim i strah me) da je ovo što Fatmir piše i istina. Nije ovo zafrkancija, nije ni stvar zek'ata i novca, stvar je samog vjerovanja i pripadnosti islamu i ummetu..
skafiskafsnjak wrote: 10/05/2021 12:40
Tesla Edison wrote: 10/05/2021 12:27
skafiskafsnjak wrote: 10/05/2021 12:15


E bas je to i meni na um palo... A to je upravo zato jer se ne mogu odbraniti zato sto ovaj govori onako kako jeste.
To je najveći problem IZ-a. Na svako pitanje, pa njega postavio makar kao i običan građanin, dobiješ odgovor tipa "ne širi fitnu, ne kleveći, zna se gdje to ide, nijjet je bitan", i tako to. Nikad od IZ-a nismo dobili ništa konkretno, bilo kakav upit da pošalješ.

Zato kažem, ako je ovo istina, onda to nije Islamska zajednica. To je nevjernička i munafička zajednica.

Ako nije istina, onda fino neka navedu tačne podatke, taksativno i hronološki kako je Fatmir naveo. Samo tako će se otkloniti svaka sumnja. Ovo su krupne stvari. Nije to više problem novca, to postaje problem samog vjerovanja. Ako su vrhovni vjerski poglavari skloni pljački, kakvo je onda njihovo vjerovanje? Kakve su onda njihove hutbe? Za kakvim mi to onda ljudima stajemo na namaz i klanjamo u džematu?

Zato tražim od IZ-a, da se jasno, argumentovano i nedvosmisleno očituje po navodima Fatmira, u suprotnom, BOJIM se (zaista se bojim i strah me) da je ovo što Fatmir piše i istina. Nije ovo zafrkancija, nije ni stvar zek'ata i novca, stvar je samog vjerovanja i pripadnosti islamu i ummetu..
Ne bih bas tako rekao... Nije IZ Islam, bar ne nuzno, iako bi trebala biti.
Tesla Edison wrote: 10/05/2021 12:51
skafiskafsnjak wrote: 10/05/2021 12:40
Tesla Edison wrote: 10/05/2021 12:27

To je najveći problem IZ-a. Na svako pitanje, pa njega postavio makar kao i običan građanin, dobiješ odgovor tipa "ne širi fitnu, ne kleveći, zna se gdje to ide, nijjet je bitan", i tako to. Nikad od IZ-a nismo dobili ništa konkretno, bilo kakav upit da pošalješ.

Zato kažem, ako je ovo istina, onda to nije Islamska zajednica. To je nevjernička i munafička zajednica.

Ako nije istina, onda fino neka navedu tačne podatke, taksativno i hronološki kako je Fatmir naveo. Samo tako će se otkloniti svaka sumnja. Ovo su krupne stvari. Nije to više problem novca, to postaje problem samog vjerovanja. Ako su vrhovni vjerski poglavari skloni pljački, kakvo je onda njihovo vjerovanje? Kakve su onda njihove hutbe? Za kakvim mi to onda ljudima stajemo na namaz i klanjamo u džematu?

Zato tražim od IZ-a, da se jasno, argumentovano i nedvosmisleno očituje po navodima Fatmira, u suprotnom, BOJIM se (zaista se bojim i strah me) da je ovo što Fatmir piše i istina. Nije ovo zafrkancija, nije ni stvar zek'ata i novca, stvar je samog vjerovanja i pripadnosti islamu i ummetu..
Ne bih bas tako rekao... Nije IZ Islam, bar ne nuzno, iako bi trebala biti.
Nisam ni mislio.

Mislio sam ljudi koji su njoj, da li su to zaista vjernici, pripadnici islama ili ne? Ne možeš biti vjernik, biti hodža, iskreni vjernik, hafiz, hatib, a pljačkati novac.

Za kakvim onda mi to ljudima stajemo na namaz? Čije mi to hutbe slušamo? Ko nam to vazi o moralu, akaidu i ahlaku?

To je problem.

Zato kažem i molim (ako iko iz vrha IZ-a ovo čita) da argumentovano odgovore na ove Fatmirove navode. Zaista svim srcem želim da je ovo laž, da je Fatmira "prenijelo", da je pobudalio,.... nebitno. Samo da nije to istina.

Sve ostalo, sva isprazna saopštenja i napadi, samo potvrđuju izrečeno.

Javno su prozvani, frapantni podaci i tvrdnje su iznesene i očekujem kvalitetan i argumentovan odgovor.
Tesla Edison wrote: 10/05/2021 12:57
Chmoljo wrote: 10/05/2021 12:52 Ccc, kakva vam je sad ovo priča.

A fino sam vam rekao ne stavljajte jaja u topu...
Vrlo ozbiljna Chmoljo. Ozbiljne tvrdnje su iznesene i nije ovo za zanemariti. Ne bi smjelo biti. Kao što sam rekao, nije više samo stvar novca, ovo je postalo mnogo dublje i ozbiljnije (kao u izreci: "Poslije ovoga neko mora ići u zatvor"). IZ pod je hitno, još jučer, morala argumentovano oglasiti povodom ovih tvrdnji. Ja kao vjernik sam duboko potresen i uznemiren. Ne Fatmirovom pričom, nego šutnjom IZ-a.
hadzinicasa wrote: 10/05/2021 12:57
Tesla Edison wrote: 10/05/2021 12:51
Nisam ni mislio.

Mislio sam ljudi koji su njoj, da li su to zaista vjernici, pripadnici islama ili ne? Ne možeš biti vjernik, biti hodža, iskreni vjernik, hafiz, hatib, a pljačkati novac.

Za kakvim onda mi to ljudima stajemo na namaz? Čije mi to hutbe slušamo? Ko nam to vazi o moralu, akaidu i ahlaku?

To je problem.

Zato kažem i molim (ako iko iz vrha IZ-a ovo čita) da argumentovano odgovore na ove Fatmirove navode. Zaista svim srcem želim da je ovo laž, da je Fatmira "prenijelo", da je pobudalio,.... nebitno. Samo da nije to istina.

Sve ostalo, sva isprazna saopštenja i napadi, samo potvrđuju izrečeno.

Javno su prozvani, frapantni podaci i tvrdnje su iznesene i očekujem kvalitetan i argumentovan odgovor.
nije ovo tema - trebalo bi otvoriti novu, ali jesi li ti ozbiljan?
stvarno mislis da ce neko odgovoriti? decenijama to rade, zaboravila sam kako se zove onaj efendija sto je istupio iz struktura IZ jer je vidio sta se radi... pa nikom nista.
nije alarmantno da su rekli da hadzdz ne vrijedi ako nije u njihovoj organizaciji!? HEJ! da kurban ne vrijedi ako nije kod njih uplacen... pa sta ce ti vise. IZ se postavlja kao sudija necijeg nijeta ili sevapa. a o transparentnosti utroska sredstava da ne pricamo. eno je li se momak javio iz jedne od kategorija na koju bi se trebao (u)trositi novac od zekata i vitri... nikad dinara nije vidio. sta ti treba vise? i nije to od jucer, to traje zadnjih 30 godina. vidis s kakvim se bahatim autoritetom postavljaju, kao ko si ti da propitujes.... a ako igdje nema bahatosti i autoriteta to je u islamu.

neces ni ti niti iko od nas dobiti odgovor. jedino ove spinove. jer islam je ono sto oni kazu da jeste. i hadzdz i kurban i vitre i zekat.
Tesla Edison wrote: 10/05/2021 13:01
hadzinicasa wrote: 10/05/2021 12:57
Tesla Edison wrote: 10/05/2021 12:51
Nisam ni mislio.

Mislio sam ljudi koji su njoj, da li su to zaista vjernici, pripadnici islama ili ne? Ne možeš biti vjernik, biti hodža, iskreni vjernik, hafiz, hatib, a pljačkati novac.

Za kakvim onda mi to ljudima stajemo na namaz? Čije mi to hutbe slušamo? Ko nam to vazi o moralu, akaidu i ahlaku?

To je problem.

Zato kažem i molim (ako iko iz vrha IZ-a ovo čita) da argumentovano odgovore na ove Fatmirove navode. Zaista svim srcem želim da je ovo laž, da je Fatmira "prenijelo", da je pobudalio,.... nebitno. Samo da nije to istina.

Sve ostalo, sva isprazna saopštenja i napadi, samo potvrđuju izrečeno.

Javno su prozvani, frapantni podaci i tvrdnje su iznesene i očekujem kvalitetan i argumentovan odgovor.
nije ovo tema - trebalo bi otvoriti novu, ali jesi li ti ozbiljan?
stvarno mislis da ce neko odgovoriti? decenijama to rade, zaboravila sam kako se zove onaj efendija sto je istupio iz struktura IZ jer je vidio sta se radi... pa nikom nista.
nije alarmantno da su rekli da hadzdz ne vrijedi ako nije u njihovoj organizaciji!? HEJ! da kurban ne vrijedi ako nije kod njih uplacen... pa sta ce ti vise. IZ se postavlja kao sudija necijeg nijeta ili sevapa. a o transparentnosti utroska sredstava da ne pricamo. eno je li se momak javio iz jedne od kategorija na koju bi se trebao (u)trositi novac od zekata i vitri... nikad dinara nije vidio. sta ti treba vise? i nije to od jucer, to traje zadnjih 30 godina. vidis s kakvim se bahatim autoritetom postavljaju, kao ko si ti da propitujes.... a ako igdje nema bahatosti i autoriteta to je u islamu.

neces ni ti niti iko od nas dobiti odgovor. jedino ove spinove. jer islam je ono sto oni kazu da jeste. i hadzdz i kurban i vitre i zekat.
Sad sam se dobro zamislio. Svjestan sam ja toga svega što si napisala međutim, to sam potiskivao, govorio sam sebi da je to šejtansko. Išao sam onom logikom "ma gdje će efendija, hafiz, muftija, reis,... baviti se tim stvarima. Ako iko vjeruje, oni vjeruju i žive po principima Islama i Šerijata". Strah me da je ovo što si napisala za mene bolno otkriće i bolna istina.

Neću više off topic.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31533
Joined: 16/04/2011 18:46

#3 Re: Šutnja Islamske zajednice na javne prozivke

Post by skafiskafsnjak »

Odavno mi nisu mjerilo nizasta.... Ispolitizirana organizacija.
Sda = IZ
User avatar
spinel_
Posts: 6633
Joined: 15/11/2013 02:33

#4 Re: Šutnja Islamske zajednice na javne prozivke

Post by spinel_ »

Tesla Edison wrote: 10/05/2021 13:01

Sad sam se dobro zamislio. Svjestan sam ja toga svega što si napisala međutim, to sam potiskivao, govorio sam sebi da je to šejtansko. Išao sam onom logikom "ma gdje će efendija, hafiz, muftija, reis,... baviti se tim stvarima. Ako iko vjeruje, oni vjeruju i žive po principima Islama i Šerijata". Strah me da je ovo što si napisala za mene bolno otkriće i bolna istina.

Neću više off topic.

E moj Tesla, da je samo to u pitanju ...

https://www.youtube.com/watch?v=U7zsP4TCqlU
https://www.youtube.com/watch?v=uAN7WRl4S1o
https://www.youtube.com/watch?v=BHa2Zt9wtNE
https://www.youtube.com/watch?v=lMDnUBvl9Fk
https://www.youtube.com/watch?v=afbhmn4-yzo
https://www.youtube.com/watch?v=O1X9zsyOn3M

itd...
User avatar
mk ultra
Posts: 19443
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#5 Re: Šutnja Islamske zajednice na javne prozivke

Post by mk ultra »

i šta je onda vjernicima činiti?

da se razumijemo, bez donacija/uplata zekata i vitara IZ u ovom obliku i snazi ne bi postojala
i slažem se sa dosta ovih stvari što je ovaj čiko iz Zavidovića naveo, a to je da nam treba institucija IZ, i da je moramo finansirati... a da li je to jedini ispravan način zekata i vitra u to ne ulazim

što se većine tiče, ja im vjerujem i znam da nisu u fazonu krađe pogotov ne Imami u džamijama, ali da ima ovih slučajeva što Fatmir spominje ima 100%
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#6 Re: Šutnja Islamske zajednice na javne prozivke

Post by Tesla Edison »

Ne znam šta da vam kažem. Nije to ni razočarenje, nije ni bijes. Nešto je između. Ne može se opisati osjećaj.

Slušao sam razne stvari u prošlosti, ali nikad nisam tome pridavao neku važnost. Tek evo sad, kad sam rekao "hajde da vidim što toliko napadaju IZ", počnem tražiti, čitati, pitati i uvijek naiđem na isto. Korupcija, netransparentnost, mutne radnje,....

Okrenem BIR TV, slušam predavanje nekog iz IZ-a, pa se malo saberem, i onda opet naletim na te priče i sad kad bolje pogledam, sve te priče drže vodu. Najviše zbog šutnje IZ-a. Zadnji Fatmirov istup, podkrijepljen podacima i brojkama je zaista frapantan. Na to dobijemo odgovor tipa "reci mu, on me dira". Ni slovo o tom podacima, niti jedan argument nije iznijet. Na podatke odgovaraju napadom (pa i tekfirenjem), svi krivi osim njih. Ok možda i jesu, ali dokažite to. Optuženi ste za monstruozna djela, za krađu, koja je vaša odbrana? Kako da nakon toga više ikada uplatim članarinu? Kako da nakon toga više ikada uplatim Sadekatul Fitr u IZ? Dajte mi argument, uvjerite me da Fatmir laže.

Umjesto toga, oni onakvim saopštenjem, a ranijom totalnom šutnjom, samo potvrđuju Fatmirov istup.
User avatar
tovarish
Posts: 3504
Joined: 26/05/2008 23:57

#7 Re: Šutnja Islamske zajednice na javne prozivke

Post by tovarish »

Svaka religija ( a nju treba odvojiti od vjere) je biznis. Bez obzira da li se radi o abrahamskim religijama, budizmu, hinduizmu i sl.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31533
Joined: 16/04/2011 18:46

#8 Re: Šutnja Islamske zajednice na javne prozivke

Post by skafiskafsnjak »

mk ultra wrote: 10/05/2021 13:33 i šta je onda vjernicima činiti?

da se razumijemo, bez donacija/uplata zekata i vitara IZ u ovom obliku i snazi ne bi postojala
i slažem se sa dosta ovih stvari što je ovaj čiko iz Zavidovića naveo, a to je da nam treba institucija IZ, i da je moramo finansirati... a da li je to jedini ispravan način zekata i vitra u to ne ulazim

što se većine tiče, ja im vjerujem i znam da nisu u fazonu krađe pogotov ne Imami u džamijama, ali da ima ovih slučajeva što Fatmir spominje ima 100%
Preko zekata ne smiju jer je Allah dragi propisao da je to za ljude. Finansiramo mi njih na x drugih nacina...ne sekiraj se.
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#9 Re: Šutnja Islamske zajednice na javne prozivke

Post by Tesla Edison »

mk ultra wrote: 10/05/2021 13:33 i šta je onda vjernicima činiti?

da se razumijemo, bez donacija/uplata zekata i vitara IZ u ovom obliku i snazi ne bi postojala
i slažem se sa dosta ovih stvari što je ovaj čiko iz Zavidovića naveo, a to je da nam treba institucija IZ, i da je moramo finansirati... a da li je to jedini ispravan način zekata i vitra u to ne ulazim

što se većine tiče, ja im vjerujem i znam da nisu u fazonu krađe pogotov ne Imami u džamijama, ali da ima ovih slučajeva što Fatmir spominje ima 100%
IZ je potrebna u to nema sumnje. Ne treba to dovoditi u pitanje.

IZ se treba pročistiti. Izbaciti sve one koji ne žive po principima Islama i Šeriata. IZ mora postati transparentna i da vjernicima polaže račune. Prošli petak čujem hodža na džumi kaže "budžet KS-a preko milijarku KM, a na IZ se svako okomio i svako zinuo na ovo malo jada što se skupi". Ja sam to protumačio kao "ako se krade budžet KS-a, žašto da ne krademo i mi".

Ako svi kradu, IZ to ne smije.
Ako svako ima budžet preko milijardu, a IZ ima to malo "jada", to ne znači da ne smijemo i ne moramo propitivati utrošak tog "jada".
Ako je svako netransparentan, IZ mora biti transparentna ko staklo.

Zašto? Zato što je IZ osnovana na temelju Šeriata. Zato što u islamu nema krađe i lopovluka. Zato što, ako je iko pošten, to bi trebala biti IZ i njezini pripadnici. Džaba post ako nema namaza, džaba namaz ako konstantno činiš veliki grijeh, a krađa to jeste.

Ovo se nikad ne bi smjelo dogoditi IZ-u. Nikad niko ne bi trebao ni mrvu sumnje imati u IZ. Ne zato što ne smije (kako žele da predstave IZ, kao instituciju u kojoj NE SMIJEŠ ništa pitati, posebno ne oko novca), već zato što ne bi imao razloga.

Mi sad imamo sve suprotno od toga. Oblak sumnje se nadvio nad IZ, milion pitanja i niti jednog odgovora. Salve napada na svakoga ko pita bilo šta, a nikakvih konkretnih argumenata na postavljena pitanja i optužbe.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45439
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#10 Re: Šutnja Islamske zajednice na javne prozivke

Post by Chmoljo »

Ne znam zašto je teško povjerovati da je IZ služba kao i svaka druga.

Časnih i nečasnih jednako kao i svugdje. Uključujući i glavešine.

Ne snebivamo se toliko na doktore koji također polažu zakletvu, ne snebivamo se na policijske službenike...

Po čemu je to jača hodžina zakletva od hipokratove?
User avatar
spinel_
Posts: 6633
Joined: 15/11/2013 02:33

#11 Re: Šutnja Islamske zajednice na javne prozivke

Post by spinel_ »

...."budžet KS-a preko milijarku KM, a na IZ se svako okomio i svako zinuo na ovo malo jada što se skupi".
Znaci sad im smeta budzet KS jer vise SDA tim novcem ne raspolaze :-)
Vidis da je sve politika, pa i hutba je ispolitizirana a sve u svrhu sluzenja SDA munaficima.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31533
Joined: 16/04/2011 18:46

#12 Re: Šutnja Islamske zajednice na javne prozivke

Post by skafiskafsnjak »

Ostani_doma wrote: 10/05/2021 13:50
Tesla Edison wrote: 10/05/2021 13:46
mk ultra wrote: 10/05/2021 13:33 i šta je onda vjernicima činiti?

da se razumijemo, bez donacija/uplata zekata i vitara IZ u ovom obliku i snazi ne bi postojala
i slažem se sa dosta ovih stvari što je ovaj čiko iz Zavidovića naveo, a to je da nam treba institucija IZ, i da je moramo finansirati... a da li je to jedini ispravan način zekata i vitra u to ne ulazim

što se većine tiče, ja im vjerujem i znam da nisu u fazonu krađe pogotov ne Imami u džamijama, ali da ima ovih slučajeva što Fatmir spominje ima 100%
IZ je potrebna u to nema sumnje. Ne treba to dovoditi u pitanje.

IZ se treba pročistiti. Izbaciti sve one koji ne žive po principima Islama i Šeriata. IZ mora postati transparentna i da vjernicima polaže račune. Prošli petak čujem hodža na džumi kaže "budžet KS-a preko milijarku KM, a na IZ se svako okomio i svako zinuo na ovo malo jada što se skupi". Ja sam to protumačio kao "ako se krade budžet KS-a, žašto da ne krademo i mi".

Ako svi kradu, IZ to ne smije.
Ako svako ima budžet preko milijardu, a IZ ima to malo "jada", to ne znači da ne smijemo i ne moramo propitivati utrošak tog "jada".
Ako je svako netransparentan, IZ mora biti transparentna ko staklo.

Zašto? Zato što je IZ osnovana na temelju Šeriata. Zato što u islamu nema krađe i lopovluka. Zato što, ako je iko pošten, to bi trebala biti IZ i njezini pripadnici. Džaba post ako nema namaza, džaba namaz ako konstantno činiš veliki grijeh, a krađa to jeste.

Ovo se nikad ne bi smjelo dogoditi IZ-u. Nikad niko ne bi trebao ni mrvu sumnje imati u IZ. Ne zato što ne smije (kako žele da predstave IZ, kao instituciju u kojoj NE SMIJEŠ ništa pitati, posebno ne oko novca), već zato što ne bi imao razloga.

Mi sad imamo sve suprotno od toga. Oblak sumnje se nadvio nad IZ, milion pitanja i niti jednog odgovora. Salve napada na svakoga ko pita bilo šta, a nikakvih konkretnih argumenata na postavljena pitanja i optužbe.
SMRADU NEVJERNIČKI!
Joj ne moze covjek ostati od ovih zelenih...
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#13 Re: Šutnja Islamske zajednice na javne prozivke

Post by Tesla Edison »

Chmoljo wrote: 10/05/2021 13:46 Ne znam zašto je teško povjerovati da je IZ služba kao i svaka druga.

Časnih i nečasnih jednako kao i svugdje. Uključujući i glavešine.

Ne snebivamo se toliko na doktore koji također polažu zakletvu, ne snebivamo se na policijske službenike...

Po čemu je to jača hodžina zakletva od hipokratove?
Možda je do mene. Možda sam tako odgojen.

Za mene je nezamislivo da neko ko klanja pet dnevnih namaza, nosi titulu imama, da krade.

Možda sam samo naivan. Kad prekršim post, zbog posla ili nečeg drugog, pojedoh se, a da ne spominjem da ukradem. Još nisam ni imam, ni hafiz ni bilo šta. Ne mogu shvatiti to nikako. Za mene je onaj ko klanja, vazi, posti, a sa druge strane krade i laže, munafik, najblaže rečeno.

Ili jednostavno previše to gledam kroz sebe pa mi ove stvari čudne i neshvatljive.
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#14 Re: Šutnja Islamske zajednice na javne prozivke

Post by Tesla Edison »

Pošto smo otvorili temu, samo da tvoj post prebacim ovdje.
vatrogasac wrote: 10/05/2021 13:55
Tesla Edison wrote: 10/05/2021 13:01 Sad sam se dobro zamislio. Svjestan sam ja toga svega što si napisala međutim, to sam potiskivao, govorio sam sebi da je to šejtansko. Išao sam onom logikom "ma gdje će efendija, hafiz, muftija, reis,... baviti se tim stvarima. Ako iko vjeruje, oni vjeruju i žive po principima Islama i Šerijata". Strah me da je ovo što si napisala za mene bolno otkriće i bolna istina.

Neću više off topic.
Ne bih se ja smio zakleti da među njima nema griješnika i dobro je što su Senad Hadžifejzović i Fatmir pokrenuli to pitanje. Senad se malo povukao, ali Fatmir očito ide do kraja. Nama treba IZ koja će se baviti što kvalitetnijim organizovanjem vjerskog života gdje živimo. Uplatio sam ovih dana i članarinu i vitre IZ, 7 KM da postoje i rade i to nikome ne znači mnogo jer svoj imetak čistim kroz cijelu godinu i kroz priloge humanitarnim akcijama, sergijama i na druge načine. Rijetko koja godina me potrefila da imam nisab pa tako i nemam obavezu davanja zekata. Ne može meni godinu dana biti u džepu ili u banci 10.000 KM mirno. :mrgreen: Što se tiče ovih fetvi one nisu obavezujuće, možda više sugerišu na potrebe muslimana. Muslimanima i ummetu treba negdje u Kairu, Istanbulu ili Medini vijeće islamskih učenjaka gdje bi se skupljali nekoliko puta godišnje kao Idžma - treći izvor islama. U situaciji kada imamo reisa u Srbiji, Bosni, Crnoj Gori, Turskoj itd.... da li su njihove fetve usaglašene? Nisu. To nije Idžma. tako da i kurbane uplaćujem tamo gdje mislim da će od njih biti nekome korist.

Ono što je meni u svoj priči jedino sumnjivo i vrijedno pažljivog istraživanja Fatmira ili nekog drugog je koliko je nagurano u razne direkcije doktora ovoga ili onoga i da li opravdavaju svoju svrhu? Mislim da su tu malo pretjerali i da tu treba izvršiti preraspodjelu poslova. Slično kao kada su glavnim imamima naredili da moraju služiti i jednoj džamiji pored potpisivianja i muhuranja raznih dokumenata. I neka ovog pritiska na IZ jer ćemo tako sigurno dobiti pročišćenu, a vjerovati da tamo sjede bezgriješni kao da su Poslanici u to ne vjerujem. Niti me to opterećuje jer svako mora sam pred Boga. I Muhammed a.s. se po cijeli dan kajao i istigfare donosio, a oni bi sigurno trebali poduplati kao i mi što pričamo o njima. :mrgreen:
User avatar
Project Ashe
Posts: 637
Joined: 26/03/2021 14:15

#15 Re: Šutnja Islamske zajednice na javne prozivke

Post by Project Ashe »

skafiskafsnjak wrote: 10/05/2021 13:52
Ostani_doma wrote: 10/05/2021 13:50
Tesla Edison wrote: 10/05/2021 13:46

IZ je potrebna u to nema sumnje. Ne treba to dovoditi u pitanje.

IZ se treba pročistiti. Izbaciti sve one koji ne žive po principima Islama i Šeriata. IZ mora postati transparentna i da vjernicima polaže račune. Prošli petak čujem hodža na džumi kaže "budžet KS-a preko milijarku KM, a na IZ se svako okomio i svako zinuo na ovo malo jada što se skupi". Ja sam to protumačio kao "ako se krade budžet KS-a, žašto da ne krademo i mi".

Ako svi kradu, IZ to ne smije.
Ako svako ima budžet preko milijardu, a IZ ima to malo "jada", to ne znači da ne smijemo i ne moramo propitivati utrošak tog "jada".
Ako je svako netransparentan, IZ mora biti transparentna ko staklo.

Zašto? Zato što je IZ osnovana na temelju Šeriata. Zato što u islamu nema krađe i lopovluka. Zato što, ako je iko pošten, to bi trebala biti IZ i njezini pripadnici. Džaba post ako nema namaza, džaba namaz ako konstantno činiš veliki grijeh, a krađa to jeste.

Ovo se nikad ne bi smjelo dogoditi IZ-u. Nikad niko ne bi trebao ni mrvu sumnje imati u IZ. Ne zato što ne smije (kako žele da predstave IZ, kao instituciju u kojoj NE SMIJEŠ ništa pitati, posebno ne oko novca), već zato što ne bi imao razloga.

Mi sad imamo sve suprotno od toga. Oblak sumnje se nadvio nad IZ, milion pitanja i niti jednog odgovora. Salve napada na svakoga ko pita bilo šta, a nikakvih konkretnih argumenata na postavljena pitanja i optužbe.
SMRADU NEVJERNIČKI!
Joj ne moze covjek ostati od ovih zelenih...
to je taj vjerski izričaj koji propagiraju zeleni termiti uz zdušnu podršku IZ. Muhamed a.s. se u mezaru okreće na pomen Bošnjačkih mumina i muslimana.
:run:
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#16 Re: Šutnja Islamske zajednice na javne prozivke

Post by seoBIH »

Sta je ovdje najveci problem? Sto su pozvali da se daje zekat na njihove racune ili nesto drugo?
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31533
Joined: 16/04/2011 18:46

#17 Re: Šutnja Islamske zajednice na javne prozivke

Post by skafiskafsnjak »

seoBIH wrote: 10/05/2021 14:05 Sta je ovdje najveci problem? Sto su pozvali da se daje zekat na njihove racune ili nesto drugo?
Pa problem je sto IZ propagira da je jedino ispravno zekat njima dati... I sad ovaj Alispahic ih redovno reseta jer ima pravo. Od zekata uzimaju za plate i svasta nesto...a svaki fening zekata treba da se proslijedi onome u potrebi.

A oni nemaju adekvatan odgovor na sve to jer je covjek upravu.
User avatar
Project Ashe
Posts: 637
Joined: 26/03/2021 14:15

#18 Re: Šutnja Islamske zajednice na javne prozivke

Post by Project Ashe »

seoBIH wrote: 10/05/2021 14:05 Sta je ovdje najveci problem? Sto su pozvali da se daje zekat na njihove racune ili nesto drugo?
Netransparentnost u radu a pogotovu bahatost (đeš ti mene propitivat, znaš ti ko sam ja).
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#19 Re: Šutnja Islamske zajednice na javne prozivke

Post by Tesla Edison »

seoBIH wrote: 10/05/2021 14:05 Sta je ovdje najveci problem? Sto su pozvali da se daje zekat na njihove racune ili nesto drugo?
Fatmir Alispahić iznio frapantne podatke o utrošku novca od Zek'ata, Sadekatul Fitra, Hadža, članarina, i IZ na to daje ovakvo saopštenje:
U saopćenju koje je poslala Uprava za ekonomske i finansijske poslove Rijaseta IZ u BiH se tvrdi da "Alispahić u javnost mjesecima iznosi bezočne laži, praveći neistinite konstrukcije, s ciljem da kod određenog broja čitatelja/slušatelja izazove negativan odnos prema Islamskoj zajednici i naruši ugled njenih autoriteta", te dostavlja zvanični iznos prosječnih plata najviših funkcionera u Rijasetu


Nakon jučerašnjeg teksta objavljenog na ** No links ** Portalu, tačnije video snimaka Fatmira Alispahića pod naslovom "Gdje se troši 14 miliona KM od opljačkanog zekata, vitara i kurbana?! Izračunao i plate uposlenika u Rijasetu...", reagirao je Rijaset Islamske zajednice u BiH.


U saopćenju koje je poslala Uprava za ekonomske i finansijske poslove Rijaseta IZ u BiH se tvrdi da "Alispahić u javnost mjesecima iznosi bezočne laži, praveći neistinite konstrukcije, s ciljem da kod određenog broja čitatelja/slušatelja izazove negativan odnos prema Islamskoj zajednici i naruši ugled njenih autoriteta", te dostavlja zvanični iznos prosječnih plata najviših funkcionera u Rijasetu.


Reagiranje u cjelosti prenosimo u nastavku:



Već mjesecima Fatmir Alispahić, preko društvenih mreža, širi bezočne laži protiv institucije Islamske zajednice i njenih autoriteta. Posebno brutalno i na krajnje vulgaran, neprimjeren i uvredljiv način iznosi laži na račun vrhovnog vjerskog autoriteta Islamske zajednice, reisu-l-uleme Husein-ef. Kavazovića.




Fatmir Alispahić ne radi ovaj prljavi posao iz neznanja ili zato što ne raspolaže pravim informacijama. Naprotiv, on podatke kojima raspolaže vješto miješa s onim lažnim, izmišljenim i falsificiranim, praveći neistinite konstrukcije, s ciljem da kod određenog broja čitatelja/slušatelja izazove negativan odnos prema Islamskoj zajednici i naruši ugled njenih autoriteta.


Pripadnicima Islamske zajednice kao i njenom rukovodstvu jasno je da Fatmir Alispahić pokušava omalovažiti sve njih zajedno, optužujući najviše organe Islamske zajednice koje njeni pripadnici biraju i kojima ovi organi za svoj rad i ukupno djelovanje Islamske zajednice podnose redovne, detaljne i cjelovite izvještaje.


Pripadnicima Islamske zajednice također je potpuno jasno da on ovaj posao obavlja po narudžbi onih kojima je cilj da oslabe Islamsku zajednicu i naruše povjerenje njenih pripadnika, ali i šire bosanskohercegovačke javnosti, u institucije Zajednice, njene organe i rukovodstvo. Alispahić to radi za potrebe onih koji protiv ove zemlje i našeg naroda vode specijalni rat kao nastavak agresije čija je posebna meta bila upravo Islamska zajednica. On svoju podlu zadaću obavlja iz bolesne mržnje prema svemu što je islamsko i muslimansko.


Nismo se do sada osvrtali na bedastoće Fatmira Alispahića jer nisu zavređivale našu pažnju niti su za njihove naručioce imale kakvog učinka. Međutim, kako su ovih dana neki bh portali preuzeli i objavili ponovljene neistinite konstrukcije Fatmira Alispahića, dužni smo, zbog javnosti, da reagiramo i ukažemo na činjenice koje potpuno demontiraju Alispahićeve laži.





Godišnji plan rada, finansijski plan i budžet, godišnje izvještaje Rijaseta, Reisu-l-uleme, Vijeća muftija i Ustavnog suda, utvrđuje Sabor IZ kojeg čine 86 uglednih predstavnika muslimana-članova IZ-e koji imaju izborni legitimitet. Sabornici, među kojima su ugledni poslovni ljudi, finansijski stručnjaci kao i univerzitetski profesori finansijske struke, usvajaju budžet i finansijski izvještaj sa detaljnim stavkama prihodovne i rashodovne strane.


Sredstva Bejtu-l-mala, u koji se sliva prihod od zekata i sadekatu-l-fitra, raspoređuje Vijeće muftija kao najviši vjerski organ IZ, gdje sjede svi muftije na čelu s Reisu-l-ulemom.


Fatmir Alispahić pokušava da svojim lažima i konstrukcijama dezavuiše ali i optuži sve članove Sabora, sve muftije i Reisu-l-ulemu, svojom tobožnjom brigom za Zajednicu.


Posljednje laži Fatmira Alispahića koje se odnose na sredstva zekata i sadekatu-l-fitra i na sračunato-krivo prikazivanje plaća u Rijasetu, izmišljene su s ciljem da se ova akcija minira upravo u posljednjim danima mjeseca ramazana.


Ne želimo da polemiziramo s plagijatima Fatmira Alispahića, ali da bismo javnosti ukazali na njih, ovom prilikom ćemo navesti jednu ilustraciju njegovih laži kojima vrvi svaki njegov uradak u kojem zlobno, perfidno, bolesno i potpuno neosnovano, lažno i iskrivljeno iskaljuje svoju mržnju prema Islamskoj zajednici dok obavlja posao za svoje naručioce.


Kao primjer jedne od brojnih laži i zlonamjernih konstrukcija jest tvrdnja da neki direktori u Rijasetu imaju platu preko četiri hiljade KM. Istina je da svi direktori uprava - članovi Rijaseta, kao najviše pozicionirani funkcioneri u Rijasetu imaju platu 2.300,00 KM.





Poštujući članove i pripadnike IZ-e, ovom prilikom ih također podsjećamo, da Rijaset IZ-e ima Pravilnik o platama koji je, po uzoru na najsavremenije institucije u modernom svijetu, uredio ovu materiju.


Svako radno mjesto je bodovano sukladno obimu i složenosti poslova i zadataka kao i odgovornosti koje ovi zadaci nose. Visina plata se obračunava na temelju osnovice, koju za svaku poslovnu godinu utvrđuje Rijaset svojom odlukom, sukladno usvojenom budžetu.


Žalimo što neki mediji, objavljivanjem neprovjerenih, a zapravo lažnih i zlonamjernih informacija unose nemir među muslimane u ovim mubarek danima mjeseca ramazana. Nadamo se da će ubuduće pokazati više profesionalnosti u svom poslu i respekta prema instituciji Islamske zajednice i njenim pripadnicima - navodi se u reagiranju Uprava za ekonomske i finansijske poslove Rijaseta Islamske zajednice u BiH.
Osim što su izvrijeđali Fatmira, nikakav argument, koji bi opovrgnuo Fatmirove tvrdnje, nisu ponudili ni napisali.

Slijedom toga, razmišljanjem, dođemo do ovoga:
To je najveći problem IZ-a. Na svako pitanje, pa njega postavio makar kao i običan građanin, dobiješ odgovor tipa "ne širi fitnu, ne kleveći, zna se gdje to ide, nijjet je bitan", i tako to. Nikad od IZ-a nismo dobili ništa konkretno, bilo kakav upit da pošalješ.

Zato kažem, ako je ovo istina, onda to nije Islamska zajednica. To je nevjernička i munafička zajednica.

Ako nije istina, onda fino neka navedu tačne podatke, taksativno i hronološki kako je Fatmir naveo. Samo tako će se otkloniti svaka sumnja. Ovo su krupne stvari. Nije to više problem novca, to postaje problem samog vjerovanja. Ako su vrhovni vjerski poglavari skloni pljački, kakvo je onda njihovo vjerovanje? Kakve su onda njihove hutbe? Za kakvim mi to onda ljudima stajemo na namaz i klanjamo u džematu?

Zato tražim od IZ-a, da se jasno, argumentovano i nedvosmisleno očituje po navodima Fatmira, u suprotnom, BOJIM se (zaista se bojim i strah me) da je ovo što Fatmir piše i istina. Nije ovo zafrkancija, nije ni stvar zek'ata i novca, stvar je samog vjerovanja i pripadnosti islamu i ummetu.
Ne možeš biti vjernik, biti hodža, iskreni vjernik, hafiz, hatib, a pljačkati novac.

Za kakvim onda mi to ljudima stajemo na namaz? Čije mi to hutbe slušamo? Ko nam to vazi o moralu, akaidu i ahlaku?

To je problem.

Zato kažem i molim (ako iko iz vrha IZ-a ovo čita) da argumentovano odgovore na ove Fatmirove navode. Zaista svim srcem želim da je ovo laž, da je Fatmira "prenijelo", da je pobudalio,.... nebitno. Samo da nije to istina.

Sve ostalo, sva isprazna saopštenja i napadi, samo potvrđuju izrečeno.

Javno su prozvani, frapantni podaci i tvrdnje su iznesene i očekujem kvalitetan i argumentovan odgovor.
Odavno je ovo prestalo biti samo pitanje novca. Ako je istina Fatmirovo pisanje i Fatmirovi istupi, dovelo se do pitanja sam akaid i vjerovanje vođa IZ-a.
Mandalorianx
Posts: 141
Joined: 07/05/2021 08:08

#20 Re: Šutnja Islamske zajednice na javne prozivke

Post by Mandalorianx »

Fatko ih samo istinom rastura
User avatar
spinel_
Posts: 6633
Joined: 15/11/2013 02:33

#21 Re: Šutnja Islamske zajednice na javne prozivke

Post by spinel_ »



Muftija iz Sandzaka objasnio. Nista dodati i nista oduzeti.
Zasto njega ne napadnu? Pa nece, jer znaju da je u pravu.
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#22 Re: Šutnja Islamske zajednice na javne prozivke

Post by seoBIH »

skafiskafsnjak wrote: 10/05/2021 14:09
seoBIH wrote: 10/05/2021 14:05 Sta je ovdje najveci problem? Sto su pozvali da se daje zekat na njihove racune ili nesto drugo?
Pa problem je sto IZ propagira da je jedino ispravno zekat njima dati... I sad ovaj Alispahic ih redovno reseta jer ima pravo. Od zekata uzimaju za plate i svasta nesto...a svaki fening zekata treba da se proslijedi onome u potrebi.

A oni nemaju adekvatan odgovor na sve to jer je covjek upravu.
S ovim se APSOLUTNO NE SLAŽEM. Mislim da je jedino ispravno NE DATI IZ NI MARKE, sve dati narodu kojem zaista treba. :bih:
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31533
Joined: 16/04/2011 18:46

#23 Re: Šutnja Islamske zajednice na javne prozivke

Post by skafiskafsnjak »

spinel_ wrote: 10/05/2021 14:15

Muftija iz Sandzaka objasnio. Nista dodati i nista oduzeti.
Zasto njega ne napadnu? Pa nece, jer znaju da je u pravu.
O da, Fatmir je i njega pustao :lol:
Ma.samara ih lik...a nemaju adekvatan odgovor jer je upravu
User avatar
mk ultra
Posts: 19443
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#24 Re: Šutnja Islamske zajednice na javne prozivke

Post by mk ultra »

Tesla Edison wrote: 10/05/2021 13:54
Chmoljo wrote: 10/05/2021 13:46 Ne znam zašto je teško povjerovati da je IZ služba kao i svaka druga.

Časnih i nečasnih jednako kao i svugdje. Uključujući i glavešine.

Ne snebivamo se toliko na doktore koji također polažu zakletvu, ne snebivamo se na policijske službenike...

Po čemu je to jača hodžina zakletva od hipokratove?
Možda je do mene. Možda sam tako odgojen.

Za mene je nezamislivo da neko ko klanja pet dnevnih namaza, nosi titulu imama, da krade.

Možda sam samo naivan. Kad prekršim post, zbog posla ili nečeg drugog, pojedoh se, a da ne spominjem da ukradem. Još nisam ni imam, ni hafiz ni bilo šta. Ne mogu shvatiti to nikako. Za mene je onaj ko klanja, vazi, posti, a sa druge strane krade i laže, munafik, najblaže rečeno.

Ili jednostavno previše to gledam kroz sebe pa mi ove stvari čudne i neshvatljive.
e to je fazon, što ne bi ja, ti ili neko ko stvarno hoće red, ne mora značiti da velika većina neće ukrasti... hoće ;-)

video maloprije gledam isto fatmir
kurbani
komad u srbiji 100KM
uvozi se u BiH prodaje pod "povratnički" kurban 350KM
na jednom 250KM čisto
1000 kurbana četvrt miliona, iz kamiona u kamion...

ne znam, ne mogu biti pametan, ovdje su lopovi na svakom koraku doslovno, iz raznih sfera, ja činim što znam i znam šta neću, al neke stvari manjina ne može promijeniti... kad je većina kontra, i onda tu zajednice nema
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#25 Re: Šutnja Islamske zajednice na javne prozivke

Post by Tesla Edison »

mk ultra wrote: 10/05/2021 14:17
Tesla Edison wrote: 10/05/2021 13:54
Chmoljo wrote: 10/05/2021 13:46 Ne znam zašto je teško povjerovati da je IZ služba kao i svaka druga.

Časnih i nečasnih jednako kao i svugdje. Uključujući i glavešine.

Ne snebivamo se toliko na doktore koji također polažu zakletvu, ne snebivamo se na policijske službenike...

Po čemu je to jača hodžina zakletva od hipokratove?
Možda je do mene. Možda sam tako odgojen.

Za mene je nezamislivo da neko ko klanja pet dnevnih namaza, nosi titulu imama, da krade.

Možda sam samo naivan. Kad prekršim post, zbog posla ili nečeg drugog, pojedoh se, a da ne spominjem da ukradem. Još nisam ni imam, ni hafiz ni bilo šta. Ne mogu shvatiti to nikako. Za mene je onaj ko klanja, vazi, posti, a sa druge strane krade i laže, munafik, najblaže rečeno.

Ili jednostavno previše to gledam kroz sebe pa mi ove stvari čudne i neshvatljive.
e to je fazon, što ne bi ja, ti ili neko ko stvarno hoće red, ne mora značiti da velika većina neće ukrasti... hoće ;-)

video maloprije gledam isto fatmir
kurbani
komad u srbiji 100KM
uvozi se u BiH prodaje pod "povratnički" kurban 350KM
na jednom 250KM čisto
1000 kurbana četvrt miliona, iz kamiona u kamion...

ne znam, ne mogu biti pametan, ovdje su lopovi na svakom koraku doslovno, iz raznih sfera, ja činim što znam i znam šta neću, al neke stvari manjina ne može promijeniti... kad je većina kontra, i onda tu zajednice nema
Nažalost, izgleda da je tako :(.
Post Reply