Šutnja Islamske zajednice na javne prozivke

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#226 Re: Šutnja Islamske zajednice na javne prozivke

Post by spreca »

Project Ashe wrote: 04/06/2021 15:42
spreca wrote: 04/06/2021 15:22
Project Ashe wrote: 04/06/2021 15:17

Dobro brate, niko te ne tjera da preko njih uzimaš kurban. Slobodan si da ga sam sebi pribaviš, zakolješ i podijeliš.
Tacno,ali ni oni nemaju pravna pljacku onih koji bi da plate da se u njihovo ime zakolje kurban,npr. oni koji nisu u BiH a htjeli bi da to ucine,naravno da cu Kupiti kurbana za koliko hocu i kakvog hocu i podjelitisa rodbinom i komsijama, u dobra stara vremena smo svoj Kurban sami odgajali
Ja mislim da ne postoji nikakav zakon koji tebe sprječava da organizuješ klanje i distribuciju kurbana za druge ljude. Tj možeš i ti organizovati sve to i onda naplatiti fer cijenu. Ne viđoh još da je neko to i uradio osim IZ.
Naravno da mogu ali bi Kavazovic odmah fetvom me gadjao i proglasio mrziteljom muslimana i Islama, neznam dali jos uvijek postoji ta "firma" ili organizacija zaboravio sam kako se zovu koji su Kurbnasku cijenu imali 200-250 maraka a IZ 350 i ova cijena 350 je vec odavno,ali je IZ izdala fetvu da samo oni mogu da organizuju klanje kurbana i da oni koji su placali ovim drugima da su to dzaba radili jer im Kurban nece biti Kabul. ovo me je podsjetilo na crkvene obrede dok pop ne prekrsti sve je dzabe.IZ si je uzela za pravo da radi kako hoce,zasto se nebi organizovao neki referendum u IZ kad su bas vazna neka pitanja,nego o tome odlucuje jedna grupa hodzica...sjecam se jednom je procurio neki viseo kako ide klanje kurbana u organizaciji IZ negdje u SA ,pa ono je ispod svake normale
User avatar
Project Ashe
Posts: 637
Joined: 26/03/2021 14:15

#227 Re: Šutnja Islamske zajednice na javne prozivke

Post by Project Ashe »

spreca wrote: 04/06/2021 16:09
Project Ashe wrote: 04/06/2021 15:42
spreca wrote: 04/06/2021 15:22
Tacno,ali ni oni nemaju pravna pljacku onih koji bi da plate da se u njihovo ime zakolje kurban,npr. oni koji nisu u BiH a htjeli bi da to ucine,naravno da cu Kupiti kurbana za koliko hocu i kakvog hocu i podjelitisa rodbinom i komsijama, u dobra stara vremena smo svoj Kurban sami odgajali
Ja mislim da ne postoji nikakav zakon koji tebe sprječava da organizuješ klanje i distribuciju kurbana za druge ljude. Tj možeš i ti organizovati sve to i onda naplatiti fer cijenu. Ne viđoh još da je neko to i uradio osim IZ.
Naravno da mogu ali bi Kavazovic odmah fetvom me gadjao i proglasio mrziteljom muslimana i Islama, neznam dali jos uvijek postoji ta "firma" ili organizacija zaboravio sam kako se zovu koji su Kurbnasku cijenu imali 200-250 maraka a IZ 350 i ova cijena 350 je vec odavno,ali je IZ izdala fetvu da samo oni mogu da organizuju klanje kurbana i da oni koji su placali ovim drugima da su to dzaba radili jer im Kurban nece biti Kabul. ovo me je podsjetilo na crkvene obrede dok pop ne prekrsti sve je dzabe.IZ si je uzela za pravo da radi kako hoce,zasto se nebi organizovao neki referendum u IZ kad su bas vazna neka pitanja,nego o tome odlucuje jedna grupa hodzica...sjecam se jednom je procurio neki viseo kako ide klanje kurbana u organizaciji IZ negdje u SA ,pa ono je ispod svake normale
Znaš kolko se nasekiram radi fetvi IZ, doduše ma ih koji se nasekiraju, nema govora. :-)
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50323
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#228 Re: Šutnja Islamske zajednice na javne prozivke

Post by Bloo »

hamos wrote: 27/05/2021 16:14 Medresa je odavno nesto poput katolickih skola na zapadu..Od 5 studenata medrese koje ja licno znam samo je 1 nastavio ici na fakultet islamskih nauka i postao hodza,ostali su upisali inzinjerstvo itd razne neke fakultete
U "katolicku skolu" u BiH npr. mogu ici sve konfesije i ateisti. KSC Gimnazija i Medicinska skola imaju standardni plan i program. Nisu klacificirane kao vjerske škole.
Medresa po svojoj definiciji jeste srednja vjerska škola. Svoje polaznike (učenike) odgaja i obrazuje u duhu islamskih propisa.

Naravno, ne komentarisem kvalitet istih, to je stvar za drugu temu.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5529
Joined: 04/08/2020 19:22

#229 Re: Šutnja Islamske zajednice na javne prozivke

Post by -Chesterfield- »

spreca wrote: 04/06/2021 16:09
Project Ashe wrote: 04/06/2021 15:42
spreca wrote: 04/06/2021 15:22
Tacno,ali ni oni nemaju pravna pljacku onih koji bi da plate da se u njihovo ime zakolje kurban,npr. oni koji nisu u BiH a htjeli bi da to ucine,naravno da cu Kupiti kurbana za koliko hocu i kakvog hocu i podjelitisa rodbinom i komsijama, u dobra stara vremena smo svoj Kurban sami odgajali
Ja mislim da ne postoji nikakav zakon koji tebe sprječava da organizuješ klanje i distribuciju kurbana za druge ljude. Tj možeš i ti organizovati sve to i onda naplatiti fer cijenu. Ne viđoh još da je neko to i uradio osim IZ.
Naravno da mogu ali bi Kavazovic odmah fetvom me gadjao i proglasio mrziteljom muslimana i Islama, neznam dali jos uvijek postoji ta "firma" ili organizacija zaboravio sam kako se zovu koji su Kurbnasku cijenu imali 200-250 maraka a IZ 350 i ova cijena 350 je vec odavno,ali je IZ izdala fetvu da samo oni mogu da organizuju klanje kurbana i da oni koji su placali ovim drugima da su to dzaba radili jer im Kurban nece biti Kabul. ovo me je podsjetilo na crkvene obrede dok pop ne prekrsti sve je dzabe.IZ si je uzela za pravo da radi kako hoce,zasto se nebi organizovao neki referendum u IZ kad su bas vazna neka pitanja,nego o tome odlucuje jedna grupa hodzica...sjecam se jednom je procurio neki viseo kako ide klanje kurbana u organizaciji IZ negdje u SA ,pa ono je ispod svake normale
Vidi stvarno ima neka fetva.

https://www.islamskazajednica.ba/fetve- ... ju-kurbana

Ja uplatim u Merhamet u svojoj općini. Nekako mi to sigurnije, odnosno više vjerujem da će Merhamet to meso iskoristiti za svoje javne kuhinje.

https://www.merhamet.ba/2020/06/29/poce ... ustraliji/
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#230 Re: Šutnja Islamske zajednice na javne prozivke

Post by hadzinicasa »

Pa vidis (po fetvi) da ti to nije ispravno. Jedino ispravno je u IZ. Samo kod njih ako uplatis, pika se.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#231 Re: Šutnja Islamske zajednice na javne prozivke

Post by spreca »

-Chesterfield- wrote: 04/06/2021 20:34
spreca wrote: 04/06/2021 16:09
Project Ashe wrote: 04/06/2021 15:42
Ja mislim da ne postoji nikakav zakon koji tebe sprječava da organizuješ klanje i distribuciju kurbana za druge ljude. Tj možeš i ti organizovati sve to i onda naplatiti fer cijenu. Ne viđoh još da je neko to i uradio osim IZ.
Naravno da mogu ali bi Kavazovic odmah fetvom me gadjao i proglasio mrziteljom muslimana i Islama, neznam dali jos uvijek postoji ta "firma" ili organizacija zaboravio sam kako se zovu koji su Kurbnasku cijenu imali 200-250 maraka a IZ 350 i ova cijena 350 je vec odavno,ali je IZ izdala fetvu da samo oni mogu da organizuju klanje kurbana i da oni koji su placali ovim drugima da su to dzaba radili jer im Kurban nece biti Kabul. ovo me je podsjetilo na crkvene obrede dok pop ne prekrsti sve je dzabe.IZ si je uzela za pravo da radi kako hoce,zasto se nebi organizovao neki referendum u IZ kad su bas vazna neka pitanja,nego o tome odlucuje jedna grupa hodzica...sjecam se jednom je procurio neki viseo kako ide klanje kurbana u organizaciji IZ negdje u SA ,pa ono je ispod svake normale
Vidi stvarno ima neka fetva.

https://www.islamskazajednica.ba/fetve- ... ju-kurbana

Ja uplatim u Merhamet u svojoj općini. Nekako mi to sigurnije, odnosno više vjerujem da će Merhamet to meso iskoristiti za svoje javne kuhinje.

https://www.merhamet.ba/2020/06/29/poce ... ustraliji/
Oni su dugo osporavali Merhametu pravo na Kurbane,bilo je to podavno, skoro da djelo nije doslo do suda,tad je Merhamet naplacivao Kurbane po 250 a IZ po 350 ,vidim sad su i oni podigli na 350 maraka
User avatar
vjeshalica
Posts: 16988
Joined: 31/03/2019 14:56

#232 Re: Šutnja Islamske zajednice na javne prozivke

Post by vjeshalica »

Project Ashe wrote: 04/06/2021 15:42
Ja mislim da ne postoji nikakav zakon koji tebe sprječava da organizuješ klanje i distribuciju kurbana za druge ljude. Tj možeš i ti organizovati sve to i onda naplatiti fer cijenu. Ne viđoh još da je neko to i uradio osim IZ.
izvini ,nisi uopce upucen
ima dosta ljudi koji privatno u svojoj reziji kolju kurban jer imaju uslove za to u smislu drzanja i klanja
pa do braće cije se reklame vrte po fb kad bude vrijeme za kurban dakle kupis kurban,on ti zakolje i to sve pripremi i ti dalje distribuiras po svom nahodjenju

pa isto tako imas pomozi.ba koji prima uplate za kurbane itd itd

dakle provjeri pa pisi, a fetva IZ ne treba da utice da neko zakolje mimo njih i da ga proglase nevalidnim kao sto to bahato i samodopadno cine
valjda bog vidi i zna bolje nego IZ
User avatar
vjeshalica
Posts: 16988
Joined: 31/03/2019 14:56

#233 Re: Šutnja Islamske zajednice na javne prozivke

Post by vjeshalica »

hadzinicasa wrote: 04/06/2021 20:38 Pa vidis (po fetvi) da ti to nije ispravno. Jedino ispravno je u IZ. Samo kod njih ako uplatis, pika se.
to je njihovo skromno misljenje

ja ako nemam trenutno uslova da licno zakoljem u smislu mjesta,drzanja, i obavljanja svega, onda sam po smijesnoj fetvi duzna da to iskljucivo uradim u IZ?
pa to je gubitak razuma

ja cu da zakoljem kurban na propisan nacin gdje ja smatram da ga trebam i u propisanim okolnostima zaklati,a ne gdje je volja IZ
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5529
Joined: 04/08/2020 19:22

#234 Re: Šutnja Islamske zajednice na javne prozivke

Post by -Chesterfield- »

hadzinicasa wrote: 04/06/2021 20:38 Pa vidis (po fetvi) da ti to nije ispravno. Jedino ispravno je u IZ. Samo kod njih ako uplatis, pika se.
Ne pikam ni ja plaho ove fetve.
TheMule
Posts: 3764
Joined: 04/05/2009 03:34

#235 Re: Šutnja Islamske zajednice na javne prozivke

Post by TheMule »

Jedino rjesenje je na neki nacin formirati paralelnu Muslimansku Zejednicu, a onda kad ona bude funkcionisala, ova mafijaska "IZ" ce se sama raspasti. Hodze u malim mjestima da zive od naroda, a ove u malo vecim od kase, ali na minimalcu. BMWove zabraniti. Svo blentavo vehabijsko djelovanje odstraniti, a pogotovo finansije. Islam na nasim prostorima treba vratiti u 19. stoljece kakav je bio za vrijeme vladavine Austrije i Turske, a prije Juguslavije. Bice dosta manje "sluzbenika" i "vjernika", ali ce ostati dosta Mu'mina i hodza koji su tu iz pravih razloga. Od samog nastanka, u Islamu nikad nije bio vazan broj muslimana, vec kvalitet.
User avatar
Truba
Posts: 81179
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#236 Re: Šutnja Islamske zajednice na javne prozivke

Post by Truba »

Ok gdje idu pare s obzirom da je jedan imam morao u njemacku vozat kamion jer ima 3 kcerke
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#237 Re: Šutnja Islamske zajednice na javne prozivke

Post by spreca »

Mozda je ranije trebao razmisljati o svojoj profesiji i sudbini pa zavrsiti medicinu,biti doktor a ne Imam ili shofer,a gdje idu pare?malo se zna a malo nezna njihov trag
User avatar
Truba
Posts: 81179
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#238 Re: Šutnja Islamske zajednice na javne prozivke

Post by Truba »

Ja boh najradije da sam sposoban ko tesla i bil gejts al ne mozemo svi biti doktori

Znaci nemaju sve hodze primanja po 6000 kosto se ovdje prezentira i biti imam nije jednako imati love

Pare idu nehdje...gdje?
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#239 Re: Šutnja Islamske zajednice na javne prozivke

Post by spreca »

Koji to Imam ima 600km platu?oni imaju sve placeno soc i penziono.600km moze imati neki imam u nekom malom zabacenom dzematu, a koje rekao da Imami/hodze se nesmiju baviri poljoprivredom,drzati krave i prodavati mlijeko,toviti telice ,imati ovce,drzati plastenike,ali oni inace nisu navikli da rade osim neke lahke poslove ,svi bi mi guzovace , imam nije neka aman titula ,vodha dzemata i to je to, akuda idu pare treba pitati reisa i njegovu administraciju
User avatar
Project Ashe
Posts: 637
Joined: 26/03/2021 14:15

#240 Re: Šutnja Islamske zajednice na javne prozivke

Post by Project Ashe »

vjeshalica wrote: 04/06/2021 20:47
Project Ashe wrote: 04/06/2021 15:42
Ja mislim da ne postoji nikakav zakon koji tebe sprječava da organizuješ klanje i distribuciju kurbana za druge ljude. Tj možeš i ti organizovati sve to i onda naplatiti fer cijenu. Ne viđoh još da je neko to i uradio osim IZ.
izvini ,nisi uopce upucen
ima dosta ljudi koji privatno u svojoj reziji kolju kurban jer imaju uslove za to u smislu drzanja i klanja
pa do braće cije se reklame vrte po fb kad bude vrijeme za kurban dakle kupis kurban,on ti zakolje i to sve pripremi i ti dalje distribuiras po svom nahodjenju

pa isto tako imas pomozi.ba koji prima uplate za kurbane itd itd

dakle provjeri pa pisi, a fetva IZ ne treba da utice da neko zakolje mimo njih i da ga proglase nevalidnim kao sto to bahato i samodopadno cine
valjda bog vidi i zna bolje nego IZ
Ja nisam tvrdio da nema drugih osim IZ, ja sam samo rekao da ne znam, sad znam, hvala za info.
skoronikako
Posts: 1021
Joined: 08/10/2018 12:09

#241 Re: Šutnja Islamske zajednice na javne prozivke

Post by skoronikako »

Sve vam smeta i na sve se zalite. Dobar kurban nije ispod 400 KM. Tako da opet ispadne ovih 350 manje od tog iznosa. Ne znam vala kakvu kravu mozes dobiti za 250 KM po osobi (obicno bude 6 u kravi, dakle dodjemo na iznos od 1500 KM).

Uz to, mislim da oni otkupljuju kurbane od povratnika, tako da je i u tome korist. Neko je gore spominjao Romaniju i kurban.
suspect_zero
Posts: 25655
Joined: 11/10/2008 21:45

#242 Re: Šutnja Islamske zajednice na javne prozivke

Post by suspect_zero »

spinel_ wrote: 23/05/2021 11:26
https://www.klix.ba/vijesti/humanitarne ... /210523014

Povratnici Naili potpuno izgorjela kuća kod Višegrada, pokrenuta akcija skupljanja novca za obnovu

Pazi da te ne poslusa :(
Image

Najgori reis ikada i nula od covjeka.

Ovaj ima nijet da prejebe i Cerića, što je opet teško jer je Cerić i od Boga krao......
User avatar
Rockefeller
Posts: 7219
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#243 Re: Šutnja Islamske zajednice na javne prozivke

Post by Rockefeller »

:lol:

Ali kada sam vidio kolike su plate u Islamskoj Zajednici, e pa svaka cast :thumbup:
User avatar
vjeshalica
Posts: 16988
Joined: 31/03/2019 14:56

#244 Re: Šutnja Islamske zajednice na javne prozivke

Post by vjeshalica »

skoronikako wrote: 07/06/2021 08:39 Sve vam smeta i na sve se zalite. Dobar kurban nije ispod 400 KM. Tako da opet ispadne ovih 350 manje od tog iznosa. Ne znam vala kakvu kravu mozes dobiti za 250 KM po osobi (obicno bude 6 u kravi, dakle dodjemo na iznos od 1500 KM).

Uz to, mislim da oni otkupljuju kurbane od povratnika, tako da je i u tome korist. Neko je gore spominjao Romaniju i kurban.
mora li biti krava pobogu?
User avatar
Truba
Posts: 81179
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#245 Re: Šutnja Islamske zajednice na javne prozivke

Post by Truba »

Rockefeller wrote: 07/06/2021 08:50 :lol:

Ali kada sam vidio kolike su plate u Islamskoj Zajednici, e pa svaka cast :thumbup:
Ocito kao i svuda
Jedni imaju para ko blata
Drugi moraju u njemacku
A kofol isti svi u iz
skoronikako
Posts: 1021
Joined: 08/10/2018 12:09

#246 Re: Šutnja Islamske zajednice na javne prozivke

Post by skoronikako »

vjeshalica wrote: 07/06/2021 09:37
skoronikako wrote: 07/06/2021 08:39 Sve vam smeta i na sve se zalite. Dobar kurban nije ispod 400 KM. Tako da opet ispadne ovih 350 manje od tog iznosa. Ne znam vala kakvu kravu mozes dobiti za 250 KM po osobi (obicno bude 6 u kravi, dakle dodjemo na iznos od 1500 KM).

Uz to, mislim da oni otkupljuju kurbane od povratnika, tako da je i u tome korist. Neko je gore spominjao Romaniju i kurban.
mora li biti krava pobogu?
Ne. Iako licno nisam za ovce, moze i ovca. A mislim da IZ kolje ipak samo krave, ne vjerujem da naplacuju 350 za ovcu. Ako kolju kravu, onda nema dobre krave ispod 2000, a samim tim je i cijena opravdana.

Dakle, ako neko kolje kravu, odnosno jedan je od dijela ljudi koji kolju kravu, ne moze platiti kurban ispod 350 KM. Sad izbor da li cete klati kravu ili pak ovcu ili pak imate vlastiti neki aranzman, je ipak samo na vama. Ipak treba reci da cijena u IZ nije pretjerana ako je u pitanju krava.
User avatar
vjeshalica
Posts: 16988
Joined: 31/03/2019 14:56

#247 Re: Šutnja Islamske zajednice na javne prozivke

Post by vjeshalica »

ti nazor tvrdis da IZ kolje krave iako smo vidjeli dosad tonu izdrte ovcije kozice za kurban bajram u reziji IZ koja je ostavljena na kamari?
nazor si krave uveo u price,znamo koliko krava vrijedi
a znamo koliko ovca
skoronikako
Posts: 1021
Joined: 08/10/2018 12:09

#248 Re: Šutnja Islamske zajednice na javne prozivke

Post by skoronikako »

vjeshalica wrote: 07/06/2021 15:36 ti nazor tvrdis da IZ kolje krave iako smo vidjeli dosad tonu izdrte ovcije kozice za kurban bajram u reziji IZ koja je ostavljena na kamari?
nazor si krave uveo u price,znamo koliko krava vrijedi
a znamo koliko ovca
Uopste nisam. Vidis IZ sakuplja kozice bilo da koljes sam ili u nekoj organizaciji ili kod IZ. Dakle moze se reci da su to kozice svih koji kolju kurban u BiH, dakle logicno je da ima i kozica ovaca jer ljudi kolju ovce.

Ja ti govorim nesto sto je logicno, a logicno je da 350 KM za kravlji kurban nije previse. Da li IZ kolje samo krave ili ima i ovaca, to ne znam.

Govoris o nazor, a nigdje se ne spominje ni ovca ni krava. Dakle ne mozes iz teksta zakljuciti sta je, ali si sebi uzeo/la da je ovca jer ti odgovara prici iako nigdje eksplicitno ne stoji da je to ovca.
User avatar
vjeshalica
Posts: 16988
Joined: 31/03/2019 14:56

#249 Re: Šutnja Islamske zajednice na javne prozivke

Post by vjeshalica »

skoronikako wrote: 07/06/2021 21:23
vjeshalica wrote: 07/06/2021 15:36 ti nazor tvrdis da IZ kolje krave iako smo vidjeli dosad tonu izdrte ovcije kozice za kurban bajram u reziji IZ koja je ostavljena na kamari?
nazor si krave uveo u price,znamo koliko krava vrijedi
a znamo koliko ovca
Uopste nisam. Vidis IZ sakuplja kozice bilo da koljes sam ili u nekoj organizaciji ili kod IZ. Dakle moze se reci da su to kozice svih koji kolju kurban u BiH, dakle logicno je da ima i kozica ovaca jer ljudi kolju ovce.

Ja ti govorim nesto sto je logicno, a logicno je da 350 KM za kravlji kurban nije previse. Da li IZ kolje samo krave ili ima i ovaca, to ne znam.

Govoris o nazor, a nigdje se ne spominje ni ovca ni krava. Dakle ne mozes iz teksta zakljuciti sta je, ali si sebi uzeo/la da je ovca jer ti odgovara prici iako nigdje eksplicitno ne stoji da je to ovca.
ti si prvi pomenuo kravu iako se nigdje krava ne pominje! nigdje eksplicitno ne stoji da je kurban krava ali ti to tako crtas pricu
i jos navaljujes da nije skupo 350 za kravu
citas li sta pises?
prvi si poceo pricati o kravi!

i opet da kazem,pojma nemas sta IZ kolje,kazes da mislis da kolje kravu, pogresno mislis
User avatar
spinel_
Posts: 6633
Joined: 15/11/2013 02:33

#250 Re: Šutnja Islamske zajednice na javne prozivke

Post by spinel_ »

Ja mislim da IZ za te pare kolje kamilu.
Pobogu si kakvu kravu za 350 :lol:
Sta vam je?
Na kraju krajeva, mislim da ko uplati Kurban IZ dobije na kraju NISTA. tj sirotinja od nasih para ne dobije NISTA.
A evo i novi dokazi za to. Izvjestaj za 2020 koji nisu smijeli objaviti javnosti. Od 13 miliona samo su milion udjelili od nasih para na potrebite i sirotinju..
Pa vi nastavite i dalje davati ovim, ne znam kako da ih nazovem. Leci ce im nova Octavija. Haram im bilo.

Post Reply