Susilica za ves

Post Reply
User avatar
zvrzgana
Posts: 285
Joined: 23/01/2009 22:02

#1 Susilica za ves

Post by zvrzgana »

Kopala sam malo po forumu i nisam mogla pronaci slicnu temu...

Naime, skoro sam se preselila i u novom stanu imam susilicu za ves. Posto nikada u zivotu nisam imala dodira sa istom i nakon par skupljenih komada odjece, postala sam skepticna kada je susilica u pitanju.
Znam da na svakom komadu odjece ima upozorenje za stavljanje i nestavljanje odjece u susilicu ali to mi se i nije pokazalo tacnim u praksi.

Evo recimo, hocu danas da operem majicu koja je sastava 50% akril, 50% viskoza i nisam sigurna da li mogu da je susim ili ne...?

Moje pitanje je, sta sve stavljate u susulicu a sta ne?

P.S. Nemam bhs tastaturu pa i mene ovaj naslov malo bode u oci :-)
saga
Posts: 1174
Joined: 14/05/2007 22:23

#2 Re: Susilica za ves

Post by saga »

Ja stavljam skoro sve :-D
Džempere uglavnom sušim prirodno, ali nekad i njih turim i ništa im nije bilo
Zapravo.. sve što perem u mašini zimi sušim u sušilici... nama je super jer ukloni sve cukeće dlake, a i ne treba peglat poslije ako se izvadi veš odmah po završteku sušenja.
A trebao bi biti neki slabiji program za osjetljive materijale.
User avatar
Alhemicarkaa
Posts: 2522
Joined: 11/02/2008 21:12

#3 Re: Susilica za ves

Post by Alhemicarkaa »

Kako se instalira to čudo, mislim mora li, pored priključka za struju imati neki odvod/dovod za vodu?
Ja sam nešto pravo skeptična prema toj spravi.
User avatar
zvrzgana
Posts: 285
Joined: 23/01/2009 22:02

#4 Re: Susilica za ves

Post by zvrzgana »

Meni je malo nezgodno jer mi je susilica industrijska pa jedina dva programa su more dry i less dry. Oba puta kada sam ju koristila stavila sam na program less dry i zavrsila sam sa potkosuljama i donjim vesom za dva broja manjim :-)
Veceras bih trebala oprati par dzmpera ali me malo strah da ne zavrsim sa djecijim modelom nakon susenja....a opet sa druge strane, po ovoj zimi mi se odjeca ne bi osusila za sedam dana :sad:
A definitivno najbolja stvar je sto sve dlacice iz odjece izadju van :)
bumboo
Posts: 269
Joined: 15/01/2010 23:47

#5 Re: Susilica za ves

Post by bumboo »

Kod moje sušilice imaju opcije Iron Dry, Hanging Dry i Closet Dry. Svaka traje 2,5 ili 3 sata. Najbolja mi je Iron Dry jer veš ne bude presušen i izgužvan kao kod druge dvije varijante. Uglavnom kod druge dvije opcije mi se dječiji veš skupi. Meni su najbolji peškiri i posteljine kad se izvade iz sušilice, prekrasno mekani. Ponekad koristim program koji suši samo sat vremena, dovoljno da pokupi najveći dio vlage, onda okačim kod radijatora i sve bude suho u vrlo kratkom roku. Treba paziti i kod majica itd. s naljepnicama, onim plastičnim, unište se, razlijepe. To nipošto ne stavljam jer sam par majica upropastila.
tvile
Posts: 178
Joined: 29/02/2008 20:55

#6 Re: Susilica za ves

Post by tvile »

Odlična je za posteljine, peškire, krpe za suđe i ono što se ne iznosi vani :D

Ja ništa u nju više ne stavljam što se nosi vani, nakon par iskustava kada sam na početku stavljala odjeću koju nosim vani (u neznanju doduše :D ). Bez obzira na taj blagi program odjeća se skupi, smanji a to nestajanje dlačica je ustvari znak da se odjeća svaki put sve više tanji...
saga
Posts: 1174
Joined: 14/05/2007 22:23

#7 Re: Susilica za ves

Post by saga »

Ih, kod mene imaju neki programi A, B, C, D, E, F, G, H, I, J, K, L :-D
I pored legenda za njih. Za ovaj zadnji je nacrtana majica na vjesalici, ne znam sta znaci. Kod mene se mama upucivala u ovo, pa ona to okrene, na meni je da palim i slazem.
A sto se tice odvoda za voda, toga kod mene neJma, ima u sebi neki spremnik za vodu, pa se on vadi i prazni rucno nakon susenja.
duboka_misao
Posts: 4333
Joined: 30/08/2008 15:08
Location: malta

#8 Re: Susilica za ves

Post by duboka_misao »

kod mene je kombo mashina za pranje /susenje pa mi se susenje odredjuje vremenski hocu ili 15 minuta ili 3 sata izvadim u po susenja vidim jel previse i to je to
User avatar
Partizzanka
Posts: 2732
Joined: 14/01/2011 09:01

#9 Re: Susilica za ves

Post by Partizzanka »

Evo mene u ovoj temi :) da zapitam sto god :)

jel jos neko koristi susilicu i bori se protiv smanjene odjece

moja ima dva programa
fine
normal
i ima tamo uputrstvo na njoj samoj o vremenu trajanja susenja prema kg odjece

medjutim nije mi to problem nego SVE MI STVARI SMANJI
konstnatno mislim ja se udebljala a ono ustvari masinaca smanji odjecu - tu bih joj i za na kafu dala za mustuluka hehehe

sad bez sale
da li i koliko dugo mozda susiti ves u susilici da se ne smanji kao da cu djeci ostaviti nas ves :)
User avatar
kockica_kockica
Posts: 4654
Joined: 04/07/2008 20:06
Location: Iza ormara skupljam prasinu

#10 Re: Susilica za ves

Post by kockica_kockica »

Ja pokusala svoju koristiti... stavila crni ves... koji se na koncu skuhao :roll: sreca moja pa se nista nije smanjilo na velicinu XS... Daklem ukljucim na onu vjesalicu da ves bude suh... vrtilo vise od 2 sata i na koncu ves je bio mokar i jako vreo... :?
User avatar
Sunseeker_
Posts: 40
Joined: 18/05/2012 20:33

#11 Re: Susilica za ves

Post by Sunseeker_ »

Jedino sto susim u susilici su posteljina, peskiri, kuhinjske krpe... nekada i carape. Ostalo ide na strik :mrgreen:

Dok sam bila student nisam imala vremena pa sam sve stavljala u susilicu... Sa tim iskustvom mislim da susilica unisti odjecu, pokvari joj formu i odjeca dobije kraci rok trajanja... Imam prijateljice koje sve iz masine direktno ubacuju u susilicu kazu da to nije dobro ali je prakticnije... slazem se ali ja svoje stvari pazim 8-)
User avatar
Partizzanka
Posts: 2732
Joined: 14/01/2011 09:01

#12 Re: Susilica za ves

Post by Partizzanka »

i ja posteljine i peskire i to nesto sto i ako se smanji nece biti neki problem :)
ja inace ne volim susilicu jer ne volim onaj osjecaj koji imam pod prstima kada diram stvari osusene u susilici, nekako su mi mekane i kao da su iznosane tj koristene a ne oprane :)

ali sada je prigustilo hehehe pa bih i nekih stvari koje se nose, rado stavila u susilicu :)
User avatar
mayab
Posts: 27017
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#13 Re: Susilica za ves

Post by mayab »

Ima li neko da napise konkretna iskustva vezano za neki model susilice?
Kakve su BEKO, evo na akciji ima sada susilica ventilirajuca za 375 KM.
Iskustva??
terremoto
Posts: 387
Joined: 03/07/2012 19:28

#14 Re: Susilica za ves

Post by terremoto »

Da malo utvrdimo gradivo

Image
User avatar
Nisrin
Posts: 5488
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#15 Re: Susilica za ves

Post by Nisrin »

Je li se nekome smanjuje odjeca?? Stavila sam neki program mix kratki i majice pamucne za dva broja manje XD
Susilica je AEG 8000 series, razocarenje totalno ako cu je koristiti samo za posteljinu, peskire, sintetiku i deke...
User avatar
nivla
Posts: 4262
Joined: 12/01/2008 23:44

#16 Re: Susilica za ves

Post by nivla »

pokupi se ves u svakoj, sta ces, obuci razvuci ce se
Milenkov buraz
Posts: 6956
Joined: 27/11/2018 13:02

#17 Re: Susilica za ves

Post by Milenkov buraz »

Nisrin wrote: 28/09/2020 15:49 Je li se nekome smanjuje odjeca?? Stavila sam neki program mix kratki i majice pamucne za dva broja manje XD
Susilica je AEG 8000 series, razocarenje totalno ako cu je koristiti samo za posteljinu, peskire, sintetiku i deke...
Pa naravno, ako "nahajcaš" temeraturu naravno da se smanji. Dakle najbolje sušiti na laganoj temepraturi ako imaš odvojeno da se podešava od programa, ako ne onda gledaj progame sa najmanjom temperaturom. U suštini sušilicu koristim pa sigurno 25-26 možda i više godina, do sada sam promijenio tri različite u tih 25 godina i fazon je da veš bude "suh" odnosno "mokar" za pegle i onda nema problema oko smanjenja.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#18 Re: Susilica za ves

Post by moonca »

Nisrin wrote: 28/09/2020 15:49 Je li se nekome smanjuje odjeca?? Stavila sam neki program mix kratki i majice pamucne za dva broja manje XD
Susilica je AEG 8000 series, razocarenje totalno ako cu je koristiti samo za posteljinu, peskire, sintetiku i deke...
..nije mashina problem.. vec - materijal od koje je majica..
User avatar
Nisrin
Posts: 5488
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#19 Re: Susilica za ves

Post by Nisrin »

Milenkov buraz wrote: 28/09/2020 15:57
Nisrin wrote: 28/09/2020 15:49 Je li se nekome smanjuje odjeca?? Stavila sam neki program mix kratki i majice pamucne za dva broja manje XD
Susilica je AEG 8000 series, razocarenje totalno ako cu je koristiti samo za posteljinu, peskire, sintetiku i deke...
Pa naravno, ako "nahajcaš" temeraturu naravno da se smanji. Dakle najbolje sušiti na laganoj temepraturi ako imaš odvojeno da se podešava od programa, ako ne onda gledaj progame sa najmanjom temperaturom. U suštini sušilicu koristim pa sigurno 25-26 možda i više godina, do sada sam promijenio tri različite u tih 25 godina i fazon je da veš bude "suh" odnosno "mokar" za pegle i onda nema problema oko smanjenja.
Otkud znam kolika je temperatura?? Imam 10ak programa i u uputi pise na kojem se susi sareni ves... nema izbora previse :pamuk, mix, mix kratki, peglanje, svila, vuna, posteljina... I da, imaju tri opciie :spremno za peglu, ormar i extra... Susim na spremno za ormar, jedino da pokusam za peglanje...
Inace, AEG reklamira ove susilice kao neke koje ne smanjuju ves XD I majice su doslovno do pupka XD
User avatar
Nisrin
Posts: 5488
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#20 Re: Susilica za ves

Post by Nisrin »

moonca wrote: 28/09/2020 16:29
Nisrin wrote: 28/09/2020 15:49 Je li se nekome smanjuje odjeca?? Stavila sam neki program mix kratki i majice pamucne za dva broja manje XD
Susilica je AEG 8000 series, razocarenje totalno ako cu je koristiti samo za posteljinu, peskire, sintetiku i deke...
..nije mashina problem.. vec - materijal od koje je majica..
Majice kratki rukav klasicne pamucne... potkosulje pamucne... a majica/dzemper je pamuk 100% takodjer ali na toj zaista precrtana susilica ...
User avatar
bandit_mo
Posts: 1390
Joined: 13/08/2020 12:03

#21 Re: Susilica za ves

Post by bandit_mo »

Nisrin wrote: 28/09/2020 15:49 Je li se nekome smanjuje odjeca?? Stavila sam neki program mix kratki i majice pamucne za dva broja manje XD
Susilica je AEG 8000 series, razocarenje totalno ako cu je koristiti samo za posteljinu, peskire, sintetiku i deke...
Skuplja se prilično. Vjerojatno manje ako se koristi program sa manjom temperaturom sušenja, ali to sam probala, i opet ga moram razgrnuti na štrik... pa mi se onda gubi poanta :-?
Zato samo peškire i donje rublje stavljam u sušilicu, svijetle čarape, krpe... Ostalo mi se ili smanji ili završi sažvakano do te mjere da mu ni pegla ne može pomoći :-D
Milenkov buraz
Posts: 6956
Joined: 27/11/2018 13:02

#22 Re: Susilica za ves

Post by Milenkov buraz »

Nisrin wrote: 30/09/2020 01:46
Milenkov buraz wrote: 28/09/2020 15:57
Nisrin wrote: 28/09/2020 15:49 Je li se nekome smanjuje odjeca?? Stavila sam neki program mix kratki i majice pamucne za dva broja manje XD
Susilica je AEG 8000 series, razocarenje totalno ako cu je koristiti samo za posteljinu, peskire, sintetiku i deke...
Pa naravno, ako "nahajcaš" temeraturu naravno da se smanji. Dakle najbolje sušiti na laganoj temepraturi ako imaš odvojeno da se podešava od programa, ako ne onda gledaj progame sa najmanjom temperaturom. U suštini sušilicu koristim pa sigurno 25-26 možda i više godina, do sada sam promijenio tri različite u tih 25 godina i fazon je da veš bude "suh" odnosno "mokar" za pegle i onda nema problema oko smanjenja.
Otkud znam kolika je temperatura?? Imam 10ak programa i u uputi pise na kojem se susi sareni ves... nema izbora previse :pamuk, mix, mix kratki, peglanje, svila, vuna, posteljina... I da, imaju tri opciie :spremno za peglu, ormar i extra... Susim na spremno za ormar, jedino da pokusam za peglanje...
Inace, AEG reklamira ove susilice kao neke koje ne smanjuju ves XD I majice su doslovno do pupka XD
Neke mašine imaju posebno i podešavanje temperature pored programa pa možeš podesiti ali OK. Jedina opcija ti je da pokušaš na peglanje.
Post Reply