Susilica za ves

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#176 Re: Susilica za ves

Post by zlo zlo »

Naslovnica wrote: Na stranu to što je tebi kao samcu sušilica 'beskorisna'.
Za porodice je itekako korisna.
ima neki dan vidjela pere 5kg, suši 2,5, to je taman samca.

Monika to možda prije 50 god, sada samo najveća sirotinja nema perilicu, ima ih i onih jeftinih od 300km ili rabljenih itd, onaj ko nema perilicu ne možemo govorit da živi. Perilica, frižider, štednjak, to je neki minimum minimuma.
User avatar
biggrin
Posts: 3459
Joined: 23/11/2010 09:47

#177 Re: Susilica za ves

Post by biggrin »

zlo zlo wrote:monika kako se zabogu može živjeti bez perilice??' taj dio mi pojasni, jest ako živiš u divljini, pa pereš u šumskom potoku, ali u urbanoj sredini?? ako nemaš struju a time ni onu barem najeftiniju perilicu, teško možemo govorit da je to život. Vani zna imat kolektivnih praonica za stanare, ali ovdje nema, perilica je najosnovanija potreba.
iako nisam monika, nit me ko šta pita, da ipak kažem koju :D da isključimo varijante ručnog pranja sa pepelom dok te medo vreba, opet ima opcija hemijskih praonica, koje još bonus i opeglaju. Eh sad za jednu prosječnu porodicu takav trošak bi za cca.3 mjeseca isplatio jednu solidnu mašinu.

što se života bez sušilice tiče, nema ništa ljepše nego ući u sobu koja miriše na neki freš mauntin ofo ono...ili kad uspiješ vidjeti zgradu preko puta svoje, pa pomisliš da je vani napokon zrak ok i onda ambiciozno izbaciš na balkon tek opranu freš mauntinom zamirisanu odjeću, pa te iznenadi miris smoga kojom ista kasnije odiše ... :D
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#178 Re: Susilica za ves

Post by moonca »

Nije samo kupiti- treba i odrzavati kao i utrosak struje.

Neko je napisao da ne pegla sebi odjecu, jer stedi struju. Nista cudno. :-)




Evo imaju za $ 65 ne treba struja --Image
User avatar
Better Man
Posts: 16773
Joined: 01/10/2006 20:10

#179 Re: Susilica za ves

Post by Better Man »

Naslovnica wrote:
Better Man wrote:Svakom njegovo, ali ja nikad ne bih kupio sušilicu za veš, jer je smatram beskorisnom. Zimi sav veš, tj. bokserice, potkošulje i čarape mogu u sekundi osušiti na radijatorima. Ostale stvari traju malo duže, ali mi nisu potrebne odmah da sad moraju biti istog trena suhe. Ljeti veš prostrem na štrik na balkonu i osuši se za tili čas.
Kako sušiš veš na prelazima sezone, kada nije dovoljno toplo vani, pogotovu kada pada kiša, a grijanje još nije počelo? Nije valjda da pališ grijanje maxuz zbog sušenja veša?
Na stranu to što je tebi kao samcu sušilica 'beskorisna'.
Za porodice je itekako korisna.
Samac nisam. Imamo rešetku za veš i na nju prostremo i sušimo u kupatilu uz otvoren prozor. Ako je svježe naravno da ćemo i u prelaznom periodu upaliti grijanje ne radi veša, već da se mi ugrijemo i usput ako treba i za veš iskoristiti. Evo sad mi grijanje malo radi jer je noć svježa.Ima jako puno poeodica koje nemaju, niti bi kupile ikada sušilicu za veš iako je mogu bez oroblema priuštiti.
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#180 Re: Susilica za ves

Post by zlo zlo »

moonca wrote:Nije samo kupiti- treba i odrzavati kao i utrosak struje.

Neko je napisao da ne pegla sebi odjecu, jer stedi struju. Nista cudno. :-)




Evo imaju za $ 65 ne treba struja --Image
ne monika draga, nemaju to, ovdje nema brdo stvari za kupiti što ima vani. Ali perilica, stednjak i frižider je nešto osnovno, što svi imaju koji barem donekle žive spajajući i kraj s krajem.

jel se ovo puše na cijev? :lol:




biggrin nego da možeš komentirat :mrgreen:
Naslovnica
Posts: 27933
Joined: 20/03/2013 15:38

#181 Re: Susilica za ves

Post by Naslovnica »

Nema ništa gore nego u stanu sušiti veš i udisati taj zrak.
Nas je poker u kući i nema šanse da se veš za četveročlanu porodicu može sušiti na način koji si ti opisao. Vas je vjerovatno manje.
Ti koji mogu da si priušte sušilice, a ne žele, zaista ne znaju šta propuštaju. ;-)
User avatar
Better Man
Posts: 16773
Joined: 01/10/2006 20:10

#182 Re: Susilica za ves

Post by Better Man »

moonca wrote:Nije samo kupiti- treba i odrzavati kao i utrosak struje.

Neko je napisao da ne pegla sebi odjecu, jer stedi struju. Nista cudno. :-)




Evo imaju za $ 65 ne treba struja --Image
Glede peglanja veša glavna stvar je da fino namjestite da se veš osuši. Imam neke majice koje su takvog tkanja da kad se osuše budu kao da su ispeglane i ne treba ih uopšte peglati, dok druge moraš. Košulje su druga stvar, jer nema te košulje koju ne moraš peglati, tj. svaku moraš ispeglati. Sad ima i košulja koje su takvog tkanja da se ne gužvaju puno i ne treba ih previše peglati, dok imaš onih koje baš moraš dobro ispeglati da budu kako treba.
User avatar
Better Man
Posts: 16773
Joined: 01/10/2006 20:10

#183 Re: Susilica za ves

Post by Better Man »

;-)
Naslovnica wrote:Nema ništa gore nego u stanu sušiti veš i udisati taj zrak.
Nas je poker u kući i nema šanse da se veš za četveročlanu porodicu može sušiti na način koji si ti opisao. Vas je vjerovatno manje.
Ti koji mogu da si priušte sušilice, a ne žele, zaista ne znaju šta propuštaju. ;-)
Vidi. Ne sušiš veš u dnevnom boravku, hodniku ili nekoj drugoj sobi, već u kupatilu uz otvoren prozor. Tako da ništa ne udišeš.
Naslovnica
Posts: 27933
Joined: 20/03/2013 15:38

#184 Re: Susilica za ves

Post by Naslovnica »

Better Man wrote:;-)
Naslovnica wrote:Nema ništa gore nego u stanu sušiti veš i udisati taj zrak.
Nas je poker u kući i nema šanse da se veš za četveročlanu porodicu može sušiti na način koji si ti opisao. Vas je vjerovatno manje.
Ti koji mogu da si priušte sušilice, a ne žele, zaista ne znaju šta propuštaju. ;-)
Vidi. Ne sußiš veš u dnevnom boravku, hodniku ili nekoj drugoj sobi, već u kupatilu uz otvoren prozor. Tako da ništa ne udišeš.
Jbga, ja u stanu sa relativno malim kupatilom...jednostavno nema mjesta.
A da ne spominjem kada izvadiš veš iz sušilice, suh, ljepota ga nositi. Drastična razlika u odnosu na veš sa štrika. Peškire da i ne spominjem.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#185 Re: Susilica za ves

Post by moonca »

jel se ovo puše na cijev? :lol:
Upustvo za upotrebu citamo, kada logika ne radi. :lol:
Ali perilica, stednjak i frižider je nešto osnovno
Naravno da je....no ..vjerujem za perilicu ako se ne moze priustiti da ce ona biti ta koja ce da ispasta.
Glede peglanja veša glavna stvar je da fino namjestite da se veš osuši. Imam neke majice koje su takvog tkanja da kad se osuše budu kao da su ispeglane i ne treba ih uopšte peglati, dok druge moraš. Košulje su druga stvar, jer nema te košulje koju ne moraš peglati, tj. svaku moraš ispeglati. Sad ima i košulja koje su takvog tkanja da se ne gužvaju puno i ne treba ih previše peglati, dok imaš onih koje baš moraš dobro ispeglati da budu kako treba.
Da, zavisi od materijala ali zbilja ako se rucno pere tesko da se ne pegla. Ima fol sa peskirom- da na ravnoj povrsini na peskir stavis majicu ili dzemper i onda smotas.Time se i voda odstrani a i izguzvanost. To i sada radim sa dzemperima.
User avatar
Better Man
Posts: 16773
Joined: 01/10/2006 20:10

#186 Re: Susilica za ves

Post by Better Man »

Altsa wrote: A jadan nebio kako ceti biti korisno kada je nemas . kad je budes imao onda komentarisi. kako mozes o necem diskutovati kada to nemas. e svasta.
Pa iskustvo bez sušilice mi jasno govori da mi ne treba. Da imam negativna iskustva i problema da mi veš bude suh, onda bi je vjerovatno nabavili.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#187 Re: Susilica za ves

Post by moonca »

Better Man wrote:;-)
Naslovnica wrote:Nema ništa gore nego u stanu sušiti veš i udisati taj zrak.
Nas je poker u kući i nema šanse da se veš za četveročlanu porodicu može sušiti na način koji si ti opisao. Vas je vjerovatno manje.
Ti koji mogu da si priušte sušilice, a ne žele, zaista ne znaju šta propuštaju. ;-)
Vidi. Ne sušiš veš u dnevnom boravku, hodniku ili nekoj drugoj sobi, već u kupatilu uz otvoren prozor. Tako da ništa ne udišeš.
Ko ima radijatore, i nije lose susiti-da vlaznost zraku, zar ne ?
User avatar
Better Man
Posts: 16773
Joined: 01/10/2006 20:10

#188 Re: Susilica za ves

Post by Better Man »

moonca wrote:
jel se ovo puše na cijev? :lol:
Upustvo za upotrebu citamo, kada logika ne radi. :lol:
Ali perilica, stednjak i frižider je nešto osnovno
Naravno da je....no ..vjerujem za perilicu ako se ne moze priustiti da ce ona biti ta koja ce da ispasta.
Glede peglanja veša glavna stvar je da fino namjestite da se veš osuši. Imam neke majice koje su takvog tkanja da kad se osuše budu kao da su ispeglane i ne treba ih uopšte peglati, dok druge moraš. Košulje su druga stvar, jer nema te košulje koju ne moraš peglati, tj. svaku moraš ispeglati. Sad ima i košulja koje su takvog tkanja da se ne gužvaju puno i ne treba ih previše peglati, dok imaš onih koje baš moraš dobro ispeglati da budu kako treba.
Da, zavisi od materijala ali zbilja ako se rucno pere tesko da se ne pegla. Ima fol sa peskirom- da na ravnoj povrsini na peskir stavis majicu ili dzemper i onda smotas.Time se i voda odstrani a i izguzvanost. To i sada radim sa dzemperima.
Džempere ako su vuneni treba isključivo ručno prati u hladnoj vodi i sušiti tako što se stave na ravnu površinu. Nikako na ofinger ili štrik da se ne bi razvukli i time se deformisali.
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#189 Re: Susilica za ves

Post by zlo zlo »

monika to zbog vlage da je loše, nego zbog isparavanja koja su štetna za disanje.
User avatar
Better Man
Posts: 16773
Joined: 01/10/2006 20:10

#190 Re: Susilica za ves

Post by Better Man »

...
User avatar
Loo
Posts: 6486
Joined: 09/04/2012 12:10

#191 Re: Susilica za ves

Post by Loo »

Godinama zivjela i susila, bez suslice u stanu..u banji u. hodniku ..po vratima :-) :mrgreen: ...
Nabavila ariston 2u 1 ..totalno razocarenje.vratila tu i uzela posebno masinu posebno susilicu
Itekako korisna olaksica u zivotu :) :thumbup:
Ves neuporedivo meksi i laksi za odrzavat. Fol je odmah po susenju sloziti. Onda nema potrebe za peglanjem .
kosulje svakako ne susim u suslici jer lome kragnu( ali zato osusim na ofingeru ..pola posla zavrseno :thumbup: )

Vodim se devizom : olaksaj si zivot gdje god mozes i koliko mozes :)
Veliki :thumbup: za susilicu
mali_balon
Posts: 11393
Joined: 12/09/2012 09:57

#192 Re: Susilica za ves

Post by mali_balon »

Ako nista dodatno ugrije stan :D.....a ljeti svi pobjegneno iz kuce dok suslica radi :D :D :D :D :D
User avatar
mayab
Posts: 27188
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#193 Re: Susilica za ves

Post by mayab »

Loo wrote:Godinama zivjela i susila, bez suslice u stanu..u banji u. hodniku ..po vratima :-) :mrgreen: ...
Nabavila ariston 2u 1 ..totalno razocarenje.vratila tu i uzela posebno masinu posebno susilicu
Itekako korisna olaksica u zivotu :) :thumbup:
Ves neuporedivo meksi i laksi za odrzavat. Fol je odmah po susenju sloziti. Onda nema potrebe za peglanjem .
kosulje svakako ne susim u suslici jer lome kragnu( ali zato osusim na ofingeru ..pola posla zavrseno :thumbup: )

Vodim se devizom : olaksaj si zivot gdje god mozes i koliko mozes :)
Veliki :thumbup: za susilicu
:thumbup:
Uz to, mi smo u stanu godinama susili veš na radijatorima , tj uz radijatore na resetkastim "sušarnicima", a ljeti na balkonu, ali problemi su bili u prelaznom periodu proljeće i jesen, kada nema rada centralnog grijanja, a vani zna biti uzasno, da se veš sušio danima...
Uglavnom, susilica jeste poskupa stvar, i popije struje, ali prednosti su ogromne!
I, da , ljeti ves susimo na balkonu
mali_balon
Posts: 11393
Joined: 12/09/2012 09:57

#194 Re: Susilica za ves

Post by mali_balon »

Ma problem, kod mene, je bitumenka, smrad farme iz dobrosevica, blizina glavne saobracajnice, smog.....a nemere u kuci zbog vec naborjanih razloga
User avatar
Altsa
Posts: 7346
Joined: 19/03/2004 18:31

#195 Re: Susilica za ves

Post by Altsa »

Naslovnica wrote:Nema ništa gore nego u stanu sušiti veš i udisati taj zrak.
Nas je poker u kući i nema šanse da se veš za četveročlanu porodicu može sušiti na način koji si ti opisao. Vas je vjerovatno manje.
Ti koji mogu da si priušte sušilice, a ne žele, zaista ne znaju šta propuštaju. ;-)
likovi diskutuju o susilici a nemaju blage veze. suse ves po radijatorima u 21 vijeku, proizvode vlagu u kuci, udisu isparavanja itd. ali i dalje su protiv susilice koja je blagodet. normalno mnogi nisu finansijski u mogucnosti da je imaju ali govoriti da je beskorisna je zesca glupost.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#196 Re: Susilica za ves

Post by moonca »

Loo wrote:Godinama zivjela i susila, bez suslice u stanu..u banji u. hodniku ..po vratima :-) :mrgreen: ...
Nabavila ariston 2u 1 ..totalno razocarenje.vratila tu i uzela posebno masinu posebno susilicu
Itekako korisna olaksica u zivotu :) :thumbup:
Ves neuporedivo meksi i laksi za odrzavat. Fol je odmah po susenju sloziti. Onda nema potrebe za peglanjem .
kosulje svakako ne susim u suslici jer lome kragnu( ali zato osusim na ofingeru ..pola posla zavrseno :thumbup: )

Vodim se devizom : olaksaj si zivot gdje god mozes i koliko mozes :)
Veliki :thumbup: za susilicu
Kako ti uspije da osusis za pola sata.Jel' to ofinger sa ventolatorom :?

Ako ces da olaksas zivot sebi i ukucanima, onda je najbolje vesh odrzavati u hemijskim cistionicama. Ne mjenja boju, izgled i duze traju. Voda ipak unisti tkanine. :zoka:

:-D
User avatar
Loo
Posts: 6486
Joined: 09/04/2012 12:10

#197 Re: Susilica za ves

Post by Loo »

Gdje pise.."pola sata"??
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#198 Re: Susilica za ves

Post by moonca »

Loo wrote:Gdje pise.."pola sata"??
:idea: -tek mi je sad -kafa proradila -- pola posla , sorry :lol:

..stos' ljuta -namah...
User avatar
Loo
Posts: 6486
Joined: 09/04/2012 12:10

#199 Re: Susilica za ves

Post by Loo »

moonca wrote:
Loo wrote:Gdje pise.."pola sata"??
:idea: -tek mi je sad -kafa proradila -- pola posla , sorry :lol:

..stos' ljuta -namah...
razumijemo :!: ja drugu pijem. Prva nije imala ucinak :oops: :mrgreen:

Kakva ja i ljutnja.. :-D :kiss:
Tersluk bice
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#200 Re: Susilica za ves

Post by moonca »

Loo wrote:
Kakva ja i ljutnja.. :-D :kiss:
Tersluk bice
:x uh, dobro je onda.... nisi mi odgovorila na temi --parfemi .. :-) :)
Post Reply