Susilica za ves

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#126 Re: Susilica za ves

Post by moonca »

Haris033 wrote:Koštala 1400 KM. :-)

Peškire i bijeli veš perem na 60°i 90° na 1400 obrtaja, a onda 2h za sušenje.
Manje obrtaja u pranju, duži proces sušenja.
Veš bude mekan i suh, s tim da treba zaboraviti na miris omekšivača (miris veša poslije procesa sušenja bude neutralan).
:shock: 2 sata susenje.
Americke masine -super- oko 40 min suse peskire.
Peru max 20 min .
User avatar
Haris033
Posts: 3865
Joined: 02/02/2005 07:07
Location: Sarajevo
Contact:

#127 Re: Susilica za ves

Post by Haris033 »

moonca wrote:
Haris033 wrote:Koštala 1400 KM. :-)

Peškire i bijeli veš perem na 60°i 90° na 1400 obrtaja, a onda 2h za sušenje.
Manje obrtaja u pranju, duži proces sušenja.
Veš bude mekan i suh, s tim da treba zaboraviti na miris omekšivača (miris veša poslije procesa sušenja bude neutralan).
:shock: 2 sata susenje.
Americke masine -super- oko 40 min suse peskire.
Peru max 20 min .
Nismo u Americi :-)

Ima na akciji u Domodu fina perilica/sušilica
Image
Naslovnica
Posts: 27909
Joined: 20/03/2013 15:38

#128 Re: Susilica za ves

Post by Naslovnica »

moonca wrote:
Haris033 wrote:Koštala 1400 KM. :-)

Peškire i bijeli veš perem na 60°i 90° na 1400 obrtaja, a onda 2h za sušenje.
Manje obrtaja u pranju, duži proces sušenja.
Veš bude mekan i suh, s tim da treba zaboraviti na miris omekšivača (miris veša poslije procesa sušenja bude neutralan).
:shock: 2 sata susenje.
Americke masine -super- oko 40 min suse peskire.
Peru max 20 min .
Peru i EU mašine na 20 min, ako odabereš taj ciklus...Američke nema šanse da peru max 20 min, pogotovu ako se radi o bijelom vešu. :-)
Što se tiče sušenja, suše kraće, ali potroše više energije, u tome je caka. ;-)
User avatar
Haris033
Posts: 3865
Joined: 02/02/2005 07:07
Location: Sarajevo
Contact:

#129 Re: Susilica za ves

Post by Haris033 »

Naslovnica wrote:
moonca wrote:
Haris033 wrote:Koštala 1400 KM. :-)

Peškire i bijeli veš perem na 60°i 90° na 1400 obrtaja, a onda 2h za sušenje.
Manje obrtaja u pranju, duži proces sušenja.
Veš bude mekan i suh, s tim da treba zaboraviti na miris omekšivača (miris veša poslije procesa sušenja bude neutralan).
:shock: 2 sata susenje.
Americke masine -super- oko 40 min suse peskire.
Peru max 20 min .
Peru i EU mašine na 20 min, ako odabereš taj ciklus...Američke nema šanse da peru max 20 min, pogotovu ako se radi o bijelom vešu. :-)
Što se tiče sušenja, suše kraće, ali potroše više energije, u tome je caka. ;-)
Baš tako. Većina novih mašina za veš imaju brze programe za pranje, pogotovo za manje količine veša (od 15 min. do sat vremena), ali očekivati da ćeš punu mašinu veša od 8 kg oprati za 20 min.? :-)
User avatar
Haris033
Posts: 3865
Joined: 02/02/2005 07:07
Location: Sarajevo
Contact:

#130 Re: Susilica za ves

Post by Haris033 »

dupli post ;-)
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#131 Re: Susilica za ves

Post by moonca »

Haris033 wrote:
Naslovnica wrote:
moonca wrote:Koštala 1400 KM. :-)



Peru i EU mašine na 20 min, ako odabereš taj ciklus...Američke nema šanse da peru max 20 min, pogotovu ako se radi o bijelom vešu. :-)
Što se tiče sušenja, suše kraće, ali potroše više energije, u tome je caka. ;-)
Baš tako. Većina novih mašina za veš imaju brze programe za pranje, pogotovo za manje količine veša (od 15 min. do sat vremena), ali očekivati da ćeš punu mašinu veša od 8 kg oprati za 20 min.? :-)
Sat vremena ne peru. :shock: Ja perem bijeli ves u hladnoj (gdje zivim je to mlaka voda) sa deterdjentom + bleach (vasa varikina) opere super, oko 20 min.
Susenje ,peskirima treba malo duze ,zavisi od njihove debljine - ali majice , carsafe do pola sata moze osusiti i to stavljam na najacu temper.

U Bosni sam koristila uvijek skracene programe za pranje -susenje- trebalo je vremena.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#132 Re: Susilica za ves

Post by moonca »

Haris033 wrote:
Naslovnica wrote:
moonca wrote:Koštala 1400 KM. :-)



Peru i EU mašine na 20 min, ako odabereš taj ciklus...Američke nema šanse da peru max 20 min, pogotovu ako se radi o bijelom vešu. :-)
Što se tiče sušenja, suše kraće, ali potroše više energije, u tome je caka. ;-)
Baš tako. Većina novih mašina za veš imaju brze programe za pranje, pogotovo za manje količine veša (od 15 min. do sat vremena), ali očekivati da ćeš punu mašinu veša od 8 kg oprati za 20 min.? :-)
Sat vremena ne peru. :shock: Ja perem bijeli ves u hladnoj (gdje zivim je to mlaka voda) sa deterdjentom + bleach (vasa varikina) opere super, oko 20 min.
Susenje ,peskirima treba malo duze ,zavisi od njihove debljine - ali majice , carsafe do pola sata moze osusiti i to stavljam na najacu temper.

U Bosni sam koristila uvijek skracene programe za pranje -susenje- trebalo je vremena.
Naslovnica
Posts: 27909
Joined: 20/03/2013 15:38

#133 Re: Susilica za ves

Post by Naslovnica »

U Evropi se veš bijeli veš ne pere varikinom ima 35 godina. :)
To što vi tamo radite nije pranje, nego izbjeljivanje.
8-)
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#134 Re: Susilica za ves

Post by moonca »

Zivjela sam tamo. Pere se na 90-95C- satima- i opet vremenom-postaje siv.
Ovdje ga perem hladnm vodom ,deterdjentom i u to dodam malo bleach-a. oko 20 min -bijel.
Al ok , bude cist ,kako god.
No, mislim da su svi programi u evrpskim masinama duzi.
Prednost kod americkih, sto mi se jako svidja, je da mogu zaustaviti pranje,dodati vesa ako treba -pustiti da se ves natapa,i opet nastaviti gdje je stao.

:)
User avatar
manekenka u penziji
Posts: 4000
Joined: 03/07/2013 08:37

#135 Re: Susilica za ves

Post by manekenka u penziji »

moonca wrote:Zivjela sam tamo. Pere se na 90-95C- satima- i opet vremenom-postaje siv.
Ovdje ga perem hladnm vodom ,deterdjentom i u to dodam malo bleach-a. oko 20 min -bijel.
Al ok , bude cist ,kako god.
No, mislim da su svi programi u evrpskim masinama duzi.
Prednost kod americkih, sto mi se jako svidja, je da mogu zaustaviti pranje,dodati vesa ako treba -pustiti da se ves natapa,i opet nastaviti gdje je stao.

:)
Možeš i ovdje napraviti pauzu, otvoriti vrata i ubaciti veš ako vidiš da ti je nesto ostalo. Ne znam da postoje mašine kod kojih se ne može to uraditi...
Ja veš, peškire i posteljinu otkuhavam radi ubijanja bakterija. Sigurno i varikina (bleach) ima isti higihenski efekat ali zbog navike i osjećaja da mi je veš čistiji i bolje očuvan perem onako kako sam već napisala.

Sto je savremenija mašina imaš više programa na kojima ona može raditi od 15min pa do 150 min, ali tu se vec postavlja pitanje ucinkovitosti pranja. Ako je bubanj kapaciteta 6kg i ti ga dupke natrpas odjećom i stavis da ti vrti pola sata, veš ne odaje dojam da je bas najcistiji. Takvi programi peru manje veša za manje vremena. Isti princip je i kod susilice. Možda te po "Amerikama" bolje peru...Sta ti ja znam :D
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#136 Re: Susilica za ves

Post by moonca »

Cek, u susilicama da, ali u masinama za pranje vesa-ne.

I ovdje ih sada sve vise propagiraju-evropski modes -front load, i to sa kojekavim senzorima. :-)
Takvu sam zaobisla. Sto prostija, meni bolja i manje se krari.
User avatar
manekenka u penziji
Posts: 4000
Joined: 03/07/2013 08:37

#137 Re: Susilica za ves

Post by manekenka u penziji »

moonca wrote:Cek, u susilicama da, ali u masinama za pranje vesa-ne.

I ovdje ih sada sve vise propagiraju-evropski modes -front load, i to sa kojekavim senzorima. :-)
Takvu sam zaobisla. Sto prostija, meni bolja i manje se krari.

Draga Moonca, ne bih da se ubjeđujem s tobom ali vrata se mogu otvoriti. Pritisneš tipku play/pause i sačekaš 10-15sec i ona se otključaju. Bar moj "bekac" tako radi :)

Elem, nek smo mi cisti i mirisni, to je najbitnije ;)
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#138 Re: Susilica za ves

Post by moonca »

manekenka u penziji wrote:
moonca wrote:Cek, u susilicama da, ali u masinama za pranje vesa-ne.

I ovdje ih sada sve vise propagiraju-evropski modes -front load, i to sa kojekavim senzorima. :-)
Takvu sam zaobisla. Sto prostija, meni bolja i manje se krari.

Draga Moonca, ne bih da se ubjeđujem s tobom ali vrata se mogu otvoriti. Pritisneš tipku play/pause i sačekaš 10-15sec i ona se otključaju. Bar moj "bekac" tako radi :)

Elem, nek smo mi cisti i mirisni, to je najbitnije ;)
:-D
Ne razumijemo se - mislila sam na masinu za pranje vesa.
Susilica -da.

A kada izvadis ves iz susilice -da li je zguzvan i mozes li izbjeci peglanje?
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#139 Re: Susilica za ves

Post by HAVANA »

Otkud ja ovde.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#140 Re: Susilica za ves

Post by moonca »

HAVANA wrote:Otkud ja ovde.
Neka te,hajde razastri ves. :-D
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#141 Re: Susilica za ves

Post by HAVANA »

:lol: Jasta cu.Ja svako jutro ugasim ono zuto dugme nako,dosta od mene.Da uzmem cipele,gori ono nesta...
User avatar
manekenka u penziji
Posts: 4000
Joined: 03/07/2013 08:37

#142 Re: Susilica za ves

Post by manekenka u penziji »

moonca wrote:
Draga Moonca, ne bih da se ubjeđujem s tobom ali vrata se mogu otvoriti. Pritisneš tipku play/pause i sačekaš 10-15sec i ona se otključaju. Bar moj "bekac" tako radi :)

Elem, nek smo mi cisti i mirisni, to je najbitnije ;)
:-D
Ne razumijemo se - mislila sam na masinu za pranje vesa.
Susilica -da.

A kada izvadis ves iz susilice -da li je zguzvan i mozes li izbjeci peglanje?[/quote]

Ja svoju mašinu a i susilicu koja je odvojena od mašine, mogu otvoriti kada želim.

A guzvanje, zavisi...
Ako sam stavila nesto od sintetike na program za pamuk-bude zguzvano,ali ako odmah presložim tj.smotam dok je vruće ono se ispravi.
Primjetila sam da zaista treba "ganjati" te programe a i sličan veš sa sličnim sušiti kako bi se izbjeglo guzvanje a i neisušen veš. Trenutno najviše koristim program koji kombinovano suši pamuk i sintetiku i zadovoljna sam, iako deblji veš kao npr.termo trenerka na tom istom programu ostane vlažna a drugi veš bude taman suh za slaganje u ormar i ne bude zguzvan.

Mogu ja referat napisati ali da ne detaljisem...
probook
Posts: 4592
Joined: 13/10/2013 22:38

#143 Re: Susilica za ves

Post by probook »

Nepass wrote:
Haris033 wrote:Prije 20-tak dana uzeo kombinovanu Perilica/sušilica...
Prezadovoljan radom iste. Uglavnom sušim peškire i bijeli veš i tu se pokazala za 10!
Peškiri izadju mekani i suhi, a što je najvažnije kao ispeglani..

Image

http://www.samsung.com/hr/consumer/home ... J6410AW/LE
Dosta ljudi govori da se ne kupuju ove 2 u 1. Ja zbog nedostatka prostora sam "osudjen" na tu vrstu ves masine/susilice. Ne mogu cak ni jednu na drugu staviti zbog plinskog bojlera. Koja je razlika u odnosu na samo susilicu?

I postoje li ove masine/susilice za manju kolicinu vesa? Ispod 6kg? Ja ne vidjoh jos ni jednu. Sve su 7 ili 9kg.
Je li ima toplotnu pumpu?

Kako ide sa susenjem, da li se guzva mnogo ves i smanjuje? Mislim na ove stvari kao sto su majice, kosulje, itd.
User avatar
Not My Idea
Posts: 14691
Joined: 15/03/2011 23:12

#144 Re: Susilica za ves

Post by Not My Idea »

Imal iko iskustva s indesit 2u1?
User avatar
biggrin
Posts: 3459
Joined: 23/11/2010 09:47

#145 Re: Susilica za ves

Post by biggrin »

s obzirom da bih uskoro trebao ganjati sušilicu za veš, a prilikom guglanja o ovoj temi mi konstantno izbacuje kojekakve komparacije između plinskih i električnih sušilica (dakle niđe veze sa nama) ima li ko savjet o čemu treba voditi računa kada se ista kupuje? koje su najisplativije kada je u pitanju plaćeno/dobiveno...
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#146 Re: Susilica za ves

Post by zlo zlo »

winter is coming :sladoled: tako kontam izbacit perilicu, i ubacit perilicu/sušilicu 2u1, mjerkam ove Hotpoint/Ariston u tehnoshopu, ova na akciji izgleda ko zmaj, ali joj je sva elektronika, ovo za paljenje i podešavanje na vratima perilice i otvara se s njom, tako da skeptična oko toga, ima li tko takvu?
Image
User avatar
biggrin
Posts: 3459
Joined: 23/11/2010 09:47

#147 Re: Susilica za ves

Post by biggrin »

Ovo što sam do sada iščitao, kombinacija 2u1 jedino je dobra za uštedu prostora, tako da ako postoji ikakva varijanta za posebno, bolje bi bilo.

Koliko vidim treba ganjati sa toplotnom pumpom, koja je inicijalno malo skuplja, ali bi se valjda kroz korištenje i uštedu struje trebala dodatna investicija vratiti. Evo i fin članak na ovu temu https://www.nabava.net/clanci/vodici-za ... 2018-565t6
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#148 Re: Susilica za ves

Post by zlo zlo »

isključivo zbog kišnih zimskih dana uzimam 2 u 1, da mogu tih mj-dva oprati, i kad mi mrsko i kad žurim, a odvojeno ne mogu :-D s ovdašnjom vlažnosti koja je i sad ispod 40 posto suši se vani kao ludo većinu godine :-D
User avatar
Altsa
Posts: 7345
Joined: 19/03/2004 18:31

#149 Re: Susilica za ves

Post by Altsa »

zlo zlo wrote:isključivo zbog kišnih zimskih dana uzimam 2 u 1, da mogu tih mj-dva oprati, i kad mi mrsko i kad žurim, a odvojeno ne mogu :-D s ovdašnjom vlažnosti koja je i sad ispod 40 posto suši se vani kao ludo većinu godine :-D
Stavi sulicu na perilicu ako imas prostora u visinu. bolje je kad su odvojene. znam ljude sto su kupili 2u1 i nisu nikad koristili susilicu jer nisu bili zadovoljni sa susenjem. ves koji se susi u susilici je 5x mekaniji od onoga koji se susi vani.
ja sam jednu susilicu vec podero :D . kupio novu.
Last edited by Altsa on 11/10/2018 12:42, edited 1 time in total.
User avatar
Altsa
Posts: 7345
Joined: 19/03/2004 18:31

#150 Re: Susilica za ves

Post by Altsa »

--
Post Reply