Surogat majka?

Seks, ljubav, erotika, odnosi među (s)polovima... Molimo ponašajte se kulturno.

Moderators: _BataZiv_0809, Euridika

meteorit135531
Posts: 702
Joined: 29/05/2016 16:35

#1 Surogat majka?

Post by meteorit135531 »

Jebo te, ni kuja ne napusta svoju mladucad dok ih ne odgoji... Pa i macka nosi svoju djecu u zubima i hrani ih i doji , skoluje i odgaja dok ne odrastu i postanu macori ili macke, ovisi o spolu, jel te? :izet:

Nesto citah o Ronaldu , onom zalizanom fudbaleru sto je platio 10 miliona dolara nekoj zeni da mu rodi dijete.. i da suti i da ode.. jebo te :?
Ne znam bil mogao da sam zensko to uraditi.. tesko se rastanem sa svojim telefonom kad mi se pokvari, a kamoli sa necim sto je moj proizvod i moj potpis.. moja zaostavstina ovome svijetu.. :roll:
Moralna, eticka, pravna dilema - opravdano ili ne? Dozvoljeno ili ne? Sloboda izbora?

Ali dijete nije stvar koju prodajes, mijenjas, poklanjas, ostavljas... Imas ti kao roditelj nivo odgovornosti prema njemu.. :izet:

Ali eno, pogledah onu temu Ispuni mi zelju, i onog djecaka sto ga je mama ostavila, pa me nesto pogodilo... Kakav je to mindset pa da tako nesto uradi? Ali hajde, u Bosni nema odgovornosti, pa ljudi rade sto im je volja. Nek to proba tako u Americi uraditi, ne bi ona imala bolji zivot time sto je napustila svoje dijete..
ima sistem koji opet donekle ispravlja i sprjecava neracionalne ljudske odluke koje se reflektiraju na zivote drugih, osobito djece. Ali hajde, Bosna je apsurd, pa nista vise nije cudno.. :oops:

Ali da se fokusiram na ovaj predmet rasprave: Surogat majka dodje kao prodavacica djece..
Ono, znas , ja mogu i ja zelim i ja hocu da : da radjam i poklanjam djecu, bez obzira kakvo ce emocionalno stanje djeteta biti kad sazna zapravo pozadinu svog zivota i svog zaceca? Tako hladnokrvno otici.. Napustiti naljepsi posao na svijetu, majcinstvo, po meni to moze samo osoba koja nema savjesti. :skoljka: :run:
Ali , ne namece to nama dekadentni zapad i njihove vrijednosti, (na istoku , vrijede opet neke druge tradicijske norme), ali fokus teme je na to mentalnom disbalansu u osobi koja moze tako hladnokrvno da postane majka i da to , nakon cina rodjenja, preko noci, da to jednostavno prestane biti.

Jel to normalno ponasanje ljudskog bica? Da li bi to ijedna zena ovdje mogla progurati i uraditi? Da li je to , u nasem konzervativnom drustvo kakvo jeste, moralno prihvatljivo?
Mozda bi to trebalo legalizirati, pa neplodnim parovima nek druga zena radja djecu? Drustveno prihvatiljivo ili za svaku osudu i prezir?
Ne znam, meni je to samo mnogo cudno i nepojmljivo. :bih:
Last edited by meteorit135531 on 14/04/2017 20:07, edited 1 time in total.
User avatar
muha_sa
Posts: 128646
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#2 Re: Surogat majcinstvo?

Post by muha_sa »

User avatar
Truba
Posts: 81781
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#3 Re: Surogat majcinstvo?

Post by Truba »

moja je cijena milijun
to je ipak 10 mojih cijena :mrgreen:
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#4 Re: Surogat majcinstvo?

Post by moonca »

Mozda je greska u samom naslovu

surogat je zamjena

To je biznis ,i zene to tako prihvate,bez 'prisvojenog ' osjecaja.

Velika je pomoc za parove koji ne mogu imati djete -zena nije u mogucnoisti, i oplodjava se 'surogat' osoba. Ali , nije cijena tako visoka , zavisi -koliko sam cula zadnji put --oko 30 000 $
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#5 Re: Surogat majka?

Post by supercali »

Imas ti milion faktora zasto
Kao sto moonca rece surogat majka ne napusti dijete i ne vjerujem da u bih ima vise od 10 mozda surogat majki dok ti pricas o napustanju kojih ima bezbroj
Surogat majke po mom misljenju su uglavnom djevojke i zene koje ne zele djecu i tako da u tome vidi samo zaradu kao da da bubreg i sl s tim sto ostaje potpuno zdrava za razliku od doniranja bubrega ili nekog drugog organa ako je moguce
Evo ja imam khm... 21 godinu i sebe ne vidim jos uvijek kao oca ne mogu se zamisliti i tako isto vjerujem ima djevojaka koje su isto u tridesetim sa 21 godinom zivota koje ne vide sebe kao majke i zasto ne bi zrtvovala 9 mjeseci za neku cifru za koju bi mozda radila 5-10 godina
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#6 Re: Surogat majka?

Post by pinkman »

Mislim da malo mijesas stvari.

U surogat majku se "ugradjuje" embrion druge zene nastao medicinski potpomognutom oplodnjom jajne celije. Drugim rijecima, surogat majka "iznajmi" svoju maternicu u kojoj se razvije novo bice kojem ona nije majka niti bilo sta. Kad bi radili DNK test ona ne bi bila majka jer to i nije, vec ona druga osoba ciji se embrion "ugradjuje".

To sto je Ronaldo platio da dobije dijete je, po meni, nesto drugo jer ta zena JESTE bioloska majka tog djeteta.

Usluge surogat majke koriste parovi koji imaju zdravstvenih problema da dobiju dijete i slicno, i ja to podrzavam uz odgovarajuce psiholoske testove, jer se ta surogat majka ipak moze povezati sa tim djetetom unatoc tome sto ona nije njegova majka, vec "inkubator". Nauka ipak nije toliko napredna da postoji vjestacka maternica, pa se koristi usluga druge zene.

A ovo sto neko rodi dijete i odrekne ga se za novac nikako ne podrzavam.
User avatar
anchor85
Posts: 4201
Joined: 23/01/2014 13:47

#7 Re: Surogat majka?

Post by anchor85 »

Kao što reče Pinkman, surogat majka iznajmljuje svoju matericu parovima koji iz određenih razloga ne mogu da imaju djecu. Dakle, genetski, to dijete nema veze sa svojim inkubatorom. Ja lično nisam sigurna da bih to mogla biti, ali podržavam one koje to mogu i imaju naklon do poda od mene. Da li to rade za pare ili ne, neću ulaziti jer svako ima svoje razloge za nešto (a sigurna sam da ima i onih koje to ne rade za novce).

Da rodiš svoje dijete pa ostaviš, to je već drugi par rukavica. Ne razumijem i nikad neću.

Ali ono što mi zasmeta u ovom uvodnom postu je spominjanje isključivo majke. Kako je ONA mogla da ostavi??? A gdje je tu otac? Koliko ja znam, mnogo češće se dešava da je muškarac taj koji napušta svoje dijete nego žena. Zašto konstantno prozivamo samo žene? Kao da su sva djeca napravljena bez učešća muškarca, te stoga on nema nikakve obaveze ni odgovornosti.
lijepa u dusi
Posts: 2876
Joined: 02/11/2014 13:07

#8 Re: Surogat majka?

Post by lijepa u dusi »

pinkman wrote:Mislim da malo mijesas stvari.

U surogat majku se "ugradjuje" embrion druge zene nastao medicinski potpomognutom oplodnjom jajne celije. Drugim rijecima, surogat majka "iznajmi" svoju maternicu u kojoj se razvije novo bice kojem ona nije majka niti bilo sta. Kad bi radili DNK test ona ne bi bila majka jer to i nije, vec ona druga osoba ciji se embrion "ugradjuje".

To sto je Ronaldo platio da dobije dijete je, po meni, nesto drugo jer ta zena JESTE bioloska majka tog djeteta.

Usluge surogat majke koriste parovi koji imaju zdravstvenih problema da dobiju dijete i slicno, i ja to podrzavam uz odgovarajuce psiholoske testove, jer se ta surogat majka ipak moze povezati sa tim djetetom unatoc tome sto ona nije njegova majka, vec "inkubator". Nauka ipak nije toliko napredna da postoji vjestacka maternica, pa se koristi usluga druge zene.

A ovo sto neko rodi dijete i odrekne ga se za novac nikako ne podrzavam.
Nauka jeste razvila umjetni uterus, u fazi je ispitivanja. Koliko je ovo eticki i moralno ispravnije od surogat majki, ostaje da se procijeni. :D
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#9 Re: Surogat majka?

Post by triconja »

lijepa u dusi wrote: Nauka jeste razvila umjetni uterus, u fazi je ispitivanja. Koliko je ovo eticki i moralno ispravnije od surogat majki, ostaje da se procijeni. :D
Znaci zene vise nisu potrebne za reprodukciju? :lol: :bih:
lijepa u dusi
Posts: 2876
Joined: 02/11/2014 13:07

#10 Re: Surogat majka?

Post by lijepa u dusi »

triconja wrote:
lijepa u dusi wrote: Nauka jeste razvila umjetni uterus, u fazi je ispitivanja. Koliko je ovo eticki i moralno ispravnije od surogat majki, ostaje da se procijeni. :D
Znaci zene vise nisu potrebne za reprodukciju? :lol: :bih:
Jajna celija je i dalje potrebna, to nisu uspjeli dobiti umjetnim putem. Da li su potrebne manje nego sto su bile, ostaje da se vide rezultati ispitivanja umjetne maternice. :D
User avatar
dale cooper
Posts: 28477
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#11 Re: Surogat majka?

Post by dale cooper »

lijepa u dusi wrote:
triconja wrote:
lijepa u dusi wrote: Nauka jeste razvila umjetni uterus, u fazi je ispitivanja. Koliko je ovo eticki i moralno ispravnije od surogat majki, ostaje da se procijeni. :D
Znaci zene vise nisu potrebne za reprodukciju? :lol: :bih:
Jajna celija je i dalje potrebna, to nisu uspjeli dobiti umjetnim putem. Da li su potrebne manje nego sto su bile, ostaje da se vide rezultati ispitivanja umjetne maternice. :D
Gdje je tu zabava ako nećeš prirodnim putem složiti kindera? :mrgreen:
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#12 Re: Surogat majka?

Post by triconja »

dale cooper wrote: Gdje je tu zabava ako nećeš prirodnim putem složiti kindera? :mrgreen:
Slozis dijete i zena ostane bez posla pa tegli za troje, bas dobra motivacija za prirodno mrijescenje :lol:
User avatar
dale cooper
Posts: 28477
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#13 Re: Surogat majka?

Post by dale cooper »

triconja wrote:
dale cooper wrote: Gdje je tu zabava ako nećeš prirodnim putem složiti kindera? :mrgreen:
Slozis dijete i zena ostane bez posla pa tegli za troje, bas dobra motivacija za prirodno mrijescenje :lol:
E jebiga sad, govorim za neke normalne okolnosti. :D Svašta se u životu može desiti. Ali mi ne bi bilo
zanimljivo da budem otac djeteta iz umjetnog uterusa, ako nemam potrebe za to i ako funkcionišu
reproduktivni organi normalno, odnosno ako ga 'ladno mogu složiti kakvoj hanumi :D
User avatar
petunija
Posts: 3044
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#14 Re: Surogat majka?

Post by petunija »

anchor85 wrote:Kao što reče Pinkman, surogat majka iznajmljuje svoju matericu parovima koji iz određenih razloga ne mogu da imaju djecu. Dakle, genetski, to dijete nema veze sa svojim inkubatorom. Ja lično nisam sigurna da bih to mogla biti, ali podržavam one koje to mogu i imaju naklon do poda od mene. Da li to rade za pare ili ne, neću ulaziti jer svako ima svoje razloge za nešto (a sigurna sam da ima i onih koje to ne rade za novce).

Da rodiš svoje dijete pa ostaviš, to je već drugi par rukavica. Ne razumijem i nikad neću.

Ali ono što mi zasmeta u ovom uvodnom postu je spominjanje isključivo majke. Kako je ONA mogla da ostavi??? A gdje je tu otac? Koliko ja znam, mnogo češće se dešava da je muškarac taj koji napušta svoje dijete nego žena. Zašto konstantno prozivamo samo žene? Kao da su sva djeca napravljena bez učešća muškarca, te stoga on nema nikakve obaveze ni odgovornosti.
:thumbup: :thumbup: :thumbup:
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#15 Re: Surogat majka?

Post by triconja »

dale cooper wrote:
triconja wrote:
dale cooper wrote: Gdje je tu zabava ako nećeš prirodnim putem složiti kindera? :mrgreen:
Slozis dijete i zena ostane bez posla pa tegli za troje, bas dobra motivacija za prirodno mrijescenje :lol:
E jebiga sad, govorim za neke normalne okolnosti. :D Svašta se u životu može desiti. Ali mi ne bi bilo
zanimljivo da budem otac djeteta iz umjetnog uterusa, ako nemam potrebe za to i ako funkcionišu
reproduktivni organi normalno, odnosno ako ga 'ladno mogu složiti kakvoj hanumi :D
U pravu si. Trebat ce dosta vremena da takva djeca a i sam postupak postane prihvacen (ako ovo uspije), a do tada samo necural bajo moj :thumbup:
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#16 Re: Surogat majka?

Post by triconja »

petunija wrote:
anchor85 wrote:Kao što reče Pinkman, surogat majka iznajmljuje svoju matericu parovima koji iz određenih razloga ne mogu da imaju djecu. Dakle, genetski, to dijete nema veze sa svojim inkubatorom. Ja lično nisam sigurna da bih to mogla biti, ali podržavam one koje to mogu i imaju naklon do poda od mene. Da li to rade za pare ili ne, neću ulaziti jer svako ima svoje razloge za nešto (a sigurna sam da ima i onih koje to ne rade za novce).

Da rodiš svoje dijete pa ostaviš, to je već drugi par rukavica. Ne razumijem i nikad neću.

Ali ono što mi zasmeta u ovom uvodnom postu je spominjanje isključivo majke. Kako je ONA mogla da ostavi??? A gdje je tu otac? Koliko ja znam, mnogo češće se dešava da je muškarac taj koji napušta svoje dijete nego žena. Zašto konstantno prozivamo samo žene? Kao da su sva djeca napravljena bez učešća muškarca, te stoga on nema nikakve obaveze ni odgovornosti.
:thumbup: :thumbup: :thumbup:
Vidjet ces za nekoliko godina kad mu udari tuzbu i uzme dijete, a on ce dobiti da placa masnu alimentaciju :lol:
User avatar
anchor85
Posts: 4201
Joined: 23/01/2014 13:47

#17 Re: Surogat majka?

Post by anchor85 »

triconja wrote:
petunija wrote:
anchor85 wrote:Kao što reče Pinkman, surogat majka iznajmljuje svoju matericu parovima koji iz određenih razloga ne mogu da imaju djecu. Dakle, genetski, to dijete nema veze sa svojim inkubatorom. Ja lično nisam sigurna da bih to mogla biti, ali podržavam one koje to mogu i imaju naklon do poda od mene. Da li to rade za pare ili ne, neću ulaziti jer svako ima svoje razloge za nešto (a sigurna sam da ima i onih koje to ne rade za novce).

Da rodiš svoje dijete pa ostaviš, to je već drugi par rukavica. Ne razumijem i nikad neću.

Ali ono što mi zasmeta u ovom uvodnom postu je spominjanje isključivo majke. Kako je ONA mogla da ostavi??? A gdje je tu otac? Koliko ja znam, mnogo češće se dešava da je muškarac taj koji napušta svoje dijete nego žena. Zašto konstantno prozivamo samo žene? Kao da su sva djeca napravljena bez učešća muškarca, te stoga on nema nikakve obaveze ni odgovornosti.
:thumbup: :thumbup: :thumbup:
Vidjet ces za nekoliko godina kad mu udari tuzbu i uzme dijete, a on ce dobiti da placa masnu alimentaciju :lol:
Pa nek udari. Jel pravio dijete ili nije? Treba preuzeti odgovornost za svoja djela. Pa na koji god način.
lijepa u dusi
Posts: 2876
Joined: 02/11/2014 13:07

#18 Re: Surogat majka?

Post by lijepa u dusi »

dale cooper wrote:
triconja wrote:
dale cooper wrote: Gdje je tu zabava ako nećeš prirodnim putem složiti kindera? :mrgreen:
Slozis dijete i zena ostane bez posla pa tegli za troje, bas dobra motivacija za prirodno mrijescenje :lol:
E jebiga sad, govorim za neke normalne okolnosti. :D Svašta se u životu može desiti. Ali mi ne bi bilo
zanimljivo da budem otac djeteta iz umjetnog uterusa, ako nemam potrebe za to i ako funkcionišu
reproduktivni organi normalno, odnosno ako ga 'ladno mogu složiti kakvoj hanumi :D
Ja taman htjedoh predloziti da se tema prebaci na pdf zdravlje, ali vratiste je na pravi put. :D
User avatar
dale cooper
Posts: 28477
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#19 Re: Surogat majka?

Post by dale cooper »

lijepa u dusi wrote:
dale cooper wrote:
E jebiga sad, govorim za neke normalne okolnosti. :D Svašta se u životu može desiti. Ali mi ne bi bilo
zanimljivo da budem otac djeteta iz umjetnog uterusa, ako nemam potrebe za to i ako funkcionišu
reproduktivni organi normalno, odnosno ako ga 'ladno mogu složiti kakvoj hanumi :D
Ja taman htjedoh predloziti da se tema prebaci na pdf zdravlje, ali vratiste je na pravi put. :D
Image

:kakoste: :mrgreen:
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#20 Re: Surogat majka?

Post by wewa »

dale u zvoncericama <3
awwwwwwwwwwwwwww!
User avatar
pukepuke
Posts: 2258
Joined: 18/08/2008 16:16
Location: Sjever-jug

#21 Re: Surogat majka?

Post by pukepuke »

triconja wrote:
petunija wrote:
anchor85 wrote:Kao što reče Pinkman, surogat majka iznajmljuje svoju matericu parovima koji iz određenih razloga ne mogu da imaju djecu. Dakle, genetski, to dijete nema veze sa svojim inkubatorom. Ja lično nisam sigurna da bih to mogla biti, ali podržavam one koje to mogu i imaju naklon do poda od mene. Da li to rade za pare ili ne, neću ulaziti jer svako ima svoje razloge za nešto (a sigurna sam da ima i onih koje to ne rade za novce).

Da rodiš svoje dijete pa ostaviš, to je već drugi par rukavica. Ne razumijem i nikad neću.

Ali ono što mi zasmeta u ovom uvodnom postu je spominjanje isključivo majke. Kako je ONA mogla da ostavi??? A gdje je tu otac? Koliko ja znam, mnogo češće se dešava da je muškarac taj koji napušta svoje dijete nego žena. Zašto konstantno prozivamo samo žene? Kao da su sva djeca napravljena bez učešća muškarca, te stoga on nema nikakve obaveze ni odgovornosti.
:thumbup: :thumbup: :thumbup:
Vidjet ces za nekoliko godina kad mu udari tuzbu i uzme dijete, a on ce dobiti da placa masnu alimentaciju :lol:
U BiH ne postoji masna alimentacija. Ne razumijem, ne razumijem, ne razumijem muškarce koji i dalje misle da alimentacija služi ženi za plaćanje manikure, pedikure, masaža, kozmetičkih tretmana, putovanja i slično. Alimentacija služi da i otac djeteta doprinese brizi za dijete, ne padaju ni odjeća, ni obuća, ni školske knjige, ni novac za ekskurziju, ni hrana, ni piće, ni džeparac, ni lijekovi, ni sportska oprema s neba. Naravno, vrijedi i obrnuta situacija, kad je žena ta koja plaća alimentaciju.
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#22 Re: Surogat majka?

Post by wewa »

razvedes se pa se obogatis, 2u1 :D
User avatar
anchor85
Posts: 4201
Joined: 23/01/2014 13:47

#23 Re: Surogat majka?

Post by anchor85 »

pukepuke wrote: U BiH ne postoji masna alimentacija. Ne razumijem, ne razumijem, ne razumijem muškarce koji i dalje misle da alimentacija služi ženi za plaćanje manikure, pedikure, masaža, kozmetičkih tretmana, putovanja i slično. Alimentacija služi da i otac djeteta doprinese brizi za dijete, ne padaju ni odjeća, ni obuća, ni školske knjige, ni novac za ekskurziju, ni hrana, ni piće, ni džeparac, ni lijekovi, ni sportska oprema s neba. Naravno, vrijedi i obrnuta situacija, kad je žena ta koja plaća alimentaciju.
Potpisujem.

Moj bivši zet još zadržava odjeću koju moja sestra kupuje kako ne bi morao on trošiti svoje pare (a čini mi se da bi od nje tražio i hranu da spakuje za vikend koji dijete provodi kod njega). Jer, eto, daje alimentaciju.
User avatar
anchor85
Posts: 4201
Joined: 23/01/2014 13:47

#24 Re: Surogat majka?

Post by anchor85 »

wewa wrote:razvedes se pa se obogatis, 2u1 :D
:lol: :lol: :lol: :lol:

Kak da ne.

Ne kažem da negdje vani nema tih slučajeva, ali kod nas nema šanse.
User avatar
All Apologies
Posts: 315
Joined: 06/02/2015 18:09

#25 Re: Surogat majka?

Post by All Apologies »

Velika pomoc za parove koji ne mogu sami imati djecu, ali kao zena ne bih to mogla uraditi.
Zao mi je parova koji cijeli zivot pokusavaju, nadaju se, a ne uspijevaju. Nama je trebala koja godina, a cinilo se kao vjecnost. Zao mi je kada neko ima mogucnosti, a nade polaze u srecu, sudbinu ili sta vec sto ne pokusa iskoristiti mogucnosti umjetne oplodnje, surogat majku ili usvajanje djeteta.
Post Reply