SUNOVRAT NEO-KAPITALIZMA, povratak marxiszmu? ?

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Locked
User avatar
ahuseino
Posts: 2183
Joined: 19/10/2004 05:44
Location: singularity

#176 Re: SUNOVRAT NEO-KAPITALIZMA, povratak marxiszmu? ?

Post by ahuseino »

zmaj56 wrote:@alhuseino

Je li stvarno toliko komplikovano?
Ti kazes ""nece Amerika nigdje" jer mislis da se nece nista bitno mijenjati u njihovom sistemu, dok ja samo tvrdim da hoce... :lol:
Moj Zmaje... izgledas mi nacitan dobro.

Samo u Veseloj Svesci ili Politikinom Zabavniku neces naci nista da pametno mozes ovdje iznijeti.

Samo... jedno jesi prividno u pravu, u sistemu ce se promjeniti toliko da se smrticima kao ti i ja pika da se nesto promjenilo... ali koliko god ti povecavao font, dobro si - mislio sam, nece se nista BITNO promjeniti.
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#177 Re: SUNOVRAT NEO-KAPITALIZMA, povratak marxiszmu? ?

Post by zonbirile »

he,he pa naravno da se njima ne mjenja,pa u tome i jeste kvaka,bye,bye America,good mornig India.
UnscarD
Posts: 3235
Joined: 27/12/2002 00:00
Location: Na granici koja polako nestaje, tamo izmedju atoma i bita.

#178 Re: SUNOVRAT NEO-KAPITALIZMA, povratak marxiszmu? ?

Post by UnscarD »

ahuseino wrote:
statix wrote:
Slazem se da ima i napuhanih stvari u textu, ali ostatak je zanimljiv i preporucujem ti, i odnosi se na finansijski sektor u globalu.
Ne trebas kratkorocno posmatrati stvari nego dugorocno, kad povuces liniju u zadnjih 100 godina ona linija sto predstavlja dug je sigurno iznad rasta GDP-ja. Po mom misljenju tercijarni sektor, mislim uglavnom na bankarstvo, osiguranja itd...je previse omjera zauzeo u GDP, pa ne mozemo svi biti ni ekonomisti i spekulanti, slozit ces se.
Uglavnom, Kina biljezi rast od 6,5% u GDP u 2009, i tu je negdje i Indija, a to su novi igraci na globalnom trzistu, gdje ce se investicije poceti seliti, jer tu je trenutno velika potrosnja i traznja pa samim tim privlaci ponudu, naravno mislim i na ponudu novca. :mrgreen: od bankarske elite.
Jebi ga, previse privreda ovisi o tercijarnom sektoru, pa kad naleti kriza, gubitci su ogromni, jer je previse stanovnika koji su upetljani u taj sektor. Evo ti usporedi sektore Kine,Indiju sa USA, sa ovog linka https://www.cia.gov/library/publication ... de=eas&#ch(idi pod economies :mrgreen: ) i uvidjet ces sam, samo usporedi sektore. Te zemlje ne ovise samo o finansijskom sektoru, za razliku od USA i Wall Street-a. Ne znam zasto stalno bjezis od kriticne tacke koja mora doci prije ili kasnije, pa ne moze razvoj ici u beskonacnost, a po mom misljenju tehnoloski razvoj ce biti kljucan u buducnosti.
Znas i sam da nije realno da negdje ljudi konstanstno dobro zive na racun kredita i hipoteke, a negdje se ubise da bi proizveli samo hranu. Kazu ovo nije kriza, nego reano stanje.
Ne bjezim ja od REALNOSTI:
Amerika nece vise biti jedina super sila (slijedeci je vijek azijski), nece biti najveci market, niti centralni. Naviknuce se na unemployment rate od 6 - 8 posto, i polako okrenuti od kredita prema ustedi.
Ali nemoj se naivno upustati i vjerovati u price o totalnom kolapsu, krahu, i smaku svijeta (ako nista drugo, ti veliki igraci u koje svi vjerujete to ne mogu dopustiti). Takve price i pretjerivanja imaju svrhu, a to je da pokusaju promjeniti momentum dogadjaja / direkciju da bi posluzili interesu samog izvora. Nece Amerika nigdje, ne boj se.
Ti si bas optimista...pa sada je nezaposlenost gotovo 11% zvanicno. 6%-8% su samo vlazni snovi politicara. Nezaposlenost ce samo rasti i to ne samo u Americi nego u vecini razvijenog svijeta. Razlog je jednostavan, utkan u samu strukturu sistema i nema mu lijeka. To je naravno stalna teznja ka smanjenju troskova, sto putem outsource-inga proizvodnje u zemlje treceg svijeta sto zbog uvodjenja novih tehnologija koje smanjuju troskove smanjenjem broja zaposlenih. Kada taj proces dostigne kriticnu tacku, kamen temeljac postojeceg "consumer" sistema, odnosno sam potrosac, ce lagano nestati. I sta onda?
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#179 Re: SUNOVRAT NEO-KAPITALIZMA, povratak marxiszmu? ?

Post by zonbirile »

ništa,ono što su već probali,nađeš nova tržišta i odgojiš konzumenta.Kao i što Indijanac nije mogao biti odmah potrošač ni Indijac sa dnevnim dolarom na raspolaganju ne može biti,ali nadoći će.Sve je bolje od stangnacije,a i matematički dolar od milijardu i dvjesto levata je isto kao 4$ od 300 miliona.
User avatar
statix
Posts: 2961
Joined: 27/08/2009 09:04
Location: Sarajevo

#180 Re: SUNOVRAT NEO-KAPITALIZMA, povratak marxiszmu? ?

Post by statix »

Evo da se pozovem na neki relevantan medij, posto me @huseino kritikuje.
FED-ova Ponzi schema. They're financing US deficit by printing and buying their money :zzzz:
http://www.cnbc.com/id/15840232?video=1380339595&play=1
User avatar
ahuseino
Posts: 2183
Joined: 19/10/2004 05:44
Location: singularity

#181 Re: SUNOVRAT NEO-KAPITALIZMA, povratak marxiszmu? ?

Post by ahuseino »

zonbirile wrote:he,he pa naravno da se njima ne mjenja,pa u tome i jeste kvaka,bye,bye America,good mornig India.
Da, na isti nacin kako je bilo baj, baj Evropa prije par vijekova... i?
Sto se sjebala Evropa jebote...
User avatar
ahuseino
Posts: 2183
Joined: 19/10/2004 05:44
Location: singularity

#182 Re: SUNOVRAT NEO-KAPITALIZMA, povratak marxiszmu? ?

Post by ahuseino »

statix wrote:Evo da se pozovem na neki relevantan medij, posto me @huseino kritikuje.
FED-ova Ponzi schema. They're financing US deficit by printing and buying their money :zzzz:
http://www.cnbc.com/id/15840232?video=1380339595&play=1
Cuj CNBC ti relevantan medij !!!!!?????

Ne znam jeli ti znas sta si slusao... ali ono sto je IZA rijeci, ko je IZA ovog videa, i sta je svrha...
User avatar
ahuseino
Posts: 2183
Joined: 19/10/2004 05:44
Location: singularity

#183 Re: SUNOVRAT NEO-KAPITALIZMA, povratak marxiszmu? ?

Post by ahuseino »

UnscarD wrote:
Ti si bas optimista...pa sada je nezaposlenost gotovo 11% zvanicno. 6%-8% su samo vlazni snovi politicara. Nezaposlenost ce samo rasti i to ne samo u Americi nego u vecini razvijenog svijeta. Razlog je jednostavan, utkan u samu strukturu sistema i nema mu lijeka. To je naravno stalna teznja ka smanjenju troskova, sto putem outsource-inga proizvodnje u zemlje treceg svijeta sto zbog uvodjenja novih tehnologija koje smanjuju troskove smanjenjem broja zaposlenih. Kada taj proces dostigne kriticnu tacku, kamen temeljac postojeceg "consumer" sistema, odnosno sam potrosac, ce lagano nestati. I sta onda?
6-8% ja nigdje nisam cuo, nego sam sam predvidio... svojom analizom. Vlazni snovi politicara su 2%, ako znas istoriju labora, onda bi trebalo to da znas.

Evo 'vako:

Ovdje cemo posmatrati, pa da probamo nesto dokazati:
http://data.bls.gov/PDQ/servlet/SurveyO ... NS14000000

(dodatak): Ne moramo diskutovati o brojevima u smislu kako ih racunaju. Uzmmimo ovaj tvoj broj od 10-11%, i posmatrajmo ga.


Moja predikcija je da za 2-3 godine (a ovo je u ekonomskim terminima apropo ovog indexa podugo) pasti na 6-8 posto. E sad, ovo tvoje 'pametovanje' bez podloge mi samo digne pritisak 'nako bez razloga. Da mi je samo znat sta to ti citas i ko ti prevodi (ne jezik nego cinjenice).

Ono sto je moja perspektiva je direktno iz ekonomskih analiza, mojeg licnog ulaganja u market, te licnog iskustva u skilled labor forcu, kako mi u kompaniji i kompeticiji ide posao, te brojnim kolegama te njihovim kompeticijama... a ovaj posao je najbolje kazalo, t.j. INDUSTRIJA (nikakvo baknarstvo ili sl.fluff).

Samo vjerovatno sam ja u krivu, vjerovatno je tvoja perspektiva otamo nekako bolja, znate brate vise sta se desava ovdje i na zapadu. Citate libertaijanske seme, gledate cajtgajste... i cnbc (samo nemojte jos i fox).


I @zombi matereti mi nemoj sad odgovorit' o stampanju dolara, i kako je bankar visi od boga, sve ovo smislio prije 200 godina... kako nista nema smisla jer je svevisnji bankar vec sve predvidio.
User avatar
statix
Posts: 2961
Joined: 27/08/2009 09:04
Location: Sarajevo

#184 Re: SUNOVRAT NEO-KAPITALIZMA, povratak marxiszmu? ?

Post by statix »

Ne kazem ja kako je sisitem los, ali je definitivno pun rupa i dozvoljava pojedincima bogacenje i uplitanje u politiku drzave., pa i izazivanje globalnih kriza. Previse je toksicne imovine, dugova, ponzi shema, spekulacija...svi bi da se obogate preko noci, a najtuznije je sto je u danasnjem finansijskom sistemu to moguce i u nekim slucajevima i legalno.
UnscarD
Posts: 3235
Joined: 27/12/2002 00:00
Location: Na granici koja polako nestaje, tamo izmedju atoma i bita.

#185 Re: SUNOVRAT NEO-KAPITALIZMA, povratak marxiszmu? ?

Post by UnscarD »

ahuseino wrote:
UnscarD wrote:
Ti si bas optimista...pa sada je nezaposlenost gotovo 11% zvanicno. 6%-8% su samo vlazni snovi politicara. Nezaposlenost ce samo rasti i to ne samo u Americi nego u vecini razvijenog svijeta. Razlog je jednostavan, utkan u samu strukturu sistema i nema mu lijeka. To je naravno stalna teznja ka smanjenju troskova, sto putem outsource-inga proizvodnje u zemlje treceg svijeta sto zbog uvodjenja novih tehnologija koje smanjuju troskove smanjenjem broja zaposlenih. Kada taj proces dostigne kriticnu tacku, kamen temeljac postojeceg "consumer" sistema, odnosno sam potrosac, ce lagano nestati. I sta onda?
6-8% ja nigdje nisam cuo, nego sam sam predvidio... svojom analizom. Vlazni snovi politicara su 2%, ako znas istoriju labora, onda bi trebalo to da znas.

Evo 'vako:

Ovdje cemo posmatrati, pa da probamo nesto dokazati:
http://data.bls.gov/PDQ/servlet/SurveyO ... NS14000000

(dodatak): Ne moramo diskutovati o brojevima u smislu kako ih racunaju. Uzmmimo ovaj tvoj broj od 10-11%, i posmatrajmo ga.


Moja predikcija je da za 2-3 godine (a ovo je u ekonomskim terminima apropo ovog indexa podugo) pasti na 6-8 posto. E sad, ovo tvoje 'pametovanje' bez podloge mi samo digne pritisak 'nako bez razloga. Da mi je samo znat sta to ti citas i ko ti prevodi (ne jezik nego cinjenice).

Ono sto je moja perspektiva je direktno iz ekonomskih analiza, mojeg licnog ulaganja u market, te licnog iskustva u skilled labor forcu, kako mi u kompaniji i kompeticiji ide posao, te brojnim kolegama te njihovim kompeticijama... a ovaj posao je najbolje kazalo, t.j. INDUSTRIJA (nikakvo baknarstvo ili sl.fluff).

Samo vjerovatno sam ja u krivu, vjerovatno je tvoja perspektiva otamo nekako bolja, znate brate vise sta se desava ovdje i na zapadu. Citate libertaijanske seme, gledate cajtgajste... i cnbc (samo nemojte jos i fox).


I @zombi matereti mi nemoj sad odgovorit' o stampanju dolara, i kako je bankar visi od boga, sve ovo smislio prije 200 godina... kako nista nema smisla jer je svevisnji bankar vec sve predvidio.
Stvarno ti zelim srecu sa ulaganjima i svaka cast sto ti to sve pratis...pravo da ti kazem ja sam isto imao neka ulaganja i sva su bila losija od losijih pa mozda stvarno i nisam neki orjentir :)

Ipak, ovo sto ti govorim je cista logika sa malo osnovne aritmetike i stvarno ne znam sta tu ima nejasno ali evo da pojasnim jos jednom.
Krajnji cilj i smisao postojanja svake kompanije je profit. Manji troskovi = veci profit. Ako neces ti da smanjis troskove hoce tvoja konkurencija pa onda moras i ti. Dakle automatizacija i (ili) outsource-ing poslova je trend koji nece proci sljedece godine niti za 5 godina nego ce biti sve vise izrazen.
E sada, gdje ce svi ti radnici ciji poslovi su automatizovani da se zaposle? Ako posmatras posljeratnu USA ekonomiju, dobar dio tih poslova je apsorbovao usluzni sektor ali prema analizama (probat cu da ih nadjem) postoje naznake da ni tu vise nema prostora i da se doslo do zenita. Buduci da taj trend nece proci, logicno je da ce sve vise ljudi ostati bez posla. Sta je tacno nelogicno u ovome sto sam ti rekao? Dakle ovde se ne radi o nekoj analizi trenutne situacije i predvidjanjima u narednih 5 godina, nego o globalnim trendovima na duze staze. O smjeru kojim se krecemo ukoliko ti je tako lakse.

Super ti je ova statistika sa Biroa rada ali osim sto potvrdjuje ovo sto sam ranije rekao (rekordnih blizu 11% nezaposlenih- vise bilo samo jednom kratko negdje '82), ne znam sta tacno dokazuje?
Mada je lijepo vidjeti ovako uredjenu zemlju pa fino izlistas podatke od 1948 i pratis krivulju. Sad bilo bi lijepo da ta krivulja pokazuje neku naznaku oporavka ali nema je sad za sad koliko vidim.
User avatar
ahuseino
Posts: 2183
Joined: 19/10/2004 05:44
Location: singularity

#186 Re: SUNOVRAT NEO-KAPITALIZMA, povratak marxiszmu? ?

Post by ahuseino »

UnscarD wrote:
ahuseino wrote:

6-8% ja nigdje nisam cuo, nego sam sam predvidio... svojom analizom. Vlazni snovi politicara su 2%, ako znas istoriju labora, onda bi trebalo to da znas.

Evo 'vako:

Ovdje cemo posmatrati, pa da probamo nesto dokazati:
http://data.bls.gov/PDQ/servlet/SurveyO ... NS14000000

(dodatak): Ne moramo diskutovati o brojevima u smislu kako ih racunaju. Uzmmimo ovaj tvoj broj od 10-11%, i posmatrajmo ga.


Moja predikcija je da za 2-3 godine (a ovo je u ekonomskim terminima apropo ovog indexa podugo) pasti na 6-8 posto. E sad, ovo tvoje 'pametovanje' bez podloge mi samo digne pritisak 'nako bez razloga. Da mi je samo znat sta to ti citas i ko ti prevodi (ne jezik nego cinjenice).

Ono sto je moja perspektiva je direktno iz ekonomskih analiza, mojeg licnog ulaganja u market, te licnog iskustva u skilled labor forcu, kako mi u kompaniji i kompeticiji ide posao, te brojnim kolegama te njihovim kompeticijama... a ovaj posao je najbolje kazalo, t.j. INDUSTRIJA (nikakvo baknarstvo ili sl.fluff).

Samo vjerovatno sam ja u krivu, vjerovatno je tvoja perspektiva otamo nekako bolja, znate brate vise sta se desava ovdje i na zapadu. Citate libertaijanske seme, gledate cajtgajste... i cnbc (samo nemojte jos i fox).


I @zombi matereti mi nemoj sad odgovorit' o stampanju dolara, i kako je bankar visi od boga, sve ovo smislio prije 200 godina... kako nista nema smisla jer je svevisnji bankar vec sve predvidio.
Stvarno ti zelim srecu sa ulaganjima i svaka cast sto ti to sve pratis...pravo da ti kazem ja sam isto imao neka ulaganja i sva su bila losija od losijih pa mozda stvarno i nisam neki orjentir :)

Ipak, ovo sto ti govorim je cista logika sa malo osnovne aritmetike i stvarno ne znam sta tu ima nejasno ali evo da pojasnim jos jednom.
Krajnji cilj i smisao postojanja svake kompanije je profit. Manji troskovi = veci profit. Ako neces ti da smanjis troskove hoce tvoja konkurencija pa onda moras i ti. Dakle automatizacija i (ili) outsource-ing poslova je trend koji nece proci sljedece godine niti za 5 godina nego ce biti sve vise izrazen.
E sada, gdje ce svi ti radnici ciji poslovi su automatizovani da se zaposle? Ako posmatras posljeratnu USA ekonomiju, dobar dio tih poslova je apsorbovao usluzni sektor ali prema analizama (probat cu da ih nadjem) postoje naznake da ni tu vise nema prostora i da se doslo do zenita. Buduci da taj trend nece proci, logicno je da ce sve vise ljudi ostati bez posla. Sta je tacno nelogicno u ovome sto sam ti rekao? Dakle ovde se ne radi o nekoj analizi trenutne situacije i predvidjanjima u narednih 5 godina, nego o globalnim trendovima na duze staze. O smjeru kojim se krecemo ukoliko ti je tako lakse.

Super ti je ova statistika sa Biroa rada ali osim sto potvrdjuje ovo sto sam ranije rekao (rekordnih blizu 11% nezaposlenih- vise bilo samo jednom kratko negdje '82), ne znam sta tacno dokazuje?
Mada je lijepo vidjeti ovako uredjenu zemlju pa fino izlistas podatke od 1948 i pratis krivulju. Sad bilo bi lijepo da ta krivulja pokazuje neku naznaku oporavka ali nema je sad za sad koliko vidim.
Ovo za boldirano za profit jednostavno nije istina, vecini da, ali ne svim, ili svakakvim... al' haj' sad...

Vidi, ne moras mi prepricavati cajtgajst, vas holly grail, nit' njegovu poruku o filozofiji korporacijskog zivota - profita. Jasno mi je iz vise tvojih postova da ti je to ostavilo dubok utisak, i da sve gledas kroz kroz ovu filozofiju, za razliku od @zombija, koji opet vjeruje da bog-bankar postoji. Medjutim, stvari nisu tako jednostavne kako ti se predstavljaju, i tu je kljuc koji bi vam dobro koristio, t.j. - sagledati stvari iz vise perspektiva (ne samo iz obskurnih online videa).

U emancipaciji suvremenog zapadnog, kako drustva tako ekonomije postojali su nekoliko pardigm shifts (koji su utjecali na profit najvise): voz/auto, radio, TV, avion, semiconductor (pa PC), internet - nekoliko najvaznijih. Sta im je bilo zajednicko? Pa order of magnitude improvement in labor efficiency. Dali je automatizacija industrije slijedeci faktor? NE, zato sto se labor-force refokusira na nesto drugo, nesto novo... jednostavno robotika nije paradigm shift... ne josh... Ali ne mogu ulaziti u to...

Za grafom nisam nista htjeo dokazati, nego postaviti za buducu svjedozdbu. Posto ti kazes da ce nezaposlenost ostati na 11% zauvijek (ili ici gore), ja kazem 6%-8% u roku od 2-3 godine (i tu ostati ili ici nabolje), a vlazni snovi politicara su 2%... pa reko da vidimo ko zna o cemu prica, ko prepricava tudje SF price, a ko sanja...
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#187 Re: SUNOVRAT NEO-KAPITALIZMA, povratak marxiszmu? ?

Post by zonbirile »

ahuseino wrote:
zonbirile wrote:he,he pa naravno da se njima ne mjenja,pa u tome i jeste kvaka,bye,bye America,good mornig India.
Da, na isti nacin kako je bilo baj, baj Evropa prije par vijekova... i?
Sto se sjebala Evropa jebote...
--------------------------
dobar si ti duminaš,pa čitaj i postaj sve.Iz Evrope krenulo,a rekao sam možda se krug zatvori opet u Evropi kao tržištu,ne propasti-smiješan si.
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#188 Re: SUNOVRAT NEO-KAPITALIZMA, povratak marxiszmu? ?

Post by zonbirile »

Re: SUNOVRAT NEO-KAPITALIZMA, povratak marxiszmu? ?

PostPostao/la zonbirile dana 15/01/2010 16:29
očito ništa nismo naučili od čika Mordekaja.On fino pisao o dijalektici,a ona se vidi i u gibanju kapitala.Ovako kako govore naši amerikanci mislili su i Evropljani kada je otkrivena Amerika,Australija.I stvarno se niko pomakao nije,samo kapital i bi velika Amerika.Došlo vrijeme za selidbom kapitala,niko nigdje neće otići sem kapitala,pa nakon par decenija možda se krug zatvori sa Evropom.

-------------------------------------------------------------
sreća pa na forumu ostaje pisani trag-žalosno je sa nekim diskutovati
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#189 Re: SUNOVRAT NEO-KAPITALIZMA, povratak marxiszmu? ?

Post by zonbirile »

7,8 stranica,koja će priča biti na 9 stranici.
User avatar
ahuseino
Posts: 2183
Joined: 19/10/2004 05:44
Location: singularity

#190 Re: SUNOVRAT NEO-KAPITALIZMA, povratak marxiszmu? ?

Post by ahuseino »

zonbirile wrote:
ahuseino wrote:
zonbirile wrote:he,he pa naravno da se njima ne mjenja,pa u tome i jeste kvaka,bye,bye America,good mornig India.
Da, na isti nacin kako je bilo baj, baj Evropa prije par vijekova... i?
Sto se sjebala Evropa jebote...
--------------------------
dobar si ti duminaš,pa čitaj i postaj sve.Iz Evrope krenulo,a rekao sam možda se krug zatvori opet u Evropi kao tržištu,ne propasti-smiješan si.
Eno sad na Evropi. Pa zar nisi gore rekao da se ide u Indiju, tu najvecu demokraciju na svijetu...?

... i zar nisi fino pojasnio da ze micalo iz Evrope, pa u Ameriku jer je ova furda odradjena, ofucana... pa ce se sad iz Amerike dalje... negdje...

Povratak u Evropu bi po TVOJOJ prici demantovao TVOJU premisu... rijeci jebaji ih, konfuzne misli... i njih...


... nego grohotom se smijem.
User avatar
ahuseino
Posts: 2183
Joined: 19/10/2004 05:44
Location: singularity

#191 Re: SUNOVRAT NEO-KAPITALIZMA, povratak marxiszmu? ?

Post by ahuseino »

zonbirile wrote:7,8 stranica,koja će priča biti na 9 stranici.
duboko, brate, duboko...
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#192 Re: SUNOVRAT NEO-KAPITALIZMA, povratak marxiszmu? ?

Post by zonbirile »

PostPostao/la zonbirile dana 15/01/2010 16:29
očito ništa nismo naučili od čika Mordekaja.On fino pisao o dijalektici,a ona se vidi i u gibanju kapitala.Ovako kako govore naši amerikanci mislili su i Evropljani kada je otkrivena Amerika,Australija.I stvarno se niko pomakao nije,samo kapital i bi velika Amerika.Došlo vrijeme za selidbom kapitala,niko nigdje neće otići sem kapitala,pa nakon par decenija možda se krug zatvori sa Evropo
------------------------------------------------------------------
vrati se 3 posta iznad,ali ti ne čitaš,nije te stid ,drugi čitaju
User avatar
ahuseino
Posts: 2183
Joined: 19/10/2004 05:44
Location: singularity

#193 Re: SUNOVRAT NEO-KAPITALIZMA, povratak marxiszmu? ?

Post by ahuseino »

zonbirile wrote:PostPostao/la zonbirile dana 15/01/2010 16:29
očito ništa nismo naučili od čika Mordekaja.On fino pisao o dijalektici,a ona se vidi i u gibanju kapitala.Ovako kako govore naši amerikanci mislili su i Evropljani kada je otkrivena Amerika,Australija.I stvarno se niko pomakao nije,samo kapital i bi velika Amerika.Došlo vrijeme za selidbom kapitala,niko nigdje neće otići sem kapitala,pa nakon par decenija možda se krug zatvori sa Evropo
------------------------------------------------------------------
vrati se 3 posta iznad,ali ti ne čitaš,nije te stid ,drugi čitaju
i...? gdje cemo onda s parama...?

znaci definitivno u Evropu...


...ili ono u Indiju?

Dizem dva prsta ucitelju...mam pitanje; ima li negdje zapisano kako su govorili Evropljani kada se gibao kapital... iz Evrope? Ili to znate iz licnog iskustva...?
User avatar
zmaj56
Posts: 601
Joined: 30/09/2008 13:23
Location: svugdje

#194 Re: SUNOVRAT NEO-KAPITALIZMA, povratak marxiszmu? ?

Post by zmaj56 »

Bitne promjene na Zapadu su vec u toku.
Kako ce se zavrsiti.....vidjecemo. Al da jedan sistem moze opstati ganjajuci lopova koji ukrade 10 dolara u prodavnici, a ne vidi jednog sa 50 milijardi dolara ispumpanih iz sistema...nece moci...jer ne zna se koliko je takvih covjece.... Laissez faire...Laissez passer je dohakalo i tzv.samoupravnom socijalizmu kao sto je i ovom naci-neo-liberalizmu. Proces bi se mogao zavrsiti ne indijazijacijom, sto je po meni savrsenije od jednog drugog moguceg oblika, poznatijeg kao rumunizacija.


http://www.sarajevo-x.com/zanimljivosti ... /100118098
Last edited by zmaj56 on 18/01/2010 22:15, edited 1 time in total.
User avatar
ahuseino
Posts: 2183
Joined: 19/10/2004 05:44
Location: singularity

#195 Re: SUNOVRAT NEO-KAPITALIZMA, povratak marxiszmu? ?

Post by ahuseino »

zmaj56 wrote:Bitne promjene na Zapadu su vec u toku.
Kako ce se zavrsiti.....vidjecemo. Al da jedan sistem moze opstati ganjajuci lopova koji ukrade 10 dolara u prodavnici, a ne vidi jednog sa 50 milijardi dolara ispumpanih iz sistema...nece moci...jer ne zna se koliko je takvih covjece.... Laissez faire...Laissez passer je dohakalo i tzv.samoupravnom socijalizmu kao sto je i ovom naci-neo-liberalizmu. Proces bi se mogao zavrsiti ne indijazijacijom, sto je po meni savrsenije od jednog drugog moguceg oblika, poznatijeg kao rumunizacija.
Izvini, ali ti meni totalno fulas temu. Kakve veze ima sta neka sitna riba kao ovaj, krade i koliko (sica od 50B$)? Jeli mislis da su velikani 'ekonomski' danasnjice, tzv. igraci iz sjene, znacajno osteceni ovim tokmakom i njegovom pronevjerom...? Mislis li da ce sitne promjene preventive radi biti ista drugo do puppet show?

Pitanja su puno vise prirode... Kako je prostorno polarisano svjetsko bogatstvo? Kako se to mjenjalo vremenom? Gdje ce dalje (kako prof. @zombi gore fino objasnio)? Ko ce dalje?...

... te i te promjene sto bi TREBALE da se dese su vise pitanja koliko bi se mogle vezati ruke ovim 'velikim igracima' - korporacijama, ratnoj industriji, bankama... Sta mislis? Oce li toga biti?
UnscarD
Posts: 3235
Joined: 27/12/2002 00:00
Location: Na granici koja polako nestaje, tamo izmedju atoma i bita.

#196 Re: SUNOVRAT NEO-KAPITALIZMA, povratak marxiszmu? ?

Post by UnscarD »

UnscarD wrote: Stvarno ti zelim srecu sa ulaganjima i svaka cast sto ti to sve pratis...pravo da ti kazem ja sam isto imao neka ulaganja i sva su bila losija od losijih pa mozda stvarno i nisam neki orjentir :)

Ipak, ovo sto ti govorim je cista logika sa malo osnovne aritmetike i stvarno ne znam sta tu ima nejasno ali evo da pojasnim jos jednom.
Krajnji cilj i smisao postojanja svake kompanije je profit. Manji troskovi = veci profit. Ako neces ti da smanjis troskove hoce tvoja konkurencija pa onda moras i ti. Dakle automatizacija i (ili) outsource-ing poslova je trend koji nece proci sljedece godine niti za 5 godina nego ce biti sve vise izrazen.
E sada, gdje ce svi ti radnici ciji poslovi su automatizovani da se zaposle? Ako posmatras posljeratnu USA ekonomiju, dobar dio tih poslova je apsorbovao usluzni sektor ali prema analizama (probat cu da ih nadjem) postoje naznake da ni tu vise nema prostora i da se doslo do zenita. Buduci da taj trend nece proci, logicno je da ce sve vise ljudi ostati bez posla. Sta je tacno nelogicno u ovome sto sam ti rekao? Dakle ovde se ne radi o nekoj analizi trenutne situacije i predvidjanjima u narednih 5 godina, nego o globalnim trendovima na duze staze. O smjeru kojim se krecemo ukoliko ti je tako lakse.

Super ti je ova statistika sa Biroa rada ali osim sto potvrdjuje ovo sto sam ranije rekao (rekordnih blizu 11% nezaposlenih- vise bilo samo jednom kratko negdje '82), ne znam sta tacno dokazuje?
Mada je lijepo vidjeti ovako uredjenu zemlju pa fino izlistas podatke od 1948 i pratis krivulju. Sad bilo bi lijepo da ta krivulja pokazuje neku naznaku oporavka ali nema je sad za sad koliko vidim.
Ovo za boldirano za profit jednostavno nije istina, vecini da, ali ne svim, ili svakakvim... al' haj' sad...
Moze li ime neke kompanije kojoj profit nije osnov i smisao postojanja?

Vidi, ne moras mi prepricavati cajtgajst, vas holly grail, nit' njegovu poruku o filozofiji korporacijskog zivota - profita. Jasno mi je iz vise tvojih postova da ti je to ostavilo dubok utisak, i da sve gledas kroz kroz ovu filozofiju, za razliku od @zombija, koji opet vjeruje da bog-bankar postoji. Medjutim, stvari nisu tako jednostavne kako ti se predstavljaju, i tu je kljuc koji bi vam dobro koristio, t.j. - sagledati stvari iz vise perspektiva (ne samo iz obskurnih online videa).
Apsolutno su Venus Projekat ideje ostavile veliki utisak na mene jer je to nesto najnaprednije na sto sam naisao i dok saznam za nesto bolje, ostaju u vrhu. Ipak ovo gore je samo dijelom VP. Mogao bi recimo da pogledas "The Corporation" (8.2 IMDB ocjena-dobitnik 10 nagrada na film festivalima).
http://www.imdb.com/title/tt0379225/awards
Dio ovoga sto pisem dolazi i iz njega.

U emancipaciji suvremenog zapadnog, kako drustva tako ekonomije postojali su nekoliko pardigm shifts (koji su utjecali na profit najvise): voz/auto, radio, TV, avion, semiconductor (pa PC), internet - nekoliko najvaznijih. Sta im je bilo zajednicko? Pa order of magnitude improvement in labor efficiency. Dali je automatizacija industrije slijedeci faktor? NE, zato sto se labor-force refokusira na nesto drugo, nesto novo... jednostavno robotika nije paradigm shift... ne josh... Ali ne mogu ulaziti u to...
Robotika zajedno sa razvojem nano tehnologija upravljo predstavlja sljedecu veliku stvar dizuci labor efficiency na jedan sasvim novi nivo. Sve vise je u upotrebi (mislim da se vise niti jedan auto ne prozivodi rucno npr.) i sasvm je razumno predpostaviti da ce se taj trend povecavati. Jedini problem je sto tu vise nema laborer-consumera, naravno osim ako pod konzumiranjem ne racunas ulje za podmazivanje tih masina :)

Takodjer, nemoj zaboraviti da je outsource-ing skorija pojava. Nije toga bilo u '70-im. Sada i Telekom kompanije outsource-aju svoje usluge sto je bilo tesko zamislivo prije svega 10-15 godina. I taj trend ce se nastaviti.

Kombinirana, ova dva faktora predstavljaju ozbiljnu prijetnju zaposlenosti na zapadu i ja bih bas volio da znam na osnovu cega ti temeljis svoj dugorocni optimizam odnosno na koji nacin zapad misli da rijesi ova dva problema?
Za grafom nisam nista htjeo dokazati, nego postaviti za buducu svjedozdbu. Posto ti kazes da ce nezaposlenost ostati na 11% zauvijek (ili ici gore), ja kazem 6%-8% u roku od 2-3 godine (i tu ostati ili ici nabolje), a vlazni snovi politicara su 2%... pa reko da vidimo ko zna o cemu prica, ko prepricava tudje SF price, a ko sanja...
Vidi, ja ne kazem da se u naredne 2-3 godine nece privremeno popraviti situacija ali ja ovde ne pricam o tom kratkom periodu nego o trendu. O smjeru i pravcu koji ozbiljno prijeti trenutnome sistemu i u perspektivi ce ce se ta prijetnja samo povecavati.
detroit-mercy
Posts: 16094
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#197 Re: SUNOVRAT NEO-KAPITALIZMA, povratak marxiszmu? ?

Post by detroit-mercy »

Treba se drzati tema o Mili Traktoristi, ipak je on nas nivo. Ovo su preduboke teme za nas, vidim analiziraju se neke pojave i procesi u blizoj i daljoj buducnosti a izvori informacija su veoma diskutabilni. Ko od vas zaista radi u nekom od svjetskih instituta ili vladinih agencija koje su zaduzene da prate svjetske trendove i da na osnovu njih donose kratkorocne i dugorocne odluke, vjerovatno niko............
User avatar
statix
Posts: 2961
Joined: 27/08/2009 09:04
Location: Sarajevo

#198 Re: SUNOVRAT NEO-KAPITALIZMA, povratak marxiszmu? ?

Post by statix »

Treba razlikovati stopu rast od razvoja. Danas se proturaju informacije o izlasku iz krize nekakvim pokazateljima rasta, ali to je samo u odnosu na isti period prosle godine, i nije nikakav dugorocan pokazatalj, jer razvoj je stagnirao i ima negativnu tendenciju vec 10 godina i ne pokazuje svijetliju buducnost, a to sto se pojedine kompanije pokusavaju spasiti vladinom milostinjom i novim zaduzivanjem je druga prica. Slijedeca kriza bi mogla biti kobna, jer ko garantuje da ce se i vlade uvijek moci zaduziti, pogotovo po ovako malim kamatama, a to ujedno objasnjava i koliko je realno pokrice tog novca, ili da kazem nema ga, bitno je stvaranje kontrole nad vladama.
User avatar
zmaj56
Posts: 601
Joined: 30/09/2008 13:23
Location: svugdje

#199 Re: SUNOVRAT NEO-KAPITALIZMA, povratak marxiszmu? ?

Post by zmaj56 »

http://www.sarajevo-x.com/zanimljivosti ... /100118098

Evo cime ih sistem hrani a milijarde prolaze...prolaze...
User avatar
zmaj56
Posts: 601
Joined: 30/09/2008 13:23
Location: svugdje

#200 Re: SUNOVRAT NEO-KAPITALIZMA, povratak marxiszmu? ?

Post by zmaj56 »

statix wrote:Treba razlikovati stopu rast od razvoja. Danas se proturaju informacije o izlasku iz krize nekakvim pokazateljima rasta, ali to je samo u odnosu na isti period prosle godine, i nije nikakav dugorocan pokazatalj, jer razvoj je stagnirao i ima negativnu tendenciju vec 10 godina i ne pokazuje svijetliju buducnost, a to sto se pojedine kompanije pokusavaju spasiti vladinom milostinjom i novim zaduzivanjem je druga prica. Slijedeca kriza bi mogla biti kobna, jer ko garantuje da ce se i vlade uvijek moci zaduziti, pogotovo po ovako malim kamatama, a to ujedno objasnjava i koliko je realno pokrice tog novca, ili da kazem nema ga, bitno je stvaranje kontrole nad vladama.

Naravno...ali kako to postici...ne moze bez nekih korjenitih promjena.
Gledaj kako prepadaju narod...da bi zataskali stvarne probleme:

http://www.sarajevo-x.com/zanimljivosti ... /100118098
Locked