SUNOVRAT NEO-KAPITALIZMA, povratak marxiszmu? ?

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Locked
User avatar
statix
Posts: 2961
Joined: 27/08/2009 09:04
Location: Sarajevo

#201 Re: SUNOVRAT NEO-KAPITALIZMA, povratak marxiszmu? ?

Post by statix »

@zmaj
koliko to god zvucalo tragicno i paradoxalno, rat ima veliku zaslugu u relativno maloj stopi nezaposlenosti u SAD. vecina njih se vodi kao socijalni slucajevi i vecina ih je nezaposlena, pa drzavi doju kao jeftina radna snaga po pitanju rata. Vidili smo svi na slikama iz Iraka lica mladica iz vojske.
Last edited by statix on 18/01/2010 22:25, edited 1 time in total.
User avatar
ahuseino
Posts: 2183
Joined: 19/10/2004 05:44
Location: singularity

#202 Re: SUNOVRAT NEO-KAPITALIZMA, povratak marxiszmu? ?

Post by ahuseino »

UnscarD wrote:
UnscarD wrote: Stvarno ti zelim srecu sa ulaganjima i svaka cast sto ti to sve pratis...pravo da ti kazem ja sam isto imao neka ulaganja i sva su bila losija od losijih pa mozda stvarno i nisam neki orjentir :)

Ipak, ovo sto ti govorim je cista logika sa malo osnovne aritmetike i stvarno ne znam sta tu ima nejasno ali evo da pojasnim jos jednom.
Krajnji cilj i smisao postojanja svake kompanije je profit. Manji troskovi = veci profit. Ako neces ti da smanjis troskove hoce tvoja konkurencija pa onda moras i ti. Dakle automatizacija i (ili) outsource-ing poslova je trend koji nece proci sljedece godine niti za 5 godina nego ce biti sve vise izrazen.
E sada, gdje ce svi ti radnici ciji poslovi su automatizovani da se zaposle? Ako posmatras posljeratnu USA ekonomiju, dobar dio tih poslova je apsorbovao usluzni sektor ali prema analizama (probat cu da ih nadjem) postoje naznake da ni tu vise nema prostora i da se doslo do zenita. Buduci da taj trend nece proci, logicno je da ce sve vise ljudi ostati bez posla. Sta je tacno nelogicno u ovome sto sam ti rekao? Dakle ovde se ne radi o nekoj analizi trenutne situacije i predvidjanjima u narednih 5 godina, nego o globalnim trendovima na duze staze. O smjeru kojim se krecemo ukoliko ti je tako lakse.

Super ti je ova statistika sa Biroa rada ali osim sto potvrdjuje ovo sto sam ranije rekao (rekordnih blizu 11% nezaposlenih- vise bilo samo jednom kratko negdje '82), ne znam sta tacno dokazuje?
Mada je lijepo vidjeti ovako uredjenu zemlju pa fino izlistas podatke od 1948 i pratis krivulju. Sad bilo bi lijepo da ta krivulja pokazuje neku naznaku oporavka ali nema je sad za sad koliko vidim.
Ovo za boldirano za profit jednostavno nije istina, vecini da, ali ne svim, ili svakakvim... al' haj' sad...
1) Moze li ime neke kompanije kojoj profit nije osnov i smisao postojanja?


Vidi, ne moras mi prepricavati cajtgajst, vas holly grail, nit' njegovu poruku o filozofiji korporacijskog zivota - profita. Jasno mi je iz vise tvojih postova da ti je to ostavilo dubok utisak, i da sve gledas kroz kroz ovu filozofiju, za razliku od @zombija, koji opet vjeruje da bog-bankar postoji. Medjutim, stvari nisu tako jednostavne kako ti se predstavljaju, i tu je kljuc koji bi vam dobro koristio, t.j. - sagledati stvari iz vise perspektiva (ne samo iz obskurnih online videa).
Apsolutno su Venus Projekat ideje ostavile veliki utisak na mene jer je to nesto najnaprednije na sto sam naisao i dok saznam za nesto bolje, ostaju u vrhu. Ipak ovo gore je samo dijelom VP. Mogao bi recimo da pogledas "The Corporation" (8.2 IMDB ocjena-dobitnik 10 nagrada na film festivalima).
http://www.imdb.com/title/tt0379225/awards
Dio ovoga sto pisem dolazi i iz njega.

U emancipaciji suvremenog zapadnog, kako drustva tako ekonomije postojali su nekoliko pardigm shifts (koji su utjecali na profit najvise): voz/auto, radio, TV, avion, semiconductor (pa PC), internet - nekoliko najvaznijih. Sta im je bilo zajednicko? Pa order of magnitude improvement in labor efficiency. Dali je automatizacija industrije slijedeci faktor? NE, zato sto se labor-force refokusira na nesto drugo, nesto novo... jednostavno robotika nije paradigm shift... ne josh... Ali ne mogu ulaziti u to...
2)
Robotika zajedno sa razvojem nano tehnologija upravljo predstavlja sljedecu veliku stvar dizuci labor efficiency na jedan sasvim novi nivo. Sve vise je u upotrebi (mislim da se vise niti jedan auto ne prozivodi rucno npr.) i sasvm je razumno predpostaviti da ce se taj trend povecavati. Jedini problem je sto tu vise nema laborer-consumera, naravno osim ako pod konzumiranjem ne racunas ulje za podmazivanje tih masina :)

Takodjer, nemoj zaboraviti da je outsource-ing skorija pojava. Nije toga bilo u '70-im. Sada i Telekom kompanije outsource-aju svoje usluge sto je bilo tesko zamislivo prije svega 10-15 godina. I taj trend ce se nastaviti.

Kombinirana, ova dva faktora predstavljaju ozbiljnu prijetnju zaposlenosti na zapadu i ja bih bas volio da znam na osnovu cega ti temeljis svoj dugorocni optimizam odnosno na koji nacin zapad misli da rijesi ova dva problema?
Za grafom nisam nista htjeo dokazati, nego postaviti za buducu svjedozdbu. Posto ti kazes da ce nezaposlenost ostati na 11% zauvijek (ili ici gore), ja kazem 6%-8% u roku od 2-3 godine (i tu ostati ili ici nabolje), a vlazni snovi politicara su 2%... pa reko da vidimo ko zna o cemu prica, ko prepricava tudje SF price, a ko sanja...

3)

Vidi, ja ne kazem da se u naredne 2-3 godine nece privremeno popraviti situacija ali ja ovde ne pricam o tom kratkom periodu nego o trendu. O smjeru i pravcu koji ozbiljno prijeti trenutnome sistemu i u perspektivi ce ce se ta prijetnja samo povecavati.
1)
Evo ovdje 'nekoliko' pa biraj:

http://www.charitynavigator.org/index.c ... arch.alpha

Inace zvane non-profit organisations...
Naravno, eticnosti nekih je diskutabilna, ali nije sve crno-bijelo, nije...

2) Automatika i robotika su prisutni vec minimalno 3 decenije i to u vrlo poodmaklom nivou razvoja, u medjuvremenu se pojavio internet, sta mislis koji je 10^n puta bio vise uticajan na efikasnost rada.

Outsourcing se lako moze rijesiti... VRLO lako, a znaces da je postao veliki problem kada se jednim jedinim zakonom rijesi. Customer service i IT outsourcing mogu zahvaliti internetu te napretku semiconductors-a (in communications) za svoje postojanje... svjedozba o napretku efikasnosti rada - globalnom.

Ne znam jeli moje stavove mozes zvati 'optimisticnim', u stvari mozda mozes, ako gledas iz ugla neke desnice (jer sve teme koje spominjes su ovdje udarne mete desnicarskih krugova - sto ti tamo odatle, mislim, ne mozes znati). Prije sam pomenuo na osnovu cega ja baziram svoje vidjenje buducnosti - vecim dijelom je konzervativna kvantitativna analiza brojeva, manjim dijelom konzervativno i kriticno analiziranje fundamentala, sentimenta i ekonomskih/politickih vijesti. Isto pitanje tebi, o dugorocnom pesimizmu - ja mislim da znam odgovor... Jer si prihvatio ono sto ti je na intrigirajuci nacin servirano.

3) Vidi i ti, prvo cini mi se da porices prvobitne izjave, koje mozda nisu bile pretjerano detaljne, ali je jasno bilo sta si htjeo reci. Drugo neozbiljno mi je koristiti ne-specifican jezik ako pravis kategoricne izjave apropo krize, marketa, ekonomije, kapitala, energije. Hocu reci, ne moze bit' 'vako ili 'nako, ili nekad u buducnosti...
Treba reci tacno sta i kada, a kako - nije toliko ni bitno. Ja sam specificno to iznjeo, ti sada mjenjas pricu... govoris o trendovima... Trend nije nista drugo do neki time-average kvantitativnog mjerila ili nekog indeksa. Daj mi tacno period tog trenda koji spominjes, kojeg posmatras, i reci mi kako mjeris taj trend t.j sta je to sto te navodi da donosis ove zakljucke - trend cega? - specificno

Ako pogledas market, ili CPI ili unemployment rate... ili inflaciju, dobices vrlo razlicitu sliku TRENDA ovisno koji vremencki period uzmes, ali DEFINITIVNO ako uzmes 200 godina, svaki ovaj trend ce biti u povoljnom smjeru, ako uzmes period od 2 godine, mice u nepozeljnom...
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#203 Re: SUNOVRAT NEO-KAPITALIZMA, povratak marxiszmu? ?

Post by zonbirile »

ahuseino wrote:
zonbirile wrote:PostPostao/la zonbirile dana 15/01/2010 16:29
očito ništa nismo naučili od čika Mordekaja.On fino pisao o dijalektici,a ona se vidi i u gibanju kapitala.Ovako kako govore naši amerikanci mislili su i Evropljani kada je otkrivena Amerika,Australija.I stvarno se niko pomakao nije,samo kapital i bi velika Amerika.Došlo vrijeme za selidbom kapitala,niko nigdje neće otići sem kapitala,pa nakon par decenija možda se krug zatvori sa Evropo
------------------------------------------------------------------
vrati se 3 posta iznad,ali ti ne čitaš,nije te stid ,drugi čitaju
i...? gdje cemo onda s parama...?

znaci definitivno u Evropu...


...ili ono u Indiju?

Dizem dva prsta ucitelju...mam pitanje; ima li negdje zapisano kako su govorili Evropljani kada se gibao kapital... iz Evrope? Ili to znate iz licnog iskustva...?
-------------------------------------------------------------------------------------------
Indija,Kina,a možda se krug zatvori nazad u Evropu.A ono što si polagao za državljanstvo tamo nije ti sve rečeno,pitaj kako je irska i škotska sirotinja stvarana i slana u Ameriku.Ko je finansirao put brodom od 3 mjeseca za cijele porodice kao po pravilu sa 10 članova i kako su oni to plačali.Gazde su uvijek sjedili u Londonu,kao i danas ,vaši tamo su samo eksponenti njihovi u Novom svijetu,koji će zajdeno ,odnosno njihov kapital preći u neki noviji Novi svijet.Normalno ništa dramatično,ali neće biti kao što je bilo,a i za dolar se mora naći riješenje.Valjda ne misliš da neće dio platiti i SAD i vaša sirotinja.
User avatar
derion
Posts: 1113
Joined: 06/01/2008 17:08

#204 Re: SUNOVRAT NEO-KAPITALIZMA, povratak marxiszmu? ?

Post by derion »

statix wrote:@zmaj
koliko to god zvucalo tragicno i paradoxalno, rat ima veliku zaslugu u relativno maloj stopi nezaposlenosti u SAD. vecina njih se vodi kao socijalni slucajevi i vecina ih je nezaposlena, pa drzavi doju kao jeftina radna snaga po pitanju rata. Vidili smo svi na slikama iz Iraka lica mladica iz vojske.
Uopšte nije paradoksalno, statix.
Poznato je da je američka vojna industrija jedna od nosilaca američke ekonomije, još od Drugog svjetskog rata, kada su Amerikanci shvatili da su vojna i ekonomska velesila, i uz to jedina sila koja nije vodila rat na svojoj teritorijim, pa je tako izašla iz, inače, razornog rata bez ikakvih ratnih razaranja i šteta. Bili bi glupi da nisu iskoristili šansu da pometu što se pomesti moglo i uz to nametnuti novi svjetski poredak.

Međutim, dolaze nova vremena. Kina postaje ekonomska i vojna velesila, a jačaju i Indija, Rusija i Brazil. Pored toga, ekonomski, obrazovni i tehnološki razvoj je doprinijeo da se veliki broj ljudi osvjesti, tj. spozna da budućnost ljudske civilizacija treba ići nekim drugim putem od kapitalističkog koji je, budemo iskreni, nepošten, nemoralan i vodi ogromnim razlikama među ljudima na skoro svim planovima. Uostalom, zašto da Amerikanci (i ostatak zapadnog svijeta) živi u velikom blagostanju, između ostalog, na temeljima svoje vojne industrije i kapitalističkog sistema koji favorizira bogate, odnosno one koji imaju? Jedan od razloga od npr. ratova u svijetu i siromaštva u Africi se sigurno može naći u potezima Amerike, Evropske unije i drugih kapitalističkih zemalja, koji svoje blagostanje stvaraju na ratovima i muci drugih naroda i oblasti.

Kapitalizam će zasigurno preći u jedno drugo stanje, stanje u kojem globalizacija, barem po pitanju ekonomskih mehanizama, mora prestati biti značajan faktor. Razmjena robe mora biti doveden na lokalni plan, pogotovo kada se radi o poljoprivredi i šumarstvu, svjetska industrija mora usvojiti korištenje održive energije, tj. uveliko smanjiti ovisnost o fosilnom gorivu. Vojnu industriju treba zamijeniti između ostalog industrijom održive energije. Vrlo mnogo ljudi može biti zaposleno u tom zelenom sektoru koji raste skoro iz dana u dan.

Znam da će ovo mnogima zvučati kao utopija ili nekakva luda ultraljevičarska prazna filozofija, ali to se mora desiti, ne samo zbog siromašnih u svijetu, nego i zbog bogatih, jer dosadašnji nivo blagostanja u zapadnim zemljama je DEFINITIVNO dostigao maksimum i nikada ga više neće biti, barem ne u kapitalističkom okviru, koji je baziran na (do sada) korištenim resursima kojih je iz dana u dan manje, a ljudi željnih zapadnjačkog blagostanja sve više.

Čovječanstvu je potrebna potpuno nova paradigma koja će promijeniti politički i ekonomski sistem na našoj planeti. Ako se to ne desi vrlo brzo (još u ovom stoljeću), bojim se da nam svima prijeti velika nesreća, da ne kažem globalna katastrofa.
UnscarD
Posts: 3235
Joined: 27/12/2002 00:00
Location: Na granici koja polako nestaje, tamo izmedju atoma i bita.

#205 Re: SUNOVRAT NEO-KAPITALIZMA, povratak marxiszmu? ?

Post by UnscarD »

derion wrote:
statix wrote:@zmaj
koliko to god zvucalo tragicno i paradoxalno, rat ima veliku zaslugu u relativno maloj stopi nezaposlenosti u SAD. vecina njih se vodi kao socijalni slucajevi i vecina ih je nezaposlena, pa drzavi doju kao jeftina radna snaga po pitanju rata. Vidili smo svi na slikama iz Iraka lica mladica iz vojske.
Uopšte nije paradoksalno, statix.
Poznato je da je američka vojna industrija jedna od nosilaca američke ekonomije, još od Drugog svjetskog rata, kada su Amerikanci shvatili da su vojna i ekonomska velesila, i uz to jedina sila koja nije vodila rat na svojoj teritorijim, pa je tako izašla iz, inače, razornog rata bez ikakvih ratnih razaranja i šteta. Bili bi glupi da nisu iskoristili šansu da pometu što se pomesti moglo i uz to nametnuti novi svjetski poredak.

Međutim, dolaze nova vremena. Kina postaje ekonomska i vojna velesila, a jačaju i Indija, Rusija i Brazil. Pored toga, ekonomski, obrazovni i tehnološki razvoj je doprinijeo da se veliki broj ljudi osvjesti, tj. spozna da budućnost ljudske civilizacija treba ići nekim drugim putem od kapitalističkog koji je, budemo iskreni, nepošten, nemoralan i vodi ogromnim razlikama među ljudima na skoro svim planovima. Uostalom, zašto da Amerikanci (i ostatak zapadnog svijeta) živi u velikom blagostanju, između ostalog, na temeljima svoje vojne industrije i kapitalističkog sistema koji favorizira bogate, odnosno one koji imaju? Jedan od razloga od npr. ratova u svijetu i siromaštva u Africi se sigurno može naći u potezima Amerike, Evropske unije i drugih kapitalističkih zemalja, koji svoje blagostanje stvaraju na ratovima i muci drugih naroda i oblasti.

Kapitalizam će zasigurno preći u jedno drugo stanje, stanje u kojem globalizacija, barem po pitanju ekonomskih mehanizama, mora prestati biti značajan faktor. Razmjena robe mora biti doveden na lokalni plan, pogotovo kada se radi o poljoprivredi i šumarstvu, svjetska industrija mora usvojiti korištenje održive energije, tj. uveliko smanjiti ovisnost o fosilnom gorivu. Vojnu industriju treba zamijeniti između ostalog industrijom održive energije. Vrlo mnogo ljudi može biti zaposleno u tom zelenom sektoru koji raste skoro iz dana u dan.

Znam da će ovo mnogima zvučati kao utopija ili nekakva luda ultraljevičarska prazna filozofija, ali to se mora desiti, ne samo zbog siromašnih u svijetu, nego i zbog bogatih, jer dosadašnji nivo blagostanja u zapadnim zemljama je DEFINITIVNO dostigao maksimum i nikada ga više neće biti, barem ne u kapitalističkom okviru, koji je baziran na (do sada) korištenim resursima kojih je iz dana u dan manje, a ljudi željnih zapadnjačkog blagostanja sve više.

Čovječanstvu je potrebna potpuno nova paradigma koja će promijeniti politički i ekonomski sistem na našoj planeti. Ako se to ne desi vrlo brzo (još u ovom stoljeću), bojim se da nam svima prijeti velika nesreća, da ne kažem globalna katastrofa.
Venus Projekat ideje upravo polaze od slicnih premisa. Ukoliko vec nisi, baci pogled na neke od ideja koje predlazu.
UnscarD
Posts: 3235
Joined: 27/12/2002 00:00
Location: Na granici koja polako nestaje, tamo izmedju atoma i bita.

#206 Re: SUNOVRAT NEO-KAPITALIZMA, povratak marxiszmu? ?

Post by UnscarD »

ahuseino wrote: 1)
Evo ovdje 'nekoliko' pa biraj:

http://www.charitynavigator.org/index.c ... arch.alpha

Inace zvane non-profit organisations...
Naravno, eticnosti nekih je diskutabilna, ali nije sve crno-bijelo, nije...
Mozda se nismo razumijeli. Nije meni trebao spisak pravnih subjekata kao sto je Klub prijatelja civauve...nego kompanija kojoj profit nije glavni motiv. Mozda i ima neki entuzijasta koji je pokrenuo razvoj alternativnih pogona za auta sa ciljem ocuvanja okoline (ustvari poznajem jednog) ali nije to nesto sto mjenja sustinu.
ahuseino wrote: 2) Automatika i robotika su prisutni vec minimalno 3 decenije i to u vrlo poodmaklom nivou razvoja, u medjuvremenu se pojavio internet, sta mislis koji je 10^n puta bio vise uticajan na efikasnost rada.

Outsourcing se lako moze rijesiti... VRLO lako, a znaces da je postao veliki problem kada se jednim jedinim zakonom rijesi. Customer service i IT outsourcing mogu zahvaliti internetu te napretku semiconductors-a (in communications) za svoje postojanje... svjedozba o napretku efikasnosti rada - globalnom.

Ne znam jeli moje stavove mozes zvati 'optimisticnim', u stvari mozda mozes, ako gledas iz ugla neke desnice (jer sve teme koje spominjes su ovdje udarne mete desnicarskih krugova - sto ti tamo odatle, mislim, ne mozes znati). Prije sam pomenuo na osnovu cega ja baziram svoje vidjenje buducnosti - vecim dijelom je konzervativna kvantitativna analiza brojeva, manjim dijelom konzervativno i kriticno analiziranje fundamentala, sentimenta i ekonomskih/politickih vijesti. Isto pitanje tebi, o dugorocnom pesimizmu - ja mislim da znam odgovor... Jer si prihvatio ono sto ti je na intrigirajuci nacin servirano.
Pa ukoliko sam te dobro shvatio, ti predvidjas pad nezaposlenosti a to je svakako optimisticno. Ja ne dijelim taj optimizam jer za to ne vidim nikakav razlog, upravo suprotno.
Pored ovoga sto sam naveo (i za sta nisam dobio uvjerljiv odgovor jer upravo od aktivnijeg uvodjenja automatike i dolazi do porasta nezaposlenosti odnosno peakova a anti-outsoursing zakone ocekujes da izglasaju korporativni lobiji? I da li si razmislio o globalnim implikacijama takvog zakona i koliko WTO odredbi bi se time prekrsilo?) postoje i drugi faktori na koje treba obratiti paznju kao sto je nestasica kljucnih resursa koji se u buducnosti takodjer nece pojaviti sa neba, kao sto je npr. nafta. Vezu izmedju ekonomskog rasta i nafte vjerujem da ne treba da ti objasnjavam. Sve zemlje prozivodjaci su odavno prosli tzv. "peak oil" momenat i u zavisnosti od zemlje do zemlje, samo ce nastaviti smanjivati prozivodnju. To takodjer ne moze nikako afirmativno uticati na rast ekonomije.
ahuseino wrote: 3) Vidi i ti, prvo cini mi se da porices prvobitne izjave, koje mozda nisu bile pretjerano detaljne, ali je jasno bilo sta si htjeo reci. Drugo neozbiljno mi je koristiti ne-specifican jezik ako pravis kategoricne izjave apropo krize, marketa, ekonomije, kapitala, energije. Hocu reci, ne moze bit' 'vako ili 'nako, ili nekad u buducnosti...
Treba reci tacno sta i kada, a kako - nije toliko ni bitno. Ja sam specificno to iznjeo, ti sada mjenjas pricu... govoris o trendovima... Trend nije nista drugo do neki time-average kvantitativnog mjerila ili nekog indeksa. Daj mi tacno period tog trenda koji spominjes, kojeg posmatras, i reci mi kako mjeris taj trend t.j sta je to sto te navodi da donosis ove zakljucke - trend cega? - specificno

Ako pogledas market, ili CPI ili unemployment rate... ili inflaciju, dobices vrlo razlicitu sliku TRENDA ovisno koji vremencki period uzmes, ali DEFINITIVNO ako uzmes 200 godina, svaki ovaj trend ce biti u povoljnom smjeru, ako uzmes period od 2 godine, mice u nepozeljnom...
Ne mjenjam pricu. Od pocetka govorim o trendu odnosno pravcu a u skladu sa topicom. Ne smatram sebe dovoljno kompetentnim da bih iznjeo egzaktno "sta i kada" i u to bio potpuno siguran. Kada bih to mogao, igrao bih loto :) ili u najmanju ruku bio dio nekog dobro placenog "think tank"-a. Svoj pezimizam baziram kao i ti na "kriticnom analiziranju fundamentala, sentimenta i ekonomskih/politickih vijesti" - prostije receno, posmatranju svijeta u kojem zivim uz upotrebu zdrave logike.

Sve u svemu, ja bih volio da si ti u pravu i da je pred nama svijetla buducnost...na zalost, sve sto vidim oko sebe ukazuje upravo na suprotno.
User avatar
ahuseino
Posts: 2183
Joined: 19/10/2004 05:44
Location: singularity

#207 Re: SUNOVRAT NEO-KAPITALIZMA, povratak marxiszmu? ?

Post by ahuseino »

zonbirile wrote:
ahuseino wrote:
zonbirile wrote:PostPostao/la zonbirile dana 15/01/2010 16:29
očito ništa nismo naučili od čika Mordekaja.On fino pisao o dijalektici,a ona se vidi i u gibanju kapitala.Ovako kako govore naši amerikanci mislili su i Evropljani kada je otkrivena Amerika,Australija.I stvarno se niko pomakao nije,samo kapital i bi velika Amerika.Došlo vrijeme za selidbom kapitala,niko nigdje neće otići sem kapitala,pa nakon par decenija možda se krug zatvori sa Evropo
------------------------------------------------------------------
vrati se 3 posta iznad,ali ti ne čitaš,nije te stid ,drugi čitaju
i...? gdje cemo onda s parama...?

znaci definitivno u Evropu...


...ili ono u Indiju?

Dizem dva prsta ucitelju...mam pitanje; ima li negdje zapisano kako su govorili Evropljani kada se gibao kapital... iz Evrope? Ili to znate iz licnog iskustva...?
-------------------------------------------------------------------------------------------
Indija,Kina,a možda se krug zatvori nazad u Evropu.A ono što si polagao za državljanstvo tamo nije ti sve rečeno,pitaj kako je irska i škotska sirotinja stvarana i slana u Ameriku.Ko je finansirao put brodom od 3 mjeseca za cijele porodice kao po pravilu sa 10 članova i kako su oni to plačali.Gazde su uvijek sjedili u Londonu,kao i danas ,vaši tamo su samo eksponenti njihovi u Novom svijetu,koji će zajdeno ,odnosno njihov kapital preći u neki noviji Novi svijet.Normalno ništa dramatično,ali neće biti kao što je bilo,a i za dolar se mora naći riješenje.Valjda ne misliš da neće dio platiti i SAD i vaša sirotinja.
Nemam ja sta pitat bolan, sve je to stara vijest, ne znam sto to tebi zvuci relevantno. Ko je meni platio kartu? Nisam sam vjeruj mi, imao sam tri torbe i POTPISAO dusu djavolu za $680.00 ONIH para i to u jednom smjeru. Fukara ne treba ni potpisivati, ali dusevna fukara, jer oni ni fizicki nisu sposobni za VRATIT; pa se onda moraju vratit dole podvijena repa... Dans je PUUUNO drugacija slika mene i moje tri torbe, i to je i poenta drustva - da ti omoguci da radis, da iskoristis svoj potencijal, da te motivise da budes dio tog drustva. A ova produktivnost je NAJVECA variabla uspjeha tog bajnog zapadnog drustva, ne kredit, ili profit, koji jesu faktori ali ne najznacajniji.
Samo ovo neces naci na web sajtu sa strukturom Rothchildove banke, ili u cajtgajstu. Tamo imaju puno uzbudljivije teme.

Tamo pise o djavoljoj shemi i organizovanom deportovanju radne snage a ne o omogucenom iseljavanju i otvaranju novih mogucnosti za tu 'snagu'. Sve je do perspetkive...
Tvoja extremno cinicna ti zraci izmedju redova, ali i to je proizvod tvoje okoline pa me ne cudi.

... a ovo apropo micanja kapitala, pa to ce samo biti US foreign investment, malo jeftinije nego bjelosvjetski puppet governments... I uvijek ima ratna industrija, treba praviti zarista u svijetu da se to trosi i trguje, ne?
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#208 Re: SUNOVRAT NEO-KAPITALIZMA, povratak marxiszmu? ?

Post by zonbirile »

majstore,niko te za zdravlje nije pitao,ili po tvojoj logici nisi putovao prije 200g pa ne znaš.Rekoh ti već,nema zluradosti ni prema tebi ni prema SAD,samo nije do mene ako sam skontao Ponzijeve šeme,nisam jedini.Dobro je tako,sve što je bilo ne znaš nisi bio savremenik,a ovo sad znaš imao 1 lošu torbu,sada valjda tri pune.OK,ubaci još koju američku riječ,da damo ozbiljnost i težinu diskusiji.U stvari,kako da mi bolje znamo od tebe,koji si tamo.
User avatar
ahuseino
Posts: 2183
Joined: 19/10/2004 05:44
Location: singularity

#209 Re: SUNOVRAT NEO-KAPITALIZMA, povratak marxiszmu? ?

Post by ahuseino »

UnscarD wrote:
ahuseino wrote: 1)
Evo ovdje 'nekoliko' pa biraj:

http://www.charitynavigator.org/index.c ... arch.alpha

Inace zvane non-profit organisations...
Naravno, eticnosti nekih je diskutabilna, ali nije sve crno-bijelo, nije...
Mozda se nismo razumijeli. Nije meni trebao spisak pravnih subjekata kao sto je Klub prijatelja civauve...nego kompanija kojoj profit nije glavni motiv. Mozda i ima neki entuzijasta koji je pokrenuo razvoj alternativnih pogona za auta sa ciljem ocuvanja okoline (ustvari poznajem jednog) ali nije to nesto sto mjenja sustinu.
ahuseino wrote: 2) Automatika i robotika su prisutni vec minimalno 3 decenije i to u vrlo poodmaklom nivou razvoja, u medjuvremenu se pojavio internet, sta mislis koji je 10^n puta bio vise uticajan na efikasnost rada.

Outsourcing se lako moze rijesiti... VRLO lako, a znaces da je postao veliki problem kada se jednim jedinim zakonom rijesi. Customer service i IT outsourcing mogu zahvaliti internetu te napretku semiconductors-a (in communications) za svoje postojanje... svjedozba o napretku efikasnosti rada - globalnom.

Ne znam jeli moje stavove mozes zvati 'optimisticnim', u stvari mozda mozes, ako gledas iz ugla neke desnice (jer sve teme koje spominjes su ovdje udarne mete desnicarskih krugova - sto ti tamo odatle, mislim, ne mozes znati). Prije sam pomenuo na osnovu cega ja baziram svoje vidjenje buducnosti - vecim dijelom je konzervativna kvantitativna analiza brojeva, manjim dijelom konzervativno i kriticno analiziranje fundamentala, sentimenta i ekonomskih/politickih vijesti. Isto pitanje tebi, o dugorocnom pesimizmu - ja mislim da znam odgovor... Jer si prihvatio ono sto ti je na intrigirajuci nacin servirano.
Pa ukoliko sam te dobro shvatio, ti predvidjas pad nezaposlenosti a to je svakako optimisticno. Ja ne dijelim taj optimizam jer za to ne vidim nikakav razlog, upravo suprotno.
Pored ovoga sto sam naveo (i za sta nisam dobio uvjerljiv odgovor jer upravo od aktivnijeg uvodjenja automatike i dolazi do porasta nezaposlenosti odnosno peakova a anti-outsoursing zakone ocekujes da izglasaju korporativni lobiji? I da li si razmislio o globalnim implikacijama takvog zakona i koliko WTO odredbi bi se time prekrsilo?) postoje i drugi faktori na koje treba obratiti paznju kao sto je nestasica kljucnih resursa koji se u buducnosti takodjer nece pojaviti sa neba, kao sto je npr. nafta. Vezu izmedju ekonomskog rasta i nafte vjerujem da ne treba da ti objasnjavam. Sve zemlje prozivodjaci su odavno prosli tzv. "peak oil" momenat i u zavisnosti od zemlje do zemlje, samo ce nastaviti smanjivati prozivodnju. To takodjer ne moze nikako afirmativno uticati na rast ekonomije.
ahuseino wrote: 3) Vidi i ti, prvo cini mi se da porices prvobitne izjave, koje mozda nisu bile pretjerano detaljne, ali je jasno bilo sta si htjeo reci. Drugo neozbiljno mi je koristiti ne-specifican jezik ako pravis kategoricne izjave apropo krize, marketa, ekonomije, kapitala, energije. Hocu reci, ne moze bit' 'vako ili 'nako, ili nekad u buducnosti...
Treba reci tacno sta i kada, a kako - nije toliko ni bitno. Ja sam specificno to iznjeo, ti sada mjenjas pricu... govoris o trendovima... Trend nije nista drugo do neki time-average kvantitativnog mjerila ili nekog indeksa. Daj mi tacno period tog trenda koji spominjes, kojeg posmatras, i reci mi kako mjeris taj trend t.j sta je to sto te navodi da donosis ove zakljucke - trend cega? - specificno

Ako pogledas market, ili CPI ili unemployment rate... ili inflaciju, dobices vrlo razlicitu sliku TRENDA ovisno koji vremencki period uzmes, ali DEFINITIVNO ako uzmes 200 godina, svaki ovaj trend ce biti u povoljnom smjeru, ako uzmes period od 2 godine, mice u nepozeljnom...
Ne mjenjam pricu. Od pocetka govorim o trendu odnosno pravcu a u skladu sa topicom. Ne smatram sebe dovoljno kompetentnim da bih iznjeo egzaktno "sta i kada" i u to bio potpuno siguran. Kada bih to mogao, igrao bih loto :) ili u najmanju ruku bio dio nekog dobro placenog "think tank"-a. Svoj pezimizam baziram kao i ti na "kriticnom analiziranju fundamentala, sentimenta i ekonomskih/politickih vijesti" - prostije receno, posmatranju svijeta u kojem zivim uz upotrebu zdrave logike.

Sve u svemu, ja bih volio da si ti u pravu i da je pred nama svijetla buducnost...na zalost, sve sto vidim oko sebe ukazuje upravo na suprotno.
Ovo gore za civauvu si me skoro nasmijao.
Ja kazem tamno sivo, ti svijetlo sivo. Nisi pitao za kompaniju kojoj je cilj i motiv - okolis, nego za kompaniju kojoj PROFIT nije prvi i u centru. Takvih kompanija ima BUKVALNO hiljade, gdje im je bit postojanja i glavna motivacija za rast - neka humana aktivnost... kakva god; a 'profit' u tradicionalnom smislu te rijeci, ako ga uopste ima, je koristen na re-ulaganje u tu istu aktivnost u vidu pomoci, i ZAPOSLJAVANJU radnika da dalje rade dobro. Ovakve kompanije i te kako postoje, i bolje ti je da imas vjere u to.

Globalne implikacije u smislu WTO bi ostale iste, u stvari povrijedile bi se te siromasnije zemlje, ali stanje u bajnom zapadnom sistemu bi ostalo isto. A regulacije WTO-a se krse svugdje u svijetu od samog pocetka (pogledaj agrarne subvencije i kontrolu nabavke lijekova u americi, steel industry taxene olaksice u Evropi itd...). Trade group se bore i pregovaraju o ovome konstantno. Taxiranje za outsourcing bi samo bila jedna dodatna stvar, uz to vrlo popularna u javnosti.

Mlad si i ovo ti je prva, a mozda kao i meni druga velika kriza u koju si aktivno uvezan. Pored istoricara ekonomije, i silnih doktora ekonomije, matematike, fizike (sve nadri-naucnici jelde zombi), te njihovih analiza, ti si izgleda prihvatio najpesimisticnije. Samo ono sto ja trubim ovdje (perspektive) je da pesimisticne analize imaju svrhu, cilj - a to je da vjestacki uticu na sentiment ulagaca da bi se stvorio balans u marketu i flow of money, bukvalno kao pregovaranje: trazi duplo vise, pa da budes sretan ako dobijes 10%... Tako kada citas o FEDu, health care-u, trosenju para na ratove, uvijek se zapitaj: "ko ima koristi od ovih vijesti" i " sta hoce da probaju promijeniti".
User avatar
ahuseino
Posts: 2183
Joined: 19/10/2004 05:44
Location: singularity

#210 Re: SUNOVRAT NEO-KAPITALIZMA, povratak marxiszmu? ?

Post by ahuseino »

zonbirile wrote:majstore,niko te za zdravlje nije pitao,ili po tvojoj logici nisi putovao prije 200g pa ne znaš.Rekoh ti već,nema zluradosti ni prema tebi ni prema SAD,samo nije do mene ako sam skontao Ponzijeve šeme,nisam jedini.Dobro je tako,sve što je bilo ne znaš nisi bio savremenik,a ovo sad znaš imao 1 lošu torbu,sada valjda tri pune.OK,ubaci još koju američku riječ,da damo ozbiljnost i težinu diskusiji.U stvari,kako da mi bolje znamo od tebe,koji si tamo.
Ma ne... slazem se ja, valjda sam to vec rekao, znate 'vi' bolje nego 'mi'. Odatle se puno bolje vide ponzi seme. Eno gore fino covjek otkrio Medova sto je utajio 50B$, prije 5 mjeseci.

Zasto okreces moje pitanje TEBI o tome kako znamo sta je bilo prije 200 godina.

Stalno se kontradiktiras. Ocekovao sam vise od tebe. Mora da komentarises na vise foruma i tema, pa zaboravljas.

Ostarilo se ha? Evo i ja, pupa mozak...
User avatar
statix
Posts: 2961
Joined: 27/08/2009 09:04
Location: Sarajevo

#211 Re: SUNOVRAT NEO-KAPITALIZMA, povratak marxiszmu? ?

Post by statix »

derion wrote:
statix wrote:@zmaj
koliko to god zvucalo tragicno i paradoxalno, rat ima veliku zaslugu u relativno maloj stopi nezaposlenosti u SAD. vecina njih se vodi kao socijalni slucajevi i vecina ih je nezaposlena, pa drzavi doju kao jeftina radna snaga po pitanju rata. Vidili smo svi na slikama iz Iraka lica mladica iz vojske.
Uopšte nije paradoksalno, statix.
Poznato je da je američka vojna industrija jedna od nosilaca američke ekonomije, još od Drugog svjetskog rata, kada su Amerikanci shvatili da su vojna i ekonomska velesila, i uz to jedina sila koja nije vodila rat na svojoj teritorijim, pa je tako izašla iz, inače, razornog rata bez ikakvih ratnih razaranja i šteta. Bili bi glupi da nisu iskoristili šansu da pometu što se pomesti moglo i uz to nametnuti novi svjetski poredak.

Međutim, dolaze nova vremena. Kina postaje ekonomska i vojna velesila, a jačaju i Indija, Rusija i Brazil. Pored toga, ekonomski, obrazovni i tehnološki razvoj je doprinijeo da se veliki broj ljudi osvjesti, tj. spozna da budućnost ljudske civilizacija treba ići nekim drugim putem od kapitalističkog koji je, budemo iskreni, nepošten, nemoralan i vodi ogromnim razlikama među ljudima na skoro svim planovima. Uostalom, zašto da Amerikanci (i ostatak zapadnog svijeta) živi u velikom blagostanju, između ostalog, na temeljima svoje vojne industrije i kapitalističkog sistema koji favorizira bogate, odnosno one koji imaju? Jedan od razloga od npr. ratova u svijetu i siromaštva u Africi se sigurno može naći u potezima Amerike, Evropske unije i drugih kapitalističkih zemalja, koji svoje blagostanje stvaraju na ratovima i muci drugih naroda i oblasti.

Kapitalizam će zasigurno preći u jedno drugo stanje, stanje u kojem globalizacija, barem po pitanju ekonomskih mehanizama, mora prestati biti značajan faktor. Razmjena robe mora biti doveden na lokalni plan, pogotovo kada se radi o poljoprivredi i šumarstvu, svjetska industrija mora usvojiti korištenje održive energije, tj. uveliko smanjiti ovisnost o fosilnom gorivu. Vojnu industriju treba zamijeniti između ostalog industrijom održive energije. Vrlo mnogo ljudi može biti zaposleno u tom zelenom sektoru koji raste skoro iz dana u dan.

Znam da će ovo mnogima zvučati kao utopija ili nekakva luda ultraljevičarska prazna filozofija, ali to se mora desiti, ne samo zbog siromašnih u svijetu, nego i zbog bogatih, jer dosadašnji nivo blagostanja u zapadnim zemljama je DEFINITIVNO dostigao maksimum i nikada ga više neće biti, barem ne u kapitalističkom okviru, koji je baziran na (do sada) korištenim resursima kojih je iz dana u dan manje, a ljudi željnih zapadnjačkog blagostanja sve više.

Čovječanstvu je potrebna potpuno nova paradigma koja će promijeniti politički i ekonomski sistem na našoj planeti. Ako se to ne desi vrlo brzo (još u ovom stoljeću), bojim se da nam svima prijeti velika nesreća, da ne kažem globalna katastrofa.
Da, za paradoks si upravu, ali mislio sam da laiku moze izgledati nelogicno...
Ostatak posta mi se svidja i dosta je optimistican, ali os niko tacno ne zna sta ce se desiti, pa je i ovakav scenario moguc i pozeljan.
Malo mi je ovaj boldirani dio upitan, jer globalizacija i trgovina na lokalnom nivou su kontradikatorni i ne znam da li ce biti moguce zastititi lokalne ekonomije od penetracije velikih kompanija na lokalno trziste, mada sam ja zagovornik takvog oblika i smatram ga zdravim. Takodjer, uvijek se sjetim starijeg covjeka, koji mi je jednom prilikom u razgovoru o kvalitetu hrane rakao: "Ako zelis jesti i biti siguran u kvalitet te hrane, u smislu da nije g. modifikovana, nema aditiva, emuglatora...nastoj kupovati sto vise proizvoda iz svoje okoline (zajednice) ili kako bi rekli od seljaka, mada su i oni poceli da fusere i koriste neke praskove kod mlijecnih proizvoda :mrgreen: ....
@ahuseino
Stavljati kao kljucni faktor , u razvoju zapada, produktivnost i tehnoloske inovacije je uredu, ali ne mogu se iskljuciti ni druge odrednice, kao npr. prirodni resursi (kojim se Evropa ne moze pohvaliti, ali zato se i razvila jer je znala da mora stediti i gomilati zalihe, i razvijati nacine sto bolje explotacije resursa, pa i kolonizacija zemalja radi resursa), zatim investicije i kapital o kojima se ovdje najvise razglaba i koje se pocinju seliti kako zonbi kaze, na sta je upucivao i Marx, jer sjetimo se ciklusa ,koji govore o dugorocnom kreditiranju koje predstavlja problem u konacnici, pa tada razvoj nacionalne ekonomije poprima tendenciju pada da bi se dovelo u ravnotezu odnos traznje i ponude. Ustvari, onaj ko kreditira ide tamo gdje je likvidnost veca a rizik manji, a zaduzenosz USA i odredjenih zemalja u Evropi, dostize ogromne brojke i sve se manje likvidno, a nesto ce se morati mjenjati kada bude trebalo poravnati racune. Samo da ne bude kao na Haitiju, gdje ce izgleda odluciti da im izbrisu nacionalni dug.
Rast GDP-a ne moze biti konstantan, kao sto @unscarD rece, potrosnja odredjenih proizvoda i usluga morat ce se reducirati pa tako i proizvodnja. Znaci, GDP opada, a dug sve veci, a znamo da se dug uvijek izrazava kroz procenat GDP-ja. Pa ti sad sam povezi.Ili ce doci do ogromnih poreza, kada vlade stisnu bankari ili do masovne plijenidbe imovine i drzavnih firmi, manjih kompanija, komarcijalnih banaka itd... ali pitanje je koliko je eliti taj scenario privlacan...to su za njih sitne ribe koje sluze samo kako bi maglile i stvarale osjecaj konkurentnosti na trzistu...
Negdje procitah da rusi nastoje otplatili cijeli dug prema MMF-u, a pojedinci se i dalje zaduzuju u nedogled....dobro rece @derion, blagostanje na zapadu dostize vrhunac, pa gdje to ima da cetveroclana porodica vozi tri dzipa i trosi 50l benzina sedmcino...sve ima svoj ciklus pa tako i americki san
User avatar
zmaj56
Posts: 601
Joined: 30/09/2008 13:23
Location: svugdje

#212 Re: SUNOVRAT NEO-KAPITALIZMA, povratak marxiszmu? ?

Post by zmaj56 »

Naci - neo liberalni kapitalizam ce propasti.
Oni jednostavno ne mogu da se odlijepe od bubble economy, iako su s njom doveli do kraha sistema. Evo i sada raste indeks burzi i oni zadovoljno trljaju ruke iako nema nikakvog osnova za to.Nisu nista naucili iz krize a nikakvih snaga nema da preokrenu tok dogadjaja.
Plasim se stoga da scenario ne preuzmu tipovi kao ovi sa slike:

Image



a bice guravo jer je masa naroda s oruzjem.
Last edited by zmaj56 on 19/01/2010 20:54, edited 1 time in total.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45505
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#213 Re: SUNOVRAT NEO-KAPITALIZMA, povratak marxiszmu? ?

Post by Chmoljo »

a žiku prvom malcu sa lijeva majice :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
ahuseino
Posts: 2183
Joined: 19/10/2004 05:44
Location: singularity

#214 Re: SUNOVRAT NEO-KAPITALIZMA, povratak marxiszmu? ?

Post by ahuseino »

ova je slika dokaz za sve :wink:
simpozijum delirijum
Posts: 2102
Joined: 02/07/2008 07:45
Location: USA

#215 Re: SUNOVRAT NEO-KAPITALIZMA, povratak marxiszmu? ?

Post by simpozijum delirijum »

situacija na Haitiju, jedna od najvecih katastrofa ( izgleda veca od cunamija u Aziji ) 200 000 mrtvih !
dokaz?
dokaz surovosti i uzasa sistema kojega nazivamo neoliberalnim kapitalizmom i globalizacijom i ostali sranjima !
milion i pol izgladnjelih cekaju pomoc
ali ?
USA vojska strogo kontrolira letove na jedinome aerodromu koji funkcionira
samo sat leta od Majamija i jednih od najvecih vojnih baza , a spasioci sa Islanda su bili prvi, sa udaljenosti od 6700 Km !zajedno sa 400 "zloglasnih komunistickih doktora" i medicinskoga osoblja iz Venecuele i Kube !
a USA ?
poslala 2500 tesko naoruzanih vojnika
kao odgovor
ma gade mi se definitivno !
uzivajte u kapitalizmu !
proucite istoriju Haitija kao prve robovlasnicke kolonije koja se ustankom oslobodila
uzor za oslobodilacke pokrete Simona Bolivara u Latinskoj Americi i sire
zato ih i zele mrtve
i dalje blokiraju letove iz cijeloga svijeta
diplomatski skandal sa Francuskom i Brazilom ciji su letovi otkazani zbog komandi iz Pentagona
USA vojska i jeste trenirana za ubijanje
User avatar
zmaj56
Posts: 601
Joined: 30/09/2008 13:23
Location: svugdje

#216 Re: SUNOVRAT NEO-KAPITALIZMA, povratak marxiszmu? ?

Post by zmaj56 »

ahuseino wrote:ova je slika dokaz za sve :wink:
Sta si to ti dokazao, matere ti?
Citas samo svoje postove, a nisi u stanju jednu recenicu sastaviti s valjanim argumentima. Imas samo suplju pricu.

Sto ne kazes nista o ovome:
"....Oni jednostavno ne mogu da se odlijepe od bubble economy, iako su s njom doveli do kraha sistema. Evo i sada raste indeks burzi i oni zadovoljno trljaju ruke iako nema nikakvog osnova za to. Nisu nista naucili iz krize a nikakvih snaga nema da preokrenu tok dogadjaja...."
User avatar
ahuseino
Posts: 2183
Joined: 19/10/2004 05:44
Location: singularity

#217 Re: SUNOVRAT NEO-KAPITALIZMA, povratak marxiszmu? ?

Post by ahuseino »

zmaj56 wrote:
ahuseino wrote:ova je slika dokaz za sve :wink:
Sta si to ti dokazao, matere ti?
Citas samo svoje postove, a nisi u stanju jednu recenicu sastaviti s valjanim argumentima. Imas samo suplju pricu.

Sto ne kazes nista o ovome:
"....Oni jednostavno ne mogu da se odlijepe od bubble economy, iako su s njom doveli do kraha sistema. Evo i sada raste indeks burzi i oni zadovoljno trljaju ruke iako nema nikakvog osnova za to. Nisu nista naucili iz krize a nikakvih snaga nema da preokrenu tok dogadjaja...."
Procitaj u politikinom zabavniku pod vjerovali ili ne... bice vise argumenata... ili ne, imas ti Sarajevo-x za vijesti?
User avatar
statix
Posts: 2961
Joined: 27/08/2009 09:04
Location: Sarajevo

#218 Re: SUNOVRAT NEO-KAPITALIZMA, povratak marxiszmu? ?

Post by statix »

Eto razglabalo se na ovoj temi, pa da se pokusam dotaci srzi i nemam namjeru tvrditi da sam upravu ili ahuseino, jednostavno svako ima pravo na misljenje. Ali treba pokusati stvoriti objektivnu sliku koja je najbliza istini i relanosti.
Ja ne pokusavam tvrditi da su krediti i banke totalno nepozeljne, nasuprot vrlo su znacajne za ekonomiju, ali pohlepa manjih banaka i drugih finansijskih institucija, a zatim brojnih spekulacija u finansijskom sektoru pa i drugim kao trziste nafte itd... su nepovoljne i stetne za privredu i nas obicne gradjane, jer kad nastupi kriza mi ispastama u prvom redu.
Globalizacija se smatra nepovoljnom po nacinalne ekonomije manje razvijenih zemalja, a globalizacija bankarskog sistema takodjer u velikoj mjeri cini sistem krhkim. Postoje ogromni bankarski sistemi koji plasiraju sredstva sa velikim i neopravdanim rizikom, i na bazi nekih ocekivanja, koja nisu nikakvo pravilo. Da su banke bile manje ovi rizici ne bi toliko uticali na kompletnu ekonomiju, jer bolje je i ociglednije kad propadaju pojedinacno, a ovako odmah nastupi globalna kriza, jer se citav bankarski sistem uzdrma. sve upucuje na to da ce ssvaka slijedeca kriza biti sve gora i gora dok se ne predje na drugacije uredjenje, mozda sa vise drzavnog intervencionizma i kontrole.
Niko ne moze negirati da su krediti plasirani pod velikim rizikom i u spekulacije, a sve manje u realni sektor.
Ukoliko se trend globalnog zaduzivanja (ovisnosti o bankarskoj eliti ili da kazem dionicarima) zemalja nastavi mozemo ocekivati moderno robovlasnicko drustvo u kojem cemo raditi sve vise a imati sve manje, porez ce biti spas za politicare a oni zajedno sa bankama ce da koriste narod.
Znamo mi huso da je u ameriKi najveca prpa od otkaza, jer valja vracati kredite i hipoteku, i u sekundi se nadjes na ulici, a porez utaji i "ode glava". Zaduziti se vise nego sto mozes zaraditi je u krajnju ruku neodgovorno, kako na nivou porodice, tako i drzavnom, a da ne spominjem neodgovornost banke koja plasira takve kredite. Medjutim kad naleti kriza daj da drzava cupa novim zaduzenjima ne bi li spasila industriju i komercijalne banke, a onaj odgovorni svjet ispasta istom mjerom jer svi mi zajedno placamo porez.
Ljudska svijest se nije razvijala u skladu sa ekonomijom i utrkom za kapitalom i profitom, a pod svijest mislim na rjesavanje problema poput zagadjivanja, unistavanje prirode, smanjivanje energetskih resursa itd...Konzumerizam predstavlja takodjer problem, jer covjek svoju srecu sve vise bazira na velikoj potrosnji i tesko ce biti ubjediti ljude da se okrenu razvijanju svijesti i zadovoljavanju na drugacije nacine.
Sve sto nosi neo liberlaizam i protuta kao slobodno trziste je nefer prema malim i siromasnim zemljama i zemljama u razvoju. Pa sta sad mi ne trebamo da se bavimo poljoprivredom zato sto francuz i njemac proizvedu mnogo jeftinije za nas, a mi cemo nasu proizvodnju da unistimo, sjeme cemo kupovati iz holandije jer je najeftinije, a to sto necemo vise imati luka i krompira kakvog smo imali, ko jebe...
I tsa ce bit, prodajte nam vasa drustvena dobra, sume, vodu, rudu, da mi exploatisemo...

@simpozijum delirijum
Pa globalizacija rusi sve postojece granice za multinacionalne kompanije, pa se diktira siromasnim zemljama kako hoces...a vlade tih bogatih zemalja se ne bave bilateralnim odnosima, nego prosipaju pricu o humaosti i ljudskim pravima. Ne vidjoh na CNN da se spominje koliku pomoc i koliko ljudi je poslao Brazil i Kina, nego se upornoi forsira Amerika, koja je ujedno i najbliza. :zzzz:
User avatar
ahuseino
Posts: 2183
Joined: 19/10/2004 05:44
Location: singularity

#219 Re: SUNOVRAT NEO-KAPITALIZMA, povratak marxiszmu? ?

Post by ahuseino »

simpozijum delirijum wrote:situacija na Haitiju, jedna od najvecih katastrofa ( izgleda veca od cunamija u Aziji ) 200 000 mrtvih !
dokaz?
dokaz surovosti i uzasa sistema kojega nazivamo neoliberalnim kapitalizmom i globalizacijom i ostali sranjima !
milion i pol izgladnjelih cekaju pomoc
ali ?
USA vojska strogo kontrolira letove na jedinome aerodromu koji funkcionira
samo sat leta od Majamija i jednih od najvecih vojnih baza , a spasioci sa Islanda su bili prvi, sa udaljenosti od 6700 Km !zajedno sa 400 "zloglasnih komunistickih doktora" i medicinskoga osoblja iz Venecuele i Kube !
a USA ?
poslala 2500 tesko naoruzanih vojnika
kao odgovor
ma gade mi se definitivno !
uzivajte u kapitalizmu !
proucite istoriju Haitija kao prve robovlasnicke kolonije koja se ustankom oslobodila
uzor za oslobodilacke pokrete Simona Bolivara u Latinskoj Americi i sire
zato ih i zele mrtve
i dalje blokiraju letove iz cijeloga svijeta
diplomatski skandal sa Francuskom i Brazilom ciji su letovi otkazani zbog komandi iz Pentagona
USA vojska i jeste trenirana za ubijanje
Sta li to ti citas?


http://www.cbsnews.com/stories/2010/01/ ... 7735.shtml

Kanada najvise dala po glavi svog stanovnistva, a Indija, Kina i Francuska cuvaju za zimnice.
simpozijum delirijum
Posts: 2102
Joined: 02/07/2008 07:45
Location: USA

#220 Re: SUNOVRAT NEO-KAPITALIZMA, povratak marxiszmu? ?

Post by simpozijum delirijum »

ma hajde ! samo ti gledaj CBS i CNN uz FOX NEWS
ja gledam , ovdje na Floridi kako mi komsije sa Haitija vriste od bola zbog izgubljenih, ludi , izgubljeni ...
ja vidim ovdje u USA da ratni brodovi patroliraju , a policijski helikopteri nadlijecu obale zbog straha od priliva Haicanskih izbjeglica
ne seri ! :x
User avatar
ahuseino
Posts: 2183
Joined: 19/10/2004 05:44
Location: singularity

#221 Re: SUNOVRAT NEO-KAPITALIZMA, povratak marxiszmu? ?

Post by ahuseino »

simpozijum delirijum wrote:ma hajde ! samo ti gledaj CBS i CNN uz FOX NEWS
ja gledam , ovdje na Floridi kako mi komsije sa Haitija vriste od bola zbog izgubljenih, ludi , izgubljeni ...
ja vidim ovdje u USA da ratni brodovi patroliraju , a policijski helikopteri nadlijecu obale zbog straha od priliva Haicanskih izbjeglica
ne seri ! :x

ne jedi!!!!!! :evil: :x :evil: :x :evil: :x :evil: :x

:evil: :x :evil: :x :evil: :x :evil: :x

:evil: :x :evil: :x :evil: :x :evil: :x

:evil: :x :evil: :x :evil: :x :evil: :x
:evil: :x :evil: :x :evil: :x :evil: :x
User avatar
ahuseino
Posts: 2183
Joined: 19/10/2004 05:44
Location: singularity

#222 Re: SUNOVRAT NEO-KAPITALIZMA, povratak marxiszmu? ?

Post by ahuseino »

simpozijum delirijum wrote:ma hajde ! samo ti gledaj CBS i CNN uz FOX NEWS
ja gledam , ovdje na Floridi kako mi komsije sa Haitija vriste od bola zbog izgubljenih, ludi , izgubljeni ...
ja vidim ovdje u USA da ratni brodovi patroliraju , a policijski helikopteri nadlijecu obale zbog straha od priliva Haicanskih izbjeglica
ne seri ! :x
... i sta koje pizde materine radis ovdje? ... u toj utrobi zla. Sto se ne fatas Afganistana, Iraka, pa u borbu?

:evil: :x :evil: :x :evil: :x :evil: :x

Neces garant ti draga para. Kad je tako, kolko si se raspojaso da das za haicanske zrtve? Ili se samo suosjecas sa svojim prijateljima, jaran u bolu... siris drek ovuda, to ti je doprinos.

:evil: :x :evil: :x :evil: :x :evil: :x
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45505
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#223 Re: SUNOVRAT NEO-KAPITALIZMA, povratak marxiszmu? ?

Post by Chmoljo »

:-) :-) :-)

šta je ovo, sunovrat kulture dijaloga, a? vsvašta.

ban je obojici.

20. Jan. 2010. 03:03 Banned user for reason “krsenje pravila sa-x foruma”
» ahuseino, simpozijum delirijum

14 dana
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#224 Re: SUNOVRAT NEO-KAPITALIZMA, povratak marxiszmu? ?

Post by zonbirile »

jah,tako je to kada bosanska fukara postane "amerikanac",stručnjak za društvenoekonomske odnose,humanitarni rad i sa trona gleda na svijet i raju ostavljenu u balkanskoj kaljuži.
User avatar
zmaj56
Posts: 601
Joined: 30/09/2008 13:23
Location: svugdje

#225 Re: SUNOVRAT NEO-KAPITALIZMA, povratak marxiszmu? ?

Post by zmaj56 »

Chmoljo wrote::-) :-) :-)

šta je ovo, sunovrat kulture dijaloga, a? vsvašta.

ban je obojici.

20. Jan. 2010. 03:03 Banned user for reason “krsenje pravila sa-x foruma”
» ahuseino, simpozijum delirijum

14 dana
Dobro rjesenje. Narocito za onog useina, da mali ima vise vremena citati Politikin zabavnik.Korisnije mu je.
Locked