Sunovart Waal Streeta: Amerika pred ekonomskim slomom

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

User avatar
DiplomataSaSela
Posts: 1044
Joined: 20/10/2004 23:51

#26 Re: Sunovart Waal Streeta: Amerika pred ekonomskim slomom

Post by DiplomataSaSela »

Umjetnik a wrote:
dali je vrijeme za novi kapitalizam
Reis jutros rece da je bolji socijalizam :D
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#27 Re: Sunovart Waal Streeta: Amerika pred ekonomskim slomom

Post by Alfons Kauders »

DiplomataSaSela wrote:
Umjetnik a wrote:
dali je vrijeme za novi kapitalizam
Reis jutros rece da je bolji socijalizam :D
aha, onaj u kojem bi se umjesto skola gradile dzamije i kupovali audiji podobnim... :D
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#28 Re: Sunovart Waal Streeta: Amerika pred ekonomskim slomom

Post by ljubav_aha »

vratnik wrote:Samo je pitanje sta jos dolazi... Sreca pa nemam love koju mogu izgubiti, vec samo ostao bez iste (dinarska stednja u privrednoj banci, devizna u ljubljanskoj).. Mozda se zaduzim (ako mi ko da kredit) i kupim negdje skladiste brasna..
banke cak smanjuju sumu nuvca prilikom otvaranja novog kredita,ili jednostavno odbijaju nove molbe
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#29 Re: Sunovart Waal Streeta: Amerika pred ekonomskim slomom

Post by ljubav_aha »

pici wrote:pogledajte vidovitost nekih ozbiljnih strucnjaka koji znaju svoj posao....... :shock:
oh,moj pici,to sam i JA pomislila,ali sam sigurna da nisu toliko sokirani,pa zemlaj je vec dugo u ekonomskoj krizi,vecna pocetku ove godine je receno da ce berza biti vrlo losa
User avatar
Šeha
Posts: 1666
Joined: 11/08/2005 13:46

#30 Re: Sunovart Waal Streeta: Amerika pred ekonomskim slomom

Post by Šeha »

komi wrote:

pa što su onda redovu u bankama u americi ajd nam malo objasni
imal tvojih kolega koji recimo ne mogu dici 1000$ sa banke
ili da je nekome plata propala koju prima preko banke

de malo sa terena vijesti

eno OBAMA predlaze dizanje osiguranja depozita na 250 000$
oćel dobiti izbore :D
Nema nikoga ko nemoze podici pare. Pogotovo tako male iznose koje spominjes. Dnevno poslovanje banaka koje su propale (retail banking) su preuzele druge banke i u dnevnim operacijama ne mozes nista primijetiti. Znaci stedni i tekuci racuni nisu problem. Problem su investicioni racuni (individualne dionice, ETFs, mutual funds...) tj. padanje vrijednosti dionica i propadanje nekih investicionih fondova. Na primjer moj penzioni fond je danas na istoj razini na kojoj je bio na pocetku godine a svaki mjesec je u njega ulozeno vise stotina dolara. I kako stvari stoje jos ce vise padati. Sada ljudi kao ja panice i kontaju sta da rade, da vade pare iz dosadasnjih ulaganja i prebacuju negdje drugo (sigurnije) ili da prebrode ovu krizu ovako kako je.

Jos jedan problem koji je na vidiku su poteskoce pri dobivanju kredita ili kvalifikovanju za kredit. Ovo ce narocito doci do izrazaja ako ne prodje ovaj stimulus paket. Kriterijumi su se vec znatno poostrili a nedostatak kapitala ce uticati da krediti jednostavno ne budu dostupni. To je najveci razlog sto hoce da proguraju ovaj ekonomski stimulus, da bi banke postale likvidnije i vratile samopouzdanje. Sad se svako prepao i nece da trosi i posudjuje pare.

Moj brat je bio najbolji kad je poceo plesati kad je cuo da je WaMu (Washinton Mutual) propala. Naime on ima par kreditnih kartica sa njima i ponadao se da ih sada ne treba vracati :) Da ste vidjeli razocarenja kad mu je objasnjeno da to nije bas slucaj :D :D :D
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#31 Re: Sunovart Waal Streeta: Amerika pred ekonomskim slomom

Post by ljubav_aha »

Luke Perry wrote:bilion kod nas.

zena,stock broker-ica mi jutros rece 1.2 billions :-)
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#32 Re: Sunovart Waal Streeta: Amerika pred ekonomskim slomom

Post by ljubav_aha »

Šeha wrote:
komi wrote:

pa što su onda redovu u bankama u americi ajd nam malo objasni
imal tvojih kolega koji recimo ne mogu dici 1000$ sa banke
ili da je nekome plata propala koju prima preko banke

de malo sa terena vijesti

eno OBAMA predlaze dizanje osiguranja depozita na 250 000$
oćel dobiti izbore :D
Nema nikoga ko nemoze podici pare. Pogotovo tako male iznose koje spominjes. Dnevno poslovanje banaka koje su propale (retail banking) su preuzele druge banke i u dnevnim operacijama ne mozes nista primijetiti. Znaci stedni i tekuci racuni nisu problem. Problem su investicioni racuni (individualne dionice, ETFs, mutual funds...) tj. padanje vrijednosti dionica i propadanje nekih investicionih fondova. Na primjer moj penzioni fond je danas na istoj razini na kojoj je bio na pocetku godine a svaki mjesec je u njega ulozeno vise stotina dolara. I kako stvari stoje jos ce vise padati. Sada ljudi kao ja panice i kontaju sta da rade, da vade pare iz dosadasnjih ulaganja i prebacuju negdje drugo (sigurnije) ili da prebrode ovu krizu ovako kako je.

Jos jedan problem koji je na vidiku su poteskoce pri dobivanju kredita ili kvalifikovanju za kredit. Ovo ce narocito doci do izrazaja ako ne prodje ovaj stimulus paket. Kriterijumi su se vec znatno poostrili a nedostatak kapitala ce uticati da krediti jednostavno ne budu dostupni. To je najveci razlog sto hoce da proguraju ovaj ekonomski stimulus, da bi banke postale likvidnije i vratile samopouzdanje. Sad se svako prepao i nece da trosi i posudjuje pare.

Moj brat je bio najbolji kad je poceo plesati kad je cuo da je WaMu (Washinton Mutual) propala. Naime on ima par kreditnih kartica sa njima i ponadao se da ih sada ne treba vracati :) Da ste vidjeli razocarenja kad mu je objasnjeno da to nije bas slucaj :D :D :D
ooo,pa i za takve stvari postoji back-UP :-)

zahvaljujem dragom Bogu danas sto nisam ulagala ove godine na market,iance sam ljubitelj-ka fondova,bondova i tako dalje :)
User avatar
Nosferatu
Posts: 2157
Joined: 04/08/2006 03:34
Location: Give me your tired, your poor, Your huddled masses yearning to breathe free

#33 Re: Sunovart Waal Streeta: Amerika pred ekonomskim slomom

Post by Nosferatu »

Moze li meni neko laiku objasnit.

Sto se plase ljudi za 401K?

Ja sam mislio da 401K ne zavisi od investicija? Tj. koliko sam shvatao - istu lovu ulazete i ti i tvoj poslodavac (negdje manje - negdje vise). I lova se akomulira. Sta je sad problem? Jel pitaju ljude ciji je 401K kako ce on biti investiran i da li ce - ili se to podrazumjeva - 401K je lova s kojom ce investitori jel da upravljaju, a svako je mislio s nesto malo svoje love, dobiti jos, jel? I sad sipak jel? To mi nesto nije jasno...
Bušman
Posts: 2146
Joined: 08/04/2008 08:48

#34 Re: Sunovart Waal Streeta: Amerika pred ekonomskim slomom

Post by Bušman »

ljubav_aha wrote:
Luke Perry wrote:bilion kod nas.

zena,stock broker-ica mi jutros rece 1.2 billions :-)
Ili na nasem milijarde. Neki su vec poceli pretjerivati sa nulama.
User avatar
Šeha
Posts: 1666
Joined: 11/08/2005 13:46

#35 Re: Sunovart Waal Streeta: Amerika pred ekonomskim slomom

Post by Šeha »

Nosferatu wrote:Moze li meni neko laiku objasnit.

Sto se plase ljudi za 401K?

Ja sam mislio da 401K ne zavisi od investicija? Tj. koliko sam shvatao - istu lovu ulazete i ti i tvoj poslodavac (negdje manje - negdje vise). I lova se akomulira. Sta je sad problem? Jel pitaju ljude ciji je 401K kako ce on biti investiran i da li ce - ili se to podrazumjeva - 401K je lova s kojom ce investitori jel da upravljaju, a svako je mislio s nesto malo svoje love, dobiti jos, jel? I sad sipak jel? To mi nesto nije jasno...
Ti ulazes lovu (negdje i poslodavac dotira nesto) i sa lovom upravlja broker prema tvojim uputama. Znaci ti mu kazes gdje da je ulozis. Znaci taj formular je standardizovan ali opet ti ponude jedno dvadesetak fondova od kojih ti izaberes prema svom nahodjenju. Znaci definitivno postoje sigurnije i nesigurnije investicije kao opcije u 401K.
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#36 Re: Sunovart Waal Streeta: Amerika pred ekonomskim slomom

Post by ljubav_aha »

Nosferatu wrote:Moze li meni neko laiku objasnit.

Sto se plase ljudi za 401K?

Ja sam mislio da 401K ne zavisi od investicija? Tj. koliko sam shvatao - istu lovu ulazete i ti i tvoj poslodavac (negdje manje - negdje vise). I lova se akomulira. Sta je sad problem? Jel pitaju ljude ciji je 401K kako ce on biti investiran i da li ce - ili se to podrazumjeva - 401K je lova s kojom ce investitori jel da upravljaju, a svako je mislio s nesto malo svoje love, dobiti jos, jel? I sad sipak jel? To mi nesto nije jasno...
postoji dio koji ti broker pomogne prilikom izbora dionica ? imala sam ,sva sreca bez padova,dobra stara vremena :lol:
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#37 Re: Sunovart Waal Streeta: Amerika pred ekonomskim slomom

Post by ljubav_aha »

Bušman wrote:
ljubav_aha wrote:
Luke Perry wrote:bilion kod nas.

zena,stock broker-ica mi jutros rece 1.2 billions :-)
Ili na nasem milijarde. Neki su vec poceli pretjerivati sa nulama.

mora se malo ;-)

kad vec pisemo o nulama:

mozda bih trebala na posao odnjeti novac stampan neposredno prije rata,neka broje nule :lol:

bas se pitam,koliko zemalja trenutno u svijetu imaju novcanicu sa definitvno visokim brojem nula :!:
User avatar
memlija
Posts: 884
Joined: 16/02/2008 11:14
Location: ubehutan u lavirintu...

#38 Re: Sunovart Waal Streeta: Amerika pred ekonomskim slomom

Post by memlija »

Ovo za banke mi miriše pravo na chapter III -Zeitgeist-, ili mi se samo čini..... :roll:
User avatar
valter.ba
Posts: 1769
Joined: 29/04/2008 09:55

#39 Re: Sunovart Waal Streeta: Amerika pred ekonomskim slomom

Post by valter.ba »

Nisam neki matematicar :D ali koliko vidim ovdje puse foru oni koji su ulagali u dionice i raznorazne fondove. Medjutim ne kontam ovo, banke propadaju a oni koji imaju stednju u banci to i ne osjete jer ove banke izgleda preuzimaju neke druge,vece!!! Je li ovo ovako ili sam negdje propustio poneki cas :D
Nadam se da se kamate na kredite nece drasticno povecati,ili ipak hoce :(
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#40 Re: Sunovart Waal Streeta: Amerika pred ekonomskim slomom

Post by ljubav_aha »

valter.ba wrote:Nisam neki matematicar :D ali koliko vidim ovdje puse foru oni koji su ulagali u dionice i raznorazne fondove. Medjutim ne kontam ovo, banke propadaju a oni koji imaju stednju u banci to i ne osjete jer ove banke izgleda preuzimaju neke druge,vece!!! Je li ovo ovako ili sam negdje propustio poneki cas :D
Nadam se da se kamate na kredite nece drasticno povecati,ili ipak hoce :(
danas cu pitati u banci :!:
User avatar
stochar
Posts: 3385
Joined: 17/10/2007 18:02
Location: pod suncem
Contact:

#41 Re: Sunovart Waal Streeta: Amerika pred ekonomskim slomom

Post by stochar »

boli me k., ja cu pobjec' u Njemachku! :run:
User avatar
Šeha
Posts: 1666
Joined: 11/08/2005 13:46

#42 Re: Sunovart Waal Streeta: Amerika pred ekonomskim slomom

Post by Šeha »

valter.ba wrote:Nisam neki matematicar :D ali koliko vidim ovdje puse foru oni koji su ulagali u dionice i raznorazne fondove. Medjutim ne kontam ovo, banke propadaju a oni koji imaju stednju u banci to i ne osjete jer ove banke izgleda preuzimaju neke druge,vece!!! Je li ovo ovako ili sam negdje propustio poneki cas :D
Nadam se da se kamate na kredite nece drasticno povecati,ili ipak hoce :(
Drzava osigurava stednju u banci do 100 000 dolara. To je ono "FDIC insured". Bez obzira sta radi banka pare (do 100 000) su osigurane i nece propasti. Prema nekim crnim slutnjama postoji mogucnost, u slucaju masovne histerije i masovnog dizanja stednje sa racuna, da bi se cekalo i do 6 mjeseci da dobijes svoj novac ali to se trenutno ne desava.
User avatar
valter.ba
Posts: 1769
Joined: 29/04/2008 09:55

#43 Re: Sunovart Waal Streeta: Amerika pred ekonomskim slomom

Post by valter.ba »

Šeha wrote:
valter.ba wrote:Nisam neki matematicar :D ali koliko vidim ovdje puse foru oni koji su ulagali u dionice i raznorazne fondove. Medjutim ne kontam ovo, banke propadaju a oni koji imaju stednju u banci to i ne osjete jer ove banke izgleda preuzimaju neke druge,vece!!! Je li ovo ovako ili sam negdje propustio poneki cas :D
Nadam se da se kamate na kredite nece drasticno povecati,ili ipak hoce :(
Drzava osigurava stednju u banci do 100 000 dolara. To je ono "FDIC insured". Bez obzira sta radi banka pare (do 100 000) su osigurane i nece propasti. Prema nekim crnim slutnjama postoji mogucnost, u slucaju masovne histerije i masovnog dizanja stednje sa racuna, da bi se cekalo i do 6 mjeseci da dobijes svoj novac ali to se trenutno ne desava.
Seha to je tako kod vas u USA mene zanima kako i kada bi se to moglo odraziti na bankarski sistem u Evropi tj. u BiH.
Pa ovi nasi ne mogu garantovati da ce biti penzija naredni mjesec a kamoli osiguranje stednje. Ne znam koliko su ove "nase" banke jake u svjetskim razmjerama Hypo,Raiffaisen,Volksbank isl. Znam samo da promptno reaguju kada treba povisiti kamatu na kredit :(
Mislim da bi se kod nas moglo desiti iz neznanja da raja pocnu povlaciti kesh iz banaka sto ce za posljedicu imati mnogo toga pa i reduciranje novih kreditiranja kako po obimu tako i po rokovima a boga mi i kamatama.
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#44 Re: Sunovart Waal Streeta: Amerika pred ekonomskim slomom

Post by ljubav_aha »

valter.ba wrote:
Šeha wrote:
valter.ba wrote:Nisam neki matematicar :D ali koliko vidim ovdje puse foru oni koji su ulagali u dionice i raznorazne fondove. Medjutim ne kontam ovo, banke propadaju a oni koji imaju stednju u banci to i ne osjete jer ove banke izgleda preuzimaju neke druge,vece!!! Je li ovo ovako ili sam negdje propustio poneki cas :D
Nadam se da se kamate na kredite nece drasticno povecati,ili ipak hoce :(
Drzava osigurava stednju u banci do 100 000 dolara. To je ono "FDIC insured". Bez obzira sta radi banka pare (do 100 000) su osigurane i nece propasti. Prema nekim crnim slutnjama postoji mogucnost, u slucaju masovne histerije i masovnog dizanja stednje sa racuna, da bi se cekalo i do 6 mjeseci da dobijes svoj novac ali to se trenutno ne desava.
Seha to je tako kod vas u USA mene zanima kako i kada bi se to moglo odraziti na bankarski sistem u Evropi tj. u BiH.
Pa ovi nasi ne mogu garantovati da ce biti penzija naredni mjesec a kamoli osiguranje stednje. Ne znam koliko su ove "nase" banke jake u svjetskim razmjerama Hypo,Raiffaisen,Volksbank isl. Znam samo da promptno reaguju kada treba povisiti kamatu na kredit :(
Mislim da bi se kod nas moglo desiti iz neznanja da raja pocnu povlaciti kesh iz banaka sto ce za posljedicu imati mnogo toga pa i reduciranje novih kreditiranja kako po obimu tako i po rokovima a boga mi i kamatama.
seha ,mangup,me preduhitrio :lol: i sto je naj-interesatnije,FDIC je upravo nastao nakon velike depresije,bolje reci,rezultat velike depresije

najbolje je imati stednju u raiffaisen,a domace banke ne dolaze u obzir :-)
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#45 Re: Sunovart Waal Streeta: Amerika pred ekonomskim slomom

Post by ljubav_aha »

stochar wrote:boli me k., ja cu pobjec' u Njemachku! :run:
ako mozes naci posao,zasto ne ;-)
User avatar
Šeha
Posts: 1666
Joined: 11/08/2005 13:46

#46 Re: Sunovart Waal Streeta: Amerika pred ekonomskim slomom

Post by Šeha »

Gdje je @Omar_Little kad je se najvise treba :D :) :D
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#47 Re: Sunovart Waal Streeta: Amerika pred ekonomskim slomom

Post by ljubav_aha »

seha,na istoj temi,samo sa drugacije formulisanim naslovom,tip je reako da ima svasta nesto reci,ali mozda je bolje da precuti ;-)
User avatar
Šeha
Posts: 1666
Joined: 11/08/2005 13:46

#48 Re: Sunovart Waal Streeta: Amerika pred ekonomskim slomom

Post by Šeha »

ljubav_aha wrote:seha,na istoj temi,samo sa drugacije formulisanim naslovom,tip je reako da ima svasta nesto reci,ali mozda je bolje da precuti ;-)
Tip-ica ;)
User avatar
zambaklija
Posts: 2734
Joined: 27/03/2008 14:56
Location: budžak

#49 Re: Sunovart Waal Streeta: Amerika pred ekonomskim slomom

Post by zambaklija »

Kako ono bješe...aha,ko drugom jamu kopa sam u nju upadaaaa....
eto im totalne globalizacije,tj.totalne propasti a htjeli su da budu ceefovi svjetske ekonomije,e neka tako im i treba,neka,neka,neka dabogda doživjeli TOTALNU recesiju..... :run: od pljačke nema hajra... :run:
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#50 Re: Sunovart Waal Streeta: Amerika pred ekonomskim slomom

Post by ljubav_aha »

Šeha wrote:
ljubav_aha wrote:seha,na istoj temi,samo sa drugacije formulisanim naslovom,tip je reako da ima svasta nesto reci,ali mozda je bolje da precuti ;-)
Tip-ica ;)
hahaha,seha :lol: ekonomiskinja ;-)
Locked