SUNECENJE vjerski obred ili zlostavljanje djece

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45504
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#101 Re: SUNECENJE vjerski obred ili zlostavljanje djece

Post by Chmoljo »

radi se o običnom papanluku i turkofiliji.

ne znam kako se može islamizovati već nešto islamizovano... i ne znam po čemu je ovo u Kaknju gora manifestacija uplitanja vjere u državu za razliku od krsnih slava svih institucija Šumske pravoslavne džamahirije?
Mohamad Sissoko
Posts: 2421
Joined: 27/10/2009 22:48

#102 Re: SUNECENJE vjerski obred ili zlostavljanje djece

Post by Mohamad Sissoko »

Sutra da bude kolektivni svingeraj bilo bi to napredno slobodarsko ponasanje nas kao europskih naroda, al eto sunecenje je retrogradno i vraca nas u srednji vijek. :)
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45504
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#103 Re: SUNECENJE vjerski obred ili zlostavljanje djece

Post by Chmoljo »

ovaj cirkus jest retrogradan i u nivou je teferiča u Čevljanovićima.

ne znam šta će iduće Turci organizovati - grupna bratoubistva poslije ostavinskih rasprava, po uzoru na presvijetle sultane?
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#104 Re: SUNECENJE vjerski obred ili zlostavljanje djece

Post by Bodkin »

Chmoljo wrote:radi se o običnom papanluku i turkofiliji.

ne znam kako se može islamizovati već nešto islamizovano... i ne znam po čemu je ovo u Kaknju gora manifestacija uplitanja vjere u državu za razliku od krsnih slava svih institucija Šumske pravoslavne džamahirije?
pravoslavni talibanat molicu lijepo
Margita81
Posts: 1255
Joined: 02/10/2009 01:07

#105 Re: SUNECENJE vjerski obred ili zlostavljanje djece

Post by Margita81 »

Chmoljo wrote:ovaj cirkus jest retrogradan i u nivou je teferiča u Čevljanovićima.

ne znam šta će iduće Turci organizovati - grupna bratoubistva poslije ostavinskih rasprava, po uzoru na presvijetle sultane?

:thumbup:
User avatar
Njanjavi
Posts: 4713
Joined: 09/04/2015 23:08
Location: So close to the gdje chevapi mirishu :)

#106 Re: SUNECENJE vjerski obred ili zlostavljanje djece

Post by Njanjavi »

Ja fakat ne limvo te turke, al mi bas upada u oci koliko se pljuje povezanost ovih nasih sa turcima na nekakav papanski nacin preko kojeg i mene na neki nacin cak i kao Bosanskog chafira bocne jer mi je ime muslimansko.
Pa kontam ono, jel srbima iko ovako spocitava povezanost sa rusijom, il hrvatima sa italijom, slovencima sa austrijom.
Jos jednom da ponovim fakat ih ne limvo, smatram ih okupatorom i zemljom koja je krvlju natopila ovaj prostor, cak vise neg srbiju, jer je dobro znana cinjenica da su srbi sa turcima najvise i surovali, a u Bosni je bio najveci otpor i zadnje uporiste borbe sa njima.
Insomnia je jako dobro zapazanje iznjeo par postova unazad sto se toga tice, tog pljuvanja nekih normalnih tradicija i prikazivanja kao nakaradnih i zaostalih od strane surlasha :)
User avatar
dulekrele
Posts: 3845
Joined: 10/04/2014 18:25

#107 Re: SUNECENJE vjerski obred ili zlostavljanje djece

Post by dulekrele »

animals wrote:Ne znam sta bi napisao..
najbolje ga skroz osjeci, radi higijene.. :D
i molim, izostavite higijenu..
to je cisto religijski obicaj i neka je..
ali nemojte da tupite o higijeni..
Pricas gluposti. Sina sam osunetio sa 4 mjeseca. Napominjem da sam ateista kao i zena. Prema tome nema nikakve veze s religijom u mom slucaju a vjerujem i u dosta drugih nema. Inace bosnjo ne bi bio bosnjo kad od svega ne bi napravio cirkus pa i od sunecenja. Nikad ne bih dopustio da se radi cirkus od moje djece.
Margita81
Posts: 1255
Joined: 02/10/2009 01:07

#108 Re: SUNECENJE vjerski obred ili zlostavljanje djece

Post by Margita81 »

Njanjavi wrote:Ja fakat ne limvo te turke, al mi bas upada u oci koliko se pljuje povezanost ovih nasih sa turcima na nekakav papanski nacin preko kojeg i mene na neki nacin cak i kao Bosanskog chafira bocne jer mi je ime muslimansko.
Pa kontam ono, jel srbima iko ovako spocitava povezanost sa rusijom, il hrvatima sa italijom, slovencima sa austrijom.
Jos jednom da ponovim fakat ih ne limvo, smatram ih okupatorom i zemljom koja je krvlju natopila ovaj prostor, cak vise neg srbiju, jer je dobro znana cinjenica da su srbi sa turcima najvise i surovali, a u Bosni je bio najveci otpor i zadnje uporiste borbe sa njima.
Insomnia je jako dobro zapazanje iznjeo par postova unazad sto se toga tice, tog pljuvanja nekih normalnih tradicija i prikazivanja kao nakaradnih i zaostalih od strane surlasha :)

Ovo nije nasa tradicija nikad bila!. Sunecenje cak i dok su berberi hodali i onavljali je bio vrlo intiman i poseban cin za cijelu porodicu.
Ovo sto se sada radi je tudja mozda tradicija i nije lijepa u svakom slucaju.
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#109 Re: SUNECENJE vjerski obred ili zlostavljanje djece

Post by uglavnomja »

osunelitl'ste se :D





ps
Chmoljo wrote:radi se o običnom papanluku i turkofiliji.

ne znam kako se može islamizovati već nešto islamizovano... i ne znam po čemu je ovo u Kaknju gora manifestacija uplitanja vjere u državu za razliku od krsnih slava svih institucija Šumske pravoslavne džamahirije?
krstenja, krsne slave, hodocasca ... ne ostavljaju dozivotan trag na tijelu.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#110 Re: SUNECENJE vjerski obred ili zlostavljanje djece

Post by insomnia78 »

Chmoljo wrote:ovaj cirkus jest retrogradan i u nivou je teferiča u Čevljanovićima.

ne znam šta će iduće Turci organizovati - grupna bratoubistva poslije ostavinskih rasprava, po uzoru na presvijetle sultane?
:lol: :lol: :lol:
User avatar
Njanjavi
Posts: 4713
Joined: 09/04/2015 23:08
Location: So close to the gdje chevapi mirishu :)

#111 Re: SUNECENJE vjerski obred ili zlostavljanje djece

Post by Njanjavi »

Margita81 wrote:
Njanjavi wrote:Ja fakat ne limvo te turke, al mi bas upada u oci koliko se pljuje povezanost ovih nasih sa turcima na nekakav papanski nacin preko kojeg i mene na neki nacin cak i kao Bosanskog chafira bocne jer mi je ime muslimansko.
Pa kontam ono, jel srbima iko ovako spocitava povezanost sa rusijom, il hrvatima sa italijom, slovencima sa austrijom.
Jos jednom da ponovim fakat ih ne limvo, smatram ih okupatorom i zemljom koja je krvlju natopila ovaj prostor, cak vise neg srbiju, jer je dobro znana cinjenica da su srbi sa turcima najvise i surovali, a u Bosni je bio najveci otpor i zadnje uporiste borbe sa njima.
Insomnia je jako dobro zapazanje iznjeo par postova unazad sto se toga tice, tog pljuvanja nekih normalnih tradicija i prikazivanja kao nakaradnih i zaostalih od strane surlasha :)

Ovo nije nasa tradicija nikad bila!. Sunecenje cak i dok su berberi hodali i onavljali je bio vrlo intiman i poseban cin za cijelu porodicu.
Ovo sto se sada radi je tudja mozda tradicija i nije lijepa u svakom slucaju.
Molio bi za mrvu koncentracije kad se ulazi samnom u diskusiju da te ne bi zatjerao odakle si izasla.
Ne osvrcem se na taj teferic u kaknju, nit ima potrebe da se osvrcem jer je i budali jasno kakav je cirkus u pitanju.
Prema tome ako vec nisi dovoljno inteligentna da razumijes o cemu pisem, ne kvotaj me a pogotovo ne izvrci moje rjeci i ne trpaj mi perfidno da pricam o tom tefericu u kaknju a ne o normalnom sunecenju bez teferica i cirkusa ;-)
__Phoenix__
Posts: 2687
Joined: 25/10/2013 20:44

#112 Re: SUNECENJE vjerski obred ili zlostavljanje djece

Post by __Phoenix__ »

Je li obrezivanje štetno/zlostavljanje i sl. treba da odluče žene, one znaju šta im paše.
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#113 Re: SUNECENJE vjerski obred ili zlostavljanje djece

Post by Fudo387 »

Mislim da je ovo cisto zbog higijenskih razloga i mogucih zdravstvenih komplikacija, pogotovo ako si neki Pero koji se kupa jednom godisnje. Stvar izbora, neka ljudi rade sta god hoce od svoje kite, ne vidim tu nikakav problem. Sto se tice nazadnih obicaja, kod nas toga nikad nije falilo. Recimo, jednom sam gledao masu kojoj lokalni pop svima iz jedne te iste kasicice mece nesta u usta. Prvo sto mi je palo na pamet je, da li se iko od tih ljudi zapita a sta ako neko od prisutnih ima herpes?
User avatar
BHCluster
Posts: 23431
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#114 Re: SUNECENJE vjerski obred ili zlostavljanje djece

Post by BHCluster »

uglavnomja wrote:osunelitl'ste se :D





ps
Chmoljo wrote:radi se o običnom papanluku i turkofiliji.

ne znam kako se može islamizovati već nešto islamizovano... i ne znam po čemu je ovo u Kaknju gora manifestacija uplitanja vjere u državu za razliku od krsnih slava svih institucija Šumske pravoslavne džamahirije?
krstenja, krsne slave, hodocasca ... ne ostavljaju dozivotan trag na tijelu.
Razmisli malo pa opet probaj.
Naslovnica
Posts: 27933
Joined: 20/03/2013 15:38

#115 Re: SUNECENJE vjerski obred ili zlostavljanje djece

Post by Naslovnica »

Fudo387 wrote:Mislim da je ovo cisto zbog higijenskih razloga i mogucih zdravstvenih komplikacija, pogotovo ako si neki Pero koji se kupa jednom godisnje. Stvar izbora, neka ljudi rade sta god hoce od svoje kite, ne vidim tu nikakav problem. Sto se tice nazadnih obicaja, kod nas toga nikad nije falilo. Recimo, jednom sam gledao masu kojoj lokalni pop svima iz jedne te iste kasicice mece nesta u usta. Prvo sto mi je palo na pamet je, da li se iko od tih ljudi zapita a sta ako neko od prisutnih ima herpes?
Znači, osunetiš se i ne moraš se kupati?!
Kakve veze imaju sunećenje i higijenski razlozi?!
Valjda se normalno da se higijena praktikuje bio osunećen ili ne?
:roll:
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#116 Re: SUNECENJE vjerski obred ili zlostavljanje djece

Post by uglavnomja »

Fudo387 wrote:Mislim da je ovo cisto zbog higijenskih razloga i mogucih zdravstvenih komplikacija, pogotovo ako si neki Pero koji se kupa jednom godisnje. Stvar izbora, neka ljudi rade sta god hoce od svoje kite, ne vidim tu nikakav problem. Sto se tice nazadnih obicaja, kod nas toga nikad nije falilo. Recimo, jednom sam gledao masu kojoj lokalni pop svima iz jedne te iste kasicice mece nesta u usta. Prvo sto mi je palo na pamet je, da li se iko od tih ljudi zapita a sta ako neko od prisutnih ima herpes?


kako ne vidis problem?
kakav izbor ima dijete od par mjeseci do par godina?
to je iizbor njegovih roditelja, ne njegov.

da se sunete momci od 18 pa da izeberu hoce nece ... ali zgembati bebce i odsejci mu komad tijela, ostaviti trag za citav zivot, da nije onakav kakav je rodjen nego kako mu starci misle da treba biti :roll:
Cybernetic
Posts: 1771
Joined: 03/07/2012 03:36

#117 Re: SUNECENJE vjerski obred ili zlostavljanje djece

Post by Cybernetic »

.
Last edited by Cybernetic on 09/10/2015 21:09, edited 1 time in total.
NataliDizdar
Posts: 277
Joined: 28/07/2015 18:42

#118 Re: SUNECENJE vjerski obred ili zlostavljanje djece

Post by NataliDizdar »

Meni samo nije jasno otkud Turcima toliko para da po svijetu (barem ovom nasem dijelu) finansiraju stalno neka kolektivno sunecenja, izgradnje dzamija itd. Mislim, radi se o zemlji sa velikim postotkom siromasnih ljudi. Prioriteti su im ocigledno u kurcu kao i nasi.

A obrezivanje nece nikada biti zabranjeno na zapadu, pogotovo ne u SAD-u, iz cistog razloga sto je to i jevrejska tradicija.
Mohamad Sissoko
Posts: 2421
Joined: 27/10/2009 22:48

#119 Re: SUNECENJE vjerski obred ili zlostavljanje djece

Post by Mohamad Sissoko »

uglavnomja wrote:


kako ne vidis problem?
kakav izbor ima dijete od par mjeseci do par godina?
to je iizbor njegovih roditelja, ne njegov.

da se sunete momci od 18 pa da izeberu hoce nece ... ali zgembati bebce i odsejci mu komad tijela, ostaviti trag za citav zivot, da nije onakav kakav je rodjen nego kako mu starci misle da treba biti :roll:
Komad tijela :-D
Inace je poznato da djeca nemaju nikakav izbor po pitanju mnogo cega, jer jbga djeca su ili u svemu roditelji trebaju cekat da dijete odraste pa da se krene odlucivat?
Treba poslat poruku nerodjenom i pitat dijete hoce li se rodit, jer jbga vidi u kakav svijet ga donose a nisu ga nista pitali :zzzz:
User avatar
kritichar
Posts: 8678
Joined: 17/10/2010 09:51
Location: Sarajevo-x.com

#120 Re: SUNECENJE vjerski obred ili zlostavljanje djece

Post by kritichar »

Mohamad Sissoko wrote:
uglavnomja wrote:


kako ne vidis problem?
kakav izbor ima dijete od par mjeseci do par godina?
to je iizbor njegovih roditelja, ne njegov.

da se sunete momci od 18 pa da izeberu hoce nece ... ali zgembati bebce i odsejci mu komad tijela, ostaviti trag za citav zivot, da nije onakav kakav je rodjen nego kako mu starci misle da treba biti :roll:
Komad tijela :-D
Inace je poznato da djeca nemaju nikakav izbor po pitanju mnogo cega, jer jbga djeca su ili u svemu roditelji trebaju cekat da dijete odraste pa da se krene odlucivat?
Treba poslat poruku nerodjenom i pitat dijete hoce li se rodit, jer jbga vidi u kakav svijet ga donose a nisu ga nista pitali :zzzz:
Dijete kojeg niko nije pitao da li treba biti napravljeno ce cekati do 18g i odlucit ce da li ce nastaviti zivjeti ili ne.

Borci za razne slobode su skrenuli
Margita81
Posts: 1255
Joined: 02/10/2009 01:07

#121 Re: SUNECENJE vjerski obred ili zlostavljanje djece

Post by Margita81 »

Njanjavi wrote:
Margita81 wrote:
Njanjavi wrote:Ja fakat ne limvo te turke, al mi bas upada u oci koliko se pljuje povezanost ovih nasih sa turcima na nekakav papanski nacin preko kojeg i mene na neki nacin cak i kao Bosanskog chafira bocne jer mi je ime muslimansko.
Pa kontam ono, jel srbima iko ovako spocitava povezanost sa rusijom, il hrvatima sa italijom, slovencima sa austrijom.
Jos jednom da ponovim fakat ih ne limvo, smatram ih okupatorom i zemljom koja je krvlju natopila ovaj prostor, cak vise neg srbiju, jer je dobro znana cinjenica da su srbi sa turcima najvise i surovali, a u Bosni je bio najveci otpor i zadnje uporiste borbe sa njima.
Insomnia je jako dobro zapazanje iznjeo par postova unazad sto se toga tice, tog pljuvanja nekih normalnih tradicija i prikazivanja kao nakaradnih i zaostalih od strane surlasha :)

Ovo nije nasa tradicija nikad bila!. Sunecenje cak i dok su berberi hodali i onavljali je bio vrlo intiman i poseban cin za cijelu porodicu.
Ovo sto se sada radi je tudja mozda tradicija i nije lijepa u svakom slucaju.
Molio bi za mrvu koncentracije kad se ulazi samnom u diskusiju da te ne bi zatjerao odakle si izasla.
Ne osvrcem se na taj teferic u kaknju, nit ima potrebe da se osvrcem jer je i budali jasno kakav je cirkus u pitanju.
Prema tome ako vec nisi dovoljno inteligentna da razumijes o cemu pisem, ne kvotaj me a pogotovo ne izvrci moje rjeci i ne trpaj mi perfidno da pricam o tom tefericu u kaknju a ne o normalnom sunecenju bez teferica i cirkusa ;-)

Halo seljoberu smanji dozivljaj. Osvrnuo si se na dogadjaj u Kaknju ubrajajuci ga u normalnu tradiciju.
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#122 Re: SUNECENJE vjerski obred ili zlostavljanje djece

Post by uglavnomja »

Mohamad Sissoko wrote:
uglavnomja wrote:


kako ne vidis problem?
kakav izbor ima dijete od par mjeseci do par godina?
to je iizbor njegovih roditelja, ne njegov.

da se sunete momci od 18 pa da izeberu hoce nece ... ali zgembati bebce i odsejci mu komad tijela, ostaviti trag za citav zivot, da nije onakav kakav je rodjen nego kako mu starci misle da treba biti :roll:
Komad tijela :-D
Inace je poznato da djeca nemaju nikakav izbor po pitanju mnogo cega, jer jbga djeca su ili u svemu roditelji trebaju cekat da dijete odraste pa da se krene odlucivat?
Treba poslat poruku nerodjenom i pitat dijete hoce li se rodit, jer jbga vidi u kakav svijet ga donose a nisu ga nista pitali :zzzz:

komad tijela :D 8)


ostaje biljeg za citav zivot. nepopravljiva steta (nekome nije steta :D , ali original je unisten)

moze roditelj upisati dijete u pogrsnu skolu, sektu, sport ... nebitno ... to dijete moze kasnije u ziivotu kad odraste da popravi, nema trajne stete.
alii rezanje tijela i obiljezavanje :run:



inace, postoji i zensko obrezivanje, uglavnom u africi, (nevezano za vjeru. )
i to se pokusava svim mogucim nacinima sprijeciti. i iskorijeniti. tu se fakat rezu komadi tijela, u nehigijenskim uslovima, nestrucne zene, sepsa, smrt, seks dodje koa mucenje.
SSP
Posts: 188
Joined: 23/07/2015 20:08

#123 Re: SUNECENJE vjerski obred ili zlostavljanje djece

Post by SSP »

Bice sledece godine i u Cevljanovicima stand za sunecenje. Dok cekas proceduru odes malo u drugi sator i gurnes striperki 10 KM
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#124 Re: SUNECENJE vjerski obred ili zlostavljanje djece

Post by uglavnomja »

kritichar wrote:
Mohamad Sissoko wrote:
uglavnomja wrote:


kako ne vidis problem?
kakav izbor ima dijete od par mjeseci do par godina?
to je iizbor njegovih roditelja, ne njegov.

da se sunete momci od 18 pa da izeberu hoce nece ... ali zgembati bebce i odsejci mu komad tijela, ostaviti trag za citav zivot, da nije onakav kakav je rodjen nego kako mu starci misle da treba biti :roll:
Komad tijela :-D
Inace je poznato da djeca nemaju nikakav izbor po pitanju mnogo cega, jer jbga djeca su ili u svemu roditelji trebaju cekat da dijete odraste pa da se krene odlucivat?
Treba poslat poruku nerodjenom i pitat dijete hoce li se rodit, jer jbga vidi u kakav svijet ga donose a nisu ga nista pitali :zzzz:
Dijete kojeg niko nije pitao da li treba biti napravljeno ce cekati do 18g i odlucit ce da li ce nastaviti zivjeti ili ne.

Borci za razne slobode su skrenuli
ah, samo ne diraj u vjericu ... :D

zamislii da se djeca ne sunete mala, dok nista ne znaju, pa sa 18 skontaju da nece ... pa mogu naci zensku svake vrste

ali ovako biznis je tu:
brico doktor hodza
novi dzematlija zigosan'


inace, ti sa ljudskim praviima iiimas veze kao sa atomskom fizikom

majka moze aboortirati do 3. mjeseca trudnoce u nekim zemljama. u nekim ni to. posije toga je ubistvo, osim ako nije u pitanju zivot majke ili djeteta ili silovanje ili neka bolescura ...
razni pokreti traze da fetus ood prvog dana ima status ljudskog bica i pripadajuca ljudska prava.

djeca se vani oduzimaju:
zbog jednog samara
zbogg neslanja u skolu
zbog zapostavljanja
zlostavljanja

....

ali neka, moze u vilajetu i samari i degenci i rezanje :zzzz:
User avatar
JohnnyS
Posts: 13657
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#125 Re: SUNECENJE vjerski obred ili zlostavljanje djece

Post by JohnnyS »

Sa samim obrezivanjem nemam nikakvih problema, ali ako se to radi bezbolno, u općoj anesteziji. Naživo je barbarizam i jebe mi se što će me proglasiti islamofobom, to je zlostavljanje djece. Meni su to uradili u novorođenačkoj dobi, isto ritualno i iz tradicijsko-vjerskih razloga, srećom ne sjećam se. Jebem te živote, ako ošamariš dijete može ti ga uzet socijalna služa, a ako mu ku*ac zarežeš, dobiješ nagradni obrok i medalju. Kad su ga Abrahamu rezali nije bilo anestetika, jebemu uivot, ne moramo mi živjet ko oni prije 4000 godina...
Post Reply