Suhoca ocnog kapka

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
hurmasica:D
Posts: 59
Joined: 06/07/2013 13:50

#1 Suhoca ocnog kapka

Post by hurmasica:D »

Pozdrav, ne znam gdje da "smjestim" ovo a necu da se zagubi u moru ostalih pa da otvorim novu temu . :)

Dakle, vec koji mjesec, 2-3 maximalno da sam primijetila peckanje, blago crvenilo, ujutro i ljustanje ocnog kapka ( ne znam kako da opisem mjesto na kojem se nalazi ,na pregibu ocnog kapka prema unutrasnjoj strani ) ..upravo sam googl-ala i po odredjenim simptomima sam zakljucila da se najvjerovatnije radi o "suhoci ocnog kapka" odnosno Blefaritis-u. U pocetku sam mislila da je neka alergija na odredjenu kozmetiku ali sve sam uglavnom isto koristila duzi period. Vremenom se smiri pa opet se javi . Sad ima osjecaj da se prosiruje sa unutrasnje gornje strane kapka prema vanjskom . Za skidanje sminke oko ociju koristim Garnier micelarnu otopinu..nesto razmisljam da mi nije od nje samo gore ?! :shock:

E sad pitanje, KOME da se obratim ? Dermatologu ili oftamologu (ocnom ljekaru) ? Da li je neko imao ovaj problem i ako imaju neke preporuke, cijene, savjeti? Hvala unapred . :)
User avatar
Mis mekinjas
Posts: 42259
Joined: 01/07/2009 22:33
Location: U svemiru ili u Krležinim romanima

#2 Re: Suhoca ocnog kapka

Post by Mis mekinjas »

Dermatolog.
U medjuvremenu koristi baby proizvode za ciscenje lica. I nemoj se sminkati.
hurmasica:D
Posts: 59
Joined: 06/07/2013 13:50

#3 Re: Suhoca ocnog kapka

Post by hurmasica:D »

Hvala. Sto se sminkanja tice voljela bih da ne moram ali zbog prirode posla moram se sminkati mada nastojim manje na oci da stavljam sjena i slicno. Za ciscenje lica koristim Clinique ali izbjegavam oci i podrucje oko ociju. Nista, cim prije kod dermatologa.
User avatar
CherryLips
Posts: 1754
Joined: 07/10/2008 19:55

#4 Re: Suhoca ocnog kapka

Post by CherryLips »

Da ne otvaram novu temu,moze i ovdje. Je li nekome oticao donji ocni kapak bez bilo kakvih drugih popratnih simptoma? Javilo se u trecem trimestru trudnoce uz bol u oku,ne stalno ali uglavnom uz pomicanje ocne jabucice. Naravno,u trudnoci se sve pripisuje bas drugom stanju tako da nista od terapije. Nakon poroda odem na pregled,sve uredno,opet nista od terapije jer dojim bebu. U medjuvremenu bol prestala ali otok ostao. Evo vec pola godine...savjet je samo bio obloge od kamilice i kapi ala Visine. Kad beba poraste,ako bas ne bude nekog gnojnog isjedka u medjuvremenu,odredice se terapija. Glavobolje,kad ih imam,su uglavnom u predjelu desne sljepoocnice,iznad desnog oka,a meni je otecen desni kapak.
Klitemnestraaa
Posts: 1047
Joined: 25/03/2013 22:17

#5 Re: Suhoca ocnog kapka

Post by Klitemnestraaa »

CherryLips wrote:Da ne otvaram novu temu,moze i ovdje. Je li nekome oticao donji ocni kapak bez bilo kakvih drugih popratnih simptoma? Javilo se u trecem trimestru trudnoce uz bol u oku,ne stalno ali uglavnom uz pomicanje ocne jabucice. Naravno,u trudnoci se sve pripisuje bas drugom stanju tako da nista od terapije. Nakon poroda odem na pregled,sve uredno,opet nista od terapije jer dojim bebu. U medjuvremenu bol prestala ali otok ostao. Evo vec pola godine...savjet je samo bio obloge od kamilice i kapi ala Visine. Kad beba poraste,ako bas ne bude nekog gnojnog isjedka u medjuvremenu,odredice se terapija. Glavobolje,kad ih imam,su uglavnom u predjelu desne sljepoocnice,iznad desnog oka,a meni je otecen desni kapak.
Ja imam ksantelazme na donjem kapku i na svoju ruku sam ih mazala vitaminom A, i to mi je isušilo kožu, smanjile su se, ali koža mi se peruta. Što se toga tiče, veoma je bitna hidratacija kože i masne kreme. Ja nakon što navečer namažem vitaminom, ujutro lice operem samo vodom i namažem ih dobro dnevnom kremom sa zaštitnim faktorom. Iako je zima, SF je jako bitan. Koristite mlijeka za skidanje šminke, i ne koristite piling na tim mjestima. Isto, što se šminke tiče, možete preći na tečni puder (ni slučajno kameni) i masne sjene, mislim da bi mnogo bolje bilo, nego suhe. Ili kremu prvo pa onda ostatak šminke. Ja osobno koristim Alverde jer su bio i na biljnoj bazi i jako mi se dopadaju jer nisu agresivni prema koži. Ima za sve tipove, manje više.
Što se otoka tiče, to ne mogu pomoći, ja bih posjetila i dermatologa i oftamologa. Malo proguglajte na engleskom, meni su rekli svi doktori samo operacija za ksantelazme (a meni 20 :-) ) i ja sam guglanjem na engleskom našla da može VitA pomoći ili luk i dosta sam ih smanjila. Naravno, savjetujem prvo doktore, ništa na svoju ruku, ali vidite malo kako ljudi rješavaju te probleme u svijetu, jer iako sam išla privatno najboljim doktorima ovdje, nisu ništa priznavali kao lijek sem tradicionalne medicine i nisu mi uopće pomogli. Žali Bože bačenih para na privatnike, ali bar imam tačnu dijagnozu.
Klitemnestraaa
Posts: 1047
Joined: 25/03/2013 22:17

#6 Re: Suhoca ocnog kapka

Post by Klitemnestraaa »

CherryLips wrote:Da ne otvaram novu temu,moze i ovdje. Je li nekome oticao donji ocni kapak bez bilo kakvih drugih popratnih simptoma? Javilo se u trecem trimestru trudnoce uz bol u oku,ne stalno ali uglavnom uz pomicanje ocne jabucice. Naravno,u trudnoci se sve pripisuje bas drugom stanju tako da nista od terapije. Nakon poroda odem na pregled,sve uredno,opet nista od terapije jer dojim bebu. U medjuvremenu bol prestala ali otok ostao. Evo vec pola godine...savjet je samo bio obloge od kamilice i kapi ala Visine. Kad beba poraste,ako bas ne bude nekog gnojnog isjedka u medjuvremenu,odredice se terapija. Glavobolje,kad ih imam,su uglavnom u predjelu desne sljepoocnice,iznad desnog oka,a meni je otecen desni kapak.
Joj sorry, ja sam mislila da piše da se peruta očni kapak uz oticanje i napisala u prethodnom za perutanje i guljenje kože šta je meni pomoglo. :-) :-) :-)
User avatar
jedna tamo
Posts: 7569
Joined: 09/10/2009 10:48
Location: tamo gdje je sve po mom

#7 Re: Suhoca ocnog kapka

Post by jedna tamo »

Ljudi imam na ocnom kapku malu bradavicu, ja bih htjela ukloniti, zna li neko gdje i koliko košta?
Klitemnestraaa
Posts: 1047
Joined: 25/03/2013 22:17

#8 Re: Suhoca ocnog kapka

Post by Klitemnestraaa »

jedna tamo wrote:Ljudi imam na ocnom kapku malu bradavicu, ja bih htjela ukloniti, zna li neko gdje i koliko košta?
Idi doktoru prvo da ti provjeri kakva je. Ja znam da može lukom, kad sam se malo bavila time.
A to se radi laserski, možeš kod svakog privatnika, mislim da je pedesetak marki, zaledi ti, koliko ja znam. Ali nemam iskustva iz prve ruke pa me ne uzimaj previše zaozbiljno. :D
User avatar
jedna tamo
Posts: 7569
Joined: 09/10/2009 10:48
Location: tamo gdje je sve po mom

#9 Re: Suhoca ocnog kapka

Post by jedna tamo »

Ma nemam sta provjerit, obicna viseca ko kožica, nije tipa neke boje il kao mladež.... Hajd možda prvo probam nesto prirodno, hvala
Post Reply